SGP-burgemeester zou hier niet misstaan Jammer dat we nog niet mogen stemmen Een burgemeester moet ook burgervader zijn Belangstelling voor burgeravond van nieuwe inwoners valt tegen SGP en RPF/GPV zonder burgemeester Reischeque voor drie winnaars van ballonnen weds trij d Sint-Philipsland CDA'er voor evenwicht Kwaliteit staat voorop Tholen heeft stuwende, bindende kracht nodig Verburgh m*- m.. Kaartjes terug uit NoorwegenFriesland en Noord-Holland Laatste nieuwbouwwijk in de Polder eindigt in de suikerbieten Donderdag 23 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Fractievoorzitter M. Dijke: „Als er een goede SGP'er is onder de sollicitanten, zal ik daar zeker de voorkeur aan geven. Het zou niet misstaan, wanneer er een SGP-burgemeester komt op Tholen." Fractievoorzitter M. Dijke zegt nadrukkelijk op persoon lijke titel te spreken, want hij heeft nog geen gelegenheid gehad om met zijn collega's over de komende burge meestersvacature te spreken. Positief-christelijk D66-fractievoorzitter J. van den Donker „Jammer dat we de nieuwe burgemeester van Tholen nog niet rechtstreeks mogen kiezen, want dat is in kleine gemeenten toch het meest doorzichtig", zegt D66-raads- lid J. van den Donker. Nu de benoeming nog op de tradi tionele manier gaat, zegt hij: „De beste moet het worden, ongeacht de kleur. Ik ben heel flexibel." Geen ei Mevr. E. Frigge-Hogesteeger WD: „De nieuwe burgemeester moet ook burgervader zijn. Dat betekent oog voor de burgers hebben. Het is belang rijk dat de nieuwe burgemeester die aspecten in zich heeft", zegt VVD-fractievoorzitter mevr. E. Frigge-Ho gesteeger. Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. De burgeravond voor nieuwe inwoners van Tholen is dit jaar slecht bezocht. De gemeente nodigde ruim 300 men sen uit, maar vorige week kwamen slechts 45 personen naar het gemeentehuis voor de nadere kennismaking. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx overweegt om de bijeenkomst tussen college en de nieuwe Thoolse inge zetenen te verschuiven naar januari. Lege plekken Zaklamp nodig CDA 9, WD 5 en PvdA 3 in Zeeland y prtfi Even dacht adjunct-directeur M.J. Hoek van de Rabo bank Tholen nog, dat hij helemaal geen prijzen kon uit reiken na de ballonnenwedstrijd in Sint-Philipsland. „We waren eerst ongerust omdat de kaartjes wegbleven, maar uiteindelijk zijn er toch drie teruggekomen en die zijn alle drie in de prijzen gevallen." Fractievoorzitter M.A. van Beek: „Voor het evenwicht zou het weer iemand van CDA-hui- ze kunnen zijn. Daarvoor hebben we nadrukkelijk een voorkeur, maar voor de verandering is het misschien wel leuk dat het een keer een vrouw is", zegt CDA-fractie- voorzitter M.A. van Beek. RPF/GPV-fractievoorzitter P. van Belzen: „Kwaliteit staat voorop, dus het kan net zo goed iemand zijn van een kleine fractie dan van een grote partij", zegt RPF/GPV-fractievoorzitter P. van Belzen. „En als je dan ziet dat RPF/GPV en SGP in de provinciale staten van Zeeland tien zetels hebben, dan zijn we daar toch opmer kelijk sterk aanwezig. Maar in de hele provincie is geen enkele burgemeester meer met die politieke achter grond." PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde: „De samenstelling van de gemeenteraad speelt een rol, evenals de politieke verhoudingen in Zeeland, maar Tho len heeft een geschikte burgemeester nodig. Een stuwen de en een bindende kracht", zegt PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. Rechtlijnig voori*en Crusio 7Oj.