En alles bleef zoals het was na een 'teleurstellend' rustige jaarwisseling ET I Geen incidenten in gemeente Tholen in verband met de millenniumbug Donderdag 6 januari 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 iets, rien du tout, sta sis, totally nothing. Dat omschrijft wat er ge beurde op het moment dat op 31 december de klok van één minuut voor twaalf ver sprong naar twaalf uur. Geen stroomuitval, geen spontaan afgaande raketten, geen 'shutdown' van chemische fabrieken of kerncentrales en zelfs geen computers die het af lieten weten. Eigenlijk is, na zoveel voorbereiding, de overgang naar het jaar 2000 teleurstellend rustig verlo pen. Tholen ging gewoon mee naar het laatste jaar van de twintigste eeuw. Of zoals de bekende spreuk zegt: En zij hieven het glas. En ze de den een plas. En alles bleef zoals het was. Spanning Er gebeurt niets Ontruiming Vreugdevuurtje Misplaatst feest Rond getal Leden van het crisisteam in gesprek voor de wand met kaarten van Tholen. Vd.n.r.L. Vermeij, A. W. van Tol, J. de Feijter, S. Nieuwkoop en F.A.P.M. Bakx Het is oudejaarsdag. In alle dorpen van Tholen zijn de brandweerkazer nes of dorpshuizen aangewezen als meldposten waar mensen naartoe kun nen als er noodhulp nodig is, terwijl bijvoorbeeld de telefoonlijn is uitge vallen. Van daaruit kunnen hulpdien sten met een radioverbinding worden opgeroepen. Twee brandweermannen bezetten deze meldposten. Het water schap heeft personeel paraat en bij de gemalen zijn grote generatoren geïn stalleerd voor het geval er iets met de stroomvoorziening mocht gebeuren en het in de oudejaarsnacht gaat gie ten. De politie heeft geen verloven toegestaan en een continue bezetting en surveillance opgezet. De gemeente heeft diverse ambtenaren 'geconsig neerd', dat wil zeggen dat ze oproep baar zijn. Maar het centrum van al die activiteit is de brandweerkazerne van Sint-Maartensdijk. Daar zit de aan sluiting op het noodnet en van daaruit zullen alle eventuele inzetten om pro blemen op te lossen, worden gecoörd ineerd. Als eerste (en dan even het gesjoemel met tijdzones en zomer- en wintertijd buiten beschouwing gelaten) is Ant arctica aan de beurt om het jaar 2000 in te gaan. Later volgen de onbewoon de Antipode Eilanden ten zuidwesten van Nieuw-Zeeland en vervolgens Pitt Island (met een handjevol inwoners) nog dichterbij Nieuw Zeeland. Maar om twaalf uur gaat aan het vasteland dan toch Gisbome (in elk geval een flinke plek) over naar 2000. En met een niet helemaal verborgen teleur stelling in zijn stem concludeert Mart Smeets, die de live tv-uitzendig Hallo 2000 presenteert, dat er geen enkele storing optreedt. En zo vergaat het ook de andere landen, steden en dor pen die volgen. Ook in de gemeente Tholen verliezen enkele mensen een deel van hun spanning. Toch is die spanning er wel weer als het in Nederland tegen twaalven loopt. Je weet het toch maar nooit. De tijd tikt weg en er worden nog wat grappen gemaakt over kaarsen, extra water en etenswaren. Maar onver stoorbaar tikken de klokken over de twaalf heen en ook de lage landen, ook Zeeland en ook Tholen blijft ver licht, verwarmd en voorzien van wa ter. Na een paar seconden is iedereen weer bezig waar men bij oud en nieuw altijd mee bezig is: zoenen, wensen, eventueel het ontkurken van een fles (nep)champagne (fors in prijs geste gen) en het afsteken van vuurwerk (record hoeveelheid verkocht). In het crisiscentrum zitten de kopstukken van het kernteam bij elkaar. Burge meester H.A. van der Munnik, ge meentesecretaris S. Nieuwkoop, voor lichter F.A.P.M. Bakx, ambtenaar L. Vermeij, politiechef A.W. van Tol en brandweercommandant J. de Feijter moeten deze keer oud en nieuw zon der hun echtgenote vieren. Terwijl buiten de brandweerwagen en de am bulance gereed staan om uit te rukken, zit de bemanning binnen aan een jus d'orange of een alcoholvrij biertje en kijkt naar het zoveelste beeld van een feestvierende menigte ergens op de