Reis door de reeks Reconstructie Ten Ankerweg begonnen Competitieslot is voor Smash '76 spannend Batho vierde na nederlaag De M van Milieubeleid in Zeeland Philadelphia wil instroom van nieuwe leden via actie 1+1=2 Koersballen Tweede plaats Morning Mood Donderdag 25 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 'Zeeland in de prehistorie tot nu' en 'Zeeuwen en het water' zijn de verbindende elementen in een reeks boekwerkjes die voor een grijpstuiver te krijgen zijn bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 47/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Stremming scheepvaart Bouwstoffenbesluit Commissies Meisjes zijn kampioen; degradatie senioren dreigt Jeugd Komende jaren gunstige groei van arbeidsmarkt Nieuwe huiskrant SVRZ Tholen Folder over asbest nog voor 2000 Paardensport ÏK ISÏil 1 Zeeland kent vele plekjes waar het natuurschoon overweldigend is. Wie kent de beelden niet van ver uitgestrekte weilanden met koeien, schapen en boerderijen, de kreekjes met verassende bloe menpracht en de camping nabij het strand? Om de kwaliteit op peil te houden en te verbeteren staat een reeks van projecten op stapel. Dit kost geld. Nieuwe pot In 1996 heeft het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer(VROM) de bijdrageregeling gebiedsge richt milieubeleid (BGM) in het leven geroepen. De naam is ondertussen veranderd in subsi diebesluit gebiedsgericht milieu beleid (SGM). Zeeland kan uit deze pot rekenen op een bijdra ge van 4.913.400 gulden in de periode van 1996 tot en met 2001. Landelijk is er voor dezelfde periode ook nog een bedrag van 23 miljoen gulden beschikbaar voor gebiedsgerichte milieupro jecten. Het doel van de regeling is het gebiedsgerichte milieubeleid te stimuleren. Diverse partijen, waaronder de provincie, zijn betrokken bij de voorbereiding en uitvoering van projecten. Zij nemen ook een deel van de kos ten voor eigen rekening. In de periode 1996 tot 1998 is een bedrag van bijna twee miljoen gulden subsidie verleend. Projecten Zo is onder andere de waterkwa liteit en de natuurwaarde in de Zwartenhoekse Kreek, tussen Westdorpe en Axel, verbeterd. De camping Prinsenhoeve op Schouwen West is verplaatst. Bovendien zijn akkerbouwers, rundveehouders en groentetelers gestimuleerd in een toekomstge richte schonere aanpak van het milieu. In juni 1999 heeft de provincie het uitvoeringsprogramma 1999- 2001 bij minister Pronk (VROM) ingediend. Dit programma bevatte de aan vraag van nieuwe projecten en de evaluatie van de uitgevoerde pro jecten. De minister heeft aange geven welke projecten voor uit voering in aanmerking komen in die periode. Met een aantal pro jecten is alvast een begin gemaakt. Milieutijdingen De provincie geeft om de twee maanden het blad 'Milieutijdingen' uit. Hierin staan allerlei onderwer pen op het gebied van ruimte, natuur, milieu en water. Dit artikel is gebaseerd op een verhaal uit Milieutijdingen nr.58. In de ko mende uitgaven van Milieutijdin gen zal er regelmatig aandacht zijn voor de projecten die dit jaar van start zijn gegaan en in 2000 doorgaan. