December erg nat, met veel wind Pepperoni als reactie op krantenartikel over internet DEZE AMBITIEUZE ONDERNEMERS (HER)OPENDEN IN 1999 mm DRUKKERIJ DIELEMAN B.V. AVIA 'T OUDELAND Samen met hun personeel zullen ze ook in het nieuwe jaar hun uiterste best doen om u optimaal van dienst te zijn. AUTOMATISERINGS CENTRUM THOLEN HANDELSONDERNEMING R.I.J.A. Donderdag 6 j anuari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bijna twee keer zoveel regenmaar een iets hogere temperatuur Atmosfeer onrustig Kouder Orkaankracht December Site Tori Suurland gericht op promotie van Tholen-stad Hackers Toni Pepperoni Alleen Tholen-stad w* n 1 Broncodes Communicatie natuur en milieu vergt acht mille Tholen, Oudelandsestraat 9, tel. 0166-604150 St.-Annaland, Veilingweg 17, tel. 0166-652535 Tholen, Grindweg 15, tel. 0166-607050 St.-Annaland, Bronsgeestweg 2, tel. 0166-653703 Een witte kerst is altijd nog een droom van veel mensen, maar ook deze keer deed die zich niet voor. December was erg nat, met 133,5 mm tegen 70 mm normaal. Er is ook heel veel wind geweest met een maandgemiddelde van 5,5 meter per seconde. Met een gemiddelde temperatuur van 4,5 graden was december ook iets aan de warme kant (4,3 is nor maal). Normaal schijnt de zon in deze maand 42 uren, in 1999 zijn het er 44 geworden. De laatste maand van het jaar is in de meteorologie tevens de eerste winter maand. December begon met zonnige perioden, maar ook nog een enkele bui bij tamelijk veel wind. Een tem peratuur van elf graden was zeer ac ceptabel. Donderdag de tweede bleef het droog, met af en toe wat zon. De wind wakkerde aan vanuit zuidwest tot west, het gevolg van een diepte de pressie die vanaf de oceaan op ons af kwam. Vrijdag konden we ons voor bereiden op de eerste heuse zuidwes terstorm. Rond kwart over drie pas seerde het koufront, met zware windstoten rond de 100 kilometer per uur. Daarna nam de wind langzaam af en draaide naar west tot noordwest. Zaterdag was het met flinke zonnige perioden een stuk beter, maar de tem peratuur was met zeven graden geme ten. Tegen de avond kwamen uit het noordwesten winterse buien met ha gel opzetten, waarin de temperatuur naar minder dan drie graden daalde. Er bleef een krachtige noordwesten wind staan en in buien was het storm achtig. Zondag de vijfde waren er minder buien. Na de middag klaarde het op, de zon kwam terug en het kwik steeg naar acht graden. Maan dag passeerde een storing met tame lijk veel wind, en af en toe viel er een druilerige motregen. De wind draaide naar het zuidwesten, waardoor weer zachtere lucht werd aangevoerd. De overige dagen van de nieuwe week stonden in het teken van top- herfstweer. Oceaandepressies volg den elkaar in snel tempo op richting West-Europa. In de atmosfeer was het alleen maar onrustig, met af en toe een korte pauze. Van tijd tot tijd viel er regen en was er veel wind. Winter weer zat er voorlopig niet in. Dinsdag de zevende was het miezerig, met in de middag en avond een paar flinke buien met onweer. Zon was er nauwe lijks. Dit weerbeeld was er ook woensdag. In de avond bereikte ons een zwak front met wat regen, en wind die soms stormachtig was. De temperatuur bleef met negen graden aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Donderdag begon droog met zonnige perioden, maar later in de middag passeerde een nieuw buienge- bied. Ook 's nachts vielen nog flinke buien. Overdag bleef het overwegend droog. Een nieuwe depressie met bij behorende regen, bij Ierland, naderde in snel tempo en in de nacht van za terdag de elfde begon het al te rege nen. Dat duurde de hele dag, pas in de avond werd het tijdelijk droog. Ook nu stond er veel wind uit zuidelijke richtingen. De temperatuur liep op tot 11,1 graden. Zondag gaf volop nattig heid te zien, die later op de dag meer in de vorm van buien viel. Aan het zachte herfstweer kwam een einde. De depressies koersten af en De eerste sneeuw van deze winter diende zich al begin december aan, maar een witte kerst zat er weer niet in. aan in onze richting. Vanaf maandag de dertiende ging de temperatuur overdag omlaag, later in de week ging de wind naar het noorden en de temperatuur 's nachts richting de nul graden. Dat betekende elke dag kans op regen of winterse neerslag. Maan