Keuze afschrijven niet altijd duidelijk uitverkoop 'Met contract hoeven eigenaren niet meer zelf te gaan snoeien' Hardnekkige zolderbrand in de Beatrixstraat Anna Jacobapolder Computerclub Thjos haalt het jaar 2000 niet SGP laakt houding g.s. geld stadsvernieuwing Stel, u wint 20 miljoen in de Staatsloterij. Wat dan? Staatsloterij Natuurvereniging Tholen krijgt 23 gulden voor elke geknotte wilg Nog niet geïnstalleerde rookmelders alarmeren twee kinderen SGP tegen duikcorridors Voorschot voor peuterspeelzalen Postagentschap voor rolstoelen slecht bereikbaar Vergaderruimte beleggingsclubs Donderdag 23 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Sebastiaan Berm gestopt in Meulvliet Nog voor de jaarwisseling heeft de computerclub van Thjos in Meulvliet al een millenniumprobleem. Daarmee haalt de hobbyclub onder leiding van de veertienjarige Sebastiaan Berm uit Poortvliet niet het jaar 2000. Zelf zegt hij, dat hij door Thjos uit Meulvliet is gezet. Maar jeugd- en jongerenwerkster Wil Berkelaar ontkent dat in alle toonaarden. „Dat is te gek voor woorden." Modder gooien Ruime meerderheid steunt het beleid Onderhoud graven kortingen to immam ^^o/ De natuurvereniging Tholen heeft met drie eigenaren een contract afgesloten om knotwilgen te snoeien. Per boom krijgt de natuurvereniging 23 gulden van de stich ting landschapsbeheer Zeeland die kan putten uit een provinciale subsidie voor landschapsonderhoud. Het be stuur van de vereniging denkt dat meer eigenaren ge bruik zullen gaan maken van het aanbod om twee keer in de tien jaar de 'kopbomen' van takken te ontdoen. Een hardnekkige zolderbrand heeft de woning van de fami lie Kortekaas in de Beatrixstraat van het gehucht De Sluis, net voor het voormalige veerplein te Anna Jacobapolder, woensdagavond onbewoonbaar gemaakt. De twee kinderen die op dat moment thuis waren, konden zich tijdig in veilig heid brengen. Het gezin verblijft tijdelijk in hotel Zeeland te Tholen. Kortsluiting was de oorzaak van de brand. Helmen op „Tot 16 december was ik met mijn computerclub Tholen onderdeel van Thjos in Meulvliet", zegt Sebastiaan Berm. „Nadat Thjos eerder smeekte om de club te behouden, moest ik nu verdwijnen. De eerste keer dat ik niet in Meulvliet terecht kon, was wegens de rommelmarkt die Thjos organiseerde, zaterdag 11 december. Die was in mijn tijd gepland, maar dat was nog niet eens zo erg. Hoewel ik het graag eerder had geweten. De rommelmarkt was aangekondigd en moest doorgaan. Zaterdag 18 decem ber kon de computerclub echter weer niet gehouden worden, want vrijdag was er pas een nieuwe vloer gelegd en die moest drogen. De leden van de computerclub begonnen zich af te vragen of ik nog wel les gaf. Aangezien ik in de tweede klas van de middelbare school zeer veel huis werk heb, kon ik de spullen van de computerclub in Meulvliet niet zelf verhuizen. Daarom had ik afgespro ken dat Thjos de computers e.d. even ergens anders zou stallen. Maar toen ik driftig een toets aan het leren was, belde iemand mij of ik mijn zeven computers weg kon komen halen. Dat kon dus niet, maar de volgende dag werd ik weer gebeld en als ik niet meteen kwam, zouden ze mijn computers buiten in de regen zetten! Ik had geen vervoer en geen tijd. La ter werd er opnieuw gebeld en toen was mijn vader inmiddels thuisgeko men, waarna we naar Meulvliet zijn gereden. Daar aangekomen, hoorden we dat alles binnen tien minuten weg moest zijn. Met moeite hielpen ze tenslotte mee, maar ik kreeg wel op merkingen naar me toe, dat het ein delijk tijd werd dat ik uit hun ge bouw verdween. En dat is dan Thjos, die ik anderhalf jaar geleden nog ge red heb van de ondergang. Hieruit blijkt weer eens, dat Thjos totaal niet met andere mensen of clubs kan sa menwerken. En de nieuwe vloer kwam er nog wel in omdat Thjos met Technika 10 zou gaan samen werken, maar ik vraag me af, hoe lang dat standhoudt", aldus Sebasti aan Berm. Wil Berkelaar noemt die uitlatingen 'heel laag'. „Het waren nota bene zijn eigen spullen die hij moest hel pen verhuizen. Omdat we Sebastiaan al twee keer hadden