Burgemeester: 2000 wordt voor Tholen goed ondernemersjaar Schippers willen na huwelijk niet scheiden van tafel en bed De omzet stagneert door personeelsgebrek Op stroom liggen is niks Van der Munnik: Voor Poortvliet komt er een totaaloplossing h Stress voor kleine Thoolse ondernemers Jaarlijkse feestavond oude afdelingen voor het laatst apart Donderdag 6 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het jaar 2000 wordt volgens burgemeester H.A. van der Munnik voor de meeste Thoolse ondernemers een goed jaar. De economische groei in Nederland gaat naar zijn overtuiging niet aan zijn gemeente voorbij. Tholen kan die groei opvangen door uitbreiding van de bedrijventer reinen. De 20 tot 25 hectare bedrijventerrein die de ge meenteraad nabij Tholen-stad laat aanleggen, moet even wel voor de komende 15 jaar voldoende zijn, zegt hij in een prognose voor de economische ontwikkelingen in het nieuwe jaar. Voor de burger gaan de lokale belastin gen met gemiddeld vijf procent omhoog. Landelijk is dat percentage acht. Budelpack/Bouman Beroepsonderwijs van groot belang Keerzijde Eisen extremer Toeristen Woekeren Zilveren rammelaar Beleggen Boeren Vlaggen succes Domenie's plaatje Naar de Kogge Klanten harder en leveranciers gemakkelijker Timpa Foundations-directeur P.L. Theunisse uit Tholen is voor het komende jaar niet pessimistisch. Hij verwacht dit jaar 26 miljoen gulden omzet te behalen. Vorig jaar was dat 24 miljoen. Een half miljoen minder dan in 1998. „Soms zit er een slecht seizoen tussen. Het wordt moeilijker. Je klanten worden harder en ook onze leve ranciers laten ons wel eens in de steek waardoor het een probleem wordt om verplichtingen na te komen." De fusie tussen de afdelingen Stavenisse en Sint-Philips land van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer mag dan rond zijn, de neuzen wijzen nog niet allemaal in dezelfde richting. Maar daar komt verandering in, zo bleek woensdagmiddag tijdens de eerste jaarvergadering van de nieuwe afdeling Noord-Zeeland in de Gouden Leeuw in Sint-Annaland. Op Welgelegen krijgt de uitbreiding van xvikkelbedrijfVan Meer gestalte, terwijl bij Van der Harst een tankstation verrijst. Van der Munnik baseert zijn eco nomische voorspellingen op kran tenberichten en de verwachtingen van de voormalige minister van fi nanciën, nu president van de Eu ropese Bank, dr. W. Duisenberg. „Die spreekt over de middellange termijn en verwacht de komende twee jaar economische groei in Nederland. Daaronder vallen ook Zeeland en Tholen." Van der Munnik vindt dat er op Tholen voldoende ruimte is om die groei op te vangen. „We heb ben een speciale nota voor het ontwikkelen van bedrijventerrei nen geschreven. Binnen de ruimte die de provincie ons toestaat, groeit de hoeveelheid bedrijven terrein dit jaar in de kleine kernen met ongeveer vijf hectare. In Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk is die toename iets hoger. Dat is his torisch zo gegroeid. Ook in Oud- Vossemeer komt er dit jaar wat meer bedrijventerrein bij." Van der Munnik verwacht in 2000 een oplossing voor de bedrijven Budelpack en Bouman-Potter in Poortvliet. Tholens eerste burger gaat er vanuit, dat beide bedrijven tot een grondruil komen. „De loodsen van Bouman-Potter staan vlakbij Budelpack. Als beide be drijven tot elkaar komen, is de kwestie opgelost." De burgemeester rekende uit dat een oplossing al vijf jaar op zich laat wachten. „De directies zullen daar in hun nieuwjaarstoespraken ongetwijfeld op wijzen en met een boos oog richting de gemeente kijken. Het gaat ze niet snel ge noeg." De gemeente voelt zich voor het tempo niet verantwoordelijk. Van der Munnik: „Het is een kwestie van passen en meten. We kunnen geen ijzer met handen breken. Er moest een nieuwe waterzuivering komen. (Daarin is inmiddels voor zien - red.) Er moet