Schippers kritisch over plan voor herinrichten haven St.-Annaland Wijkbureaus politie in de Meestoof, kantoor Beter Wonen en Rozeboom 'Aanvraag voor speeltuin 30 mille ook honoreren' Korpschef M. Dierckx wil agenten in dorpen stationeren w+ty«. Donderdag uitzoeken van fietsen op het politiebureau Eerste jaarvergadering Schuttevaer afdeling Noord-Zeeland na fusie Attentie voor baby's in 2000 is discriminatie Donderdag 6 januari 2000 56e jaargang no. 8^^- ^PDELBV.5/ LP, GELUID EN ■flKOEDVOOR ,1'fAEf-tfflMFORT ///^HEIjNEN Jongeren stichten brand showroom garage Dekker De Thoolse binnenschippers willen onder geen beding ruimte inleveren bij de uitbreiding van de jachthaven in Sint-Annaland. In het voorlopige plan krijgen ze af- meermogelijkheden aan de oostzijde van de haven, maar ze voelen zich door de zeilschepen en motorjach ten steeds verder in het nauw gedreven. Dat gebeurt vol gens de schippers ool in Tholen, waar rijkswaterstaat drie steigers aan de gemeente heeft overgedragen die het gemeentebestuur wil bestemmen voor de water sportvereniging. Dat bleek woensdagmiddag tijdens de eerste jaarvergadering van de afdeling Noord-Zeeland van de koninklijke Schuttevaer in de Gouden Leeuw in Sint-Annaland. Rijke Belgen PvdA, WD, CDA en D66 steunen Vossetuin De speeltuinvereniging de Vossetuin uit Oud-Vossemeer moet een kans krijgen om in de eerste ronde mee te de len in de erfenis van mevrouw Van 't Hof-Quist. Dat vond dinsdagavond een meerderheid van de commissie algemeen bestuur en welzijn. PvdA, VVD, CDA en D66 willen daarmee afwijken van het advies van de vereni ging Van 't Hof-Quist die de gemeente over de besteding adviseert. Deze vereniging wees het verzoek van de Vos setuin om een bijdrage namelijk af. Van de veertien aan vragen in 1999 wil de vereniging er zes honoreren. Vertrouwen bevolking Bedrag versnipperd Deze week De Thoolse burgers kunnen dichter bij huis naar de poli tie. Behalve op het bureau in Tholen kunnen ze binnen kort terecht in wijkbureaus in Sint-Annaland, Sint-Maar tensdijk en Sint-Philipsland. Die worden ondergebracht in de dienstwoning van het streekmuseum de Meestoof, het kantoor van de woningstichting Beter Wonen en het woonzorgcentrum de Rozeboom. „Dat worden de uitval- bases voor de politie. Op die manier proberen we de poli tie terug te brengen onder de bevolking," zei korpschef M. Dierckx dinsdagavond in de commissie algemeen be stuur en welzijn. De raadsfracties reageerden enthousiast. Binnen twee jaar moeten de wijkbureaus een feit zijn. Nieuw leven inblazen Melden in posten Veiligheid V <^BEW. EX.^A Vv_ v -• i WWW 'TECHNOLOGIE Herglsestraat 121, Heerie, Tel. 01&5 304050 j Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vermoedelijk vier jongens uit Sint- Philipsland hebben brand gesticht voor de showroom van garage Dek ker in Sint-Annaland. In de nacht van zaterdag op zondag rukte de vrijwillige brandweer omstreeks half vier uit voor een brandje tussen de olie- en waterscheider van de benzinepompen bij Dekker in de Spuistraat. Een plastic papier- en krantenbak hadden ze in brand ge stoken en om het vuurtje verder te doen oplaaien, hadden ze nog hout tussen de bosjes gezocht. Een buurt bewoner sloeg alarm en toen de brandweer arriveerde, liepen de jon gens net weg. „Dit had gemakkelijk uit de hand kunnen lopen", zegt be velvoerder A. van Iwaarden. „Ge lukkig werden we tijdig gewaar schuwd, zodat erger voorkomen werd, want de benzinepompen ston den er vlakbij." De politie sprak la ter die nacht nog met de vier ver moedelijke daders voor garage Dekker, maar dat wist de politie toen nog