gebeld en hij niet kwam, is de voorzitter van Thjos kwaad geworden. Met de gemeente hadden we immers de afspraak ge maakt, dat Meulvliet leeg moest zijn. Tot 's avonds toe zijn we daarmee bezig geweest en ook Sebastiaan moest zijn bijdrage daaraan leveren. Toen hij uiteindelijk kwam, kondig de hij zelf aan dat hij ging stoppen met zijn computerclub. Hij is er ab soluut niet uitgewerkt. In alles heeft hij ondersteuning van ons gekregen. Alleen de eerste zaterdag, met de rommelmarkt, zijn we vergeten hem tijdig in te lichten. Dat is te laat ge beurd, maar dat was een communi catiefout. Maar de andere leugenach tige aantijgingen vind ik onaccep tabel", aldus Wil Berkelaar. Het geld dat Tholen van de provin cie zal krijgen als investeringsbud get stedelijke vernieuwing, is in fei te de smeerolie voor het beleid. De gemeente zal zelf uit andere potjes meer geld moeten zien te vinden voor stads- en dorpsvernieuwing. Wethouder W.C. van Kempen ver telde dat in de gemeenteraad, waar P.W.J. Hoek (SGP) zijn ongenoegen uitte over uitlatingen van gedepu teerde Van Zwieten omtrent dit bud get. Er zou een procentuele verde ling zijn van 60% voor grote en 40% voor kleine gemeenten, wat gedepu teerde staten zouden willen verande ren in 70 en 30%. „Wanneer daar over geen overleg is geweest, be vreemdt me dat. Want uit de feiten zou best kunnen blijken dat kleinere gemeenten meer nodig hebben. Het is laakbaar dat geen goede discussie mogelijk is", aldus het SGP-raads- lid. Van Kempen zei dat de provin cie een nota heeft opgesteld, die vol gend jaar in de commissie gemeen telijke ontwikkeling aan de orde komt. De percentages moest hij na trekken. De raad stemde ermee in, een ton beschikbaar te stellen voor het ont wikkelen van beleid op de terreinen van zowel wonen als stedelijke ver nieuwing. De notitie over het vervroegd afschrijven op investeringen is duidelijk, maar de keuzes die daarbij gemaakt worden zijn dat niet altijd. „De ene afdeling (van de gemeentesecretarie - red.) maakt kennelijk een an dere keuze dan de andere, zoveel is me wel duidelijk", zei P.K.M. Stou ten (VVD) maandag in de gemeenteraad. Hij wil als raadslid graag zien waarop een keuze om iets vervroegd af te schrijven, is gebaseerd. velen van de reserve onderhoud gra ven naar de algemene reserve. Ook niet na de toezegging dat met de fic tieve rente van de ontvangen afkoop sommen rekening zal worden gehou den bij het bepalen van het dek kingspercentage. De afkoopsommen voor graftekens moeten aan de be graafplaatsen besteed worden, vindt de SGP. Dat b. en w. hun handelwijze ten aanzien van deze pot vergelijken met die van de afkoopsom voor het wegenonderhoud, is volgens M. Dij- ke appels met peren vergelijken. „De afkoopsom voor wegen was geen geld dat door onze burgers voor een bepaald doel op tafel was gelegd, zo als dat bij de afkoopsom voor graven wel het geval is." De SGP vindt het oneigenlijk gebruik, maar blijft daar in van mening verschillen met het college van b. en w. (uitgezonderd de eigen wethouder Heijboer, die het be zwaar van zijn fractiegenoten onder schrijft). „Het is een retributie die in de algemene reserve wordt gestopt met de mogelijkheid om het voor an dere doeleinden te gebruiken." Hoewel de RPF/GPV niet gelukkig is met de handelwijze rond de reserve onderhoud graven, ging de fractie ak koord met de nota reserve- en voor- zieningenbeleid. „Graag hadden we de algemene reserve wat hoger ge zien, maar ons bezwaar rond het ver vroegd afschrijven is opgelost" zei Piet. De aangepaste werkwijze - bij de bepaling van het dekkingspercen tage - was voor het CDA aanleiding om met het afschaffen van de be treffende reserve akkoord te gaan. „Het is een politieke keuze, dus als raad bent u erbij", zei wethouder R. Ravensteijn, maar tevreden met dat antwoord was zijn partijgenoot Stou ten niet. Evenmin tevreden waren D66 en RPF/GPV. Zij vonden dat de toezeggingen die over deze zaak in de commissie middelen zijn gedaan, in de nota zelf in plaats van in een bege leidende brief hadden moeten staan. „Nu alles met de tekstverwerker