aardbol. Rust en ontspanning over heersen zo rond een uur of een. Als het ergens vandaan moet komen, is het van de ruimte waarin normaal de brandweerauto staat. Daar is nu in een hoek een portacabine weggezet van de regionale brandweer met daar op het treffende woord 'verbindin gen'. Hier zitten brandmeester J. Dorst van de blusgroep Sint-Maar tensdijk en inspecteur van politie M. de Klerk achter een aantal telefoons en een fax. Dit is de plek waar de communicatielijnen lopen. „We heb ben een gewone telefoonlijn, het mo biele noodnet, het vaste noodnet, mo bilofoons en noem het maar op", zegt De Klerk die echter maar weinig te doen heeft. De enige fax die over het noodnet is verstuurd, is een test. Alle gewone communicatielijnen zijn in de lucht gebleven en de spaarzame me dedelingen die via dit 'bureau verbin dingen' binnenrollen, komen allemaal neer op 'alles in orde'. De medewerkers van ambulance dienst De Bevelanden en de aanwezi ge brandweerlieden zeggen het er gens wel een beetje met spijt. „Er is nog helemaal niets gebeurd." Of het moet de tractorband zijn die op de steigers van de haven van Stavenisse in brand werd gestoken. Ook sneuvel den er twee bushokjes en was er wat ander kruimelwerk. Maar dat bete kent allemaal niets vergeleken met de zaken waarop men was voorbereid. Het noodplan 'Tholen millennium- proef' ligt dicht tussen de borrelnoot jes en de salade in de kantine van de kazerne. Op een barkruk zitten ge meentesecretaris Nieuwkoop, voor lichter Bakx (uitgerust met een spe ciale millenniumstropdas) en amb tenaar Vermeij ontspannen aan een glaasje fris. Aan de zijkant staat een bord met daarop drie kaarten van de gemeente Tholen. Het is ongebruikt. Op de bar staat een lege champagne fles met een bloem erin en achter de bar is men bezig met het klaarmaken van soep en andere hapjes. Het is bur gemeester H.A. van der Munnik alle maal erg meegevallen. „Je bereidt zoiets heel grondig voor en je oefent ervoor, maar zekerheid heb je niet. Maar toen ik vanmiddag had gezien hoe het in andere landen was gegaan, viel er een heel stuk spanning weg. Het moest wel heel gek lopen, wilde het hier fout gaan." En het ging dan ook niet fout. „We hebben geen meldingen van millenni umproblemen gekregen", zegt brand weercommandant J. de Feijter. „Er is nog wel een tractorband in brand ge stoken op een steiger in Stavenisse en er zijn wat mensen in het water gelo pen. Maar verder is er geen reden ge weest om uit te rukken." De brand weerbaas is tevreden, maar of dat ook gezegd kan worden; van de paraat zijnde brandweermannen, is nog maar de vraag. In Sint-Maartensdijk zitten er twee met een alcoholvrije versnapering voor de buis, naast twee mensen van de ambulancedienst. Een van hen merkt lachend op: „Het is toch wat. Zit je hier een hele avond en dan gebeurt er niets." Burgemeester Van der Munnik heeft inmiddels con tact gehad met zijn collega G.C. de Groot van Kapelle via het noodnet. „Dat hebben we op die manier ook uit kunnen testen en het ging prima. Alles was daar ook in orde", zegt Van der Munnik. Tholen heeft zich gesteld onder de aansturing vanuit het regionaal coör dinatiecentrum in Roosendaal. Dit vanwege het feit dat de brandweer de hoofdrol speelt en die is aangesloten bij de regionale brandweer West-Bra bant. Ondanks het feit dat de politie op Tholen vanuit Zeeland aange stuurd wordt, is voor deze keer beslo ten dat ook via Roosendaal te laten verlopen. „Dat is wel zo gemakkelijk, want dan heb je één lijn vanwaar de alarmering komt. Bovendien is het wel een goede oefening in de onder linge communicatie. Het zal wellicht nog wel meer voorkomen dat we sa men moeten werken met Brabant, bij voorbeeld bij een ramp", zegt politie chef A.W. van Tol. Hij is zichtbaar tevreden over het verloop van de jaar wisseling. „Wat ik tot nu toe uit heel het Zeeuwse heb gehoord, is het zelfs vergeleken bij een normale jaarwisse ling heel rustig." De rust wordt verstoord als