UITVERKOOP Tholenaar ir. W. Mol verlaat provinciale staten Burgemeester Yan der Munnik juli volgend jaar met pensioen Altaar verandert in een kerststal AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tholen en Sint-Philipsland witte vlekken voor inenting DELSCHER Mogelijk respijt volkstuinders in Yossemeer Goedkoper plan Rehobothkerk kost toch nog een miljoen Onderhoud bij Beter Wonen vergt 7,2 miljoen Politieman D.P. Visser opvolger bij RPF/GPV Beter Wonen zet koophuizen Ruim 550 boetes te hard rijden Profielschets laatste week januari of eerste week februari Donderdag 23 december 1999 56e jaargang no. 6 Mazelen-epidemie slaat toe in Zeeland Niet onschuldig Slechte melding Deze week Ir. W. Mol uit Tholen heeft vrijdag onverwacht af scheid genomen van de provinciale staten van Zee land. Hij was daar sinds 1 mei 1997 statenlid voor de RPF/GPV-fractie. Zijn op volger is D.P. Visser uit Middelburg, die als poli tieman zowel in Sint-An- naland als in Sint-Philips land heeft gewoond. In goede handen In de raadzaal van het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk werd het maandagmiddag doodstil. Na de laatste raadsvergadering van 1999 kondigde burgemeester H.A. van der Munnik (61) verrassend aan, dat hij per 1 juli volgend jaar ontslag heeft gevraagd. Hij maakt zijn eer ste ambtsperiode van zes jaar (na de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland) daarmee niet vol. De in Lop- persum geboren burgemeesterszoon zal precies veertien jaar aan het hoofd van de gemeente hebben gestaan als hij stopt. Hij wordt in april 62 jaar en maakt gebruik van de regeling flexibel pensioen en uittreden. Voor iedereen kwam het tijdstip van de aankondiging als een verras sing. De wethouders waren net voor de raadsvergadering pas ingelicht. De ambtenaren werden later op de middag via een e-mail op hun computer op de hoogte gesteld. Commissaris komt Laatste CDA'er Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 71,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. ZIE VERDER PAGINA 7 Lange Vorststraat 12 Goes Als het aan de gemeenteraad ligt, kunnen de volkstuinders van de Cornelis Franken- en Hofstraat in Oud-Vossemeer de eerstvolgende jaren blijven tuinieren. Alle fracties ondertekenden maandag een initia tief-voorstel waarin de raad wordt verzocht geen beslissing te nemen over het al dan niet verkopen van de grond, totdat het bestemmingsplan Kom zal zijn geactualiseerd. De ac tie volgt op het aanbieden, aan de commissie gemeentelijke ontwikke ling, van 24 handtekeningen van Vossemeerders die dit stukje groen in de dorpskern willen behouden. De bewoners kwamen in actie nadat ze een landmeter bezig hadden ge zien met het opmeten van het stuk grond achter hun woningen. Er zou belangstelling zijn om daar garages te bouwen (er staan er al een twin tig) en in het bestemmingsplan heeft het perceel ook al die bestem ming. Maar de bewoners zijn bang voor overlast en willen hun groente tuinen - die sommigen al meer dan dertig jaar beboeren - niet kwijt. De gemeenteraad ging akkoord met het uittrekken van een half miljoen gulden voor het versneld aanpakken van de komplannen. In de raadsver gadering van januari komen burge meester en wethouders terug op het ingediende initiatief-voorstel. De leden van de Hervormde Ge meente Rehoboth in Sint-Maartens dijk zijn akkoord gegaan met een goedkopere opzet van de nieuw- bouwplannen aan de Westvest. De eerste opzet bleek financieel niet haalbaar. De tweede versie is een half miljoen gulden goedkoper, maar alles bij elkaar komt de nieuwbouw toch nog op een miljoen gulden uit. „Het plan is nu wel helemaal doorgere kend", zegt ouderling-kerkvoogd A.M. Wielaard. „Maar we zijn er nog niet, want eerst hebben we goedkeu ring nodig van de PKC, het provinci aal orgaan van de Nederlandse Her vormde Kerk dat toezicht houdt op de financiën. Als we dat niet hebben, is de kerkenraad hoofdelijk aanspra kelijk en dat is niet wenselijk. Vervol gens hebben we nog gemeentelijke goedkeuring nodig voor het bouw plan en aangezien we over een riole ring moeten bouwen, zal dat nog