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Hier kunt u ook een gratis abon nement bestellen. Evenals deze week het geval is, zal het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren te maken krijgen met een strem ming: van dinsdag 7 december, 18.00 uur, tot woensdag 8 december, 8.00 uur. De oorzaak ligt in het sluizencomplex in Vlissingen, waar het noodstroom- aggregaat wordt vernieuwd en op een andere plaats moet komen. Het gevolg is dat de doorgaande scheepvaart is gestremd. De slui zen zijn buiten bedrijf en de brug gen over het kanaal worden met de hand bediend. De bruggen over het Kanaal door de Oude Arne zijn dan eveneens buiten bedrijf. Voor het wegverkeer hebben de werkzaamheden geen gevolgen. Sinds 1 juli van dit jaar zijn het de gemeenten en waterkwaliteitsbe heerders die het zogeheten Bouwstoffenbesluit handhaven en niet meer de provincie. In het Bouwstoffenbesluit gaat het om het toepassen van milieu regels voor bouwstoffen in de bodem of in het oppervlaktewa ter. Het gaat uitsluitend om het buiten gebruiken van steenachti ge bouwstoffen. Met andere woorden: als bakstenen, zand grind, beton, etc. in aanraking kunnen komen met water moeten ze voldoen aan voorgeschreven milieuregels en moeten ze vol doen aan het Bouwstoffenbesluit. Vervoer en productie van de bouwstoffen vallen niet onder het regiem van dit besluit. Over de handhaving van het Bouwstoffenbesluit is een brochu re verschenen die gratis verkrijg baar is bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. (0118) 63 14 00. 'Versterckt Zeeland' is de meest recente uitgave in de zogeheten cultuurhistorische reeks die de provincie uitbrengt. Dit boekje gaat over de eerste forten in de Romeinse tijd (castellum is het Romeinse woord voor fort), ring- walburgen, kastelen en schansen en eindigt met hedendaagse ves tingfronten, bunkers, kustversper- ringen en tankgrachten. Kortom een beschrijving van verdedi gingswerken. De eerste uitgave in de reeks stamt uit 1993 en gaat over de Karolingische burch ten. Veel plaatsen in Zeeland ein digen op burg; een verwijzing naar het bestaan van een burcht en in sommige gevallen was het bestaan van een burcht reden voor het ontstaan van nederzet tingen. Alle boekwerkjes zijn ruim voor zien van foto's en tekeningen. Karolingische burchten kost vijf gulden. De rest van de reeks van in totaal acht, kost zeven gulden vijftig per stuk. Hoog van de toren In Zeeland zijn enorm veel kerken gebouwd, verbouwd, afgebroken, vernield, verbrand, overspoeld en gerestaureerd. De toren van de kerk kreeg vaak speciale aan dacht. Hoe hoger hoe beter. Grote boeren en ambachtsheren waren nogal eens geldschieter bij de bouw van de toren en keken daarbij naar de dorpen in de omgeving. Het resultaat van kij ken leidde tot de eenvoudige opdracht "net zo iets, maar dan groter en dierder". Kortom, de kerktoren had toen de functie die de auto nu ook heeft bij sommige mensen. Je kunt er elkaar de loef mee afsteken. Vandaar de titel 'Hoog van de toren' een beschrij ving van kerken die door hun ge schiedenis, bouwwijze, interieur of om andere redenen opval len. Zeeland in de prehistorie Bij prehistorie denken veel men sen aan dinosauriërs, vuurspu wende vulkanen of behaarde aap mensen met een knots in de hand. Beelden van mammoeten in valkuilen, belaagd door speer- werpende jagers dringen zich op. Ook in Zeeland zijn prehistorische resten gevonden. Maar omdat Zeeland in de loop van de eeu wen veel in vorm is veranderd, zijn de vondsten niet talrijk. Veel ligt nog verborgen diep in de grond of onder de zeespiegel. Lang niet alles is opgegraven en vaak is het het beste de resten ongestoord in de grond te laten zitten. Maar dat is niet altijd mogelijk. Uitbreiding van dorpen en steden, aanleg van wegen en kanalen zijn een bedreiging van het 'bodemarchief'. De beste oplossing is dan het verrichten van noodopgravingen. Veel van wat in dit boekje beschreven staat is te herleiden uit dit soort noodopgravingen en uit de 