it fli F mm p De zon verdween in ruim een uur Tholen steekt massaal vuurwerk af tijdens de overgang naar jaar 2000 ^vandc,^ Verbutgh u Fotowedstrijd, zang, dorpsbarbecue en film in Oud-Vossemeer kortingen van 20 tot 60% O ud-Vos seineerder Anton Gelok maakt serie opnamen van eclips Programmaboekje Vosmeer 2000 Politie en ziekenhuizen paraat in oudejaarsnacht Boetes tot 240 gulden Donderdag 30 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zoals het de afgelopen weken niets anders is dan millen nium wat de klok slaat, was deze zomer de zonsverduis tering hét gespreksonderwerp. Beide zaken zijn door de commercie volop uitgebuit. In augustus reden ook Tho- lenaren naar Noord-Frankrijk om daar de volledige zons verduistering mee te maken. De thuisblijvers zagen een eclips van 96% en vonden dat al iets bijzonders. Anton Gelok uit Oud-Vossemeer maakte een serie foto's waar op het verloop van de verduistering goed te zien is. Een fotowedstrijd is één van de dingen die het co mité Vosmeer 2000 vol gend jaar in Oud-Vosse- meer organiseert. Ook zang neemt een belangrij ke plaats in. Er staat een grote barbecue op het dorpsplein op het pro gramma en ook wordt een videofilm gemaakt over het leven en de activiteiten in het jaar 2000. Alle in woners kregen de afgelo pen dagen een program maboekje in de bus. Historie Brandweer gereed voor noodgevallen Pascal van 't Geloven van I&W in Scherpenisse, is blij dat hij in 1998 met de ver koop van vuurwerk is be gonnen. „Vorig jaar liep het al goed, maar nu is het nog veel beter." Volgens Pascal loopt de voorverkoop 'als een trein'. Hij ziet dat aan het aantal ingevulde vuur werkformulieren. „Vorig jaar om deze tijd (maandag - red.) 35 formulieren, nu al zeventig", reageert hij ver baasd. Vooral de duurdere soorten, zoals de 59 gulden kostende Dutch Champion met negentien schoten, zijn populair. Het aankoopbe drag, circa 150 gulden per formulier, ligt bij hem on geveer even hoog als vorig jaar. Tekort aan siervuurwerk Dagelijks klachten Chinese rollen Vechtersbazen Naar Rotterdam Gezonde verstand Vanaf heden gaat onze winterse opruiming van start met maar liefst Ook onze kostuums en colberts hebben we sterk afgeprijsd! Wie zich mooi voordelig wil kleden moet beslist komen kijken en...profiteren. Wij danken u voor het vertrouwen in het afgelopen jaar en wensen u alle goeds toe voor het jaar 2000. Hopend u ook dan weer in onze zaak te mogen begroeten. Tot ziens in Sint Annaland Den Engelsman Van Driel: combineren met persoonlijke accenten specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. „Eigenlijk had ik de corona willen zien, maar dat ging hier niet. Mijn dochter en haar man zijn naar Noord-Frankrijk gereden en zagen het daar wél. Het was heel mooi", vertelt Gelok. Hij had zijn fotoca mera die bewuste elfde augustus van een telelens voorzien en op een statief op de stoep voor de voordeur van zijn woning ge plaatst. Voor de lens had hij, in een schuifje, een stuk lasglas ge zet. In het toestel zat een lichtge voelige film (400 ASA). „Mensen die voorbij kwamen, keken er met grote ogen naar. Maar ze durfden niets te zeggen", lacht Gelok. Het lasglas zorgde ervoor, dat hij on gehinderd naar de zon kon kijken. De gemaakte foto's tonen aan waarom: rondom de zon is alles zwart omdat het materiaal geen lichtstralen' doorlaat. Geloks vrouw vertelt over een meisje dat bang was voor de verduistering. „Toen hebben we een gat gemaakt in een schoenendoos, daar een an der stuk lasglas voor bevestigd en haar zo laten kijken. Ze kreeg het mee naar huis en heel de buurt kon er de eclips door zien." Rond een uur of elf 's morgens be gon de maan tussen de zon en de aarde te schuiven. Na