Gedaanteverwisseling Leen Rijstenbil door een optreden van Bart van Luijk Schildersbedrijf Geluk wil bouwen op laatste industriegrond Sint-Philipsland ilr C/»li Boxhoppen nieuwe fiscale sport in 2001 WvlUII 9 Beleggingsspecialist voorspelt millenniumhausse in januari Vossemeerse regiokapper vriendelijk, hulpvaardig en goede vakman Onderneming met bijna 90 personeelsleden uit jasje gegroeid Donderdag 2 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Er staan wagonladingen met geld te wachten Vanaf de eerste beursdag in het jaar 2000, maandag 3 januari, zal er in een euforische stemming sprake zijn van een millenniumhause. Wagonladingen met geld van pensioenfondsen en woningcorporaties staan te wachten om dan gelost te worden. De traditioneel goede januarimaand zal dan nog beter worden, maar het zou kunnen zijn dat de hausse maar twee weken duurt. AEX naar 700 Medicijnen en internet Vuurwerk Met een zanghulde van het Smalstads mannenkoor en waarderende woorden van burgemeester Van der Munnik is zaterdagmiddag hairstylingshop Leen en Wilma Rijstenbil her opend. In de Molenstraat te Oud-Vossemeer maakte de burgemeester de nieuwe gevel zichtbaar, waarna hij de sleutel kreeg om de toe gang te openen tot de bar bershop. Daar kwam het gezang van het mannen koor hem al tegemoet. En met een lied voor Leen, de barbier van Vossemeer, die met Wilma aan zijn zijde de top bereikt, speelde het mannenkoor sprankelend in op de ambities van deze ondernemer. Goed samenspel Goed vakman Rik Felderhof Pluim op de hoed Veel bedrijfsbeëindigingen verwacht in het komende jaar Onderhoudscontracten Geluk-gevoel Bijbel Wie heeft er als baby niet in een box gezeten? Elk kind was blij dat het uit die beperkte vierkante ruimte kon, maar nu moeten alle volwassenen weer het boxgevoel krijgen. Het belastingstelsel voor de 21ste eeuw is namelijk gebaseerd op drie boxen, drie belastbare inkomens. Drs. L.P.A. Clei- ren van Schipper accountants praatte donderdagavond in de Wellevaete 125 belangstellenden bij over de meest drasti sche belastingherziening van na de Tweede Wereldoorlog. Het parlement moet de plannen van staatssecretaris Ver meend nog goedkeuren, maar de hoofdlijnen zijn bekend. „Na 2001 is van sommige zaken de lol af", zei Cleiren. Op vakantie B.v.'s slechter Groeifondsen lopen leeg SCHILDERS EN AFWERK1NGS GELUK Schilders- en Afwerkingsbedrijf Geluk bv Postbus 6 4675 ZG Sint Philipsland Telefoon (0167) 572664 Telefax (0167) 573064 W.C. van Izerloo, beleggingsspe cialist bij Schretlen Co. in Ant werpen (al sinds 1965 een dochter van de Rabobank en vanaf 1991 de private bank van die coöperatie) bracht dat donderdagavond naar voren in de Wellevaete. Daar orga niseerden de Rabobank Sint-Anna- land-Poortvliet en Schipper ac countants een bijeenkomst over de gevolgen van het nieuwe fiscale stelsel. Hij wees op de zeer goede rendementen in de afgelopen jaren en Schretlen houdt het aandelenbe- lang in de beleggingsportefeuilles met 60% nog steeds overwogen. „Beleggers hebben zeer goede ja ren achter de rug, maar kunt u het emotioneel niet aan, doe het dan niet." Van Izerloo wees erop, dat banken veel geld liquide houden en beleg gers bevreesd zijn voor de millen niumwisseling. Maar wanneer alles goed verloopt - en de bankman had daar een groot vertrouwen in - dan zal er in Europa een inhaalslag te zien zijn. Er zijn winstmeevallers te verwachten en het vertrouwen in de euro zal toenemen. Ook in Ame rika en Japan verwachtte hij groei, maar