Extra krachten voor de bodemsanering Diverse vernielingen van oud op nieuw Werkontbijt van Thoolse ambtenaren Verburgh Crusio Roep om veel meer spanning en discussie Provincie presenteert statenleden in brochure Geweld op straat thema studievereniging Calvijn Hoog ziekteverzuim baart provincie zorgen Telefooncellen en bushokjes Donderdag 6 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Uit de staten van Zeeland De laatste statenvergadering van het afgelopen jaar kende een vrij lange agenda. Er waren wel zo'n 25 voorstellen van het college van gedepu teerde staten te behandelen. Zoals gebruikelijk werd 's morgens om 10 tien uur begonnen. Het was niet zo zeer het aantal voorstellen op basis waarvan vooraf de verwachting werd uitgespro ken dat het waarschijnlijk wel een vrij lange ver gadering zou worden, maar meer de inhoud van sommige voorstellen. Dat het een vergadering zou worden tot 8 uur 's avonds hebben overi gens weinigen verwacht. Maar het duurde dus wel lang. Na aftrek van de middagpauze van an derhalf uur resteerde een vergadering met een lengte van niet minder dan 8,5 uur. Rekenkamer Provincie trekt 140.000 gulden uit Voor de inzet van tijdelijk personeel voor de bodemsane ring willen gedeputeerde staten dit jaar 140.000 gulden uittrekken. Ook in 1998 en 1999 zijn incidenteel extra provinciale middelen voor bodemsanering ingezet. De op zich zo rustig verlopen oudejaarsnacht heeft toch nog wel de nodige vernielingen opgeleverd in de Thool- se straten. Om bij de inwoners van Zeeland wat meer bekend heid te geven aan het pro vinciaal bestuur is de bro chure statenleden 1999- 2003 uitgebracht. Een 28 pagina's tellend boekwerk je met foto's en tekst over de 47 mannen en vrouwen die de provinciale staten vormen. Oesterdam Rust en groen SGP-jongeren zoeken actuelere onderwerpen Politieman C.IJ. Reitsma, burgemeester H.A. van der Munnik en SGP-Kamerlid mr. C.G. van der Staaij zijn de sprekers op een bijeenkomst over 'Geweld op straat'. Die wordt op vrijdag 14 januari georganiseerd in het Calvijn college in Tholen. SGP-studievereniging Calvijn wil op deze manier nadrukkelijker aan de weg timmeren en ook niet-leden bereiken. Zeeland economisch sterk verslechterend Elf procent vrouwen; ook deeltijdwerkers risico Het hoge ziekteverzuim onder vrouwen en deeltijdwer kers baart de provincie Zeeland zorgen. Op verzoek van de statencommissie algemeen bestuur is er een overzicht gemaakt van de gegevens in 1998 in vergelijking met 1997. Daaruit blijkt dat het ziekteverzuim onder vrou wen is gestegen van 6,75 naar 11%. „De instrumenten voor verzuimbeheersing en verzuimbegeleiding zullen worden opgefrist en aangescherpt", zeggen gedeputeer de staten. Dubbele belasting Individuele begeleiding Grote verschillen specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Het ging in de laatste staten- de gedeputeerde dat hij bij vergadering met name om de volgende onderwerpen: 1. Samenwerking beeldende kunst provincie Zeeland en ge meente Middelburg. De ge meente Middelburg wil samen met de provincie een museum voor hedendaagse beeldende kunst realiseren. Daarin zou ook een plaats ingeruimd moeten worden voor het Zeeuws Museum. In het kader van de samenwerking tussen de provincie en Middelburg wilde de gemeente 1 miljoen gulden beschikbaar stellen voor het Zeeuws Museum. Ui teraard onder voorwaarde dat het museum voor hedendaag se beeldende kunst tot stand komt. De staten waren in meerderheid tegenstander van de koppeling tussen beide musea. Daarom werd een mo tie van het CDA aangenomen waarbij de bijdrage van de ge meente Middelburg voor het opknappen van het Zeeuws Mueum niet werd aanvaard. De staten hebben zich dus (nog) niet moreel gebonden aan het verlenen van mede werking aan een museum voor beeldende kunst. 