Alleen CDA en D66 voor bezwaar tegen besluit Brabant 'Gemeente Tholen is een mammoettanker' Sint verliest zijn mijter in smalstad Waterschap verkoopt vijftien van de zestien eigendommen op Tholen Carrousel van ambulances AL 55ljSÏR THOOLSE COURANT Rotonde nodig bij Langeweg Scherpenisse Combi Isolatie moet verhuizen naar Welgelegen Budelpack koopt zuivering in Poortvliet Donderdag 25 november 1999 56e jaargang no. 2 Snelheidsboetes zijn verdubbeld door losse camera Vieze nasmaak bij SGP over ambulance Alleen CDA en D66 zijn voor het indienen van een be zwaar bij gedeputeerde staten (g.s.) van Noord-Brabant tegen het verlenen van de vergunning aan de ambulance dienst de Bevelanden. Het CDA wil dat de vergunning alsnog naar West-Brabant gaat, D66 naar Delta Noord. De overige fracties voelden er dinsdagavond in de extra vergadering over de ambulancezorg niets voor. Het ver leden vergeten, zand erover en aan de slag, zo was de te neur bij SGP en VVD. De PvdA vond de rol van de ge meente van meet af aan beperkt. Het was voor de fracties een moment op terug te blikken. Op verkeerde been Onfris Deze week OOT-voorzitter E. Streng wil grotere slagkracht Alleen gemaal Drie Grote Polders blijft als cultureel erfgoed bewaard Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat zestien van de vijftien magazijnen, opslagterreinen en andere eigendom men op Tholen verkopen. Alleen het uit 1900 daterende poldergemaal Drie Grote Polders bij Oud-Vossemeer zal als cultureel erfgoed gespaard blijven. Het afstoten van de gebouwen en grond zal geleidelijk gebeuren. Bij de zuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk komt volgend jaar een nieuwe loods, waarin alle werktuigen en materia len centraal worden gestald en opgeslagen. Magazijn Havenplein Tuttelhoek 3>Z3c V\- vi> BEW. EX Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode. nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ten opzichte van de vijftig boetes van een week eerder zijn de snelheids overtredingen in de periode van 15 tot en met 21 november op Tholen meer dan verdubbeld. Er werden 116 pro cessen-verbaal uitgeschreven voor het overtreden van de maximumsnelheid en daarnaast kregen nog 63 mensen een bekeuring voor het niet dragen van een autogordel. De sterke stijging van het aantal snelheidsboetes wordt veroorzaakt door het inzetten van een losse camera op de Postweg tussen Tholen en Poortvliet. Zondagmiddag tussen half twee en half vijf werden 44 automobilisten verrast door de ca mera, die onopvallend in de berm van de weg stond, in een bocht tussen boertje De Jong en Bloemhof. De overige bekeuringen werden geregis treerd door de vaste camera's op de Oud-Vossemeersedijk, Nieuwe Post weg en de Bram Groenewegeweg. Mevr. G.M. ten Cate-Priem heeft lie ver een rotonde bij de splitsing Lan- geweg/Poortvlietsedijk in Scherpenis se dan bij Onder de Linden in Sint-Maartensdijk. Zij maakt dat dui delijk in een brief aan de gemeente raad naar aanleiding van het verkeers ongeluk op 12 oktober, waarbij een 17-jarig meisje het leven liet. In de raadsvergadering van 18 oktober wer den op initiatief van de SGP hierover schriftelijke vragen gesteld aan b. en w. - door alle fracties ondertekend - maar het antwoord zit nog niet bij de raadsagenda voor maandagavond. Mevr. Ten Cate spreekt over een ui terst gevaarlijke verkeerssituatie bij de T-splitsing. De bestuurder van een busje had 12 oktober de scooter op het lager gelegen fietspad niet gezien. Juli vorig jaar vond er een identiek ongeval plaats. „Het betrof toen mijn zoon, die dit wonderlijk genoeg over