Agenda's trekken en flink lobbyen 'Grote nood bij de peuterspeelzalen' Kinderen geven zich niet op voor muziekles door wachtlijst Reorganisatie bij Akzo Resins gaat geleidelijker en beperkter WINTEROPRUIMING J. Westdorp van Thoolse bond voor muziekgezelschappen: VBOK geeft voorlichting in Stavenisse Donderdag 6 j anuari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 kwaliteitskleding nu zeer aantrekkelijk geprijsd KORTINGEN TOT 6o% veel dameskleding en hoeden HALVE PRIJS - Herenjacks HALVE PRIJS OF MINDER - Katoenen broeken 89, - per stuk of2 voor 150, - - Colberts vanaf f 100- - Kostuums vanaf f 200, - - Overhemden 2 HALEN 1 BETALEN 'n echte koopjesmaand, kom maar kijken! Weinig doorstroom Gemeente samen met gehandicapten Dat het griepvirus flink heeft toegeslagen, was maandag avond ook op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Tholen zichtbaar. Wethouder R. Ravensteijn was geveld en ook de echtgenote van wethouder I.C. Moerland moest ziek thuis blijven. Heel fris en monter stonden de nieuwe gemeentesecretaris S. Nieuwkoop en zijn vrouw voor het eerst in de rij om de beste wensen voor 2000 in ontvangst te nemen. Heil en zegen Gemeente werkt samen met werkgroep De gemeente gaat twintig mille besteden aan een extern bureau om de problemen van de Thoolse vrijwilligersor ganisaties in kaart te brengen. De noden zijn volgens wethouder I.C. Moerland groot. Een meerderheid van de commissie algemeen bestuur en welzijn was het daar dinsdagavond mee eens, maar de gemeente moet dan wel gaan samenwerken met de werkgroep steunpunt vrijwil ligers Tholen. Verdraaid veel Om het aantal leerlingen op de wachtlijst van de Zeeuw se muziekschool te kunnen verminderen zal de bijdrage van de gemeente vanaf 2001 omhoog moeten. Die bood schap kreeg de commissie algemeen bestuur en welzijn dinsdagavond van regiodirecteur J. Hut van de Zeeuwse muziekschool en voorzitter J. Westdorp van de Thoolse bond van muziekgezelschappen. De raadsfracties re ageerden terughoudend op het verzoek en willen net als het college wachten tot de officiële prognose van de mu ziekschool voor 2001 bekend is. Bibliotheek De reorganisatie bij Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom kost geen 105 maar 80 banen. Op de valreep van 1999 hebben de direc tie, en de gezamenlijke vakbonden daarover een akkoord bereikt, na advise ring door de onderne mingsraad. Van de ruim 400 personeelsleden van het in synthetische harsen voor verven en drukinkten gespecialiseerde bedrijf wonen er 36 op Tholen. Geen 105 banen meer weg, maar 80 functies vervallen Transporteur Marktconform Voorstraat 15, 4697 EH Sirit-Annaland Tel, (0166) 65 24 90, Fax (0166) 65 24 90 IBIk- Woensdagmiddag gesloten otheek waar dezelfde problematiek speelt? Bij de bibliotheek sturen we aan op budgetgebonden subsidië ring. Verdienen ze beide gelijke be handeling? Of moeten we elke leer ling toelaten en het met een open eind bekostigen?" Volgens J. van den Donker (D66) was het probleem van de wachtlijst te voorzien. „Er is geen prijscom pensatie toegepast. Muziekonder wijs is een basisvoorziening net als de bibliotheek. We kunnen er niet onderuit. Honoreer het verzoek." Zover wilden de andere fracties niet gaan. SGP, PvdA, CDA en VVD willen eerst de prognose afwachten en dan de kwestie bespreken. Wethouder W.C. van Kempen kaat ste de bal terug. Om te oordelen over de waarde van het muziekon derwijs is een taak van de raad. „De zorg voor jongeren legt een groot gewicht in de schaal. Ze leren iets waar ze in