niet. Dat werd later pas duidelijk na een tip van een getuige. Dezelfde jongens hebben vermoe delijk bij de supermarkt Cl000 aan de Spuistraat borden van de muur gerukt en een lamp vernield. Eerder die nacht waren alle ruiten in het praathuisje op het Havenplein aan diggelen gegooid. Het onderzoek duurt voort. De Thoolse politie houdt donder dagmorgen 13 januari van tien tot elf uur een kijkuur voor de 45 fiet sen die tussen augustus 1977 en december 1999 zijn gevonden. Er ontstaat ruimtegebrek en boven dien wordt het een rommeltje, zo dat de politie schoon schip wil ma ken. Het kijkuur wordt op de binnenplaats van het politiebureau aan de Simon Lindhoutstraat ge houden. De rechtmatige eigenaar van de tweewielers is nooit opge spoord. Wie denkt dat zijn of haar fiets erbij is, dient wel de aangifte van diefstal of vermissing mee te nemen. Een fiets wordt pas meege geven als .via kenmerken het ei gendom is vastgesteld. Tevens dient er alsnog aangifte van dief stal te worden gedaan. „Als er ie mand ten onrechte een fiets mee neemt, kunnen we hem of haar dan alsnog strafrechtelijk vervolgen wegens een valse aangifte", zegt hoofdagent A.P. van de Belt. Na 13 januari kan er geen beroep meer gedaan worden op fietsen uit de genoemde periode. „Het is dus zaak, dat de inwoners van de ge meente Tholen de moeite nemen om het kijkuur te bezoeken", aldus de Thoolse politieman. De fietsen waarvan geen rechtmatige eigenaar komt, worden verkocht aan een derde. In de haven van Sint-Annaland lagen tussen kerst en nieuwjaar een aantal binnenschepen; de schippers krijgen een andere plek in de haven toegewezen als het plan voor de uitbreiding van de jachthaven doorgaat. De schippers zouden meer moeite moeten doen om in hun thuishavens Sint-Annaland, Tholen, Stavenisse en Sint-Philipsland af te meren. Als ze dat vaker doen, zal de gemeente meer rekening moeten houden met hun belangen. Die oproep kwam van de jonge schipper M. van Dijke van m.s. Cornelia M uit Tholen. Van Dijke slaakte deze hartenkreet tij dens de rondvraag, nadat er onder meer uitvoerig was gesproken over de herinrichting van de haven in Sint-Annaland. „Het schijnt zoveel moeite te kosten om een paar uur om te varen naar Sint-Annaland of Sint-Philipsland. Maar als we vaker weekenden thuis liggen, dan hebben we ook meer recht van spreken. In plaats van boven de Kreekrakslui- zen te gaan liggen, zouden we best iets meer moeite kunnen doen om op Tholen te gaan liggen," aldus Van Dijke die dat zelf wel regelma tig zegt te doen. Aanleiding was de discussie die was ontstaan over de herinrichting van de haven in Sint- Annaland en het afstaan van een steiger in Tholen aan de watersport vereniging de Kogge. Havenmeester C. Smits lichtte het plan voor de haven van Sint-Anna land van de gemeente, de water sportvereniging en de afdeling Noord-Zeeland van de koninklijke Schuttevaer toe. „Het is een luxe probleem. De watersportvereniging heeft een wachtlijst van 100 sche pen. Die kunnen niet allemaal een plaatsje krijgen, maar door een aan tal steigers uit te breiden, kunnen er meer jachten liggen. Dat betekent dat er voor binnenvaartschepen en sportvissers een doorvaartbreedte tussen de steigers en de loswal over schiet van 23 meter." Volgens Smits zal ook de steiger bij 'Cebeco' (CZAV) vrijwel zeker verdwijnen. Daarvoor in de plaats zou dan een steiger voor de plezier- vaart komen (een zogenaamde shoppingsteiger, dicht bij het cen trum zodat zeilers gemakkelijk boodschappen kunnen doen in het dorp). „De binnenvaart houdt alleen de loswal over, maar aan de zuidoost zijde van de haven komen palen