Nieuwe flat, verpleeghuisplaatsen en samenwerking Emergis in Ten Anker Kees Slager stopt bij VPRO als radioprogrammamaker Risico verplaatsing varkensstallen naar Zeeland wordt groter 'Streven om de fotografie op een hoger plan te krijgen' Weg open onteigening van schilder Hage Directeur Heijboer: 'Soms is er behoefte aan een metgezel' Jornalist zat bij Willem Drees aan rooktafel Vossemeren en ABG gaan op in Savelanden Kameleon stelt zwart\wit opnamen tentoon in bibliotheek Tholen Spelavonden Jong Vosmaer Gemeente garant lening Sloth Donderdag 6 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Met onbegrip heeft journalist Kees Slager afscheid moe ten nemen van de VPRO-radio, zo zegt hij in de VPRO- gids van vorige week. Onbegrip omdat hij er uit moest vanwege zijn leeftijd: 61. Maar de oud- Scherpenisse- naar en de drijvende kracht achter het zondagochtend programma Onvoltooid Verleden Tijd (O.V.T.), zegt ook dat hij er wel vrede mee kan hebben nu hij niet meer in dienst is bij de omroep waar hij in 1975 aan de slag ging. Het jaar 2000 zal voor zorgcentrum Ten Anker vrij rustig worden. Nadat in er 1999 met name op organi satorisch gebied nogal wat veranderde, wordt er dit jaar meer aan stabilisatie en kwaliteitsverbetering ge werkt. Toch zit er nog best wat in de pen, aldus SVRZ- directeur Rien Heijboer op de nieuwjaarsreceptie van het Thoolse bejaardenhuis. Zo komt er bijvoorbeeld een nieuwe flat. Psychische zorg Werkdruk Burgemeester ouder Middenstand Vissers en schippers Door opschorten herstructureringswet Met het buiten werking stellen van de wet herstructure ring varkenshouderij, door de rechter, is een belangrijke barrière voor het verplaatsen van deze bedrijven uit con centratiegebieden naar Zeeland geslecht. Het risico dat knelgevallen naar het Zeeuwse worden verplaatst, is toe genomen. Dat blijkt uit het antwoord van gedeputeerde staten op vragen van de CDA-statenfractie. Het invoeren van mestafzetrechten zal daarentegen positief uitwerken op het streven van de provincie om de beschikbare mi lieuruimte niet te laten overschrijden. Ze beoefenen de fotografie als hobby, komen regelmatig bij elkaar om over hun werk te spreken, kiezen onder werpen uit om op de gevoelige plaat vast te leggen en drukken ieder in hun eigen donkere kamer werk af. En ze komen naar buiten. Sinds dinsdag laten drie van de vijf leden van de fotogroep Kameleon de hele maand ja nuari zo'n 20 zwart/wit opnamen zien in de bibiliotheek de Vier Heemskinderen in de Dalemsestraat in Tholen. Positief Gorishoek Kleuterschool i Vestigingsleider M.C. Felius (links) en directeur M. Heijboer (middenachter) bezig met een rondje nieuwjaarswensen. Het was maandagmorgen druk in zaal De Klipper van Ten Anker. Vrijwilligers, personeel en bewo ners wensten elkaar een gezegend en voorspoedig jaar toe, onder het genot van een kopje koffie of thee met gebak. Men is in Ten Anker de jaarwisseling heelhuids doorgeko men. Er waren elf mensen paraat waaronder drie extra mensen voor de nachtdiensten, technici, de arts van het tehuis, het secretariaat en vestigingsleider Mark Felius. Maar er deed zich geen enkel probleem voor. „We hebben het heei gezellig gehad en de laatste bewoners gin gen om half twee naar bed. Voor hen was het echt een buitenkansje", zegt Felius. „We zouden tot half twee paraat blijven, maar om tien over één hebben we het extra perso neel naar huis gestuurd." Ook direc teur Heijboer is blij dat alles zo goed is verlopen. „We hadden wat extra water ingekocht en er is altijd wel wat extra voedsel. Daarnaast was er een kleine noodstroomvoor- ziening voor de verlichting. Maar