Experiment met waterplanten bij waterzuivering in Sint-Maartensdijk Helft nieuwe bewoners de Muye komt van buiten gemeente Tholen Streekgeschiedenis Tholen in cursus Kogel in de Molenvlietsestraat Gemeente moet vergunning geven stal aan Zuiddijk Provincie subsidieert proef met helofytenfilter aan de Oudelandseweg ZVU denkt aan voorjaar 2001 Donderdag 25 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Bij Sint-Maartensdijk komt naast de boomweide en het dorpsbos nog een landschapselement met wandelmoge lijkheden voor de inwoners. Aan de Oudelandseweg staat tegenover de rioolwaterzuiveringsinstallatie een zo genaamde helofytenfilter voor het verder zuiveren van het afvalwater gepland. Een voetpad zorgt in het gebied voor recreatieve mogelijkheden. Omwonenden aan het Stenenpad zullen dinsdagavond 14 december in het Pol derhuis worden ingelicht over de plannen. Uitstekend geschikt Voetpad Riet maaien De helft van de nieuwe bewoners in de Muyepolder in Sint-Maartensdijk die met projectontwikkelaar F. Lind- hout in zee zijn gegaan, komt van buiten de gemeente Tholen. De andere helft komt uit de smalstad en uit an dere dorpen op Tholen, maar er zijn ook Tholenaren bij van buiten de gemeente die terugkeren naar het eiland. „Het wordt ongeveer een verhouding van 50 op 50," zegt Lindhout donderdagochtend als om kwart voor elf de eerste paal de grond in gaat voor 23 woningen in de Muyepolder. Ton voor maken beleid wonen en stadsvernieuwing Feestje sanering bodem gasfabrieken Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Milieu-aanvragen varkenshouderijen Het gemeentebestuur verstrekt een milieuvergunning voor een varkensstal aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland. Het plan van J.H.J.M. Roefs uit Helmond voor een stal met 5120 varkens voldoet aan de normen die in de diver se voorschriften gesteld zijn en daarom kan de vergun ning niet geweigerd worden. Van de 33 tegen deze stal ingediende bezwaarschriften zijn er negen niet-ontvan- kelijk verklaard omdat ze te laat zijn ingediend. Stavenisse Het waterschap Zeeuwse Eilanden nabehandeling van het rioolwater en ter verfraaiing van het terrein. De complete inrichting vergt 225.000 gulden. Het waterschap gaat ervan uit, dat er tussen de 100 en 150.000 gulden wordt bijgedragen, waaron der 25% of maximaal 75.000 gulden van de provincie. gaat het terrein van 4 ha. inrichten. Voor het zuiveren van afvalwater wordt daarbij gebruik gemaakt van waterplanten. De provincie is bereid om 25% van de kosten te subsidiëren tot een maximum van 56.250 gul den. Voor het waterschap is dat be sluit van gedeputeerde staten een te genvaller, want Zeeuwse Eilanden was uitgegaan van een maximum van 75 mille zoals indertijd ambte lijk is toegezegd', zo stond in het subsidieverzoek aan de provincie. Gedeputeerde staten zijn op zich wel positief omdat het om een proefpro ject gaat. De helofytenfilter kan slechts een klein deel van het afval water behandelen. De kennis over de werking en het beheer staat nog in de kinderschoenen. „Dit proefproject is dan ook zeer zinvol om zicht te krij gen op de verdere toepasbaarheid van helofytenfilters in Zeeland", constateren g.s. Helofyten zijn wa terplanten die ingeworteld zijn in de waterbodem, maar met een groot deel boven water uitsteken, bijvoor beeld riet, lisdodden en gele lis. Bij deze systemen wordt gebruik ge maakt van de zogenaamde natuurlij ke zuivering. Gelet op het experi mentele karakter wil de provincie wel op de hoogte gehouden worden van de werking van het filter. Het terrein van 4 ha. is via het ruil verkavelingsproject Stavenisse be schikbaar gekomen voor Staatsbos beheer. In overleg met die instantie, de dienst landelijk gebied, gemeen te, provincie en waterschap is onder zocht of het terrein ingericht kan worden als helofytenfilter voor de Het waterschap kreeg het terrein van 4 ha. aan de Oudelandseweg medio 1998 onverwacht in de schoot geworpen. Dhr. Beeke zou dat perceel als compensatiegrond krijgen voor een weiland aan de Provincialeweg dat hij voor een boomweide zou moeten opofferen, maar Beeke weigerde die ruil. De gemeente stond hem namelijk niet toe om op het nieuwe perceel