Tanken bij de verkeerde pomp en dertig kilometer is genoeg „Je voelt je nu toch wel klein uitverkoop Advocaat Laban daagt gemeente voor rechter Tegenvaller Molenvliet blijft voor de gemeente Relatief weinig verkeersboetes Gemeente lokt baby's met doosje Tweede lustrum met 400 liefhebbers zang naar Doelen Zaterdag 11 december DEMONSTRATIES BROODBAKMACHINE van 10.00 tot 16.00 uur VERJflfiL Ernst Prosman en Anke Vroegop uit Scherpenisse winnen wedstrijd De 10-jarige Ernst Prosmua va., de Groen van Prinste rerschool en de 7-jarige Anke Vroegop van de Ooster scheldeschool in Scherpenisse kregen maandagochtend een prijs voor de tekening die ze maakten voor de wed strijd kind en verkeersveiligheid. Hun tekeningen staan met tien andere tekeningen in de kalender voor 2000 van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Met de actie wil het ROVZ het aantal verkeer- slachtoffers met een kwart verminderen. De kinderen kregen een cadeaubon, een oorkonde en de kalender, de school een bedrag van 750 gulden. Helemaal klaar voor Eerste keer Educatieproject Wegens illegale kap bomen Ten Ankerweg De gemeente heeft aan de Ten Ankerweg in Tholen op 3 november illegaal een groot aantal (82) bomen neerge haald. Hiervoor was nog geen kapvergunning verstrekt. B. en w. hebben daarmee een strafbaar feit begaan. Dat stelt mr. J.E. Dijk van het bureau voor rechtshulp uit Dordrecht naar aanleiding van klachten van mevr. C. La- ban en andere bewoners van de Ten Ankerweg. Bij de milieu-officier van justitie van de Middelburgse recht bank heeft hij een aanklacht ingediend. Mr. Dijk wil dat de gemeente gestraft wordt. Pas na telefoontje B. en vu lieten voornemen schadeclaim varen De gemeente moet zelf opdraaien voor de tegenvaller van ruim een half miljoen gulden bij de reconstructie van de Molenvlietsestraat in Tholen. Bij het ingenieursbu reau Nivec blijkt geen verhaal mogelijk. Het bedrijf is al leen bereid om de gemeente de rekening van 3924 gul den voor meerwerk kwijt te schelden. Nivec heeft te goeder trouw gehandeld. Deze week Grote kerstmarkt Meulvliet Tholen Surfen bij Sint-Philipsland met windkracht negen kortingen tot De meeste mensen blijven vrijdagmiddag zoveel moge lijk binnen om de zuidwesterstorm die Zeeland teisterde te mijden. Met windkracht negen en soms uithalen naar tien is het een behoorlijk natuurgeweld. De Oosterschel- de wordt opgezwiept tot een roerig water waarvan de golven bruisend uit elkaar spatten op de basaltblokken. Diezelfde Oosterschelde is - net als de andere Zeeuwse wateren - vrijwel leeg (op wat beroepsvaart na). Maar je hebt altijd uitzonderingen op de regel. In de haven van Sint-Philipsland zijn vier jongens bezig met een behoor lijk vermoeiende ontspanning: windsurfen. Zware depressie Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het idee van raadslid mevr. E. Frigge- Hogesteeger voor het planten van een millenniumboom werd destijds door b. en w. afgewezen. Niets bijzonders dat millennium. Bovendien gaat de 21ste eeuw pas 1 januari 2001 begin nen, dus is het overdreven in 2000 al vast iets extra's te doen. Het comité Vossemeer 2000 ving eveneens bot bij het college toen er om subsidie voor festiviteiten rond het jaar 2000 werd gevraagd. Nu het gemeentebe stuur echter is benaderd door een be drijf om zelf met een millenniumca deau te komen, is het wel goed. Volgend jaar krijgen nieuwgeborenen een verzilverd bewaardoosje met de tekstWelkom in het jaar 2000' en het gemeentelogo. Bij de geboorteaangif te krijgen de ouders het doosje mee, dat gebruikt kan worden voor de eer ste tandjes of eerste haarlokjes. Ze kunnen de tekst bij de leverancier ook gratis laten veranderen in 