2. Plan Jeugdhulpverlening Zeeland 2000-2003. Omdat steeds meer jongeren aan kloppen om hulp, nodigde ik namens de SGP-fractie - ge steund door Groen Links/Delta Anders - gedeputeerde Cop- poolse uit om de diepere oor zaken van de problemen op te sporen en daarna te bezien of er aan die diepere oorzaken iets kan worden gedaan. De gedeputeerde zegde toe een miniconferentie te zullen orga niseren om aan dat aspect aandacht te schenken. 3. Nota integraal omgevings beleid; thema's voor de toe komst. Het ging daarbij om beleid voor steden, dorpen, vi taal platteland enz. Een uitge breide discussie bleef achter wege, mede omdat gedepu teerde Van Zwieten te kennen gaf dat met de vaststelling van de nota niet werd beoogd be sluiten te nemen, maar dat het meer ging om het vaststellen van een discussiestuk zonder directe gevolgen. 4. Vliegbewegingen/zonering luchtvaartterrein Midden-Zee land. In het begin leek het er even op, dat een meerderheid van de staten het college van gedeputeerde staten zou dwin gen om een nieuwe zonering van het vliegveld te gaan re gelen. Tot grote teleurstelling van vooral gangmaker Wiers- ma van Groen Links Delta Anders namen PvdA en de Partij voor Zeeland genoegen met enige toezeggingen van contract meer zekerheden zou gaan inbouwen ten aanzien van maximale starts en lan dingen van vliegtuigen. Zo doende kon het voorstel van g.s. rekenen op een meerder heid in de staten. 5. Dualisering van bestuur. Over dit onderwerp werden enige doortimmerde betogen gehouden. De PvdA diende een reeks van moties in. De staten vonden het in meerder heid te vroeg om een oordeel te geven over die door de PvdA gedane suggesties, waaronder een voorstel tot het instellen van een provin ciale rekenkamer. De staten willen eerst een voorbereiden de discussie in de commissie algemeen bestuur en daarna een uitgebreide discussie in staten. Sommigen willen, en dat is wel duidelijk, meer dis cussie en meer spanning de Zeeuwse staten. SGP'er W. Kolijn merkte daarover op: „In mijn politiek bezigzijn heb ik weieens tijden meegemaakt dat de spanning en sensatie van een 'Poolse Landdag' be naderd werd. Mij is toen niet opgevallen dat de kwaliteit van de besluitvorming voor uitging en/of de kloof met de burger werkelijk kleiner werd." 6. Deelname aan collectief vraagafhankelijk vervoer Zeeuws-Vlaanderen. Mevrouw De Koster van de PvdA ging uitvoerig op dit onderwerp in en besteedde ook nogal wat interrupties aan deze zaak. Volgens sommige collega's was ze te lang van stof. Zelf was ze de mening toegedaan dat ze er zoveel tijd in stak om de kwaliteit van het vervoer nog te verhogen. 