Keten van forten moest Spanjaarden van Tholen weren Aanleg duikplekken roept vragen op Belasting op energie stijgt fors in 2 jaar Stamreeks van J. van der Jagt Hinder van boom wordt aangepakt in Stavenisse Afvalverwerker houdt vele miljoenen over SGP-fractie vreest een grote toevloed van recreanten Hoek pleit voor dierenwelzijn GGD wacht op minister Borst Transferium en onzorgvuldig parkeergedrag Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 2 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Bij H. de Vos in de Prinses Beatrixstraat Gemeentewerken zullen volgende week in Stavenisse een deel van de wortels van een boom verwijderen en de bestrating herstellen. Dit in verband met overlast voor de uitrit van H. de Vos aan de Prinses Beatrixstraat 1Wet houder Heijboer deed die toezegging maandagavond op aandringen van PvdA en VVD. Boekje provincie over vestingwerken In de cultuurhistorische reeks van de provincie is als jongste boekje Versterckt Zeeland' verschenen. Het gaat over de verdedigingswerken die in de loop der eeuwen in deze provincie zijn aangelegd. Van de tijd van de Romei nen tot de Tweede Wereldoorlog. Ook de vestingstad Tholen en de fortenlinie langs de Eendracht komen erin ter sprake. Concurrentie Beneden de maat Volgend jaar zal 35% van de energierekening van een huishouden in Zeeland bestaan uit belastingen. In 1998 was dat nog maar een kwart, dit jaar 31%. Een gemiddelde verbruiker zal op jaarbasis voor elektrici teit, gas en water zo'n 285 gulden meer moeten neer tellen. Duiker in nood Conflict met Bergen Burchten en kastelen Van Belzen tegen subsidie voor boek Herkeuring Betho- kandidaten gaat meer geld vergen Door groter aanbod en minder verbranding Het ziet er naar uit dat afvalverwerker Olaz dit jaar 4,1 miljoen gulden meer overhoudt dan was begroot. Dat wordt veroorzaakt door een groter aanbod van afval en zuiveringsslib, maar vooral ook doordat meer afval is ge stort in plaats van verbrand. In de loop van volgend jaar zal besloten worden hoe het exploitatie-overschot ver deeld wordt. Met de aanleg van twee duikcorridors moeten de proble men tussen duikers en vissers in de Oosterschelde uit de wereld worden geholpen. Bij Strijenham en de Bergse- diepsluis worden door de provincie en het waterschap voorzieningen getroffen om het voor duikers aantrekke lijker te maken op deze plekken het water in te gaan. An dere plekken worden daarmee verboden terrein. De com missie gemeentelijke ontwikkeling ging dinsdagavond in meerderheid akkoord met de bijdrage van 6000 gulden voor Tholen. Rekening Delta honderden guldens hoger De eerste Van der Jagt op Tholen is de in Ou- werkerk geboren Marinus van der Jagt, die ver moedelijk in 1736 in Stavenisse is komen wo nen. Hij kocht dat jaar een huis met schuur aan de Stoofdijk (Rechterlijk archief Zeeuwse eilan den nr. 5907 fol. 105). Marinus, gezond van li chaam, en zijn vrouw Cornelia Ooms, die ziek in bed lag, stelden op 1 januari 1737 voor de sche penbank hun testament op (Raze 5907 fol. 122). Enige dagen later werd de vrouw in Stavenisse begraven. Dit huwelijk was waarschijnlijk kin derloos. Enige maanden later huwde Marinus met Elizabeth Izaacs Moerland. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen geboren. Ook uit het derde huwelijk van Marinus zijn kinderen geboren, door J.P.B. Zuurdeeg De kwestie loopt al sinds oktober vorig jaar en tijdens het bezoek van het gemeentebestuur aan Stavenis se, zou de burgemeester volgens De Vos gezegd hebben: ,dit kan zo niet.' A.P. Kornaat noemde het on bevredigend, dat een burger na der tien maanden nog geen resultaat van zijn actie heeft gezien. „Er is sneller actie gewenst, al kan dan maar een deel van de klacht opge lost worden. Dit verdient geen schoonheidsprijs, want de gemeente is eigenaar van de grond en van de boom, zodat de gemeente een deel van de overlast moet wegnemen", zei het PvdA-raadslid. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger vond het wel een beeldbepalende boom (er staan daar acht mooie bomen, zei ze) maar midden voor een uitrit veroorzaakt die overlast. En die hin der is simpel op te lossen door een deel van de wortels weg te halen en de bestrating in orde te maken, stel de het VVD-raadslid. De wethouder zegde dat uiteindelijk ook toe, maar hij vond het vreemd, dat de raad niet sprak over de brief die het college daarover eerder al aan De Vos had gestuurd. De ge meente wilde wat doen, maar dat vond De Vos onaanvaardbaar. Heijboer wees mevr. Frigge er ook op, dat zowel VVD-wethouder Ra- vensteijn als VVD-raadslid Stouten tijdens het bezoek aan Stavenisse Bij Olaz wordt naar verwachting 17.500 ton afval méér aangeboden dan de 247.500 ton die is begroot. Dat levert bijna anderhalf miljoen gulden extra inkomsten op. Daar komt nog eens zes ton bij van de ex tra 12.000 ton zuiveringsslib die Olaz verwacht. Waar gedacht was dat 90.000 ton afval verbrand zou wor den (in plaats van gestort), komt men op 66.500 ton uit. Omdat verbranden per ton 200 gulden duurder is dan storten, is dat een meevaller van 4,7 miljoen. Daar staat tegenover dat voor het storten en verbranden van afval bijna 2,2 miljoen meer kosten gemaakt zijn dan was begroot. Het tekort op de inzameling en verwer king van oud papier valt een ton mee. Was gerekend met een tekort op de begroting van 4,8 ton, zoals het er nu naar uitziet wordt dit een batig saldo van riiim 3,6 miljoen voor Olaz. De in de gemeenschappelijke rege ling deelnemende gemeenten krijgen het overschot nog niet uitbetaald. Het algemeen bestuur heeft besloten om pas half volgend jaar een beslissing te nemen. (Wél is een klein half mil joen gereserveerd voor een onder zoek naar de toekomst van Olaz.) Eerst wil men afwachten wat de ge volgen zijn van het openstellen van de provinciegrenzen, per 1 januari, voor brandbaar afval. Dat betekent geen enkele klacht over de boom bij De Vos hadden geuit. Maar inmid dels lag er weer een brief van De Vos, meldde de wethouder. SGP-raadslid J.C. Koopman stoorde zich aan de inhoud van de brief van De Vos die op de raadsagenda stond. „De toonzetting is niet ge past en beneden de maat. Inwoners moeten op hun taalgebruik letten en zeker niet spotten met de dood", al dus Koopman. De Vos schreef over een ,tering-boom' en verwees naar het rooien van prachtige bomen op de begraafplaats. „Die bomen ston den niemand in de weg, terwijl er voor een burger die overal voor be taalt en die veel last ondervindt van een obstakel, niets ondernomen wordt. Of was er misschien toch sprake van overlast op de begraaf plaats? Hebben soms meerdere overledenen bij de gemeenteraad aangeklopt met de mededeling, dat ze last kregen van de wortels van deze bomen omdat de wortels bezig waren hun laatste rustplaats binnen te dringen?" De Vos klaagde er ook