dag viel er in de tweede helft van de middag 12,2 mm regen en er was veel wind met snelheden tot 80 km/u. Dinsdag bleef het op een en kele bui na droog. Woensdag was een aardige dag met veel zon, maar ook dreven enkele sneeuwbuien de regio binnen en dat veroorzaakte in de avond gladheid. Toch was dit winterweer geen blijvertje, vanaf donderdag werden de temperaturen milder. Na een nacht met lichte vorst steeg het kwik tot ruim boven het vriespunt. Een diepe depressie (960 hectopascal) trok van de oceaan via Schotland naar Noorwegen. Daar door stak op vrijdag een stormachti ge zuidwestenwind op en ging het regenen. De temperatuur liep nog wat op, tot acht graden. Na al die on stuimigheid werd het een stuk rusti ger. Boven de oceaan ontwikkelde zich een hogedrukgebied dat naar Engeland koerste. De wind ging te rug naar de noordwesthoek. In het weekeinde van 18 en 19 december werd het opnieuw kouder. De dagen daarna was het rustig weer, met af en toe zon en 's nachts temperaturen van rond het vriespunt tot lichte vorst. Zaterdag was droog en zonnig, maar zondag vielen winterse buien als hagel en sneeuw. De maximum temperaturen waren voor december wat aan de lage kant. De eerste paar dagen van de nieuwe week bleef het nog koud, maar daar na werd het zachter. Het hogedruk gebied trok in zuidoostelijke richting weg, gevolgd door volop depressie activiteit. De vooruitzichten op een witte kerst waren slecht. Maandag de twintigste was het droog met wat zon, dinsdag bleef de temperatuur overdag lang onder het nulpunt. Er stond een vrij krachtige zuidenwind, waardoor het koud aanvoelde. Ook woensdag begon koud met lichte vorst. De wind werd sterker uit zuid oost tot zuid. Toch was dit voorlopig de laatste koude dag omdat van de oceaan zachte lucht onderweg was. In de avond begon het te regenen. Donderdag was een dag met veel zon, maar we gingen onstuimig en nat maar erg zacht weer tegemoet met temperaturen van 9 graden. Vrij dag de 24ste was een dag met regen, maar later werd het nog een paar uren droog. In de avond viel op nieuw een flinke portie nattigheid, met in de nacht van vrijdag op zater dag een zuid-zuidwesterstorm met zware windstoten: 29,1 m/sec, wat overeenkomt met 105 km/u. Ook was er onweer bij. Weerman Leen van Driel registreerde in Sint-Maar tensdijk een windstoot van 33,1 m/sec. Dat is 119 km/u ofwel or kaankracht. Eerste kerstdag werd het overdag droger en in de morgen scheen de zon. De wind nam maar langzaam af. Later in de middag nam de bewolking weer toe, gevolgd door enkele buien. Zondag begon het in de loop van de nacht weer te rege nen, wat tot laat in de morgen duur de. Op dat moment stond er weer ruim 10 mm in de meter. Daarna werd het droog en liet de zon zich af en toe zien, maar 's avonds arriveer de een nieuw regengebied. De tem peratuur daalde in de laatste decem berdagen naar een graad of vijf. Maandag was het droog met af en toe wat zon, dinsdag overwegend zwaar bewolkt. Maar woensdag liet de zon zich door de bewolking regel matig zien. Donderdag was het zwaar bewolkt, met rond de middag opnieuw een regenfront. De oude jaarsdag verliep grijs, maar overwe gend droog. Ook de eerste winter maand paste netjes in het rijtje van veel te warme maanden in 1999. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 4,8 5,4 Gemiddelde maximum temperatuur 7,1 7,5 Gemiddelde minimum temperatuur 2,7 3,3 Hoogste maximum temperatuur 11,1(11) 11,6(11) Laagste maximum temperatuur 0,9 (21) 1,3 (21) Hoogste minimum temperatuur 6,9 (10) 7,6(1) Laagste minimum temperatuur -2,1 (20) -1,9(16) Aantal uren zonneschijn 44 52 Aantal vorstdagen 6 3 Aantal vorsturen 40 19 Dagen lichte vorst, tussen 0 en -5 °C 6 3 Neerslag Aantal dagen met neerslag 31 31 Aantal dagen met hagel 3 3 Aantal dagen met sneeuw 3 2 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 7 6 Hoogste etmaalsom 13,4 (7) 12,1(11) Totaalsom 133,6 128,2 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1008 1009 Hoogste luchtdruk 1030 (21,22) 1031 (21,22) Laagste luchtdruk 979(26) 981(12) Laagste luchtvochtigheid 70 (3,4) 60(3) Aantal dagen met onweer 3 1(25) Aantal dagen met weerlicht 2(13,14) 1(7) Aantal dagen met mist - 1(31) Gemiddelde windsnelheid 6,5 m/sec 5,6 m/sec Hoogste windsnelheid 