Provincie Zeeland Cultuurhistorische hoofdstructuur Denk en Zet door winst een plaats in de subtop Een vorkje meeprikken De toestand van de Zeeuwse natuur Papbar aan kop, Lunch sukkelt Thoolse speelt in regionaal team Poortconstructies vormen gevaar voor wielerwedstrijden {Officiële Mededelingen Project bouwen kleine kernen wordt stopgezet Donderdag 2 december 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Meer en meer gaan bestuurders denken in systemen van hoofdstructuren. De ecologische hoofdstructuur (groene zones die behouden moeten blijven) is daarvan een voorbeeld. De volgende hoofdstructuur is op komst: de cultuurhistorische. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 48/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissies In beroep Gasfabrieken Denk en Zet heeft in de derde ronde van de Zeeuwse schaakcompetitie met 5-3 gewonnen van het vierde team van Middelburg. Heel lang ging de strijd gelijk op, maar uiteindelijk trok Denk en Zet aan het langste eind. Blunder Winstgevende dag voor Emergo-teams MEULVLIET" THOLEN Tekening in ranglijst Meulvlietcompetitie Ruime uitslagen Bedrijvencompetitie Sportstimulering of sportverdwazing? De oudste betekenis van het woord vork, die van hooivork, gaat terug tot vóór het jaar 700 na Christus. Men duidde er toen reeds een land bouwwerktuig met houten tanden mee aan. Dat woord was afgeleid van het Duitse Gabel en leeft nog voort in ons woord gaffel, een twee- tandige ijzeren vork. Pas veel later (volgens overlevering voor het eerst in 1149) kwam vork als eetgerei in onze taal voor, afkomstig van het Franse fourchette. Het duurde tot de achttiende eeuw voor vork algemeen gebruikelijk werd voor het bekend eetgerei. Schafmeester Verkeer en Vervoer Taxivervoer Adamsvork Ruim driekwart van de Nederlandse strandplevieren broedt in Zeeland. Abdij Nieuws De provincie heeft 25 november een nieuw boekje gepresenteerd in haar filmzaal. Het boekje heet "De toestand van de Zeeuwse natuur". Het is alweer de zeventiende uit gave uit de milieureeks en is geschreven door Ad de Jong, bij gestaan door Wim van Wijngaar den en Gerard van Zuylen. Het boekje beschrijft, zoals de titel al aangeeft, de natuur in Zeeland, maar ook het landelijke natuurbeeld. Tweede in de reeks In 1994 kwam een landelijk rap port uit over de toestand van de Nederlandse natuur. In Zeeland ontstond de wens om de Zeeuwse natuur eens onder de loep te nemen. Dit leidde ertoe dat in zeer korte tijd enthousiaste kenners van allerlei onderdelen in de natuur bijeenkwamen om hun gegevens bij elkaar te voegen. In 1994 kwam het eerste boekje "De toestand van de Zeeuwse natuur" uit. Doordat deze gege vens veelal uit de late jaren tach tig stamden, was het nu tijd voor een nieuw overzicht. Het resul taat is, zoals gezegd, afgelopen week gepresenteerd. Deze Toe stand van de Zeeuwse natuur is dus te beschouwen als een twee de volledig herziene uitgave. De toestand Het boekje omvat 52 pagina's en geeft een beeld van de verschui ving in de toestand van de Zeeuwse natuur die is opgetre den na de verschijning van het eerste boekje, vijf jaar geleden. Allerlei landschapstypen in het Zeeuwse passeren de revue: dui nen; deltawateren; polders; kleine landschapselementen; stedelijke natuur; kreken, inlagen en andere wateren; dijken en andere soor- tengroepen. Hoe is het met de natuur gesteld, waarom gaat het wel of niet goed en wat wordt eraan gedaan, zijn vragen die op een duidelijke en eerlijke manier worden gepresenteerd. Het boek je is rijk aan fotomateriaal en illu straties. Ingrediënten De toestand van