de toekomst wat aan heb ben. We komen hierop terug en moeten dit verzoek met andere za ken afwegen." Hut bestreed dat het muziekonder wijs duur is. „Dat wordt vaak ge zegd door ouders en gemeenten. Als je het aantal leerlingen afzet tegen het aantal muzikanten die les heb ben gehad en in al die verenigingen spelen, is het niet duur." Met andere woorden, het aantal mensen dat be reikt wordt met de ingezette subsi die is vele male groter dan het aantal leerlingen dat op enig moment les sen volgt, zo schreef Hut eerder aan de commissie. De gemeentelijke bij drage komt in 2001 uit op 224.326 gulden. Dat is zonder het extra be drag dat de muziekschool vraagt. De kostenstijging kon Hut wel ver klaren. Dat komt volgens hem om dat er weinig doorstroom is van do centen. Die worden ouder en blijven op hun plek omdat er elders voor hen weinig emplooi is te vin den. De muziekschool streeft ernaar kostendekkende activiteiten aan te bieden. Zo worden er samen met Scoop muziekpakketten aangebo den aan de basisscholen. Volgens Westdorp bestaat de wachtlijst bijna volledig uit jeugd. „Op die manier bind je ze aan de verenigingen. Ze spelen er niet al leen muziek, maar zijn ook betrok ken bij andere activiteiten. Mis schien kan het verzoek dan ook wel uit een ander potje betaald worden: uit kinderopvang bijvoorbeeld." Voor van Belzen was die opmer king aanleiding om zijn gedachte te onderstrepen, namelijk dat het niet alleen om muziek gaat, maar om het totale jeugdbeleid. Van Kempen zag daar wel wat in. „We moeten het in een breder kader zien." De gemeente gaan samen met de stichting gehandicaptenbeleid Tholen een werkgroep vormen om te werken aan een gemeentelijk gehandicapten beleid. De commissie algemeen be stuur en welzijn steunde dinsdag una niem het voornemen van het college. De stichting overhandigde een aantal maanden geleden een nota over het gehandicaptenbeleid. Uit protest om dat de gemeente geen haast maakte met het maken van beleid voor deze doelgroep. In het stuk staan een reeks aanbevelingen. Die gaat de werk groep nu bespreken om een lijst op te stellen van maatregelen die uitge voerd moeten worden, in volgorde van belangrijkheid. Het bepalen wie waar recht op heeft uit de wet voor zieningen gehandicapten (indicatie stelling) wordt overgeheveld naar het regionaal indicatieorgaan Tholen. Het gaat om 10 uur per jaar. De uit voering blijft bij de gemeente. Het in dicatieorgaan kampt met een tekort in de raming van 35.515 gulden. Vol gens wethouder I.C. Moerland gaat het om een eenmalig tekort. „De coördinator is eerder begonnen om de zaak voor te bereiden. Het is de plicht van de gemeente om het or gaan in leven te houden." De werkgroep Laat Leven Tholen, aangesloten bij de vereniging ter be scherming van het ongeboren kind (VBOK), organiseert dit voorjaar een openbare voorlichtingsbijeenkomst in Stavenisse. Mevr. drs. M. den Boer- Neele zal in de Schuilplaats een le zing houden aan de hand van een film. De vereniging heeft een goed jaar achter de mg met dertig nieuwe leden. Naar gezinnen waar een baby was geboren en naar pas getrouwden werden VBOK-folders gestuurd en dat had succes. Betty Priem uit Stave nisse (692655) fungeert verder als verkoopadres voor cadeautjes van de vereniging. Dirian Boekhout en Hei- ga Koopman geven thuis (bijvoor beeld tijdens koffie-ochtenden) of bij verenigingen voorlichting. De werk groep Laat Leven bestaat nu uit zes mensen, maar dat is in feite te weinig om veel activiteiten te kunnen organi seren. Daarom worden nog