Thools paspoort ruim drie tientjes duurder dan in Steenbergen Verburgh Narigheid van 40 centimeter water na opstuwing door vrijdagstorm November verloopt droog en zonnig Diensten brandweer gaan geld kosten Gerarda zet haar lading hout in storm overboord Watersportwinkel Busmaritiem in Sint-Annaland ondergelopen De laatste dagen van de maand wel meer neerslag gevallen Halt en politie besteden extra aandacht aan het vuurwerk Donderdag 9 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Sint-Annalandse kustvaarder bij Terschelling Prijsverschil rijbewijs veertien gulden Worden in Tholen een paspoort en een rijbewijs volgend jaar tien procent duurder, de gemeente Steenbergen ver laagt die tarieven juist. En ze lagen al onder die van Tho len. De Brabantse gemeente verhoogt de meeste leges trendmatig met twee procent en dat is in de lijn van Tho len, die er 2,4% bovenop doet. Trouwen op zaterdag Kerk Vossemeer wordt monument specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. „Ineens een vloedgolf en de winkel stond onder water", zegt Bert Busman, wiens watersportwinkel aan de Ha venweg in Sint-Annaland in de nacht van vrijdag op za terdag onder stroomde. „Rijkswaterstaat verwachtte 3.00 NAP maar het werd 3.40 meter. Die 40 cm. meer be zorgde ons juist narigheid." Schuiven niet gezakt Ellende Terwijl december met een guur weertje is ingezet, heb ben we over november niets te klagen gehad. Er waren mooie momenten met tamelijk droog en zonnig weer. Af en toe hadden we een wat winterse sfeer, maar daar is het dan ook november voor. De gemiddelde temperatuur was met 7 graden vrijwel gelijk aan de 7,1 graden die het normaal gesproken is. De hoeveelheid neerslag bleef met 55,4 mm behoorlijk onder de gemiddelde hoeveelheid van 81 mm. De zon scheen met 64 uren iets meer dan de 56 uren die normaal zijn voor november. Rustig herfstweer 'Soms niet redelijk dat samenleving betaalt' In de landelijke politiek is momenteel het door de be taald-voetbalclubs laten betalen van politie-inzet bij wedstrijden een onderwerp van discussie. Een soortgelij ke problematiek speelt bij de brandweer. Buurgemeente Steenbergen bijvoorbeeld staat op het punt om een ver ordening in te voeren waardoor het mogelijk wordt be taling te verlangen voor dienstverlening door de brand weer. Commandant J. de Feijter van de Thoolse brandweer kan dat begrijpen. Hij oriënteert zich al hier en daar in den lande. „Maar het is uiteindelijk een poli tieke beslissing", zegt hij. Zachter Onbestendig November De 4200 ton nietende kustvaarder Gerarda van M. Scherpenisse uit Sint-Annaland is zaterdag tijdens een storm met windkracht 11 in moeilijkheden gekomen. Ten noordwesten van Terschelling ging de deklading hout werken, waardoor het schip vijftien graden slagzij maakte. De banden van een deel van de deklading werden doorgesne den, waarna het schip weer recht kwam. Scherpenisse volgde het thuis in Sint-Annaland allemaal via de telex. Zijn zes bemanningsleden klaarden het karwei in een uur. De Gerarda was met een proeflading hout op weg van de Duitse Oostzeehaven Wismar (in de Lübecker Bocht) naar Portugal en Spanje. In het ruim zaten rollen met krantenpapier uit Finland. De kustvaarder vaart eigenlijk conti nu vanuit Zweden en Finland met hout en papier naar Zuid-Europa. Dit keer was Duitsland ook in de route opgenomen en het trof slecht, dat er van vrijdag op zaterdag in de buurt net een flinke storm woedde. In De nemarken ontstond daardoor heel veel schade. De zeewaardige Gerar da kan een stootje hebben, maar toen de lading ging schuiven, namen de risico's gestaag toe. Ingrijpen bleek nodig en daarom werd het mes gezet in de banden van dertig pakketten hout. Dat bleek de oplossing voor het veiligheidsprobleem. „Hoe het verzekeringstechnisch zit, weet ik nog niet", zegt Scherpenisse. „Maar dit is niet