STAVENISSE STAVENISSE SIISIT-MAARTENSDIJK oedhart de pluumpot b.v. SINT-MAARTENSDIJK de Rijke SI r UI FR Traktoren P.M. v. Dalen sTAVENIS$5 SB» SCHOENENHUIS QUIST DROGERIJ E.H.B.O. vereniging Stavenisse Gymclub KWIEK Stavenisse Café-Restaurant "PACKHUYS" Ad, Loes en Hans Mariën KRAANBEDRIJF TH0LEN B.V. MODEHUIS "MORELLI" s.v. smerdiek en activiteitencommissie SLAGERIJ D.K. SLAGER Landbouwmechanisatie FA. HAGE EN ZN. Donderdag 30 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Transportbedrijf A. van Driel wenst klanten en bekenden een goed 2000 Voorstraat 38 4696 BK Stavenisse Allen een gelukkig nieuwjaar HORLOGERIE M.C. DE GRAAF Voorstraat 20 Tel. 0166-692404 Fam. Oosdijk-Koppejan wenst haar leden een sportief nieuwjaar INSTALLATIEBEDRIJF A.C. GEBRAAD De> beste- usesuew voor oM&ev uv ketjnar2000 wensen familie, clientèle en vrienden een gelukkig nieuwjaar wenst alle leden en donateurs een voorspoedig nieuwjaar Fam. Veldman wenst iedereen een gelukkig en gezond 2000 toe en wil iedereen graag bedanken voor de vele nieuwjaarswensen Poststraat Stavenisse FAM. POTAPPEL bezorgers van de Eendrachtbode wenst iedereen een voorspoedig nieuwjaar Burg. Sluijmersstraat 10 Wij wensen familieklanten, vrienden en relaties een voorspoedig 2000 Loonspuitbedrijf Bos 11 0166-692787 Stavenisse wenst u allen een voorspoedig 2000 wenst bekenden en clientèle een voorspoedig 2000 Veerhoekseweg 3 a Tel. 0166-664136 timmerfabriek wenst u allen een voorspoedig 2000 Nijverheidsweg 3 St. Maartensdijk Ds. de Bresstraat 10 wenst allen een gezegend en voorspoedig 2000 toe Ad en Mientje Quist M. Klaasse wenst u allen een gelukkig nieuwjaar Familie, vrienden, collega's en clientèle een voorspoedig nieuwjaar toegewenst door: Fa. P. Nagelkerke en Zonen wenst clientèle, bekenden en familie een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe. Wielercomité Sint Maartensdijk wenst alle sportvrienden in alle opzichten een sportief en voorspoedig 2000 wenst haar ledendonateurs, supporters en sponsors een gelukkig nieuwjaar Aannemingsbedrijf wenst familie, vrienden, bekenden en relaties een voorspoedig 2000 Molendijk 14, Sint Maartensdijk wenst vrienden, bekenden en clientèle een voorspoedig nieuwjaar Sportlaan 10 Tel. 0166-663207 4695 BA St. Maartensdijk Fax. 0166-663029 Een gelukkig nieuwjaar toegewenst Ds. de Bresstraat 13 Sint-Maartensdijk wenst familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 2000 Stavenisse Dr. Bernhardistraat 5 wenst familie, klanten en vrienden een gezond en voorspoedig nieuwjaar toe. Voorstraat 29 Wilhelminastraat 26 Tel. 0166-692460 Stavenisse Het lijkt het lot van alle kleine dorpen. Er verdwijnen steeds meer middenstanders. Warme bakkers zijn er al nauwelijks meer te vinden. In Stavenisse maakte G.L. Eerland tot dit voorjaar zelf zijn brood. Maar de kosten stegen hem boven het hoofd en investeringen zouden te groot worden om het nog rendabel te maken. Het vuur onder de laatste bakkersoven van Stavenisse werd gedoofd. Maar een troost is nog dat Eerland in elk geval voorlopig elke dag vers brood meeneemt van zijn nieuwe werkgever, bakkerij D. Hirdes in Krabbendijke die op 3 juni van dit jaar ook bakkerij Van der Plicht in Poortvliet overnam. Eerland blijft nog gewoon brood, ban ket, koekjes, snoep, artikelen voor diabetici, noten en kaas verkopen. Hoewel hij niet meer in Stavenisse de producten bereidt, is volgens hem het assortiment erop vooruitgegaan. Eerland nam de bakkerij in 1988 van De Ruiter over en zit nu al zo'n 26 jaar in het vak. De noodlijdende gemeente SINT-PHILIPSLAND stond landelijk in de belangstelling. Er was een be hoorlijke achterstand in de financiële administratie van de gemeente-ontvanger. In het dorp werd een afdeling opgericht van de be- jaardenbond. Voorzitter werd G.C. Noorthoek, secre taris