*,! specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audiospeciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Maar Dijke is als nestor van de Thoolse gemeenteraad een man met veel ervaring. Hij heeft al drie bur gemeesters meegemaakt: Van Boe- ijen, Baerends en Van der Munnik. De mededeling van de laatste dat hij 1 juli stopt, kwam voor Dijke als een verrassing. „Ik had er niet op gere kend. Bij de raadsverkiezingen in het voorjaar van 1998 heeft de bur gemeester het er terloops even over gehad, maar daar is het ook bij ge bleven. Wij stonden maandagmid dag echt voor een verrassing." Of Tholen een zelfde type burge meester dient te krijgen of een totaal ander aanpak nodig heeft, wil Dijke eerst met zijn fractie bespreken. „Je kunt pas naderhand zeggen - als er een nieuwe is - wat we aan de huidi ge burgemeester hebben gehad. Maar je hebt met iedereen wat." Toch weet de SGP-fractievoorzitter wel een aantal vereisten voor de op volger van Van der Munnik te noe men. „Persoonlijk vind ik, dat we een positief-christelijke man moeten hebben. Het liefst iemand die kerke lijk meeleeft." Op de vraag of Dijke dat belangrijker acht dan kennis van zaken op bijvoorbeeld het gebied van gemeentefinancian zegt hij: „Voor de gemeentefinancian heeft een burgemeester zijn ambtenaren. Maar natuurlijk moet het een kundig man zijn. Hij moet leiding kunnen geven en ook boven de partijen staan." Hij moet echt het gemeente belang voor ogen houden, het be lang van de hele Thoolse gemeen schap. De vraag is natuurlijk: hoe ga je daarmee als burgemeester om? Daarom moeten we iemand hebben, die op het eiland past. Een doorsnee kerkganger moet er zich in kunnen vinden. En in het CDA heb je zoveel verschillen, dat een rooms-katholie- ke CDA'er mij niet verstandig lijkt voor Tholen. Ik twijfel er geen mo ment aan, of een goede SGP'er zou het kunnen", aldus Dijke. M. Dijke (SGP). Voor Van den Donker kwam de een hele aannemelijke reden. Na aankondiging van burgemeester Van der Munnik dat hij 1 juli stopt niet als een grote verrassing. „Ik had het al eerder gedacht en toen hij het woord vroeg, wist ik het al. Hij heeft bewust op de vut gewacht en dat is een pracht van een gele genheid. De burgemeester heeft sinds de keuze voor vier wethou ders sinds vorig jaar maart geen touwtjes meer in handen omdat hij geen echte portefeuilles meer heeft. En dat is niks voor hem. Hij vindt het niet leuk meer, hij heeft er weinig zin meer in en dat vind ik J. van den Donker (D66). veertien jaar wordt immers alles sleur en gewoonte." Van den Donker is benieuwd wie er solliciteert. „Het beste is een D66-burgemeester. Een PvdA'er zou ook kunnen, maar een CDA'er is tot nu toe duidelijk een compro mis geweest. In de gemeenteraad is er weliswaar een christelijke meer derheid, maar onder de bevolking niet. Ik zou dan ook niet te porren zijn voor een SGP-burgemeester, want die partij is tegen emancipa tie. Maar anders maakt het mij niet veel uit, als het maar een redelijk figuur is. Ik wil iemand die er met kop en schouders boven uitsteekt. Dus geen ei of een kop van Jut. Ie mand die wat in zijn mars heeft. Een burgemeester heeft weliswaar geen macht, maar als hij veel ken nis heeft, kan een gemeente daar veel aan hebben. In ieder geval krijgen we een andere burgemees ter. Verandering van spijt doet eten, maar we moeten eerst maar af wachten of het beter wordt. Een vrouwelijke burgemeester op Tho len zou wel 'grappig zijn. Mis schien is dat, wat we nodig heb ben", aldus D66-raadslid Van den Donker. „Iedereen stond maandagmiddag perplex van de mededeling van de burgemeester. Ik had dit absoluut niet verwacht. Het werd ook opeens heel stil in de raad. Het was even slikken. Van der Munnik was een kundig burgemeester, maar ik vind dat je ook burgervader moet zijn met de nadruk op vader. We moeten nu samen als gemeenteraad een he le goede opvolger zoeken. Dat be tekent met alle partijen rond de ta fel en een profielschets maken. Waar gaat de voorkeur naar uit? Welke signatuur dient de nieuwe burgemeester te hebben?" In de ogen van mevr. Frigge hoeft het geen CDA'er te worden. „Kun de vind ik trouwens belangrijker dan signatuur. Je hebt iemand met veel ervaring