vrijwilli gers gezocht in Sint-Philipsland, Tho len, Poortvliet en Oud-Vossemeer. De subgroep hulpverlening is door ge brek aan mensen vervallen. Daarente gen was de presentatie op 1 juni tij dens de dag van het leven in Sint- Maartensdijk een succes. De ballon nenwedstrijd leverde drie prijswin naars op. De verkoping die dag lever de 3394 gulden op, waartegenover dan wel 1276 gulden onkosten ston den, maar er was een batig saldo. Aan het VBOK-opvanghuis werd 1250 gulden geschonken. Een bijdrage van de PTT van 1250 gulden en 795 gul den aan giften leidden mede tot een gunstig financieel resultaat. Er is nog een reserve van 2958 gulden voor nieuwe activiteiten, maar voorzitster Helga Koopman en secretaresse Ria Snoei (653352) kijken met name uit naar meer vrijwilligers. Mevr. Deurloo-v.d. Velde uit Tholen voorziet de SGP-raadsleden Hoek en Dijke via een krantenartikel van informatie over verbetering van het dierenwelzijn in de intensieve veehouderij. Maar ze vroeg ook aandacht voor een herbouwplan voor de Vijfhoek in Tholende voormalige mavo aan de Jan van Bloisstraat. De millenniumwisseling was al bij de ingang merkbaar, want langs een hele batterij met afgedankte computers en printers kwamen de gasten binnen. De apparatuur bleek niet bestand tegen de eeuwwisse ling. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik waren dat nog wel, maar zij openden voor de laat ste keer de nieuwjaarsreceptie. Per 1 juli nemen ze immers afscheid en in 2001 mag de opvolger nieuwjaar wensen. Overigens mag het oud- burgemeesterspaar dan toch naar het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk komen, zoals meerdere oud-gedienden dat maandagavond deden: de voormalige wethouders J. van der Jagt en J. Versluys en oud-gemeentesecretaris A.G. Ize- boud met hun echtgenotes. Zij za gen verschillende oude bekenden, maar de ambtelijke top ontbrak volledig, behalve Nieuwkoop dan. Er was wel een enkele ambtenaar, zoals G.D. Roeland, maar die had zijn pet op van provinciaal bestuur der. Met drankjes en hapjes probeerden de gemeentebodes Piet Hage en Arco Kunst het de gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken. De hapjes kregen niet overal aftrek, maar op de brandweertafel wist men er altijd wel weg mee. In hun uitgaansuniform vormen de brand weermensen altijd een opvallende groep en zij hebben ook elk jaar een vaste plek aan de zijkant van de hal. De Sint-Annalandse brand weerman Hans Burgers viel een beetje uit de toon, want hij had geen uniform aan. Krapte, vertelde hij. Nu heeft de Thoolse brandweer sinds het aantreden van Koos de Feijter als eerste beroepscomman dant ook al heel wat uitgaven voor de kiezen gekregen. Recent nog de duikersuitrusting en coördinator Arvid Gaakeer van de Thoolse dui kersploeg was dan ook dankbaar naar de nieuwjaarsreceptie geko men, want hij is in zijn nopjes met de nieuwe apparatuur. Wat uniformen betreft, bleef het overigens bij de brandweer, want in tegenstelling tot andere jaren was er maandagavond geen politie man te bekennen op de nieuwjaars receptie. Tijdens de millennium nacht was de politie natuurlijk op grote schaal paraat geweest en de burgemeester en een aantal ambte naren hadden toen de beste wensen voor 2000 al in ontvangst geno men. Directeur V.J. Slenter van de GGD Zeeland liet zich met zijn echtgeno te ook zien in Sint-Maartensdijk, onder meer om voorzitter Moerland een goede gezondheid te kunnen toewensen. Maar tegelijk werden er ook agenda's getrokken, want het werk moet doorgaan. Zo'n nieuw