infrastructuur worden aangepast. Sloten, wegen. Provincie en waterschap moeten akkoord zijn. Dit jaar verwacht ik in Poortvliet een totaaloplossing." Tholen-stad is in de ogen van de burgervader een heel ander hoofd stuk. „De stad wordt gezien als een dragende kern. Dat betekent dat we alleen hier nog bedrijven Timpa houdt zich uitsluitend bezig met de productie van lingerie en ver vaardigt het materiaal in Tunesië. Daar werken inmiddels 320 perso neelsleden en dit jaar breidt Timpa daar uit met een nieuwe productie- loods waar nog eens 50 mensen aan het werk kunnen. In Tholen heeft het bedrijf 63 mensen aan de slag en Theunisse verwacht dat hier eveneens van enige uitbreiding sprake is. Ook Klimaatservice Zuid in Tholen (35 personeelsleden) verwacht voor 2000 een zekere stabilisatie van de omzet. „We hebben globaal een jaar omzet van 6,5 miljoen gulden", deelt directeur E. Streng mee. Een van de oorzaken van de stabilisatie van de omzet is het gebrek aan personeel. „Er is sprake van een enorme bedrij vigheid. Daarvan kan een aantal be drijven, ook binnen het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) niet volledig profiteren door gebrek aan vakbekwa me mensen", zegt Streng. Hij is te vens voorzitter van het OOT. Streng laat in zijn bedrijf geen explo sieve groei toe en heeft al een aantal Het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo) vervult een sleutelrol in de opleiding van vol doende geschoold personeel voor het bedrijfsleven. Voorzitter M.J. van Nu- nen van de Brabants-Zeeuwse werk geversvereniging (BZW) heeft op de nieuwjaarsbijeenkomst van zijn orga nisatie alle betrokken partijen opge roepen om van het vmbo een succes te maken. Hij pleitte onder meer voor het onder één dak brengen van alle leerwegen en het bieden van een goe de aansluiting op het vervolgonder wijs. Lukt het onvoldoende om een goed en herkenbaar vmbo te creëren, dan zal dat volgens Van Nunen ten koste gaan van de economische groei. Ook in Zeeland neemt de komende jaren de vraag naar gekwalificeerd personeel toe en er zal een tekort ont staan aan mbo-opgeleiden in de zorg en de techniek. Ondernemers moeten zich actief opstellen: meedoen aan promotieactiviteiten, open dagen en onderwijsmanifestaties. Van Nunen bekritiseerde het beleid van het kabinet, dat geen geld wil be steden aan projecten die voor de Zeeuwse economie van belang zijn. e van buiten mogen aantrekken. Be drijventerrein Welgelegen loopt aardig vol. Binnen twee tot drie jaar moet aan de overkant van dat terrein zo'n 20 tot 25 hectare bouwrijp worden gemaakt." Een bedrijventerrein dat vooral West-Brabantse ondernemers zal aanspreken. „Moerdijk-twee laat nog wel even op zich wachten. Ook de Auvergnepolder (aan de overkant van het Schelde-Rijnka- naal tegenover Tholen) is nog lang niet geschikt voor bedrijvenbouw. Toch is er tot de regio Breda een tekort een bedrijventerrein. Daar kunnen wij op inspelen." De CDA'er Van der Munnik wijst tevens op de keerzijde van de me daille en beaamt zijn verantwoor delijkheid als goed rentmeester. „We hebben een mooi platteland gekregen. Dat land mogen we niet verpesten." Vandaar dat hij begrijpt dat voor een aantal gemeenteraadsleden de maat voor economische groei langzamerhand vol is. Dat ook steeds meer inwoners die opvat ting steunen, verbaast hem even min. Die hebben, zo erkent Van der Munnik, het bijkomende pro bleem van de stijgende gemeente lijke lasten in 2000. „De gemeen teraad heeft dat ingezien en een plan gemaakt waarin de kosten voor de burger tot 2002 niet met meer dan gemiddeld vijf procent per jaar stijgen." Van der Munnik weet dat Tholen daarmee landelijk aan de lage kant zit. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gaan de lokale lasten met gemiddeld acht procent omhoog. Bouwleges laten lande lijk een stijging zien van 17 pro cent. Toeristenbelasting plus 11 procent en de onroerende-zaakbe- lasting (ozb) gaat in Nederland gemiddeld met 14 procent om hoog. Wat in Tholen sterk stijgt, zijn de begraafrechten (plus 10 procent). Van der Munnik gaat er vanuit dat verhoging van de ozb en de bouw leges beperkt blijft tot om en na bij vijf procent. In tegenstelling tot een aantal an dere gemeenten in Nederland wordt de 'Zalmsnip' (de honderd gulden die minister Zalm aan elk malen 'nee' verkocht. „Neem je het werk wel aan, dan krijg je arbeidspro blemen. Dan loop je ook op Tholen het risico dat je aan eikaars personeel gaat trekken. Ik verwacht niet dat dat hier gebeurt, anders kun je elkaar straks, als het allemaal wat minder gaat, niet meer recht in de ogen kij ken." Streng vindt dat je de vakmen sen die je nu in huis hebt 'moet koes teren'. Niet door toeslagen en dergelijke, maar met het garanderen van een goed arbeidsklimaat. Directeur A. van Doren van timmer fabriek De Pluumpot (22 man perso neel) heeft soortgelijke ervaringen. „Het is een hele hectische tijd. Er wordt veel gebouwd. Ook wij moeten soms nee verkopen." De Pluumpot levert kozijnen, ramen en deuren aan afnemers in Brabant en Zeeland. „Vooral groen hardhout wordt veel gevraagd. Dat is hout van bomen waarvan wordt gegarandeerd, dat er na het rooien direct een andere boom voor in de plaats wordt gezet. Mensen worden steeds milieubewuster." Het bedrijf haalde vorig jaar een omzet van 4,8 miljoen gulden. Van Doren verwacht dit jaar, als alle klanten op tijd betalen, een lichte stijging. „We zijn vooral afhankelijk van het laatste kwartaal. Je kunt merken dat de aan nemers ook later worden betaald dan is afgesproken. De betalingstermijn is verschoven van dertig naar 45 dagen." Bouwbedrijf De Korte (Tasta-Bouw) weet er alles van. „De klant wordt steeds mondiger. Eisen worden steeds extremer. Ook al garanderen we aan alle kanten dat we goed werk leveren, er zijn altijd mensen die een deel van de aanneemsom achterhouden totdat echt alles tot in de puntjes is geregeld. Dat doen we toch wel, maar ze hou den het geld vast als een soort stok achter de deur", ervaart directeur A. de Korte. Hij barst van het werk. Onderhoud en nieuwbouw. Bij zijn bedrijf zijn 15 man in dienst. „Ik kan er zo vier plaatsen." Wat hem tegenvalt, zijn de uiteindelijke opbrengsten van het werk. „De prijzen staan erg onder druk. Dat komt onder meer door de toename van het aantal Zelfstandigen Zonder Personeel (ZZP'ers - red.). Dat zijn vakmensen die voor zichzelf zijn begonnen. Vroeger kwam je er zes tegen, nu tien." huishouden betaalt om de lasten stijging te beperken) in Tholen wel uitbetaald. Van der Munnik: „Die verrekenen we in 2000 met de afvalstoffenheffing." Ook de verhoging van de toeris tenbelasting wordt dit jaar volgens Van der Munnik tot 5 a 6 procent beperkt. Toch een tegenvaller voor de tien Thoolse campingbedrij- ven, vindt W.R. Zwikker van cam ping De Pluimpot. „Dat had de burgemeester wel even eerder kunnen zeggen. We hebben vrij wel allemaal onze rekeningen naar de gasten gestuurd. Zakelijk heb ben we niet te klagen en de verho ging is wel te dragen, maar nor maal kun je de toeristenbelasting aan de gasten doorberekenen." Zwikker verwacht in het jaar 2000 niet substantieel meer gasten dan vorig jaar. Voor het merendeel gaat het om vaste vakantievierders Na de vergadering ging ieder zijns weegs: de leden van de voormalige Sint-Philiplandse afdeling togen naar het restaurant Grevelingen in Bruinis- se voor een diner, de leden van Stave- nisse bleven in Sint-Annaland voor een warm en koud buffet. Het zat het bestuur toch niet lekker. Dit jaar zal er na de jaarvergadering een gezamen lijk etentje worden gehouden. Het was ere-lid M. Boomsluiter van de voormalige afdeling Stavenisse die de kwestie van het gescheiden eten aankaartte. „Als