we willen toch gaan kijken of we niet een betere, permanente voor ziening kunnen treffen. We hebben hier het afgelopen jaar ook al een paar keer met een stroomstoring ge zeten. En dat is toch heel vervelend. Bij zo'n millenniumprobleem wordt je ervan bewust gemaakt hoezeer wij afhankelijk zijn geworden van computerapparatuur. Gelukkig zijn we niet alleen daarvan afhankelijk. Er zijn in 1999 veel rampen ge weest. We werden geconfronteerd met ellende in de wereld. Maar ook dichtbij was er verdriet en verlies. En dan is het goed te weten dat er één is die met ons meegaat." In zijn nieuwjaarstoespraak haalde Heijboer de opmerkelijke zaken van het afgelopen jaar aan. In de staf veranderde het nodige door de komst van een vestigingsleider en het instellen van afdelingshoofden. Mevr. A. de Laat werd het nieuwe hoofd zorg. Natuurlijk passeerde ook de bommelding die het tehuis in juni opschrikte. Er waren twee langdurige stroomstoringen. Verder werd de dagverzorging in woon zorgcentrum De Rozeboom te Sint- Philipsland opgezet en de dagbe handeling in het verpleeghuis van Ten Anker. Verder werd het perso neel voor de woonzorgcentra De Rozeboom en Maartenshof uitge breid. „Voor 2000 gaat het niet zozeer om nieuwe projecten, maar om verbete ring van de kwaliteit van de verzor ging", zei Heijboer. Toch staan er nog wel wat zaken op de rol. Om te beginnen wordt de serviceflat bij Ten Anker vervangen door een nieuwe. „De architect van de stich ting Beter Wonen (eigenaar van het gebouw) is bezig met het ontwerp", zegt de SVRZ-directeur. „Het zal gegoten worden in de vorm van een soort woonzorgcentrum." Volgens Heijboer is het de bedoeling dat hierin ook een appartement komt voor een nieuwe samenwerkings vorm met Emergis (voorheen psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland). „In dat appartement kunnen ouderen komen die psychische problemen hebben, maar op een dergelijke ma nier nog wel - met wat extra hulp van het zorgcentrum - zelfstandig kunnen wonen." Heijboer noemde als positieve ontwikkeling ook het woonzorgcentrum dat Beter Wonen in Poortvliet gaat bouwen aan de Molenstraat. b, Heijboer merkte ook op dat er extra geld beschikbaar is gekomen voor werkdrukverlichting op de ver- pleegafdeling. Vanuit de zaal kwam de reactie dat nu juist de verzorging het steeds drukker krijgt. „Daar ben ik me ook van bewust, maar daar komt van de kant van het rijk geen extra geld. Maar we hebben nog wat andere potjes voor substitutie en daaruit kunnen we wat doen", meldde Heijboer. Hij ziet de druk op het zorgcentrum de komende ja ren alleen maar toenemen. „Men verwacht dat de vergrijzing tot 2015 zal toenemen. Er zijn behoorlijke wachtlijsten (gemiddeld tussen een half jaar en een jaar). En kon je vroeger nog het bejaardenhuis in als je nog fit was, tegenwoordig kan dat niet meer. De zwaarte van de zorg wordt steeds groter en nu al zijn er heel wat mensen in de verzorging die een verpleeghuisindicatie heb ben. Daarom komen er dit jaar ook acht verpleeghuisplaatsen in het verzorgingshuis van Ten Anker", vertelt Heijboer. „We moeten er wel voor waken dat het hele zorgcen trum alleen maar wordt bewoond door mensen die weinig of niets meer kunnen. Enkele mensen die nog wel 'goed' zijn, moeten er blij ven. Dat is belangrijk voor de leef baarheid." Die leefbaarheid was ook onder werp van de toespraak van Heij boer. „De SVRZ heeft als missie gekozen dat een mens iemand is en geen nummer. Vroeger kende je veel mensen met naam en toenaam. Tegenwoordig heeft iedereen een lading nummers gekregen. En als je je nummer of pasje bent vergeten, wordt het heel lastig om geholpen