twaalven werd het donkerder en ook werd het koeler. Om half twaalf was het 18,1 graden en dat was om één uur teruggelopen tot 15,6 graden. De schemering toonde een ander licht dan 's avonds, als de stralen an ders worden gebroken omdat de zonnestand dan anders is. In dit geval scheen het zonlicht gewoon recht naar beneden. De maan schoof van rechts voor de zon, maakte het licht eerst tot een smalle sikkel aan de linkerkant en vervolgens aan de boven- en rech terkant. Om twee minuten voor half een was de verduistering in Zeeland op zijn grootst: 96 pro cent. Dat was op Tholen goed te zien, want de bewolking was juist even verdwenen. Elders in het land en in de wereld was dat niet het geval en daardoor viel de eclips voor heel veel mensen te gen. Gelok vond het leuk om van dit verschijnsel een fotoreportage te maken. „Dan heb je weer eens wat aparts." Vier van zijn opnamen zijn hierboven afgedrukt. Gelok fotografeert en filmt regel matig. De jaarlijkse carnavalsop tocht in het dorp legt hij altijd op video vast. De vakantiefilm van vorig jaar uit Oostenrijk is zelfs door zeven reisgenoten nabesteld. Ook voor Veilig Verkeer en de Zonnebloem fotografeert de Vos- semeerder regelmatig. De uitbars tingen op de zon zou hij ook best vast willen leggen. „Maar die kun je pas zien als er geen waas voor de zon hangt en het langere tijd warm weer is.''' Een jaar of zes ge leden was er volgens hem ook een zonsverduistering, maar die was slechts 60 procent. In 2081 zal in West-Europa de eerstvolgende te zien zijn. En op 7 oktober 2135 zal ons land een totale zonsver duistering beleven. De vuurwerkbunker van De Bloemenhal in Tholen zit vol vuurwerk, van grote dure pijlen tot eenvoudige sterretjes en knalerwten. De fotowedstrijd heeft, hoe kan het anders, Oud-Vossemeer als onder werp. Er zijn twee categorieën: mens en dier, en algemeen. Daar naast is er voor de jeugd tot zestien jaar een afzonderlijke categorie. De inzendtermijn sluit op 1 september. De jury die de foto's beoordeelt, be staat uit Piet Kooien van Kooien Photography en de voormalige be heerscommissie van De Vossenkuil. In het dorpshuis zullen de inzendin gen op 15 en 16 september geëxpo seerd worden. Op 23 en 24 maart verzorgen leer lingen van de drie basisscholen mu zikale uitvoeringen. Onder leiding van Rien en Marjan van Dijke wordt er, met een aantal vrijwilli gers, al een tijdje gewerkt aan dit evenement. Zingend gaat men terug in de tijd, brengt de moderne mu ziek onder de aandacht en ook mu ziek uit andere Europese landen. De zes koren die het dorp telt, luis teren het jaar 2000 eveneens op. Op 28 oktober is er een zangavond in de N.H. kerk, waaraan ze allemaal meewerken. Ieder met een eigen in breng, maar ook met een aantal ge zamenlijke nummers. De koren die meedoen: het N.H. en het R.K. kerkkoor, de kinderkoren Ha-das'sa en De vrolijke kwakertjes, het koor The Next en het interkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia. Vrijdag 2 juni, daags na hemel vaartsdag, is op het plein aan de Raadhuisstraat een grote barbecue gepland voor jong en oud. Het co mité heeft hierover contact met de diverse buurtverenigingen in het dorp. De bedoeling is om hierbij ook activiteiten voor de kinderen te organiseren. Binnen Vosmeer 2000 bestond van meet af aan het idee om een film te maken als herinnering aan het jaar 2000. De eigen activiteiten en te rugkerende grotere evenementen in het dorp zullen erop worden vastge legd. De film moet een beeld van het leven en wonen in Oud-Vosse- meer bieden. Een dorpsfilm is niet nieuw, ook in 1949 en halverwege de jaren zestig is het leven in Vosse- meer op celluloid vastgelegd. Voor belangstellenden zal de film te