met name op het Amsterdam se Damrak zijn er betere cijfers te verwachten door grotere winsten van bedrijven. „En de rente zal na het millennium zakken, waardoor de kans redelijk groot is dat de AEX (de beursbarometer) naar de 650 tot 700 zal stijgen. De finan ciële waarden zullen de kar trekken en de hoofdfondsen genieten onze voorkeur boven de midkap, al kan er daarbij zeker een positieve uit schieter zijn zoals Getronics. Maar bij het beleggen denken wij steeds meer internationaal." Van Izerloo belichtte drie interes sante beleggingsthema's voor de 21ste eeuw. Ten eerste de zoge naamde 'life science', geneesmid delen- en voedingsmiddelencon cerns, biotechnologie, belangrijk in verband met de toenemende vergrijzing. Hij adviseerde in die sector drie fondsen: het Ameri kaanse Pfizer (die verkoopt een middel tegen cholesterol), het En gelse Glaxo Wellcome en het Ne derlandse Numico (het vroegere Nutricia). Ten tweede zijn de technologie fondsen belangrijk, want internet is het medium van de toekomst. Drie Amerikaanse bedrijven hebben de voorkeur: Amazon, IBM en EMC. Tenslotte noemde Van Izerloo de financiële dienstverlening met het Franse Axa, het Nederlands-Belgi sche Fortis en het Amerikaanse American Express als favorieten. ABN en ING noemde hij terloops alleen als mogelijke fusiebank in het jaar 2000. De beleggingsspecialist stipte daarna in sneltreinvaart nog een aantal specials aan, speculatieve fondsen met vuurwerk, zoals het Japanse Sony, het Finse Sonera (die ontwikkelt de nieuwe genera tie mobiele telefoons), het Ameri kaanse Cisco (belangrijk voor in ternet), Softbank, Pacific Scientic Works en het Amerikaanse Le- menon. Allemaal nogal ver van het bed voor bedrijven met veel investe ringsplannen of voorzichtige be leggers die het dividendrendement van Koninklijke Olie hoog blijven aanslaan. „Maar de gedachten over de 21ste eeuw zijn in elk geval rooskleurig", zo vatte P.J. Polder man van Schipper accountants de bijeenkomst samen. „Vast staat, dat we met fiscale veranderingen in de wetgeving te maken krijgen en ook met vooruitgang. Dat zijn in elk geval de verwachtingen voor de 21ste eeuw en daar moeten we met zijn alleen goed op inspelen", al dus Polderman. Leen Rijstenbil is vorig jaar van ge dachten veranderd, vertelde hij. Een lezing van trainer-entertainer Bart van Luijk voor de Rabobank in de Wellevaete, zette hem aan het den ken. „Het was een hele komische avond, waar ik veel heb gelachen, maar ik heb er ook veel van geleerd. Mijn ogen zijn toen opengegaan. We hebben eens goed in onze zaak en ook naar de voorgevel gekeken. Dit kan niet meer, concludeerden we. Het was allemaal 18 tot 19 jaar oud en aan verandering toe." Niet alleen bouwkundig besloot Rijstenbil tot een gedaanteverwisse ling. Hij ging ook met een heel nieuw merk in zee en dat was een grote ommezwaai. Boven de ingang staat nu 'Club Matrix' en in plaats van hairstylingshop prijkt 'Leen Rijstenbil uw regiokapper' op de gevel. Een streekfunctie heeft de Vosse- meerse ondernemer zeer zeker. Van het hele eiland komen zijn klanten, onder wie burgemeester Van der Munnik. „Ik sta hier dan ook vreemd", vertelde hij. „Normaliter zit ik hier eens per maand in een stoel en onderga ik mes en schaar. Dan heb je niets te vertellen. Nu on dergaan Leen en Wilma het een en ander en niet alleen deze middag. Zij moesten ook de afgelopen veer tien dagen doorkomen. Acht bedrij ven hielpen hen, zo bleek me uit de prachtige advertentie in de Een- drachtbode, in