Poortvliet is met Smidse winkel in doe-het-zelfartikelen rijker Schoorsteenbrand in Poortvliet Auto botst in sneeuwbui tegen boom 'Als fouten bedrijfsleven sigaretten waren, kregen de heren veel claims' Drie Thoolse kinderen winnen prijs Lievensberg Verlatenheid Klusbedrijf Schot breidt activiteiten aan de Smidsstraat uit Twee liften zijn in maart klaar Verjaal De multimedia specialist in de regio Donderdag 23 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Oosterschelde Millenniumprobleem Zuinig met de ruimte en het papier Met een hamerslag van Karei Schot sr. is vrijdagavond doe-het-zelfbuurtshop de Smidse in Poortvliet officieel geopend. Hij droeg zijn steentje volop bij aan de verbou wing van het pand, waarin zijn zoon Marus en schoon dochter Trudy allerhande artikelen verkopen als aanvul ling op hun al vijf jaar bestaande klusbedrijf. Tijdens de feestelijke receptie kwamen velen het ondernemerspaar feliciteren met deze aanpak, die voor levendigheid zorgt in de dorpskom van Poortvliet. Spijkers en schroeven Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Neus- en kaakbreuk Nieuwe verdachten moord Zeelandbrug VERVOLG VAN VOORPAGINA „Het kerstfeest is aanstaande. Christus eerste komst op aarde. Het begin van onze jaartelling. Wij zien uit naar zijn tweede komst. Het ein de van de jaartelling. We hopen dat u op het eind van het jaar even tot rust en bezinning zult komen. De diverse media herhalen de gebeurte nissen van het voorbije jaar. Een te rugblik op uw leven en het voorbije jaar is voor iedereen goed. Want de toekomst dichtbij en ver weg ligt vast. En is in goede handen!" Mol keek ook vooruit naar de plan nen om provinciale staten terug te brengen van 47 naar 35 leden. „Wat blijft er dan van het provinciebe stuur over? Gaat ook het aantal ge deputeerden terug van 6 naar 4? Overigens is besturen met minder mensen natuurlijk eenvoudiger. Het grootste bedrijf in de wereld heeft altijd maar een klein bestuurtje, maar een overheid heeft veel meer verantwoording en taken. Over haaste besluiten of juist niet geno men beslissingen, kunnen voor de provincie funest zijn. Een goed voorbeeld is nog altijd de afsluiting van de Oosterschelde. Volgens het Deltaplan zou deze met een dichte dam plaatsvinden. Alles was al dicht, dus nu nog de Ooster schelde. Gelukkig kwam in de maatschappij, maar vooral vanuit Zeeland, weerstand tegen dit plan. Dit leidde tot de nu bekende pijler- dam op basis van een bepaald geld bedrag. Politiek was er op dat mo ment helaas niet meer haalbaar. Dijkverhogingen bleken niet moge lijk. Overigens heb ik dat altijd vreemd gevonden, omdat dit wel mogelijk was in de Westerschelde." „Een nog recenter voorbeeld is het millenniumprobleem. Het bedrijfs leven heeft de datering, zoals wij het verkort opschrijven, consequent doorgevoerd. Niemand van dat be drijfsleven heeft dat probleem tijdig erkend en tijdig opgelost. Wanneer het sigaretten waren, dan hadden deze heren nog wat claims te ver wachten. Voorbeelden van over haaste en niet genomen besluiten zijn er voldoende te vinden. U vult het maar aan, maar persoonlijk hoop ik, dat de staten van Zeeland uit 47 leden blijft bestaan. Het is an ders toch geen gezicht in deze zaal?" Mol ging ook nog in op de werk wijze van het provinciebestuur. „Het tempo waarin commissiever gaderingen en provinciale staten vergaderingen plegen te geschie den, zijn wellicht voor de zorgvuldige besluitvorming nodig, maar voor het publiek weinig 'to the point.' Een touretappe met deze snelheid kun je beter buiten Zee land houden. Verbetering in effi ciënt en gedisciplineerd vergade ren, is aan te raden. Cursussen voor de statenleden zijn wellicht een mogelijkheid. Overigens vind ik het nieuwe