te worden. Wij willen als SVRZ re spect voor normen en waarden en de eigen achtergrond van onze be woners. De manier waarop zorg wordt verleend, is nog steeds het belangrijkste", aldus Heijboer. „Je hebt in dit leven voorbijgangers en metgezellen. En er is behoefte aan metgezellen. Een medemens die even naast je komt zitten en naar je luistert. Ik hoop dat u die mensen in 2000 zult ontmoeten, maar dat u ook zo'n metgezel voor anderen zult zijn." Op de nieuwjaarsreceptie van Ten Anker was ook burgemeester H.A. van der Munnik aanwezig. In zijn korte toespraak merkte hij op dat ook hij tot de ouderen gaat beho ren. „Ik maakte op 20 december mijn vertrek bekend en nu ik u hier ontmoet, besef ik dat ik kom te staan in de rij van mensen die iets achter zich laten. U hebt persoon lijk allemaal iets achter u gelaten. U hebt ook aan een samenleving gewerkt waar degenen die nog vol op in bedrijf zijn (en daar hoor ik nu ook nog bij) op voort konden bouwen", aldus de burgervader. Hij noemde het jammer dat er steeds maar tegen de overheid gezegd moet worden dat er extra geld voor de zorg nodig is. „De kwaliteit van de samenleving wordt bepaald door wat je over hebt voor de zorg. Voor zieken, gehandicapten en ouderen. Ik ben blij dat er extra geld voor de verpleeghuiszorg komt, maar we zijn er nog niet. We moeten aan dacht blijven vragen voor de zorg sector." Voordat de gehele zaal een toost uitbracht op het nieuwe jaar, wens te voorzitter O. Huiskamp van de cliëntenraad iedereen nog een ge lukkig nieuwjaar. „We hebben als raad een goed jaar achter de rug en we hebben het gevoel dat we uw belangen goed hebben kunnen be hartigen. Maar als u opmerkingen of vragen hebt, klop gerust bij ons aan." Receptioniste J. Meerman- Ottevanger besloot de bijeenkomst met een overzicht van het jaar in dichtvorm. De regeling tijdelijk ouderdomspen sioen werd voor hem van kracht. Ei genlijk op zijn zestigste. Maar omdat hij aan een serie over de West-Indi sche Compagnie bezig was, kreeg hij uitstel. Slager deed 44 jaar lang jour nalistiek werk; als verslaggever en radiomaker. Hij blijft actief door on der meer een boek te schrijven over de Socialistische Partij, de SP. Slagers afscheid ging niet onge merkt. De VPRO-radio besteedde uitvoerig aandacht aan zijn werk in O.V.T, het 'programma over de on voltooid verleden tijd, met discussies, reportages en ooggetuigenverslagen'. De omroep eerde Slager ook met de uitzending van zijn documentaire over het dichten van de Nolledijk bij Vlissingen na de bevrijding in 1944 waarin de observaties van de schrij ver en journalist A. den Doolaard af gezet worden tegen de bevindingen van de 'gewone mensen', in dit geval zijn vader Toon Slager uit Scherpe- nisse. Die heeft een hele ander kijk op de zaak. En dat is waar Slager ze ker de laatste jaren steeds meer naar op zoek is gegaan: getuigenissen van 'gewone' Zeeuwen die geen plaats hebben gevonden in de officiële ge schiedschrijving. Ook De Journalist van 17 december, (een uitgave van de Nederlandse ver eniging van Journalisten) wijdde een uitvoetig artikel aan Slager, die in 1956 als HBS-leerling in Bergen op Zoom een opstelwedstrijd won van Het Vrije Volk en op bezoek mocht bij het parlement waar hij kennis maakte met de socialistische Willem Drees. Een foto bij het artikel toont de jonge Slager aan de rooktafel bij Drees. Na de kennismaking met het Stichting Savelanden. Zo heet de per 1 januari gevormde organisatie waar onder meer zorgcentrum De Vosse- meren te Nieuw-Vossemeer en ver pleeghuis ABG in Bergen op Zoom onder vallen. Vier stichtingen voor ouderenzorg in West-Brabant zijn vanaf dit