zo maar gebeurd. Het was nodig voor de veiligheid." Sleepboot de Waker (de vroegere Solo van Greenpeace) hield zich nog gereed voor het geval het uit de hand zou lo pen, maar de Gerarda doorstond de beproeving goed. „Op Terschelling zullen ze handenwrijvend hebben staan wachten op de 150 m3 hout die aanspoelde", aldus Scherpenisse. Maandagmorgen was de Gerarda al in de Golf van Biskaje aangekomen. Vandaag, donderdag, moet een deel van de lading gelost worden in een haven bij de stad Porto in Noord- Portugal. Daarna zet de kustvaarder zijn reis voort naar de eindbestem ming, de Spaanse stad Allicante, waar maandag de rest van van de la ding papier en hout zal worden ge lost. Het dekkingspercentage van ge- den. Wie het uittreksel zelf op het meentelijke diensten wordt de laatste jaren sterk benadrukt. De 2,4% - voor bouwvergunningen en burger lijke stand zelfs 10% - die Tholen verhoogt, maakt dat de leges 51% van de kosten dekken, zo hebben ambtenaren berekend. In oktober stemde de RPF/GPV-fractie als eni ge tegen het verhogen van de leges burgerlijke stand. P. van Belzen vindt dat al jaren principieel onjuist, om dat burgers geen keuze hebben en voor deze dienst uitsluitend bij de gemeente terecht kunnen. De kosten van de burgerlijke stand zouden door de verhoging nog maar voor 39% gedekt worden, rekenden burge meester en wethouders voor. Ook Steenbergen werkt toe naar een kos tendekkend systeem, meldt burge meester G. van Wijk. Bij het doorne men van de verschillende tarieven is gebleken, dat sommige te hoog la gen, verklaart hij de aanpassingen die nu doorgevoerd worden. Een paspoort gaat in Tholen 115 gul den kosten (het zomertarief van Rei- merswaal is 115,50 gulden). Maar Steenbergen kan zijn burgers deze dienst aanmerkelijk goedkoper leve ren. In het najaar en de winter moet een inwoner van deze gemeente 84,50 gulden betalen voor het reis document en in de zomer 104,50 gulden. Die nieuwe tarieven liggen vijf tot zes procent lager dan op dit moment. Het bijschrijven van een kind in een paspoort wordt daarente gen flink duurder: 22,40 gulden te gen 14 gulden nu, terwijl Tholen 16,50 gulden gaat rekenen. Maar een zakenpaspoort is in Steenbergen 3% in prijs verlaagd en komt op 123,75 gulden, wat 28 gulden onder het Thoolse tarief ligt. De prijs van een Europese identiteitskaart is in beide gemeenten gelijk. Kost een rijbewijs in Tholen volgend jaar 53 gulden, ook daarvoor is men in de Brabantse buurgemeente aan merkelijk goedkoper uit. De prijs wordt er verlaagd van vijf tientjes naar 38,90 gulden (ook Reimerswaal rekent nu 38 gulden). Tegelijk komt er een afzonderlijk - flink hoger - ta rief voor het omwisselen van een rij bewijs: 53,15 gulden. Een uittreksel uit het persoonsregis ter kost op dit moment in beide ge meenten een tientje (in Reimerswaal 5,75 gulden). Na 1 januari is in Tho len de prijs elf gulden, terwijl in Steenbergen twee tarieven gaan gel gemeentehuis haalt, betaalt 6,10 gul den. Maar wie het toe laat sturen, moet 14,25 gulden neertellen. Forse prijsverhogingen voert Steen bergen door voor het sluiten van een huwelijk. Op doordeweekse dagen gaat dat 534 in plaats van 400 gulden kosten. Tholen zit daar met 340 gul den fors onder (en Reimerswaal re kent zelfs maar 220 gulden). Voor huwelijken op zon- en feestdagen ontlopen beide gemeenten elkaar niet veel: Tholen rekent 1250 gulden en Steenbergen 1234 gulden. In Tho len geldt dit tarief ook voor de zater dag, maar in Steenbergen gaat dan 200 gulden van de prijs af. „Mensen die gaan trouwen stellen steeds ho gere eisen aan bijvoorbeeld de aan kleding van de trouwzaal. Dus daar hebben we eens goed naar geke ken", zegt Van Wijk. Het gemeente huis in Steenbergen moet er op vrij dagmiddag speciaal voor open, want normaliter is het dan gesloten. En in de Brabantse gemeente wordt veel op zaterdag