X>i tv^> Van Dijke uit Sint-Philipsland vindt een nieuwe mobiele bollenspoeier uit Pret en dreiging door lekke leiding Tholen groeit amper in het afgelopen jaar Welluidende bekkenslag AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Besparing op boetes tarra en belasting van milieu Schuur Speelhuis bezwijkt in storm Beurkens leidt Schuttevaer Slechts 8 wapens ingeleverd bij de politiegroep Oost Donderdag 30 december 1999 56e jaargang no. 7 ^^sebibDo^. Zo af en toe komt een Thoolse ondernemer met iets echt vernieuwends. Een totaal nieuwe uitvinding. Het constructie- en machinebouwbedrijf Van Dijke Zee land bv uit Sint-Philipsland heeft nu zo'n nieuwig heid. Het gaat om een prototype van een machine die landbouwproducten meteen op het land spoelt en in kisten doet. Internationaal Snijbrander erin In een eeuw neemt inwonertal dik 40% toe Minder geboorten Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De schuur van boerderij Het Speel huis aan de Broeksedijk te Oud-Vos- semeer heeft de zware storm op kerstavond niet doorstaan. Toen land bouwer B.J. van Westen op Eerste Kerstdag 's morgens de hond uitliet, ontdekte hij dat zowat driekwart van de uit 1923 daterende schuur was in gestort. Alleen het voorste deel - dat als koelhuis dient en waarin 400 ton aardappelen zijn opgeslagen - staat nog overeind. „Daarvoor zullen we voorzieningen moeten treffen in ver band met eventuele vorst", zegt de gedupeerde landbouwer. Hij noch zijn vrouw en logees hebben 's nachts iets gemerkt. „Het was zo'n geraas door de wind. Kennelijk is hier net een windvlaag geweest, want er is ook een boom bezweken." Aan de noordkant is de gevel naar bene den gekomen en die aan de oostkant is naar buiten gevallen. Het puin be dekt twee tractoren, karren en andere landbouwmachines, alsmede een ca ravan en een oldtimer. Van Westen heeft er goede hoop op, dat er nog werktuigen zonder of met slechts lichte schade voor de dag komen. „Maar pas als het puin weg is, zal duidelijk zijn wat de schade is." Dat puin blijft liggen totdat alles voor de verzekering is opgenomen. Van Wes ten heeft de meeste machines voorlo pig niet nodig, maar hoopt snel over een tractor te kunnen beschikken. Het voorlopige bestuur van de afde ling Noord-Zeeland van Schuttevaer heeft gisteren plaatsgemaakt voor een definitief. De aanwezigen op de ledenvergadering in Sint-Annaland kozen A.W. Beurkens als voorzitter en daarnaast de bestuursleden C. den Braber, M.J. Faasse, J.C. Hout, M.J. Hout, L.H.M. Kosten, J. van Oeve- ren, C. Smits en G.L. Verkamman. Het afgelopen jaar gaven de voorma lige besturen van de gefuseerde afde lingen Sint-Philipsland en Stavenisse samen leiding aan de nieuwgevorm de afdeling van de nautisch-techni- sche belangenvereniging voor de bin nenvaart. Deze telt 73 leden: 37 schippers-eigenaren en 36 zetschip- pers. Gisteren werd afscheid geno men van de bestuurders Ph.J. de Rij ke, J. Sturris, W. Aarnoudse, J.M. den Braber en J.H.J. Vogelaar. Schutteva er Noord-Zeeland sloot het eerste jaar af met een batig saldo van iets meer dan 500 gulden. De basiseenheid Oost (Tholen en Kruiningen) van de politie heeft weinig succes geboekt in de lande lijke actie 'Heb 't lef, wapens weg'. Van 13 tot en met 24 december kon men ongestraft en anoniem slag- en steekwapens inleveren bij de politie. Ir heel Zeeland werden er 108 wa pens ingleverd: 92 slag- en steekwa pens (messen, knuppels werpsterren bijvoorbeeld) en 16 andere (onder meer luchtbuksen). De basiseenheid Oost ontving slechts 7 slag- en steek- en 1 ander wapen. De meeste exemplaren werden in het district Walcheren verzameld (in totaal 49). D. van Dijke bij het prototype van de nieuwe vinding van zijn bedrijf, een mobiele bollenspoeler. De enorme machine is nog lang niet uitontwikkeld, maar het pro totype is