ineens een aantal piepers afgaan. Nog nooit zag men een zaal zo snel leeglopen. In een flits is iedere hulpverlener van uit de kantine richting het verbin dingscentrum gerend. Maar enkele seconden later sjokken ze allemaal weer terug. Het regionaal commando centrum meldt slechts 'business as usual', aldus De Feijter. Even later (omstreeks half drie) komt het sein 'afbouwen naar normale procedure'. En dat betekent dat het crisiscentrum kan worden opgeheven. Burgemees ter Van der Munnik deelt het nieuws officieel mee aan de aanwezigen. Ge meentesecretaris Nieuwkoop houdt het voor gezien. Hij gaat terug naar familie in Steenbergen, waar hij en zijn gezin oud- en nieuw vieren. De rest blijft nog wat nagenieten van de hapjes en drankjes. Het is eigenlijk allemaal voor niets geweest. „Nou ja, het punt is dat het eigenlijk nooit goed is. Als je wel wat doet, dan kost dat behoorlijk wat geld. Daar wordt dan door sommigen over gemopperd. Maar als je niets doet en zou fout gaan, dan is het leed niet te over zien", zegt voorlichter Bakx. Boven dien vindt hij zo'n nachtje waken ook wel een charme hebben. „Het is net als bij de oefening die we van tevoren hebben gehad. Gaandeweg krijg je toch steeds meer dat groepsgevoel en een stukje spanning hoort er natuur lijk ook bij. Het is volgens mij goed voor de binding in een organisatie." Ambtenaar Vermeij is het met hem eens. „We gaan ook steeds meer toe naar realistischer en uitgebreidere oe feningen", vertelt hij. Terwijl de televisie nog steeds volop feestgedruis verspreidt, gaan de politie mannen Van Tol en De Klerk richting Tholen. Het politiebureau is deze nacht continue bezet. „We hebben geen ver lof gegeven en draaien gewone dien sten", zegt Van Tol. „Dat betekent dat ik binnen een kwartier tien mensen er gens ter plaatse kan hebben." Zolang dat niet nodig is, surveilleren de agen ten gewoon. Maar eenmaal aangeko men op het politiebureau, blijkt het ook voor de lange arm der wet een rustig nachtje geweest te zijn. „Ik heb nog maar zelden zo weinig mensen op straat gezien als nu", zegt één van de dienstdoende agenten die net terug is van een surveillanceronde. De oliebol len zijn inmiddels op, maar er zijn nog versnaperingen genoeg voor de agen ten. Op een steenworp afstand is er nog steeds volop leven in de brandweerka zerne van Tholen. Behalve de twee dienstdoende spuitgasten, hebben zich uit solidariteit ook andere leden van de blusgroep bij hun collega's gevoegd. Ze hebben in sommige gevallen hun vrouw en kinderen meegenomen en het is dan ook een gezellige boel. Hoewel inmiddels het sein al is gegeven dat men kan gaan opruimen, blijft iedereen toch nog wat napraten. De brandweer moest op de Ten Ankerweg nog voor een vreugdevuurtje komen opdagen dat was ontstoken op het plein van de voormalige gemeentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat. Maar aangezien dit het enige incidentje was (en de brand weermannen niet vies zijn van een vuurtje) besloot men het maar gewoon onder toeziend oog uit te laten bran den. De mensen die van de post Poort vliet ('t Ouwe Raed'uus) terugkomen, melden eveneens dat er niets is voorge vallen. Ook hier klinkt wat teleurstel ling door. En ja, aan de ene kant is het ook zo dat als je toch een nachtdienst hebt, het maar beter een beetje span nend kan zijn. Maar men concludeert toch realistisch dat het gelukkig is dat er zich geen problemen hebben voor gedaan door de millenniumbug. Al een aantal jaren hing de zogenaam de millenniumbug als een zwaard van Damocles boven ons hoofd. Het afge lopen jaar werd er pas echt hard aan getrokken en miljarden werden geïn vesteerd om een ramp - of in het gun stigste geval overlast - te voorkomen. Of dat nu allemaal nodig geweest is, zullen we wel nooit weten. Want we waren voorbereid en er is niets ge beurd. Overal is wel iets gebeurd om de 'bug' te slim af te zijn. En dat er niets gebeurd is, mag dan voor Cuba aanleiding geweest zijn om