ge beurt, moet dat toch een fluitje van een cent zijn", meende P. van Belzen. Hij vond dat de raad uit een product begroting moet kunnen aflezen wat een product kost en wat het hééft ge kost. Ravensteijn zei dat het college de toezeggingen in het hoofd heeft zitten en dat de raad dat in de reke ning 1999 ook zou merken. „Maar geldt dat ook voor 2000, 2001 en 2002?" reageerde J. van den Donker. „Waarom past u de notitie niet ge woon aan?" wilde A.L. Piet weten en daarop deed de wethouder de sugges tie om met zijn ambtenaren de moge lijkheid van een bijlage te bespreken. „Mits u de toezegging van een bijlage gestand doet, gaan wij akkoord met de notitie", aldus Van Belzen. M. Dijke (SGP) maakte namens zijn fractie bezwaar tegen de gevolgen van vervroegd afschrijven op de huurta- rieven van accommodaties. Uitgangs punt voor die tarieven moeten de oor spronkelijke stichtingskosten zijn, vindt de SGP. De staatkundig gereformeerden wa ren evenmin akkoord met het overhe- HERENMODE/KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. De wilgen op het weiland van de familie Westerveld aan de Henriëttedijk in Sint-Philipsland worden door de vrijwilligers ongeveer gehalveerd. Zaterdagochtend werd voor de eer ste keer volgens dit contract ge werkt bij de familie Westerveld in Sint-Philipsland. Langs de sloot van het weiland staan zo'n 35 wilgen die er ongeveer tien jaar geleden zijn aangeplant. „Het had eigenlijk 3 tot 4 jaar geleden moeten gebeu ren. Ze zijn snel doorgegroeid. De eigenaar zag het niet zitten om het zelf te doen. Hier hebben we flink werk aan," zegt Jan de Wilde van de natuurvereniging met zweetdrup pels op het voorhoofd. Samen met acht vrijwilligers gaat hij de bomen met de handzaag te lijf in de drassi ge schapenweide van Westerveld langs de Henriëttedijk. Na de vele regen op vrijdag, schijnt nu de zon en is het aangenaam weer om te werken. Eerst worden de on derste takken afgezaagd. Dan wordt er zo hoog mogelijk in de boom een touw bevestigd om de top in het weiland te laten vallen. Door aan het touw te trekken, wordt ook de zaagsnede open gehouden. Dat ver- gemakkelt het zagen in het door gaans natte wilgenhout. Ook al wordt de stam rondom ingezaagd, toch is niet altijd te voorkomen dat een deel van de bast afscheurt als de top valt. Volgens De Wilde is dat niet altijd te vermijden en kan de boom daar in de meeste gevallen ook wel te gen. Het deel van de stam met de kruin wordt zoveel mogelijk in de weide getrokken, zodat het gemak kelijk in kleinere stukken gezaagd kan worden. Maar soms vallen de takken ook over de sloot en één keer wordt een voorbijrijdende luxe auto tot stoppen gemaand omdat de wilg op het punt staat te breken en de kans niet helemaal is uitgesloten dat hij in de richting van de smalle dijk weg valt. De natuurvereniging ziet voordelen in het afsluiten van overeenkomsten met eigenaren. De Wilde: „Ze hoe ven dan zelf niet te snoeien. Via een contract worden ze op tijd geknot. De stichting biedt het contract aan, de eigenaar tekent en wij krijgen de vergoeding voor het snoeien. Dat is 23 gulden per boom, dat was 6 of 7 gulden." Aan het contract zijn wel voorwaar den verbonden. Zo mag het snoei- hout niet worden verbrand. „Hier is het niet zo'n probleem om het hout weg te werken. Het kan makkelijk op een hoop worden gelegd of tus sen bestaand hout. Dat is ook weer goed voor insecten, vogels en ande- Sint-Philipslandse brandweerlieden moesten met perslucht de woning aan De Sluis in om de hardnekkige brand tussen de verdiepingsvloer te bestrijden. Rond zeven uur werd de vrijwillige plek naar huis gebeld of haar ouders brandweer van Sint-Philipsland ge alarmeerd. Vader en moeder Korte kaas waren rond half zeven bood schappen gaan doen in Bergen op Zoom. Alleen de twee jongste kinde ren waren thuis. Ze hadden de televi sie aan en waren bezig met een com puterspelletje, toen ze door rook melders - die nog ingepakt in de gang stonden - gealarmeerd werden. Het licht in de gang was uitgevallen. De gewaarschuwde buurman Peter Va ders ging naar binnen en