een schuilgelegenheid voor zijn schapen te bouwen. Het terrein staat inmiddels op naam van Staatsbosbeheer, waarbij het beheer en onderhoud in het eerste jaar wordt uitgevoerd door de land inrichtingscommissie en daarna on der verantwoording van de gemeen te Tholen valt. Het pérceel blijkt uitstekend geschikt te zijn voor de aanleg van een zogenaamd helofy tenfilter voor de nabehandeling van het afvalwater van de nabijgelegen rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de overkant van de Oudelandseweg. Er werd een projectgroep opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, de provincie Zeeland, gemeente Tholen, dienst landelijk gebied en het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het helofyten filter, waarin water door een met he lofyten (riet) begroeide sloot een aantal open poelen stroomt, kan uit stekend worden opgenomen in het landschapselement. Dankzij de helofytenfilter kan de waterkwaliteit verbeteren. Er wordt een meerwaarde geschapen. Op dit moment zijn er in Nederland twee werkende helofytenfilters: in Everstekoog op Texel en bij Kaats heuvel. In het Land van Cuijk is ér één in de ontwerpfase. Er is daar echter nog geen ervaring aanwezig met het gebruik van een helofyten- slootsysteem. Zeeuwse Eilanden wil daarmee experimenteren. Ad viesbureau voor milieutechniek Colsen uit Hulst heeft hiervoor een ontwerp gemaakt. Het resultaat is een systeem met een nat oppervlak van circa 1 ha. De verwachte water kwaliteit verbetert en de verwachte concentratie voor stikstof benadert de (voorlopige) streefwaarde die binnen Zeeuwse Eilanden wordt ge hanteerd: 4 mg N/1. De werking van de filter zal worden onderzocht aan de hand van een onderzoekspro gramma. Het ontwerp bevat twee regelbare grootheden, de waterdiep te en de toe te voeren hoeveelheid afvalwater van de zuiveringsinstal latie. De kennis die opgedaan wordt, kan mogelijk worden door vertaald naar toekomstige uitbrei dingen en/of nieuwbouw van zuive ringsinstallaties. Verfraaiing van het terrein wordt gerealiseerd door het aanleggen van een voetpad, open (stromend) water en permanente begroeiing (schuil plaats voor wild). Sint-Maartensdijk krijgt daardaar aan weerskanten van de Oudelandseweg landschapsele menten. Aan de ene kant in de vorm van de boomweide en het dorpsbos die de zuiveringsinstallatie aan de west- en zuidkant inpakt. Aan de andere kant, ten noorden van de zui vering, de helofytenfilter met een groenvoorziening en waterpartijen met de mede-functie recreatie. Via een pomp wordt het water van de zuiveringsinstallatie overgebracht naar de helofytenfilter. In de begroting van 225.000 gulden kan op een aantal posten worden bezuinigd, bijvoorbeeld het toepas sen van gebroken puin dat vrijkomt bij de sloop van enkele onderdelen van de oude zuiveringsinstallatie in Sint-Maartensdijk. En de aanleg van de helft van de 4 ha. zal plaats vinden op kosten van de landinrich tingscommissie. In de rietbeplan ting zal zoveel mogelijk worden voorzien door gebruik te maken van rietplaggen die vrijkomen bij maai- en delfwerkzaamheden van het waterschap. In februari is de aanbesteding gepland en in april kan het werk beginnen, dat juni 2000 afgerond zal zijn. Een klaarmeester van het water schap zal de helofytenfilter één keer per maand controleren op ver stoppingen. Zowel de voedings- pomp - die 44.000 kWh per jaar aan elektriciteit vergt - als het hori zontaal doorstroomd wortelzone- systeem. In september moet het riet gemaaid en afgevoerd worden. Het water wordt elke maand bemon sterd en geanalyseerd, zodat het waterschap de vinger aan de pols houdt. Op kleine schaal wordt een helofy tenfilter ook toegepast. Als aanslui ting op de riolering te duur blijkt, is een individuele behandeling van af valwater (iba) in het buitengebied een goed alternatief, dat een hoger milieurendement biedt dan de septic tank. Bij melkveehouder Blankers in Grijpskerke op Walcheren is er in 1995 al een proef begonnen met een helofytenfilter. En de waterkwaliteit is daar zo goed, dat de gezondheids dienst voor dieren het door de filter gezuiverde water heeft goedgekeurd als drinkwater voor het vee. Ook kunnen er de