Beter Wonen gaat in zee met Halsteren bij verhuur woningen Ambachtsherenhuis wordt opgepoetst Spoeling voor Tholen is dun, zegt Van Kempen Loonstijging en niet verhoogde subsidie en ouderbijdrage brengen peuterspeelzalen in de problemen Tunneltje bij Langeweg Scherpenisse Directeur J.J.Kloet: „Er is geen sprake van een fusie l P Delta Noord spant kort geding aan Bijdrage Tholen aan GGD wordt 6,7 mille hoger Donderdag 2 december 1999 56e jaargang no. 3 Gemoederen lopen hoog op in Oudelandsestraat Indië-monument is nog in beraad Zaterdag 4 december DEMONSTRATIES STOOMREINIGERS van 10.00 tot 16.00 uur VERJflflL „Een verstandige stap", zegt directeur J.J. Kloet van de Thoolse woningstichting Beter Wonen over de samen werking met de woningstichting Halsteren per 1 januari 2000. „Krachten bundelen, kennis uitwisselen en meer kwaliteit bieden. En dat tegen dezelfde kosten en met be houd van zelfstandigheid van beide stichtingen. Er is geen sprake van een fusie." Taakverschuivingen Vertrouwde gezichten Voor verbeteren woningen 1,5 miljoen Voor het verbeteren van woningen op Tholen komt voor de komende vijfjaar 1,5 miljoen gulden van de provin cie. Die krijgt 40,8 miljoen van het rijk om het geld over de gemeenten te verdelen. Het meeste geld gaat naar de grote steden. „De spoeling voor plattelandsgemeenten is dun," zei wethouder W.C. van Kempen dinsdagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. V rouwenorganisaties Massa naar steden Deze week Gemeente zou jaarlijkse 50 mille extra moeten geven Professioneel I efHUachtbode, de Thoolse Courant PosJbus 5, 4697 ZG Sint Annaland lefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Het dreigt conflictueus te worden in de Oudelandsestraat en -poort in Tholen", zei raadslid P. van Belzen maandagavond in de gemeenteraad. Hij had er zelf ook klem gezeten, nu er veel meer verkeer door die stra ten komt dan anders omdat de Ten Ankerweg tussen de Molenvliet- sestraat en de Molensingel wegens werkzaamheden is afgesloten. Het gemis van die belangrijke door gangsweg van de wijken Buitenzorg en Molenhoek naar de stadskern breekt op. Bewoners van de Oude landsestraat hebben al containers op de trottoirs gezet omdat anders el kaar passerende auto's over de te gels gaan rijden. „Er ontstaat gevaar voor voetgangers en er komen schu ren in de muren van de huizen om dat er niet geheid is", vertelde Van Belzen. „Zo'n reconstructie aan de Ten Ankerweg vraagt een weder zijdse coulante opstelling van be woners en automobilisten", zei wethouder K.A. Heijboer. „Het is niet geoorloofd om over het trottoir te rijden en het is in strijd met de Algemene Plaatselijke Verordening om op een andere dag dan de vuil niswagen rijdt, containers buiten te zetten. We zullen de politie dan ook vragen om op te treden." Van Bel zen pleitte ervoor om de bewegwij zering aan te passen. „De situatie is namelijk desastreus." De wethouder zei dat op de borden bij de brug al aangegeven is, dat doorgaand ver keer voor Buitenzorg en Molenhoek via het Stenen Kruis dient te rijden, zodat de stadskern in elk geval ont last wordt. Hij vertelde ook, dat hij inmiddels een brief van de bewo ners van de Oudelandsepoort over de verkeersdrukte had ontvangen. CDA-raadslid J.P. Bout heeft voor gesteld om een tunneltje te maken bij de T-splitsing Poortvlietsedijk/ Langeweg te Scherpenisse in plaats van het laag fietspad te verhogen. Hij zei dat maandagavond naar aan leiding van de brief van mevr. G.M. ten Cate-Priem uit Poortvliet, die op maatregelen had aangedrongen na het recente verkeersongeval, waar bij een 17-jarig meisje om het leven kwam. Zij pleitte voor aanleg van een rotonde op die gevaarlijke split sing in plaats van een rotonde aan Onder de Linden te Sint-Maartens dijk. Wethouder Heijboer deelde mee, dat er binnenkort al ambtelijk over leg plaatsvindt over verbetering van die situatie. B. en w. hebben een brief aan gedeputeerde staten ge schreven en de provincie heeft daar goede nota van genomen, aldus de