het lamsoor, de huiszwaluw en de paling is, om enkele voorbeelden te noemen, zorgwekkend. Met de boomkik ker, de kerkuil en de Noordse woelmuis gaat het minder slecht dan voorheen. Er is een herstel gesignaleerd bij de gewone zeehond, de groene specht en de groene kikker. Dit zijn enkele ingrediënten die in het boekje zijn terug te vinden. Het boekje "De toestand van de Zeeuwse natuur" is voor 7,50 verkrijgbaar in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118)63 14 00 en in de boekhandel. Donderdag 2 december, aanvang 14.00 uur, vergadert de Provin ciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishouding op het adres Het Groene Woud 1 in Middel burg. De vergadering is openbaar en de agenda vermeldt de volgende onderwerpen: voorontwerp pro vinciaal milieubeleidsplan; advies voorontwerp tranche 5 Provin ciale Milieuverordening; jaarpro gramma Ruimte, Milieu en Water 2000; stand van zaken project 'duurzaamheid industrieterreinen'. De agenda van de vergadering en de stukken die daarbij horen liggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het noorden van Zeeland (de gemeenten Sthouwen-Duiveland en Tholen) is aangewezen als proefgebied voor het opstellen van de cultuurhistorische hoofd structuur. Medewerkers van de twee gemeenten, de provincie, het waterschap, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek trekken samen op om alles wat cultuur historisch van waarde is in kaart te brengen. Als dat is gebeurd, volgt êen beschrijving van ieder element en een beoordeling van de cultuurhistorische waarde.Op deze manier maken de onderzoe kers inzichtelijk waar een monu mentale molen is te vinden, een bijzondere dijk, een oude boerde rij of woonhuis, een oude haven, sluis of gemaal of een archeolo gisch waardevolle plek. Maar de onderzoekers beperken zich niet tot dit soort 'losse' elementen. Ook andere zaken kunnen van cultuurhistorische waarde zijn en van een dusdanig belang dat het de moeite waard is om te behou den. Het gaat dan om grotere ruimtelijke eenheden: waardevolle dorps- of stadsgezichten, land schappen of infrastructuur als de loop van wegen of wegenpatro nen en sloten. Zoals gezegd gaat het om een proef. Het is nog de vraag of de cultuurhistorische hoofdstructuur dezelfde wettelijke status zal krij- Voormalig stoomgemaal Strijenham. gen als de ecologische hoofd structuur. En voordat het zover is, is er nog een lange weg te gaan. Maar dat neemt niet weg dat bijvoorbeeld op grond van de Monumentenwet, onderdelen van hoofdstructuur wel al wettelijk beschermd zijn. Ruimtelijke ordening De cultuurhistorische hoofdstruc- tuur, in het ambtelijk jargon al gauw afgekort tot CHS, is natuur lijk bedoeld om de waardevolle elementen of beelden uit het ver leden te behouden. Vandaar dat de CHS belangrijke informatie verschaft aan plannenmakers op onder meer het terrein van de ruimtelijke ordening. Bij het ma ken van plannen voor huizen bouw, aanleg van wegen of indus triegebieden is dan al in een vroeg stadium informatie voor handen over aanwezige cultuur historische waarden. Cultuurhistorie kan dan onderdeel zijn in het totaal van de afwegin gen en, wat de historici zelf betreft, dienen als uitgangspunt voor ruimtelijk beleid. Toerisme Als het onderzoek in het noorden van Zeeland is afgerond ligt er een schat aan gegevens over het Zeeuws cultureel erfgoed op tafel. Wellicht, redeneren de onderzoekers, is dat ook van nut voor beleids- en plannenmakers in de sector toerisme en recre atie. Het is de bedoeling dat ver volgens de rest van Zeeland aan bod komt om onder de loep te nemen. De