een nieuwe jas. En die is al betaald ook, getuige de ge Leen en Wilma Rijstenbil luisteren met de genodigden naar de openingstoespraak van burgemeester Van der Munnik. lukwens van de Rabobank. Na een goed samenspel en een goede plan ning kunnen jullie hiermee de ko mende jaren vooruit. Als goed on dernemer, vol ambities, kijk je vooruit en probeer je op tijd de vra gen van morgen voor te zijn. Geen wonder dat hij zich verbond met een ambitieus Amerikaans cosmeti cabedrijf. Zelfs zo nauw, dat bijna alles in de zaak de naam ervan draagt, ja, ook de hond. Ik denk evenwel, dat hij en Wilma hun ei gen identiteit willen behouden en bij hun eigen voornamen zullen blijven." De burgemeester wierp de vraag op, wat het geheim is, dat je je in de zaak van Leen en Wilma Rijstenbil zo thuisvoelt. „In de eerste plaats zijn ze mensen die graag gewone omgang met andere mensen willen hebben. Vriendelijk en hulpvaardig. Passend ook op het platteland. In de tweede plaats vakman. Een goed vakman is nooit helemaal tevreden. Hij is dus in wezen wat onrustig, steeds zoekend naar iets nieuws, iets beters en overtuigd van zijn mo gelijkheden. Zelfbewust dus. In de derde plaats wil ik het begrip afhan kelijkheid noemen. Je bent vrij on dernemer en je voelt je onafhanke lijk en zelfstandig. En toch weet je je afhankelijk van je omgeving, je vrouw, je medewerkers, je klanten en van het onbekende. Je moet je dan ook soms ook kwetsbaar kun nen en durven opstellen en van daaruit gesterkt de draad weer op pakken. De klanten kunnen gerust zijn. Ook de geheel vernieuwde, gemoderni seerde zaak blijft gastvrij. En ook nieuwe klanten zullen ervaren, dat het goed zit bij Leen Rijstenbil. Want kapper zijn is een bijzonder vak. Hij moet niet alleen zijn vak goed uitoefenen, hij moet nog veel meer. Als je dat uit jezelf niet zo voelt, dan merk je het wel aan de mensen. Een kapper weet wanneer hij spreken en zwijgen moet. Hoe langer hij in het vak zit, hoe wijzer hij wordt en ook milder. Hij weet ook aan wie hij wat moet zeggen. Een kapper is ook een beetje een psycholoog. Hij hoort nog wel eens wat en kan iemand soms een duw in" de goede richting geven. Hij moet goed kunnen communiceren. Zijn salon is als het ware een communi catiecentrum. Hij weet vaak veel meer en ook eerder allerlei zaken die zich in dorpen en tussen mensen afspelen. Een kapper moet gelijk matig van humeur zijn. Merkt de klant, dat hij slecht gehumeurd is, dan hebben beiden een slechte dag. Ik noemde zomaar wat bijzondere eigenschappen die een kapper moet hebben, welnu, Leen heeft ze!" De burgemeester trok een vergelij king met het bekende NCRV-televi- sieprogramma van Rik Felderhof 'De Stoel.' „Hij en zijn stoel zijn onafscheidelijk. De één kan niet zonder de ander. Ook Leen zal in zijn loopbaan naast gewone, ook veel bijzondere mensen in zijn stoel gehad hebben en nog krijgen. De kapperstoel maakt mensen gevoe lig, spraakzaam, afhankelijk en maakt hem blij. Want waar wordt iemand zo vaak over de bol gestre ken en geaaid?" De burgemeester feliciteerde het paar van harte met deze nieuwe start. „Heel veel succes en veel ge luk in en met jullie zaak, de mede werkers en ook met elkaar!", aldus Van der Munnik. Bestuurslid H.J. Boers van de mid denstandsvereniging was blij, dat de sluiting van de kapperszaak maar tijdelijk was, want er stond een flin ke vernieuwing op stapel. „Het ziet er keurig uit en het doet ons goed, dat je veel aannemers uit het eigen dorp hebt ingeschakeld