wethouder. D66-raadslid J. van den Donker vond dat er in de brief te weinig op spoed was aangedrongen. Anders kan een oplossing nog wel jaren duren, vond hij. RPF/GPV- raadslid drs. A.L. Piet was het daar mee eens. Hij was geschrokken van het lijstje met 14 ongevallen, waar van de helft op de Poortvlietsedijk. Ook mevr. E. Frigge-Hogesteeger sprak over een zorgelijke situatie. Het VVD-raadslid wilde ook op spoed aandringen. In de raadsvergadering van 18 okto ber namen b. en w. na een uitvoeri ge discussie in de gemeenteraad hun voorstel terug om niet in te gaan op een verzoek voor een ge denkteken voor in het toenmalige Nederlands Indië gesneuvelde Thoolse militairen. „Hoever staat het daar nu mee?", informeerde P. van Belzen maandagavond in de ge meenteraad. „We hebben ons er nog niet over gebogen", meldde de bur gemeester. Het is nu wachten op de raadsvergadering van 20 december. Gymtoestellen vervangen. Omdat diverse dure zaken als klimtouwen, ringen, kasten en valmatten in di verse gymzalen in matige conditie zijn, heeft de gemeente besloten ze voor een bedrag van 13.550 gulden te vervangen. Molendijk 3-4, 4695 BB St. Maartensdijk, tel. 0166-662315 ELECTROWORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M. Ondanks de samenwerking met Halsteren blijven de vertrouwde gezichten aan de balie van Beter Wonen in Sint-Maartensdijk gehandhaafd: Marion van Houdt en Ruby-Ann Vrolijk. In Zeeland is de schaalvergroting van de woningcorporaties al volop aan de gang en ook Tholen dacht niet langer alleen door te kunnen gaan. Het draagvlak van 2600 hui zen blijkt in de toekomst te klein te zijn om met stijgende kosten nog een volwaardige dienstverlening te kunnen blijven bieden. Vlakbij werd een samenwerkingspartner gevonden in een kleinere woning stichting, die 1400 huizen verhuurt in Halsteren en Lepelstraat. Beter Wonen heeft 22 mensen in dienst, Halsteren telt 9 medewerkers. Twee daarvan gaan per 1 januari in Sint-Maartensdijk werken omdat daar de grootboekadministratie ge concentreerd wordt, maar het woord hoofdkantoor wil Kloet niet horen. „We zijn gelijkwaardig. Ons apparaat is wel groter, maar dat maakt niet veel uit. We respec teren elkaar en zien voordelen in de bundeling van krachten op het gebied van de automatisering, fi nanciën, planmatig onderhoud en nieuwbouwprojecten." Kloet laat in het midden wie het initiatief heeft genomen voor deze samenwerking. „De maatschappij ontwikkelt zich heel snel en ook als woningstichting moet je verder kijken, dan de Thoolse neus lang is. Met name op het gebied van de sociale woningbouw zijn er veel veranderingen op komst. Zo wij zigt de toewijzing per 31 decem ber. Er komt een zogenaamd isv- budget." Beter Wonen heeft zowel in Zee land als in Brabant met meer wo ningstichtingen overleg gepleegd, maar uiteindelijk is het Halsteren geworden. „Dat ligt vlakbij Tholen en onze woningmarkten sluiten op elkaar aan. Financieel zijn we aar dig vergelijkbaar en ook qua struc tuur. We hebben allebei een raad van toezicht met vijf leden", aldus Kloet. De samenwerking wordt gegoten in de vorm van een vennootschap onder firma, waarbij beide venno ten aansprakelijk zijn. Alle kan toorwerkzaamheden worden in de v.o.f. ondergebracht. De betrokken medewerkers zullen met taakver schuivingen te maken krijgen. Zij worden op twee plaatsen inzetbaar: zowel in Sint-Maartensdijk als in Halsteren. Er komen flexwerkplek- ken. Zo zal de automatiseringsspe cialist in beide vestigingen ver schijnen. In het eerste jaar zal het personeel nog bij de eigen wo ningstichting in dienst blijven, zo dat hun rechtspositie niet wordt aangetast. Kloet blijft directeur van Beter Wonen en zijn collega J.W.F. Richter Uitdenbogaardt houdt de zelfde functie in Halsteren. Voor de huurders verwacht Kloet op korte termijn geen direct merk bare veranderingen, want de sa menwerking heeft geen betrekking op rechtstreekse contacten met huurders. Beide kantoren worden gehandhaafd en de huurders blijven daar de vertrouwde gezichten