kant en klaar en heeft al proefgedraaid. Het Sint-Philips- landse bedrijf heeft de machine helemaal zelf ontwikkeld. De ma chine is in eerste instantie bedoeld voor de bollensector, waarvoor Van Dijke diverse machines pro duceert. „Het probleem in de bloembollenteelt is de grote hoe veelheid grond die wordt meege- rooid. Voor een deel gebeurt dat doordat de bollen flinke wortel stelsels hebben, zoals lelies. Maar kwekers rooien ook vaak extra grond mee om te voorkomen dat het product beschadigt", vertelt directeur D. van Dijke. „Die grond is natuurlijk alleen maar een last. En in de bloembollenteelt praat je toch wel over zo'n 50 tot 70 procent grond tussen je pro duct. De oorspronkelijke gedachte om daar wat aan te doen, is al vrij oud. Eigenlijk kwamen we er al op in 1974. Dit was een bar slecht jaar met heel veel regen. Er kwam toen oogsthulp van militairen en scholieren. Toen dachten we al dat het toch eigenlijk mogelijk moest zijn om producten schoon van het land te krijgen. Dat idee is wat blijven sudderen en zo'n drie jaar geleden hebben we het weer echt opgepakt." Als de bollensector, maar bijvoor beeld ook de suikerbietentelers, van de zogenaamde 'tarra' af kun nen komen, levert dat een flinke kostenbesparing op. „Het heeft zowel een economisch als een mi lieu-aspect", zegt Van Dijke. „Voor tarra moet boete worden betaald. De grond moet worden opgeslagen en eigenlijk kan men er nergens mee naartoe. Want die hopen bestaan uit grond van diver se percelen. En telers willen best hun eigen grond terug hebben, maar niet die van een ander. De kans bestaat dat er verontreinigin gen of ziektekiemen in zitten. Daarnaast komt er steeds meer druk vanuit de milieusector om die grond niet van het land te ha len. Het zou er bovendien wel eens van kunnen komen dat die grond in de toekomst als vervuilde grond wordt aangemerkt. Zover is het nog niet, maar de ontwikkelin gen gaan snel." Om het probleem van de vele tarra te tackelen, ontwikkelde Van Dij ke Zeeland geheel in eigen beheer de nieuwe machine die nog geen naam draagt. Op de zijkant van het prototype staan wel al enkele namen als 'mobile washer', 'over land' en 'turtle' (schildpad). „Het zit er per slot van rekening in dat we die machine ook in het buiten land gaan leveren. En dan moet je toch een wat internationale naam kiezen", aldus Van Dijke. Hoewel het bedrijf op een klein industrie terrein in Sint-Philipsland staat, is het wel internationaal bezig. Zo'n tien procent van de productie gaat naar landen als Amerika, Canada, Zuid-Afrika, Korea en zelfs naar Zuid-Amerika. „Nederland is dan wel klein, maar wat bollen betreft is het nog steeds het belangrijkste land. Hier komen de nieuwe ras sen vandaan en elke teler in de he le wereld heeft wel zijn contacten met Nederlandse bedrijven", zegt Van Dijke. De 'turtle' of hoe het 25 ton we gende gevaarte dan ook zal gaan heten, is nog een prototype, bena drukt Van Dijke. „Wat er nu staat, is een eerste samenvoeging van al le elementen die wij erin wilden hebben. In het komende half jaar gaan we de machine perfectione ren. Het is heel goed mogelijk dat er op diverse plekken nog de snij brander in gaat en dat er flinke veranderingen worden toegepast", aldus de Sint-Philipslander die juist vanwege het feit dat het om een prototype gaat, niet teveel over technische details wil uitweiden. De mobiele landspoeler is een compact gebouwd voertuig op rupsbanden. Dat was nodig om structuurschade aan de landbouw grond te vermijden. Het heeft een uitklapbaar plateau aan de zijkant en daarop staan de kisten die met gereed product worden gevuld. „Eigenlijk verandert er niet zo veel. Alleen de trekker en de kiep- kar worden vervangen door deze machine. De rooier haalt het pro duct uit de grond en voert het op naar onze machine. Die rijdt mee