L. Neele, penningmeester M. Reijngoudt en be stuursleden J. Aarnoudse en J. Verwijs. Er traden 27 leden toe. Op de eerste vergadering werd besloten om het ministerie van sociale zaken per briefte vra gen een duurtetoeslag voor 'ouden van dagen' in het leven te roepen, omdat deze groep onder het be staansminimum dreigde te komen door de alsmaar stijgende levensstandaard. De toren van de Gereformeerde kerk in Anna Jaco- bapolder kreeg na ruim zeven jaar weer een luid- klok. Deze werd geleverd door firma Van Bergen uit Heiligerlee en woog 89 kilo. Met pijn in het hart besloot de gemeenteraad om een straatbelasting in te voeren. De provincie had al een aantal jaren geadviseerd dit te doen en nu noopte de sobere begroting er daadwerkelijk toe. Wethouder Van Nieuwenhuijzen zei in de discussie dat de eisen van de burgers toenemen ten aanzien van aanleg en onderhoud van straten en trottoirs en het dempen van sloten. Eigenaren van bebouw de eigendommen (gelegen aan straten en vaarten) moesten voortaan 6% betalen, waardoor er 2400 tot 2600 gulden extra in de gemeentekas zou vloeien. In de Voorstraat opende M. Verwijs een zuivelhan del, die voor die tijd bijzonder modern was. Als illus tratie daarvoor werden in de krant genoemd de vier- deurs koelkast en de snijmachine voor vleeswaren. Met de huisvesting in het dorp was het niet best ge steld. 29 inwoners klaagden er hun nood over bij de minister van opbouw. In meerdere één-kamerwo ningen leefden gezinnen van acht tot twaalf perso nen, terwijl er ook onvoldoende huizen beschikbaar waren. Onderzoek door de minister bevestigde de klachten. Muziekvereniging Concordia kwam op een con cours in Bunschoten voor het eerst uit in de afde ling uitmuntendheid en behaalde daar een tweede prijs. Stiwmusewtj 5 jam, est mary 0166-692630 Staiwiuse- Familie, vrienden en clientèle een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. FAM. PRIEM-WIELAARD Wilhelminastraat 13 FAM. DE RIIKE-IOPPE wenst allen een gelukkig nieuwjaar. Boswei 32 FAM. J.L. HAGE-MOERLAND wenst familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar Poststraat 64 Stavenisse Wij wensen familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. FAM. C. VOS Boswei 2 Stavenisse M. DEN BRABER wenst familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 2000. Schoolstraat 5 Stavenisse P. SMITS Dr. Bernhardistraat 17 «II* Haven 23 4695 CN Sint-Maartensdijk Tel. ('s avonds) 0166-663897 Autotel. (overdag) 06-53802408 75 jaar geleden, in 1924 Was het bezoek van koningin Wilhelmina aan het ei land Tholen, in augustus, het hoogtepunt van het jaar. Bij haar laatste bezoek aan Zeeland, in 1907, liet de vorstin Tholen voor wat het was. Maar dit keer was ze zowel in Tholen-stad als Poortvliet, Scherpe- nisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Aan het pro vinciaal huldeblijk in Middelburg (als herdenking dat de stad 350 jaar eerder de kant koos van de prins van Oranje) deden 300 inwoners van het eiland mee. Door het ontbreken van het betreffende nummer van de lerseksche en Thoolsche Courant is over het ver loop van het bezoek niet alles bekend. Het program ma was dat koningin en prins met prinses Juliana met de pont in Tholen zouden arriveren (verwel komd door de vissersvloot en koorzang) en na een ontvangst op het stadhuis en begroeting door op de Markt opgestelde verenigingen, naar Poortvliet gin gen. Een comité organiseerde volksspelen en een lampionoptocht. Poortvliet werd maar zo kort be zocht, dat het voorstellen van de gemeenteraadsle den niet zou plaatsvinden. Ook in Scherpenisse wa ren er volksspelen, ringrijden, verder muziek en zang, een lichtstoet en vuurwerk. In Sint-Maartensdijk werd de ontvangst gevolgd door een concours hippi- que, concert en vuurwerk. In Stavenisse tenslotte eveneens muziek en