leefde. Ook in dit geval had de chauffeur van de auto de brommer niet gezien", schrijft mevr. Ten Cate. Ze vindt dat gevaarlijke verkeerssitu aties prioriteit verdienen. Gezien het feit dat Onder de Linden wel een ro tonde krijgt, vraagt ze zich af, welk criterium wordt aangehouden. „Na de vele ongelukken die bij Scherpenisse hebben plaatsgevonden, heb ik mijn twijfels over deze maatstaf. Er mogen hier toch niet nog meer slachtoffers vallen?" Mevr. Ten Cate heeft ook Veilig Verkeer op de hoogte gesteld. Combi Isolatie gaat een nieuw be drijfspand bouwen op het industrie terrein Welgelegen bij Tholen. Het is de tweede keus, want liever was de onderneming in Sint-Maartensdijk gebleven, zegt directeur M. Geuze. Daar had het bedrijf tot 1996 een loods aan de Nijverheidsweg. Die had buurman Danisco echter nodig voor de groei. Combi Isolatie huurde toen ruimte in het bedrijfsverzamelge bouw aan de Pluimpotweg in de ver onderstelling dat er binnenkort wel grond in Sint-Maartensdijk beschik baar zou komen. Noch het IFF-ter- rein, noch de grond achter American Phil Textiles bleek echter te koop. Volgens de aangescherpte regels van de provincie mogen alleen lokale be drijven in Sint-Maartensdijk nieuw bouw plegen. En Combi Isolatie mag dan al vele jaren in de smalstad een werkplaats/opslagruimte hebben, het kantoor is in de woning van directeur Geuze in Stavenisse gevestigd. „Na twee jaar wachten op grond in Sint- Maartensdijk, is ten langen leste de keuze op Tholen gevallen." Geuze wil nu zo snel mogelijk bou wen, maar loopt tegen de drukte bij de aannemers aan. Het streven blijft echter om voor de bouwvakvakantie het nieuwe kantoor met de werk plaats/loods klaar te hebben. Combi Isolatie telt tien medewerkers. De ge meente heeft de 2188 m2 grond for meel verkocht aan Geri Beheer b.v. uit Stavenisse en Ovenbouw Smer- diek b.v. te Sint-Maartensdijk. „Ik zie de gemeente Tholen als een mammoettanker. Je kunt er lang tegenaan duwen en uiteinde- lijk verandert hij dan een paar graden van koers. In het bedrijfs leven zijn we gewoon het roer om te gooien." Dat zegt voorzitter E. Streng van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) in de krant van de Kamer van Koop handel Zeeland. Aanleiding voor het artikel was de gezamenlijke stand van Thoolse be drijven en de gemeente op de beurs Contacta in Goes. Bekend is, dat de kritiek in ondernemersland op de gemeente Tholen toeneemt, de vijf tien jaar bestaande één-loket-func- tie ten spijt. Binnenkort gaat een af vaardiging van het gemeentebestuur eten met het OOT. Die bijeenkomst is bedoeld om problemen te bespre- M.J. Klippel (SGP) zei het te be treuren dat g.s. van Brabant en Zeeland het advies van de Thoolse raad en de Thoolse huisartsen om de vergunning aan Delta Noord te verlenen naast zich neer hebben gelegd. „De stelling van collega Velthuis (PvdA - red.) dat de me ning van de raad van Tholen er niet zoveel toe doet, is volledig uitgekomen." Klippel zei geen goed woord over te hebben voor de laatste ontwik kelingen. „De kwestie is in de po litieke sfeer terecht gekomen, er is op tenen getrapt." Het gaat vol gens hem meer om het spel dan om de knikkers (patiënten). De SGP stoorde zich vooral aan de handelwijze van het CPA Noord- Brabant om de opdrachten van de ene op de andere dag over te heve len van Delta Noord naar de Beve landen. „Er is geen overleg ge weest en geen overdracht. Het was ver beneden de maat, een dikke onvoldoende voor de CPA." Klippel hoopt dat de vergunning voor Delta Noord geldt en wilde niet alle ontwikkelingen opnieuw uit de doeken doen. „Het