het nodige overleg kosten. Wanneer alles meezit, hopen we toch in 2000 te be ginnen", aldus Wielaard. Voor architect De Putter uit Goes is de Rehobothkerk zijn tiende kerken bouw. Aan de Westvest wordt de kerkzaal uitgebreid met 75 zitplaat sen richting de kleuterschool van de Rieburg. Achter de kerk, richting Bloemenlaan, komen er nieuwe jeugdruimten. „De nevenruimten zijn voor ons nog belangrijker, want we zitten met een flink ruimtegebrek.", zegt de ouderling-kerkvoogd. De Thoolse aannemers kunnen hun borst wel nat maken voor 2000, want woningstichting Beter Wonen heeft voor maar liefst 7,2 miljoen gulden aan onderhoudswerk op het programma staan. Ten opzichte van de laatste jaren zijn de onderhouds kosten aanmerkelijk gestegen. De voornaamste reden hiervan is het grote aantal wegens veroudering te vervangen bouwelementen. Het gaat dus om groot onderhoud. Bovendien staan in 2000 een aantal bijzondere projecten gepland, waaronder het gefaseerd vervangen van (asbest)golfplaten en het vervangen van vinyl in douches, keukens en toiletten. Bij de vervangingen speelt ten opzichte van voorgaande jaren eveneens het strategisch voorraadbe- leid een rol. Per 1 januari 2000 wordt deze beleidslijn ingevoerd en de verwerking van die kwaliteitsni veaus in de onderhoudsbegroting leidt tevens tot een stijging van de kosten. Voor niet-planmatig onder houd is 1,1 miljoen gulden geraamd, te verdelen in 0,8 miljoen voor klachten en 0,3 voor wisseling van huurders. Het planmatig onderhoud eist echter het leeuwenaandeel op met 4,5 miljoen voor groot onder houd en 1,6 miljoen gulden voor preventief onderhoud. advertentie Tholen en Sint-Philipsland zijn witte vlekken wat betreft de inenting te gen ziekten. Dat blijkt eens te meer tijdens epidemieën. Momenteel is er in Zeeland een epidemie van mazelen aan de gang. De GGD en Thuiszorg hebben het druk met inentingen. Toch wordt maar het topje van de ijsberg gemeld bij de GGD. De mazelen is een bekende ziekte die vooral wat oudere mensen vaak al doorgemaakt hebben in hun jeugd. Maar sinds de vaccinatie tegen de mazelen bij kinderen gemeengoed is geworden, komt de ziekte niet zo vaak meer voor. Af en toe breekt er echter een epidemie uit. De laatste grote was in 1988 en nu is er dan weer een. Het begon allemaal deze zomer op de Veluwe en zakte met na me in de bijbelgordel naar het zuid westen om uiteindelijk in Zeeland te belanden. Ook in Zuid-Holland is momenteel een epidemie aan de gang. De GGD Zeeland wordt over stelpt met telefoontjes. „Mensen wil len weten hoe de ziekte zich manifes teert. Ze zijn de vaccinatie vergeten, of vinden het zielig voor hun kindje om die een prik te laten geven", ver telt verpleegkundige Annet Blauwhof van de GGD. Volgens mevr. Blauwhof is mazelen absoluut geen onschuldige ziekte. „Iedereen die niet is ingeënt en de ziekte nog niet eerder heeft gehad, kan de mazelen krijgen. Dus ook vol wassenen", legt ze uit. „Het begint met een gevoel van algehele malaise, een snotneus, hoge koorts, hoesten en rode ogen. Dan zakt de koorts, zodat men beter lijkt te worden, maar dan komen de vlekken. Het eerst achter de oren en in de hals en daarna brei den ze zich uit over de romp. Dat is eigenlijk het hoogtepunt van de ziek te. In 80 procent van de gevallen ver loopt die zonder complicaties. Maar de overige 20 procent krijgt bijvoor beeld middenoor- of longontsteking en in het uiterste geval zelfs hersen ontsteking. Vaccinatie voorkomt dat je de ziekte krijgt. Maar Tholen en Sint-Philipsland zijn enkele van de witte vlekken in Zeeland wat dat be treft. Volgens de GGD is 22,7 procent van de Thoolse bevolking niet in geënt. Dat heeft voor een groot deel te maken met principiële bezwaren van met name orthodoxe christenen. De GGD kan hiertegen in principe weinig doen. „Toch zijn er ook enke le mensen die uit principe tegen inen ten zijn, maar nu toch hebben geko zen voor vaccinatie. Verder onder neemt de GGD geen directe actie." Dat vaccin is gratis voor mensen uit de risicogroep. Kinderen (tot 13 jaar) kunnen voor inenting een af spraak maken met Oosterschelde