'vang sten' van vissers of losse vond sten op akkers. Romeinen in Zeeland 'Rare jongens die Romeinen' is een bekende kreet voor liefheb bers van Asterix en Obelix. Maar de legers van Caesar en zijn opvolgers uit de eerste eeuwen van onze jaartelling hebben hun sporen ook nagelaten aan de boorden van de Schelde. De vondst van de tempel van Nehallennia in Domburg en van altaren en tempelresten voor de kust van Colijnsplaat vormen een indrukwekkende getuigenis van de aanwezigheid van de Romei nen. Ook de opgraving van de Romeinse nederzetting Aarden burg maakt duidelijk dat de geschiedenis van Zeeland vele eeuwen eerder begon dan in de Middeleeuwen, wat sommige his torici nog wel eens denken. Zeeuwen te water De historische band van de Zeeuwen met het water is haast een cliché. Maar dat maakt ook dat er veel spannends over valt te vertellen. Wie meer wil weten moet het boekje maar kopen. In ieder geval is het een reis door de maritieme geschiedenis van Zeeland vanuit het verre verleden in de IJzer- en Romeinse tijd tot de dag van vandaag. Zilt en zoet In Zilt en zoet gaat het ook weer over water: water dat voor een belangrijk deel bepalend is voor flora en fauna, zowel in het verle den als in het heden. Sporen van watergebruik in Zeeland, daar over gaat dit boekje; de dagelijk se omgang van de Zeeuwen met het water. Drinkwater voor mens en dier als verdedigingsmiddel en als middel voor vervoer. Daarbij gaat het niet om de verre tochten van beroemde Zeeuwen over zee, maar om de samenhang van Zeeuwse scheepstypen, tijhaven tjes en werven, om de beurt- en overige historische binnenvaart en om het varen binnen de eilan den. Zeeuwen tegen het water Zeeland dankt zijn bestaan gro tendeels aan het door de omstan digheden geslepen technisch ver nuft en de hardnekkigheid van bewoners en bewerkers van dat land. Dat vernuft blijkt uit de tech niek van bedijken en inpolderen, het graven van kanalen en water gangen en het bouwen van slui zen en gemalen. En de hardnek kigheid slaat op de vanzelfspre kendheid waarmee de Zeeuwen steeds opnieuw de draad oppak ken na de zoveelste stormvloed of fatale oeverval. Maandag 29 november vergadert de Statencommissie Algemeen Bestuur in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: bijdrage voor oplei- dings- en ontwikkelingsactiviteiten 2000; dienstverlening van de pro vincie; problemen van grensarbei ders; werving personeel Wester- schelde; communicatiebeleid; jaarplan en begroting 2000 en meerjarenprogramma 2000 - 2004 IPO; vergadering van aan deelhouders Delta; 20e en 21e wijziging begroting provincie 1999; 3e wijziging investerings plan 1999 en 2000; instellen Reserve gebundelde doeluitke ring; (interne) verbouwing provin ciehuis; omvang Provinciale Sta ten; rapport Herkenbaar Bestuur; formatie directie RMW; bijdrage bodemsanering KSG; natuurcom- pensatiegelden Westerschelde; collectief vraagafhankelijk vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen; samenwer king beeldende kunst provincie - gemeente Middelburg; bijdrage aan Roosevelt Study Center; bij drage aan Zeeuwse Bibliotheek voor media-instructieruimte; investeren in effectiviteit voor Walchers schoolnet; plan Jeugd hulpverlening 2000 - 2003; inves teringskosten "modal splif voor Flushing Marine Terminal; budget voor ontwikkelingssamenwerking; zorgboerderijen; bijdrage aan gemeenten Schouwen-Duiveland en Oostburg in infrastructurele werken voor de visserij; brieven GS over Jeugdzorg en over de meerjarenovereenkomst tussen provincie en NV BBA. Ter inzage De