7. Afscheid van statenlid ir. W. Mol. Helaas moest collega Mol uit Tholen om gezond heidsredenen afscheid nemen van de staten. Zijn plaats in de RPF/GPV-fractie is opgevuld door D.P. Visser, die als politie agent nog in Sint-Annaland en Sint-Philipsland heeft ge woond. G.D. Roeland (SGP). Een aantal werkzaamheden kan ge deeltelijk niet binnen de bestaande personele bezetting van de directie ruimte, milieu en water worden uit gevoerd. Volgens een doelstelling van het nationaal milieubeleidsplan moet uiterlijk in 2005 in beeld ge bracht zijn, welke bodemproblema- tiek nog aanwezig is in stedelijk en landelijk gebied. Hiervoor dienen bodemonderzoeken uitgevoerd te worden die technisch en juridisch begeleid moeten worden. Sinds 1998 wordt gewerkt aan het berei ken van deze doelstelling. Administratieve ondersteuning bij de ontwikkeling van een nieuw, lan delijk op te zetten gegevenssysteem (Globis) is eveneens nodig. Verder moeten met terugwerkende kracht gegevens van plaatsen ingevoerd worden om de acties uit het kabi netsstandpunt beleidsvernieuwing bodemsanering van 1997 te kunnen controleren. In 2000 wordt begonnen met het ontwikkelen van een bodembeleids plan. Hierin worden standpunten geformuleerd en vastgesteld over allerlei zaken op bodemsanerings- gebied, dat momenteel volop in be weging is. Gedeputeerde staten bouwen de no dige flexibiliteit in. Het is mogelijk dat in 2000 blijkt dat om praktische redenen het wenselijk is dat werk zaamheden die nu voor uitbreiding in aanmerking komen, worden om gewisseld met werkzaamheden waarvan het nu de bedoeling is dat zij door vast personeel worden uit gevoerd en omgekeerd. Zenga. In de Zaete te Yerseke wordt donderdag 13 januari de try- out gehouden van het nieuwe theaterprogramma 'Atlantis' van de groep Zenga. Het is een muzikale productie met onder meer de ex- Flairckleden Annet Visser en Peter Weekers. De voorstelling begint om acht uur. "S N Vs'rc lSÏÉSÏSSSÉS* Het bushokje aan het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse (boven) werd het doelwit van vuurwerkvandalen, terwijl ook een telefooncel aan de C. Frankenstraat in Oud-Vossemeer hel moest ontgelden (rechts). Zo werden reclameplaten aan de ge vel van de Cl000 supermarkt in de Spuistraat te Sint-Annaland van de muur gerukt. Ook werd er brand ge sticht bij het benzinestation van ga rage Dekker een klein eindje ver derop. In Anna Jacobapolder moest het bushokje bij Ons Dorpshuis aan de Langeweg het ontgelden. Er sneuvelde één ruit. Ook in Stavenis se werd een bushokje aan het Van der Lek de Clercqplein het doelwit van vandalen. Het hokje zelf werd niet beschadigd, maar met name een vuilnisbak ernaast kreeg de vol le laag. In Oud-Vossemeer was het al niet veel anders. Een bushokje in de John. F. Kennedystraat verloor vijf ruiten. Datzelfde hokje was in 1999 al vaker doelwit van vandalen. Op de hoek van de C. Frankenstraat (te genover de supermarkt) verloor een telefooncel twee van de drie ruiten. Op deze straathoek bivakkeerde de jeugd zoals gebruikelijk de hele ou dejaarsdag met vuurwerk. De tele fooncel moet jaarlijks grondig wor den schoongemaakt, maar het is de eerste keer dat hij vernield is. Ook de dichtbij staande afvalbak moest het ontgelden. In Tholen werd er op het terrein van de voormalige mavo nog wel een hoop afval in brand gestoken, maar dat leverde verder geen schade op. Postbussen zijn ook een geliefd doelwit van vuurwerkvandalen. Bij deze jaarwisseling zijn er in Neder land maar liefst 430 rode PTT-bus- sen beschadigd (een triest record). De schade bedraagt zo'n 9 ton. Andere jaren werd een uit slechts twee pagina's bestaand informatie blad uitgegeven met daarop alleen de foto's en de namen. De brochure biedt veel meer: geboortedatum, te lefoon- en faxnummer, e-mail, be roep, hobby's en het aandachtsveld waarvoor men zich sterk wil maken. „We maken het op deze manier ge makkelijker om contacten te leggen met statenleden", zegt. Mevr. M.J. v.d. Driest-Louwerse