VSB-bank in Tholen sluit per 1 maart de deuren na 165 jaar Verwilderde katten lokken in vangkooi 'Je doet het vanuit luxe en je eet er geen boterham minder om' DELSCHER Pand op de hoek Hoogstraat/Stoofstraat wordt verkocht Ambitieus plan tegenover Welgelegen met kantoren woonboulevard en garage SGP roept op tot ruggenspraak Jongerenkoren zingen samen in een Thoolse Gospelimpuls Nieuwe zuivering morgen geopend Politie krijgt rijdend kantoor DE WINTERCOLLECTIE EXTRA AFGEPRIJSD Advocaat trekt in bij deurwaarder Buys in Tholen Donderdag 13 januari 2000 De VSB-bank in Tholen gaaL per 1 maart dicht. De sinds 1835 in de Hoogstraat gevestigde financiële instelling heeft 1 op de 3 Tholenaren als klant. Ondanks het grote marktaandeel vindt het Fortis-moederconcern het niet meer rendabel om een klein kantoor als in Tholen te handhaven. De 2200 klanten zijn vanaf 1 maart aange wezen op het VSB-kantoor Bergen op Zoom in de Was senaarstraat en op de vele vormen van telefonische en elektronische financiële dienstverlening. Sterk verouderd Ruim 20 exemplaren in Rammegors De verwildere huiskatten in het natuurgebied de Ramme gors zullen worden gevangen met vallen en niet worden afgeschoten. De provincie Zeeland heeft staatsbosbeheer laten weten dat alleen met een vangkooi de populatie van verwilderde huiskatten te lijf mag worden gegaan. Staats bosbeheer had om een ontheffing van de natuurbescher mingswet gevraagd om de dieren in het gebied te kunnen bejagen. Het voornemen om de jacht te openen op de kat ten leverde veel mediabelangstelling op. Deze week Met de financiële adoptie van de vierjarige Angelic Salazar uit Manilla op de Filipijnen heeft de familie Hage uit Tholen voor een mijlpaal gezorgd bij de stichting Woord en Daad. Angelic is namelijk het 25.000-ste adoptiekind van deze reformatorische hulp actie. Daarom kwamen landelijk secretaris J. Dan kers en voorlichter H. de Pater maandagavond zelf naar Tholen om de gege vens aan de familie te overhandigen. Familie Hage in Tholen adopteert 25.000-ste kind van Woord en Daad i Via scholen Gewone mensen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De SGP wil dat het college ruggen- spraak houdt met andere kleine ge meenten in Zeeland over de verde ling van de gelden voor stedelijke vernieuwing. Raadslid P.W.J. Hoek deed die oproep maandag tijdens de rondvraag in de commissie gemeen telijke ontwikkeling. Volgens Hoek vist Tholen bij de verdeling van de subsidie voor stads- en dorpsvernieuwing achter het net. Het meeste geld gaat naar de grote steden zoals Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Voor de kleinere plattelandsgemeenten is vier miljoen te verdelen. En dat is volgens Hoek maar een schijntje. „Tholen doet een onderzoek naar de woonbehoefte, maar worden de re sultaten van dit onderzoek door de provincie wel serieus genomen?" Hij riep het college op aan tafel te gaan zitten met andere gemeenten zodat de kleinere gemeenten meer gewicht in de schaal kunnen leggen bij de verdeling van de subsidie. Vijf Thoolse jongerenkoren organi seren op 15 april een Thoolse Gos pelimpuls. Dit naar het model van de landelijke en provinciale Gospe limpulsen die jaarlijks worden geor ganiseerd. Het zijn dagen waarop diverse jongerenkoren samenko men, oefenen en een uitvoering ge ven. De koren zingen afzonderlijk, maar ook gezamenlijk enkele liede ren. Datzelfde idee gaat nu ook op Tholen gebeuren. In het Zeeuwse is het voor het eerst dat er op plaatse lijke schaal een dergelijke Gospe limpuls wordt georganiseerd. Het idee is afkomstig van interkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia uit Oud- Vossemeer. „We kwamen in okto ber terug van de Gospelimpuls in Middelburg en waren allemaal zo enthousiast dat we zeiden: Zoiets moet op Tholen ook kunnen", ver telt diligente Hannie Droogers-Vo gel. Men ging aan de slag en er doen nu naast Polyhymnia nog vier koren mee: de zanggroep uit Stave- nisse onder leiding van Hélène Po- tappel, Clarity uit Sint-Maartens dijk en The Young Voices uit Sint-Annaland onder leiding van Mario Riedijk en Rejoice uit Anna Jacobapolder onder leiding van Hans Bomgaars. In totaal zullen er op 15 april tussen de 100 en 150 zangers optreden. De Thoolse Gos pelimpuls (met als thema 'Let's join in celebration') wordt gehouden in gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Bij het geza menlijke optreden zal er ook een sa mengesteld combo zijn onder lei ding van Marian van 't Hof. „Zo'n evenement is voor ons echt een mo tivatie. Een belangrijk element is ook het contact tussen de koren on derling. Een echte ontmoeting (zo heette het landelijke evenement na melijk aanvankelijk). Als het aan slaat, komt het zeker in aanmerking voor een vervolg", zegt Hannie Droogers. Niemand heeft er waarschijnlijk iets van gemerkt, maar het afvalwater van het westelijke deel van Tholen wordt sinds begin dit jaar door de splinternieuwe zuiveringsinstallatie aan de Oudelandseweg in Sint- Maartensdijk verwerkt. Eind vorig jaar werd de installatie opgeleverd en het proefdraaien verliep voor spoedig. Er wordt nog de laatste hand aan het terrein gelegd, maar morgen, vrijdag, is het dan toch zo ver. Het waterschap Zeeuwse Eilan den neemt dan officieel dit miljoe nenproject in gebruik. Voor die gelegenheid is de loods op het ter rein feestelijk ingericht. De oude zuiveringsinstallatie wordt ontman teld. De politie Zeeland neemt maandag een nieuw middel in de strijd tegen overtredingen in gebruik: het rij dende kantoor. Deze bus is een on dersteuning van de wijkzorg (die op Tholen nog niet helemaal is doorge voerd). Het rijdende kantoor zal het eerst worden ingezet op Schouwen- Duiveland. DEZE WEEK (di t/m za) "ALLE MERKEN" Lange Vorststraat 12 Goes Advertentie I.M. Er komt verandering op de hoek van de Hoogstraat/Stoofstraat in Tholen, waar sinds 1893 de vroegere Nutsspaarbank en huidige VSB- bank gevestigd is. Op 1 maart sluit de bank haar deuren in Tholen. geholpen worden en dat kan, 24 uren per dag. Qua persoonlijke dienstverlening ligt de nadruk op de adviezen en klanten die daar prijs op stellen, willen we thuis be zoeken. Onze adviseur Kees Mus ters, die nu in Tholen werkt, gaat straks naar het kantoor Bergen op Zoom, zodat hij vlakbij zit. Op af spraak kan er ook buiten de kan tooruren om het een en ander gere geld worden", aldus Ter Avest. „Wij zullen onze klanten in Tho len nauwgezet informeren en be geleiden. Natuurlijk zullen er af haken, maar wie elektronisch bankiert heeft weinig hinder van de sluiting en voor een adviesge- Die steeds verdergaande ontwik keling is er in feite ook debet aan, dat het kantoor zich als het ware overbodig heeft gemaakt. „De klanten komen minder vaak naar ons kantoor", zegt woordvoerder J.W. ter Avest van de Fortis Bank. De openingstijden waren ook al beperkt tot drie dagen per week: dinsdag, donderdag en vrijdag. „Je hebt tegenwoordig saldo- en trans actielijnen en pc banking. Veel te lefonische diensten dus en zelfs verzekeringen sluiten we via de te lefoon. Het is ook gemakkelijker, wantje hoeft de deur niet meer uit. De mensen willen op een tijdstip dat hen uitkomt, snel en efficiënt sprek kun je nog wel 10 km. rijden naar ons kantoor in Bergen op Zoom." Ter Avest laat er echter geen mis verstand over bestaan, dat het de VSB-directie spijt, dat de beslis sing genomen moest worden om het kantoor Tholen te sluiten. „Met pijn in het hart, maar na allerlei af wegingen sloeg de balans toch door naar sluiting, hoezeer we dat ook betreuren. We kunnen gewoon niet anders." De woordvoerder somt een aantal factoren op die tot de sluiting heb ben geleid. „Ten eerste is het kan toor sterk verouderd. Een aantal ja ren geleden heeft het pand nog wel een opknapbeurt gehad, maar het voldoet niet meer aan de eisen. En een grondige verbouwing daar