afdelingen zijn we een huwelijk aangegaan. Dat zou je toch zeggen datje ook 's avonds na de vergadering samen een gezellige avond houdt, maar dit lijkt op een scheiding van tafel en bed." 7 met een stacaravan. Het aantal daarvan blijft redelijk stabiel. „Niemand van de Thoolse cam pingeigenaren gaat er uitbreiden. Dat willen we niet. Wat we dit jaar wel graag willen zien, is uitbrei ding van het aantal gasten in het voor- en het naseizoen." Zwikker ziet daarbij ook een ver antwoordelijkheid van de Thoolse VVV. Die is uit financiële overwe gingen gefuseerd met die van Zuid-Beveland, maar of dat nodig was, betwijfelt hij. De recreatie ondernemer schat dat de gemeente via de campinghouders jaarlijks ruim 300.000 gulden toeristenbe lasting vangt. Volgens hem krijgt de VVV daarvan niet meer dan zo'n 40.000 gulden. „Als je wilt dat de VVV meer doet, zul je daaraan meer geld moeten geven." De campinghouders op Tholen (gemiddeld met circa 90% vaste plaatsen) willen er vooral voor zorgen dat het bezoek niet terug loopt. „Aan de Zeeuwse kust hoor Voorzitter A.W. Beurkens vond per soonlijk ook dat het in 2000 geza menlijk zou moeten gebeuren, maar wilde daar eerst de mening van de le den over horen. „De feestavond is nu apart. Dat is eigenlijk een twee-spalt, want ieder gaat zijns weegs." Boom sluiter en Beurkens kregen steun van mevr. Lindhout: „We zijn samen ge gaan. dan moeten we ook samen gaan eten." Bij handopsteken bleek dat een ruime meerderheid voor een geza menlijk diner was. P. Steendijk wilde weten wat er met de notulen van de afdeling Stavenisse gebeurt. „Vanaf 1911 zijn er geschre ven notulen gemaakt. Dat zijn waar devolle boeken. Het is de moeite waard om ze op een goede plek te be je dat het aantal strandkampeer- ders afneemt. Hier merken we nog geen achteruitgang en dat moeten we vooral zo houden." Hij erkent dat een aantal jaren ge leden de stacaravan uit de gratie raakte. De groep reizigers die Eu ropa en andere werelddelen heeft gezien, neemt echter toe. „Die zoeken weer de rust van het plat teland. Vooral wat oudere Belgen en West-Brabanders willen weer een stacaravan. Nee, liever geen jongeren. Tenminste, hun komst stimuleren we niet." G.J. Harmsen, contactpersoon van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) houdt zich niet zo bezig met recreatie. Hij geeft Van der Munnik gelijk als het gaat over voldoende uitbreiding van bedrij venterrein bij Tholen-stad. Twij fels heeft hij bij de kleine kernen. Daar wordt het naar zijn indruk waren." Het bestuur nam de suggestie van Steendijk ter harte. In zijn opening zei voorzitter Beur kens dat het eerste jaar van de gefu seerde afdelingen hem niet was te gengevallen. „We hebben met een bestuur ad interim van 14 personen de kar getrokken en ik denk dat het goed geweest is om als afdelingen Stave nisse en Sint-Philipsland samen te gaan. Er komen zoveel dingen op ons af, dat het met een breed bestuur van 9 personen (varende en niet-varende leden) zeker een goede zaak is." Beurkens was blij dat de haven van Sint-Philipsland uitgebaggerd gaat worden. „De strijd om de haven van Sint-Philipsland te behouden, hebben we gewonnen." Wanneer de haven uitgediept wordt, was niet precies bekend. Schipper A. van de Reest uit Sint-Philipsland wil de dat graag weten. Hij zou graag met zijn schip in de thuishaven liggen als zijn vrouw van het eerste kind bevalt. Volgens Beurkens zal de haven voor woekeren met de ruimte, want ook zijn verwachtingen voor het nieu we jaar zijn goed. „De vijftig le den van OOT hebben volle porte feuilles. De ellende is het gebrek aan personeel. We zijn bezig met een enquête over de omvang daar van en proberen vervolgens samen een oplossing te vinden." Via de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging wil OOT de Zoom- weg-Noord ook dit jaar op de agenda van de Tweede Kamer houden. „Verbetering van de be reikbaarheid van Tholen zal de re sultaten van de ondernemingen verder verbeteren", is zijn overtui ging. OOT is een verzameling van transportbedrijven, klimaattech niek, constructiebedrijven, de verfsector, carrosserie- en garage bedrijven en de drukkerijbranche. Betere resultaten van de bedrijven de geboorte uitgebaggerd zijn. De ta felbuurman van Van de Reest grapte op die toezegging: „Als het een zoon is, dan noem je hem Toon (naar de voorzitter - red.)