Sint stevig in het zadel te St.-Philipsland Samen wachten op de sint in Vossemeer Boek van sint is kwijt in Stavenisse Brandweer en arts helpen pieten in nood Verliefde pietermannen in Scherpenisse Stoute piet gaat in de boeien in Tholen Donderdag 25 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Sinterklaas was dit jaar keurig op tijd in Sint-Philipsland. Normaal gesproken moeten de kinderen nog al eens wachten op de eerbiedwaardige grijsaard, maar zaterdag arriveerde hij rond half twee zonder vertraging op de kade van de haven. Onder begeleiding van de muzikanten van Concordia (die een paar meter verderop stonden te spelen) stapte de goedheiligman samen met zijn pieten van het jacht aan land. Hij werd kort welkom geheten door Gerard Noorthoek waarna de sint vele handjes schudde en tekeningen in ontvangst nam. Dat viel nog niet mee, want aan vankelijk moest hij ook zijn mijter nog vasthouden, vanwege het stevige briesje dat het hoofddeksel dreigde af te blazen. Maar uiteindelijk kon hij zich toch een weg banen naar het al gereedstaande paard. Toen de sint echter op het edele dier was gezeten, bokte het een paar keer. Gelukkig is de bisschop een goed ruiter, want hij bleef in het zadel. Voorafgegaan door Concordia en gevolgd door een massa kinderen, togen Sint-Nicolaas en zijn helpers vervolgens naar dorpshuis De Wimpel waar het nog een gezellige middag werd. Je zult het altijd zien. Staat iedereen verzameld op de dijk om sinterklaas te begroeten, is de kindervriend in geen velden of wegen te bekennen. In Oud-Vossemeer moesten zaterdag - zoals traditioneel - de kinderen op zoek gaan naar sinterklaas. Om kwart over één toog de jeugd, voorafge gaan door muziekvereniging OVM door het dorp. Zoals voorgaande jaren ook het geval was, kwam men terecht bij het voormalige veer (de Veer- straat). Daar bleek maar weer eens dat het niet gemakkelijk is om de sint per boot aan te laten komen in een dorp dat geen haven meer heeft. Pak jesboot 17 was aanvankelijk nergens te bekennen, maar na hard roepen van twee al gearriveerde pieten en de kinderen, stoomde het schip op naar de aanlegplaats. Slechte ervaringen van een paar jaar geleden (toen raakte de sint bijna tussen wal en schip) werden dit jaar voorkomen. Een zeer degelijk steiger was speciaal van de dijk, over het stuk natuurgebied naar het Schelde-Rijnkanaal gelegd. Desondanks duurde het nog wel even voor de boot goed was afgemeerd en de sint met wankele schreden over het plankier naar de kant kwam. Toen een groot containerschip passeerde, riep een piet gevat: „Dat zijn de pakjes voor Botshoofd." Nadat de sint zijn plaats in de koets had ingenomen, ging de stoet, voorafgegaan door muziekvereniging OVM (inclusief de majorettes) naar dorpshuis de Vossenkuil. Daar zongen de kinderen liedjes voor sinterklaas en werd er een playbackshow gehouden. Heel gezellig, volgens de deelnemertjes, maar de kinderen vonden de muziek soms wel erg hard staan. Later organiseer de jeugdvereniging Jong Vosmaer een sinterklaasdisco op de zolder van de Vossenkuil voor kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen. Dat was even schrikken in Stavenisse. De sint was met de motorboot Blue Sea net aangekomen in de haven, of zijn boek was zoek. Op de dijk bij dorpshuis de Stove stond de dader, één van de zwarte pieten die met het boek zwaaide. Gelukkig bleven de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer - te gen de kou beschermd met bodywarmers - hun sinterklaasliedjes spelen, anders was de gezelligheid gauw verdwenen. Het zonnetje scheen ook, maar de wachtende kinderen en ouders achter het drankhek hadden het toch wel koud gekregen. Totdat de sint in zicht kwam, die vergezeld was van vele zwarte pieten. Sleepboot de Zephyrus maakte plaats voor de Blue Sea. Na het afmeren hoefde de sint niet ver te lopen, want nadat hij vele kinderhanden had geschud, stapte hij in het rijtuig van Rinus v.d. Pol. En het fjordpaard Bart trok de sint fier door de straten van Stavenisse. Tij dens de rondrit werd de dief ontdekt in de kerktoren. Hij zwaaide provocerend met het boek, maar de deur was op slot. De sint liet zich niet van de wijs brengen en werkte zijn rondrit af om tenslotte naar de Stove te gaan, waar de kinderen per leeftijdsgroep bij hem mochten komen. Intussen gingen twee speurneuspieten met mobiele telefoons op onderzoek uit en zij wisten hun stoute collega uit zijn tent te lokken en in te rekenen. Hij bleek al meer op zijn kerfstok te hebben en de piet was bang, dat hij in het boek van de sint niet zo goed voor de dag zou komen. Daarom had hij het maar meegenomen. De sint sprak hem streng toe en liet hem in de Stove voor straf twee liedjes zingen, voordat hij door twee pieten werd afge voerd. Intussen genoten de kinderen verder van het sinterklaasfeest. Er was ook nog discomuziek en daarna voor iedereen een snoepzak, appel en