getrouwd: „Soms wel drie huwelijken achter elkaar." Een bouwmelding tenslotte, daar voor rekent Tholen 140 gulden en Steenbergen 127,50 gulden. Ook voor een sloopvergunning rekent Steenbergen dat bedrag, terwijl Tho len er 274 gulden voor vraagt. Valt de hoogte van de leges veelal in het voordeel van de inwoners van de Brabantse gemeente uit, met de be lastingen ligt dat even anders. De on- roerende-zaakbelasting bijvoor beeld. Gebruikers betalen per 5000 gulden waarde 6,35 gulden, terwijl het eigenarendeel 7,90 gulden is. In Tholen liggen deze tarieven op re spectievelijk 4,68 gulden en 5,85 gulden. Maar Steenbergen kent geen rioolbelasting. Bovendien pakt de verfijning van de uitkering uit het ge meentefonds voor Steenbergen slecht uit: 1,4 miljoen gulden min der. De afvalstoffenheffing is in bei de gemeenten kostendekkend. Meer- persoonshuishoudens moeten in Steenbergen volgend jaar 509 gulden op tafel leggen en in Tholen 410 gul den; voor eenpersoonshuishoudens zijn de bedragen respectievelijk 434 en 307,50 gulden. De minicontainer voor bedrijven kost in Tholen 414,77 gulden (240 liter) en in Steenbergen 494 gulden exclusief btw. De uit 1842 daterende Johannes de Doperkerk in Nieuw-Vossemeer kan, wat het gemeentebestuur van Steen bergen betreft, op de rijksmonumen tenlijst geplaatst worden. Ook het landgoed Dassenberg - aan de weg naar Halsteren - en de directiewoning met kantoorpand van de voormalige suikerfabriek te Dinteloord mogen op de lijst komen. De eigenaren van drie boerderijen in de gemeente hebben bezwaar gemaakt tegen de monumen tenstatus. En de Suiker Unie wil de suikerpakhuizen en bietengor van de oude fabriek uitzonderen. Die bezwa ren worden door het gemeentebestuur gehonoreerd. Argumenten zijn het waardedalend effect en beperking in het gebruik wat de bedrijfsvoering be lemmert. Het besluit van de gemeen teraad is een advies aan de provincie, die op haar beurt de minister adviseert over de aanwijzing. Deze beslist uit eindelijk over de monumentenstatus. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Voorho®" Crusio Advertentie I.M. Joop van Pope ring (links) en Bert Busman in de watersportwinkel waaruit het zoute water in de nacht van vrijdag op zaterdag gepompt moest worden, nadat het pand aan de jachthaven van Sint-Annaland door een plotselinge opstuwing was ondergelopen. staande artikelen allemaal hoger worden gezet. Bij de ingang werd een vloedplank gezet en ook bij de achteruitgang richting de werk plaats werd een vloedplank gezet. Met pompen en waterstofzuigers werd geprobeerd om het water niet hoger te laten komen, maar het leed was al geschied. „Houten vloeren, zoals we die gedeeltelijk in de winkel hebben, kunnen niet goed tegen zout water", zegt Bus man. „De lasapparatuur e.d. in de werkplaats hebben we tijdig droog „Dat klopt", zegt kantonnier Koos Heijboer van het waterschap Zeeuwse Eilanden. „Bij Sint-An naland is er altijd sprake van op stuwing. Bij de keersluis in Stave- nisse is het bij 3.00 meter gebleven." De sluis ging vrijdag om 22.50 uur dicht en zaterdag ochtend om 2.15 uur weer open. De stormschade bleef daar beperkt tot een haringmanblok die uit de zeewering verdween. Bij Busmaritiem was het erger. In de winkel moesten de op de grond kunnen zetten." Samen met zijn medewerker Joop van Popering, oud-brandweercom mandant Witte van Popering en zijn schoonzoon Gerard Hoogstad van de rondvaartboot Frisia werd het karwei geklaard. Busman begreep niet waarom de schuiven in de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde niet neergelaten waren. „Dit had men toch 's middags al zien aanko men, want het laag water liep niet weg." De afdeling getijdebeheer van rijkswaterstaat uit Middelburg had Busman 's middags gebeld, dat er een waterstand werd verwacht van 2.75 NAP. „Ik word elk seizoen zo'n vijftien