'mijn-eer- ste-tandendoosje' of 'mijn-eerste- haarlokdoosje' waarbij tevens de naam van het kind wordt vermeld. Hoewel thuisbevallingen het allerge makkelijkst zijn, moeten sommige moeders noodgedwongen uitwijken naar een ziekenhuis. De geboorteaan gifte gebeurt dan in bijvoorbeeld Ber gen op Zoom, Roosendaal, Goes of Dirksland. De afdeling burgerlijke stand van de gemeente Tholen krijgt die gegevens dan later door en ook die Tholenaren wordt dan een verzil verd bewaardoosje toegestuurd. In 1998 werden er 346 kinderen geboren in de gemeente Tholen: 180 jongens en 166 meisjes, in hoeverre de faal angst voor het nieuwe millennium meespeelt, is nog de vraag, maar nu bekend is, dat er in het gemeentehuis een verzilverd doosje klaar staat voor elke baby, mag verwacht worden dat er in de herfst van 2000 meer kinde ren dan gemiddeld geboren worden. Voor de tiende keer organiseert VZOS-secretaresse Anny Geluk uit Sint-Annaland maandagavond een muzikale reis naar de Doelen in Rot terdam. Er gaan maar liefst 400 zang liefhebbers mee, honderd meer dan vorig jaar. „Elk jaar is er nog groei geweest, het is ongekend", zegt mevr. Geluk. Aanvankelijk had ze zes bus sen gereserveerd en 300 kaarten be steld bij het Doelencomité in Oud Be- ijerland, dat de kerstconcerten van Deo Cantemus jaarlijks organiseert. „Maar eerst kwam er een aanmelding van 26 kaarten bij en vervolgens wil de er nog een zangkoor mee, zodat we nu op acht bussen uitkomen." In 1990 werd met een harmonicabus door 66 mensen uit Sint-Annaland het eerste Doelenconcert bijgewoond. „De bestuursleden Han den Haan en Jan Vroegop gingen voor die tijd indi vidueel al naar Deo Cantemus en toen dat een keer ter sprake kwam, bleken er veel liefhebbers te zijn. Het jaar daarop wilden er weer meer vrienden en kennissen mee, onder wie ook ze ventien mensen uit Stavenisse, die buschauffeur Adrie van Driel van de Darvi weer kende. Als een sneeuw baleffect breidde de belangstelling zich uit over heel Tholen en Sint-Phi lipsland. Maandag rijdt er een aparte bus uit Tholen en één uit Oud-Vosse meer. Het komt natuurlijk niet van zelf, want er is veel werk aan. Vanaf september ben je eraan bezig, maar ik doe het graag en het initiatief slaat aan. Nu gaan er weer mensen uit Oos- terland voor het eerst mee. Wij bezoe ken het eerste concert, maar alle vijf uitvoeringen van Deo Cantemus in de Doelen zijn uitverkocht." Ook een or kest en solisten werken eraan mee. De EO maakt televisie-opnamen die rond de kerstdagen worden uitgezonden. Molendijk 3-4, 4695 BB St. Maartensdijk, tel. 0166-662315 ELECTROWORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M. Ernst Prosman van de Groen van Prinstererschool tekende het blad voor juni. De tekening van Anke Vroegop van de Oosterscheldeschool is te zien bij de maand februari. De tekening van Ernst is te zien op het blad van de maand juni. Ernst tekende een automobilist die bij het verkeerde pompstation zijn brandstof haalt. De bestuurder gooit geen benzine in zijn auto, maar laat zich zelf vollopen met bier. 'Tank niet bij het verkeerde station', heeft hij erbij geschreven. Want met drank op achter het stuur, is het levensgevaarlijk, vindt Ernst. De leerling was blij met de prijs en de oorkonde die hij van R. van Leeuwen-Lindenburg kreeg. Zij was een van de vijf juryleden. Ze vertelde dat er heel veel kinderen hebben meegedaan: 142 scholen schreven zich in en de 125 scholen die uiteindelijk meededen, stuur den ieder tien tekeningen in. De ju ry moest bijna 1200 tekeningen be kijken. „Het was heel moeilijk want we moesten er voor zorgen dat er in heel Zeeland winnaars kwamen. Het zou niet leuk zijn als alle prijzen maar in één plaats of op één school