koop zijn. Op 8 december is een verto ning ervan in de Vossenkuil ge pland. Het programmaboekje van Vosmeer 2000 biedt behalve informatie over de evenementen, een handige kalen der van activiteiten en bijzondere data in het jaar 2000. Verder wordt, aan de hand van jaartallen, een be knopt historisch overzicht van het dorp gegeven. Vosmeer 2000 is in 1997 gevormd op initiatief van het Oranjecomité. Een aantal inwoners - vertegen woordigers van verenigingen en or ganisaties - ging om de tafel zitten met de opzet om in het jaar 2000 speciale activiteiten te organiseren om het jaar niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Na enkele wisselingen bestaat het comité nu uit voorzitter C. Plompen en de leden mevr. J. Droogers-Vogel, mevr. J. Heydra- van Thienen, mevr. G. Hommel-Ka pitein, J. Hommel, C. de Koning, D. Kouwen en H. Westerweel. Op oudejaarsavond vanaf half twaalf zijn in elke woonkern van Tholen twee brandweerlieden pa raat. In levensbedreigende situaties kunnen inwoners op hen een beroep doen als het telefoonnetwerk door overbelasting niet zou functioneren of de stroom zou zijn uitgevallen. De betreffende brandweerlieden be schikken over apparatuur waarmee ze contact kunnen leggen met het gemeentelijk coördinatiecentrum in Sint-Maartensdijk. Op deze manier hoopt het gemeentebestuur de hulpdiensten onder alle omstandig heden bereikbaar te houden voor de inwoners. In Tholen-stad, Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Sint-Annaland en Sint- Philipsland zitten de brandweerlie den in de brandweerkazerne. In Poortvliet in 't Ouwe Raed'uus, in Scherpenisse in het Holland Huis, in Oud-Vossemeer in de Vossenkuil en in Anna Jacobapolder in Ons Dorpshuis. Ook het politiebureau in Tholen is in de oudejaarsnacht be zet. Al deze voorzorgsmaatregelen hebben te maken met de kans op problemen als gevolg van eventuele computerstoringen. De Bloemenhal in Tholen verkocht vorig jaar ook voor de eerste keer vuurwerk. Woordvoerder Jansen herinnert zich dat nog goed. „We hadden gelijk een proces-verbaal te pakken omdat een jongen van vijf tien jaar aan de politie vertelde bij ons vuurwerk te hebben gekocht. En wij konden het tegendeel niet bewijzen. De boete die we moesten betalen, verdienen jullie niet in een week. Nee. Ze hebben ons niet ver teld dat ze stonden te controleren. Trouwens, vaak kun je amper zien dat ze nog geen zestien jaar zijn. Bij twijfel vragen we nu een legitima tie." Jansen schat dat hij inmiddels al zes tig procent meer vuurwerk heeft verkocht dan het jaar daarvoor. Vol gens hem is de millenniumwisse ling daarvan de oorzaak. De prijzen van zijn vuurwerk ontlopen die van vorig jaar niet veel. „Er wordt voor al veel siervuurwerk verkocht." Fixet Muller in Sint-Maartensdijk heeft dezelfde ervaringen. Ook bij hem loopt het storm. De woord voerder vreest zelfs dat er een tekort aan vuurwerk ontstaat. „Volgens landelijke vertegenwoordigers krij gen we problemen met de levering. Er is een tekort in het land. Vooral van siervuurwerk." Fixet Muller is 'voorzichtig opti mistisch' over het uiteindelijke ver koopresultaat. „Als het gaat rege nen, stagneert de losse verkoop", is de waarschuwing. Het bedrijf ver koopt voor het vijfde jaar vuurwerk en heeft een briefje op de deur ge plakt waarop staat dat het personeel kan vragen naar een legitimatie. "Geen legitimatie, geen vuurwerk", waarschuwt de woordvoerder. Het blijkt een van de voorwaarden te zijn voor de vergunningverlening. Volgens woordvoerder Kleppe van de gemeente zijn er binnen de ge meente Tholen zeven vergunningen afgegeven. „Alle verkoopadressen hebben een bunker om het vuur werk op te slaan. Ook moet worden voldaan aan strenge