stallen mee schoonge spoeld worden. Damwand balkenstuw Invoerleidirtg helofytenfilter Locatie pomp Damwand met balkenstuw Een schets van het filtergebied tussen de Oudelandseweg en de Zoetemelkseweg in Sint-Maartensdijk, tegenover de waterzuivering. Heibedrijf Ekelmans uit Sliedrecht slaat de eerste paal in de grond voor de bouw van drie woningen in de Muyepolder van projectontwikkelaar F. Eindhout. Kleinbouw is de aannemer. verrijzen aan de zuidkant van de wijk, langs het dorpsbos dat dit voorjaar is aangelegd door staats bosbeheer. Aannemersbedrijf Klein bouw Techniek bv uit Sint-Philips- land bouwt op het eerste hofje bij de Pluimpotdijk drie van de vier wo ningen voor nieuwkomers uit Hal steren, Dordrecht en Rotterdam. De vierde kavel is van een particulier. De vraag naar heipalen is groot, maar de aannemer slaagde erin de Het was voor Lindhout een moment waar hij lang naar had uitgezien. „Tweeëneenhalf jaar geleden had ik de eerste contacten met de toenma lige eigenaar van deze grond, nu kunnen we beginnen met de bouw. Het is het waard geweest om hierop te wachten." Lindhout bouwt er vijftien vrij staande huizen in vier van de vijf hofjes en acht twee-onder-een-kap- woningen. De eerste drie huizen betonnen palen op tijd te bemachti gen. Lindhout: „Dinsdag is de grond van de gemeente aan mij overgedragen. Om dan twee dagen later te kunnen beginnen, is heel snel." De heipalen die voor het huis aan de rand nodig zijn, komen van een be- tonfabriek in Waalwijk en zijn kort: 4,75 meter. Sondering wees uit dat er een flink pakket zand in de grond zit, waardoor er niet diep geheid hoeft te worden. De exemplaren voor de twee huizen twintig meter westelijker zijn echter alweer een paar meter langer en komen op 7 meter uit. De vier woningen krijgen een zadeldak met zwarte pannen, de ge vel wordt opgetrokken uit rode bak steen. De kavelgrootte varieert van ongeveer 510 tot 530 m2. De andere vier hofjes krijgen volgens de beeldkwaliteitskaart die de gemeen te opstelde voor de nieuwbouwwijk, een ander type dag: schilddak, les senaarsdak, schild/pyramidedak en een zadeldak. De projectontwikkelaar heeft voor de bouw van de 23 woningen vier aannemers aangetrokken: naast Kleinbouw zijn dat bouwbedrijf Hans Weggemans uit Sint-Anna- land, F. Bogert uit Tholen en Goris- sen uit Steenbergen. Gorissen be gint volgens Lindhout half december met de bouw, de andere twee in januari. Via het eerste hofje in aanbouw zal later ook het pad leiden naar de in gang van het dorpsbos en het pad langs de rand van de wijk naar de Groenedijk. Lindhout hoopt voor de bouwvak vakantie de eerste drie woningen op te kunnen leveren. „Voor de kerst moet de kamervloer er lig gen." Zijn er bij de bouw vier aannemers betrokken, de installatie van cv en electra wordt door de projectont wikkelaar zelf verzorgd. Tholen trekt een ton uit om een be leidsstuk te ontwikkelen over zowel wonen als stedelijke vernieuwing. Daartoe zal onder meer een klank bordgroep gevormd worden. Het ge meentebestuur wil daarmee inspelen op het toekomstige beleid van rijk en provincie. Op 1 januari zal de wet ste delijke vernieuwing van kracht wor den, met daaraan de invoering gekop peld van een investeringsbudget stedelijke vernieuwing (isv). In dit isv worden een aantal subsidieregelingen gebundeld zoals het besluit woning gebonden subsidies, stadsvernieu wing en herstructurering. Zeeland krijgt op grond hiervan voor het tijd vak 2000-2005 een bedrag van 40,8 miljoen gulden. Bij de verdeling daar van zal onderscheid gemaakt worden tussen progammagemeenten en pro jectgemeenten. De eerste krijgen een investeringsbudget voor een periode van vijf jaar en zijn verplicht vóór 1 juli 2000 beleid te ontwikkelen in de vorm van een ontwikkelingsprogram ma. De andere groep kan budget aan vragen op basis van projecten, maar zal zich tevens moeten buigen over een programmatische aanpak van de stedelijke vernieuwing. Pas in het eer ste kwartaal van 2000 valt het besluit tot welke categorie gemeenten met een dragende kern - zoals Tholen - gaan behoren. Maar in ieder geval zal beleid ontwikkeld moeten worden en daarom wil het gemeentebestuur de 100.000 gulden