is alle maal al uitgesproken en herkauwd. Het is net als met eten wat je lang in je mond hebt: de smaak gaat er van af en je houdt er een vieze na smaak van over." Klippel zei te hopen dat er een flinke bries door het 'mistige en broeierige geheel gaat die de zaak afkoelt en opklaart.' De handen moeten nu uit de mouwen, zo zei hij, voor het belang van de Thool se burger. Wel wilde de SGP dat het college een brief schrijft naar gedeputeerde staten van beide pro vincies waarin gesteld wordt dat Tholen het betreurt dat er niet ge luisterd is naar het advies van de raad (een nipte meerderheid was voor Delta Noord). Mocht de ver gunning naar de Bevelanden gaan, dan moet het verleden volgens de SGP vergeten worden en moet de politiek zich inspannen voor het huidige personeel van Delta Noord. Raadslid M.A. van Beek (CDA) vond dat de meerderheid van de raad zich bij de keuze voor Delta Noord op het verkeerde been heeft laten zetten door uitspraken van Delta Noord en de Bevelanden om de standplaats in Sint-Maartens dijk te verzekeren. „De ambulan cediensten bepalen niet de stand plaats, die wordt aangewezen in het nog op te stellen regionale am bulanceplan." Kiezen voor Delta Noord was vol gens Van Beek (na de beoordeling van de stukken van de inspecteur en de accountant) kiezen voor de Bevelanden. „Dit blijkt ook wel uit het voorgenomen besluit van g.s. van Noord-Brabant." De ver deeldheid in de commissie is er volgens hem de oorzaak van ge weest dat g.s. van Zeeland het ad vies van de meerderheid naast zich neer kon leggen. „Er bestond toch geen twijfel over het feit dat Delta Noord absoluut niet in beeld was om de vergunning te krijgen?" Volgens Van Beek Heeft de meer derheid van de commissie - door af te wijken van het collegevoor stel om voor West-Brabant te kie zen - b. en w. in een 'onmogelijke positie gemanoeuvreerd.' Het CDA wilde dan ook dat het college bezwaar indient bij g.s. van Noord-Brabant en de vergun ning toekent aan West-Brabant. Maar daarvoor kreeg hij van geen enkele partij (zoals te verwachten) steun. P. van Belzen (RPF/GPV) voelde er niets voor om in beroep te gaan. „We hoeven ook niet te pleiten voor de status van Delta Noord. Daar zijn ze zelf mee bezig." Van Belzen zei de uitspraak van het kort geding te willen afwachten en niet weer alles te herhalen. ZIE VERDER PAGINA 9 De noodzaak tot samenwerken tussen ambulancediensten blijft. Ook als de vergunning naar Delta Noord gaat. „We moeten geen partijen uitsluiten," zei J. Ver schuren, hoofdkwaliteitszorg van de ambulancedienst de Bevelan den dinsdagavond tegen de leden van de comissie algemeen bestuur en welzijn. Hij lichtte de raadsle den in over de stand van zaken. De samenwerking is volgens Ver schuren noodzakelijk vanwege de bijzondere geografische ligging van Tholen. Volgens Verschuren kan de ambulancedienst uit Zierikzee een rol spelen voor de Grevelingendam en de Philipsdam. Samen met Delta Noord en het streekgewest Noord- Brabant zijn daar volgens Verschuren afspraken over te maken. Ook vanuit Rilland kan er grensoverschrijdend worden opgetreden. Ook bij een fusie van de diensten bo ven de Westerschelde wordt Tholen volgens hem geen 'ondergeschoven kindje' zoals E. Frigge-Hogesteeger (VVD) zei te vrezen. Verschuren: „Er wonen hier ook ook behoorlijk veel mensen. De aanrijtijd van 15 minuten blijft voor Tholen ook onverkort van kracht." Volgens hem moet er een carrousel van ambulances ontstaan zodat gaten die kunnen ontstaan, opgevuld kun nen worden. „Op werkdagen zal dat niet zo moeilijk zijn. 