aan de balie zien of krijgen de bekende stemmen aan de telefoon. Op lan gere termijn is het wel de bedoe ling, dat huurders door deze samen werking voorzien kunnen worden van een betere service en aanbod van nieuwe woonproducten. Kostenbesparingen zal de samen werking volgens Kloet niet direct opleveren. De medewerkers kun nen zich meer specialiseren en daardoor meer kwaliteit leveren. De raad van toezicht heeft de sa menwerking goedgekeurd. Hierin zitten voor Beter Wonen naast voorzitter drs. Th.G. Westerveld de leden M.A.J. van der Linde uit Tholen, G. Quaak uit Scherpenis se, alsmede mevr. Udema en dhr. Van Aart. De Thoolse woningstichting heeft in 2000 twee bouwprojecten op stapel staan. Het woonzorgcom plex in de Molenstraat te Poort vliet, waarvoor half januari de aan besteding plaatsvindt. Daarnaast nog drie aanééngesloten woningen in de Laban Deurloostraat te Scherpenisse. Het beleid van Beter Wonen is er ook op gericht om veel huurwoningen te verkopen. Verder worden oudere huizen gesloopt om plaats te maken voor nieuwe wo ningen met meer comfort. Hij temperde daarmee de verwach tingen van A.L. Piet (RPF/GPV) die al aan concrete zaken dacht, zoals het saneren van bedrijfsterreinen en het verplaatsen van milieuhinderlij- ke bedrijven in dorpskernen. Zo ver is het nog niet. Er moet eerst een beleidsstuk over wonen en stedelij ke vernieuwing komen. Dat moet voor 1 juli klaar zijn om voor subsi die in aanmerking te komen. Het stedebouwkundig bureau RBOI uit Middelburg gaat het voor 100.000 gulden maken. De com missie was het daar mee eens, maar A.P. Kornaat (PvdA) had uit de toe lichting begrepen dat het RBOI over de kostenraming een slag om de arm houdt. „Als het bureau die ra ming overschrijdt, komt het terug naar de gemeente, die opdrachtge ver is." Maar volgens hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte is de inschatting van de kosten door het RBOI 'redelijk goed'. Een over schrijding vindt plaats als er extra werk bijkomt, zo zei hij, verwijzend naar het bestemmingsplan buitenge bied. Er komt een klankbordgroep die ideeën aan mag dragen. „Als de klankbordgroep wat anders wil dan wat in het programma staat, dan moet er ook meer geld aan de raad gevraagd worden." De samenstelling van de klankbord groep is nog niet bekend. In de toe lichting werd gesproken over het toelaten van de vrouwenadviescom missie, maar die bestaat niet meer. J. van den Donker (D66) stelde voor het vrouwennetwerk Tholen erbij te betrekken of het platform voor plattelandsvernieuwing Tholen. Piet zag in de groep ook een rol wegge legd voor de milieubeweging, zo zei hij. Van Kempen bevestigde dat de vrouwenadviescommissie is opge heven. „We zullen bekijken of er vanuit de vrouwenorganisaties een vertegenwoordiging kan komen." Hij dacht daarbij onder meer aan de bond van plattelandsvrouwen. Het voorstel van Piet zou hij bestuderen. De nadruk van de stedelijke ver nieuwing ligt volgens Van Kempen op de woningbouw. „Het gaat in hoofdzaak om het verbeteren van de kwaliteit van de woningen in onze woonkernen. Die moeten we op ni veau houden." Aan het saneren van bedrijven is volgens Steenpoorte de afgelopen jaren door Tholen al veel gedaan. „We hebben in Zeeland goed ge scoord. We moeten nu in beeld brengen wat mogelijk is. U kunt kiezen, maar als het niet in het pro gramma past, zal er geld van ons bijmoeten." Volgens Van Kempen gaat er van de 40,8 miljoen gulden voor de gehele provincie een 'massa' naar de grote steden. Vlissingen krijgt 9,1 miljoen gulden toebedeeld, Middelburg 8,8 miljoen, Terneuzen 6,3 miljoen en Goes 5,1 miljoen. „De spoeling voor gemeenten met dragende ker nen zoals Tholen, wordt zeer dun." Het nieuwe beleid is nodig omdat vanaf 1 januari de wet stedelijke vernieuwing van kracht wordt, met daaraan gekoppeld een investe ringsbudget stedelijke vernieuwing.. De wet op de stads- en dorpsver nieuwing zal op den duur komen te vervallen. Tholen, Hulst, Oostburg en Schouwen-Duiveland mogen van de provincie kiezen