jaarsreceptie leent zich ook voor netwerken en lobbyen en daar maakte menigeen gebruik van. Zo'n vijftal raadsleden ontbraken overi gens, zodat niet iedereen bereikt kon worden om wat gedaan te krij gen op het gebied van persoonlijke, bedrijfs- of verenigingsbelangen. Maar je kunt ook alleen voor 'veel heil en zegen' naar de nieuwjaarsre ceptie gaan, zoals de paar predikan ten en andere kerkbestuurders. Ver tegenwoordigers uit het onderwijs en uit de bankwereld, de industrie, de agrarische en culturele sector vulden de hal en ook een deel van de trouwzaal. Maar daar was nog ruimte genoeg, want veel nieuwe gezichten trekt de Thoolse nieuw jaarsreceptie niet meer. Overigens was architect Würdemann evenals vorig jaar weer aanwezig, want hij wil graag met de uitbreiding van het gemeentehuis beginnen. Het zit er echter dik in, dat hij ook de volgen de twee nieuwjaarsrecepties nog naar Tholen zal komen zonder dat er een spijker geslagen is voor de nieuwbouw in de Ds. de Bresstraat. Maar de eerste ontvangst op de eer ste werkdag van het nieuwe jaar zat er weer op, hoewel het voor sommi gen al de tweede of derde was. Daar zal het deze week voor de echte net werkers niet bij blijven en ook vol gende week gaan ze nog door, want gelukkig nieuwjaar wensen via in ternet, dat is toch niet je van het. Het onderhouden van persoonlijk contact blijft ook in de 21ste eeuw een aangename bezigheid. Verenigingen krijgen steeds meer taken die op de schouders van enke le vrijwilligers komen te liggen. Daardoor haakt een deel van de vrijwilligers af. De gemeente on derkent het probleem en wil daar een onderzoek naar doen. Omdat de gemeente er zelf geen tijd voor heeft, moet het volgens het college worden uitbesteed. Er zijn 10 werk dagen mee gemoeid voor gesprek ken met instellingen zoals de peu terspeelzalen, kinderopvang, open bare bibliotheek, welzijn voor oude ren, jeugd en jongerenwerk, regio naal indicatie-orgaan. Kosten 20.000 gulden. A. Westerveld van de werkgroep steunpunt vrijwilligers maakte ge bruik van het spreekrecht en bood aan samen te werken met de ge meente. Ze was blij met het feit dat de gemeente de problemen ook on derkent. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) is het hard nodig dat er een inventarisatie van de problemen wordt gemaakt. Zij ondersteunde Westerveld in haar poging samen te werken met de gemeente. J. van den Donker (D66) was niet gecharmeerd van het inschakelen van een extern bureau. „Ik zou wel een extern bureau willen, maar dan om het gemeentelijk apparaat te onderzoeken. Dat is het enige bu reau waar ik enig nut in zie." Volgens Van den Donker is hef on derzoek dat het gemeentebestuur voorstelt, overbodig. „Dat is al door het steunpunt gebeurd. Met dit geld wordt het wiel weer uitge vonden. De deskundigheid is al aanwezig. Voor die 20 mille kun je iemand langer aan het werk hou den dan 10 werkdagen. Vertrouw het onderzoek toe aan de werk groep." P. van Belzen (RPF/GPV) vond het bedrag 'verdraaid veel'. Hij sloot zich aan bij Van den Donker. M. Dijke (SGP) vond dat de verenigin gen zelf de kosten voor hun reke ning moeten nemen. Ze krijgen tenslotte subsidie, zo redeneert de nestor van de raad. „En wat zijn de gevolgen van het onderzoek? Dat wordt een open einde. Er mag ze ker geen extra geld aan besteed worden." J.P. Bout (CDA) steunde het voor stel. „Het verenigingsleven is roe pende om ondersteuning. Het. wordt steeds moeilijker voor de be sturen." Ook M. den Haan (PvdA) ondersteunde het voorstel maar wilde wel