in plaats van over de brug. Als kapper ben je altijd gastvrij. Je biedt koffie aan, maar soms moet je lang wachten in de stoel en dat is zeker voor onder nemers vervelend. Daarom willen we je deze handreiking doen", zei Boers, die een tuinschaar met een droogboeket erop aanbood. Broer J. Rijstenbil sprak namens de familie een felicitatie uit. „We waren al trots op jullie, maar op deze leef tijd nog zo'n fantastische vernieu wing verwezenlijken, dat is een extra compliment waard. En dat allemaal gemaakt door mensen van Tholen. We hopen, dat de zaak nog lang flo reren mag", zei Jaap Rijstenbil. Leen en Wilma Rijstenbil genoten zichtbaar van alle goede woorden en de zanghulde van het Smalstads mannenkoor. In zijn slotwoord be dankte Rijstenbil alle sprekers en zangers, alsmede in het bijzonder de bouwers, die één dag voor de opening alles al klaar hadden. „En dat komt weinig voor bij zo'n pro ject. Maar Wim Lobbezoo is een fantastische aannemer. Wat zijn ogen zien, maken zijn handen. En buurman Leen Moerland zorgde voor het schilderwerk en Jan van Gorsel maakte een schitterende vloer. We zijn er erg trots op. Het nieuwe meubilair was negen maan den geleden al besteld, maar het moest uit Duitsland komen en het ging bijna nog fout. Ik ben dank baar dat het allemaal goed gekomen is. Pluim op de hoed van alle bou wers", aldus Rijstenbil. De blauwgrijze wanden worden ge accentueerd door paarsblauwe en oranje elementen. En de nieuwe verlichting maakt de kapperszaak aanzienlijk lichter. De zeven werk plaatsen (waarvan zes voor dames) zijn gehandhaafd. „Kwaliteit vind ik belangrijker dan een grotere ca paciteit", zegt Leen Rijstenbil, wiens twee medewerksters zater dagmiddag ook verrast waren door de totale gedaanteverwisseling. xx ri 1XV1 ii__L_O T711JFénman«7aalf met pen maYÏmaa De jubilarissen van schildersbedrijf Geluk met hun echtgenotes. V.l.n.r. J. Elenbaas, directeur L.M. Geluk, M. Koedoot, H. Quist en J.G. van Vliet. Geluk schilders- en afwerkingsbedrijf te Sint-Philipsland heeft verge vorderde plannen voor nieuwbouw op het industrieterrein Prins Hen drikpolder. Het bedrijf - met 86 personeelsleden een van de grotere schildersbedrijven in het land - zit aan de Industrieweg in een te krap pe jas. Directeur L.M. Geluk hoopt over een jaar achter de watertoren te zitten, waar hij de laatste vierkante meters beschikbare industrie- grond heeft aangekocht. Inmiddels is hij ruim een jaar met de gemeen te in de slag om de zaak rond te krijgen. Wethouder Ravensteijn is er nu 'ste vig mee bezig' en Geluk heeft er alle vertrouwen in dat het goed komt. Maar de opstelling van de gemeente tot dan toe stond de ondernemer minder aan. „Ze doen er alles aan om bij Tholen en Sint-Maartensdijk industriegrond te verkopen, maar voor de andere kernen lijken ze zich minder in te spannen." Probleem is dat de grond waarop Geluk wil bou wen, licht verontreinigd is. Hoe dat kan is hem een raadsel, want er heeft nooit iets gestaan. „Het zijn volks tuintjes geweest." De ondernemer gaat ervanuit dat de zaak wordt opgelost. Op de door hem gekochte 4000 vierkante meter moet een bedrijf verrijzen dat vijf keer zo groot is als het huidige. „De vijf losse kantoren met werkplaats annex magazijn zijn veel te kleih." Het nieuwbouwplan voorziet in tien kantoorruimten, een magazijn, een grote werkplaats, kantine, afvalstraat en groot buitenterrein. „Per 1 januari mag er binnen alleen nog met water gedragen verf gewerkt worden. Maar wanneer die niet