keer gebeld voor hoog water. Daarvoor hebben we ook vier mensen op een lijst staan die ge waarschuwd kunnen worden. Vrij dagavond stelde rijkswaterstaat de verwachting bij tot 3.00 meter. Dan komt het water wel op de kade, maar dan hebben we in de winkel geen last. Het werd echter 40 cm. meer en als dat zo is, dan ben je al te laat. Dat bleek wel in onze situatie, want het water komt dan heel snel." Busman ziet de hoge waterstand niet alleen in Sint-Annaland als een pro bleem. „Collega's in Bruinisse, Yer- seke, Colijnsplaat en Kats zullen er net zo goed mee zitten en daarom zou je denken, dat zoiets met de stormvloedkering niet meer mag ge beuren. Want water in je winkel en dan nog zout water, dat is natuurlijk niets dan ellende", aldus Busman. ik December was nog maar net begonnen of ze zorgde vrijdag voor een fikse storm die onder meer deze boom velde aan de Oude Sint- Annalandseweg tussen Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. den-Europa trok. De temperatuur was royaal met 15 graden, terwijl 10 graden normaal zou zijn. We gingen een paar klassieke herfstda gen tegemoet. Een depressie trok via Engeland ten noorden van de Wadden weg naar het oosten. Vrij dag de 5e begon dat in de loop van de ochtend merkbaar te worden door een toenemende bewolking, gevolgd door regen later op de avond. De wind nam toe tot hard en soms stormachtig uit zuidwestelijke richting. Later draaide de wind naar het noordwesten. De temperatuur deed ook een stapje terug naar 10 a 11 graden. Ook zaterdag was het zwaar bewolkt met veel wind en November is de laatste maand van het metereologische jaar. Om deze tijd van het jaar kan het niet anders dan wisselvallig zijn met daar tus sendoor nog droge dagen. Maandag I november was zo'n wisselvallige dag met weinig zon en veel bewol king. Er stond een strakke zuiden wind (kracht 5 a 6 en later in de avond 7) met lichte regen. Dinsdag was een droge dag met weinig zon, maar met 14 graden kwamen we er nog goed vanaf. Woensdag 3 en donderdag 4 november waren even eens droge dagen, maar de zon liet zich nu veel zien, met name op woensdag, door een hogedrukge- bied dat van de oceaan naar mid- met 9 graden was het qua tempera tuur wel op. Zondag 7 november was er eveneens veel bewolking, maar het bleef droog. Maandag pas seerde een zwakke storing met mot regen in onze streken. Ook nu weer liet de zon zich niet zien. De vooruitzichten voor de nieuwe week waren gunstiger met droog weer en meer zon, onder invloed van wederom een sterk hogedruk- gebied in de buurt van Ierland. Pas later in de week schoof dit door naar Scandinavië. De wind was eerst noordwestelijk, maar draaide naar het noordoosten. Daardoor werd drogere lucht aangevoerd. De temperatuur ging langzaam om laag; overdag, maar met name in de nacht. Echt winterweer zat er ech ter niet in. Dinsdag de 9e was de weersverbetering al duidelijk merk baar met wolkenvelden en af en toe wat zon. Woensdag en donderdag werden de wolkenvelden afgewis seld met flinke zonnige perioden. De thermometer kwam niet verder dan 9 graden. Wel nam de wind uit het noordoosten toe tot kracht 5 a 6 en dat voelde behoorlijk koud aan. Vrijdag de 12e was er eerst wat be wolking, maar in de loop van de morgen kwam de zon erdoor en De gemeentewet biedt gemeenten de mogelijkheid om betaling te vra gen voor diensten. De brandweer wet maakt onderscheid tussen hulp verlening en dienstverlening. Voor hulpverlening kan geen rekening worden verstuurd, maar voor dienstverlening wél. Een voorbeeld is brandwacht zijn bij evenemen ten. In de loop der jaren is een deel van het werk van de brandweer van dien aard geworden, dat het eigen lijk niet redelijk is om de kosten daarvan op de samenleving te ver halen, legt De Feijter uit. Boven dien wordt tegenwoordig door overheden veel meer dan in het ver leden gelet op de