weten of het bedrag niet overschreden gaat worden. Volgens Moerland is dat niet het geval. Hij voelde wel voor samenwerking met de werkgroep, maar stelde dat de gemeente de regie in' handen houdt. „Er is haast bij. De peuter speelzalen zitten in grote nood, maar zij niet alleen. Ook andere in stellingen zitten in de problemen." Alleen de SGP was tegen het voor stel. Om leerling op de Zeeuwse muziekschool te worden, moet je inmiddels een behoorlijk tijdje wachten. De muziekschool heeft 24.500 gul den nodig om een deel van de wachtlijst weg te werken. Er staan nu volgens Hut 53 leerlingen op. De muziekschool op Tholen heeft 250 leerlingen (voor 14 verschillende in strumenten). Zestig procent wordt opgeleid voor de Thoolse muziek verenigingen. „Zij nemen straks weer een belangrijke plaats in in het verenigingsleven. Aan de aanmel dingen merken we dat men zich vooral voor de muziekverenigingen opgeeft. Dat resulteert in een wacht lijst. Een kleine wachtlijst is niet erg, maar 53 is wel erg veel. Zelf zijn we in staat om de helft daarvan weg te werken, maar dan blijft er nog 50 procent over." Het betoog van Hut werd door West dorp ondersteund. „De aanwas is positief. Dat komt vooral door het blokfluitonderwijs op de basisscho len. Darmee kun je de kinderen twee tot driejaar vasthouden, maar willen ze daarna naar de muziekschool, dan is dat een probleem omdat er geen plaats is. De instroom zet door, maar er zijn meer leerlingen dan plaatsen op de muziekschool. Hen wordt dan door enthousiaste vrijwil ligers lesgegeven, maar daarvoor kunnen we geen continuïteit waar borgen. Het komt voor dat leerlin gen met 3 of 4 vrijwillige docenten in een paar jaar te maken krijgen. De vrijwilligers ontberen ook een theo retische basis. Leerlingen melden zich nu niet aan omdat ze weten dat ze op een wachtlijst komen." Westdorp nodigde de raadsleden uit om eens contact op te nemen met de bestuursleden van de muziekvereni gingen om zich te laten voorlichten over de praktische problemen. „Ik begrijp dat u daarvoor niet veel tijd heeft. Dan verzoek ik u nu al in te stemmen met het subsidieverzoek." P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af hoe het college het muziek onderwijs waardeert. „Als basis voorziening voor de muziekvereni gingen, vergelijkbaar met de bibli- Tot 2001 vallen er geen gedwongen ontslagen. Met een vertrekpremie van minimaal 15.000 tot maximaal 60.000 gulden - afhankelijk van het aantal dienstjaren - zullen de over bodig geworden medewerkers wor den gestimuleerd om elders een baan te zoeken. De komende maan den horen de betrokkenen individu eel wie er moet vertrekken. „Die onzekerheid is een vervelende situ atie, maar zo'n hele operatie is ook heel erg lastig", zegt directeur C.M. Elenbaas. Het in april vorig jaar ge lanceerde herstructureringsplan heeft door het verzet van het perso neel en de bonden flink wat vertra ging opgelopen, maar uiteindelijk gaat het grotendeels toch door. Be halve dan voor de technische dienst, waarvoor een zodanig alternatief plan is ingediend, dat de eigen men sen die taak mogen blijven beharti gen. Tholenaar J. van Akkeren, voorzit ter van de ondernemingsraad, ziet echter belangrijke winstpunten. „In april was er ongeloof en wantrou wen. Maar het vertrouwen is ge groeid, dat we door de maatregelen in juni 2001 de positie van Akzo in Bergen op Zoom behoorlijk verbe terd hebben. En de oorspronkelijke plannen zijn ook wezenlijk bijge stuurd. Zo gaat de reductie van 50 mensen geleidelijk: zoveel mogelijk op