." Waarop Beurkens antwoordde: „Als je dat doet, dan krijgt hij van mij een zilveren ramme laar." De verkiezing van de 68-jarige Beur kens was een hamerstuk. Het tussen tijdse bestuur van 14 personen had hem voorgedragen. Beurkens zei het graag nog een periode te willen doen. Ook het kiezen van een nieuw bestuur vormde geen probleem. Er waren geen tegenkandidaten. C. den Braber, M.J. Faasse, J.C. Hout, M.J. Hout, L.H.M. Kosten, J. van Oeveren, C. Smits en G.L. Verkamman vormen nu het bestuur. Beurkens nam afscheid van de oud-bestuursleden W. Aarn- oudse en J.M. den Braber van de af deling Sint-Philipsland, en J. Sturris, J.H.J. Vogelaar en Ph.J. de Rijke van de afdeling Stavenisse (de laatste twee waren afwezig.) Sturris bedank te de leden van zijn afdeling voor het genoten vertrouwen en de prettige sa menwerking. wensen ook de Thoolse beleg gingstudieclubs. December 1999 dreef de effectenhandel naar re cordhoogte. De AEX-index, waar in de 25 belangrijkste fondsen zijn verzameld, sloot op 31 december met 671,41 punten. De hoogste slotkoers ooit. „En het einde is nog niet in zicht", voorspelt Kees van Koeveringe van De Vangstok, de beleggingsstudieclub in Sint- Maartensdijk. „Het blijft koffiedik kijken, maar ik denk dat de koer sen verder stijgen." Van Koeve ringe is een van de twintig leden van de club. Geld inleggen hoeven ze niet meer. Er wordt gespeeld met de centjes die in de afgelopen jaren zijn binnengerold. Van Koe veringe noemt geen bedragen. „Niet alles is goed gegaan, maar we zijn wel tevreden. We zijn uit eindelijk geen beleggingsclub. We blijven een studieclub." Dat geldt ook voor de andere acht Thoolse beleggersverenigingen, zegt M.C.J. Kosten uit Oud-Vos- semeer. Hij is voorzitter van de VTB, de Verenigde Thoolse Be leggingsclubs. De VTB telt 180 leden en de belangstelling voor beleggen neemt nog steeds toe. De lokale ABN/Amrobank en de Ra- bobanken adviseren de leden. „De beleggingsresultaten zijn goed ge weest", vindt Kosten. „De beurs is goed gegaan, dus de meeste clubs zijn er wijzer van geworden. Maar ja, het blijft een studie, dus je moet weieens wat uitproberen. En dat loopt niet altijd goed af', wijst hij op zijn vereniging Het Getij in Sint-Maartensdijk. „Analisten hadden een top-5 samengesteld. Op nummer één stond Numico (Nutricia - red.) en op twee Hage- meijer. Ze hebben de voorspellin gen niet waar gemaakt." Kosten gokt voor dit jaar vooral op bedrijven op het gebied van de informatietechnologie (it-bedrij- ven) en internetbedrijven. „Wij speculeren niet, maar leren. Toch hebben de meeste van onze clubs meer dan een ton in kas", schat hij. De boeren moeten het met heel wat minder doen. „En het nieuwe jaar ziet er nog niet juichend uit", laat E. Hage weten. Hage is voor zitter van de landbouworganisatie ZLTO en probeert de zaken niette min van de positieve kant te bekij ken. „We zijn hier vooral afhanke lijk van de aardappel- en uienprijzen. Die waren het afgelo pen seizoen niet zo gunstig, maar ze kunnen dit jaar altijd stijgen." Ook Hage heeft gelezen dat ver schillende deskundigen vinden dat de supermarkten meer voor het product van de boer moeten beta len. „Het- is aardig bedacht, maar het haalt niet veel uit." Hage schat dat ongeveer 5 procent van de op brengst bij de supermarkt terecht komt. De rest gaat naar de