is niet meer rendabel tegen de achter grond van de voortschrijdende au tomatisering en het feit, dat een grote versnippering van kantoren onveiligheid in de hand werkt. Daar hebben we heel goed naar geke ken." Ter Avest geeft verder aan, dat de traditionele spaarbank zoals de VSB dat sinds 1835 is, inmiddels verleden tijd is. „De marges zijn daarbij zo laag, dat er weinig te verdienen valt. De klanten willen een brede en goede service en daar voor heb je meer mensen in één kantoor nodig. De financiële dienstverlening wordt immers steeds ingewikkelder en dat vereist meer specialisten." Volgens de woordvoerder heeft de sluiting van het kantoor Tholen niets met de aanstaande naamsver andering van VSB in Fortis Bank te maken. „Deze plannen zijn al lang. geleden opgestart. Het is al een proces van enige jaren. Los van de naamswijziging verdwijnen de kleine kantoren." Van de drie personeelsleden gaan er twee in Bergen op Zoom en één in Goes werken. Het pand, waarvan burgemeester H.A. van der Munnik in zijn beginjaren als eerste burger van Tholen de bovenwoning huur de, wordt verkocht. Pagina 7: Sparen leidt tot wel vaart Beheerder D. Fluyt van staatsbosbe- gesignaleerd en we hebben drie nes heer schat het aantal verwilderde huiskatten in het gebied op ruim twintig. „We merken al enkele jaren dat jonge vogels het niet redden in het gebied. De eieren van de vogels komen wel uit, maar we zien dat de jongen niet groot worden." Staatsbosbeheer zocht naar oorzaken. „Misschien Was de grondwaterstand te hoog of pasten we een verkeerde beweiding toe met de Shetlandponys of deugde het maaibeheer niet. Maar er kon ook sprake zijn van een bui tensporige predatie" (dat sommige dieren andere dieren doden en ver slinden - red.). Dat laatste bleek vol gens Fluyt het geval. Maar ook aan het inzetten van de pony's mankeerde wat. „We gaan het beweiden iets aan passen en de wilde katten proberen we te vangen. Het was duidelijk dat er predatie van buitenaf was. Dat merkten we wanneer de paarden ge jongd hadden. De nageboorte werd altijd opgevreten. Dat kan ook wel eens door een bunzing of een herme lijn gebeuren maar niet in die mate. Je ziet de katten er naar toe lopen. Ook vogelkijkers hebben de katten ten gevonden met 18 jongen. Die overleven niet allemaal, maar ze brei den zich natuurlijk wel uit." In de aanvraag voor de jachtvergun ning heeft staatsbosbeheer volgens Fluyt twee manieren van bejagen ge noemd: met een klein kaliber kogel geweer en met vangkooien. „De pro vincie heeft op voorhand laten weten voor de laatste methode te kiezen." Komt de vergunning af, dan kan ie mand van de wildbeheerseenheid Tholen/Sint-Philipsland aan de slag. Volgens Fluyt moeten deze winter de dieren nog worden gevangen. De kooi heeft twee kleppen die dichtval len als de kat in de kooi op een draad je trapt. Het plan voor het bejagen van de kat ten kreeg aandacht van landelijke media. Onder andere RTL 4, SBS, Algemeen Dagblad, de Volkskrant, het Parool en het VARA-programma Vroege Vogels informeerden bij staatsbosbeheer naar de plannen of berichtten over de op handen zijnde kattenjacht in de Rammegors. „De belangstelling van de pers was enorm. Jagen is een besmet woord, Poortvliet heel moeilijk uitbreidings mogelijkheden krijgt, is eveneens ge gadigde voor het plan. Daarnaast komt er ruimte voor een autobedrijf en een kantorencomplex, waarvoor Schipper Accountants en de Rabo bank gegadigden zijn. „We hebben wel vijf kandidaten", zegt wethouder R. Ravensteijn van economische za ken, die het project voor Tholen een aanwinst zou vinden. Zijn collega W.C. van Kempen van ruimtelijke or dening houdt zich nog op de vlakte. Rabobank-voorzitter J.L. van Gorsel noemt de plannen nog 'heel pril.' „Er zijn wat vage gedachtenspinsels, los se flodders, zou je kunnen zeggen, maar we moeten wel wakker blijven, want onze doelstelling blijft nog steeds om een goed bereikbaar ad vieskantoor te bouwen. Daarom be kijken we alle mogelijke opties." Op de grond, die eigendom is van een Belgische eigenaar, staat de woning en het bedrijfsgebouw van landbou wer A. Goorden. Eerder was er spra ke van de bouw van een megadisco op die plaats. Voor de invulling van Welgelegen II, de toekomstige uitbreiding van het Thoolse bedrijventerrein te genover Van der Harst, is een am bitieus plan ontwikkeld. Er zijn ideëen voor de bouw van een woonboulevard in combinatie met kantoren en een autobedrijf op een terrrein van tussen de acht en tien hectare. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van het Ondernemers Overleg Tholen, dins dagavond in de Gouden Leeuw te Scherpenisse, werd het gedurfde plan met enthousiasme door de onderne mers begroet. Initiatiefnemers voor het grootse project zijn onder meer de Rabobank Tholen, die al geruime tijd op zoek is naar een goede plek voor een advieskantoor. Volgens di recteur G.J. Harmsen wil de bank niet alleen bouwen, maar met andere dienstverlenende bedrijven als ac countants en de notaris samenwer ken. „Je moet partners in dienstverle ning voor zo'n project hebben en dat heb ik ook met de burgemeester be sproken." Bouman-Potter, die in Diamanten echtpaar Quist-Nelisse al 45 jaar in hetzelfde huisje in De Sluis Harm van Ast uit Sint-Maartensdijk is de eerste Thoolse baby in het jaar 2000 Steeds meer Thoolse boeren denken over emigratie Natuurlijk vlees van Schotse hooglanders uit Sint-Philipslanders Jubilerende brandweerman B. Schot bluste wel eens met een natte zakdoek voor zijn mond L. Hage laat na 40 jaar bestuurslidmaatschap een bloeiende speeltuinvereniging achter in Sint-Annaland Boeren vinden keurmerk goed, maar het moet wel praktisch werkbaar blijven Meer ligplaatsen nodig in jachthaven Sint-Annaland om wachtlijsten te bekorten. Kogge krijgt uitbreiding bij steigers rijkswaterstaat Emergo verliest onnodig door doelpunt in laatste minuut DE RIJKE GEEFT ZUN GELD, DE ARME ZIJN KRACHTEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Advocatenkantoor Viragh en Van der Tak verlaat het kantoor aan de Markt in Sint-Maartensdijk en trekt in bij deurwaarderskantoor M.P.J. Buys aan de Ondernemers- weg op het bedrijventerrein Wel gelegen in Tholen. Mevr. Buys is blij met de extra discipline onder haar dak. Mr. Boas van het advo catenkantoor verwacht dat de nieuwe werkplek hem betere per spectieven biedt. Het kantoor in Sint-Maartensdijk was beperkt ge opend en daardoor ook niet altijd bereikbaar. In Tholen is dat wel het geval omdat van de kantoorfa ciliteiten van de deurwaarder ge profiteerd kan worden. Overigens gaat mevr. Buys het pand wel uit breiden. Zij is in de toekomst van plan om aan de Ondernemersweg verkopingen te organiseren van goederen die afkomstig zijn van bedrijven die in financiële proble men zijn geraakt. Jaap en Jorien Hage sponsoren al sinds 1993 een kind in de Derde Wereld via Woord en Daad. Eerst een meisje in Colombia, daarna een jongen in dat land en vanaf vorig jaar opnieuw een meisje. Met Angelic uit Manilla steunt het Thoolse gezin nu een tweede kind. Maandelijks betalen ze per kind 45 gulden. „Je doet het vanuit je luxe en eet er zelf geen boterham minder om", zegt Jaap Hage. De directe aanleiding om een tweede kind te steunen, was het gevoel dat zijn gezin meer kon doen dan tot dan toe. „We vinden het ook belangrijk dat onze kinderen al jong leren om te delen. De finan ciële adoptie maakt dat heel con creet: het geld gaat naar een kind waarvan we een foto hebben. We kunnen het een briefje schrijven en weten dat het naar school gaat, waar het eten, drinken en kleding ontvangt. Dat vinden onze kinde ren erg leuk", vertelt Jorien Hage. Niek (12), Anne (9) en Mark (4) kijken nieuwsgierig naar de foto die uit het pakje van de heer Dan kers tevoorschijn komt (adoptie- Secretaris J. Dankers (links) en voorlichter H. de Pater (rechts) van