stateninformatiesys- tcem een goede aanzet voor het ef ficiënt vergaderen. De hoeveelheid papier kan dan ook drastisch ver minderen. Rapporten en notulen op diskettes en cd's en onze kasten worden leeg. Kritiek wil ik eigen lijk bij mijn afscheid niet uiten, maar een enigszins meegaan met de tijd lijkt toch wel aan te bevelen." Het Thoolse statenlid drukte de col lega's op het hart om zuinig en mi lieubewust om te gaan met het groen in onze provincie. „De ruimte die wij hier in Zeeland nog hebben, is goud waard. Dus geen werkgele genheid ten koste van alles. Wel is vervangende werkgelegenheid no dig voor het personeel van de kern centrale indien Borssele sluit. Hier voor zal het rijk over de brug moeten komen", aldus Mol vrijdag avond in de Middelburgse staten zaal. Hij neemt niet helemaal afscheid van de politiek, want Mol blijft be stuurslid van de afdeling Tholen van de RPF, waardoor hij zowel met het gemeentebestuur als het provin ciebestuur binding houdt, zij het op afstand. Provincie helpt Bangladesh. De provincie Zeeland wil in samenwer king met Novib een hulpverlenings project in Bangladesh voor drie jaar financieel ondersteunen. Elk jaar vindt er een evaluatie plaats, voor dat er weer subsidie wordt verstrekt. Dhr. Schot sr. verricht met een ferme hamerslag de officiële opening van de doe-het-zelfzaak van zijn zoon Marus en schoondochter links), terwijl de (klein)kinderen en andere familieleden geamuseerd toekijken. Twee jaar geleden kochten Marus Dat zorgt al voor een exploitatieba- en Trudy Schot-Stokman het pand aan, waarin voorheen drukkerij de Groene Lijn was gevestigd, maar daarvoor was het tientallen jaren een smederij. D. Mullié zat er het laatst in, totdat hij naar de Paas- dijkweg verhuisde en vandaar dat de Smidse door het echtpaar Schot als toepasselijke naam voor hun nieuwe winkel werd gekozen. De verbouwing duurde lang omdat het klantenwerk voorrang kreeg. Eerst werd ook de bovenverdieping op geknapt, die via een eigen ingang aan de zijkant bereikbaar is en die als woonruimte wordt verhuurd. sis en de familie Schot-Stokman kon een heleboel van het werk in eigen beheer doen. „Het was een hele klus", vertelt Marus (38). „Het was een slecht onderhouden pand en alles moest eruit, inclusief de vloeren. We hebben dan ook een heleboel vernieuwd." Schot weet van aanpakken. „Vanaf de lts heb ik in loondienst gewerkt. Als timmerman diende ik vele ba zen, onder meer door te pendelen naar Rotterdam, maar ik heb nooit thuis gezeten. Vijf jaar geleden be gonnen we met het klusbedrijf en in de loop der jaren is het werk uit gebreid. Er ontstond vraag naar spijkers en schroeven en zo is het idee ontstaan om met een doe-het- zelfwinkel te beginnen. Zo ben ik vijf jaar geleden in feite ook met het klusbedrijf gestart en dit is weer een volgende uitdaging. We gaan het proberen!", zegt Marus Schot. Zijn vrouw zal de winkel voor haar rekening nemen. De openingstij den zijn maandag tot en met vrij dag van 9-12 uur en van 13-17 uur. Vrijdagavond is de zaak eveneens geopend en op zaterdag kan men van 8.30 tot 15.00 uur terecht in de Smidse. „We tasten de markt af. In de praktijk kunnen we onze ope ningstijden altijd nog aanpassen." Schot heeft het assortiment aange past aan de ruimte. „Honderd vier kante meter is mooi voor ijzerwa ren, gereedschappen, koperen en pvc-leidingen, klein houtwerk, gipsplaten, zand en cement (klein- verpakkingen en 25 kilo balen), Patrijzen angstig schuilend dicht bijeen, beduusd van het lawaai vlak om zich heen, worden wreed opgejaagd door een hond en stijgen met veel misbaar op van de grond Verschrikt vliegend slaan ze op de vlucht, doch worden neergeknald uit de lucht, de veren vliegen dwarrelend in het rond, bloedig weggerukt uit het patrijzenbont. De fazantenhaan statig en voornaam, klokkend met z 'n vrouwtje achter zich aan, flitsend rondziend, monter en fit als een veldheer wakend over zijn bezit. Maar de jager niets ontziend, het schootsveld nauwkeurig uitgekiend, schiet de mooie haan ter neer en ontrooft de vrouwtjes hun heer. Nu het jachtseizoen is gesloten, de langoren en het gevogelte is afgeschoten, nu ieder 'feestelijk'z'n wildbraad eet, pas nu is de verlatenheid compleet. D.L. Koppenhol Sint-Annaland. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie LM. Tijdelijke krachten bodemsane ring. De provincie wil 140.000 gul den beschikbaar stellen voor de in zet van tijdelijke krachten in 2000 voor de aanpak van bodemsanerin gen. Meer kunstaankopen. Gedepu teerde staten hebben het budget voor 1999 van de Zeeuwse muse umstichting ten behoeve van de aanvulling van de provinciale col lectie beeldende kunst verhoogd met 4395 gulden. Thoolse brandweerlieden gaan het dak op om de verstopte schoorsteen schoon te maken van het pand aan de Molenstraat te Poortvliet. De vrijwillige brandweer uit Tho len is zondagmiddag omstreeks tien over half vier uitgerukt voor een schoorsteenbrand bij de fami lie De Bruijn in de Molenstraat te Poortvliet. De vlammen kwamen uit de schoorsteen, zo zag o.a. dhr. Deurloo van de Hogeweg, zonder dat de bewoners er zelf eerst erg in hadden. De bovenste knik van de schoorsteen bleek verstopt te zijn, waardoor de onverbrande roetresten vlam vatten. Het alu minium kapje smolt daardoor. Tot kwart voor vier had de brandweer nodig om de brandba re stoffen te verwijderen. „We stoken elke dag en de schoorsteen wordt een paar keer per jaar schoongemaakt. Het is onlangs nog gebeurd", vertelde mevr. De Bruijn. Volgens brand weercommandant J. de Feijter zijn knikkende bochten erg ge voelig voor pekaanslag. „Er was hier sprake van een zogenaamde versleepte schoorsteen, waarbij de open haard niet recht beneden de schoorsteen staat. Met een koude dag wordt er flink gestookt en dan krijg je dit soort situ aties." De gevolgen in het huis vielen reuze mee. Tijdens een sneeuw bui klommen enkele brandweer lieden op het dak om de schoor steen schoon te maken. Er kwam geen water aan te pas. „Dat zou funest zijn in een schoorsteen", zegt De Feijter. „Dan krijg je een heleboel rommel binnen." Zondagmiddag waren er drie brandweerploegen in actie, want Sint-Maartensdijk en Sint-Anna- land waren bij een auto-ongeluk in de Bram Groenewegeweg bij Poortvliet, toen het alarm voor de schoorsteenbrand kwam. Daar werd Tholen op afgestuurd omdat Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk nog niet klaar wa ren. schroefjes, kit, lijm, touw, pluggen, ankers, hang en sluitwerk, veilig- heidsbeslag, tochtstrips, e.d. Wc spelen in op de vraag. Bewust heb ben we geen elektrisch gereed schap in ons asssortiment, evenmin als verf en materialen voor elektri sche installaties. We heoben hier in Poortvliet schilder Oudesluijs en installatiebedrijf Visser en die wil ik niet in de wielen rijden. We vul len elkaar zo goed aan in Poortvliet en ik hoop ook van het bedrijfsle ven een graantje mee te pikken. Budelpack en Bouman-Potter heb ben ook wel eens wat nodig en daarbij kunnen wij ze zeker van dienst zijn. Kees Matthijssen is met zijn fietsenzaak ook met een nieuw initiatief begonnen in Poort vliet en dat loopt goed. Ik hoop, dat de Smidse ook goed aanslaat", zegt Marus Schot. Met zijn klusbedrijf werkt hij op het gehele eiland. Schot heeft een goede samenwerking opgebouwd met MR uit Sint-Annaland. „Er is alles bij elkaar leuk werk", aldus de Poortvlietse ondernemer. De brandweer heeft het dak van de autogeknipt om de gewonde bestuurster beter uit de vernielde wagen te kunnen halen. 