van het bureau voorlichting. „De burgers kunnen nu ook zien, welke onderwerpen de sta tenleden speciaal interesseren. Daar kan men ze dan over benaderen." De Liefhebberijen, mooiste plekjes en aandachtspunten bedoeling is om de brochure na elke nieuwe statenperiode opnieuw uit te geven, zodat er na de verkiezingen van 2003 een tweede brochure komt. De eerste is verzonden naar bestuurlijke en maatschappelijke or ganisaties in Zeeland, maar iedere belangstellende kan de brochure thuis gestuurd krijgen. Daarvoor kan men 0118-631400 bellen. Ook de vier Thoolse statenleden worden geportretteerd. Mevr. H.A. Polderman-Martin (VVD) uit Tho len vindt de Oesterdam de mooiste plek van Zeeland. Zij wil maatwerk leveren voor de Zeeuwen. Haar lief hebberijen zijn tuinieren, tennis, ski- en en golfen. Tholcnaar J. van de Merbel (CDA) noemt het kleinscha lig rustiek polderlandschap van Tho len, afgewisseld met het weidse uit zicht op de Oosterschelde, als de mooiste plek in Zeeland. Zeilen be hoort dan ook tot zijn liefhebberijen, evenals tuinieren, bergwandelen, ca ravan- en fietsvakanties. Van de Merbel wil zich sterk maken voor een evenwichtige ontwikkeling van de provincie. Sint-Annalander G.D. Roeland houdt van een open landschap met prachti ge boomdijken en die vind je op Tho len. Wandelen in de natuur behoort naast lezen tot zijn liefhebberijen. Het SGP-statenlid wil zich sterk ma ken voor een leefbaar en vitaal platte land, waar ook de wtxtnfunctie en de rust voor de eigen bevolking grote aandacht zal krijgen. Drs. R.C. Bastiaanse (D66) uit Tho len is trots op Zeeland als een kleine provincie die als een oase van rust en groen is ingeklemd tussen de ste delijke regio's. Zijn hobby's zijn te gelijk zijn beroep: museumdirecteur van het Markiezenhof en maker van een tv-programma over de natuur. Het D66-statenlid wil zich sterk ma ken voor de toeristische sector en een nieuwe informatietechnologie. In hoeverre de zeer druk bezette sta tenleden, die veelal ook nog een hoofdberoep hebben en andere maatschappelijke activiteiten, tijd hebben voor hun liefhebberijen, is de vraag. De brochure is actueel, want het vijfde Thoolse statenlid, ir. W. Mol (RPF/GPV), die in december af scheid nam, staat er al niet meer in. Zijn opvolger D.P. Visser, die voor heen in Sint-Annaland en Sint-Phi lipsland heeft gewoond, is daarvoor met een kort portret opgenomen. Zijn liefhebberijen volleybal en zaalvoetbal komen niet vreemd voor, omdat hij in zijn Thoolse pe riode furore maakte in het eerste elftal van WHS. Smikkelen en smullen tijdens het nieuwjaarsontbijt van de gemeenteambtenaren in Meulvliet. „Nee, nee, dit is werk", zegt mevr. Verkerke terwijl ze haar croissan- tje met jam besmeert. Zij is één van de Thoolse gemeenteambte naren die maandagmorgen het nieuwe jaar gezamenlijk begon nen met een ontbijt in Meulvliet. Met een paar goede woorden van de burgemeester en de vertoning van een digitale diashow (natuur lijk met het onvermijdelijke logo 'Tholen daar kun je niet omheen' erin verwerkt) vielen de ambtena ren aan op de eitjes, croissantjes, bolletjes en de koffie, thee en sap- jes. Het is de eerste keer dat er op de ze manier begonnen wordt in het nieuwe jaar. Het gemeentehuis was tot elf uur gesloten en de op- haalregeling voor het huisvuil was er op aangepast. Normaal ge sproken hielden de ambtenaren ten gemeentehuize een nieuw jaarsborrel en hetzelfde gebeurde dan door de buitendienst in de ge meentewerkplaats. Maar