terecht zouden ko men." Voor de Groen van Prinsterer school was het de vierde maal dat ze in de prijzen van de jaarlijkse te kenwedstrijd van het ROVZ viel. Ook nu mocht directeur J.W. Du- vekot van de school op gerefor meerde grondslag een certificaat ter waarde van 750 gulden in ont vangst nemen als aanmoedigings prijs. „Maar waar het eigenlijk om gaat, is dat het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent omlaag moet," zo zei hij. De prijzen voor Tholen kwamen in één dorp terecht, maar op twee scholen die weer wel in één gebouw gehuisvest zijn. Want na de prijsuit reiking beneden, ging mevrouw van Leeuwen via de andere ingang naar de openbare basisschool de Ooster scheldeschool om op de bovenver dieping Anke Vroegop uit groep 4 in het zonnetje te zetten. Anke zat er al helemaal klaar voor. Zij was vrijdag al door sinterklaas - tijdens diens bezoek aan school - op de hoogte gebracht van de uitslag van de tekenwedstrijd. Anke's teke ning is te zien bij de maand februari. Ze tekende een groepje kinderen dat aan het spelen is op een gras veld, niet ver van de weg waar au to's en vrachtwagens over rijden. (Eentje met de naam van een be kende woninginrichter). „De auto's moeten goed uitkijken waar de kin deren spelen," legt ze uit. Dertig kilometer is dan ook had genoeg in het dorp, vindt ze. Directeur H. Witjes werd er ook bijgehaald met zijn groep kinderen om de oorkonde en de prijs van 750 gulden voor heel de school in ontvangst te nemen. Voor de Oos terscheldeschool was het extra feestelijk omdat het de eerste keer is dat de school in de prijzen valt. „De tekenwedstrijd leefde heel erg op school. De kinderen hebben heel erg hun best gedaan. Dit keer waren wij aan debeurt om een prijs te winnen," zei Witjes. Het ROVZ en het regionaal pedago gisch centrum Zeeland is een ver- keerseducatieproject begonnen op vier Zeeuwse basisscholen. Het be staat uit verkeerslessen, een prakti sche verkeersproef, verkeersprojec- ten, aandacht voor een verkeers veilige schoolomgeving en een ver keersveilige school-huisroute. Ook de ouders worden erbij betrokken. Haalt een school voldoende punten, dan wordt een verkeersveiligheids- label uitgereikt (een kunststof bord voor aan de gevel). Het ROVZ be taalt de begeleiding. Scholen die een label hebben gehaald, krijgen korting op Zeeuwse attracties zoals het trampolinecentrum Wester- schouwen, miniatuur Walcheren en waterland Neeltje Jans. Het gemeentebestuur is al sinds vorig jaar bezig met de voorberei dingen voor de derde fase van de reconstructie van de Ten Anker weg. Voor de aanleg van de rotonde op het kruispunt Ten Ankerweg/ Molenvlietsedijk moesten er bo men gekapt worden. Dit gebeurde op 3 november, zo constateerde omwonenden. Vrijdag 12 novem ber nam mr. Dijk contact op met W.A. Blaas, chef civiele techniek van de gemeente Tholen. „Ik stel de hem de vraag of er een vergun ning verleend was voor de kap van de desbetreffende bomen. Blaas bleef het antwoord schuldig en be loofde mij terug te bellen", schrijft mr. Dijk aan de milieu-of ficier van justitie bij de Middel burgse rechtbank. „Op 16 novem ber nam ik opnieuw contact op. Ik vernam van Blaas, dat er inder daad een kapvergunning nodig was, in ieder geval voor het ver wijderen van iepen en esdoorns. Verlening van de vergunning aan het college van b. en w. had inmid dels plaatsgevonden, aldus Blaas. Uit een brief van de gemeente blijkt echter, dat de vergunning pas 16 november is verleend; de bezwarentermijn loopt dus op 28 december af. Volgens artikel 4.5.4a van de Algemene Plaatselij ke Verordening wordt de werking van de kapvergunning opgeschort totdat de bezwarentermijn is vers treken of - indien