THOLEN THOLEN Dieleman bv J. VAN BINSBERGEN AutomatiseiingsCentnim Tholen foundations b.v. THOOLSE BIBLIOTHEKEN V.V. VOGELVREUGD JAN P.M. OVERBEEKE wenst ieder een voorspoedig nieuwjaar H.S.V. DE PIETERMAN De VVD afdeling Tholen en St. Philipsland wenst iedereen een gelukkig nieuwjaar S. DE KORTE-VAN AST zonen en dochters directie en medewerkers wensen u een voorspoedig nieuwjaar rrvp 16 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 30 december 1999 Directie en medewerkers van h.o. Dieleman Limovi wensen u allen een voorspoedig 2000 eR lVece£ e s Eier- en fruitbedrijf h- wenst iedereen een gelukkig nieuwjaar en ook in 2000 staan wij weer voor U klaar Grindweg 15 Tel. 0166-607050 Tholen j| ASSURANTIEKANTOOR NVA Assurantie-adviseur v Ten Ankerweg 72 HERENKAPSALON wenst vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe. Hoogstraat 29 Telefoon 0166-602618 Tholen HENK DEN HAAN Groenten- en Fruithandel Henk en Annemarie wensen klanten, familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 2000 Boserf 13 Telefoon 0167-572699 St. Philipsland wenst alle leden, donateurs en kennissen een voorspoedig nieuwjaar Tholen Mr P.C. Knook EN MEDEWERKERS wensen u een voorspoedig nieuwjaar Tholen Hoogstraat 15 wenst iedereen een gelukkig 2000 wenst clientèle en kennissen een gelukkig nieuwjaar Edisonweg Tholen De bestuursleden en alle medewerkers van de wensen u ook in 2000 veel leesplezier wenst leden en begunstigers een gezond en voorspoedig nieuwjaar V.V. THOLENSE BOYS ijzerwaren gereedschappen wenst klanten, vrienden en bekenden EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Drukkerij Offsetdrukkerij Boekhandel Kantoorvakhandel Kantoormachines Projectinrichting Drukkerij Oudelandsestraat 9 Postbus 13, 4690 AA Tholen Telefoon: 0166-604150 Telefax: 0166-604085 E-mail: dieleman@tip.nl Boek- en kantoorvakhandel Hoogstraat 14-16 4691 CB Tholen Telefoon: 0166-602597 Telefax: 0166-603954 Kerkstraat 5-7, tel. 0166-604167 wenst allen een voorspoedig nieuwjaar Wij hebben alles op het gebied van gordijnen - vitrage - textielhobby stof-, wol- en handwerken wenst klanten en bekenden een voorspoedig 2000 Mosselhoekseweg 2 Tel. 602992 Tholen isaV notaris Ruimte is een schaars artikel aan het worden in Tholen. Zeker wat bouwgrond in het stadje Tholen betreft. Dat bewees de loting voor tien kavels in het kleine bestemmingsplan Buiten zorg III. Er waren 95 gegadigden voor een plekje op de grond waar tot dit jaar de hoeve Buiten zorg van D.J. van Gorsel stond. Na jarenlang procederen, kreeg deze pachter ongelijk van de rechters en ging het laatste restant van het ooit glorierijke landhuis Buitenzorg tegen de vlakte. Notaris PC. Knook trok als eerste de naam van de naarstig naar een woning zoekende, nieuwe gemeentesecretaris S. Nieuwkoop uit de bus. Iets waarover meteen de speculaties van 'door gestoken kaart' de ronde deden, maar volgens de gemeente en diverse getuigen is alles netjes verlopen. De tien gelukkigen moeten overigens diep in de buidel tasten voor de grond die een prijs van 225 gulden per vierkante meter bedroeg. En dat voor kavels variërend van 550 tot 800, en zelfs één van 1100 vierkante meter. Ter informatie: 25 jaar geleden kostte de bouwgrond in Buitenzorg (Hertenkamp en omstreken) f41,90 per vierkante meter. Wethouder W.C. van Kem pen van ruimtelijke ordening kondigde tijdens een kernbezoek aan te willen blijven bouwen zo lang het kan. Voor Tholen staan de wijk Stadszicht (tussen de Zoekweg en Luchtenburgseweg) en het plan Waterfront (appartementen in de baai van Van Duivendijk) nog op de rol. In de ove rige dorpen van Tholen wordt nauwelijks bouwgrond vrijgegeven. In Sint-Maartensdijk is De Muije lil al weer vol en in Sint-Annaland moet Vroonstede nog verrijzen. 25 jaar geleden. A jvAV JL\fj Cfer 1 J Tholen Stad Ai/-nr^~ in 1974 Was er in de streek veel kritiek op het besluit van de regering om de Oosterschelde niet volledig af te sluiten, maar er een doorlaatbare dam in te bouwen en de dijken van de aangrenzende eilan den te verhogen. Op een hoorzitting in Poortvliet zei burgemeester J.E. van Boeijen dat de veilig heid voorop diende te staan en niet het milieu. „De veiligheid is totaal opgehangen aan de poli tieke beslissingen en de regering heeft de Zeeuw se bevolking figuurlijk opzij geschoven", vond dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tho len. De voorgestelde dijkverhoging noemde hij een lachertje. De stormvloedkering zou pas in 1985 klaar zijn, terwijl afdamming aanvankelijk in 1978 was voorzien. Leden van de actiegroep Oos terschelde Open, die er ook op Tholen en Sint- Philipsland waren, vonden daarentegen dat de regering een verstandige oplossing had gevon den. Met 15 tegen 2 stemmen (PvdA'er Van der Linde en KVP'er mevr. Deurloo) nam de Thoolse gemeenteraad een motie aan waarin bij de minis ter werd aangedrongen op afsluiting zoals voor zien in het deltaplan. De raad van Sint-Philipsland steunde dezelfde motie unaniem, evenals de al gemene vergadering van het waterschap. De werken aan het