Woord en Daad brachten het gezin Hage in Tholen persoonlijk de gegevens van hun tweede adoptiekind. gezinnen krijgen elke twee jaar een foto van 'hun' kind). De keuze voor een project van Woord en Daad maakte het Thool- i se gezin heel bewust. „We zien het ook als een stukje zending. Dat de kinderen daar in aanraking gebracht worden met het Woord, spreekt ons aan. Zelf ben ik actief in de Gereformeerde Zendings- bond. En op deze manier bied je een klein stukje getuigenis. Dat is een stukje van je opdracht", aldus Jaap Hage. Is in Tholen een foto van Angelic Salazar aangeboden, in Manilla krijgt het meisje nog deze week ook een foto van het gezin dat haar steunt. Dankers reisde dinsdagmiddag met een de legatie van Woord en Daad naar de Filipijnen om de projecten daar te bezoeken. Puur toeval overi gens, dat het 25.000-ste adoptiek ind van de stichting uit dat land komt. „Jullie hadden geen voor keur voor een land opgegeven, noch of het een jongen of een meisje moest zijn", zei De Pater. De vierjarige Angelic woont, met haar moeder, in bij haar grootva der in de Filipijnse hoofdstad. De vader heeft het gezin verlaten, waardoor het voor de moeder moeilijk is om de eindjes aan el kaar te knopen. De aanmelding van de familie Ha ge kwam maandag binnen bij Woord en Daad. „We zaten er nog zes van de 25.000 verwijderd. Maandag kwamen dertien aanmel dingen met de post mee. We zijn gaan tellen en nummer zes was de familie Hage", legt Dankers uit. De reformatorische hulpactie be gon in 1976 met de financiële ad optie van kinderen. Eerst in India en inmiddels zijn er projecten in een tiental landen in Azië, Afrika, Midden- en Zuid-Amerika. In zes jaar tijd werden 12.000 kinderen gesteund, daarna bleef het aantal tot 1992 stabiel. Door een her nieuwde aanpak verdubbelde het aantal gesponsorde kinderen ver volgens in een periode van negen jaar. In de eerste acht maanden van 1999 bleef het aantal sponsoraan meldingen achter met slechts 600. Er is actie ondernomen en dat re sulteerde in 1200 aanmeldingen in de resterende maanden van het jaar. Sinds 1992 ligt het zwaarte punt van de financiële adoptie vooral bij onderwijs. Sponsors betalen een vast bedrag per maand - nu 45 gulden - waar- i voor een kind in de Derde Wereld eten, kleding, medische zorg en onderwijs ontvangt in de eigen om geving. De hulp wordt hoofdzake lijk via scholen gegeven en daar door kan Woord en Daad ervoor zorgen dat de beloofde hulp recht streeks bij het kind terecht komt. Men werkt samen met zusterorga nisaties, die de kinderen selecteren die voor financiële adoptie in aan merking komen. Vanaf het kantoor van de partner van Woord en Daad worden lesmateriaal, boeken en eten ingekocht en de salarissen van de onderwijzers betaald. Deze on derwijzers, schooldirecties en ou ders krijgen zelf geen geld in han den. Regelmatig worden vanuit Nederland de projecten bezocht, om te zien of alles loopt zoals het zou moeten. Kinderen worden ge sponsord tot ze van school komen. Wie de capaciteiten heeft, wordt gestimuleerd om verder te leren. „In landen waar we al lang werk zaam zijn, zoals Guatemala, zie je dat destijds gesponsorde kinderen nu bijvoorbeeld onderwijzer zijn en in de projecten meewerken", al dus De Pater. Meer dan negentig procent van de aanmeldingen voor financiële ad optie betreft particulieren. Daar naast hebben ook kerken en zo'n 250 tot 300 scholen een adoptie kind via Woord en Daad. „De school van Niek en Anne heeft ook een kind geadopteerd", ver telt Jorien Hage. Dankers zegt dat heel veel 'gewone' mensen de pro jecten van zijn organisatie steu nen. „We krijgen ook heel positie ve en leuke reacties. Zo schreef een mevrouw me eens dat er een koopvaardijofficier bij haar op de stoep stond die haar kwam bedan ken omdat zij het jaren eerder mo gelijk had gemaakt dat hij deze opleiding kon volgen." t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1