men vond dat het toch ook gezamen lijk moest kunnen. En ter gele genheid van de overgang naar het jaar 2000 werd een 'millennium- ontbijt' georganiseerd. Een goede gelegenheid om elkaar eens te spreken en het groepsgevoel te versterken. Tüssen de happen door, lieten de werknemers van de gemeente zich ontvallen dat het best smaakte en dat zoiets wat hen betreft nog wel vaker mag ge beuren. Omdat ook in Tholen in toenemen de mate gevoelens van onveiligheid worden ervaren en de berichtgeving over het uitgaansleven in sommige plaatsen veel inwoners vervult met onbestemde, sombere gevoelens, leek het Calvijn goed om aandacht te besteden aan het thema geweld op straat. Met een Thoolse invals hoek en bestemd voor en breder pu bliek dan de ruim honderd eigen le den. Daarom ook komen twee van de drie sprekers uit Tholen. De bur gemeester als verantwoordelijke voor openbare orde en veiligheid, terwijl Reitsma brigadier jeugdza ken is in het politiedistrict Ooster- scheldebekken. Tenslotte voert poli ticus Van der Staaij het woord. Hij zit bijna twee jaar in de Tweede Ka mer en heeft sindsdien veel belang stelling getoond voor 'geweld en veiligheid' (ging zelfs een keer met de politie mee op een nachtelijke rondgang door een van de grotere steden in het land). De drie inleiders spreken ieder ongeveer een kwar tier, daarna is er ruime gelegenheid om in een forum met hen van ge dachten te wisselen. Het bestuur van Calvijn verwacht een pittige discussie 'gezien de opstelling van het gemeentebestuur, de gevoelens onder de bevolking en het gedach- tengoed van de staatkundig gerefor meerden. De Thoolse jongerenafdeling van de SGP bestaat bijna een kwart eeuw. Volgens het bestuur leek het jaren lang een wat suffe vereniging, en daar wil men verandering in bren gen. Bijeenkomsten worden voor taan breder aangekondigd (niet meer alleen via de krant) en anders opgezet: met meerdere sprekers en over actuelere thema's die aanspre- kender zijn voor jongeren, zoals muziek en sport. De bijeenkomst over 'Geweld op straat' begint om half acht in de aula van het Calvijn college aan de Zoekweg in Tholen. De economische situatie verslechtert sterk in Zeeland. Dat schrijft statenlid M.A. Stoffels van de Partij voor Zee land in een brief aan de vaste kamer commissie voor economische zaken. Zeeland heeft volgens de partij niet kunnen meeprofiteren van de econo mische groei in Nederland en ze wijt dat aan gebrek aan bestuurlijke capa citeiten en onderlinge samenwerking in de politiek. Ook de lijnen van Zee land naar Den Haag zijn niet goed, al dus Stoffels. Zijn partij denkt dat er teveel wordt ingezet op de ontwikke ling van de havengebieden ten koste van de industrie. Stoffels wil dan ook actie van de kamercommissie. Het gaat voornamelijk om langdu rig verzuim, dat langer duurt dan zes weken. Daarvan komt 27% voor rekening van psychische klachten. Volgens bedrijfsarts mevr. H. Bouwman van de Arbo Unie Zeeland, die met de ambtelijke staf overleg heeft gepleegd over de si tuatie, was er in geen enkel geval sprake van een directe oorzakelijke relatie met de werkomstandighe den. Bij 24% was er sprake van klachten met betrekking tot het be wegingsapparaat, maar ook hier was volgens de bedrijfsarts geen directe relatie met de aard van het werk. Bij 21% speelde de rsi-pro- blematiek (pc-gebruik), waarbij de werkomstandigheden een rol kun nen spelen, hoewel dat niet in alle gevallen de enige en uitsluitende oorzaak