29,1 (25) 33,1 (25) De getallen tussen haakjes zijn de data. We zijn de mHlenniumbug te slim af geweest. Althans, zo laat het zich aanzien. De com puters op Thoten hebben de aanval van de nullen over leefd en er zijn geen meldin gen van storingen. De sites van de meeste Tholenaren zijn in de lucht gebleven en dat geeft aan dat de providers het ook gehaald hebben. Dus ook de site van Ton Suurland uit Tholen die met de naam 'Pe peroni' in elk geval opvalt. Op oudejaarsdag had het wel eens spits kunnen worden op internet. Via diverse sites was immers de zogenaamde 'mil lenniumwisseling' live te vol gen. Lang leve de webcam dus. Maar de providers bezwe ken niet onder de extra be langstelling. De sites waren ge woon bereikbaar en waarschijnlijk vormde de tele visie een iets te sterke concur rent. Maar de tv-uitzendingen waren niet overal en er werd dan ook druk gebruik ge maakt van internet om elkaar op de hoogte te houden van de millenniumperikelen (die er dus niet kwamen). Ook na twaalf uur oudejaars nacht ging er niets fout. Zater dag 1 januari gingen de com puters weer aan (sommige bezitters deden dat omzichtig, anderen met zelfvertrouwen) en bij zowel bedrijven als parti culieren hebben zich, voor zo ver bekend, geen rampen voorgedaan. Zelfs de oude 286 die we nog hebben staan, draait met een oeroud tekst verwerkingsprogramma nog door. Akkoord, de datum sprong naar 1980 en na 'de handmatige aanpassing er van wil hij nog niet verder gaan dan 100 in plaats van 2000, maar daarmee kunnen we in elk geval toch weer 899 jaar verder voordat zich een volgend probleem voordoet. Bill Gates (de rijke baas van Mi crosoft) mag dan roepen dat hij verwacht dat er in de loop van de komende maanden nog millenniumproblemen bo ven water zullen komen (on der andere met het schrikkel jaar), wij zijn voorlopig gerustgesteld en kleinere pro blemen kunnen later wel wor den opgelost. De zogenaamde millenniumvi russen zouden wei eens een groter probleem kunnen zijn. Wij zijn er nog geen tegenge komen, maar degenen die er wel mee te maken hebben gehad, zijn flink in de aap ge logeerd. Het gaat om zeer agressieve virussen die min of meer 'zelfdenkend' zijn. Een voorbeeld is het W32/Krlz virus. Dit komt binnen als het be stand Win32.Kriz.9862. Het in fecteert alle .exe bestanden en screensaverbestanden. Het vernietigd het kernell32.dll be stand, wist het CMOS-geheu- gen en gaat uiteindelijk over tot het wissen van data op alle schijven en als het ook de flash-BIOS heeft vernietigd, kan de pc zelfs onbruikbaar wor den. Overigens is een virus niet het enige dat overlast op een computer kan veroorzaken. Bedenkers van virussen zijn vaak hackers, mensen die voor hun hobby Inbreken in computersystemen. Overigens variëren die hackers-activitei ten natuurlijk van onschuldig (het plaatsen van een bericht op andermans computer of in ternetpagina's) tot kwaadaar dig (het vernielen of misbrui ken van computerbestanden). Onlangs kreeg Ton Suurland uit Tholen nog te maken met een hacker die zijn homepage kraakte en er een mededeling op zette waardoor de oor spronkelijke inhoud niet meer zichtbaar was. „Tja, ik had die zaak al eerder bij mijn provider aangekaart, maar die deden er niets aan. Nadat ik nog een keer een opmerking van ie mand had gekregen, heb ik weer actie ondernomen en nu heb ik een ander wachtwoord gekregen", zegt Suurland. „Overigens liet deze hacker zijn e-mailadres achter en was hij dus vrij gemakkelijk te ach terhalen." De 31-jarige Suurland heeft een website met de merk waardige titel 'Peperoni from Tholen'. Hij Is eigenlijk meer in het internet verdiept geraakt door een krantenartikel. „Ie mand uit Sint-Philipsland schreef een paar jaar geleden in de Eendrachtbode dat er nog maar heel weinig Thole naren op internet zaten. Maar ik kende er zelf al veel, dus ben ik eens e-mailadressen gaan verzamelen van Tholenaren", zegt Suurland die in het dage lijkse leven werkzaam is bij de technische dienst van een ver pakkingsbedrijf. „Daar zijn we in 1995 al begonnen met inter net. Onderdelen voor machi nes zijn daar bijvoorbeeld heel goed op te bestellen. In juni 1997 ben ik met een eigen site begonnen. En men vond het wel een leuk idee om Tholen op die manier te promoten. Dus ging ik