Gieterij RMI Bergen gaat naar Middelburg Mededeling J. Zuidweg: De kinderen maken deze dag Provincie Zeeland Regiovisie Walcheren 2000+ zijn al onze kantoren op vrijdag 31 december gesloten. Koersballen Kevin v.d. Hoek gehuldigd als crosskampioen Nieuwe zenders gaan kabel op Commissies Donderdag 30 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Drie Tholenaren bij verhuizing betrokken Een drietal Tholenaren zijn bij de verhuizing betrokken van de gieterij en modelmakerij van RMI in Bergen op Zoom. De provincie Zeeland en de gemeente Middelburg leggen 11 miljoen gulden subsidie op tafel om de gieterij met veertig mensen naar de Zeeuwse hoofdstad te krijgen. In verband met het millennium Vlak voor het einde van het jaar staat traditiegetrouw ook het Thoolse kerstzaalvoetbaltoernooi voor de jeugd op het programma. De A-, B-, C- en D-jeugd speelde van dinsdag tot en met vandaag in Meulvliet te Tholen. De E- en F-pupillen werkten op maandag en dinsdag de wedstrijden af in de Wellevaete te Sint-Annaland. Gezel ligheid was de hoofmoot, maar er werd wel fanatiek voor de eer gestreden. UB! Motorsport Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 52/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Sluiting provinciale gebouwen ligt de ontwerp-regiovisie Walcheren 2000+ ter in belangen die op Walcheren meebepalend zijn eling zijn erin opgenomen. Monumentensubsidies Nieuwjaars receptie De daar gevestigde gieterij Middel burg is failliet gegaan, maar RMI ziet er wel brood in wanneer alle gie terij-activiteiten uit Bergen op Zoom daar ook geconcentreerd worden. Van de 53 Middelburgers die nu ont slag hebben gekregen, is er in de nieuwe situatie voor dertig werk, zodat de nieuwe onderneming ze ventig medewerkers gaat tellen. „De gieterij wordt veel groter en efficiën ter. We krijgen in Middelburg een prima gebouw", zegt directeur A. Vriesendorp van RMI. De zaak is voor hem pas helemaal rond, wan neer alle handtekeningen staan en daarvoor is hij afhankelijk van de provinciale en gemeentelijke poli tiek. „We zijn hartstikke blij met die financiële steun", zegt Vriesendorp. „Provincie en gemeente samen dra gen 1,1 miljoen gulden bij in de ver huizing van de machines van Bergen op Zoom naar Middelburg. En de overheden daar zijn blij met de di recte werkgelegenheid en er ontstaat natuurlijk ook veel indirecte werkge legenheid bij een bedrijf met zeven tig personeelsleden." De curator die het faillissement van de gieterij Mid delburg begeleidt, speelt een hoofd rol bij de overname door RMI. Het gieterijvak is een specialistisch werk. De machinefabriek van het Bergse bedrijf, waar gietwerk wordt be werkt, blijft met negentig perso neelsleden in de markiezenstad ge vestigd. Daar werken een tiental Tholenaren uit Tholen, Oud-Vosse- meer, Sint-Annaland, Stavenisse en Sint-Maartensdijk. Uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 D. Schellinger en J. Geuze 31 p; 2 mevr. R. Nagtegaal en M. v.d. Houten 22 p; 3 mevr. R. Burrows en J. Bal 20 p; 4 mevr. C. Praat en mevr. Y. Verkamman 19 p; 5 mevr. C. Wilsing en L. Soomers 17 p; 6 mevr. F. Schellinger en mevr. R. van Driel 12 p. Tholen: 1 J. Vroegop en F. Leem- reijze 52 p; 2 mevr. J. Bos en B. Melching 37 p; 3 mevr. T. Soomers en mevr. D. Lindenberg 32 p; 4 mevr. L. van Bale en W. van Bale 30 p; 5 mevr. G. Melching en mevr. R. Vroegop 25 p. Advertentie I.M. Spelertjes van Tholense Boys E2 en WHS E2 (links) strijden om de bal. De Tholenaartjes zouden uiteindelijk poulewinnaar worden. vreden over het verloop van het toernooi. „We hebben alles volgens schema af kunnen werken. De wed strijden zijn heel sportief verlopen. De kinderen vochten zelfs voor de laatste plaats. Er werd even enthou siast gestreden om 'eens een keer te winnen', dan om de eerste plaats te behalen", aldus Zuidweg. „De kin deren zijn fanatiek. Je hoeft ze niet te zeggen hoe laat ze weer moeten voetballen, want