kosten. „Vroeger werd de brandweer gevraagd om wacht te lopen en dan werd daar bij de gemeente zo eens een uur voor geschreven", geeft hij de praktijk weer. Overigens loopt het in Tholen wel los met de 'brandweerinzet op bestelling'. De commandant noemt een concert van de popgroep Nor maal in Scherpenisse waar een brandwacht aanwezig was. Andere denkbare situaties zijn het reinigen van wegen (van slik) of opruimen van andere vervuilingen. Het kan voor de veroorzaker een afweging zijn of hij dit zelf opruimt, er de brandweer voor vraagt of zelfs een gespecialiseerd bedrijf. De Feijter haast zich te zeggen dat het niet zo is, dat in Tholen misbruik wordt ge maakt van de brandweer. Zolang er geen verordening is, kan een gemeente juridisch geen ver goeding vragen. Maar het opstellen ervan is ook niet zo eenvoudig, al dus de brandweercommandant. „In voorkomende gevallen is gebleken dat de rechter de verantwoordelijk heid van de gemeente erg breed uit legt." Ook burgemeester G. van Wijk van Steenbergen benadrukt dat de verordening het raamwerk is dat het juridisch mogelijk moet ma ken om mensen te laten betalen (ook hij noemt het opruimen van modder en olie op wegen als voor beeld). Over de hoogte van de tarie ven kan hij nog niets zeggen. Die zullen later vastgesteld worden, maar moeten goed onderbouwd zijn in verband met mogelijke juri dische procedures. Momenteel is het betalen van brandweerinzet in Tholen nog niet aan de orde, maar De Feijter denkt dat het er op termijn van zal komen. De politiek zal daarover moeten be slissen. Het bureau Halt (dat alternatieve straffen verzorgt voor jongeren tussen de 12 en 16 jaar) heeft sa men met de politie en het openbaar ministerie de jaarlijkse vuurwerk actie opgezet. Er wordt extra gelet op het te vroeg afsteken van vuur werk en ook op het in bezit hebben van illegaal vuurwerk. Wie bom metjes maakt of met vuurwerk naar mensen of dieren gooit, krijgt zonder pardon een proces-verbaal. De eerste jongeren die vuurwerk ander hogedrukgebied trok vanuit Scandinavië naar het zuidoosten. Dat betekende dat oceaanstoringen ons weer konden bereiken en die brachten wisselvallig weer. Vanaf dinsdag 16 november was dat te merken. Na een koude nacht met een temperatuur van -1,2 graden, begon de dag nog zonnig, maar al snel nam de bewolking uit het wes ten toe. De bovenlucht was zo koud, dat rond het middaguur de neerslag in de vorm van natte sneeuw naar beneden kwam. Ook dat was voor het eerst in het nieuwe seizoen. Later ging de neerslag over in regen. De wind maakte een zwaai naar het zuidwesten, maar in de nacht van dinsdag op woensdag draaide ze weer naar het noordwes ten waarbij veel buien met hagel en natte sneeuw werden aangevoerd. Die buien gingen soms gepaard met pittig onweer. Dat weertype hadden we te danken aan een actieve de pressie bij Denemarken. Bij het af tappen van de regenmeter bevatte die woensdagavond 22,4 mm water. De wind nam flink toe tot krachtig uit het noordwesten. Ook donder dag de 18e kwam daar nog geen verandering in. De depressie ver plaatste zich oostwaarts, de wind draaide al naar noord tot noordoost. De buiigheid werd langzamerhand minder en er kwam wat drogere lucht. Vrijdag was het al een stuk beter en de zon liet zich met regel maat zien. Wel was het koud, want de temperatuur kwam niet hoger dan 5 graden en dat is 3 graden minder dan normaal. In het week einde veranderde er niet veel. Het afstaken, zijn al gepakt en naar Halt verwezen. Vorig jaar vielen er in Nederland 1300 gewonden door vuurwerk, waarvan 200 kinderen tussen de 5 en 9 jaar. Dat aantal stijgt nog steeds. De politie zal niet alleen in uniform, maar ook in burger surveilleren en letten op het te vroeg (voor oudejaarsdag) afste ken van vuurwerk. Tot nu toe pak te de politie in het Oosterschelde- bekken veertien jongeren op. Een keer