ook links naar an dere sites opnemen naast de e-mailadressen. En ik ging ver der een beetje experimente ren met animaties en foto's. Ik moest alleen nog een naam hebben voor de provider (toen nog Earth Online, één van de eerste gratis providers, maar die bestaat niet meer). Ik wilde niet mijn eigen naam gebruiken, hoewel ik met inter net nog steeds geen slechte ervaringen heb op privacyge bied. Omdat mijn vrienden me altijd 'Toni Pepperoni' noem den, besloot ik dat Pepperoni maar te nemen." De site van Suurland is niet be doeld als promotie voor de he le gemeente. „Dat zou zoveel werk gaan kosten en je krijgt dan ook steeds meer onder werpen en aanmeldingen er bij. Ik wilde me beperken tot Tholen-stad. Laten zien dat er gids fotaj ml r pmmf;fk fite few nss< - i s-c tv floi h nt,r,<n fssr iLstxn i- f f wjw .sssm Nieuwe fotos k>isj(LSLk rep 'Thete» uitgaan" voor «veer Pott's van d* J Z «LI* ijflXr Update; 28 12-99 =e im Tw U komt via hit fx-*?;. sLcottUf mmt hiipnr-vm«tk'rti «k't meer tfc* tik dii in c« URL Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl of Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sinf-Annaland. best een ieuk uitgaansleven is. Ik heb nu zelf ook een digitale camera en daarmee heb ik foto's gemaakt die ik dan weer op internet zet", vertelt Suurland. „En ik krijg best leuke reacties uit bijvoorbeeld België en Canada. Eerst zette Ik alles op 1 pagina waar je dan met een schuifbalk helemaal naar beneden moest om alles te kunnen zien. Dat heb ik veran derd toen daar kritiek op kwam. Ik probeer de site ook steeds sneller te maken. Het is heef vervelend als je moet wachten. Verder e-mail ik veel met vrienden en ik heb op mijn site gewoon een paar 'funpagina's'. Verder film ik graag. Ik heb in het uitgaansle ven al een paar keer opna men gemaakt en ook voor bruiloften. Die bewerk ik dan op de computer. Dat gaat goed en het scheelt enorm in de kosten vergeleken bij pro fessionele beeldbewerkings- apparatuur. Maar ik moet wel uitkijken dat het een hobby blijft. Al doe ik het erg graag." Suurland maakte ook een vi deoband over de 'millennium nacht'. En verder gaat hij op internet ook foto's van de jaar wisseling publiceren. Suurland gebruikt het internet niet om te surfen, maar zoekt vrij gericht. „Soms steek ik er tien uren per week in en soms één. Het hangt ervanaf of ik ergens mee bezig ben waar ik informatie voor nodig heb. Er zijn wel uitschieters naar twintig uur per week." Suurtand schrijft zijn internetpa gina's zelf, zonder hulp van 'kllk-en-sleep-programma's'. „Ik schrijf de javastukken zelf, daarvoor zoek ik ook op inter net naar artikelen over hoe je dat moet doen. Verder gebruik ik Netscape composer. En re gelmatig analyseer ik de bron codes van internetpagina's die ik mooi vind, om erachter te komen hoe de pagina is opgebouwd." De Tholenaar zit bij gratis providers (freeserver en quickonline). „Dat heb ik ai- tijd gedaan en Ik heb er goe de ervaringen mee. Ze zijn he lemaal niet zoveel langzamer dan betaalde. Het is een kwes tie van even zoeken." De Pep- peronlpaglna is te bereiken via het adres members.quickon- iine.nl/~ton. suurland of via tra- vel.to/tholen. De homepage van Ton Suurland. Het consulentschap natuur- en mi lieueducatie Zeeland heeft 8000 gul den meer nodig in verband met de sterk gegroeide extra kosten op het gebied van organisatie en communi catie. Daarbij gaat het met name om automatiseringskosten, kosten van e- mail en internet en telefoonkosten. Een gedeelte kan opgenomen worden binnen het geldende budget van 357.000 gulden per jaar. Aangezien het consulentschap maar zeer ten dele kan toerekenen aan producten voor derden, vinden gedeputeerde staten de 8000 gulden extra redelijk. Overi gens moet het voor de periode 2000 tot en met 2003 toekomen met het jaarbudget van 357 mille. Het consu- lentschap is al vele jaren binnen de provincie actief op het gebied van na tuur- en milieu-educatie door activi teiten te ondersteunen en organisaties, mensen en instellingen te adviseren die op uitvoerend niveau werken aan natuur- en milieu-educatie. Het con sulentschap richt zich daarbij op vrij willigers, onderwijs, natuurgerichte recreatie en overheden. r TjHi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15