schakelde in de meterkast de elektriciteit uit. Hij zocht het trapgat op en probeerde met een deken het vuur op de zolder te do ven, maar dat lukte niet. De brandweer ging eerst aan de voor kant met persluchtmaskers en een ho gedrukspuit naar binnen. De elektri sche leiding - nog een oude, stalen buis - tussen de verdiepingsvloer bleek de boosdoener. De oudste dochter van de familie Kortekaas, die bij V&D werkt, had vanaf haar werk- nog kwamen en toen kreeg ze een brandweerman aan de telefoon. Toen de ouders inderdaad bij V&D arri veerden, kregen ze de boodschap van de oudste dochter dat er thuis brand was. Ze spoedden zich daarop terug naar Anna Jacobapolder. De brand weer was intussen naar de achterkant van de uit 1948 daterende woning ge gaan. De ruit van een dakraam werd eruit gehaald om de rook te laten ont snappen. Daarna werd de hele zolder leeggehaald, zodat de brandweer er van overtuigd was dat het niet meer kon branden. Alles bij elkaar waren de vrijwilligers van zeven uur tot kwart voor twaalf bezig, dus ruim vier uren. In de woning was er water en roetschade. Bewoning bleek on mogelijk. De familie Kortekaas bleef de eerste nacht bij kennissen om daar na in hotel Zeeland te Tholen tijdelijk onderdak te vinden. Een medewerker van de stichting Salvage coördineerde de hulpverlening aan de familie. De 13-jarige Connie Tak en de 5-jarige Roan Kortekaas konden zich tijdig in veiligheid brengen na de brand in de ouderlijke woning. re dieren. Wilgenhout is na een paar jaar verteerd. Behalve de dikke stukken. Die moeten wel een jaar drogen voor ze in de open haard kunnen." Op de kerstmarkt in Meulvliet in Tholen gaf de vereniging inlichtin gen over het afsluiten van een con tract. Volgens De Wilde was er be langstelling voor. „We verwachten er wel meer van." De wilgen bij Westerveld zijn het resultaat van de actie wilgenpoot, die de natuurvereniging zo'n tien jaar geleden voerde om de erven van boerderijen en weilanden van kopbomen te voorzien. De Wilde vertelt dat er ook eisen gesteld gaan worden aan de veilig heid van de vrijwilligers. „Er komt begin volgend jaar een boekwerkje met richtlijnen, voorschriften en tips van de Arbodienst. Zo zullen we wel een keer handschoenen moeten gaan dragen en een helm. Zelf ga ik volgend jaar de EHBO- cursus doen. Op tien vrijwilligers moeten er twee EHBO'ers zijn." De snoeiploeg gebruikt geen motor- zagen, maar handzagen. Daar is volgens De Wilde bewust voor ge kozen. De handzagen maken geen lawaai, behoeven minder onderhoud (smeren) en hebben geen brandstof nodig. „Motorzagen willen ook nog wel eens vastlopen, want wilgen hout is erg nat. De tanden moeten regelmatig opnieuw geslepen wor den en met handzagen is het wel zo rustig." Op 8 januari gaat de vereniging sa men met een groep vrijwilligers uit Walcheren wilgen snoeien in het natuurgebied de Geulsche Weel in Stavenisse. Op 4 maart gaat de Thoolse club op haar beurt helpen in Gapinge waar meidoorns worden gekortwiekt. De SGP-fractie heeft gestemd tegen het beschikbaar stellen van 6000 gulden voor het huren van toiletten en legen van afvalbakken bij de aan te leggen duikcorridors bij Strijen- ham en de Bergsediepsluis. De cor ridors worden door de provincie ge realiseerd en Middelburg heeft de gemeente gevraagd om deze bijdra ge. „Onze prioriteit ligt hier niet, maar we steunen het voorstel", zei A.L. Piet (RPF/GPV). Hij bekriti seerde de handelwijze van de pro vincie, die tevoren zou moeten af stemmen of haar beleid ook dat van de gemeente is. „We zijn inderdaad wat overvallen door de provincie. Maar er was haast geboden in ver band met een EU-subsidie", re ageerde wethouder R. Ravensteijn. SGP'er P.W.J. Hoek zei dat het voor zijn fractie onaanvaardbaar is dat er meer sportduikers naar de Ooster- schelde worden getrokken. Boven dien is de zondagsrust in het geding. De Thoolse peuterspeelzalen krij gen hun jaarlijkse gemeentesubsidie eerder uitbetaald. Met die bevoor- schotting hoopt het gemeentebe stuur te voorkomen dat deze in acu te financiële noood raken. Ondertussen wordt overlegd over een oplossing voor de financiële problemen. Om nog dit jaar een voorstel aan de gemeenteraad voor te leggen, is niet gelukt. Wethouder I.C. Moerland zei dat maandag in de gemeenteraad, waar mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) naar de stand van zaken informeerde. Stemmen van lezers Sinds enige tijd is in Tholen het postkantoor gesloten en een agent schap geopend in een winkel aan de Brugstraat/Hoogstraat. Ik betreur dit ten zeerste om de volgende twee redenen: 1De toegankelijkheid van de winkel is voor rolstoelers en moeders met kinderwagens zeer slecht. 