beschikbaar stellen. Dinsdag praat de commissie gemeen telijke ontwikkeling erover. De officiële start van de uitvoering van het convenant bodemsanering gasfabrieksterreinen in Zeeland gaat morgen gepaard met een feestje in Hulst. Ook wethouder K.A. Heijboer en zijn ambtenaar worden verwacht door burgemeester Kessen. Aan de Kaay in Tholen is immers ook zo'n bodemsanering van het voormalige gasfabrieksterrein gepland. Gedepu teerde Poppelaars en directeur Stoter van Delta Nutsbedrijven zijn er ook. Zouden Tholenaren en Sint-Philipslanders geïnteresseerd zijn in een cur sus over de geschiedenis van hun streek? Dat wil de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) graag weten. Als die belangstelling er inderdaad is, zal de cursus 'Geschiedenis te kijk' mogelijk in het voorjaar van 2001 aangebo den worden. Komend voorjaar is eerst West-Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. De cursus is vooral bedoeld voor mensen die weieens wat meer willen weten over de geschiedenis van het gebied waar ze wonen. Voor wie daar oog voor heeft, is de geschiedenis van dorp, stad of eiland op velerlei manieren zichtbaar. Een vergeeld archiefstuk kan de weg wij zen naar een voorouder. Een voor werp uit het museum kan de land bouw van vroeger weer tot leven brengen. En de inhoud van een beer put werpt licht op de eet- en drinkge woonten in het verleden (zoals on langs nog bij de opgraving in de Verbrandestraat in Tholen). Een in rij ke band gestoken boek illustreert het culturele leven in vroeger tijd. Maar ook een oude kaart, een uitbundig versierde 18e eeuwse gevel, een merkwaardige straatnaam of een bocht in een dijk vormen even zovele verwijzingen naar vroeger. Onder het motto dat geschiedenis vooral een kwestie is van je ogen goed de kost geven, hebben ZVU en consulent regionale geschiedbeoefe ning drs. A.P. de Klerk de cursus 'Ge schiedenis te kijk' ontwikkeld. Be- Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. doeld voor mensen die iets meer wil len weten over de streek waar ze wo nen. Voorkennis is niet nodig, want de cursus wil vooral beginners een brede en smaakmakende inleiding in de his torie van de eigen regio verschaffen. „Aanschouwelijk onderwijs dus, met veel beeldmateriaal en - als het even kan - in een historische entourage waaraan ook het nodige valt te zien", aldus Annette Elling van de ZVU. Op Schouwen-Duiveland, de Bevelanden en Walcheren trok de cursus totaal 140 deelnemers. In januari komt wes telijk Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. De cursus bestaat uit zeven bij eenkomsten. De eerste is een intro ductie en algemene inleiding. Daarna volgen zes avonden waarop deskun digen - ieder vanuit de eigen invals hoek aan de hand van concrete zaken - de geschiedenis van de regio belich ten tegen de achtergrond van de Zeeuwse geschiedenis. Een stads- of dorpswandeling op een zaterdagoch tend sluit de cursus af. Als vijfde regio om 'Geschiedenis te kijk' te organiseren, denkt de ZVU aan Tholen/Sint-Philipsland. Dat zou dan in januari-maart van 2001 of eventueel 2002 moeten zijn. Omdat er nogal wat voorbereiding nodig is, wil de ZVU eerst peilen of er in de regio voldoende belangstelling is voor de cursus. Ze vraagt inwoners om dat - overigens zonder enige verdere ver plichting - telefonisch of schriftelijk kenbaar te maken. Dat kan bij het ZVU-bureau, postbus 724, 4330 AS Middelburg, tel. 0118-634800. Een opvallende kogel siert de vernieuwde Molenvlietsestraat in Tholen op. Tüssen het Bolwerk en de Plantagestraat is dit straat- meubilair op het trottoir ge plaatst. Niet alleen voor de sier, maar met een verkeersbedoeling. Anders snijden automobilisten misschien de weg af en rijden ze over het trottoir en dat laten ze nu wel uit hun hoofd. Totaal nieuw is het niet voor Tholen, want drie jaar geleden werd er al één geplaatst op het Burgemees ter Wagthoplein in Tholen. De kogel was dus al eerder door de kerk, maar dit is toch één van de opvallende feiten in de gere construeerde Molenvlietsestraat. De gebakken stenen (die zijn kleurechter en duurzamer dan de betonnen klinkers van weleer) doen warmer aan en de drie pu naises (verhogingen in het