agenda van de commissiever gadering en de stukken die daar bij horen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. Na het vierde jeugdteam van Smash '76 heeft ook het meisjesteam de titel veroverd. Jongens 2 kan het kampioenschap op de laatste speeldag eveneens in de wacht slepen. Voor het eerste jeugdteam en de senioren van de tafeltennisclub is de competitiefinale ook spannend, maar dan om heel andere redenen. Zowel het eerste als het tweede team vechten tegen degradatie en ook de landelijke jeugd heeft nog enkele punten nodig om niet als laatste te eindigen. briël Guntcr en Matthijs Bruijnzeel wonnen ieder één partij. Tegen Tempo Team uit Amsterdam lijken zaterdag drie of vier punten voldoende voor de Sint- Annalanders om niet als laatste te eindi gen in de landelijke A-klasse. Jongens 2 is nog volop in de race om het kampioenschap in de tweede klas junio ren. Het team leidt met één punt voor sprong op Markiezaat, dat zaterdagmid dag op bezoek komt bij Smash 3. De tweede keus reist 's morgens naar Witac in Willemstad en is alleen bij een 10-0 zege meteen zeker van de titel. Tegen TCS behaalde Smash 2 een kleine 6-4 overwinning. Merijn v.d. Klooster en Harm Westdorp wonnen beiden twee keer (en samen ook het dubbelspel), Ru- di Hage boekte één zege. Smash 3 liep tegen Hotak uit naar een 5- 2 voorsprong, maar daarna kwamen de Hoogerheidenaren terug en sleepten er een gelijkspel (5-5) uit. Matthijs v.d. Graaf won twee wedstrijden, Hubert Bruijnzeel en Johan Gunter ieder één en samen het dubbelspel. De kampioenen van Smash 4 pakten te gen TCS de volle winst. Tim Westerla- ken, Remco Vroegop en Arno Bruijnzeel wonnen al hun enkelpartijen. De twee laatsten pakten samen ook het dubbel spel; zij staan deze competitie nog steeds op een 100% score. Bij Smash 5 werd Marinus Prins de man van de wedstrijd. Hij won tegen Pinpon- gers alledrie zijn wedstrijden, maar ver loor samen met Esther Bruijnzeel het dubbelspel in drie sets. Een 7-3 verlies voor de Sint-Annalanders. Tegen Roosendaal begon Smash 6 al met een 3-0 voorsprong omdat de Bra banders met maar twee spelers kwamen opdagen. Dat tweetal won echter wel partijen, zodat Kees-Jan Bruijnzeel, John Schellingerhout en Bart-Jan Quist een 7-3 nederlaag leden. Programma senioren: 26 nov. Markie zaat 5-Smash 2; 27 nov. Smash-Never Despair 3 14, Smash 3-Pinpongers 2. Jeugd: Smash 1-Tempo Team, Witac - Smash 2, Smash 3-Markiezaat, Markie- zaat-Smash 4, Back Hands-Smash 5, Smash 6-Tanaka en Back Hands-Smash 7. Alle thuiswedstrijden beginnen om twee uur in De Wellevaete. Smash 1 moet zaterdag met grote cijfers van mede-degradatiekandidaat Never Despair 3 winnen om eersteklasser te blijven. En dan moet de uitslag van het duel tussen OTTC 2 en Belcrum 3 ook nog gunstig uitvallen voor de Sint-An- nalanders, die de voorlaatste speeldag met 6-4 verloren van JVC 3. De koplo per uit Vught werd daardoor kampioen - men had maar één punt meer nodig - en promoveert naar de vierde divisie lande lijk. Smash kwam tegen de Brabanders met 4-0 achter te staan en leek er niet meer in te geloven. Aanmoedigingen van een aantal trouwe supporters gaven de spelers echter weer wat moed. Met name Marco Saarloos speelde zaterdag middag goed en won twee partijen. Christian van 't Hof speelde opnieuw onder zijn kunnen en won, evenals Ad Verhage, slechts eenmaal. De kam- pioensbloemen waren daarmee voor JVC en Smash stelde de degradatie nog een week uit. Smash 2 speelt vrijdagavond in Bergen op Zoom tegen Markiezaat 5. Eén van de twee degradeert