eisen voor brandveiligheid." Volgens Kleppe houden de ver koopadressen zich keurig aan de voorschriften. „De politie contro leert." Daarvoor is onder meer Ko Sturris verantwoordelijk. „We bekijken sa men met de gemeente aan welke voorwaarden een vuurwerkverkoper moet voldoen. Houden de bedrijven zich daar niet aan, dan volgt een boete en wordt de vergunning inge trokken." Sturris hoefde wat dat betreft nog niet op te treden. Meer zorgen maakt hij zich om de effecten van het vuurwerk. Ook hij signaleert dat er veel meer vuurwerk in omloop is dan andere jaren. Dagelijks ont vangt hij klachten over overlast. Als het even kan, probeert de politie die te voorkomen. Zoals in Sint-Anna- land, waar een 15-jarige jongen een boete van 55 gulden kreeg omdat hij vuurwerk afstak buiten de daarvoor toegestane tijd. Het ventje was een van de vele kinderen $ie het bus hokje bij de Wellevaete bezoeken om gezamenlijk het vooral in Bel gië gekochte materiaal af te steken. Sturris: „In augustus en september zijn ze al in België geweest voor strijkers en ander illegaal spul." Wordt een overtreder gepakt, dan krijgt hij of zij gelijk een proces verbaal en een bekeuring van 110 gulden voor 16-jarigen en ouder. „Het zware vuurwerk zorgt vooral voor ellende in trappenhuizen bij bejaarden", hoort Sturris in de prak tijk. In België staat de glimlach op de lippen van H. Nys. Hij is woord voerder van Edruco in het Belgische Kapellen en is verbaasd over de enorme aantallen Nederlanders die in augustus al vuurwerk komen in slaan. Zijn vlinders, dieptebommen en betonstrijkers gaan als warme broodjes over de toonbank. Om maar te zwijgen van de Chinese rol len. Deze vijftig-, honderd- en drie honderdduizendklappers zijn ver schrikkelijk populair en maken een enorme herrie. In Nederland zijn ze verboden. Toch raar als je de doos openmaakt en er staat een etiket op van Beko in Tilburg. Belgische han delaren grinniken daarom. Veel wordt in China gekocht, maar ook Nederland levert de Belgen vuur werk dat in eigen land niet is toege staan. De politie en de ziekenhuizen zijn er op voorbereid. Sturris: „Vanwege het millennium verwachten if/e meer vuurwerk en meer ongeluk ken. We hebben de bezetting ver dubbeld ten opzichte van gewone weekeinden." Directeur J. Broertjes van het Ooster- schelde ziekenhuis in Goes heet de Tholenaren vast welkom. Hij heeft het millenniumweekeinde een uitge breide bezetting aan deskundigen op geroepen. Niet alleen om de compu terapparatuur in de gaten te houden, maar ook specialisten op diverse ge bieden, chirurgen, internisten en een gynaecoloog (millenniumbaby's). Broertjes is niet bang voor ongeluk ken met illegaal vuurwerk. „Vorig jaar waren die op de vingers van één hand te tellen. Ik ben bang dat er meer vechtersbazen in de stad zijn. Dat er veel drank in het spel is en dat mensen boos worden op el kaar. Dat gebeurt in Goes al regelma tig en voor het millenniumfeest houd ik mijn hart vast." Broertjes weet dat het Lievensberg ziekenhuis in Bergen op Zoom als eerste op de rol staat om gewonden op te nemen, maar stelt zich in geval van nood gastvrij op. In Bergen op Zoom wordt volgens woordvoerder J. van Kuijk 50 man extra personeel ingezet. Ook hij is eerder bang dat er ongelukken gebeu ren in het verkeer of door drank, dan dat er vingers of handen worden af gerukt door verkeerd gebruik van vuurwerk. „We hebben geen micro- chirurg in huis die dat repareert. Daarvoor sturen we de mensen door naar Rotterdam." Dat neemt volgens Van Kuijk niet weg dat er rekening wordt gehouden met een extra beroep op verpleeg kundige hulp voor vuurwerkongeluk ken. „De politie, zo begrijp ik uit de kranten, kan de controle op illegaal