over, dat er bij het perceel Prins Bernhardstraat 13 wel een boom is verwijderd, ter wijl die woning nog niet eens be woond was en er evenmin een offi ciële inrit is. dat bedrijven hun (brandbaar) afval niet meer in de eigen provincie hoe ven af te leveren, maar dit kunnen 'verkopen' aan de meestbiedende. De afvalverwerkers houden rekening met een concurrentieslag. Er zal met contracten gewerkt gaan worden, waarbij het dagelijks bestuur zich nog gaat buigen over de tarieven. Daarnaast stijgen de kosten van het verwerken van afval voortdurend. De nieuwe situatie ten aanzien van het bedrijfsafval zal op den duur leiden tot een andere bedrijfsvoering, met een bestuur dat verder op afstand komt te staan. Over 1998 heeft Olaz bijna 7,2 mil joen gulden overgehouden. Dit be drag wordt volledig aan de gemeen ten uitbetaald en levert Tholen 572.982 gulden op. Tegen die beslis sing heeft de Recron (belangenver eniging van recreatie-ondernemers) bezwaar. Ze vindt dat een overschot aan alle aanbieders van afval ten goe de moet komen en niet alleen aan de gemeenten. Eeuw van de Zeeuw. Onder het motto 'wij reizen door de tijd' krijgt F. de Rijke - chauffeur van commis saris van de koningin Van Gelder - vandaag het eerste exemplaar van deel 2 van 'De eeuw van de Zeeuw', geschreven door journalist Jacques Cats. Het boek beschrijft Zeeland vanaf 1950. Van Gelder krijgt het tweede exemplaar. De SGP was tegen het voorstel. De fractie vreest een toename van het aantal duikers. „Hoe meer voorzie ningen, hoe attractiever. Het zal een sterke toevloed van recreanten geven. We zijn tegen uitbreiding van de recreatie in de Oosterschel- de. Het tast de natuurwaarden aan. Bovendien wordt de duikhobby he laas vaak op zondag uitgeoefend," SGP-raadslid P.W.J. Hoek heeft maandagavond in de gemeenteraad gepleit om zo ruimhartig mogelijk mee te werken aan de uitbreiding van intensieve veehouderijen wanneer daarbij het dierenwelzijn voorop staat. Hij verwees hierbij naar richt lijnen van de EEG. Overigens was Hoek blij, dat de tiende herziening van bestemmingsplan buitengebied Tholen en de vijfde herziening van buitengebied Sint-Philipsland vastge steld kon worden. „Het heeft heel wat tijd gekost." Zijn dorpsgenoot drs. A.L. Piet was minder lovend. Hij had liever sterkere accenten gezien ten aanzien van het milieu en het groen in plaats van op meer verste ning en verglazing, maar het RPF/GPV-raadslid legde zich bij de raadsmeerderheid neer. J. van den Donker steunde Hoek ten aanzien van het dierenwelzijn. Wethouder Van Kempen dankte de gemeenteraad voor de unanieme steun. „Deze herziening van bestem mingsplan buitengebied is een lastig stuk, die heel veel geduld van onze medewerkers heeft gevraagd. Er is nauwgezet aan gewerkt." De wethou der beloofde aandacht te zullen schenken aan de opmerkingen ten aanzien van het dierenwelzijn. zei P.W.J. Hoek. Er komen parkeerplaatsen, trappen over de dijk met leuningen, toilet ten en afvalcontainers en marke- ringspalen. De gemeente Tholen neemt de kosten voor de toiletten en het legen van de afvalbakken voor haar rekening. Over de afbakening van de duikge- bieden bestond onduidelijkheid. Delta Nutsbedrijven verhoogt vol gend jaar voor kleinverbruikers de prijs van elektriciteit met 2% en van gas met 5%. De drinkwater- prijs blijft onveranderd. Er wordt zelfs mee gerekend dat de btw op drinkwater daalt van 17,5 naar zes De gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland wacht met het maken van een beleidsplan, totdat minister Borst de normen daar voor heeft vastgesteld. Raadslid P. van Belzen informeerde er maan dagavond naar, want ook de ge meente moet met een nota komen. „Waar zijn we aan toe?", wilde het RPF/GPV-raadslid weten. Hij A.L. Piet (RPF/GPV) en E. Frigge- Hogesteeger (VVD) wilden weten of het duiken nu op een paar plaat sen geconcentreerd wordt en op andere plekken verboden. Frigge wilde ook weten wie dat dan con troleert. M.A.J. van der Linde (PvdA) voor spelde dat de voorzieningen meer duikers zullen aantrekken. Hij vroeg zich af hoe dat in goede ba nen wordt geleid en of de plekken goed bereikbaar worden voor de ambulance. Piet stelde dat de duikcorridors voor de RPF/GPV van minder be lang zijn dan de aanleg van recre atieve fietspaden. Hij vond dat er met de provincie overlegd zou moeten worden over de doelen die voor subsidieverlening in aanmer- was ook benieuwd, of de raad be trokken wordt bij het preventie project voor veertien- tot negen tienjarigen. Dat laatste was de wethouder niet bekend en hij vond het daarvoor ook nog te vroeg, want alles hangt af van minister Borst. Daaraan wil de GGD het beleidsplan toetsen. Misschien dat Van den Donker een e-mailtje naar zijn partijgenoot kan sturen, op perde raadslid Piet. Maar de com puter van het D66-raadslid bleek de geest gegeven te hebben, nog voor het millennium. king komen. Wethouder R. Ravensteijn legde uit dat het om verschillende subsidie potjes gaat. „Voor de duikcorridors is EEG-subsidie. Dat moeten we niet zomaar laten lopen." Duiken buiten de corridors wordt volgens de wethouder verboden. „Word je daar gesnapt, dan krijg je een boete. De politie moet dat controleren." Maar toen Van der Linde vroeg of daar al afspraken over waren gemaakt, moest Ra vensteijn dat ontkennend beant woorden. Volgens de wethouder worden de plaatsen wel goed bereikbaar voor ambulances. Hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte zei dat de voorzieningen alleen maar voordelen opleveren. „Als een duiker in nood is, weten we straks waar ze zitten. Nu is dat veel moeilijker." Raadslid M.A.J. van der Linde heeft mogelijk een oplossing voor de problemen van vrachtverkeer in de stadskern van Tholen en in de dorpskommen. Hij wees op de plannen om in Bergen op Zoom een transferium aan te leggen, waar de goederen van grote vrachtwa- Langs de Thoolse kust hebben zo'n dertig verdedigingswerken gelegen. Aangelegd gedurende de Tachtigja rige Oorlog om mogelijke aanvallen vanuit Brabant te weerstaan. Het waren redouten (rechthoekige ge sloten verdedigingswerken) met stenen verblijven en wachthuizen. Er stonden masten bij waaraan, in geval van nood, vuurbakens gehan gen konden worden. Aan de Bra bantse kant van de Eendracht lagen een rij forten met namen als Oranje, Grootendorst, Maurits, Suiker brood, Zeeland, Driesluizen en Nas sau, alsmede het kroonwerk Slik- kenburg en de redoute Mollengat. Een aantal werd in 1596 gereali seerd, anderen rond 1615. Fort Oranje is toen bij Nieuw-Vossemeer (dat onder water was gezet) ge bouwd, het kwam te vervallen toen in 1869 de Beciuspolder tot stand kwam. De aanleg van het Schelde- Rijnkanaal heeft alle restanten van deze linie doen verdwijnen. Dat ze nodig was, bleek wel toen in 1583, 1588, 1594, 1597 en 1623 de Span jaarden probeerden