Schelde-Rijnkanaal naderden hun voltooiing. Bij Sint-Philipsland en Oud-Vos- semeer werden nieuwe bruggen voor alle verkeer opengesteld, nadat ze nog een tijdje gesloten wa ren geweest omdat er scheurtjes in de hangers ontdekt waren. Bij Sint-Philipsland werd de Slaakdam aan het kanaal opgeofferd. In Vosse- meer verdween het pontveer en kwam er met de brug een duidelijk betere verbinding met Bra bant. Samen met Nieuw-Vossemeer vierden de inwoners dit feit met een dorpendag, een dag van sport, spel, muziek en ontmoeting. Dat die aansloeg, bewezen de 700 aanwezigen bij de lampionoptocht en concerten van de muziekkorp sen uit beide plaatsen. Bij de ludieke opening van de brug op die augustusmorgen kwamen zowel loco-burgemeester Moerland van Tholen als bur gemeester Remery nog onzacht met het asfalt in aanraking. In THOLEN ging pastoor G.J.F.A. Rijsloo na zes tien jaar met pensioen om te worden opgevolgd door P.A. van Osta. Rijsloo was een markante per soon en werd bij zijn afscheid verrast met een tele visietoestel en een fiets. Vooral de bewoners van de Markt, waar de pastoor de pastorie bewoonde, hadden zich daarvoor ingezet. Afgelopen jaar was er in Stavenisse veel commo tie rondom opnamen voor een speelfilm, maar een kwart eeuw geleden hadden filmmakers Tho len ook al ontdekt. Zo vormde de haven het decor voor 'Keetje Tippel' van Rob Houwer en Paul Ver hoeven, met Monique van de Ven in de hoofdrol. En in Sint-Maartensdijk werden opnamen gemaakt voor 'Gebroeders Helle' van de Zeeuwse regisseu se Digna Sinke. Leden van rederijkerskamer Een dracht fungeerden als figuranten. Adjunct-directeur H. Venekamp van de gemeente lijke mavo werd voor de PvdA lid van provinciale staten. Hij was de zevende streekvertegenwoordi- ger in het provinciebestuur. De uit Drente afkomstige pottenbakker Gerrit van Engelenhoven vestigde in de Hoogstraat zijn pot- terie De Dragonder. Vier jaar na het verstrekken van de opdracht kon de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Vosse- meerse Slabbecoornpolder in gebruik worden ge nomen. Deze deed toen nog alleen dienst voor het stadje. Van de bouwkosten van 1,3 miljoen gulden nam het rijk een belangrijk deel voor zijn rekening. P.A. Jeroense werd tot klaarmeester (bedienings man) aangesteld. Een inwoner had in de voetbaltoto alle dertien uit slagen goed voorspeld. Hij won daarmee de prijs van 81.700 gulden en een extra premie die net zo groot was. Peuterspeelzaal De Fabeltuin ging van start in een eigen onderkomen, met de dames Van Dijke-Ber- revoets en Priem als leidsters. In de voormalige catetaria De Poort van Zeeland aan de Eendrachts- weg vonden al snel twee groepen peuters een on derkomen. Naast een inschrijfgeld van vijf gulden moesten de ouders per ochtend een rijksdaalder betalen en de peuters werden wekelijks twee och tenden verwacht. Bij een windhoos die de streek in januari teisterde, werd in OUD-VOSSEMEER de boerderij Welgele gen van M. Friderichs vernield. Het dak van de schuur werd van de onderbouw getild en kwam in de schuur terecht. Het woonhuis liep glasschade op. Ook in Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland was er schade aan gebouwen. En in Sint-Annaland sneuvelden meerdere warenhuizen en een zestal caravans. De agrarische, voedings- en genotmiddelenbond van het NKV huldigde secretaris C. van Dorst met een gouden speld wegens veertig jaar lidmaat schap. De afdeling, die het ledental zag teruglopen van 36 naar 34, had ook een trouwe pennings- meester in de persoon van C.F. Verhees. Deze maakte al veertig jaar deel uit van het bestuur en was 43 jaar lid. Na de sloop van een oude schuur aan de Verbrandestraat in Tholen, ontdekte A. van Oost (lid van de heemkundekring Halchterth) de opengevallen plek die in het oude centrum van de stad ligt. Op zijn aangeven en onder leiding van de provinciale archeologische dienst werd er in september een opgraving op touw gezet om te zien of er iets interessants te vinden was. Aan nemer Bogert was wel bereid de werkzaamheden voor de nieuwbouw van appartementen ter plaatse even uit te stellen. Diverse muurdelen en fundamenten werden blootgelegd, variërend in ouderdom van de 18e tot de 14e eeuw. Scherven (tot aan de 13e eeuw), tegels, sierstenen en andere zaken kwamen naar boven uit de sleuven die de vrijwilligers graven. Echt spectacu laire zaken kwamen er niet aan het licht. Maar bij een laatste proefboring bleek er ook nog een beerton te zitten. Die werd uitgegraven (het hout is nog in uitstekende staat) en bleek uit de 18e eeuw te dateren. De afvalton was groot en bevatte behalve puin ook een enorme hoeveel heid kurken en daarnaast delen van flessen en pijpenkoppen. Men vermoedt dat het om een beerton gaat die bij een herberg heeft gestaan. Te achterhalen is dat niet of nauwelijks, omdat er voor 1800 geen meldingen zijn van dit soort bedrijfjes. O I wenst allen een sportief en gelukkig 2000 Tot ziens op onze nieuwjaarsreceptie op zaterdag 8 januari vanaf 16.00 uur QJ

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 16