was van het verzuim. Bij 7% veroorzaakten verstoorde werkrelaties het arbeidsverzuim. Bij 7% was er sprake van een com binatie van werk- en privé-omstan- digheden met verzuim als gevolg. In 6% was een privé-ongeval de oorzaak van het verzuim. De overi ge 9% verzuim werd veroorzaakt door diverse ziektes, operaties en ziekte ten gevolge van zwanger schap. Gedeputeerde staten stellen, dat er een verband is te leggen met deel tijd. De meeste deeltijders zijn vrouwen. Deze relatie is te ver wachten en het is ook een landelijk beeld, dus niet specifiek voor Zee land. De combinatie van arbeid en zorg - dubbele belasting - speelt mogelijk een rol bij dit verschijn sel. Anderzijds wordt deze relatie ontkend, zoals onlangs door de staatssecretaris van sociale zaken. Voorzover dit verband aanwezig zou kunnen zijn: de provinciale or ganisatie beschikt al over een ver gaand stelsel van flexibilisering van arbeidstijden. Zo bestaat er on der meer de mogelijkheid van spa ren van verlof, kopen van verlof, variabele werktijden en mogelijk heden tot in deeltijd werken. On langs is aan de instanties die zorg dragen voor kinderopvang, verzocht ook op dit punt verdergaande flexi bilisering te bewerkstelligen. Ver dere flexibilisering van arbeidstij den/concrete vormgeving in het kader van arbeid en zorg, is afhan kelijk van wat als gevolg van het formele wetgevingsproces in sec- torverband wordt ontwikkeld. Het ziekteverzuim-beleid, mede uit gaande van de Arbowet, is binnen de provincie gebaseerd op een samen hangende benadering met activitei ten gericht op individuele begelei ding en zorg, een goed arbeidsom standighedenbeleid en informatie over ziekteverzuimcijfers om zo het beleid te sturen en te toetsen. De taak van de bedrijfsarts en de weder zijdse verwachtingen worden na drukkelijk geformuleerd en in het nieuwe contract met de Arbo Unie opgenomen. Met deze extra aan dacht hopen gedeputeerde staten het verzuim binnen de provincie te be heersen en te beperken. De onderne mingsraad wordt betrokken bij de verdere vormgeving van beleid en instrumenten. Bij de directie welzijn, economie en bestuurlijke verhoudingen van de provincie was het ziekteverzuim on der vrouwen in 1998 het hoogst met 12,4%; even hoog als onder deeltijd werkers. De vrouwen op de stafaf delingen volgden op de voet met 12,3% en onder deeltijders van die afdeling was het ziekteverzuim 11,8%. Heel opvallend is, dat het ziekteverzuim onder mannen bij de directie welzijn, economie en be stuurlijke verhoudingen tot het laag ste percentage van de provincie Zee land behoort met 1,9%. Bij de stafafdeling is dat 3,3% dus even eens aanzienlijk lager dan bij vrou wen. De provinciale stoombootdien sten hebben bij de mannen het hoogste ziekteverzuim met 9,4%. Dit heeft een negatieve invloed op het gemiddelde bij de mannen van 6,3%. Bij de vrouwen is dat gemid delde 10,7% en bij de deeltijders 9,8% Het ziekteverzuim van de vrouwen bij de directie ruimte, mi lieu en water is met 11,3% bijna vier keer zo hoog als bij mannen (3%). Bij infrastructuur en vervoer was er een tegengestelde ontwikkeling. Het ziekteverzuim van de mannen was daar het hoogst met 5,5% en bij de vrouwen het laagst met 4,3%. Bij de provincie Zeeland werkten in 1998 totaal 1033 mensen. In voltijd 751 mannen en 84 vrouwen en in deeltijd 42 mannen en 156 vrouwen. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Advertentie I.M. Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13