Tholen te her overen. Met name in Zeeuws- Vlaanderen zijn voor de strijd tegen Spanje veel verdedigingswerken ge bouwd. Met versterking van het stadje Tho len is vermoedelijk pas in de veer tiende eeuw een begin gemaakt. Een conflict met de heer van Bergen op Zoom deed Jan van Blois in 1365 besluiten om zijn stad met een gracht te omringen. Op een platte grond van 200 jaar later staan be halve die gracht muren versterkt met torens en vijf stadspoorten. In 1572 legerde Alva er een permanent garnizoen. Dertig jaar later moder- Tegelijkertijd introduceert de over heid volgend jaar een energiepre mieregeling. Op grond daarvan kan een nutsbedrijf premies uitkeren-op de aanschaf van energiezuinige ap paraten en het uitvoeren van ener giebesparende maatregelen (zoals vloer-, dak- en spouwmuurisola tie). Deze premies worden gefinan cierd uit de regulerende energiebe lasting. Delta verwacht volgend jaar 2,5 miljoen gulden aan pre mies uit te keren. Het nutsbedrijf verwacht volgend jaar een totale omzet van 932 miljoen en een re sultaat (voor de belasting) van 88 miljoen gulden.In het kader van het milieu-actieplan zal Delta vier mil joen spenderen aan het stimuleren van wind- en zonne-energie, ener giebesparing bij bedrijven en ge dragsbeïnvloeding. gens in kleine bestelauto's overge laden kunnen worden. Van der Lin de verzocht b. en w. maandagavond tijdens de raadsvergadering om na te gaan of Tholen daarop kan aan sluiten. Raadslid J.P. Bout stelde het on zorgvuldig parkeren in de gemeen te aan de orde. In de praktijk heeft de brandweer daar al last van ge had om een hulpverleningsdoel te bereiken. De burgemeester zegde toe dat te zullen bespreken met de brandweercommandant en de poli tie. niseerde prins Maurits de vesting werken, die in 1747 en 1809 ver sterkt werden. In 1795 is de stad overigens zonder slag of stoot aan de Fransen overgegeven. Bij ko ninklijk besluit is de vesting in 1814 opgeheven, waarna als eerste de stadspoorten zijn gesloopt. De ves tingwallen zijn later die eeuw gro tendeels afgegraven en omgevormd tot plantsoenen. In 1940 maakte Tholen deel uit van de stelling Zee land en men slaagde erin de Duit sers één dag tegen te houden. Burchten en kastelen zijn er in het middeleeuwse Zeeland ook de nodi ge gebouwd. Op Tholen stonden er onder meer bij Tholen, Poortvliet, Westkerke en Sint-Maartensdijk. Dit laatste dateerde vermoedelijk uit de dertiende eeuw en het is in de eeuwen daarna flink uitgebreid. In 1820 is het kasteel gesloopt; wat resteert is een deel van de voormali ge slotgracht. Op het terrein aan Onder de Linden is in de periode van 1965 tot 1967 oudheidkundig bodemonderzoek verricht. Het door P. Stockman en P. Eve- 'raers geschreven boekje geeft een tijdsbeeld van de diverse perioden en een beschrijving van de diverse versterkingen door de eeuwen heen. Foto's en kaartjes illustreren het ge heel, terwijl ook een verklarende woordenlijst en een literatuurlijst zijn toegevoegd. 