jaar gefuseerd. Het zijn Ouderenzorg Zuid-West Brabant, Algemeen Burger Gasthuis, Zorg centra Vosvliet en Dintel, en Huize Sint Elisabeth. Sinds enkele jaren viel De Vossemeren onder de para plu van Vosvliet en Dintel. Ruim de helft van het aantal plaatsen in dit zorgcentrum wordt bekostigd door de provincie Zeeland, voor ouderen parlement en de journalistiek, staat voor Slager vast dat hij ook journalist wil worden. Datzelfde jaar begint hij bij Het Vrije Volk, werkt in Dordrecht, Gorin- chem, Maastricht, Nijmegen, Utrecht en Rotterdam. In 1971 nam hij ont slag bij Het Vrije Volk vanwege de koers die de krant ging varen. Slager vond dat hij het te veel moest opne men voor de middenstand. Slager roerde zich actief in het actie wezen toen in 1971 er sprake van was dat de Oosterschelde dicht zou moeten. Hij ging op Zuid-Beveland wonen en werd lid van het comité om de zeearm open te houden en organi seerde onder meer protestoptochten zoals in Bergen op Zoom waar de Oosterschelde in een lijkkist ten gra ve werd gedragen en Kees daar als radiomaker voor de Vara verslag van deed. Na een conflict over de verslaggeving van de Anjerrevolutie in Portugal in 1974 (directeur André Kloos wilde dat de sociaal-democratische partij van Suarez positief belicht werd, ter wijl Slager ook andere - socialisti sche - experimenten wilde verslaan), nam hij ontslag en kwam hij bij de VPRO-radio terecht waar hij zich steeds meer ging richten op de mon delinge geschiedenis (oral history). Vanaf 1979 werkte hij aan het boek Landarbeiders, verhalen om te ont houden, dat in 1981 verscheen en dat bij vele Tholenaren in de boekenkast staat. Er werden maar liefst 11.000 exemplaren van verkocht. De verhalen had hij op band opgeno- van Tholen en Sint-Philipsland. In het bestuur van Savelanden vormt A.P. Kornaat uit Anna Jacobapolder de Thoolse inbreng. Oud-directeur M.M.C.J. Suijkerbuijk van de Vos semeren is benoemd tot directeur zorg en wonen van de nieuwe orga nisatie. Algemeen directeur is P.S. Brouwer (directeur van ABG) ge worden. men, bood ze nadien aan aan het Zeeuws Documentatiecentrum en kreeg daar, volgens Slagers toelich ting in de PZC van 31 december, te horen dat die verhalen echt waren als je er naar luisterde. Zo ontstond (in 1986) het Spoor Terug en later O.V.T., waarin ooggetuigen een grote rol spelen, een formule die Slager met succes zag toegepast bij Engelse en Schotse locale radiostations tij dens zijn vier maanden durende op frisverlof. Het programma heeft in Nederland zo'n succes dat de redactie twee keer de Zilveren Reismicrofoon wint. Ook door de vereniging van geschiedenis leraren wordt het programma be kroond. Slager schreef ook over vissers (met Paul de Schipper) en leverde in 1993 volgens De Schipper in de Journalist 'het standaardwerk' over de waters noodramp van 1953 af. Over zijn werk en zijn boeken komt hij regel matig vertellen op Tholen, op vak bondsavonden of bij de plattelands vrouwen. Hij wordt ook vaak gevraagd inleidingen te houden op discussieavonden. Zoals half decem ber in Middelburg bij de gemeente en de stichting Scoop waar hij stelde dat de politieke interesse van de Neder landse bevolking groot is, ook als minder dan de helft van de kiezers thuisblijft. Om de opkomst toch te verbeteren zou er aan de verkiezin gen een loterij gekoppeld kunnen worden met heuse geldprijzen. In de PZC zegt Slager nog niet op zijn lauweren te gaan rusten. Integen deel, er is nog genoeg te doen op het gebied van de mondelinge geschied schrijving zoals Zeeuwse Indiëgan- gers, binnenschippers, Zeeuwen die in 1944 moesten evacueren vanwege de inundatie. Slager