met een of twee loopbruggen waar de schepen kunnen aanleggen." Het plan voorziet ook in golfbrekers bij het havenhoofd om de steigers van de jachthaven te beschermen. Het betreft een scherm van palen die vrijkomen na de aanpassing van de laatste twee steigers. Die behoeven nieuwe palen omdat de bestaande te kort zijn. De helling voor de jachten wordt verlegd en komt schuin voor de jachtwerf te liggen, waardoor de sportvisboten een stuk op moeten schuiven (in de richting van de ligplaats van de Frisia). „Er zal ook wel wat gebaggerd moe ten worden. Voor schepen van 85 tot 90 meter lengte voorzie ik geen pro blemen, maar schepen van 100 me ter kunnen niet meer binnenvaren." Van Dijke reageerde fel op het plan. „Wie zijn die honderd wachtenden? .Dat zijn rijke Belgen, Hollanders en Brabanders. Daar moeten wij voor oprotten. In Tholen is het hetzelfde. Daar is 25 procent Tholenaar, de rest komt van buiten." De schipper ver telde dat hij al bij de gemeente was geweest om daarover zijn beklag te doen. „Je hebt gezien hoe we voor de haven van Sint-Philipsland heb ben moeten vechten. Er is iedere keer wat. Over tien jaar willen ze weer meer." Hij voorspelde dat de wachtlijst van de watersportvereni ging alleen maar langer wordt. Maar voorzitter A.W. Beurkens stel de dat het bestuur niet verkeerd be zig was door voor de belangen van de schippers op te komen bij het op stellen van het plan. Bestuurslid J. van Oeveren onderstreepte dat: „We zijn er tot nu toe altijd op achteruit gegaan. Nu niet." Volgens Smits is de haven maar voor 40 procent gevuld. „Dat kost geld. Voor de veertien dagen dat de schippers er liggen, gaat de gemeen te geen extra plaatsen inruimen." ZIE VERDER PAGINA 5 De aanvraag voor 30 mille van de Van der Lugt had succes met zijn speeltuinvereniging was onvol doende onderbouwd en er was on zekerheid over het voortbestaan van de speeltuinvereniging. Maar L. van der Lugt, de voorzitter van het bestuur in oprichting, legde uit dat de Vossetuin wel degelijk le vensvatbaar is nu het bestaande be stuur de taken over gaat dragen aan een nieuw béstuur en de speeltuin weer volop draait na een periode gesloten te zijn geweest. Zonder een financiële injectie echter komt de Vossetuin in de problemen, zo stelde hij. Het nieu we bestuur moet de lening van 15.000 gulden overnemen waar voor aflossing en rente moet wor den betaald. Dat is 3750 gulden per jaar. De subsidie van 4000 gulden gaat daar grotendeels aan op. Van het resterende bedrag moeten de vaste lasten worden be taald. Voor het afwerken van het terrein en het gebouwtje ('in het toilet springen de tegels van de muur'), het vervangen van speel toestellen en het aanschaffen van nieuwe toestellen schiet dan vol gens van der Lugt niets over. „Er zullen speeltoestellen moeten ko men die de aantrekkelijkheid ver hogen. Er zijn namelijk weinig bewegende delen. De speeltuin is te veel aangepast voor minder va liden en daardoor niet aantrekke lijk genoeg voor spelende kinde ren. Ze raken snel uitgekeken." Behalve dat het terrein gereinigd moet worden van onkruid zullen ook de oude perenbomen het veld moeten ruimen. Ze zijn volgens van der Lugt een gevaar voor kin deren die erin klimmen. Er zijn nu wel weer voldoende vrij willigers om de speeltuin op woensdag- en vrijdagmiddag en de hele zaterdag open te houden, zei hij. De voorzitter verwacht dat de speeltuin vaker open kan omdat er zich nieuwe vrijwilligers hebben aangemeld. Er worden ook weer activiteiten gehouden zoals een speurtocht en een pannenkoeken middag. „Deze middagen waren een groot succes. De speeltuin is steeds