rechtstreeks naar de vijf de klas, de ander speelt op 10 december nog een beslissingsduel. Tegen koploper Smash '70 4 deelden de Sint-Annalan ders de punten: 5-5. Adrie Aamoudse won twee keer. Kees van Poortvliet en Rafaël Fructuoso ieder één keer. Ook het dubbelspel was voor de Tholenaren. De derde keus van Smash is al zeker van de tweede plaats in de zevende klas, die recht geeft op het spelen van een promo tiewedstrijd. Kampioen kunnen de Sint- Annalanders alleen worden als koploper Hotak 12 een steekje laat vallen. In Steenbergen won Smash 3 met 9-1 van TCS 8. Jos IJzerman en Mamix v.d. Graaf speelden 100%, terwijl Piet van Dijke twee keer won. Smash won ook het dubbelspel. Het meisjesteam van Smash was in de vierde klas te sterk voor alle jongens teams. Nog vijf punten waren nodig voor de titel, die door een 10-0 winst te gen Witac met vlag en wimpel binnen werd gehaald. Anky Vroegop, Diana Heijboer en Jantien Vroegop zorgden voor dit resultaat. Zij werden samen met Leontien van Keulen door voorzitter Kees Vroegop in de bloemen gezet Ook boden enkele supporters nog een attentie aan. Dit voorjaar zullen de meisjes hoogstwaarschijnlijk weer in de meisjes competitie uitkomen. Het eerste jongensteam kon het in Hoofddorp niet bolwerken tegen HTC en verloor met 7-3. Anné van Dijke, Ga- NAKS-bestuur. Op de ledenver gadering van omnivereniging NAKS uit Sint-Maartensdijk moe ten morgenavond nieuwe bestuurs leden worden gekozen. Janny Deurloo (namens Thovo), Corrie Lindhoud (Space Shuttle) en se cretaris Anita Broeren treden af en zijn niet herkiesbaar. Penning meester Antonio Broeren en Diana op den Brouw (de Trim) zijn wel herkiesbaar. Ter hoogte van assurantiekantoor Overbeeke is men begonnen aan de tweede fase van de reconstructie van de Ten Ankerweg. De reconstructie van de Ten Anker weg in Tholen, tussen de Molen- vlietsedijk en de Molensingel, is begonnen met voorbereidende werkzaamheden aan de riolering. De oude overstort naar de Vest, ter hoogte van assurantiekantoor O- verbeeke, komt te vervallen. Aan nemer Van Gelder gaat met nieuwe rioolbuizen voor een aansluiting zorgen op de overstort, die collega aannemer gebr. Moerland onlangs bij de reconstructie van de Molen- vlietsestraat heeft aangelegd. On der het asfalt bij de Molensingel vertoont de riolering in de Ten An kerweg lekkages en dat gaat aanne mer Van Gelder ook verhelpen. Verder moet er nog een stuk riole ring in de Molenvlietsedijk vervan gen worden. Delta Nutsbedrijven heeft al de nodige kabels en leidin gen verlegd, maar het meest ingrij pend is de aanleg van de rotonde op het kruispunt Ten Ankerweg/Mo- lenvlietsedijk/Parksingel. Dat kar wei zal in twee fasen worden uitge voerd, zodat een deel van de omliggende straten bereikbaar blijkt De reconstructie van de Mo- lenvlietsestraat is net afgerond, dus die kan in elk geval als ontslui ting dienen. Met de scholencon centratie aan de Molenvlietsedijk en de kans op slechtere weersom standigheden, zal het tot en met 24 december echter zeker behelpen worden op dit drukke punt van Tholen. De commissie gemeentelij ke ontwikkeling heeft in een beslo ten vergadering vorige week ge sproken over het sluiten van een transactie met AJ. van de Berge op de hoek van de Ten Anker- weg/Molenvlietsedijk. De belangen van die bewoner zijn ook eerder al in een openbare vergadering aan de orde geweest. De Zeeuwse arbeidsmarkt ontwik kelt zich de komende jaren gunstig. Dat zegt het regionaal bureau ar beidsvoorziening Zeeland. In een aantal sectoren zal er wel wat krapte