werd proces-verbaal opge maakt wegens illegale verkoop. Er zijn al duizenden strijkers in be slag genomen en ook zijn er vijf vuurwerkbommen bij de politie in geleverd. De vrees bestaat dat er dit jaar vanwege de overgang naar 2000 extra veel illegaal, onveilig en te zwaar vuurwerk Nederland wordt binnengesmokkeld. bleef overwegend droog en tame lijk koud met 's nachts lichte vorst. Na het weekeinde van 20 en 21 no vember werd het een stuk zachter. Dat betekende niet dat we een lange droge periode tegemoet gingen. Re gelmatig waren er storingen met re genbuien. De wind ging om naar westelijke richtingen. De tempera tuur kwam weer op een wat hoger peil. Maandag 22 november was overwegend grijs met af en toe wat lichte regen en een temperatuur van 8 graden. Dinsdag was een mooi, droge en vooral zonnige dag. Het kwik kwam tot de lente-achtige waarde van 10,2 graden. Ook woensdag bleef het droog, maarer was meer bewolking waar de zon niet doorheen kon komen. Donder dag de 25e kende eveneens veel be wolking met regen en een krachtige zuidwestelijke wind. Het was be paald niet aangenaam. Vrijdag ver liep weer droog en later in de mid dag kwamen er opklaringen. Er stond een stevige zuidenwind. Dat weerbeeld bleef gelden voor het eind van november. Van tijd tot tijd was er neerslag en doorgaans veel wind. Dat werd veroorzaakt door een krachtig hogedrukgebied boven midden-Europa en diepe depressies in de buurt van IJsland. Daardoor werd een sterke zuidelijke stroming in stand gehouden waarmee zeer zachte, vochtige lucht werd aange voerd. Met temperaturen van 10 a 11 graden, was het aan de warme kant voor eind november. werd het een stralende dag. Met het weekeinde voor de boeg, moesten we rekening houden met meer be wolking. De nachten werden min der koud, maar overdag onderging het kwik nauwelijks enige stijging of daling. Zaterdag de 13e begon erg mistig met een zicht van hoog uit 70 meter. Pas laat in de ochtend brak de zon door, maar die kreeg slechts weinig ruimte vanwege be wolking die vanuit het noorden naar het zuiden trok. Tegen de avond vielen er enkele druppels re gen. Zondag was weliswaar be wolkt, maar droog. Maandag was een van het begin tot eind zonnige, vrijwel wolkenloze dag. De wind was zwak uit het oosten, waardoor koude lucht werd aangevoerd. Toch werd het nog 8 graden. In de tweede helft van de middag zakte het kwik echter pijlsnel. We gingen een kou de nacht tegemoet en tussen half tien en tien uur was het zover. Voor het eerst in het nieuwe seizoen daal de de temperatuur op waarnemers hoogte (1,5 meter boven maaiveld) tot onder het vriespunt. Het hogedrukgebied waar we een aantal dagen droog weer met tame lijk veel zon van hadden, trok in zuidwestelijke richting weg. Een St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 7 7,4 Gemiddelde maximum temperatuur 9,8 9,8 Gemiddelde minimum temperatuur 4,5 5 Hoogste maximum temperatuur 16,7(1) 16,8(1) Laagste maximum temperatuur 4,2(16) 4,3 (21) Hoogste minimum temperatuur 9,2(1) 9,2(1) Laagste minimum temperatuur -1,4(21) -1,1(21) Aantal uren zonneschijn 64 78 Aantal ijsdagen - - Aantal vorstdagen 4 3 Aantal vorsturen 19 9 Dagen lichte vorst (tussen 0 en-5° C) 4 3 Neerslag Aantal dagen met neerslag 18 18 Aantal dagen met neerslag 10 mm 1 2 Aantal dagen met hagel 2(17,18) 3 Aantal dagen met sneeuw 2(16,18) 3 Aantal dagen met ijzel - 1(16) Hoogste etmaalsom 22,4(17) 22,1 Totaalsom 55,4 71,4 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1021 1021 Hoogste luchtdruk 1035 1036 Laagste luchtdruk 996(5) 996 Laagste luchtvochtigheid 57(15) 54 Dagen met onweer 2(17,18) 1 Aantal dagen met weerlicht - - Aantal dagen met mist 2(13,24) 1(13) Gemiddelde windsnelheid 4,7 4,1 Hoogste windsnelheid (m/sec) 20,6(18) 18,3 (6) De getallen tussen haakjes zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5