is bovendien lid van de jury die dit jaar voor het eerst de Jacob Catsprijs gaat uitreiken voor recent bijzonder Zeeuws historisch onder zoek. Door de fusie moet zorgverlening aan ouderen op de bestaande plaat sen behouden blijven en de kwaliteit ervan verbeteren. De elf vestigingen behouden het eigen karakter en de werkgelegenheid blijft in stand. Wel moet de organisatie door de fusie ef fectiever en efficiënter worden en moeten zoveel mogelijk 'handen in de zorg' mogelijk worden gemaakt. De Savelanden heeft behalve in Nieuw-Vossemeer en Bergen op Zoom vestigingen in Steenbergen (De Lindenburgh en Onze Stede), Halsteren (St. Elisabeth), Dintel- oord, Huijbergen, Putte, Ossen- drecht en Hoogerheide. Twee opnamen van A. van der Spiegel: links de her\'ormde kerk in Halsteren, rechts vrouw met baby bij Gorishoek. De wet herstructurering varkens houderij stelt zware eisen aan ver plaatsing van bedrijven naar niet- concentratiegebieden zoals Zee land. Zo dient een ondernemer over voldoende grond te beschikken (omrekenfactor 15 varkensrechten per hectare). "Daarop baseerde de provincie dan ook in het streekplan de regeling voor knelgevallen (be drijven die elders om bepaalde re denen weg moeten). Deze is derma te beperkend, dat van verplaatsing op grote schaal geen sprake kan zijn. Inmiddels heeft de rechter echter in een versnelde procedure uitgespro ken dat de nieuwe wet in strijd is met het Europese verdrag voor de rechten van de mens. In afwachting van de bodemprocedure zijn diverse hoofdstukken van de wet buiten toe passing gelaten. Daaronder het hoofdstuk waarin de regeling voor verplaatsing van varkensbedrijven is opgenomen, zodat de eis om over voldoende grond te moeten be schikken, buiten werking is gesteld. Daarmee is een belangrijke belem mering voor het verplaatsen van knelgevallen naar Zeeland wegge vallen, aldus g.s. Het college wijst erop, dat voor inplaatsing van der gelijke gevallen de bestemmings plannen van gemeenten ruimte moeten bieden. Momenteel is dat nergens het geval, maar wél zijn er in ontwikkeling (bijvoorbeeld in Tholen) waarbij deze vraagt speelt. De kabinetsplannen om het systeem van varkens- en pluimveerechten te vervangen door mestafzetrechten kunnen in de ogen van g.s. positief uitvallen. Alle veehouders (ook van melkvee) krijgen de verplichting aan te tonen dat de mest op een ver antwoorde manier afgezet kan wor den. Tot 2005 blijven productie rechten bestaan om een groei van de veestapel te voorkomen. De provin cie heeft een streekplanherziening voor intensieve veehouderij doorge voerd, waarbij één van de uitgangs punten was dat de omvang van de ■veestapel én de omvang van de mestproductie in overeenstemming moesten zijn met de beschikbare milieuruimte in de provincie. Daar bij stond het provinciebestuur een vorm van grondgebondenheid van de intensieve veehouderij voor ogen. De nieuwe wet kwam daaraan niet tegemoet, maar het systeem van mestafzetrechten in combinatie met aanscherping van de Minas-normen (met betrekking tot mineralen) zal volgens g.s. positief uitwerken op het streven om de beschikbare mi lieuruimte niet te laten overschrij den. De CDA-fractie is bezorgd dat het uit de aanvullende mestplannen la ten van het principe 'schone gebie den schoon houden' ertoe zal leiden dat alsnog knelgevallen naar Zee land zullen komen. G.s. stellen vast dat het kabinet niet het voornemen heeft voorwaarden te stellen aan het verplaatsen van intensieve veehou derijen vanuit concentratie- naar niet-concentratiegebieden en dat dus het risico daarop groter wordt. G.s. beraden zich op maatregelen om dat risico in te dammen. Jongerensoos