dat houden ze zelf heel goed in de gaten. De kinderen maken dan ook de dag. Er was ook redelijk wat publieke belangstel ling, al waren er soms toch wel wat De deelname aan het toernooi is zo groot, dat de organisatie in tweeën moest worden gesplitst. Aanvanke lijk speelde men met alle jeugd, op drie dagen in Meulvliet. Maar dat ging niet meer en daarom wijkt de E- en F-jeugd nu uit naar Sint-An naland. In Tholen had Tholense Boys de organisatie en in Sint-An naland was dat Noad '67. Jeugdlei der J. Zuidweg van Noad is heel te- weinig ouders aanwezig. Maar in het algemeen hebben we niet te kla gen. De kleinste pupillen waren het eerst aan de beurt. Maandag begonnen ze al met hun wedstrijden. Er werd ge speeld in vijf F-poules en drie E- poules. De meeste ploegen beston den uit zo'n vijf spelertjes. Dat betekende dat een competitieteam soms opgedeeld moest worden in meerdere ploegen. In de poule E3 speelden Tholense Boys E3, Tholense Boys E4, Smer- diek E3, Vosmeer E2, Vosmeer E3 (het enige meisjesteam dat mee deed) en Stavenisse El. Smerdiek was de sterkste en won met 13 pun ten, gevolgd door Tholense Boys E4 met 9 p. De overige plaatsen waren: 3 Tholense Boys E3 8 p; 4 Vosmeer E3 4 p; 5 Stavenisse El 6 p; 6 Vos meer E2 0 p. In de E2-poule speelden Tholense Boys E2, Smerdiek E2, WHS E2, SPS E2, Noad E2 en Vosmeer El. Het werd een nek-aan-nekrace tus sen Noad en Tholense Boys. De laatste ploeg won uiteindelijk met 13 punten. De overige plaatsen wa ren: 2 Noad E2 12 p; 3 WHS E2 9 p; 4 Smerdiek É2 6 p; 5 SPS E2 4 p; 6 Vosmeer El 0 p. De El-poule bestond uit: Tholense Boys El, Smerdiek El, WHS El, SPS El en Noad El. SPS was zon der twijfel de beste en pakte de eer ste plaats met twaalf punten. Daarna volgden: 2 Tholense Boys El 7 p; 3 WHS El 6 p; 4 Noad El 4 p; 5 Smerdiek El 0 p. In de F5-poule werd gespeeld door: Tholense Boys F5, Tholense Boys F6, SPS F5, SPS F6, WHS F7 en WHS F8. Tholense Boys pikte hier de beste plaatsen in. De F5 werd eerste met 15 punten, gevolgd door de F6 met 12 punten. Verder in de ranglijst volgden: 3 WHS F8 7 p; 4 SPS F5 6 p; 5 SPS F6 2 p; 6 WHS F7 1 p. Bij de F4-poule was er één club meer in het spel. Tholense Boys F4, SPS F4, SPS F3, WHS F5, WHS F6 en Vosmeer F3 maakten deze groep vol. Eerste werd SPS F3 met 15 punten. Door een directe nederlaag tegen deze Poortvlietse ploeg, werd Tholense Boys F4 tweede met 12 punten. De rest eindigde als volgt: 3 SPS F4 9 p; 4 WHS F5 4 p; 5 Vos meer F3 3 p; 6 WHS F6 1 p. Tholense Boys F3, WHS F3, WHS F4, Vosmeer F2, Noad F2 en Smer diek F3 vormden de derde F-poule. Het werd een Sint-Annalands onder onsje. F3 en F4 van WHS streden om de eerste plaats en het doelsaldo moest uiteindelijk beslissen, want beide teams behaalden 11 punten. Met een doelsaldo van 11 werd F3 winnaar, terwijl F4 tweede werd met een saldo van 7. De overige ploegen eindigden als volgt: 3 Vosmeer F2 9 p; 4 Tholense Boys F3 7 p; 5 Noad F2 4 p; 6 Smerdiek F3 0 p. In de F2-poule speelden Tholense Boys F2, WHS F2, Smerdiek F2, SPS F2 en Stavenisse Fl. Met ruime voorsprong werd Tholense Boys winnaar met 12 punten. De andere teams eindigden: 2 SPS F2 7 p; 3 WHS F2 4 p; 4 Smerdiek F2 4 p; 5 Stavenisse F1 1 p. Tot slot de Fl-poule waarin de Fl- teams van SPS, WHS, Tholerjse Boys, Smerdiek, Vosmeer en Noad speelden. De strijd lag bovenaan wat dichter bij elkaar dan bij sommige andere F-poules. Tholense Boys werd winnaar met 11 punten, ge volgd door Vosmeer dat 10 punten haalde. De andere ploegen eindig den als volgt: 3 SPS 8 p; 4 WHS 8 p; 5 Smerdiek 4 p; 6 Noad 0 p. In Meulvliet streden de D-pupillen dinsdag om de eer. In de Dl-poule zaten Tholense Boys, SPS, Smer diek, WHS en Noad. SPS pakte de winst met tien punten, gevolgd op twee punten achterstand door Tho lense Boys. WHS werd derde met zeven punten, Noad vierde met drie punten en Smerdiek bleef puntloos onderaan. In de D2-pouIe kwamen Smerdiek, Tholense