't Is winterskoud en donker buiten, de regen tikt ijzig tegen de ruiten, het polderland ligt er verlaten bij, de tijd van leven lijkt voorbij. De vruchten zijn van het kind, de akkers geploegd en aan de kant, na gedane arbeid zingt de troubadour is het heerlijk rusten voor de boer. Toch is de verlatenheid slechts schijn nu de polder dient als jachtterrein, de jagers beschut gehuld in jagersgroen, opereren gedurende het hele jachtseizoen. Drijvers met honden en met stokken lopen moeizaam door de klei te sjokken, ze drijven de hazen hun leger uit voor de jagers een zeer begeerde buit. Als de wind, rennend voor hun leven komen ze op hun vlucht de jagers tegen, arme haasjes die laatst nog als zotten vrolijk spelend liepen te ravotten. In volle vaart worden ze neergeschoten, ze maken een salto, er wordt gefloten, op smadelijke wijze worden ze door vijand hond weggedragen naar het jagersfront. Drie Thoolse kinderen hebben een prijs gewonnen bij de eerste prijsuit reiking van de doorlopende teken en kleurwedstrijd van ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. De 12-jarige Ingrid Potappel uit Sint- Annaland werd eerste in de catego rie 10 tot en met 12 jaar. In de leef tijdsklasse 7 tot en met 9 jaar, kreeg de 8-jarige Annegeet Florijn uit Sint-Philipsland de tweede prijs en Cindy van Herk (9 jaar) uit Anna Ja- cobapolder werd derde. Alle prijs winnaars (er is ook nog een catego rie van 4 tot en met 6 jaar) kregen een stuk speelgoed als prijs (deze keer onder andere auto's, walk mans, koffertjes van de teletubbies en poppen). Logopedist Roland Kockelberg reikte de prijzen uit. Hij is ook cartoonist en tekende derhal ve zelf de kleurplaten. Lievensberg begon half oktober met de teken- en kleurwedstrijd voor kinderen. Ieder kind dat met zijn ouders in de poli kliniek komt, mag meedoen. De kleurplaten zijn voorzien van een inleverdatum en kunnen zonder por tokosten opgestuurd worden. De eerste ronde leverde 160 inzendin gen op. In de jury zaten onder meer jonge patiëntjes uit Lievensberg. De teken- en kleurwedstrijd - die is ge organiseerd door de medewerkers van de poliklinieken van Lievens berg - blijft gewoon doorgaan. Vijf keer per jaar worden er winnaars bekend gemaakt. De 22-jarige verpleegster Esther den Engelsman uit Sint-Anna land was zondagmiddag op weg naar haar werk in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom, toen ze tijdens een sneeuw- en ha gelbui in een bocht door de glad heid werd verrast. De auto draai de helemaal om zijn as met de voorkant richting Sint-Annaland en kwam met de zijkant tegen een boom tot stilstand. Dat ge beurde omstreeks tien over drie op de Bram Groenewegeweg bij Poortvliet. Via haar mobiele tele foon probeerde de bestuurster zelf 112 te bellen, maar een voor bijgangster moest dat karwei af maken. Zij lichtte ook de ouders van de gewonde in. Omdat Es ther den Engelsman door de klap bekneld zat in de auto, rukten de brandweerkorpsen van Sint-An naland en Sint-Maartensdijk uit voor hulpverlening, evenals de ambulance uit Sint-Maartens dijk. Aangezien het in Sint-Maar tensdijk veel minder had ge sneeuwd en gehageld dan bij Sint-Annaland, kon de brand weer van Sint-Maartensdijk snel optreden. Met de knipappara- tuur werd het dak van de auto gehaald, zodat het ambulance personeel de gewonde bestuur ster goed kon behandelen en op de letselplank naar de ziekenwa gen kon brengen. Het liep alle maal nog goed af. De letsels ble ven beperkt tot verschillende kneuzingen. Na onderzoek in Lie vensberg mocht de zuster dins dag weer naar huis. De brand weer van Sint-Annaland, die met een slechte pad te kampen had, regelde het verkeer en zorgde voor een omleiding