over het land, spoelt ter plaatse het product schoon en doet het meteen in de kisten. Een belangrijk strui kelblok was het water weer te scheiden van de grond. Want we wilden met zo weinig mogelijk water spoelen, en dat betekende hergebruik. Uiteindelijk zal de ma chine zo'n vijf kuub water per uur gebruiken. En dat zie je op het land (onder normale weersomstan digheden) niet of nauwelijks lig gen. De grond wordt al rijdende weer op het land gedeponeerd. Zo krijg je geen vermenging van grondsoorten en je product kan zo naar de verwerking." ZIE VERDER PAGINA 3 Bij het verhelpen van de lekkage in de Burg. Van Vrijberghestraat heeft een Deltamedewerker volop belangstelling van de Thoolse jeugd. Het scheelt maandagmiddag een ter naar binnen. Tüssen twee uur mof van een afsluiter gespron- zich een weg richting het Van He- haar of bij enkele bejaardenwo- en half drie ontstaat er plotseling gen. In een mum van tijd staat negouwenplantsoen en het speel- ningen aan de Burg. Van Vrij- een lek in de waterleiding, naar het plantsoen tussen twee rijtjes tuintje wat daar ligt. Enkele om- berghestraat in Tholen loopt wa- later blijkt is door de druk een huizen blank. Het water zoekt wonenden lichten met een schop wat tegels uit het trottoir, waar door het water aan de kant van de Burg. Van Lichtenbergstraat afloopt. Daarmee is de dreiging van water in de huizen verdwe nen. Het zakt uiteindelijk tot een centimeter of tien onder de drempel, maar desondanks zijn de bewoners er niet gerust op. „Eigenlijk zou ik zandzakken moeten hebben", zegt mevrouw Quist. Pas tegen half vier arrive ren twee medewerkers van Delta Nutsbedrijven. Zij gaan op zoek naar de afsluiters, maar vinden die niet een-twee-drie. Ondertus sen vermaakt de jeugd uit de buurt zich prima op deze eerste dag van de kerstvakantie. Er wordt wat afgesprongen in de grote plassen op straat, terwijl anderen proberen hoe ver ze in de uitgespoelde gaten kunnen stappen met hun laarzen. De uit Scherpenisse afkomstige me vrouw Vinjé - die aan de droge kant van de Burg. Van Vrijberg hestraat woont - kijkt er met ple zier naar. „Die kinderen hebben de middag van hun leven", stelt ze vast. Inmiddels zijn nog twee bussen van het nutsbedrijf gear riveerd. Het is dan kwart over vier en er stroomt nog altijd wa ter uit het lek. De van Flakkee afkomstige mannen hebben een graafmachine bij zich. Terwijl opnieuw naar afsluiters in de buurt wordt gekeken, wordt het kapotte exemplaar gelicht. Om kwart over vijf is het lek gedicht, meldt buurtbewoner J. Bolier. De omwonenden merken er thuis niet zoveel van, behoudens een klein beetje bruin water uit de kraan. Dinsdagochtend maken de medewerkers van Delta het gat in het voetpad dicht en leg gen de tegels goed. Het inwonertal van Tholen is dit jaar maar mondjesmaat gegroeid. Per 15 december noteerde het bureau burgerzaken van de gemeente een toename met slechts 19 inwoners. In 1998 was de groei nog 171 en het jaar daarvoor 265. Twee weken voor het einde van het jaar waren er 23.614 Tholenaren. In een eeuw tijd is het inwonertal van de eilanden Tholen en Sint-Philipsland met 42,9% toegenomen. Het stadje Tholen verdubbelde ruim in die periode. Alleen in juni, juli, augustus, sep tember en november zat er groei in de Thoolse bevolking. In die maan den kwamen er totaal 97 inwoners bij, met de maand juli als uitschieter (+35). Dat was nodig, want over de eerste zes maanden van het jaar liep de bevolking met 56 terug. De stag nerende groei is vooral te wijten aan de terugloop van het aantal vestigin gen van elders. Van buiten de ge meente kwamen dik honderd men sen minder naar Tholen dan in 1998 (toen nog ruim 700). Daarentegen vetrokken er ongeveer net zoveel mensen uit de gemeente. Resultaat: een vertrekoverschot van 111, ter wijl er in 1998 nog een