bezwaar ge maakt is - totdat op het bezwaar is beslist. Van de vergunning mag dus op zijn vroegst worden ge bruik gemaakt op 28 december." Het geeft mr. Dijk te denken, dat de vergunning is gedateerd op 16 november. „Dat is enige dagen na dat ik contact had opgenomen met de gemeente. Dit wekt de indruk, dat de vergunning er helemaal niet was gekomen, als er niet om ge vraagd was namens omwonenden. Nu er in het nabije verleden ook el ders in Tholen bomen zijn gekapt in verband met de reconstructie van wegen (bijvoorbeeld in het ka der van de reconstructie Molen- vlietsestraat/Ten Ankerweg fase II en het Bosje) is het maar de vraag, of daarvoor een kapvergunning is verleend." Volgens mr. Dijk zijn de omwo nenden .geschokt' dat b. en w. de verplichtingen uit de APV niet na leven. „Als het college de bepalin gen uit de verordening zelf over treedt, hoe kan ze dan de burger aanspreken op het illegale kappen van bomen? Ik verzoek u naar aan leiding van de overtreding dan ook om tot vervolging van de gemeente Tholen over te gaan", schrijft de advocaat aan de milieu-officier van justitie. Of de commissie gemeentelijke ontwikkeling dat maandagavond voor zoete koek aanneemt, valt te bezien. B. en w. zijn zelf nogal te vreden over het .onderhandelings resultaat.' Het college noemt de af wikkeling .redelijk gelet op de omvang van de opdracht.' Op 27 april overwoog het college nog om een schadeclaim bij Nivec in te dienen. Wethouder K.A. Heijboer maakte dat voornemen 17 juni in een gesprek met het ingenieursbu reau kenbaar, maar een week later lag er al een antwoord van Nivec, dat er geen redenen waren om een schadevergoeding aan de gemeen te Tholen toe te kennen. Elke maand vroeg RPF/GPV-raadslid drs. A.L. Piet of er al wat te mel den viel over de schadeclaim, maar steeds kreeg de gemeente raad van wethouder Heijboer te horen, dat het college er nog mee bezig was. Op 24 juni was echter al duidelijk, dat er geen cent viel te halen. B. en w. kwamen zelf tot de conclusie, dat Nivec niet ver antwoordelijk te stellen is voor de enorme tegenvaller. ZIE VERDER PAGINA 3 Watersportwinkel op havenplateau Sint-Annaland loopt onder door plotselinge stuwing van water Poging om jeugdverkeers- brigade in Tholen van de grond te krijgen Puk-en-Mukhuizen volgend jaar in vier plaatsen Echtpaar Den Braber-Quist in De Schutse 60 jaar getrouwd Gemeente Tholen wil in 2000 met eigen site het internet op Dacomex bouwt na brand nieuwe loods van een miljoen Tholense Boys kan naar 2000 met behalen van periodetitel A. Gebraad en J. Walpot mooiste duiven bij De Zwaluw Sint-Maartensdijk SPS op zoek naar vervanger voor trainer Mark de Weerd OF EEN MAN EEN HEER IS, BLIJKT UIT ZUN GEDRAG TEGENOVER MENSEN WAAR HU GEEN BELANG BIJ HEEFT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De politie heeft vorige week relatief weinig verkeersboetes uit kunnen delen. Van maandag tot en met zon dag werden twintig boetes uitge deeld voor het niet dragen van gor del of helm en 79 automobilisten overschreden de snelheidslimiet. De controles vinden plaats in het kader van het verkeershandhavingsproject en komen bovenop de reguliere controles door de Thoolse politie. De stichting Thoolse evenementen en promoties (Step) organiseert za terdag een kerstmarkt in gemeen schapscentrum Meulvliet. Van tien tot zes uur tonen in de sporthal meer dan zestig standhouders hun kun sten, waren en hobby's. Er is een terras en er zijn diverse optredens van onder andere fanfare Acceleran do uit Sint-Annaland. Er zijn stands voor cadeau-artikelen, eten, drin ken, kleding, hobbyspullen en sie raden. Ook uiterlijke verzorging komt aan bod. Voor de kinderen (die onder begeleiding