indus- Over het financieel verslag 1999 wa ren geen opmerkingen. De ontvang sten bedroegen 13.002,41 gulden, de uitgaven 12.493,26 gulden. Dat lever de een batig saldo op van 509,81. Daar moest 152,81 vanaf (negatief eindsaldo van de afdeling Stavenisse) zodat er een positief saldo van 356,81 gulden overbleef. Secretaris J. Zwiers van het hoofdbe stuur behandelde actuele zaken zoals de leeftijdsgrens van bestuursleden. Die ligt nu op 65 jaar, maar het hoofdbestuur wil dat optrekken tot 69. In april wordt er op de kaderver gadering over gestemd. De afdelin gen zijn vrij om het op de leeftijd van 65 te houden. Ook de overlast van snelle schepen, de stremming van drie dagen op de Duitse Rijn in verband met een Navo-oefening dit voorjaar en het gebruik van flitslicht op schepen (waarvoor overigens on voldoende draagvlak bleek te be staan) werden door Zwiers aange stipt. Succesvol verloopt de vlaggenactie van Schuttevaer. Vanwege het 150- jarig bestaan stelde het hoofdbestuur oranje vlaggen met het embleem van de vereniging beschikbaar. De be langstelling van de schippers over treft alle verwachtingen, zo zei de se cretaris. Er werden in 1999 driemaal meer vlaggen uitgegeven dan het VERVOLG VAN VOORPAGINA J. Sturris (oud-bestuurslid van de af deling Stavenisse) vroeg zich af of het zo wel verder kan. „Een jaar of vijf geleden is de haven verkleind voor de binnenvaart. Toen zeiden ze: dit is de laatste keer geweest. Maar nu zie je het: je houdt het niet tegen. Het lijkt een mooi alternatief, maar waar is het einde? Sint-Annaland is de enige aanvoerhaven voor het ei land. Als er iets gebeurt bij grote ca lamiteiten en er moeten ineens grote vrachten materiaal aangevoerd wor den, dan kan dat niet meer." Uit de toelichting van Smits bleek dat er langs de dijk ('t schaepediekje') aan de zuidoostkant van de haven pa len komen over een afstand van 120 tot 150 meter waar vier of vijf sche pen zouden kunnen liggen. Ook oud-schipper D. Lindhout (uit Ridderkerk) vreesde voor de teloor gang van de haven voor de binnen schippers: „Over tien jaar kun je de haven van Sint-Annaland met een binnenschip niet meer in. De plezier- vaart blijft groeien. Leg buitendijks 3 of 4 dukdalven aan, dan lig je altijd vlot." Smits noemde dat voorstel niet reëel: „Bij laag water is er maar 30 meter ruimte. Dat is ook niet bespreekbaar voor rijkswaterstaat. Op stroom lig gen is niks. Dan gaan de schepen slaan." Ook Van Oeveren verwierp de suggestie van Lindhout: „Het, is niet verstandig om nu al naar buiten te gaan." Van Oeveren zorgde voor éni ge hilariteit in de zaal toen hij op de trie. De ZLTO-afdeling Tholen wil daarom dat afnemers als Fri d'Or, Farm Frites, Avico en Mc Cain meer betalen. Voor de uien geldt dat voor handelaar Dacomex in Sint-Maartensdijk. „Maar ook de andere uienhandelaren", haast hij zich te zeggen. Hage wijst erop, dat in het ver bouwplan van de meeste boeren de uienteelt een belangrijk gewas is. „In Nederland wordt op 14.000 hectare uien geteeld." Voor de veeteelt is dit jaar vooral het verwerken van de mestover schotten van belang. Hage ver wacht dat Brussel dit jaar niet veel belangrijke veranderingen zal brengen, waardoor de veehouder zich kan concentreren op de op lossing van het mestprobleem. „Van belang is de bouw van een fabriek waar mest kan worden ge droogd en als een soort kunstmest wordt verwerkt. Zo'n fabriek moet in Brabant komen en dat is de eni ge kans voor de intensieve vee houderij om te overleven." De ag rariërs kunnen garen spinnen bij de problemen rond de mestafzet. „Door het overgrote aanbod is de prijs voor de akkerbouwer laag." Sommigen kunnen niet zonder spanning, anderen worden er ziek van. Stress in de onderneming' is in elk geval de titel van een lezing die prof.dr. Theo Compernolle don derdag 17 februari geeft voor Thoolse winkeliers