toepasbaar is, moe ten we in de werkplaats met synthe tische lak kunnen schilderen. Daar treffen we de voorzieningen voor, zoals luchtafzuiging." Omdat zijn bedrijf vrij veel chemisch afval pro duceert, wil Geluk een eigen afval straat om het afval nog verder te scheiden dan nu al gebeurt. Op het buitenterrein wil hij steiger- en klim- materiaal alsmede keten kunnen stal len. En een kantine is onder meer no dig om cursussen te geven als bijscholing van het personeel. „Bo vendien komen elke vrijdagmiddag bijna alle personeelsleden naar de zaak, dus zal het gemakkelijk zijn om een ruimte te hebben waar we bij elkaar kunnen zitten." Toen Geluk vijftien jaar geleden sa men met J.G. van Vliet uit Sint-An- naland een schildersbedrijf opzette, had hij nooit gedacht dat het tot een dergelijke onderneming zou uit groeien. Tussen de 80 en 90 mensen (waarvan zeven op kantoor) vinden er het hele jaar door emplooi. Een kwart daarvan komt uit de gemeente Tholen, de rest uit Flakkee, West- Brabant, het Goese land en Walche ren. Dat is ook de regio waar Geluk zijn klanten heeft, zodat er het voor deel is van korte aanrijtijden. Wo ningbouwverenigingen in Gees, Middelburg, Roosendaal en ook Be ter Wonen in Tholen behoren tot de vaste opdrachtgevers. Daarnaast heeft Geluk onderhoudscontracten afgesloten met bijvoorbeeld scholen en bedrijven. En er zijn bouwonder nemingen waarvoor het Sint-Philips- landse bedrijf regelmatig werkt. „Het grote voordeel van onze schaal is, dat we de mankracht hebben voor het uitvoeren van opdrachten op het moment dat de klant dit vraagt. Voor bijvoorbeeld Schuitema vastgoed of Albert Heijn kunnen we in een week tijd een winkel remodellen", zegt Geluk. Door intensief opdrachten te zoeken, slaagt het bedrijf erin de werknemers zekerheid te bieden met voldoende werk. Bij nieuwbouwpro jecten worden vaak al onderhouds contracten afgesloten voor tien, vijf tien of twintig jaar. „De opdracht gevers zijn daar blij mee. Zij zijn van de sores af, het is onze verantwoor ding." Voor onderhoudswerk gaan de mensen van Geluk meestal in ploeg- jes van twee man op pad. De kracht van Geluk is volgens de directeur het in eigen hand hebben van het totale afbouwproces. Niet al leen schilderen, maar ook glaswerk, spackspuitwerk en behangwerk voert het bedrijf met eigen mensen uit. De verhouding tussen nieuw bouw en onderhoud is ongeveer fifty fifty. Het werkgebied is in regio's in gedeeld met aan het hoofd uitvoer ders. Daarnaast zijn er projectleiders en adjunct-directeur C. Bosman - „als 14-jarige bij ons gekomen" - die de uitvoering onder zijn verantwoor delijkheid heeft. Geluk zelf doet de acquisitie. „Drie jaar terug hebben we het ISO-certificaat gekregen. Dat zegt veel over dat je je bedrijf goed hebt ingericht. Er zijn vaste lijnen, een goede communicatie. Bij ons werkt het uitstekend. We draaien daardoor een uitstekend rendement en dat is voor het personeel plezie rig-" Dat personeel, daar moet je zuinig op zijn, vindt Geluk. „Je moet er veel in investeren, want het is je ge reedschap." De directeur zegt zich geen 'baas' te voelen en een strakke hiërarchie kent zijn bedrijf evenmin. Die cultuur, alsmede de zekerheid dat er werk is, maakt dat personeels leden lang in dienst blijven. Vrijdag is het vijftienjarig bestaan gevierd en toen zijn - voor het eerst - vier men sen in het zonnetje gezet omdat ze 12,5 jaar of langer bij Geluk werken. „Dat is in deze bedrijfstak lang en volgens ons redelijk uniek. We zeg gen