nodig in zo'n functie. Dus een burgemeester uit een klei ne gemeente die doorstroomt naar Tholen. Maar het kan ook een wet houder zijn of iemand uit het be drijfsleven met hele goede papie ren." De VVD-fractievoorzitter hecht er verder aan, dat de nieuwe burge meester ,zich kan vinden in de aard van Tholen.' „We hebben immers vogels van verschillende pluimage in de gemeente. Er zijn hier be hoorlijk sterke tegenstellingen: de SGP aan de ene kant en onkerkelij- ken aan de andere zijde. Een burge meester moet neutraal boven de partijen staan en daar moeten we in de vertrouwenscommissie, waarin alle partijen vertegenwoordigd die nen te zijn, zeker naar kijken", al dus mevr. Frigge. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. E. Frigge-Hogesteeger (WD). Bakx: „De laatste jaren komen er wordt dus wel gewaardeerd." Aan de ruim 40 bezoekers die wel waren gekomen, was dat te merken. Na de voorlichtingsfilm over de gemeente en een uitgebreide rondleiding door het nieuwe en oude gebouw, waren de meesten onder de indruk van wat er zoal binnen het gemeentelijke ap paraat omgaat. En kennelijk waren veel vragen al in de inleiding door burgemeester H.A. van der Munnik beantwoord, want tijdens het afsluitende vragen- rondje bleef het aantal vragen be perkt tot drie. Dat is ook wel eens anders geweest. Bakx denkt eraan de burgeravond te verplaatsen naar de maand januari. minder mensen. We zaten hier vroe ger wel met honderd mensen in de burgerzaal. Ik denk dat de maand december voor velen moeilijk ligt. Ik weet bijvoorbeeld dat er van avond op twee middelbare scholen contactavonden zijn. En met de feestdagen voor de deur is het wel licht niet zo'n geschikt moment." Bakx verstuurde ruim 300 uitnodi gingen, maar kreeg van slechts 49 nieuwe inwoners van de gemeente bericht dat ze de avond zouden be zoeken. „Maar ik heb ook drie tele foontjes gehad van mensen die zich niet hadden aangemeld en vroegen of ze toch nog konden komen. Ook belden er mensen die niet konden komen die zeiden dat ze de uitnodi ging op prijs hadden gesteld. Het „Dan heb je wel een periode van dertien maanden, maar dat moeten we dan maar een keer inlopen." Tijdens het vragenrondje wilde een inwoner uit Anna Jacobapolder we ten waarom de Zeeuwse volksuni versiteit (ZVU) zo weinig actief is op Tholen. „Er komt wel een cursus over de geschiedenis van Tholen en Sint-Philipsland, maar dat is pas in 2001. Voor cursussen moet je nu naar Middelburg. Vanuit Anna Jaco bapolder is dat erg ver." Wethouder W.C. van Kempen van welzijn moest de vragensteller daar in gelijk geven. „De ZVU doet hier weinig of niets. De reden is mij niet bekend, maar ik vermoed dat de ge ringe belangstelling een rol speelt en dat er ook financiële redenen zijn om hier weinig of geen cursussen te geven. U moet niet vergeten dat er dichter bij huis, in Goes en in Ber gen op Zoom, ook veel aanbod van cursussen is." Dezelfde vragensteller wilde ook weten of er nog woningen gebouwd worden in Anna Jacobapolder. „De laatste nieuwbouwwijk eindigt in de suikerbieten." Van Kempen, die ook ruimtelijke or dening in zijn portefeuille heeft, ant woordde dat er geen kavels meer in de Polder beschikbaar zijn. „We hadden een klein plannetje, maar er is geen bouwgrond meer. We beste den op dit moment de nodige aan dacht aan het terugbouwen op lege plekken in de woonkernen, want er is niks zo vervelend dan die gaten in de dorpen. De nadruk ligt op inbrei- ding, zoals dat heet." Een inwoner van de Nieuwstraat in Sint-Annaland klaagde over de ver lichting in zijn straat. Hij vroeg waarom de lantaarnpalen 's mor gens niet eerder gingen branden. Nu moest hij steeds een zaklamp ge bruiken om zijn autodeur te kunnen openen om naar het werk te gaan. Wethouder K.A. Heijboer van open bare werken zei dat er 's nachts al leen op de hoeken van de straten nog