Jong Vosmaer in Oud- Vossemeer begint op 15 januari met iets nieuws: spelavonden voor jonge ren vanaf 14 jaar. Er zijn tientallen spellen aangeschaft, waarmee de jon gelui zich om de week kunnen ver maken tussen half acht en tien uur. Elke veertien dagen komen ze bij el kaar om ervaringen uit te wisselen en zelfgemaakte foto's te bespreken. Een klein clubje dat al jaren bijeenkomt, soms aansluiting zoekt met andere fo toclubs in de regio en af en toe werk exposeert. A. van der Spiegel uit Scherpenisse, R. den Braber uit Sint-Maartensdijk en H. Jonkers uit Halsteren zijn de drie van het groepje van vijf die expo seren. „Fotografen zijn nogal indivi- 1 dualistisch ingestelde mensen," zegt van der Spiegel. „We zijn al van ver schillende clubs lid geweest, maar dat werd vaak gezelligheid. Niet dat het niet gezellig mag zijn, maar er werd te weinig gewerkt." De leden spreken af welke onderwer pen ze nemen om te fotograferen. „Natuur, architectuur, water, afval, lucht, details, het kan van alles zijn. De gastheer noemt steeds een onder werp dat we dan in een week of zes, zeven uitwerken. Ieder op zijn ma nier. We bespreken dan steeds één fo to van elk lid. Problemen worden on derling besproken en er worden oplossingen voor aangedragen. Als we vinden dat de foto beter kan, dan maken we de foto samen opnieuw. Zo streven we ernaar om het fotograferen op een hoger plan te brengen." Twee of drie keer per jaar maakt de club een uitstapje om bijzondere on derwerpen te fotograferen: kastelen, kerken, monumenten of landschap pen. Van der Spiegel drukt ook kleurenfo to's af, maar de klemtoon ligt op het zwart/wit werk. Een van zijn came ra's staat op een statief klaar om een sperwer te kunnen fotograferen die zich sinds kort rond het huis en in de tuin laat zien. En als hij op pad gaat met de fiets of de auto neemt hij een fototoestel mee. „Dat is ook altijd wat ik de andere leden aanraad. Er zijn vaak momenten waarop de camera te pas komt. Zo was ik op een bijeen komst met veel mensen waar het be gon te regenen en iedereen ineens de paraplu opstak. We hadden net het onderwerp water gekozen. Ik had maar een klein cameraatje op zak, maar kwam met een hele mooie op name thuis." Van de club heeft ieder zo zijn voor keuren voor onderwerpen. Van der Spiegel fotografeert niet graag men sen, zegt hij. „Behalve als het zo uit komt en het liefst zo dat ze niet me teen te herkennen zijn. Zo liep ik op de punt bij Gorishoek toen er grote ijsschotsen lagen en ineens kwam er een vrouw aanlopen, helemaal in het zwart gekleed met een hoed op en een dekentje met een baby in haar armen. In- dot- witte landschap: De zwarte hoed tekent mooi af tegen de winterse achtergrond." Fotograferen is volgens Van der Spiegel dan ook niet alleen maar goed technisch werk afleveren. „Fotograferen is goed kijken." De club is al vanaf 1987 actief. Nadat de leden een fotocursus van het Ree hadden gevolgd in de voormalige kleuterschool in Sint-Maartensdijk, onder leiding van een beroepsfoto- graaf. „Er bleven toen ongeveer 15 man over. We hebben gekeken of we niet verder konden gaan. Er was ten slotte een mooie ruimte met vergro- ters en een kamer waar het werk kon worden besproken, maar het was veel te duur aan huur." Een aantal cursisten sloot zich aan bij de fotoclub Nadier in Bergen op Zoom, maar volgens Van der Spiegel was de groep te groot om goed te kunnen werken. Ook zijn ze lid ge weest van het Statielje in Roosendaal, maar ook daar haakten ze af. „Maar we bleven als klein groepje bij elkaar komen. En door zo lang samen te komen, zijn we ook vrienden ge worden. Met zo'n klein clubje