mandarijn. Stavenisse heeft heeft middenstandsvereniging, maar een comité die de intocht van sinterklaas organiseert. Een inwoner had de mu ziek betaald, een fruitteler schonk de appels en met wat giften kreeg het comité het ook dit jaar weer voor elkaar dat Stavenisse niet vergeten werd door de goedheiligman. Zo gemakkelijk is het leven van een zwarte piet niet. Dat bleek zaterdag in Sint-Annaland. Piet 13 moest door de brandweer van het dak van de Wellevae- te gehaald worden en een trommelpiet kwam in de behandelkamer van huisarts Panis in Sint-Maartensdijk terecht. Hij had zich bij het musiceren zoda nig verstapt, dat er later in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom zelfs een gipsverband aan te pas moest komen. Het was voor de huisarts wel een rare gewaarwording: een wachtkamer vol met zwarte pieten, want de collega-muzikanten lieten de pechvogel niet zomaar alleen. Maar de Neder landse dokter bleek uiterst vakkundig en ook over de kwaliteit van de Sint-Annalandse brandweer had de sint niet te mopperen. Hij was traditioneel per boot - dit keer de Marianne - aangekomen in de haven, waar voorzitter WJ. Mosselman van de middenstandsvereniging Activa hem welkom heette. Met het rijtuig van J. de Boer trok de sint het dorp in, begeleid door heel veel kinderen, ouders en het zwarte-pietenorkest. In de Wellevaete was er voor de kinderen tot en met acht jaar nog een voorstelling van Leo Troost uit Sint-Maartensdijk. Hij wist de sint en de kinderen wel te vermaken. Daarna was er voor de oudere kinderen nog een uurtje discomuziek. Voor iedereen was er ook een tractatie. De trekking van de jeugdprijzen, die vorige jaren tegelijk met de aankomst van de sint plaatsvond, is dit keer verschoven naar zaterdagmiddag 4 december om vier uur op de hoek Voorstraat/Ring. De kinderen in het Holland Huis in Scherpenisse moesten zaterdagmiddag wel even wachten tot de sint zijn grote boek opensloeg. Samen met zijn vier pieten zat de goedheiligman te wachten op Anita Kouwenhoven van de stichting Dorpsgemeenschap Scherpenisse die elk jaar de sint en de kin deren verwelkomt. Ze was boodschappen gaan doen en was de afspraak vergeten. Ondanks de zoektocht van A. Franken was ze nergens te vinden. Mama Diana van der Werf had toen de microfoon al overgenomen, maar de pieten weigerden eerst om het boek aan de sint te geven omdat ze juf frouw Anita wilden. „Waar is vrouwtje Anita?," vroegen ze zich steeds af. „Ze zijn verliefd," zei de sint die een eind maakte aan het wachten. Hij vond dat Diana het ook goed deed en sommeerde de piet het boek te geven. Veel kinderen hadden tekeningen gemaakt en stoomboten van karton en papier, mooi geverfd en van vlaggetjes voorzien. De sint was daar erg blij mee en riep steeds een paar kinderen naar voren om iets te komen vertellen en de sint een handje te geven. Sinterklaas kwam op de Spuidam aan, gezeten in een huifkar die door twee paarden werd getrokken. Het zeildoek beschermde de oude man goed tegen de koude wind. Een van de pieten hinkte met zijn rechterbeen. Hij was bij het klimmen op de daken gevallen en moest met zijn rechterbeen in het verband de hele tocht van ruim een halfuur door het dorp maken. Maar dankzij de vrolijke klanken van de zwarte pietenband kon hij de tocht volbrengen. In het Holland Huis stonden de stoelen al klaar, maar er kwamen zoveel kinderen met hun ouders dat er nog een heleboel bijgezet moesten worden. Samen zongen ze sinterklaasliedjes en na afloop kregen ze een zak snoep mee. Ondanks het frisse weer (gelukkig was het droog) togen vele Tholenaren met hun kinderen zaterdag naar de haven om Sint-Nicolaas in te halen. Na een enthousiaste ontvangst, ging de goedheiligman naar de Markt voor de traditionele ontvangst op de muziektent. Burgemeester H.A. van der Munnik heette sinterklaas van harte welkom en merkte op dat er veel lieve kinderen in Tholen zijn. Overigens moest de politie nog in actie komen. Eén van de pieten was in Spanje stout geweest en was daarvoor in de boeien geslagen. De politie kwam eraan te pas om de ongelukkige weer te be vrijden. De burgemeester kreeg als eerste een cadeautje van de sint. In Meulvliet werd vervolgens het kinderfeest gehouden. Sinterklaas en zijn pieten spraken eerst een tijdje met de kinderen. Sommigen mochten even bij de goedheiligman op schoot komen zitten om iets te vertellen of om een liedje te zingen. Hoewel dat laatste niet zo soepel ging. De kinderen vonden het toch wel spannend om deze gemijterde man te ontmoeten. Na dat de pieten de hele zaal nog hadden voorzien van snoepgoed (hetgeen gepaard ging met veel tumult), kon de goochelshow Tobias van start gaan. De goochelaar vermaakte de kinderen (de grote zaal van Meulvliet zat helemaal vol) met allerlei trucjes waarbij ook dieren zoals een konijn en een klein hondje een rol speelden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7