's Nachts en in de weekenden moeten er goede af spraken over te maken zijn." Volgens Verschuren wordt er bekeken of er een nieuwe post moeten komen op de Krammersluizen of in Steenbergen en of er vanuit Goes ondersteuning nodig is voor Bergen op Zoom. Wat voor de ambulances geldt, geldt ook voor de brandweer en politie, zo zei hij op een vraag van P. van Belzen (RPF). „Vergelijk het maar met de wateroverlast vorig jaar: Goes stond te pompen in Bergen op Zoom." Verschuren is niet bang dat er geen goede afspraken gemaakt kunnen worden: „Ik ben een man van het as falt. Op de werkvloer is het vaak be ter te regelen dan op een hoger ni veau." Bibliotheek moet volgens directeur A. Niederer niet alleen lezen bevorderen, maar ook actief zijn als informatiecentrum Sinten zetten weer voet aan wal in zeven Thooise plaatsen Vossemeerse koe met 'piercing' krijgt landelijk aandacht van media Winkelzeesche watergang in oude glorie hersteld Oom en tante agent geven les op Thoolse basisscholen Kinderboerderij 't Lamsoortje krijgt ongenode gasten Waterschap experimenteert bij Sint-Maartensdijk met natuurlijke waterzuivering A. van Daalen en H. Rensink winnen tentoonstelling van Reisduif Scherpenisse Noad verrast met 5-0 winst op DVO, maar WHS niet beloond voor strijdlust ALS DE HEILIGEN ZUN VERHONGERD, LEGT MEN ZE IN ZILVEREN KISTEN IDit nummer bestaat uit 24 pagina's Voor 150.000 gulden wordt Budel pack eigenaar van de naast gelegen ri oolwaterzuiveringsinstallatie achter de gymzaal aan de Burgemeet. Het verpakkingsbedrijf moet dan wel voor het verwijderen van de opstallen zorgen. Wanneer het waterschap Zeeuwse Eilanden dat zelf moet doen, is de prijs 210.660 gulden, kos ten koper. Voor de prijsbepaling van de 4435 m2 is gekeken naar de prijzen voor industriegrond die de gemeente Tholen berekend en dan komt het wa terschap uit op f 47,50 per m2. Budel pack kiest er echter voor om de zuive ring zelf te slopen. Aankoop van deze opstallen is al jaren een wens van het Poortvlietse bedrijf, dat hierdoor een verbinding kan leggen met de maga zijnen van Bouman-Potter, die ook door Budelpack gekocht zijn. Het ge hele terrein dat tussen Budelpack I en Budelpack II ligt, wordt dan eigen dom van het verpakkingsbedrijf. De commissie middelen van het wa terschap zal eerst nog om advies wor den gevraagd, waarna de algemene vergadering dinsdagavond 7 decem ber een beslissing neemt. ken, zegt gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx in hetzelfde verhaal. Er zijn namelijk altijd onderlinge strubbelingen. „Onze gezamenlijke vertegenwoordiging heeft de relatie zeker bekrachtigd, maar je moet de zaken ook niet gaan romantiseren", zegt Streng. Zo vindt hij, dat de ge meente best de vestiging van klein schalige bedrijven in leegkomende boerderijen in het buitengebied kan toestaan. De gezamenlijke stand van het Thoolse bedrijfsleven en de ge meente kwam onder druk van de Kamer van Koophandel tot stand. Streng is daar zelf bestuurslid van. Ondanks het aanvankelijke enthou siasme liepen de plannen na ver loop van tijd wat vast, totdat beslo ten werd om het professioneel aan te pakken. Kosten noch moeite werden gespaard en met de nieuwe slogan 'De kracht van Tholen' gin gen de gemeente en het OOT er ge zamenlijk tegenaan. Concrete re sultaten heeft de beurs Contacta nog niet opgeleverd, maar volgens Bakx heeft de gemeente Tholen ook in Roosendaal wel eens drie dagen op een beurs gestaan, zonder ook maar één contact mee naar huis te nemen. Met de lage grondprijs van f 42,50 per m2- tegenover Roosendaal met 108 gulden, scoort de gemeente Tholen echter, wat zich volgens