adviescommissie voor de be zwaren komt dinsdag 7 decem ber bijeen voor de openbare be handeling van vijf bezwaarschrif ten. De indieners ervan zijn uitge nodigd hun visie mondeling te komen toelichten. Om 14.00 uur komt een Middel burger in het geweer omdat hij het niet eens is met de regeling (inter)lokaal openbaar vervoer 1999/2000. Maatschap De Koek uit Walsoor den krijgt, namens zijn cliënt, om 14.30 uur de gelegenheid uiteen te zetten waarom GS alsnog de eerder geweigerde verklaring van geen bezwaar zou moeten ver strekken voor de bouw van een varkensstal aan de Drogendijk in Walsoorden. Een half uurtje later, 15.00 uur, komt een tweede advocaat aan bod om namens een inwoner van Best te bepleiten dat de even eens eerder geweigerde verkla ring van geen bezwaar voor de bouw van een varkensstal aan de Parallelweg in Walsoorden, als nog verstrekt zou moeten wor den. Een pleidooi van dezelfde strek king is om 15.30 uur te horen van een advocaat van een inwo ner van Hengstdijk. Aan de Hengstdijksestraat bij dat dorp is eveneens de bouw van een var kensstal voorzien, en ook hier geldt dat GS vooralsnog niet wil len meewerken. Dat willen Gs ook niet voor de uit breiding bouw van een stal voor kippen aan de Middelburgseweg in Grijpskerke. Op dat perceel zou verder een tweede huis moe ten komen; en dat kan niet in de visie van GS. Deze zaak dient om 16.00 uur. Deze openbare zittingen zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom), de provincie, be trokken gemeentebesturen en Delta hebben een financiële over eenkomst gesloten voor een sys tematische aanpak van de terrei nen van de voormalige gasfabrie ken. Vrom heeft 20 miljoen gul den beschikbaar gesteld, Delta zeventien miljoen en provincie en gemeenten gezamenlijk ongeveer dertien miljoen. Het geld van Delta is met name bedoeld om de twee eigen locaties (Oostburg en Axel) aan te pakken en voor sanering en verdere begeleiding van de aanpak voor het grondwa ter op de overige dertien plek ken. Over ongeveer vijf jaar moe ten de terreinen van de voormali ge gasfabrieken schoon zijn opgeleverd. aantreden tegen één van de sterke Middelburgse jeugdspelers. Zijn opponent startte een krachtig offen sief tegen zijn koningsstelling waar bij ook mat dreigde. Het leidde uit eindelijk tot stukverlies, waarna hij zich - ondanks onnodig lang door spelen - gewonnen moest gegeven. De overgebleven partijen van Se- bastiaan Koedoot en Jan de Graaf moesten uiteindelijk de beslissing brengen. Beide partijen waren ge lijk opgegaan tot in het middenspel. Koedoot kon echter in het late mid denspel de druk opvoeren tegen een hangende pion van zijn tegenspeler. Na een prima combinatie met stuk offer op g3 ging de Middelburgse speler geforceerd mat. Daarna had De Graaf aan remise genoeg om de twee wedstrijdpunten in Scherpe- nisse te houden. Op dat moment stond hij al iets beter, maar het was nog steeds moeilijk de winnende combinatie te vinden. Doordat zijn tegenstander gedwongen op winst moest spelen, kon De Graaf profite ren van een blunder, zodat het volle punt alsnog werd binnengehaald. Hierdoor kwam de eindstand op 5-3 en bevindt Denk en Zet zich met vier punten uit drie wedstrijden in de subtop van de eerste klasse noord. In de volgende ronde moet Denk en Zet aantreden tegen het vierde team van Souburg. Dig de Graaf was op het eerste bord het eerst klaar. Al na 13 zetten werd tot remise besloten met de nestor van de Middelburgse schaakclub. Met zwart had De Graaf gelijkspel gekregen en hij zag geen mogelijk heid om op winst te gaan spelen. Direct daarna speelde ook