'Versterckt Zee land' telt 120 pagina's en kan be steld worden bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, tel. 0118-631400. De RPF/GPV-fractie heeft tegen een subsidie van 500 gulden ge stemd voor een boek over de diver se cultuurlandschappen in Neder land, die de stichting historisch onderzoek en beleid wil gaan uit brengen. In dit boek zal ook aan dacht aan Tholen worden besteed, maar P. van Belzen vond dat toch geen gemeentelijke taak en maakte bezwaar, maar alle andere fracties gingen ermee akkoord. Uitbreiding van het Betho-personeel van de sociale werkplaats in Tholen van 70 naar 110 mensen is niet ge makkelijk op te lossen, zei wethou der Moerland maandagavond in de gemeenteraad op vragen van mevr. Frigge. Die informeerde of de wachtlijst met inwoners die daar voor in aanmerking komen, niet te ruggedrongen kan worden. „We doen al iets extra's met de aanstel ling van 15 mensen", antwoordde wethouder Moerland. „We timme ren echt aan de weg. In Tilburg vindt een extra indicering plaats. Binnen kort komen we met een voorstel om mensen die afgewezen zijn, een her kansing te bieden. Dat geld moeten we er voor over hebben", aldus de Thoolse wethouder. 'Maak meer voorzieningen voor de duikers en er komen steeds meer duikers' is de filosofie van de SGP die tegen het aanleggen van twee duikcorridors bij Strijenham en de Bergsediepslus is. procent. Maar allerlei belastingen op het verbruik, opgelegd door de overheid, stijgen fors. Voor elektri citeit gaat de regulerende energie belasting van 4,95 naar 8,12 cent per kilowattuur (800 kWh is vrij gesteld), voor gas van 15,98 naar 20,55 cent per kubieke meter (800 kuub vrijgesteld). De brand stoffenbelasting en de grondwater belasting blijven respectievelijk 2,2 en 30 cent. Nieuw is een wa terbelasting van 51 cent per kubie ke meter (belastingvrije voet 25 gulden). Een gemiddelde verbruiker is dit jaar - volgens berekeningen van Delta - aan gas, water en stroom 2094 gulden kwijt en daar komt nog 934 gulden belasting bij. In 2000 zal dat respectievelijk 2159 en 1152 gulden zijn. Van die 1152 gulden is 454 gulden btw en 698 gulden verbruiksbelasting. In het jaarboek van het Cen traal Bureau voor Genealogie deel 48 (1994) blz. 270 is het in 1993 ontworpen wapen van Manus van der Jagt op genomen, dat wordt om schreven als: In groen een springende hond, rechtsbo ven vergezeld van een ren nende haas en linksboven van een rennende hond, en een schildzoom alles zilver. Dit wapen is geregistreerd in het Wapenregister 1993. Het is gebaseerd op het wapen van het geslacht Van der Jagt waaraan als breuk de schild zoom is toegevoegd. Boven genoemde Manus stamt af van de in 1732 in Ouwerkerk gehuwde (Janna) Johanna Theuns van der Jagt, een dochter van Teunis Ary's van der Jagt en Johanna Gijs- brechtsdr. de Witte. Bovenge noemde Teunis Ary's en de hierondergenoemde Teunis Marinisse, nummer 1 van de ze stamreeks, zouden neven kunnen zijn. De heraldicus J.L. Braber heeft in zijn uitga ve Zes eeuwen geschiedenis van het (Flakkeese) geslacht (Den) Braber (1971) ook een wapen van het geslacht Van der Jagt opgenomen waarin op een veld van zilver een jachthond van zilver op een grond van groen is weergege ven. 1. Teunis Marinisse van der Jagt geboren circa 1685. Hij huwde I met N.N. Hij huw de II in 1715 met Crijntje Cor- nelisse Vijverberg. Teunis en Crijntje maakten op 4 april 1716 hun testament op voor notaris Cornelis Hayman te Zierikzee. Hieruit blijkt dat het paar woonachtig was in Viane en een huwelijkscon tract sloot op 29 juni 1715. Voorts blijkt hieruit dat Teunis uit een eerder huwelijk een kind had dqt Berbilias van der Jagt heette (Raze 4048). Het echtpaar vertrok circa 1727 met attestatie van Ouwerkerk naar Zierikzee. 