weg dek met kinderkopjes) ter hoogte van het Bolwerk, de Plantage straat en de Gildestraat zorgen voor variatie in het straatbeeld. Bij de Parksingel is er een drem pelconstructie om de snelheid te remmen en bij de Regentes- sestraat en Minneputtestraat zijn er nog verhoogde plateaus. Voor de ambulance en brand weer allemaal minder plezierig, maar voor de fietsers en voetgan gers zal het een stuk rustiger en veiliger worden omdat de auto's het kalmer aan moeten doen. De verlichting is ook apart. Aan de ene kant van de Molenvliets estraat staan er kleinere masten voor de voetgangers. Zij verho gen de sociale veiligheid. Aan de andere kant staan grotere, gebo gen masten om het totaal van de openbare ruimte te verlichten. En de bomen die geplant zijn, hebben ook al meer stevigheid dan normaal. Het gaat om pyrus- sen, die een stootje kunnen ver dragen. lüWikn. Na het gereedkomen van de reconstructie van de Molenvlietsestraat in Tholen, - - siert een opvallende kogel het straatbeeld bij het Bolwerk. Ten aanzien van stankoverlast deel de de gemeente het bedrijf van Roefs aanvankelijk in in categorie IV, maar dat blijkt categorie III te moeten zijn. De gewenste afstand tot woonbebouwing is zodoende geen 163, maar 235 meter. Echter, pas op 370 meter van het bedrijf staat een woning. De aanvraag vol doet derhalve aan de richtlijnen. Waar bezwaarmakers de nabijheid van het natuurgebied Bruintjeskreek hebben aangevoerd, kan de ge meente ook dat niet als belemme ring in de strijd werpen. De Bruin tjeskreek staat namelijk niet als een verzuringgevoelig gebied te boek. Ook de geluidsoverlast blijft binnen de normen. Uitzondering vormt het legen van de gierkelders, maar daar voor verleent het gemeentebestuur twaalf dagen per jaar toestemming. Bij het bedrijf van Roefs komt een drijfmestkelder van 6300 m3 en een brijvoederinstallatic van 8 m3. De aanvraag van de Brabander dateert nog van langere tijd geleden en daarom zijn alsnog leges verschul digd (die zijn voor een milieuver gunning inmiddels afgeschaft). Op merkelijk is de opbouw daarvan: een basisbedrag van 985 gulden en enkele toeslagen. Dc grootste is die voor het bewaren van mest en het houden van dieren: 14.742 gulden. Totaal moet Roefs 17.314 gulden betalen. Ook W. van Alphen aan dc Sluis- weg in Anna Jacobapolder krijgt een nieuwe milieuvergunning. Hij heeft deze aangevraagd in verband met diverse aanpassingen aan zijn stallen. Het aantal dierplaatscn (3680 vleesvarkens, 512 zeugen, 1 beer en 1200 biggen) verandert niet. Onder meer worden extra voedersi lo's en een bovengrondse mestsilo geplaatst. In de voorschriften bij het ontwerp heeft de gemeente het maximaal toegestane geluidsniveau van het bedrijf verlaagd met vijf de cibel omdat dit toereikend zou zijn. Voor verandering van het groen-la- belsysteem van de varkensstal aan de Priestermeetweg te Poortvliet kan J. van Doremalen uit Berlicum volstaan met een melding. Wijzi ging van de milieuvergunning is volgens de gemeente niet nodig, omdat de gevolgen voor het milieu positief zijn. Wél is een nieuwe vergunning no dig voor de stal van A.C. Knuist aan de Nieuweweg te Stavenisse. De oude vergunning was voor 400 big gen en 188 fokzeugen, de nieuwe wordt voor 420 vleesvarkens. Dat betekent dat het aantal mestvarken- eenheden stijgt van 155 naar 420. De normen voor stankoverlast laten een woning op 50 meter afstand toe, maar dc dichtstbijzijnde staat op 280 meter. Er is geen ontoelaatbare overlast te verwachten en derhalve wil de gemeente de vergunning ver lenen. Een afname van de ammoniakuit- stoot met 80% wordt bereikt aan de Veerhoekseweg in Sint-Maartens dijk. Daar wil M. Hengstmengel 18 paarden gaan houden in een stal waarvoor nu het hebben van 150 varkens is vergund. De (ontwerp-)beschikkingen die op deze aanvragen betrekking hebben, liggen momenteel ter inzage in het gemeentehuis. Boek Staatsbosbeheer. Het 100-ja- rige Staatsbosbeheer heeft een boek uitgebracht over natuurgebieden in Zuidwest-Nederland. Het boek is door vijf auteurs samengesteld en heet 'Aan de monding van Maas en Schelde'. Het werk kost ƒ39,95. Steenbergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 13