via de Bitter- hoekseweg en de Engelaarsdijk. Toen de beide brandweerploegen nog met het auto-ongeluk bezig waren, kwam er een melding van een schoorsteenbrand in Poort vliet. Daarvoor rukte Tholen uit, zodat er zondagmiddag drie ploe gen brandweervrijwilligers in ac tie kwamen. Dinsdagavond na tien uur rukten opnieuw de hulpverleners uit voor een eenzijdig verkeersonge val in de Joanna Mariapolder ter hoogte van de boerderij van M. Kooijman te Sint-Annaland. De 20-jarige Ellen Goedegebuure was na de muziekrepetitie bij Ac celerando op weg naar huis in Oud-Vossemeer toen ze door het opvriezende wegdek werd verrast en aan de linker kant van de weg in een sloot terecht kwam. Ze zat niet bekneld, zodat de Sint-Anna- landse brandweer niet hoefde te knippen, maar gezien de onge makkelijke positie werd er wel hulp verleend aan het ambulance personeel om de gewonde snel uit de auto in de ambulance te dra gen. Gezien de bloedingen zag het er op het eerste gezicht ernstig uit en het ambulancepersoneel nam alle tijd om de patiënte te stabili seren. Ze werd later onder politie begeleiding naar Lievensberg ge bracht, waar de familie tot 's nachts vier uur bij de gewonde bleef. Daarna bleek de toestand van de patiënt stabiel. Ze had een gebroken neus en een gebroken kaak. De automobiliste had ook met haar borst bekneld gezeten. De Sint-Annalandse brandweer hielp met de regeling van het ver keer. De ploeg uit Sint-Maartens dijk hoefde niet op te treden. In maart 2000 zullen de liftprojec- ten in twee bejaardenflats te Tho len en Oud-Vossemeer in gebruik genomen worden. Het gaat om hui zen aan de Hofstraat/Verbrande- straat in Tholen en de Schoolstraat te Oud-Vossemeer. Woningstich ting Beter Wonen laat dit karwei uitvoeren door bouwbedrijf De Rooy uit Sprundel, terwijl Delta Techniek uit Sint-Philipsland het elektronisch gedeelte voor zijn re kening neemt. De begeleiding is in handen van Kampman architecten uit Den Haag. Voor de liftprojecten moest een speciale heimachine in geschakeld worden, die op moei lijk bereikbare plaatsen kan wor den ingezet. Het rijk subsidieerde het liftenproject met 150.000 gul den. Op basis van nieuwe feiten zijn twee verdachten aangehouden in verband met de geweldadige dood van A. Yalcinka (alias Haci) op 27 maart 1998 op de Zeelandbrug. Een derde verdachte is aangehouden op ver denking van meineed. Deze gang van zaken is opmerkelijk. De Mid delburgse rechtbank had juni van dit jaar de toenmalige verdachte, de 38- jarige T.K. vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Officier van jus titie mr. J. Valente was het daarmee niet eens en ging in hoger beroep. Op 10 november deed zich een on verwachte ontwikkeling voor: K. meldde zich op het politiebureau in Middelburg om een verklaring af te leggen 'omdat hij de waarheid niet kon verzwijgen voor God.' Zijn vrouw legde ook een verklaring af. Op basis van deze nieuwe feiten ge lastte het gerechtshof in Den Haag - waar het hoger beroep moet dienen - gevangenhouding van T.K. Op basis van de nieuwe feiten hield de politie de 25-jarige H.K. aan op verdenking van moord en doodslag en de 21-ja- rige N.D. op verdenking van mein eed. Op basis van hun verklaringen heeft de raadkamer van de Middel burgse rechtbank de gevangenhou ding van H.K. voor de duur van der tig dagen bevolen. De landelijke recherche afdeling Delta verricht nog aanvullend onderzoek - waarbij getuigen worden gehoord - in ver band met het hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. Advertentie I.M. Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon- De specialist voor de particuliere eentrales, en klein zakelijke markt Beeld en geluid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7