vuurwerk niet bijhouden. Dus er zal wel heel wat in omloop zijn." Het ziekenhuis heeft tevens een com pleet noodplan klaarliggen voor het geval er iets misgaat met de compu ters. Er is samenwerking gezocht met de GGD van West-Brabant en met de huisartsen, en ook voor Tholenaren wordt gezorgd. J. Hauer, adviseur van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust, doet een be roep op het gezonde verstand van gezinnen waar zijn patiënten verblij ven. „Ze willen graag de feestdagen bij familie doorbrengen, maar zien er tegelijkertijd erg tegenop en zijn blij als het voorbij is. Van binnen voelen ze zich rot en kunnen daarom niet volledig meedoen. Daardoor voelen ze zich ook weer schuldig." Hauer heeft al aan een aantal fami lies uitgelegd hoe ze het beste kun nen reageren op de extra prikkels die patiënten te verwerken krijgen door onder andere het enorme geknal van het vuurwerk. „Ongelukken hebben wij nog niet bij de hand gehad. We adviseren de mensen wel om binnen te blijven", wijst hij op het centrum Beschermd Wonen in Tholen-stad. „We hebben wel een noodplan voor de millenniumwisseling klaarliggen, maar de zeven bewoners mogen zelf uitmaken wat ze doen. We steken hier in ieder geval geen vuurwerk af', laat begeleidster M. Blek weten. Dat binnenblijven geldt eveneens voor de dieren. De meeste honden zijn bang voor het geknal en kruipen het liefst onder de bank of de stoel. „Lekker laten zitten", zei vorig jaar F. Tap van de hondentrainingsschool De Bonte Hond in Welberg. Tap geeft cursussen aan hondeneigena ren over hoe ze het dier het best op het gemak kunnen stellen. Tot en met dinsdag waren er twee verwijzingen naar het bureau Halt voor het te vroeg afsteken van (ille gaal) vuurwerk. Coördinator S. de Koeijer verwachtte echter de druk te gisteren en vandaag wanneer het vuurwerk wél verkocht, maar nog niet afgestoken mag worden. Bij de politie Tholen is er dit jaar geen vuurwerkteam op pad. Er zijn al wel aardig wat meldingen van overlast geweest en de politie deel de ook al enkele bekeuringen uit. Volgens politieman E J.C. ten Voor den is het opvallend dat er een paar weken geleden meer overlast was dan nu. Ook hij verwacht dat de overlast vandaag het grootst zal zijn. Advertentie I.M. O N Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Anrialand Tel. (0166) 65 24 90, Fax (0166) 65 24 90 woensdagmiddag gesloten st ^akftes- en Y*0 Advertentie I.M. VoorheB» Cl*USiO Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 De boete voor het afsteken van vuurwerk buiten oudejaarsdag tussen tien uur 's morgens en twee uur 's nachts, bedraagt 110 gulden. Kinde ren onder de zestien jaar die ander vuurwerk afsteken dan fopvuur- werk zoals sterretjes, betalen de helft van die bedragen. Het afsteken van strijkers kost 160 gulden, doodskopstrijkers en pantservuisten le veren een prent van 240 gulden op. Het meeste vuurwerk (90%) komt uit China. Nederlandse vuurwerk- importeurs zijn soms aandeelhouder in zo'n fabriek. Importeurs mo gen geen vuurwerk verkopen dat harder knalt dan 153 decibel. Ook moet het vuurwerk zijn voorzien van een lont met een behoorlijke brandtijd en niet meer dan 200 gram kruit. In België bevat een pot met siervuurwerk niet zelden meer dan 500 gram kruit. Vuurwerk wordt in Nederland aangeboden in DHZ-zaken, bij sigaren winkels, speelgoedzaken, feestartikelenwinkels, bij wapenhandelaren en zelfs in bruidsmodezaken en winkels in blusapparatuur. Daarnaast wordt steeds meer vuurwerk via internet verkocht. De liefhebber moet wel de deur uit om het op te halen. Het Haagse bedrijf Fireworld kreeg voor zijn internetpagina 350.000 belangstellenden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5