zang, volksspelen en ringrijderij. Zorgde dit jaar een zonsverduistering voor een ware hype, driekwart eeuw geleden werd melding ge maakt van een totale maansverduistering. Deze duurde anderhalf uur. Door de dampkring om de aar de bleef de maan ook tijdens de verduistering zicht baar, met een wat koperkleurig licht. Na anderhalf jaar voorbereiding kon op 1 oktober een vliegreis van Amsterdam naar Indië beginnen. Een heel waagstuk in die dagen, maar bedoeld om de luchtvaart te propageren. Het Fokker vliegtuig zou de 15.899 kilometer in 22 etappes overbruggen. Het eerste traject ging van de hoofdstad naar Praag. De reis nam 56 dagen in beslag, inclusief vier rustdagen en 28 dagen oponthoud na een noodlandig. Bij aan komst in Batavia kreeg elk van de drie 'aviateurs' een koninklijke onderscheiding, terwijl het organiserende comité een premie van 15.000 gulden uitbetaalde. Enige dagen tevoren was Java geteisterd door een aardbeving. Burgemeester J.G. Diepenhorst verliet THOLEN in verband met zijn benoeming in liefst drie gemeen ten: Giessen-Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen. Slechts drie jaar was de burgervader als zodanig in Tholen werkzaam geweest en tevoren twee jaar in Poortvliet. Zijn opvolger werd mr. A.J. van der Hoe ven. De plaatselijke afdeling van de sociaal-democrati sche arbeiderspartij belegde een protestvergadering tegen de verslechtering van het onderwijs. Kamerlid Van Zadelhof sprak daar over de bezuinigingen van de regering en de nadelige effecten ervan. A. Avé legde om gezondheidsredenen zijn functies neer als boekhouder van de Nutsspaarbank, secreta ris van de gezondheidscommissie en secretaris van de raad van commissarissen van de N.V. waterlei ding. Hij vertrok naar Groningen. De autobus van Van de Klundert reed begin decem ber aan het veer door onbekende oorzaak tegen de pont. Het vaartuig ging daardoor een eind terug en de bus reed het water in. Doordat chauffeur en pas sagiers meteen op het droge sprongen, bleef ieder een ongedeerd. Alleen zag een leurder van lucifers zijn handel in het water verdwijnen. Het verzoek om een bijzondere lagere school te mo gen stichten hield de gemoederen bezig. De SGP vroeg de gemeente hiervoor een lokaal van de open bare school beschikbaar te stellen. Met algemene stemmen besloot de gemeenteraad tot medewer king. In de plaats van J.B. van Nieuwenhuijzen werd dia ken S. de Korte benoemd tot ouderling in de her vormde gemeente. Nieuwe diaken werd D. Everaers en nieuwe kerkvoogd W.J. Geluk. Zuivelhandel Noordpoort 1 Molenstraat 10 wenst vrienden, bekenden en klanten een voorspoedig nieuwjaar toe. St. Maartensdijk Vroeger was afvalwater geen probleem. De sloot wist daar in de meeste gevallen wel raad mee. Maar met het groeien van de bevolking, het opkomen van de techniek en de groeiende stroom afvalwater, werd een adequate afvalwaterzuivering noodzakelijk. Een taak waar het waterschap mee is belast. Zo nu en dan is er vernieuwing nodig en Zeeuwse Eilanden besloot dan ook dat de zuiveringsinstallaties op Tholen hard aan zo'n beurt toe zijn. De rioolzuiveringsinstallatie in Poortvliet is afgebroken en daar is een rioolgemaal voor in de plaats gekomen. Behalve van Tholen en Oud-Vossemeer, gaat al het afvalwater van het eiland Tholen straks naar Sint-Maar tensdijk. Daar wordt de bestaande zuivering uitgebreid. Of eigenlijk compleet vernieuwd. Het hele project (zonder het werk in Poortvliet en het aanleggen van nieuwe persleidingen) kost het waterschap ruim tien miljoen gulden. In Tholen wordt de zuivering ook aangepast en die ver werkt dan het rioolwater van Tholen en Oud-Vossemeer. Inmiddels is de nieuwe zuivering in be drijf en wordt hét oude gedeelte gesloopt. De officiële opening staat gepland op 14 januari.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 23