Hans Dijke remise op het zesde bord. Noch Dijke, noch zijn tegenstander zag direkte winstmogelijkheden zo dat het punt werd gedeeld. Het eerste volle punt kwam geheel onverwacht op naam van Gillis Dij ke die op het achtste bord was inge vallen. Hij was duidelijk slechter komen te staan met zelfs een stuk en twee pionnen minder. Doordat zijn tegenstander meer bezig was met de promotie van één van zijn pluspionnen of met het dreigen van mat, overzag hij in het geheel mat in één van Dijke. Een leuk cadeau, zo als later bleek. Daarna werd door zowel William de Rooij, die met wit op het vierde bord speelde, als Comé van der Slikke, die met zwart op het zeven de bord speelde, remise gespeeld. Geen van beiden had voordeel kun nen behalen. De voorsprong van DEZ ging echter verloren nadat Eniz Kustura ver loor op bord twee, waar hij moest Het team van Emergo 1 speelde za terdag tegen KVK 2 uit Kapelle. In de eerste helft ging het nog gelijk op, maar bij rust stond Emergo toch met 3-2 voor. In de tweede helft liep' de Smerdiekse korfbalploeg uit naar 5-3, maar KVK kwam toch nog te rug tot 5-5. Mede door de drie doel punten van Kristian van Heemskerk behaalde Emergo uiteindelijk de overwinning met 8-6. Martin Spruijt scoorde tweemaal en Gerrie Antho- nisse, Marco v.d. Hoek en Jessica de flijke zorgden voor de overige treffers. Emergo 2 speelde tegen Volharding 2. Op het veld verloor Emergo nog met 22-5 van deze ploeg, nu speel den de Tholenaren een stuk beter. Het duurde lang voordat er ges coord werd, maar bij rust leidde Volharding met 2-4. De ploeg uit Yerseke was iets sterker en won dan ook met 8-9. Emergo C speelde een leuke en spannende wedstrijd tegen Juliana C2. Na een gelijke ruststand (2-2) maakte Emergo als eerste een punt. Juliana kon de kop nog wel overne men met 3-4, maar het eindresultaat van deze wedstrijd was 7-4 in het voordeel van Smurdiekenaren. Do minic v.d. Berg scoorde twee keer, terwijl Walter Geuze, Bas Vroegop, Charlotte Weijenberg en Clarissa en Ginio Wijngaarde elk één punt voor hun rekening namen. Het D-team van Emergo had een zware wedstrijd tegen Togo D. De ploeg kwam nog wel op voorsprong door een treffer van Harmen van Heemskerk, maar daarna was het de ploeg uit Goes die het spel dicteer de. Uiteindelijk won Togo met 1-3. Emergo W speelde thuis een heel goede wedstrijd tegen DSO Wl, en zag dat in de eerste helft beloond met een doelpunt van Chantal Bent- velsen. Na rust was het wederom de ploeg uit Sint-Maartensdijk die scoorde, ditmaal' via Hilbert Poot, wat een 2-0 overwinning opleverde. Ook de strafworpen gingen naar Emergo, dat dit onderdeel met 11-9 won. M.J. Laban voorzitter duivenclub. Tholenaar M.J. Laban, voorzitter van de Zeeuwse duivenbond, heeft zich herkiesbaar gesteld voor een nieuwe periode aan de bestuursta fel. Laban is al sinds 1979 voorzit ter. Eerst van de zaterdagvliegers en sinds de fusie met de zondagvlie gers in 1997 van alle Zeeuwse dui- venliefhebbers. Morgen beslist de ledenvergadering in De Vroone te Kapelle over de herverkiezing. La ban is de enige kandidaat voor de functie. Tot 1998 was Laban voor zitter van De Trouwe Duif Tholen. twee met 18 punten), De Lunch en Sporting Maroc (beide 16 punten) lijken een plekje in de A-poule niet meer te kunnen ontgaan. De eerste twee spelen alleen nog te gen middenmoters en zelfs de hekkensluiter, terwijl Sporting Maroc nog naaste concurrenten De Lunch en Bunny's Boys ont moet. Voor de onderste vier: Smits Boys, Papbar Boys, Destina en Tholen United (van onder af opge noemd) wordt het zeker poule B. In de onderste