natuurlijke wijze via de aanmoe diging van een financiële prikkel. Bovendien zijn er sinds april al mensen vertrokken. Bij de onder zoeksafdeling bijvoorbeeld verval len er nog 17 van de oorspronkelijk 21 plaatsen, maar 9 medewerkers zijn tussentijds al weggegaan, zodat er nu maar 8 meer weg moeten. En bij het ketelhuis, waar 50 mensen zaten, zijn er al 20 vertrokken. En er is overal vraag naar geschoold per soneel, dat speelt ook mee", aldus Van Akkeren. Volgens Elenbaas hebben zes werk groepen de herstructurering uitge werkt en dat heeft uiteindelijk tot een akkoord over de sociale gevol gen geleid. „In deze economisch goede situatie is het ook gemakke lijker om een andere baan te vinden. Het jaar 1999 was goed en 2000 zal dat eveneens worden. In de produc tie blijven we zelf ook groeien, maar voor de ondersteunende dien sten was de herstructering bedoeld: boekhouding, inkoop, technische dienst en logistiek. Voor dat laatste onderdeel heb ik drie offertes van transporteurs binnen en in april ma ken we daaruit een keuze. Maar ze ker tachtig procent van onze huidi ge medewerkers op die afdeling komt bij die toekomstige transpor teur in dienst", zegt oud-Tholenaar Elenbaas. Van Akkeren vult aan, dat de be trokkenen ervoor kunnen kiezen om bij Akzo zelf in dienst te blijven, maar dan worden ze wel gedeta cheerd bij de transporteur. Men kan echter ook ontslag nemen en recht streeks bij de transporteur in dienst komen. Volgens de voorzitter van de o.r. worden de taken van de technische dienst en de bewaking niet meer uit besteed, zoals eerst de bedoeling was. „De technische dienst kunnen we zelf blijven doen, maar die afde ling moeten we dan wel marktcon form inrichten. En bij de bewaking wordt er pas een extern bedrijf inge schakeld wanneer er een vacature ontstaat. Het gaat dus veel geleide lijker. Het was ook geen vijf voor twaalf voor de Akzo, maar we wil len in de toekomst wel concurre rend zijn en blijven en dan hebben we minder mensen nodig. Er wor den nu nog geen medewerkers aan gewezen die weg moeten, maar uit eindelijk is deze herstructurering niet vrijblijvend. Het heeft me als voorzitter van de o.r. ook veel ener gie gekost", aldus de Tholenaar. Behalve aan de vermindering van het personeelsbestand wordt er te gelijkertijd gewerkt aan het verho gen van de inkomsten en het verla gen van andere dan personeels kosten. Voor al deze gebieden lopen er diverse projecten. „Die combina tie zal onze positie moeten verbete ren en dat is de basis voor verdere groei en stabiliteit van de onderne ming", zegt directeur Elenbaas. Bij Akzo Resins werken wereld wijd ruim 1000 mensen. De omzet 1999 wordt geraamd op bijna 700 miljoen gulden. Het Bergse bedrijf is met oudjaar stilgelegd wegens eventuele mil lenniumproblemen. „We stopten liever op een veilige manier, dan voor een calamiteit. We wilden geen risico's nemen", geeft de di recteur aan. Het opstarten begon zondag 2 januari een paar uren la ter dan gepland omdat er bij de ochtendploeg om zes uur een soli- dariteitsstaking begon om de colle ga's van de Flexa verffabriek in Sneek te steunen. Akzo wil de pro ductie verplaatsen naar Groot Am- mers. Advertentie I.M. Wethouder Moerland, tevens voorzitter van de GGD-Zeeland, trekt samen met GGD-directeur Slenter de agenda voor het maken van een afspraak. De mazelen zijn over hun hoogtepunt heen, maar de griep nog niet, zo werd ook op de nieuwjaarsreceptie duidelijk, waar mevr. Moerland door ziekte ontbrak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7