ook altijd dat je het 'Geluk-ge voel' moet hebben, anders moet je hier niet willen werken." Geluk voelt zich verantwoordelijk voor zijn per soneel, blijkt uit zijn woorden. „Je bent verplicht om voor een goed ren derend bedrijf te zorgen, je hebt im mers de zorg voor al die mensen. En dat we altijd werk hebben, daarin zien we toch ook de hand van God." Weinig verloop dus onder het perso neel. Geluk merkt ook dat in de streek nog best heel wat schoolverla ters voor het schildersvak kiezen. Hij wijt dat deels aan de aanwezigheid van zijn bedrijf, dat tot de grotere werkgevers behoort. „Belangrijk, want de instroom wordt steeds moei lijker." De Sint-Philipslander draagt zijn steentje bij in het bestuur van de praktijkopleiding Spos en door als examinator te fungeren. Tot in België toe heeft Geluk zijn klanten, maar op Tholen en Sint-Phi lipsland werkt momenteel niet één schilder. „Dat kan morgen anders zijn. We zijn net klaar met de huizen van Beter Wonen. En in de nieuw bouwwijk in de Muijepolder te Sint- Maartensdijk zit voor ons nogal wat werk aan te komen." Het derde lustrum van de onderne ming is gevierd in Nieuwdorp. Op de bijeenkomst bood de personeelsver eniging een kwikbarometer aan, een buis van Torricelli. Geluk is er blij mee: „Ik ben gek van barometers, net als veel schilders. Het eerste wat ik doe is 's morgens tegen de baro meter tikken om te zien wat voor weer het wordt." Ook kregen hij en Bosman een zes-literfles wijn. En Van Vliet - die na de expansie als schilder in het bedrijf bleef werken - bood namens zijn gezin een bijbel aan. „Die zal straks een ereplaatsje krijgen in de nieuwbouw", aldus Geluk. De vier jubilarissen - Van Vliet en M. Koedoot uit Sint-Annaland, J. Elen baas uit Poortvliet en H. Quist uit Lepelstraat - werden met een taxi naar het feestadres gebracht, nadat 's middags bij hen thuis al champagne en corsages waren bezorgd. Het vol tallige personeel bracht een toost op hen uit, waarna directeur Geluk in een toespraak, doorspekt met anek dotes, hun schildersloopbaan be lichtte. Hij bood ieder een horloge met inscriptie aan. Namens de perso neelsvereniging overhandigde M. Jansens elk een karikatuurtekening. „Het was een heel geslaagde, rustige bijeenkomst", kijkt directeur Geluk terug. Directeur A. Slieker van de Rabobank pen, zoals die er veel zijn in het mid- Sint-Annaland/Poortvliet, die de bij eenkomst had georganiseerd, noemde de veranderingen voor sommigen zeer rigoureus. In box I wordt het in komen uit werk en woning belast, dus loon, pensioen en huurwaardeforfait. Box II is voor inkomsten uit een b.v. en box m is voor inkomsten uit spa ren en beleggen. De aftrekposten worden beperkt en verliezen in de ene box verrekenen met de andere box mag niet. „Het wordt dus hoppen en springen tussen de boxen", voorspel de W.C. van Izerloo van Schretlen Co, de beleggingsspecialisten en ver mogensbeheerders van de Rabobank. „Men zal creatief gaan zoeken naar mogelijkheden om in een andere box, met betere, gunstiger tarieven, belast te worden." In het nieuwe stelsel verdwijnt de ver mogensbelasting en wordt het topta rief verlaagd van 60 naar 52%. Wan neer nu een vrouw geen betaalde baan heeft, wordt haar belastingvrije voet bij die van haar man geteld. In het nieuwe systeem krijgt zij die heffingskorting - zoals de belasting vrije som dan heet - uitbetaald. „Ze kan daarvan dan op vakantie", zei Cleiren gekscherend. De auto van de zaak zal volgens hem ook meer discussie gaan opleveren en