regionen is stuiver tje gewisseld tussen Smits Boys en Destina dat eerst onderaan stond. Zondag vielen er ruime uitslagen in de zaalvoetbalcompetitie van Meulvliet. De Lunch leed een for se 10-4 nederlaag tegen Bunny's Boys. Van Meer Boys verloor met 6-11 van Smits Boys en Papbar Boys ging met maar liefst 20-2 tenonder tegen '1 Esperance. Uitslagen 28 november: Smits Boys-Van Meer Boys 6-11, Bun- In de top van de ranglijst van de Meulvlietcompetitie, is het één en ander veranderd. Door twee slech te beurten, moest De Lunch zijn leidende positie overgeven aan Papbar dat inmiddels met 22 pun ten uit acht wedstrijden aan kop gaat. Speelde De Lunch vorige week gelijk tegen middenmoter Hof van Holland, zondag verloor het team met ruime cijfers van Bunny's Boys. Papbar doet het daarentegen goed met vorige week gelijkspel en zondag winst. Eerder versloeg in een direct duel De Papbar naaste concurrent De Lunch al met 6-1. Met nog twee wedstrijden te gaan, lijkt er defini tief tekening te komen in wie er na de jaarwisseling in de A- en wie in de B-poule zal moeten gaan spe len. Papbar, l'Esperance (nummer ny's Boys-De Lunch 10-4, Spor ting Maroc-Papbar 4-5, '1 Espe- rance-Papbar Boys 20-2, Hof van Holland-Tholen United 4-1. 21 november: Sporting Maroc 7-2, Van Meer Boys-'l Esperance 1-16, De Lunch-Hof van Holland 4-4, Smits Boys-Destina 5-7, Bunny's Boys-Papbar 3-3. De ranglijst ziet er momenteel als volgt uit: 1 Papbar 22 punten uit 8 wedstrijden; 2 l'Esperance 18 p. uit 8; 3 De Lunch 16 p. uit 8; 4 Sporting Maroc 16 p. uit 8; 5 Bun ny's Boys 14 p. uit 8; 6 Hof van Holland 13 p. uit 8; 7 Van Meer Boys 12 p. uit 9; 8 Tholen United 9 p. uit 8; 9 Destina 4 p. uit 8; 10 Papbar Boys 3 p. uit 8; 11 Smits Boys 3 p. uit 9. In het bedrijvenvoetbal werden er maandag twee wedstrijden in de A-poule afgewerkt. Bouman-Pot- ter hield het op een 3-3 gelijkspel tegen Delta Nutsbedrijven. Budel- pack won nipt met 4-3 van Wier- ickx. Een week eerder behaalde L&E een grote 12-3 overwinning op Bravi Boys in de B-poule. In de zelfde poule verloor Insulcon met 8-4 van Kleinbouw Techniek. De 12 jarige Suzanne Poot uit Tholen maakt als enige Thoolse voetbalster deel uit van het regio nale meisjesteam van het KNVB- district Zuid 1Inmiddels heeft zij een zevental selectiewedstrijden gespeeld. De voetbalster speelt als enig meisje bij de D-pupillen van SPS. Gezien haar leeftijd mag ze na dit seizoen niet meer voor het regioteam uitkomen. Haar doel stelling is dan om geselecteerd te worden voor het meisjesteam tot 14 jaar. PvdA-raadslid Van der Linde erger de zich eraan, dat de SGP-over het sportstimuleringsproject stelt, dat dit een stukje sportverdwazing is. Dijke had zoals gebruikelijk een lijst met begrotingsposten aan de burgemeester overhandigd waarte gen zijn fractie principiële bezwa ren had. Van der Linde nam daarvan via de notulen van de begrotings vergadering maandagavond voor het eerst kennis. „U noemt uw col lega's, die in meerderheid een stuk gemeentebeleid hebben vastgesteld, dus een stel dwazen. Dat kan niet door de beugel. Net zoals wij uw principiële standpunten respecteren, verdient ons standpunt ook re spect", zei Van der Linde. „Wij hebben een waardeoordeel gegeven over een begrotingspost en dat mo gen wij doen, maar anderen laten wij volledig vrij in hun standpunt", zo verdedigde Dijke zich. Volgens mevr. Frigge had hij dan op zijn lijst een andere formulering moeten ge bruiken dan 'sportstimulering is sportverdwazing.' Het plan verkeersveiligheid Tholen voorziet in poortconstructies bij de verschillende woonkernen