goed bezocht geweest met 10 tot 43 kinderen per middag." De vereniging gaat weer contributie innen en moet het ledenbestand weer opbouwen. Ook het vertrou wen van de bevolking moet terug gewonnen worden. pleidooi. VVD, PvdA, D66 en CDA wilden dat de vereniging de aanvraag van de Vossetuin opnieuw bekijkt en nog dit jaar - bij de eer ste verdelingsronde - honoreert. Maar wethouder I.C. Moerland zei dat daarmee het advies van de ver eniging Van 't Hof-Quist wordt doorkruist. „De aanvragen zijn zorgvuldig getoetst. De Vossetuin kan voor 2000 een nieuwe aanvraag indienen." Maar Frigge en den Haan vonden dat ze af konden wij ken van het advies van de vereni ging die bekijkt wat er met het le gaat moet gebeuren. Volgens Frigge was de angst van de vereniging over het voortbestaan door van der Lugt ontzenuwd. „We kunnen als commissie afwijken van de vereni ging. Daar hebben we zwaarwegen de argumenten voor." Volgens de wethouder moet het college nu weer terug naar de stich ting om de aanvraag van de Vos setuin te heroverwegen. „U gaat nu aan de statuten voorbij. Het is meer een taak van de Vossetuin om naar de vereniging te gaan." M. Dijke (SGP) was tegen het voorstel om het advies van de ver eniging Van 't Hof-Quist over te nemen. Hij zei dat dit het gemeen telijke subsidiebeleid doorkruist. „De Oranjevereniging, de tennis- en de judovereniging krijgen toch al gemeentelijke subsidie? Om principiële redenen zijn we ook te gen omdat sommige verenigingen activiteiten op zondag ontplooien." J. van den Donker (D66) vond het jammer dat het grote bedrag (inmid dels ruim 7 ton) versnipperd wordt. „Ik hoop dat het grote project van de ijsvereniging voor een multifunctio nele skeelerbaan niet sneuvelt." Ook P. van Belzen (RPF/GPV) stemde in met het voorstel, maar vroeg zich af of het de bedoeling is om het le gaat aan diverse projecten te beste den. „Een zwembad was te duur, maar is dit nu het ei van Colum bus?" Ook hij wilde een aanteke ning tegen het houden van activi teiten op zondag. J.P. Bout (CDA) vond dat de ijs- club het dichtst bij de doelstelling van de vereniging uitkomt: jeugd, recreatie en sport. Hij wilde laten vastleggen dat de geluidsinstallatie waar de carnavalsvereniging om heeft gevraagd, ook door andere verenigingen kan worden gebruikt. Bijna alles bleef zoals het was bij millenniumwisseling, maar wel diverse vernielingen Nieuwe flat, verpleeghuis plaatsen en samenwerking Emergis in Ten Anker Streven om de fotografie op een hoger plan te brengen Burgemeester voorspelt goed ondernemersjaar, maar bedrijven vrezen stagneren omzet door personeelsgebrek Schippers willen na huwelijk niet scheiden van tafel en bed Roep om veel meer spanning en discussie in Zeeuwse staten Kinderen geven zich niet op voor muziekles door wachtlijst Pepperoni van Ton Suurland als reactie op krantenartikel over internet Motorcrosser Kevin van den Hoek en Thoolse vissers kanshebbers voor de gemeentelijke sportprijzen MEESTER IN DE WELBESPRAAKTHEID IS HU, DIE HET NOODZAKELUKE ZEGT EN NIETS MEER Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het idee van het gemeentebestuur om elke Thoolse baby die dit jaar wordt geboren een verzilverd be- waardoosje cadeau te doen, valt niet bij iedereen in goede aarde. A.J. Hage uit de Roolandpolder bezocht zelfs het spreekuur van de burge meester om zijn ongenoegen ken baar te maken. „Ik heb hem ge vraagd waarom er gediscrimineerd wordt, want baby's uit 2000 zijn het gemeentebestuur kennelijk meer waard dan die uit 1999", vertelt Hage die half december vader is ge worden van een wolk van een doch ter. Zelf zit