Thuiszorg (het BMR-vaccin moet namelijk door een arts worden toege diend en niet door een verpleegkun dige), terwijl mensen ouder dan 13 jaar bij hun huisarts terecht kunnen. Mocht die geen vaccin hebben, dan is dat volgens mevr. Blauwhof via de apotheek te bestellen en vaak na een dag binnen. Ook kan men recht streeks bij de GGD terecht, maar dan moet men wel naar Goes. Omdat de GGD geen eigen gebouw heeft op Tholen, wordt er hier geen prikcen- trum ingericht. De GGD heeft tot nog toe zo'n 200 gevallen van mazelen in Zeeland doorgekregen. „Maar dat is niet het werkelijke aantal zieken. De scholen geven het aan ons door als er leerlin gen ziek thuisblijven door de maze len en ook de huisartsen moeten dat aan ons melden. Toch doet een aantal artsen dat slecht", zegt mevr. Blauw hof. „Het is moeilijk te zeggen, maar het werkelijke aantal mensen met mazelen ligt naar schatting drie tot vier keer hoger dan het aantal mel dingen dat we nu hebben gekregen." Volgens de verpleegkundige is de in cubatietijd van de mazelen (de perio de tussen besmetting en het uitbreken van de ziekte) tien dagen. Zonder complicaties duurt de ziekte zo'n twee weken en de besmettelijke pe riode ligt tussen twee dagen voordat de vlekken zichtbaar worden en vier dagen erna. Of de epidemie al over haar hoogtepunt is, kan de GGD ei genlijk niet zeggen. Maar mevr. Blauwhof ziet in elk geval nog geen duidelijke afname. Inmiddels heeft de epidemie landelijk 3 kinderen het leven gekost en in totaal zijn er in Nederland 1750 ziektegevallen ge meld bij de GGD. Veertig kinderen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Hoewel de woningstichting Beter Wonen grotendeels huurwoningen in de sociale sector in beheer heeft, zul len nieuwbouwprojecten in Scherpe- nisse en Sint-Maartensdijk hoofdza kelijk uit koopwoningen bestaan. De voorbereidingsfase van het gecombi neerde project van in totaal 11 hui zen aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse (drie woningen) en de Hogeweg/Oosterscheldestraat in Sint-Maartensdijk (acht woningen) is afgerond. Het door architectenbu reau Sturm uit Roosendaal ontwor pen project wordt verwezenlijkt on der garantie van het Garantie Instituut Woningbouw (GIW). De huizen worden aanpasbaar gebouwd en zullen het politiekeurmerk veilig wonen krijgen. Hoewel zich al een groot aantal kandidaten heeft aange meld, zijn er nog woningen te koop. Het nieuwbouwplan aan de Molen straat in Poortvliet is vertraagd. Be ter Wonen heeft de planning om in september te beginnen niet kunnen halen. De procedures met betrekking tot het bestemmingsplan zijn inmid- Verkeer is een knelpunt in Bosstraat te Tholen Eerste tocht met geld Lions gerestaureerde TH 49 zal naar Tholen gaan Gina de Graaff-Elenbaas geeft nier aan haar vader Auto botst in sneeuwbui tegen boom Natuurverenging verdient geld met snoeien voor particulieren Branden in Poortvliet en De Sluis Vroege teelt aardappelen onder plastic geen aanstichter ziekte phytophthora Belangstelling voor burgeravond nieuwe inwoners valt tegen Christian van 't Hof voor tiende keer Thoolse tafeltenniskampioen Donkere witpen weer eerste bij Vredesduif te Sint-Philipsland EEN GOED MENS BLUFT STEEDS EEN BEGINNELING Dit nummer bestaat uit 28 pagina's De politie betrapte de afgelopen weken ruim 550 bestuurders op Thoolse wegen op te hard rijden. Maandag 13 tot en met zondag 19 december werden er 202 snelheids overtreders geflitst. Er werden ook nog 34 bestuurders beboet die geen gordel of helm droegen. Een week eerder werden al 357 personen be keurd voor het overtreden van de maximumsnelheid. dels afgerond en de bouwvergunning is aangevraagd. De aanbesteding van de 12 seniorenwoningen met wijk- steunpunt zal binnenkort plaatsvin den. De Thoolse woningstichting streeft ernaar, dat de oplevering nog in 2000 zal kunnen plaatsvinden. Overigens heeft het rijk recent extra geld uitgetrokken voor woonzorg complexen, zodat de kans aanwezig is dat er elders op het eiland nog meer projecten voor ouderen verwe zenlijkt worden. Zowel Beter Wonen als de Schutse hebben hiervoor plan nen in