Mevr. E. Frigge-Hogesteeger waarschuwde er voor dat dit problemen kan opleveren voor de organisatie van wielerwed strijden. „Straks hebben we geen wie lerrondes meer." De burgemeester vond het een kwestie van prioriteiten stellen: de verkeersveiligheid of één wielerevenement per jaar. Overigens zijn er eerder in de Dorpsweg in Oud- Vossemeer al moeilijkheden ontstaan over het spanningsveld tussen het remmen van de snelheid van het auto verkeer en de vrije baan die wielren ners moeten hebben. Die zijn niet ge diend met obstakels. Ook na de recente reconstructie van de Molen- vlietsestraat in Tholen zullen de cou reurs een ander parcours moeten op zoeken. Wethouder Heijboer zegde mevr. Frigge toe om deskundigen te laten bekijken, of poortconstructies inderdaad belemmeringen voor wie lerwedstrijden zullen betekenen. Raadslid drs. A.L. Piet maakte zich meer bezorgd over de uiterst wankele financiële onderbouwing van het ver keersplan. „Er zal onacceptabel lang op de uitvoering gewacht moeten worden", vreesde hij. „Dat zou kun nen", erkende wethouder Heijboer. „Maar we zullen het met de 2 ton subsidie moeten doen, terwijl we 9 ton wilden hebben. We krijgen min der omdat er zo overvraagd is. Na het tekenen van de intentieverklaring moet er echter geld zijn om te kunnen beginnen." Wat afstamming betreft is ie dereen nu weer helemaal op de hoogte en weet men precies 'hoe de vork in (aan) de steel zit'. De vaste uitdrukking voor: zo heeft de zaak zich toegedra gen. Even terug naar het land bouwwerktuig, vooral vroeger veel gebruikt in de hooibouw, zeker voor de machines hun in trede deden. Bekend door het spreekwoord 'te veel hooi op de vork nemen': meer doen dan men in werkelijkheid aan kan, iets ternauwernood kunnen vol brengen. Daarbij past de uitdru king 'de vork niet bij de steel weten te vatten'. Dat betekent: door onhandigheid zijn doel niet weten te bereiken. Zo ken de men in sommige streken ook de zegswijze 'de vork om hoog steken' in de betekenis van: samen eendrachtig het werk doen. Uit Groningen stamt de uitdrukking 'schreeu wen of men in een vork zit'. Veel overdreven lawaai maken als het eigenlijk niet nodig is. Vergelijk: schreeuwen als een mager varken, dat naar voer in de trog verlangt. Soms wel ge zegd van een kind dat huilt om een kleinigheid, zo hard het kan. Aanvankelijk dacht men bij vork voor gebruik aan tafel aan een zilveren vorkje aan een steel en met twee of drie tanden, vooral gebruikt om bepaald vast voed sel, meestal vlees, uit een pot of schotel te prikken en op zijn bord te brengen. Pas in de acht tiende eeuw promoveerde de vork door er een tand bij te krij gen en luisterde naar de naam eetvork, het nog steeds ge bruikte viertandige eetgerei om voedsel naar de mond te bren gen. Toen ook kwam de wat deftige uitdrukking 'eten met mes en vork' in zwang, wat te genwoordig heel gewoon is. Het was in die begintijd zelfs een gewoonte dat men mes en vork zelf meebracht als men buitenshuis ging eten. Of men gaf het eetgerei in bewaring, zoals blijkt uit een oud plakkaat- boek uit 1746: 'leder zal zich aan tafel hebben te bedienen van mes en vork en dezelven ne vens de lepel aan de schaf meester in bewaring hebben over te geven of anders telkens moeten mede te brengen'. In Zeeland kende men de uit drukking 'een vorkje meepik ken' in de betekenis van een voordeeltje, een meevallertje hebben. In tegenstelling daar toe in Groningen 'de vork ver keerd in het eten zetten', met te genzin eten, geen trek hebben. Nog terug te vinden in het hui dige: met lange tanden eten. Daartegenover stond 'de beste vork