Boys, WHS, SPS en Noad uit. Met een minimale voorsprong van één punt, won Tholense Boys (acht punten). WHS werd tweede met zeven punten, Noad derde met zes punten, SPS vierde met vier punten en Smerdiek sloot de rij met drie punten. De laatste D-poule werd gevormd door SPS D3, Tholense Boys D3, WHS D3, Stavenisse Dl, WHS D4, Vosmeer D1Het was voor SPS niet moeilijk om de winst te pakken. Met elf punten had het .team een aardige voorsprong op Stavenisse dat twee de werd met acht punten. Tholense Boys behaalde zeven punten, WHS D3 zes punten, Vosmeer vijf punten en WHS D4 één punt. Kevin van den Hoek uit Sint-Maar tensdijk is op een officiële bijeen komst van de motor-organisatie Ne derland (MON) in Boekei gehul digd. Dat gebeurde vanwege het feit dat hij in de afgelopen competitie kampioen werd in de 125 cc klasse junioren. Tijdens de huldiging werd op de achtergrond een grote foto ge projecteerd van Kevin die tijdens een wedstrijd een hoge sprong maakt. De voorzitter van MON noemde het terecht dat Van den Hoek kampioen was geworden met acht overwinningen op rij. De 17- jarige Smurdiekenaar ontving ver volgens de trofee en bloemen uit handen van wereldtopper Leon Giesbers. Volgend jaar krijgt Kevin van den Hoek het een stuk moeilij ker. Dan gaat hij (op een nieuwe motor) proberen om bij de senioren 125 cc te scoren. Zekatel gaat enkele wijzigingen aanbrengen in het zenderaanbod. Op de televisie verdwijnen de zen ders RTBF La Une, TF 1 (die alleen in Zeeuws-Vlaanderen te ontvangen zijn) en Muzzik dat op het proefka- naal zit. Daarvoor in de plaats ko men Cartoon Network en het kunst kanaal ARTE. Muziekzender The Box' (nu samen met Kindernet en CNE op één kanaal) krijgt een eigen kanaal. Wat radio betreft gaan de zenders Frankrijk FD en FM, WDR 3 en het proefkanaal eruit. Nieuw zijn Arrow Classic Rock, Country FM, Radio Hollands Glorie en New Dance Radio. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de zenders die ver dwijnen, nauwelijks kijkers of luis teraars trokken, terwijl er juist wel belangstelling was voor de nieuw komers. In februari wil Zekatel be- taal-tv in gaan voeren. Via een spe ciaal kastje krijgen de klanten van betaal-tv films en andere pakketten aangeboden waarbij individuele keuzes gemaakt kunnen worden. De betaal-tv komt er echter alleen als er overal glasvezelkabel is aangelegd. Op Tholen zal dat op 1 juli volgend jaar zijn. Reconstructie Zeelandbrug in statencommissie verkeer en vervoer. Maandag 10 januari, 9.30 uur, vergadert de statencommissie welzijn in de statenzaal, Abdij 10, Middelburg. Onderwerpen zijn aanpassing ver ordening monumentensubsidies (zie elders in deze AbdijNieuws), 200.000 gulden voor verkleinen wachtlijsten verzorgings- en ver pleeghuizen en thuiszorg, de voortgangsrapportage ouderen zorg en de toestand van de Zeeuwse molens. Op de agenda staat verder het stellen van priori teiten in de grensoverschrijdende samenwerking. De vergadering van de staten commissie verkeer en vervoer is maandag 10 januari, 13.30 uur, in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Directeur H. Bouma van Connex- xion geeft de commissie een toe lichting op de dienstregeling van het openbaar-vervoerbedrijf. Agendapunten zijn de vaststelling van het tracé rondweg Aarden burg en de recreatieverdeelweg op Schouwen-Duiveland, een overeenkomst over het collectief vraagafhankelijk vervoer op Zuid- Beveland en de reconstructie van de Zeelandbrug. Andere onder werpen zijn het werkplan van het regionaal orgaan verkeersveilig- heid en grensoverschrijdende samenwerking. De statencommissie economie vergadert woensdag 12 januari, 15.30 uur, in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Agendapunten zijn een rapport over de ontwikkelingen op de Zeeuwse arbeidsmarkt, het over gangsprogramma voor de Europese subsidies in Zeeuwsch- Vlaanderen en prioriteiten in het beleid voor grensoverschrijdende