klein vesti gingsoverschot (3) was. Met 85 nieuwkomers was juli de 'beste' maand, maar in augustus keerde een gelijk aantal inwoners Tholen de rug toe. Dit jaar zijn weinig nieuwe huizen gebouwd (het enige project was het zorgcomplex Vroonhof - 30 woningen - bij De Schutse in Sint- Annaland), terwijl vorig jaar nog 54 huizen gereed kwamen (de helft in Tholen-stad, de rest vooral in Oud- Vossemeer en Sint-Annaland). In totaal kwamen de eerste vijftig we ken van dit jaar 584 mensen van el ders in Tholen wonen, terwijl er 695 uit de gemeente vertrokken. Het geboorteoverschot ligt dit jaar met 130 zo'n tien procent lager dan in 1998. Er zijn wat minder kinde ren geboren, terwijl er iets meer in woners zijn overleden dan vorig jaar. September was met 39 baby's de topmaand. Er zijn 321 kinderen (vorig jaar 147) geboren: 163 jon gens en 158 meisjes. En er overle den 191 (vorig jaar 188) inwoners: 103 mannen en 88 vrouwen. De meeste sterfgevallen werden in mei (25) en februari (24) genoteerd. Op 15 december telde Tholen 23.614 inwoners, 11.795 mannen en 11.819 vrouwen. Dat is 7090 meer dan honderd jaar geleden. Toen woonden er 8375 mannen en 8149 vrouwen in het gebied dat nu de ge meente Tholen vormt. De 16.524 inwoners waren als volgt over de plaatsen verdeeld (met tussen haak jes de aantallen op 1 juli van dit jaar): Tholen 3076 (6601), Oud- Vossemeer 1976 (2504), Sint-Anna land 2405 (3485), Stavenisse 1604 (1624), Sint-Maartensdijk 2791 (3414), Scherpenisse 1388 (1655), Poortvliet 1557 (1695), Sint-Phi lipsland 1727 (2561). Daaruit blijkt dat Tholen-stad in honderd jaar tijd met 114,6% is gegroeid, Sint-Phi lipsland met 48,3%, Sint-Annaland 44,9%, Oud-Vossemeer 26,7%, Sint-Maartensdijk 22,3%, Scherpe nisse 19,2%, Poortvliet 8,8% en Stavenisse - dat door de watersnood zo'n tien procent van het inwonertal verloor - met 1,2%. r 'Een uur is niks in dit vak', zegt horlogemaker Adri de Graaf uit Oud-Vossemeer Leen Moerland al kwart eeuw decorbouwer bij Sint Joseph Belastingplan Vermeend ramp voor de binnenschippers De sfeer van een uurwerk, een klok die tikt, blijft bestaan Amateurfotograaf Anton Gelok gefascineerd door zonsverduistering Tholen steekt massaal vuurwerk af bij overgang naar het jaar 2000 Kinderen maken de dag in kerstzaalvoetbaltoernooi De beste wensen voor het nieuwe jaar, met een terugblik op het nieuws in 1999 en 25, 50, 75 en 100 jaar geleden DE BETROUWBAARSTE VAN ALLE KLOKKEN IS DE MAAG Dit nummer bestaat uit 28 pagina's 31 mille voor indicatie-orgaan. Het regionaal indicatieorgaan (RIO) heeft de gemeente om ƒ31.515,- gevraagd om de rekening 1998 en begroting 1999 sluitend te krijgen. Aanloop kosten zijn de oorzaak van het tekort dat niet via de exploitatie viel in te lo pen. De commissie algemeen bestuur en welzijn praat hier dinsdag over. Martin van Popering van de koninklijke fanfare Accelerando uit Sint-Annaland, kondigt met een welluidende slag van de bekkens het jaar 2000 aan. De negens verdwijnen met het scheiden van 1999 uit het jaartal en een twee met drie nullen komt daarvoor terug. Een bijzonder jaar, een nieuw tijdperk, de 21ste eeuw begint, roepen velen in koor, maar wie precies is, weet dat de nieuwe eeuw pas 1 januari 2001 begint. Nu de tijd zo belangrijk is, komen in dit oudejaarsnummer vier Thoolse horloge- en klokkenmakers aan het woord. A.J. de Graaf uit Oud-Vossemeer, J. Walhout uit Sint- Annaland, M.C. de Graaf uit Stavenisse en M. v.d. Maarl uit Sint-Maartensdijk. Ze beoefenen een uitstervend beroep, zeggen ze zelf, zodat in de digitale 21ste eeuw het aantal horlogemakers aanzienlijk kleiner zal zijn. Zie verder pagina 13 en 15 en onze speciale oudejaarsbijlage waarin verder wordt teruggeblikt naar 25, 50, 75 en zelfs 100 jaar geleden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1