lataarnpalen branden. „De an dere lampen gaan om half zeven weer aan. We kennen niet anders. We zijn daar al jaren aan gewend. Ik denk ook niet dat er verandering in komt." In de hele provincie Zeeland is geen enkele burgemeester meer die tot de SGP of de RPF/GPV behoort. Na de gemeentelijke herindelingen verloren Sint-Philipsland en Mariekerke een SGP'er als eerste burger en Arnemui- den een RPF'er. Gezien de samenstel ling van de Thoolse gemeenteraad en de provinciale staten van Zeeland maakt Tholen kans op een RPF'er of SGP'er als burgemeester, maar alles hangt af van de kwaliteit van de solli citanten. Het CDA, dat sinds de gemeentelijke herindeling van Tholen in 1971 alle drie burgemeesters leverde, heeft mo menteel negen burgemeestersposten in Zeeland. Behalve Goes en Terneu- zen als grotere plaatsen gaat het om de kleinere gemeenten. De VVD telt vijf burgemeesters met de Zeeuwse hoofdstad Middelburg als prominente plaats en vlakbij buurgemeente Schouwen-Duiveland. De PvdA telt drie burgemeestersposten met Vlis- singen als grootste met daarnaast nog Oostburg en Sas van Gent. Volgens ingewijden kun je er zeker van zijn, dat er uit de hoek van de SGP en de RPF diverse sollicitanten voor de Thoolse burgemeesterspost komen. Of daar kwaliteit bij zit, is dan vervolgens de vraag. Maar be paalde gemeenten staan bekend als CDA, VVD of PvdA-gemeente en een bepaalde kleur komt op een be paalde gemeente af, waardoor het zichzelf uitselecteert. iï 'wuv DU ^1. li 4tntmbtr Ka Laura Goense (v.l.n.r.), Lisanne v.d. Velde en Adriënne Faasse kregen elk een reischeque van de Rabobank-medewerksters Vivian Bosters (links) en Anja Smits in het kantoor Sint-Philipsland. (Advertentie I.M.) De elfjarige Adriënne Faasse kreeg ne v.d. Velde ontving de tweede prijs: uit handen van Anja Smits en Vivian Bosters een reischeque van tweehon derd gulden. Haar ballon was hele maal in Kristiansland in Noorwegen terecht gekomen. De zesjarige Lisan- een reischeque van honderdenvijftig gulden. Haar ballon was in Burdaard, Friesland gedaald. En de zevenjarige Laura Goense ging met de derde prijs naar huis: een reischeque van hon derd gulden. Haar ballon was in Slootdorp, Noord-Holland geland. De kinderen wisten wel een bestemming voor de prijs: een paar dagen naar een bungalowpark van Centre Pares. De ballonnenwedstrijd was zaterdag 30 oktober ter gelegenheid van de of ficiële ingebruikneming van de geld automaat bij de Rabobank in Sint- Philipsland. Er gingen maar liefst 329 ballonnen de lucht in, waarvan er dus maar drie kaartjes terugkwamen. Daarentegen loopt de geldautomaat als een trein. „Na twee maanden ge beurt al zestig procent van de geldop namen via de geldautomaat", zegt Hoek. „Dat is een goede ontwikke ling. De inwoners van Sint-Philips land en Anna Jacobapolder kunnen op elk moment van de dag pinnen en we krijgen dan ook alleen maar posi tieve reacties op deze nieuwe voorzie ning." De openingstijden van het kan toor zijn daardoor gehalveerd, maar volgens Hoek levert dat geen proble men op. „De adviesfunctie van het kantoor Sint-Philipsland functioneert goed." Hij noemt het ,een beetje jammer' dat Van der Munnik vertrekt. „Ik dacht zelf, dat hij tot aan het einde van deze raadsperiode in 2002 zou aanblijven. Aan de andere kant zat het er natuurlijk een beetje aan te komen dat hij van een vut-regeling gebruik zou maken, maar maandag middag kwam de mededeling toch echt als een verrassing voor me. Wanneer je echter terugkijkt, zie je dat de burgemeester vorig jaar met drie nieuwe wethouders begonnen is en onlangs met een nieuwe secre taris, zodat er toch nogal wat veran derd is." Voor Van Beek had Van der Munnik mogen blijven. „Ik kon er goed mee opschieten. Hij heeft de gemeente Tholen uitstekend geleid en zelf heb ik nooit problemen met hem gehad. Ik ben hem altijd open en eerlijk te