komen, maar dat zal niet tot grote problemen leiden, is de verwach ting. De wergelegenheid blijft licht toenemen, maar houdt de groei van de beroepsbevolking niet bij, zodat de werkloosheid iets zal toenemen. Toch zal er in bepaalde sectoren een tekort aan arbeidskrachten blijven, denkt het arbeidsbureau (met name in de zorg). De werkloosheid in Zee land zal overigens naar verwachting de komende jaren onder het lande lijk niveau liggen, zoals dat nu ook al het geval is. Vorig jaar waren er in Zeeland nog 138.000 banen, maar men verwacht dat dit er in 2004 144.000 zullen zijn. De sterkste groei is te verwachten in de informa tietechnologie, horeca, toerisme en zakelijke dienstverlening. Het aantal mensen dat voor al die banen be schikbaar is, kwam bij de laatste tel ling op zo'n 179.000 uit en dat zal groeien tot 193.000 in 2004. In Tholen daalde de werkloosheid in vergelijking met het najaar van 1998 met drie procent en ten op zichte van deze zomer met 1,5 pro cent. De laatste telling van het ar beidsbureau leverde 444 werklozen op. Windkracht 3 heet de nieuwe huis krant voor bewoners en medewerkers van zorgcentrum Ten Anker en de woonzorgcentra Maartenshof en de Rozeboom. In de krant zijn het bewo nersblad Rommetom en het perso neelsblad ZorgDelta opgegaan. De naam is bedacht door Jopie Meer man die ook al tekende voor de titels van de twee voorgaande bladen. De 3 slaat op de drie huizen: Ten Anker, Maartenshof en de Rozeboom. Het getal staat ook voor de drie afdelingen in Ten Anker: verzorgingshuis, ver pleeghuis en serviceflat. Drie staat ook voor de derde uitgave van Ten Anker, na Kompas en Rommetom. Windkracht 3 en Ten Anker betekent een kabbelende verbintenis maar ook af en toe licht golvend; een tehuis in beweging. Zo lichtte ze de naam toe. Windkracht 3 heeft een ander formaat dan de voorgaande uitgaven en een grotere letter. In het eerste nummer wordt onder meer het ontwikkelings plan SVRZ 2000-2004 belicht, het belang van reanimatie, de activiteiten van de Zonnebloem, vertelt een zie kenverzorgende iets over zichzelf en verhaalt Jopie Meerman over de com binatie mossels en Zeeland. Ook staan er evenementen in en berichten van de cliëntenraad waarin voorzitter O. Huiskamp meldt dat er een hoog ziekteverzuim is in het verzorgingste huis. Ook staan er gedichten, perso- neelsmuaties en een puzzel in. De re dactie bestaat uit 6 personen. Philadelphia begint op Tholen en Sint-Philipsland met een ledenwerf actie. De trouwe aanhang slinkt en er komt onvoldoende nieuw bloed bij. Toch is de protestants-christelij ke vereniging voor mensen met een verstandelijke handicap, hun ou ders, familie en vrienden, behoor lijk actief op Tholen. In Scherpenis- se staat aan de Langeweg het eigen clubgebouw Ons Huis, waar weke lijks activiteiten zijn als handenar beid, catechisatie, e.d. „Maar veel jonge ouders kennen Philadelphia niet", zegt afdelingsvoorzitter J. Leune. „Zonder een gezonde in stroom, zonder nieuwe bondgeno ten, bereiken we minder en blijft de toekomst voor mensen met een ver standelijke handicap onzeker." Via de slogan 1+1=2 zullen de be staande Philadelphia-leden probe ren om familieleden, kennissen, De uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 mevr. R. Burrows en J. Bal 26 p; 2 mevr. D. Pigmans en N. Moerkerken 20 p; 3 mevr. R. van Driel en J. Geuze 19 p; 4 mevr. R. Nagtegaal en A. Verkamman 15 p; 5 mevr. Y. Ver kamman en L. Soomers 13 p; 5 mevr. C. Praat en wisselende partner 13 p; 7 mevr. J. Moerkerken en mevr. C. Wilsing 12 p. Oud-Vossemeer: 