samenwerking. De gemeente Goes vraagt subsidie voor de ontwikkeling van de tweede fase Stationspark. De provinciale planologische commissie vergadert donderdag 13 januari, 9.45 uur, aan Het Groene Woud 1, Middelburg. Op de agenda staan onder meer adviezen voer nieuwe economi sche dragers, factory outlet cen ters, de startnotitie integrale visie Deltawateren en de nota wonen en stedelijke vernieuwing van de provincie. De provinciale commissie milieubeheer en waterhuis houding vergadert donder dag 13 januari, 14.00 uur, aan Het Groene Woud 1, Middel burg. Het voorontwerp-milieubeleids plan en de nota wonen en stede lijke vernieuwing staan op de agenda. Andere punten zijn een dossier van de Zeeuwse milieufe deratie over de gemeente Reimerswaal, startnotities over het Veerse Meer en over de Westerschelde containerterminal en het plan van aanpak verdro- gingsbestrijding. De statencommissie ruimte, milieu en water vergadert vrij dag 14 januari, 9.00 uur, in het provinciehuis, Abdij 6, Middel burg. Agendapunten zijn de inzet van tijdelijke krachten voor de bodem sanering, reclameborden langs provinciale wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, het jaarprogramma natuurcompensatie Wester schelde, de baanverharding van het vliegveld Midden-Zeeland en de streekplanuitwerking stedelijk gebied Walcheren. Andere punten zijn de nota wonen en stedelijke vernieuwing en de samenhang tussen die nota en de verorde ning stads- en dorpsvernieuwing. De startnotitie Westerschelde containerterminal en de structuur en het protocol overleg nationaal park Oosterschelde staan even eens op de agenda. Alle vergaderingen zijn openbaar; de statencommissies beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. De provinciekantoren zijn maan dag 3 januari vanaf 15.30 uur gesloten en dus ook niet meer telefonisch bereikbaar. Het gaat om de gebouwen van de directies ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1wel zijn, economie en bestuur, Groen markt, directie infrastructuur en vervoer, Abdij 6 en Koorkerkhof, en de stafafdelingen Abdij 6, De Burg en Klein Abdijplein. Ook de regiokantoren van de directie infrastructuur en vervoer in Zierik- zee, Goes en Terneuzen zijn de eerste maandag van het nieuwe jaar vanaf 15.30 uur gesloten. De reden van de vroege sluiting is de nieuwjaarsbijeenkomst voor het provinciaal personeel. Het informatiecentrum van de provincie is maandag 3 januari de hele dag gesloten wegens inventarisatie van de voorraden. Nieuws De gemeenten, een aantal belan genorganisaties en de provincie, die de stuurgroep herstructu rering Walcheren vormen, raad plegen hun bestuur dan wel hun leden in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar. De reacties zijn bepalend voor de definitieve ver sie van de regiovisie. Particulie ren uit Walcheren kunnen reage ren via hun gemeentebestuur. Alle reacties moeten 31 maart binnen zijn; de instanties richten hun standpunt aan de stuur groep, t.a.v. de heer L. Caljouw, postbus 165, Middelburg. Deelgebieden Walcheren is opgedeeld in het zuidwestelijk kustgebied, het wegelingengebied, het noord westelijk kustgebied, het midden gebied, inclusief het gebied rond Ritthem, en het stedelijk gebied. Algemeen uitgangspunt is dat het toeristisch-recreatief bedrijfsleven kwalitatief verbetert en tot een grotere verscheidenheid in het aanbod komt. Waar dat met capaciteitsuitbreiding gemoeid moet gaan èn wordt toegestaan, krijgt die gestalte in het zuid westelijk kustgebied, dat ligt tus sen de westkant van Vlissingen en de zuidkant van Westkapelle. In de visie zijn daartoe acht com pensatielocaties aangewezen. Op termijn moet blijken of zij alle acht nodig zijn. Voor het zuidwestelijk kustgebied wordt het beach-concept van toe passing verklaard: ruimte voor zon-, zee- en strandvakanties met het vertier daaromheen binnen handbereik. Overigens wordt de natuur daarbij niet vergeten, want