hij niet op een doosje te wachten en het argument van een millenniumcadeau spreekt hem evenmin aan: „Het nieuwe millen nium begint pas in 2001." De Tho lenaar was teleurgesteld in het ant woord, want hij kreeg te horen dat het besluit voor dit geschenk nu eenmaal door burgemeester en wet houders is genomen. De politie maakt een ommezwaai. Werden in 1992 de rayonbureaus in de dorpen opgeheven, nu komen ze op een andere manier terug, al wil Dierckx ze uitdrukkelijk wijkbu reaus noemen die niet altijd door agenten bemand zullen worden. Toch is het streven om er dagelijks aangifte te kunnen doen en mensen te woord te staan. Door een agent in functie of door iemand die het bu reau beheert als de agenten afwezig zijn. De politie huurt ruimte in het kan toor van de woningstichting aan de Haven in de smalstad en in de Roze boom in Sint-Philipsland. Beide ge bouwen zullen intern verbouwd worden. Over het onderbrengen van een bureau in de woning bij het streekmuseum in Sint-Annaland is nog overleg gaande. Het bureau in Sint-Philipsland zal al in februari gereed zijn. Het wordt gevestigd in het centrale gedeelte in een deel van de berging (fietsenstalling) en afge schermd van de rest van het com plex. In het kantoor van Beter Wonen wordt op de begane vloer ruimte ge maakt tegenover het bureau van de wijkbeheerders van de stichting, A. van de Ree en M. Hengstmengel. In beide gebouwen krijgt de politie een eigen ingang. De politie wil personeel van de stichting opleiden zodat zij ook in staat is aangiftes op te nemen, zo lichtte hoofd bureau Tholen A.W. van Tol toe. „We willen op een an dere manier gaan werken. Als ie mand naar ons belt om de politie te spreken dan zullen we, als het niet dringend is, daarover een afspraak maken. Net zoals bij de dokter. Nu moeten mensen uit alle dorpen hele maal naar het bureau in Tholen ko men, terwijl het kantoor soms alleen 's ochtends open was. We maken str aks de afspraak zo dicht mogelijk bij huis, op het wijkbureau in Sint-An naland, Sint-Maartensdijk of Sint- Philipsland. We willen minder ad hoe inspringen. En de politie hoeft dan ook niet steeds in het busje heen en weer te vliegen." Korpschef Dierckx kwam niet alleen om informatie te geven over het al gemeen beleid van de politie en om kennis te maken met de Thoolse raadsfracties, zo bleek uit zijn be toog. Hij bracht verrassend concrete zaken mee naar Tholen. „We willen de politie plaatselijk laten opereren. Niet langer alleen vanuit Tholen. Op die manier proberen we de politie terug te brengen bij de bevolking, want ze is er voor de bevolking. Dit is geen uitvinding, maar meer nieuw leven blazen in een oude structuur." De raadsfracties omarmden het idee van de korpschef, maar hadden ook vragen over de haalbaarheid gezien de bezetting van het korps. Zo wilde P. van Belzen (RPF/GPV) weten of de verschillende onderdelen van de politie wel op elkaar aan zullen slui ten in de nieuwe werkwijze. „U bent nog op onvoldoende sterkte. Als u onder de sterkte moet opereren, dan is dat toch een mankement?" Maar volgens Dierckx kampt de re giopolitie niet met onderbezetting. „We zullen de sterkte op een andere manier moeten verdelen. We gaan kijken naar de verhouding tussen de mensen in het blauwe uniform en de anderen zoals ondersteunend perso neel en beleidsmakers. Daar is nog wel winst uit te halen voor de bezet ting van de wijkbureaus. Daar hoe ven namelijk niet altijd politiemen sen te zitten." Het grote voordeel is volgens Dierckx dat de politie op straat, in de wijk of buurt haar gezicht laat zien en duidelijk aanwezig is. „Het aantal incidenten