en hun perso neelsleden. Het gemeentebestuur organiseert deze zogenaamde klei ne ondernemersavond in samen werking met de ABN Amrobank uit Tholen. De bijeenkomst is in de trouwzaal van het gemeentehuis, maar wanneer de belangstelling heel groot is, wordt er uitgeweken naar een andere zaal. Anders ont staat er stress onder de bezoekers. Volgens Kramers woordenboek is stress een medische term die aan houdende spanning in een bepaalde werkkring of omgeving aanduidt. Ook lichamelijke reactieverschijn selen tengevolge van uitwendige invloeden - vooral van aanhouden de spanning - vallen onder het be grip stress. Volgens de uitnodiging van de gemeente heeft elke onder neming ermee te maken. „Tot op zekere hoogte kan het positief wer ken, maar het moet wel beheersbaar blijven, opdat het niet tegen u gaat werken." Hoe ernstig het ook klinkt, prof. Compernolle zal op humoristische wijze het onderwerp behandelen aan de hand van zijn boeken 'Stress: vriend en vijand'; 'Omgaan met stress als manager' en 'Stress als motor van de succesvolle onder nemer'. jaar daarvoor. Als de actie op deze manier voortgezet wordt, dan zal de contributie echter met ongeveer 20 gulden per jaar moeten worden ver hoogd. „Maar als u toch een nieuwe boot in China laat bouwen, kan dat er nog wel bij." A. Domenie uit Ridderkerk las na mens zijn broer J. W. Domenie, oud- schipper van het m.s. Helena uit Sint-Philipsland, een gedicht voor over de firsie van beide afdelingen. Volgens Domenie zal door de sa menvoeging de positie van de schip pers worden versterkt. Door voorzit ter Toon die de teugels strak in handen houdt, zullen de leden niet van de weg in de sloot belanden, in schipperstermen gesproken: komt men niet uit het vaarwater met de kont op de krib. Domenie was ook te spreken over het opwaarderen van de haven van Sint-Philipsland, zodat de kans op de functie als handelshaven wordt vergroot. Als post scriptum had hij er nog een wijsheid en een anekdote aan toege voegd: 'Alles verandert en zal ver gaan, doch zoals ik gezien heb, blijft Domenie's plaatje bestaan'. De zandplaat in de Krabbenkreek waar hij ooit enige dagen vastlag voordat hij weer vlot kon worden getrokken, is bij schippers bekend gebleven als Domenie's plaatje. plantekening van Smits de naam van zijn schip schreef, dat langs de loswal was geschetst: CORMA. „Zo, ik lig er al." Beurkens en Smits benadrukten dat het van belang is om het overleg voort te zetten om zo de inbreng van Schuttevaer gestand te doen. Als de afmeersteigers langs de zuidoostzijde van de haven er niet komen, dan zal het bestuur het plan echter afwijzen. M. Boomsluiter bekritiseerde de han delwijze van de gemeente bij de overdracht van de steigers aan de af gedamde Eendracht in Tholen. Rijks waterstaat heeft de steigers aan de gemeente overgedragen. Die doet ze op haar beurt over aan de watersport vereniging de Kogge voor uitbrei ding van de jachthaven. „De gemeen te zou Schuttevaer benaderen als er plannen waren voor de steiger, maar dat is niet gebeurd." Sturris bevestig de dat. „We zouden te allen tijde schriftelijk op de hoogte worden ge houden." A. Sturris-van Ast wees er echter op dat het gebruik van de stei gers door binnenschippers door rijks waterstaat gedoogd werd. „Het was een voorrecht. We konden er geen rechten aan ontlenen." Niettemin vond Boomsluiter dat Schuttevaer door het beleid van de gemeente 'op het tweede plan komt'. Hij herinnerde eraan dat de afdeling Stavenisse zich tien jaar geleden al sterk maakte voor het afmeren aan de steigers in Tholen. Het bestuur van Schuttevaer Noord-Zeeland. Zittend v.l.n.r. G.L. Verkamman, A. W. Beurkens, J. van Oeveren en C. Smits. Staand v.l.n.r. J.C. Hout, M.J. Faasse, C. den Braber en M.J. Hout. Bestuurslid L.H.M. Kosten ontbreekt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5