Scherpenisse en Oud-Vosse- meer. Het afscheid van Mol kwam voor de meesten als een grote verrassing. Zelfs collega-statenleden merkten het pas toen op de aangepaste agen da 's morgens het onderzoek van de geloofsbrieven van Visser was toe- voegd. „Het was ook een pijnlijke beslissing, maar wegens mijn ge zondheid moest ik stoppen", legt Mol uit. Hij kwam in mei 1997 tus sentijds in de staten voor RPF-burge- meester Visser van Arnemuiden. „Op 1 december heb ik mijn ontslag- Ir. W Mol (RPF/GPV). brief geschreven aan de commissa ris, waarna de procedure is begon nen. Ik ben blij dat een oud-Thole- naar mijn opvolger wordt: Dick Visser." Overigens is het statenwerk Mol tegengevallen. „Je hebt eigen lijk een ondankbare taak omdat je tussen het rijk en de gemeenten zit. En een provincie blijkt niet veel te vertellen te hebben, behalve dan bij voorbeeld over zaken als het streek plan." In oktober zwaaide burgemeester Van der Munnik nog gemeentesecretaris Izeboud uit, 1 juli volgend jaar vertrekt hij zelf. Wegens de langdurige vergadering - van 's morgens tien tot 's avonds acht uur - waren er al heel wat statenleden vertrokken, toen het afscheid van Mol aan de orde kwam. „Daardoor was het erg kaal", zegt het Thoolse statenlid. Ook de commissaris was al weg. Gedeputeerde J.I. Hennekeij sprak Mol toe en overhandigde hem een kwikbarometer. Bij de overdracht van het dorpsbos te Sint-Annaland, in juni, zei Van der Munnik nog dat hij van plan was het tot de pensioengerechtigde leef tijd vol te houden. Kennelijk heeft hij zich in de tussentijd bedacht. „Veertien jaar is een lange periode. Ik heb een aantal zaken eens op een rij gezet. Dat zijn de duur van de ambtsperiode, de perspectieven bin nen en buiten het ambt, mijn leeftijd en de pensioenregeling", zei Van der Munnik maandagmiddag aan het einde van de gemeenteraadsverga dering. In de raadzaal bleef het doodstil na de bekendmaking van de ontslagaanvraag. Binnen een jaar na het vertrek van de gemeentesecreta ris raakt Tholen nu ook de burge meester kwijt. Tegenover omroep Zeeland radio verklaarde hij, de afgelopen zomer tijdens een vakantie in Frankrijk sa men met zijn vrouw de beslissing te hebben genomen om vervroegd te stoppen als burgemeester. Volgens omroep Zeeland televisie speelde bij de beslissing behalve de leeftijd ook de gezondheid een rol. Hendrik Arie van der Munnik begon na een periode van 4,5 jaar bij com puterbedrijf IBM op 27-jarige leef tijd aan een loopbaan als ambtenaar. Eerst in de gemeenten Kuinre en Blankenham (samen 1380 inwo ners), daarna in Staphorst (12.000 inwoners) en vervolgens in De Bilt (32.000 inwoners). In 1973 ging hij als eerste secretaris aan de slag bij het gewest Kennemerland te Haar lem en twee jaar daarna werd hij plaatsvervangend kabinetschef van de commissaris van de koningin in Overijssel. In oktober 1978 volgde zijn benoeming als burgemeester van de Groningse gemeenten Bier- um en 't Zandt, met respectievelijk 4200 en 2500 inwoners. Op 1 juli 1986 werd Van der Munnik burge meester van Tholen als opvolger van E. Baerends. Op 1 januari 1995 werd hij opnieuw benoemd. Nu in de nieuwgevormde gemeente Tho len, met Sint-Philipsland erbij. De commissie van de koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder is van plan om in de laatste week van ja nuari of de eerste week van februari naar Tholen te komen om de ge- Het Thoolse statenlid hield zelf nog een afscheidsrede. „Want afscheid nemen in de laatste vergadering van provinciale staten in dit jaar en ook in dit millennium is niet voor ieder een weggelegd", aldus Mol. „Vooraf heb ik dat ook niet bepaald. Het komt zo uit. Hebt u dat ook wel eens, dat de dingen gebeuren en over je heen komen, zonder dat u dat vooraf zelf gewenst hebt? Is er dan toch meer onder de zon dan noodlot, toe val of een oerknal? Jazeker, belijden wij: de Heere regeert alle dingen. In dit en ook het nieuwe millennium." Dhr. Van Oorschot uit Tholen legt de laatste hand aan de kerststal in de Rooms-Katholieke kerk in Tholen. De Rooms-Katholieke kerk in Tholen gaat een bijzonder jaar tegemoet. Het pand