kan daardoor ge weldig dalen. Nu roept men de poli tie, er komt een vreemde agent en daardoor krijg je een andere afwik keling van de zaak. Het lijkt veel op hoe vroeger de rijkspolitie functio neerde toen agenten in de dorpen waren gestationeerd," zo beant woordde hij ook een vraag van bur gemeester H.A. van der Munnik die gelijkenissen zag met de politietaken vóór de reorganisatie van 1994 (toen werd rijkspolitie en gemeentepolitie regiopolitie met gebiedsindelingen zoals het Oosterscheldebekken waar Tholen onder valt.) Dierckx benadrukte dat de wijkbu reaus niet hele dagen open kunnen zijn. „Alleen het bureau Tholen heeft een dagfunctie, maar mensen kunnen zich wel melden in de pos ten. Dan komt de politie terug. De politiedichtheid in de dorpen wordt vergroot." M. Dijke (SGP) wilde weten hoe de korpschef de uitvoering van dit nieuwe beleid gaat bekostigen. „Het idee spreekt ons aan, maar u bent toch ook financieel afhankelijk van het rijk?" Maar volgens Dierckx staat het korps er niet slecht voor. „We zijn zeker niet armlastig, alhoe wel onze vermogenspositie onder het landelijk gemiddelde ligt. We gaan op verschillende plaatsen in de In de Rozeboom, die onlangs al totaal gerenoveerd werd, moet nu weer worden verbouwd voor het politiewijkbureau. provincie bouwen met geleend geld." Van der Munnik zei dat hij met lede ogen moest toezien hoe na de fusie in 1994 het platteland werd 'leegge zogen'. „De grote steden kregen meer politie. Mijn gevoel van heim wee naar de rijkspolitie wordt op de ze manier ingelost. Nu zitten we met een regio en districten waarvan het Oosterscheldebekken er een is. Daar vallen weer drie basiseenheden on der. Ik hoop dat we in twee jaar ook weer terugkeren naar een afgeronde regio-indeling Tholen. Dan ben ik helemaal tevreden." Dierckx wilde daar geen uitspraak over doen. „We moeten een proces ingaan en geen structuur opleggen. Ik kan niet overzien welke structuur het beste past. Belangrijk is dat er lokale politie komt." De korpschef zei het plan niet ambi tieus te vinden: „We moeten het ge woon doen. Al werkende krijgt het handen en voeten." Dierckx is afkomstig uit de Zaan streek en heeft een rijkspolitie-ach- tergrond. Hij noemde zich een plat telandsjongen en zei in Zeeland getroffen te zijn door de grote af standen in de provincie. „Overal moet je wel een brug of een dam over of wachten op een pont. Dat legt een claim op wat je als politie moet doen: heel snel ergens wezen. We moeten het zo organiseren dat we op een snelle manier op de plaats komen waar we zijn moeten." Zijn ervaring is dat het platteland de politie is kwijtgeraakt. „Er heeft een ontvolking plaatsgehad. In Zeeland, ook op Tholen." In Purmerend zijn onder Dierckx ook wijkbureaus ingevoerd. De stichting Beter Wonen is al enkele maanden in gesprek met de politie over de huisvesting in de drie dor pen. Volgens directeur J.J. Kloet van de woningcorporatie ,,zijn er raakvlakken tussen de taken van de politie en het wijkbeheer dat Beter Wonen uitvoert. „Er is al een hele tijd regelmatig overleg over het be heer van bepaalde wijken. Het is lo gisch dat je dan zaken samen aan pakt. Wij kunnen ruimte verhuren, de politie gaat geen gebouwen ko ften. Wij zorgen ook voor het onder houd." Bij het zoeken naar huisvesting voor de wijkagenten is gekeken naar ge bouwen die centraal liggen en waar veel mensen komen. „Dat is goed gelukt. In de Rozeboom komen veel mensen. Het geeft ook voor de be woners een stukje veiligheid en bij ons op kantoor zit de politie al regel matig om te overleggen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1