1 mevr. C. Lindhout 30 p; 2 mevr. C. van Mierlo 28 p; 3 mevr. C. Free 21 p; 4 mevr. L. Verschoor 19 p; 5 mevr. D. van Dijke-de Wilde 18 p; 6 A. van Dijke 11 p; 6 mevr. L. van Poortvliet 11 p; 8 mevr. M. v.d. Zande 4 p; 9 W. Lindhout 3 p. Sint-Maartensdijk: 1 mevr. C. van Mierlo en C. van Gorsel 48 p; 2 mevr. M. Dane en J. v.d. Klooster 29 p; 3 mevr. T. Goode en W. Bijl 27 p; 4 mevr. S. Wolse en F. Leemreijze 25 p; 5 mevr. L. v.d. Klooster 22 p; 6 mevr. M. Bijl en A. van Splunter 18 p; 7 mevr. C. van Splunter en mevr. R. van Driel 12 p. Brandweercommandant J. de Feijter gaat een eenvoudige folder maken die verspreid kan worden wanneer er asbest vrijkomt bij een brand. Raads lid mevr. E. Frigge-Hogesteeger zei heel blij te zijn met die toezegging van b. en w. in verband met eerdere problemen in Oud-Vossemeer (brand fietsenzaak Van der Zande in de Ka- lisbuurt) en in Tholen. Volgens haar kan zo'n folder een heleboel onrust wegnemen onder de bevolking. Wet houder K.A. Heijboer vond uitgifte van de folder een goede zaak, want bij brand ontstaan er vragen bij inwo ners over de gevolgen van eventueel vrijkomend asbest. „Het is dan goed om onmiddellijk informatie te kun nen verstrekken met de juiste advie zen." De wethouder zegde toe, dat de folder - die wellicht nog voor 2000 uitkomt - geactualiseerd zal worden. vrienden, buren, collega's op het werk, enz. te benaderen om ook lid te worden. Francien van de Rhee uit Sint-Maartensdijk maakt duidelijk, dat het in de praktijk werkt. „Ik ben oppasmoeder en heb op het adres waar ik oppaste, iets over Philadel phia verteld. Maak mij ook maar lid, kreeg ik te horen. Een tijdje la ter heb ik mijn dochter en buur vrouw benaderd. De één is lid en de ander is donateur geworden. Laatst bracht ik de informatieboekjes van onze afdeling bij een meneer die ze weer verder verspreidt. Hij had geen speciale binding met Phi ladelphia, maar een week later is hij lid geworden. Het gaat dus prima!", aldus Francien van de Rhee. Het eerste team van badmintonvereni ging Batho uit Tholen heeft de tweede nederlaag dit seizoen geleden, en wel te gen Olympus 3 uit Halsteren. Het werd 2-6 en daarmee staat de Thoolse ploeg op de vierde plaats in de ranglijst. Erik Offermeijer won in het enkelspel met 15-3, 4-15 en 11-15. Eveneens in drie sets moest Martin Polak de punten aan zijn opponent laten: 13-15, 15-13 en 15- 4. Anja Lindhout ging kansloos tenonder in twee sets van 11-0. Janet van Duiven- dijk won haar enkelpartij in twee sets van 5-11. In het dubbelspel vielen er al leen maar nederlagen te bespeuren voor Batho. Offermeijer en Polak verloren met 15-5 en 15-6, terwijl de dames Lindhout en Van Duivendijk met 15-9 en 17-16 de punten aan de Brabanders moesten laten. Offermeijer en Lindhout verloren met 15-10 en 15-9 en Polak en Van Duivendijk met 15-8 en 15-5. Het paard Morning Mood van de familie Tebbens uit Sint-Annaland heeft zater dag op een concours van Reigershof te Oud-Gastel een tweede plaats behaald. Morning Mood werd bereden door Vir ginia van der Wel uit Heerle die één proef in de L-dressuur reed. Die proef werd door de jury beloond met 169 pun ten. Dat was genoeg voor twee winst punten en een tweede plaats. Twee ama zones van de Eendrachtruiters deden mee aan hetzelfde concours. Petra Groe- newege reed op Mendell in de L-dres suur en kreeg 156 punten voor haar proef. Dat leverden tevens een winstpunt op. Laura Geluk startte op Nora in de B- dressuur en behaalde 154 punten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 21