in elk geval meer bijtelling. Investe ren wordt per onderneming bekeken in plaats van per ondernemer. Voor de man/vrouw firma's en de maatschap- den- en kleinbedrijf en in de land bouw, heeft dat grote gevolgen. Clei ren adviseerde om in 2000 nog te profiteren van die hoge investerings premies voor de firmanten, want in 2001 is dat afgelopen. Dat geldt ook voor de stakings vrij stelling. Wie plan nen heeft om zijn bedrijf te verkopen, moet dat volgend jaar doen, want in 2001 is het belastingtechnisch gezien ongunstiger: 52 in plaats van 45%. Ook de fiscale oudedagsreserve (for) wordt ingewikkelder en de lijfrenteaf- trek beperkt. Cleiren zei desgevraagd te verwachten, dat er tegen het einde van het jaar 2000 veel transacties zul len plaatsvinden, zodat accountants en notarissen het dan druk zullen krij gen. „Als je toch al plannen hebt om je bedrijf te verkopen, zal dat naar vo ren gehaald worden", verwacht de fiscalist van Schipper accountants. In box II zitten de directeuren-groot aandeelhouders van b.v.'s. Zij krijgen volgens Cleiren met .vervelende voorstellen' te maken, want de belas tingheffing gaat van 25 naar 30%. „Hier is wel politiek geharrewar over, dus het is nog niet zeker. Maar een veel voorkomend iets als het verhuren van een privépand aan de eigen b.v. verslechtert. Dat is een vervelende consequentie van het nieuwe stelsel. Voor wie veel investeringen heeft, blijft de b.v. echter belangrijk, maar in de nieuwe situatie moet men toch kri tisch naar de huidige rechtsvorm kij ken. Éénmanszaak met een maximaal belastingpercentage van 52% versus b.v. met een maximum van 54%. En wat is er gunstiger: dividend uitkeren of geld lenen van de b.v.?" De vermogensbelasting verdwijnt, maar daarvoor in de plaats komt een vermogensrendementsheffing van 1,2%: vier procent over het netto ver mogen tegen een vast tarief van dertig procent. „Veel fiscale beleggingspro ducten verliezen hun aantrekkelijk heid", voorspelde Cleiren. „Beleggen wordt meer een afweging van rende ment en risico." Aan de hand van een voorbeeld bleek, dat bij een belegging in aandelen een huidig rendement van 7,3% na invoering van het nieuwe be lastingstelsel daalt tot 6,8%. Daaren tegen wordt een rendement op spaar geld van 1,1% (na betaling van inkomsten- en vermogensbelasting) in 2001 verdrievoudigd tot 3,3% „Ri sicomijdende beleggers gaan er dus aanmerkelijk op vooruit", onder streepte Cleiren. Van Izerloo van Schreden voorzag ook wel een verschuiving, maar bleef heel positief over aandelen. „Met clickfondsen en aandelenlease-con- tracten ben je slechter af. Ook de ren- tegroeifondsen stromen leeg, zodat er iets anders met dat geld gedaan moet worden." Zowel de rente- als de divi dendvrijstelling vervalt. Financiering van een boot is wel aftrekbaar voor de vermogensrendementsheffing en dat kan nu weer niet. Als actiepunt voor 2000 noemde Cleiren nog het plegen van onderhoud aan onroerend goed. Dhr. De Rooij toonde zich bezorgd over de vermogensrendementsheffing van grond, want hij vermoedde dat de fiscus zich laat leiden door de huidige prijzen van een ton per ha. in plaats van de 30 tot 40 mille van enkele ja ren geleden. Cleiren verzekerde, dat voor pachtgrond 16.000 gulden per ha. gehandhaafd blijft. „De vermo gensrendementsheffing is op zich een dure grap, maar bij pachtgrond kan het niet meer zijn dan de verpachte waarde." HSTS1PI !$r s»s£SJrli*ir Schilderen Begiazen Wandafwerksn Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7