werd in 1900 gebouwd en bestaat volgend jaar dus precies een eeuw. Ter gele genheid daarvan zullen er allerlei activiteiten plaatsvinden. Maar deze week was er ook al grote be drijvigheid in het kerkgebouw. Zoals traditioneel wordt de zaal versierd voor kerstmis. Vrijwilli gers werken hard om het groen, de lichten en versieringen aan te brengen. Dat gebeurt ieder jaar, maar deze keer is er iets bijzon ders. Voor het eerst heeft men het altaar, voorin de kerk, geheel om getoverd in een kerststal. „Voor heen stond die achterin de kerk, in een nis. Mensen klaagden wel eens dat ze niets van de stal kon den zien. Nou, dat zullen ze nu niet kunnen zeggen", zegt mevr. V. Rens, een van de vrijwilligers die werkt aan de versieringen. „Het is voor het eerst dat we dit doen, maar het is heel mooi ge worden." Het altaar is inderdaad geheel verdwenen onder stroba len met daarop de traditionele kerstfiguren: Jozef, Maria, het kindje Jezus, engelen, herders, een ezel, een os en schapen. Daar rondomheen werd een stal getim merd waarvan de punt van het dak is bekroond met een ster. „We zijn blij dat we al het groene materiaal van iemand krijgen. Want anders zou het een te dure aangegelenheid worden", zegt mevr. Rens. De vrijgekomen nis wordt nu ingericht om het jubi leum van de kerk aan te kondi gen. De meerderheid van de Thoolse politieke partijen reageert verrast meenteraad te vragen naar de pro fielschets voor de nieuwe burge meester. „Wij treffen onze voorbe reidingen, maar de openstelling van de vacature kan pas gebeuren wan neer het Koninklijk Besluit er is voor het ontslag van burgemeester Van der Munnik", zegt mr. E.E. van der Hoop van de provincie Zeeland. Het bezoek van koningin Beatrix aan India kan mogelijk nog voor vertraging zorgen bij het tekenen van de ontslagbrief. Eerst moet het ministerie van binnenlandse zaken het ontslag nog voorbereiden, maar de brief van de Thoolse burgemees ter ligt al bij minister Peper. De Thoolse gemeenteraad kan de kerstvakantie benutten om een pro fielschets op te stellen. Volgens mr. Van der Hoop is die 'van het aller grootste belang.' „De profielschets is voor de commissaris het voor naamste instrument bij het maken van een voorselectie. Vervolgens spreekt de vertrouwenscommissie van de gemeenteraad een voorkeur uit en de praktijk wijst uit, dat de commissaris daar nooit van af wijkt." De adviseur van de commissaris be nadrukt, dat de invloed van de ge meenteraad aanzienlijk is. „De openheid is ook maximaal. De ver trouwenscommissie krijgt de hele lijst met sollicitanten te zien, ook zij die niet door de commissaris op de voorselectie zijn gezet. Dat is nieuw ten opzichte van veertien jaar gele den, toen Van der Munnik werd be noemd." Mr. Van der Hoop denkt dat het komende halfjaar zeker no dig is voor de hele procedure. „Maar tegen de grote vakantie zal Tholen wel een nieuwe burgemees ter hebben." op het aanstaande vertrek van bur gemeester Van der Munnik. Het tijdstip komt onverwacht. Volgens sommigen was de ambitie van de Thoolse burgemeester verminderd toen hij door de benoeming van een vierde wethouder belangrijke taken moest afstaan. En zijn rech terhand, secretaris Izeboud, is in middels ook vertrokken. Na veer tien jaar wordt alles sleur en gewoonte. Van der Munnik zou wel eens de laatste CDA-burgemeester op Tholen kunnen zijn, denken kenners van het politieke spectrum. SGP en RPF hebben geen enkele burgemeester meer in Zeeland, ter wijl die partijen in de provinciale staten samen even groot zijn als CDA en VVD, die respectievelijk negen en vijf posten bezetten. Als er een gemeente voor in aanmer king zou komen c.q. recht op zou hebben, dan Tholen wel, zo wordt geconcludeerd. De verwachting is dan ook, dat er uit SGP- en RPF- hoek nogal wat sollicitanten zullen komen. Bij de laatste burgemees tersvacature, in het Zeeuws- Vlaamse Hontenisse, was de be langstelling overigens erg laag. Tholen wordt met 24.000 inwoners echter als een aardige doorstroom- gemeente gezien. Pagina 9: SGP-burgemeester zou hier niet misstaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1