het geheel te betitelen als een 'kapitalistische truc om de computerverkopen op te jagen', maar wat er gebeurd zou zijn als we al les op z'n beloop hadden gelaten, is een geheim van het verleden. Soit, het zij zo. Wij hebben er in elk geval wel iets aan gedaan en niet zo'n beetje ook. Het is naar alle waarschijnlijkheid de duurste jaarwisseling die de wereld ooit heeft gekend. En dan eigenlijk nog voor een misplaatst feest. Het lijkt mis schien prekerig, maar helaas zijn de feiten nu eenmaal zo. Het nieuwe mil lennium waar alom over gesproken wordt (zelfs in zogenaamde 'kwali teitsmedia'), is namelijk helemaal nog niet begonnen. Onze jaartelling, ver zonnen door de monnik Dionysius Exi- guus, begint namelijk niet met het jaar nul. Dionysius kreeg in het jaar 525 van paus Johannes I opdracht om de jaartelling te moderniseren. Tot dan toe rekende de westerse (Romeinse) we reld vanaf de oprichting van de stad Rome (AUC, ofwel ad urbe condita). Dat was 754 jaar voor Christus. Aange zien de kerk natuurlijk veel meer be lang hechtte aan de geboorte van Christus dan de oprichting van een stad, draaide Dionysius de klok voor uit. Overigens wordt inmiddels aange nomen dat Christus vier jaar eerder ge boren werd dan waar Dionysius vanuit ging, maar dat kun je hem nu niet meer aanrekenen. Indertijd kende men de 0 als zelfstandige eenheid niet in de re kenkunde. Dat getal werd in de wester se wereld pas in de tiende eeuw inge voerd. En die nul is nou net de ware oorzaak van alle ellende. Die nul, die nul. Ook Tholen staat voor een deel op z'n kop vanwege dat uit Arabië geïmporteerde getal. Het gekke is dat het zogenaamde millenniumpro bleem, helemaal geen millenniumpro bleem is. Ook al zou het derde millen nium wél op 1 januari 2000 beginnen. De hele 'hype' rond de zogenaamde millenniumwisseling komt namelijk voort uit de fascinatie van mensen voor een rond getal en het feit dat computers en software voor een deel problemen met de overgang van het jaar 1999 naar 2000 hadden. Dat mensen weg zijn van een mooi, rond getal, is best te begrij pen. Maar die computers, dat is toch een wat andere zaak. Gemakzucht is de oorzaak van dat probleem geweest. Al bij het ponskaartensysteem van voor de Tweede Wereldoorlog werd de datum genoteerd met twee posities voor zo wel de dag, de maand als het jaar. Dat werd overgenomen in de computer techniek. Al in de jaren '70 wist men van het datumprobleem af, maar ge heugenruimte was te duur en met een 'na-ons-de-zondvloed-mentaliteit' be sloot men dat de technici tegen de tijd dat het zover was wel een oplossing zouden bedenken. Dat probleem dook echter pas heel laat weer op en haast was geboden. Over de hele wereld werd - in meer of mindere mate - ge werkt om het tij te keren. Ook in Tho len gebeurde dat. Er is een gemeentelijk millennium team opgezet en allerlei computersys temen werden aangepast, vernieuwd en 'proof gemaakt. De landelijke overheid beweerde de laatste weken van december luidkeels dat Nederland 'er' klaar voor was. Toch is er een lan delijk crisiscentrum opgezet en in elke gemeente is eveneens zo'n plaats aan gewezen. Voor Tholen was dat de brandweerkazerne in Sint-Maartens dijk. Ondanks het feit dat we zeggen dat alles veilig is, nemen we namelijk toch het zekere voor het onzekere. Want we zijn wel goed, maar niet gek... Toch? Ambulancepersoneel van De Bevelanden en brandweermannen van de blusgroep Sint-Maartensdijk maakten hun dienst vol met het kijken naar de buis en het nuttigen van enkele versnaperingen. Lege glazen en gebaksdozen op het politiebureau in Tholen omstreeks drie uur 's nachts. Brandmeester J. Dorst en politie-inspecteur M. de Klerk in het verbindingscentrum. Burgemeester Van der Munnik praat - terwijl hij wacht op het sein 'veilig' van het regionaal coördinatiecentrum - met ondercommandant R.J. Weggemans van de brandweer en politiechef A. W. van Tol.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11