de uitbreidingen mogen alleen in concentratielocaties en dat zijn Vlissingen, Dishoek/Westduin, Groot-Valkenisse, Zoutelande en de zuidkant van Westkapelle. Onderzocht wordt of transferia mogelijk zijn bij Dishoek en bij Zoutelande. Dat is één van de maatregelen om het autoverkeer te beperken. Het wegelingengebied tussen Westkapelle en Domburg moet open, agrarisch en natuurlijk blij ven. De dagrecreatie is er beperkt. Voorgesteld wordt een camping onder aan de dijk te ver plaatsen naar het zuidwestelijk kustgebied. Langs de Schelpweg komt een natuurontwikkelingspro ject, waarbij de grondwaterstand wordt verhoogd. Op termijn zou dat gevolgen kunnen hebben voor de golfbaan van Domburg. Het noordwestelijk kustgebied begint boven Domburg en stopt net voorbij de Veersegatdam. Natuur en landschap zijn er bepa lend; de recreatie en andere belangen worden daarvan afge leid. Er is ruimte voor nieuwe land goederen in de binnenduinrand. In de Beeskhoekpolder wordt een natuurontwikkelingsproject uitge voerd ter bestrijding van de ver droging. Dat heeft gevolgen voor camping Oranjezon, die daarom moet worden opgehoogd. Het middengebied en de om geving van Ritthem zijn sterk agrarisch. Agrarisch natuur beheer en plattelandstoerisme kunnen er verder tot ontwikkeling komen. Kleinschalige dagrecre atie moet aansluiten op het boe renbedrijf. Gedacht wordt aan uit spanningen, expositieruimten, rondleidingen op het bedrijf en verkoop van eigen en streek producten. Eventueel kan ook kleinschalige Met ingang van het nieuwe jaar is er meer geld beschikbaar voor onderhoudssubsidies voor monumenten en voor de draaipremie voor molens. Er worden geen subsidies meer verstrekt in de restauratie van de monumenten. Doordat die post uit de begroting is vervallen, hebben provinciale staten de onderhoudssubsidies verhoogd. Door beter onderhoud is restauratie niet zo vlug aan de orde en kan mogelijk zelfs helemaal worden voorkomen. Voor de onderhoudssubsies komen in aanmerking kerkelijke gebou wen, kastelen, landhuizen, buitenplaatsen en molens die bij het rijk als monument zijn geregistreerd. Nieuw is dat nu ook rieten daken en schaapskooien van agrarische gebouwen eronder vallen, mits zij ook door het rijk als monument zijn erkend. Tot nu toe was een onder- houdssubsidie van 15 procent in de kosten mogelijk. Per 1 januari is dat 20 procent. Het maximale bedrag dat in het onderhoud van molens kan worden bijgedragen is 7.500 gulden voor in bedrijf zijnde molens (was 5.000 gulden) en voor niet in bedrijf zijnde 4.500 gulden (was 3.000 gulden). De draaipremie voor molens blijft één gulden; de wijziging zit hier in het aantal omwentelingen. Werd de gulden eerst verdiend bij 400 omwentelingen van de as, nu wordt de piek bereikt bij 300 omwente lingen. Schriftelijke informatie over de onderhoudssubsidieregeling voor monu menten is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. verblijfsrecreatie worden toege staan. In totaal gaat het om 65 eenheden in de vorm van een hofstedecamping en appartemen ten in bestaande schuren. Het stedelijk gebied omvat Middelburg en Vlissingen, die elk hun eigen karakter maritiem en cultuurhistorisch - kunnen ver sterken. Een speciaal woning bouwproject kan gestalte krijgen op het huidige terrein van de Koninklijke Schelde Groep. Samenvatting Van de ontwerp-regiovisie is een samenvatting gemaakt in de vorm van een nieuwsbrief. De nota zelf en de nieuwsbrief zijn gratis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Vrijdag 7 januari houdt het provinciaal bestuur van Zeeland, van 16.00 tot 18.00 uur, nieuwjaars receptie in het Staten zaalcomplex, Abdij 10, Middelburg. ledereen wordt van harte uitgenodigd. Behalve dat nieuwjaars wensen aan het provinciaal bestuur kunnen worden geuit is er gelegenheid allerlei vertegenwoordigers van in Zeeland werkende instanties te treffen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7