of ze een pro grammagemeente willen worden (met het toekennen van een budget voor vijf jaar) of een projectge meente (budget op basis van inge diend project). In de plannen die Tholen gaat uitwerken zal ook de woonvisie verwerkt worden. Ambulancedienst Delta Noord gaat een kort geding aanspannen tegen het college van gedeputeerde staten van Noord-Brabant dat dinsdag de finitief besloot de vergunning voor het ambulancevervoer in de ge meente Tholen aan De Bevelanden te gunnen. Eerder schortte Delta Noord het kort geding tegen de voorlopige vergunningverlening op om geen onnodige kosten te maken. Het kort geding moet uitmaken of de vergunning nu bij De Bevelan den rust, of bij Delta Noord dat on langs via een BV-constructie de ou de vergunning van het Thoolse Ro de Kruis kocht. De vraag is of die vergunning nog geldig was of dat ze al lang was vervallen omdat ze bij het afstoten van het ambulancever voer door het Rode Kruis langer dan drie maanden niet werd ge bruikt. Inmiddels is Delta Noord ook op Goerre-Overflakkee in grote problemen geraakt. Zie verder ook pagina 9. Astrid van Vossen 3 maanden als ziekenverzorgster in Jeruzalem en Tel Aviv Diamanten echtpaar De Bruine-Quist in Sint-Philipsland Hout- en bouwbond FNV Tholen huldigt recordaantal jubilarissen Beleggingsspecialist voorspelt millenniumhausse in januari Vijftienjarig schildersbedrijf Geluk wil nieuw pand bouwen achter de St.-Philipslandse watertoren Coördinator dreigt met opheffen van Thoolse verkeersbrigade Scouting Heenetrecht laat nieuwe vlet Aquarius te water Pierre Withagen maakt het verschil in derby tussen Smerdiek en SPS Anneloes Walhout na Vogelvrienden ook algemeen jeugdkampioen bij Vogelvreugd Degradatie van twee seniorenteams tempert de vreugde over jeugdsuccessen Smash UW GEHELE LEVEN BENT U UW EIGEN METGEZEL; TRACHT HET EEN OPGEWEKTE TE LATEN ZIJN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Het bestuur van de GGD Zeeland, waarvan wethouder I.C. Moerland voorzitter is, heeft de begroting voor het jaar 2000 rond. In die be groting is voor de gemeente Tholen een bijdrage van 594.761 gulden opgenomen. Dat is meer dan de 588.066 gulden die de gemeente raad in haar begroting heeft meege nomen. Het verschil van bijna 6700 gulden wordt ten laste gebracht van de post onvoorziene uitgaven. Die post is - na enkele bijstellingen - voor volgend jaar inmiddels uitge komen op 371.147 gulden. Volgens VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger dreigt het faillisse ment voor de peuterspeelzalen in Sint-Maartensdijk en Sint-Philips- land. Tegenover een drastische verhoging van de lonen en daardoor ook van de sociale lasten, staat de al 13 jaar ongewijzigde gemeentelijke subsidie alsmede de reeds 5 jaar niet verhoogde ouderbijdrage. De zes andere peuterspeelzalen hebben een grotere reservepot, maar ook zij komen op den duur in de problemen. De acht, verenigd in de Sgakel, hebben de gemeente Tholen om een extra subsidie van 50.000 gulden gevraagd om de tekorten te dekken. Sint-Philipsland heeft een geldle ning af moeten sluiten om een naheffing van de bedrijfsvereniging van 7000 gulden te betalen De gemeenteraad ging maandag avond akkoord met een aanvullende subsidie van 6667 gulden, die op ba sis van de nu geldende subsidieveror dening betaald moet worden als ge volg van de gewijzigde cao welzijn. Dit bedrag komt ten laste van de post onvoorziene uitgaven. Mevr. Frigge noemde die 6667 gulden .absoluut ontoereikend' omdat ze geluiden had gehoord, dat sommige peuterspeelza len in .ernstige financiële mogelijkhe den' verkeren. „De nood is ontzettend groot", benadrukte ze en wethouder I.C. Moerland bleek daar ook al van op de hoogte. „Er zijn niet alleen fi nanciële, maar ook bestuurlijke pro blemen", zei de wethouder. „Drie weken geleden hebben we een ge sprek met de Sgakel gehad en we zijn nu bezig om voor 1 januari nog oplos singen te zoeken. Ik kan de raad ech ter nu al zeggen, dat het er behoorlijk inhakt", zo waarschuwde Moerland. „De