gemoet getreden en daarom zou ik graag iemand van ongeveer gelijke signatuur terughebben. Iemand van hetzelfde gehalte of nog iets beter." Het moment van de aankondiging door burgemeester Van der Munnik, dat hij per 1 juli 2000 stopt, was een verrassing voor Van Belzen. „Maar je had het kunnen verwachten. Ik heb nooit geloofd, dat hij tot zijn 65ste zou doorgaan. De mededeling gaf in elk geval extra cachet aan de laatste raadsvergadering van de eeuw." Volgens de RPF/GPV-fractievoor zitter krijgt de gemeenteraad van Tholen het druk, want de procedure voor de benoeming van een nieuwe burgemeester levert extra werk op. „Veertien jaar geleden zat ik als eenmansfractie in de vertrouwens commissie, terwijl van de college partijen de wethouders aan het be raad deelnamen. We gaan ons buigen over de profielschets en alles is nog open voor ons. Op dit mo- P. van Belzen (RPF/GPV). ment is het nog koffiedik kijken", aldus Van Belzen. Zo heel verrast was hij maandagmid dag niet, toen burgemeester Van der Munnik zijn terugtreden per 1 juli 2000 aankondigde. „Wie wel verrast was, begrijp ik niet helemaal, want wanneer je bijna 62 bent en in de buurt zit van veertig dienstjaren, weet je dat het afscheid er zit aan te komen. Dat geldt voor elk mens. Ik roei zelf ook richting de vut", zegt de 56-jarige Tholenaar, die wel eens met de burgemeester over het onder werp pensioen heeft gesproken. Het tijdstip wanneer was echter ook voor Van der Linde onbekend. Hij gelooft niet dat het verlies aan ta ken bij de komst van de vierde wet houder een rol heeft gespeeld bij de beslissing. „De burgemeester heeft er immers zelf voor gekozen om de taken ruimtelijke ordening en volks huisvesting af te stoten. En hij is ac tief genoeg om aan zijn andere taken een goede invulling te geven. Afbou wen tijdens je werk kan trouwens toch niet. Dan moet je gewoon stop pen en wanneer je 62 bent, kun je ook nog wat anders doen. Kijk maar naar onze vorige gemeentesecretaris Izeboud, die is nu drie dagen per week secretaris in Noord-Beveland." Van der Linde realiseert zich, dat er voor de fractievoorzitters een drukke tijd aanbreekt. „We zullen eerst in onze eigen fractie gesprekken moe ten voeren. Welke burgemeester wil de PvdA? Wat voor eisen stellen we? De commissie Elzinga heeft een aan tal adviezen gegeven en hoe ga je daar mee om? Dat kan best een inte ressante discussie worden, want mis schien kunnen we een stuk bestuur lijke vernieuwing doorvoeren. Overigens is zo'n burgemeesterspro cedure niet zo gemakkelijk, want ge bruikelijk is inmiddels, dat de wet houders de portefeuilles innemen. De burgemeester heeft een beperkt takenpakket, maar hij mag best een duidelijke mening hebben en een stempel op de gemeente drukken. Een gemeente is nooit af en er is best nog wat werk voor handen op Tho len. En iedereen heeft zijn eigen kwaliteiten. Zo heeft burgemeester Van Boeijen aan de opbouw van de heringedeelde gemeente Tholen ge werkt. Zijn opvolger Baerends heb ik zelf niet als raadslid meegemaakt, maar burgemeester Van der Munnik heb ik zijn hele periode gevolgd en hij heeft voor een stuk consolidatie gezorgd. Zijn optreden was rechtlij nig." Voor de PvdA-fractievoorzitter hoeft de opvolger niet perse een CDA'er te zijn. „Ik weet trouwens niet, of we wel zo nadrukkelijk naar de politieke kleur moeten kijken. Je dient de tota le bevolking van Tholen in ogen schouw te nemen, dat staat vast. Al les hangt ervan af, welke kandidaten zich aandienen, maar we mogen best wat van een nieuwe burgemeester verwachten", aldus Van der Linde. M.A.J. van der Linde (PvdA). Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Advertentie I.M. Na het officiële gedeelte bleven de nieuwe ingezetenen in de hal van het gemeentehuis nog wat met elkaar praten. M.A. van Beek CDA

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9