gratis toegang hebben) zijn er een kerstman die ca deautjes uitdeelt en een springkus sen. Verder zijn er demonstraties tif fany en kaarten maken. Maar ook andere hobby's zoals dakpannen be schilderen, boeken decoreren en het maken van gipsdecoraties komen aan bod. \^BYGI/vABRf:Rf HERENMODE/KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. bezig. Met grote snelheid jagen ze heen'en weer tussen de kade en de werkhaven van de gebroeders Van Tilburg. De golven zijn nu dermate hoog dat de surfers er flinke spron gen op kunnen maken, geholpen door de krachtige wind. Het zijn vier jongens uit Bergen op Zoom. Terwijl Roel Tiegers met veel moeite zijn surfplank met zeil over de kade naar de waterkant draagt, is Steven Bouwens nog volop aan het sleutelen aan zijn surfplank. „Ik heb een beetje pech gehad", vertelt de Bergenaar. „We moeten vanwege de harde wind met heel kleine zeilen surfen, maar mijn masten waren te lang. Nu heb ik twee delen in elkaar gestoken. Een beetje puzzelen, maar het is ge lukt." De vier fanatieke surfers waren eigenlijk onderweg naar Oudorp. „We vertrokken met een fatsoenlijke zuidwest 7, maar toen we hier bij Sint-Philipsland kwa- Op de kade is het vanwege de wind voor iemand zonder bagage al lastig om overeind te blijven, maar om dan met een zeil het wa ter op te gaan, is een aardige pres tatie. Twee van hen - Maurits Drent en Paul Kleefman - zijn al men, ging het karretje slingeren en we durfden het toch niet aan om daarmee over de Philipsdam te rij den. Dus toen we hier de haven za gen, zijn we maar gestopt en het gaat hier prima", aldus Bouwens die in een opgejaagde motregen zijn surfpak aantrekt. Waaghalze rij? „Nou, er staat wel een harde wind. Het gaat heel snel en je kunt lekker springen, maar het gaat nu wel erg hard waaien. En dan voel je je toch wel behoorlijk klein, hoor." En dat het hard waaide, dat staat vast. Rond twee uur stond er een windkracht 7 met snelheden van meer dan 50 km per uur. Het trok echter snel aan naar windkracht ne gen en op het hevigst van de storm zelfs windkracht tien met snelhe den van rond de 100 km per uur. „De storm is het gevolg van een zeer zware depressie op de Noord zee die van IJsland naar Denemar ken is getrokken. Daar hebben ze de volle laag gekregen. Orkaan kracht met windsnelheden tot 180 km per uur. Dat is echt uitzonder lijk", vertelt weerman J. Stouten uit Sint-Philipsland. „Bij ons was het wel een flinke storm, maar niet echt bijzonder. Tussen half vier en vier uur passeerde het koufront van de depressie. Dat kon je duidelijk merken, want het werd ineens don ker en er viel in een korte tijd heel Met grote vaart stevent één van de Bergenaren op een strekdam van de werkhaven te Sint-Philipsland af. veel regen. Na zo'n koufront is het ergste van de storm voorbij. De wind ruimt (in dit geval van zuid west naar noordwest) en neemt dan langzaam af. Tijdens het passeren van het front was de storm op z'n hevigst met windkracht 10." De vier surfers in Sint-Philipsland trekken nogal wat bekijks. Het praathuisje op de Zuiddijk zit vol mannen die de verrichtingen van de Bergenaren aan de ene kant met bewondering en aan de andere kant met hoofdschudden gade slaan. De golven slaan stuk op de pier bij de kade en spatten in een regen van fijne druppeltjes op het havenplateau uit elkaar. Toch we ten de surfers zich goed staande te houden op hun planken, ook al is er na elke sprong geen houden meer aan. Maar een nat pak is in deze omstandigheden geen pro bleem meer. Weer op de plank ko men, is een ander verhaal, maar ook dat gaat de Bergenaren goed af. Ze hebben in elk geval het grootste plezier.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1