2. Marinus van der Jagt/ Jacht geboren Ouwerkerk circa 1705. Hij huwde I met Cornelia Janssen Ooms, begraven Sta venisse 4 januari 1737. Hij huwde II Stavenisse 6 maart 1737 (ondertrouw aldaar 16 februari 1737) met Elisabeth Isaacs Moerland, gedoopt Stavenisse 20 november 1712, begraven aldaar 9 fe bruari 1751. Zij was een doch ter van Isaak Abrahamse Moerland en Pieternella Elen- baas. Hij huwde III circa 1751 met Adriana Abramse Moer land, gedoopt Stavenisse 9 april 1730, dochter van Abra ham Abrahamse Moerland en Maetje Jacobse Priem. Uit het tweede huwelijk is ge boren: 3. Izak Marinusse van der Jagt gedoopt Stavenisse 3 november 1737, overleden Sint-Maartensdijk 20/21 april 1807, oud 67? jaar en 3 maan den. Hij huwde (Stavenisse. circa 1761) met Adriaantje Witte, geboren Stavenisse 8 juli 1742, begraven Sint-Maar tensdijk 23 april 1803. Zij was een dochter van Jan Witte en Jannetje de Blaey. 4. Jacob van der Jagt gebo ren Sint-Maartensdijk 1767, arbeider, overleden aldaar 9 maart 1825, oud 58 jaar. Hij huwde, ondertrouw Sint- Maartensdijk 1 april 1791, met Geertruy Snul, geboren Sint- Maartensdijk 1766, arbeidster, overleden aldaar 21 septem ber 1820, oud 53 jaar. Zij was een dochter van Johannis Snul en Maria de Witte. 5. Izak van der Jagt gebo ren Sint-Maartensdijk 1802, arbeider, overleden Amster dam voor 1852. Hij huwde met Josina Cats- hoek, geboren Sint-Maartens dijk 24 oktober 1801/1803, overleden voor 1852. Zij was een dochter van Hubertus Catshoek en Lena van der Burg. Volgens de trouwakte van haar zoon is Josina in Sint-Maartensdijk overleden. Haar overlijdensakte is echter niet te vinden. Zij is vermoe delijk voor 1830 naar elders (Amsterdam vertrokken. 6. Hubertus Leendert van der Jagt geboren Sint-Maar tensdijk 6 december 1824, boerenknecht, arbeider, over leden Scherpenisse 2 septem ber 1868. Hij huwde Scherpenisse 9 ja nuari 1852 met Janna Geluk, geboren Scherpenisse 8 au gustus 1831, arbeidster, over leden aldaar 24 oktober 1899. Zij was een dochter van Ja- Als wethouder van milieu verrichtte J. van der Jagt de officiële opening van de milieustraat in Sint-Maartensdijk. cob Geluk en Cornelia Rijn goud. 7. Jacob van der Jagt gebo ren Scherpenisse 24 mei 1857, veldarbeider, overleden aldaar 16 juli 1940. Hij huwde Scherpenisse 24 augustus 1882 met Cornelia Willemina Kot, geboren Scher penisse 18 februari 1857, ar beidster, overleden aldaar 18 november 1918. Zij was een dochter van Anthony Kot en Wilhelmina Margrita Tatenho- ve. 8. Johannes van der Jagt geboren Scherpenisse 2 sep tember 1901, landbouwer, wethouder, overleden aldaar 11 maart 1969. Hij huwde Scherpenisse 17 mei 1928 met Wilhelmina Tho- mina Keur, geboren Scherpe nisse 7 mei 1903, overleden Tholen 14 maart 1985. Zij was een dochter van Jan Keur, op zichter Kroondomein, en Jo hanna Jannetje Boon. J. v.d. Jagt kreeg als lijstaan voerder van de Staatkundig Gereformeerde Partij in 1946 zitting in de raad van de ge meente Scherpenisse. Van 1953 tot zijn overlijden was hij ook wethouder, verder was hij ouderling van de Gerefor meerde Gemeente en voor dien diaken, en betuurslid van de chr. kleuterschool. 9. Jacob van der Jagt gebo ren Scherpenisse 25 decem ber 1929, waterbouwkundig ambtenaar provinciale water staat, raadslid van de gemeen te Tholen van 1986 tot 1998 en wethouder van 1990 tot 1998. Hij huwde Poortvliet 10 no vember 1955 met Jacoba Jo hanna Hollebrands.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 23