Streng uit in het snel vollopen van bedrijventerreinen als Slabbecoorn en Welgelegen. Het gemeentebestuur van Tholen blijft aan de weg timmeren. „Tijdens de volgende Contacta ga ik gehuld in een Supermanpak 'de kracht van Tholen' gestalte geven", zegt wet houder R. Ravensteijn van econo mische zaken lachend, zo meldt de krant van de Zeeuwse Kamer van Koophandel. Sinterklaas verloor zaterdag zijn mijter tijdens de intocht in Sint-Maartensdijk. Toen het paard Achter 't Bos even stil had gestaan en weer begon te lopen, viel de hoofdpiet en nam hij de goedheiligman in zijn val mee. Daarbij verloor de Spaanse bisschop zijn hoofddeksel. Tot twee keer toe verloor sinter klaas zaterdag bij zijn intocht in Sint-Maartensdijk zijn mijter. Ve le kinderen, maar ook vele vol wassenen zagen voor het eerst de goedheiligman zonder hoofddek sel. Wie een kaal hoofd had ver wacht, kwam bedrogen uit. On danks de hele hoge leeftijd blijkt Sint Nicolaas nog over een weelde rige haardos te beschikken. Het haar op zijn hoofd is net zo wit als het haar van zijn lange baard. Het overkwam de sint Achter 't Bos toen het paard (voor de open wagen) even stil had gestaan en weer begon te lopen. De hoofdpiet en de sint verloren het evenwicht en vielen bijna van de wagen af. Daarbij verloor de Spaanse bis schop tot zijn grote schrik de mij ter. Ook op de Markt voor het ge meentehuis gebeurde dat toen hij naar boven keek om een stoute piet te vermanen die in het raam kozijn op de verdieping viltjes naar beneden gooide. De mijter schoof van zijn hoofd en weer stond de sint blootshoofds. Ondanks deze kleine ongelukjes was de sint toch weer blij dat hij naar Sint-Maartensdijk was geko men. Hij had de indruk dat er elk jaar meer belangstelling is, zo zei hij nadat hij door burgemeester H.A. van der Munnik welkom was geheten in de 'knusse, maar kou de smalstad met sinterklaasachtig weer.' Volgens de burgemeester is de sint nog zo kras dat hij jong het volgende millennium in zal gaan. Sinterklaas mocht dit jaar meer zwarte pieten meebrengen. Het waren er maar liefst achttien. Grote en kleine, dikke en dunne pieten die samen voor de kinderen een slang vormden en dansten op de muziek van Euterpe. Daarna ging het gezelschap naar Haestinge om naar de grappen en grollen van het clownsduo Ponko en Donko te kijken. De allerklein- tjes mochten bij sinterklaas ko men. Na afloop kregen ze een zak snoep mee. Aan de Zeedijk bij Oud-Vossemeer ligt - op een idyllische plek - het uit 1900 daterende gemaal Drie Grote Polders. De Thoolse gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk is blij dat het Vossemeerse gemaal gespaard kan blijven. „Het bestuur heeft in prin cipe besloten om niet tot slopen over te gaan, maar we moeten nog goed kijken hoe het bewaard kan worden." Het pand stond eens op de nominatie voor de gemeentelijke lijst van moderne bouwkunst, maar daarvoor werd het uiteindelijk te licht bevonden. Het is in formele zin ook geen monument en voor de ambtelijke adviseurs van Zeeuwse Eilanden spreekt Drie Grote Pol ders dan ook aanzienlijk minder tot de verbeelding dan de Tholenaren, die hechten aan het behoud van dit idyllisch gelegen oud dieselgemaal. Overigens is het niet alleen voor de sier dat het Vossemeerse gemaal betekenis heeft. „Bij de calamitei ten als gevolg van de wateroverlast in september vorig jaar heeft Drie Grote Polders zijn diensten bewe zen", zegt Mol. „Ook in de 21ste eeuw kan het gemaal van nut zijn omdat het zowel het gebied rond Sint-Annaland als Tholen kan ont lasten. Maar dan zijn er wel aan passingen nodig, want de