peuterspeelzalen kunnen het zo geen jaar meer volhouden", zegt Glen Moerland van administratiekan toor Noord-Zeeland, die voor alle acht peuterspeelzalen de loonadmini stratie doet en ook jaarstukken maakt. Hij was bij het gesprek met de wet houder aanwezig. „In juli 1998 zijn de lonen van de leidsters gelijk ge trokken met de salarissen die kinder dagverblijven betalen en dat heeft tot flinke kostenstijgingen geleid. Maar de gemeente eist professionele krach ten en gekwalificeerd personeel kost geld, zodat ze dan ook met meer sub sidie over de brug moeten komen. Er zijn enkele peuterspeelzalen die maar 1000 gulden tekort komen, maar sommige hebben een gat van 7000 gulden." Volgens de administrateur moeten de peuterspeelzalen de hand ook in eigen boezem steken omdat de ouderbijdra ge al vijfjaar niet verhoogd is. „In de Sgakel (het overkoepelend orgaan van de acht peuterspeelzalen) werd daar wel over gesproken, maar er kwam nooit een unaniem besluit over. Wie goed draaide, mede dankzij aller lei acties, wilde de ouderbijdrage niet verhogen, maar daarmee werd wel voor andere plaatsen een noodzakelij ke stijging geblokkeerd. Sint-Maar tensdijk begon toen nog met een extra groep, wat niet rendabel bleek en evenals Sint-Philipsland was de reser ve op, die andere peuterspeelzalen nog wel hadden." Volgens Glen Moerland is het geen specifiek Thools probleem omdat in alle gemeenten de peuterspeelzalen met tekorten zitten. Ook het grote verloop onder bestuursleden speelt een rol bij de beheersing van de pro blemen. „Een kind zit maar kort op de peuterspeelzaal en daardoor blijven ouders veelal ook maar kort bestuurs lid. Er zou binnen de Sgakel eigenlijk een coördinator voor alle acht peuter speelzalen moeten komen en dat lijkt me een gemeentelijke taak." Voorheen zat ook de ambtenaar peu- terspeelzaalwerk bij de vergaderingen van de Sgakel, maar die steun is ook al gemime tijd weggevallen, evenals de bijstand van de provinciaal consu lente Els Akkerman. Administrateur Moerland ziet geen mogelijkheden oni de kosten te verla gen door bijvoorbeeld met 1 leidster te gaan werken. „Het is moeilijk ver koopbaar om ouders meer in te scha kelen voor de begeleiding. De be drijfsvereniging maakt daar ook bezwaar tegen wanneer die vrijwilli gers gedurende lange tijd een vergoe ding zouden ontvangen." ZIE VERDER PAGINA 9 Het ruim 200jaar oude, monumentale, voormalige gemeentehuis wordt deze weken grondig opgeknapt. Het ambachtsherenhuis in Oud- Vossemeer staat in de steigers. De firma Krijger uit Poortvliet heeft onlangs een begin gemaakt met een grondige onderhoudsbeurt, die enkele maanden in beslag zal nemen. Uitgangspunt vormt het inspectierapport van de Monu- mentenwacht. Alle goten, het zink- en loodwerk aan het uit 1768 daterende gebouw worden ver nieuwd. Verder wordt het houtrot aangepakt. Aan de achterkant (de westkant) zijn rotte stijlen en dor pels van kozijnen uitgekapt. Ook aan het torentje bovenop het ge bouw worden de rotte delen ver vangen. Binnen zijn enkele zol derbalken ingerot. Bekeken wordt nog of deze totaal vernieuwd wor den, of dat ze met kunsthars wor den behandeld. Tenslotte wordt het gebouw opgeschilderd en dan moet het er weer een reeks van ja ren tegen kunnen. Het ambachts herenhuis is gebouwd als zetel voor de schepenbank en de admi nistratie van de ambachtsheer lijkheid. Vervolgens was het tot 1953 als gemeentehuis in ge bruik. Daarna is het gebouw in opdracht van de eigenaren - de N.V. Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberg- he - gerestaureerd. Het was op de monumentenlijst geplaatst nadat het gemeentebestuur pogingen had ondernomen om het te ontei genen. Dat wilde het afbreken in verband met woningbouw. Het archief, dat teruggaat tot begin vijftiende eeuw, wordt in het am bachtsherenhuis bewaard. En verder vergaderen de aandeel houders jaarlijks in juni in het gebouw. Volgend jaar zal dat dus in een grondig opgeknapt pand zijn. P~

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1