voeren' voor de meest uit gelezen maaltijd genieten. Zo Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd. De verleende vergunning aan Gebr. Blanker B.V., Arnestein- weg 15 te Middelburg met 8 auto's is ingetrokken. De verleende vergunning aan Middelburgse Taxicentrale B.V., Arnesteinweg 15 te Mid delburg met 32 auto's is ingetrokken. De verleende vergunning aan Rayon Tax Walcheren B.V., Secretarisweg 5 te Vrouwen polder met 10 auto's is ingetrok ken. Taxicentrale Middelburg B.V., Arensteinweg 15 te Middel burg heeft voor onbepaalde tijd vergunning gekregen voor het verrichten van taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland met ten hoogste 98 auto's. L.A.M. Keulers te Oostburg heeft uitbreiding gekregen met 3 auto's tot einde schooljaar 1999/2000 (was ten hoogste 17 auto's). De besluiten liggen van 1 decem ber 1999 t/m 11 januari 2000 ter inzage op het bureau voor lichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het in zien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H.'Vos, tel. 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg. kende men gewestelijk de zegs wijze 'met een vork schrijven': oneerlijk zijn en iets dubbel (of vierdubbel) in rekening bren gen, zeer hoge rekeningen uit schrijven. Sommige mensen veroordelen dit gedrag in 'een vork een vork noemen', onbe wimpeld zeggen dat men het met dit hoge bedrag niet eens is, zeggen waar het op staat. Te genwoordig zou men zeggen 'een kind bij de naam noemen'. Een andere zegswijze luidt 'wie zijn vork laat vallen, mag niet mee-eten'. Men moet zich aan tafel netjes gedragen. Het is on behoorlijk om met de handen of vingers te eten. Dat noemde men 'met de Adamsvork eten' omdat Adam geen vork ter be schikking had. In Groningen had men een leuke uitdrukking voor met duivels gekweld: 'met mes en vork achter iemand aanzitten'. Van de samenstellingen noe men we o.a. de vorkstaart, voorkomend bij sommige vo gels. Vandaar de benamingen vorkstaartmeeuw en vorkstaart- plevier. Een aardige gewestelij ke naam, onder andere in Zee land, is 'vork en lepeltjes' voor het tasjeskruid of lepelkruid, ook wel herderstasje of lepel- tjesdief genoemd. We besluiten met het moderne woord vork heftruck, een transportwagen met een hefinrichting in de vorm van een vork. Omdat er te weinig belangstelling is, zet de provincie het project 'bouwstroom kleine kernen' stop. Bijna 2,5 jaar geleden is voor dit project 83.425 gulden beschikbaar gekomen, maar daarvan is slechts de helft als subsidie uitgekeerd. Overigens kwam het project op een wat ongelukkig moment, omdat net de nieuwe beleidslijnen uit het streekplan er lagen met het daaruit voortvloeiende woningbouwpro gramma. Voor vernieuwende initia tieven was nauwelijks ruimte. Vol gens gedeputeerde staten werd 'bouwstroom kleine kernen' teveel gezien als een mogelijkheid om ex tra woningbouw te realiseren. Dat wilden g.s. juist niet, omdat men een voorbeeldproject nastreefde binnen de nieuwe beleidslijnen. Het was de bedoeling dat ook gemeen ten de bereidheid tooonden binnen die nieuwe beleidslijnen keuzes te maken. Dat geen voorbeeldproject is ontstaan waarbij de verschillende thema's - ruimtelijke ontwikkeling, duurzaam bouwen, energie, welzijn en architectuur en beeldkwaliteit - samenvallen, betreurt het provinci aal bestuur. Tegelijkertijd stelt het vast dat gemeenten zich in toene mende mate op deze thema's oriën teren en eigen beleidslijnen uitzet ten. De niet bestede projectsubsidie willen g.s. gebruiken om duurzaam bouwen te stimuleren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 21