motor is versleten en ook het gebouw is aan een opknapbeurt toe. Het bestuur moet dan ook nog bekijken, wat voor kosten eraan het behoud van Drie Grote Polders vastzitten", al dus Mol. De verkoop van de overige vijftien eigendommen levert echter ook het nodige geld op. Er zitten een aantal incourante percelen bij, maar ook aantrekkelijke panden die door meerdere gegadigden gewild zijn. Het huidige grote magazijn/opslag terrein aan het Havenplein in Sint- Annaland bijvoorbeeld. Wanneer de nieuwe loods in Sint-Maartens dijk volgend jaar klaar is, kan het pand aan het Havenplein verkocht worden. „Er zijn best wat gegadig den voor", meldt Mol. Over de verkoop van de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Burge meet in Poortvliet is al een princi pe-akkoord bereikt met buurman Budelpack. De dienstwoning met garage bij gemaal de Eendracht aan de Gemaalweg in Tholen zal ver kocht worden aan de huidige bewo ner en waterschapsmedewerker J. den Engelsman Jzn. Dit zal gebeu ren na aanpassing van het gemaal. Aan de Broeksedijk (langs de Krabbenkreekweg van Oud-Vosse meer naar Sint-Philipsland) ligt een opslagterrein voor overtollige grond. Binnen redelijke termijn zal dat geëgaliseerd en leeggeruimd worden. In Stavenisse wil het waterschap ook diverse eigendommen afsto ten. Voor het rioolpersgemaal met loodsje aan de Molendijk zijn er al gegadigden. Na sloop en nieuw bouw van een rioolpersgemaal zal het terrein verkocht worden. Het magazijn aan de Stoofdijk in Sta venisse zal ontruimd en verkocht worden. Verder wordt het schotbal- kenafdak I aan de Molendijk opge ruimd. „Het vergt allemaal onder houd en als het dan geen functie meer heeft, kun je het beter afsto ten", zegt Mol. Dat geldt ook voor het magazijn aan de Sluisweg in Anna Jacoba- polder. Ook dat wordt ontruimd en verkocht. Op het havènplateau in Anna Jacobapolder ligt een opslag terrein van bijna 5000 m2. Dat zal zo spoedig mogelijk opgeruimd worden, want het ligt midden in een natuurgebied. Na afronding van het project 'blokken op klei', wordt het terrein afgestoten. Ook aan de Platteweg in Scherpenisse ligt er een opslagterrein dat zo spoedig mogelijk opgeruimd zal worden. De verkoop vindt hier eveneens pas plaats, nadat het pro ject blokken op klei is afgesloten. Dit is een karwei van rijkswater staat met een belangrijke inbreng van het waterschap, waarbij de dij ken versterkt worden. De afron ding daarvan kan nog vele jaren duren. Bovendien is nog niet be kend wanneer Tholen aan de beurt komt: 2001 of 2008. Bij de voormalige stortplaats Tut telhoek bij Scherpenisse staat nog een magazijn van het waterschap. Die loods zal gesloopt worden en het terrein wordt schoongemaakt, maar ook hier hangt het tijdstip van vt kcop af van de voltooiing van het project blokken op klei. Bij Sint-Annaland liggen er nog een paar eigendommen die geen betekenis meer hebben voor Zeeuwse Eilanden. Aan de Breden- vlietsedijk zal het teerloodsje ges loopt worden. Na het saneren en egaliseren van dit terrein zal beke ken worden of de eigenaar van de aangrenzende dijk belangstelling heeft. Aan de Molendijk in Sint- Annaland staat nog een magazijn dat ontruimd en verkocht zal wor den. Een opslagterrein aan de Mo lendijk wordt zo spoedig mogelijk ontruimd en afgestoten. Tenslotte ligt er bij gemaal de Noord aan de Gemaalweg in Sint- Maartensdijk nog een opslagterrein op een brede berm. Na het gereed komen van de centrale opslag bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Oudelandseweg zal dit ter rein verdwijnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1