2) De giromaat is op een slecht bereikbare plek en te hoog geplaatst. Rolstoelers kunnen hier geen gebruik van maken. Ik voel me niet prettig als ik moet pinnen en een ander kan over mijn schouder meekijken. Wat ik erg jammer vind, is dat het postkantoor wat voor ie dereen toegankelijk was, niet meer gebruikt wordt. Maar goed, als dat een keuze is geweest omdat de kos ten in verhouding te hoog waren, oké. Maar wanneer een nieuwe ves tiging wordt geopend en met de toe gankelijkheid voor met name rol stoelers geen rekening wordt ge houden, dan vind ik dat zeer slecht. Ik heb dan ook mijn klacht aan de balie van het betreffende agent schap gemeld en kreeg als geweldig antwoord: „Ja, we zitten hier nu eenmaal en de giromaat zit in de be ton. Niets meer aan te doen". Daar nam ik geen genoegen mee en ik heb besloten om mijn klacht dan maar hogerop te melden. Ik hoop dat vele mensen die zich herkennen in het bovenstaande, dat ook willen doen. Ik roep dan ook iedereen op een brief te schrijven naar Postbank N.V. Hoofdkantoor Amsterdam, Antwoordnummer 14, 1000 XC Amsterdam. Daniëlle Sinke, Kruittorenstraat 17, 4691 EN Tholen. In het artikel over de Thoolse be leggingsstudieclubs in de Een- drachtbode van 16 december staat vermeld, dat de Rabobanken geen vergaderruimte meer aanbieden. Dit zou onderdeel zijn van de ver dergaande maatregelen die getrof fen zijn, volgend op aangescherpte richtlijnen van de overheid. Dit is echter niet correct. Naar aan leiding van de aangescherpte richt lijnen van de overheid zijn er zeker wel maatregelen genomen. De ge noemde 'verdergaande' maatrege len zijn echter niet voor alle Rabo banken gelijk. De Rabobank Sint-Annaland- Poortvliet ziet geen reden om het beleid dat zij de afgelopen jaren - met succes - heeft gevoerd, te wij zigen. In het artikel is de indruk ge wekt dat dit wel gebeurd zou zijn, maar dat willen wij bij deze toch rectificeren. Wij bieden alle faciliteiten aan. We mogen alleen geen initiatieven ne men om een beleggingsclub op te richten en we mogen er ook geen onderdeel van uitmaken, dus geen lid zijn. Maar we blijven ze behan delen als iedere andere vereniging, zodat ze ook van onze adviseurs gebruik mogen maken. E. de Ruiter, hoofd financieel advies Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet. advertentie Het zal u maar gebeuren: u wint 20 miljoen belastingvrij in de Oudejaarsloterij, de Loterij van de Eeuw! Wat zou u doen? Koopt u het huis of de auto van uw dromen? Gaat u op wereldreis? Na het winnen van zo'n grote prijs gaat er een hele nieuwe wereld voor u open. U beschikt immers opeens over een fortuin. Begeleiding De Staatsloterij gaat zorgvuldig om met haar winnaars. Als u het op prijs stelt, zorgen we ervoor dat u als winnaar goede begeleiding krijgt. Door een team van ervaren specialisten. Want jaarlijks winnen tientallen Nederlanders een miljoenenprijs in de Staatsloterij. Anoniem Naast het begeleiden van onze winnaars, zorgen we er ook voor dat u anoniem blijft. Want we maken alleen de winnende nummers bekend. Zodat u zelf bepaalt aan wie u vertelt dat u miljonair bent geworden. En u dus uitgebreid de tijd krijgt om in alle rust van het geweldige nieuws te genieten en weloverwogen uw plannen te maken. Want het winnen van een prijs moet niet alleen een fantastische belevenis zijn, maar vooral ook blijven. Wilt u meer informatie over de Staatsloterij? Kijk op Internet: www.staatsloterij.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3