en ei gen doka heb je alles in de hand. Wil iemand een avond verzetten dan is dat makkelijker te regelen dan wanneer je met een grote groep bent." Onlangs was hun werk nog te zien in de synagoge in Bergen op Zoom en volgende week gaan ze kennis maken met de twee overgebleven leden van Nadier. „We blijven doorgaan, maar willen niet te groot worden. We wil len ook geen clubgeld en zijn ook geen lid van een fotobond, maar we hebben wel behoefte om naar buiten te treden. We bewandelen alle wegen. We zijn net als een kameleon, van daar de naam." De tentoonstelling is te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek: maandag, dinsdag, woensdag en vrij dag van 14 tot 17 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18 tot 20 uur en op zaterdagochtend van 10 tot 12 uur. Schildersbedrijf Hage uit Sint- Maartensdijk heeft bij de Raad van State geen bezwaar aangetekend te gen de uitbreiding van het gemeen tehuis in de Ds. de Bresstraat. Daar door is het bestemmingsplan onher roepelijk geworden. Voor de ge meente is de weg vrij om een ontei geningsprocedure te beginnen. De commissie gemeentelijke ontwikke ling van de gemeenteraad heeft hier over 15 november al een advies uit gebracht. Maar het gemeentebestuur blijft praten met Hage. De onder handelingen en het onteigeningstra- Omroep Tholen krijgt een gemeente garantie van 30.000 gulden voor het vervangen van studioapparatuur. Het gaat om een lening voor een periode van vijf jaar. Het Sloth-bestuur wil de lening binnen anderhalfjaar aflossen. Dinsdagavond ging de commissie al gemeen bestuur en welzijn akkoord, behalve de SGR Omroep Tholen wil de apparatuur vervangen. Veel is afgeschreven en vertoont mankementen. Het gaat om een mengpaneel (ƒ10.000,-), twee cd- spelers en twee mini-discspelers (ƒ4000,-), een tweede computer voor 24-uurs programmering (ƒ3500,-) en software en tuner (ƒ15.000,-). Totaal ƒ32.500,-. M. Dijke (SGP) was tegen het voor stel. Hij wees erop dat vergelijkbare verzoeken om gemeentegarantie, voor Vroonhof in Sint-Annaland en de schietvereniging in Stavenisse, af gewezen zijn. „We willen geen on derscheid maken." Dijke kreeg geen steun voor zijn opvatting. J.P. Bout (CDA) zei trots te zijn op de lokale omroep. „Er wordt met zoveel en thousiasme gewerkt. De apparatuur is versleten." Hij vroeg naar de gevol gen voor Sloth van het afschaffen van de omroepbijdrage. J. van den Don ker (D66) noemde Sloth een 'eigen tijdse basisvoorziening'. P. van Bel- zen (RPF/GPV): „We wilden een lokale omroep, dus moeten we die ook steunen." Wethouder W.C. van Kempen zei dat het college een terug houdend beleid voert bij het verlenen van een gemeentegarantie. „Maar het wil niet zeggen dat we het nooit doen. Ook Tholense Boys heeft er wel eens om gevraagd. Alleen als er voldoende zekerheden gesteld worden, doen we het." De gevolgen van de afschaffing van de omroepbijdrage kende hij niet, maar E. Kooijman van Sloth hielp de commissie uit de brand: de lokale op slag wordt volledig gecompenseerd. Dit jaar is daarvoor landelijk een be drag van zo'n 14 miljoen beschikbaar. ject lopen tegelijk. Het schildersbe drijf is nieuwbouw aan de Radda Barnenstraat aangeboden, nadat een bedrijfspand op de eigen grond van Hage aan de Bleekveldweg door de gemeente was afgewezen. De ge meente blijft praten om alsnog tot overeenstemming te komen, maar de gemeenteraad zal over enige tijd toch een voorstel van het college krijgen om onteigening mogelijk te maken wanneer er geen akkoord komt over de Radda Barnenstraat. De ruimtenood is namelijk groot in het gemeentehuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3