'VZOS is één grote familie' „Zingen vind ik erg leuk, zelfs al zijn het maar kleuterdeuntjes r type Leerlingen horen wie naar fanfare over mag Teleurstellend resultaat Concordia en Accelerando ^iniiahiin Geen subsidie voor 'dolen door Tholen' Sint-Annalandse Jeanine Pleune soleert in pabo-musical 55 Donderdag 18 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vacatures kerkenraad Baggeren in voorjaar Ruiten in bushokje Verkoping vakantiewerk Commandant van Thools verzet is overleden Tweede prijs op concours Valkenswaard Een tweede prijs op een concours in Valkenswaard. Die viel zaterdag zowel muziekvereniging Concordia uit Tholen als Accelerando uit Sint-Annaland ten deel. Mooi, zou men zeggen, maar de verenigingen zijn te leurgesteld. Ze hadden beide gerekend op een eerste prijs en wellicht zelfs promotie. Inleners Euterpe: surprise-concert en night ofSmerdiek Muziekvereniging Euterpe houdt speciaal voor de jeugd op zaterdag 27 november een surprise-concert. Het is de eerste keer dat Euterpe rond het sinterklaasfeest op treedt. Tijdens het concert in Haestinge zal sinterklaas bekend maken welke jonge muzikanten de overstap naar de fanfare mogen maken. In mei houdt Euterpe de night of Smerdiek, een non-stop concert samen met het Smal- stads gemengd koor uit Brouwershaven. Met gemengd koor Kindertjes gaan voor Sint-Philip stands koor besluit jubileumviering met presentatie eerste cd Nog net geen vijftien waren ze, toen ze in 1959 lid wer den van de zang. Voor de tweeling Leo en Joop Neele werd een uitzondering gemaakt, want eigenlijk waren ze nog te jong om toe te treden tot het pas opgerichte Voor uitgang Zij Ons Streven in hun woonplaats Sint-Philips land. Tegelijk met het koor vieren beide bassen hun jubi leum. Zaterdag zijn ze daarvoor in het zonnetje gezet en kregen onder meer een oorkonde en speld van de Zeeuw se Zangersbond. Jonge leden Trouw en fanatiek AI eerder was bekend dat de 21-jarige Jeanine Pleune uit Sint-Annaland goed gebekt is. En dan in dit geval niet wat praten, maar wat zingen betreft. Ze haalde de finale van een landelijke karaokewedstrijd en nu zingt ze een solo in de musical Millennium III die in vijf theaters wordt opgevoerd. Kippenvelnummer Even slikken J Sint-Philipsland Tot en met vandaag kunnen de leden van de Hervormde Gemeente kandi daten indienen voor de kerkenraad. De ouderlingen J. van den Hoek en F. Quist zijn niet meer herkiesbaar. Ou derling-kerkvoogd J. Duine is bereid om de taak van Van den Hoek over te nemen, zodat er een nieuwe ouder ling-kerkvoogd en ouderling moeten komen. Drie andere leden van de ker kenraad zijn periodiek altredend, maar wel herkiesbaar. Dat zijn de dia kenen K.H. Kramer en P.G. Quist, en ouderling-kerkvoogd P. Voorwinden. De haven wordt in het voorjaar uitge baggerd. Die hoop heeft althans wet houder K.A. Heijboer van openbare werken. Maandagavond meldde hij in de commissie gemeentelijke ontwik keling dat de vergunning voor het baggerwerk binnen is. Tot eind de cember kunnen er bezwaren tegen ge maakt worden. „In de begroting staat het werk voor 2000 op de rol. We ho pen dat we in het voorjaar kunnen baggeren," zo zei hij op een vraag van J.C. Koopman (SGP). Reizigers kunnen weer beschut wach ten op de lijndienst van de BBA in het bushokje aan de Oostdijk. Er zijn weer ruiten in de abri gezet, maar A.L. Piet (RPF/GPV) was dat ont gaan, want maandagavond vroeg hij in de commissie gemeentelijke ont wikkeling hoe het met de onderhan delingen stond tussen de gemeente en de BBA over de toestand en de moge lijke overname door de gemeente van het bushokje. Wethouder K.A. Heij boer van openbare werken kon Piet geruststellen: „Er staat glas in. Dus dat is opgelost." De Nederlands Hervormde vrouwen vereniging houdt zaterdag een verko ping in het jeugdgebouw aan de Schoolstraat. De opbrengst gaat naar het vakantiewerk voor gehandicapten, verzorgd door vrouwenverenigingen op gereformeerde grondslag. De ver koping duurt van tien tot één uur. Net 55 jaar na de bevrijding van Tho- len is op 88-jarige leeftijd vorige week in Ten Anker de heer J.M.C. Elenbaas overleden, gedurende de Tweede Wereldoorlog commandant van de verzetsgroep de O.D. in Tho- len. Na de crematie in Bergen op Zoom legde de familie de bloemen zaterdag bij het gedenkteken voor de gevallenen in het Thoolse Bosje aan de Vossemeersepoort. Hiermee werd de betekenis van die oorlogsjaren nog eens onderstreept. Elenbaas was drager van het Bronzen kruis. In het boek Slechts een plicht, over de ge schiedenis van de O.D. op het eiland Tholen, wordt hij aangeduid als De Leeuw. In het vooijaar van 1941 was hij door dhr. Kloosterman van de O.D. Zeeland via G.P. Contant uit Tholen aangezocht om een contact cel van vijf mensen in de stad te vor men. 'U kunt op me rekenen' was het antwoord van Elenbaas, die in Slechts een plicht wordt omschreven als 'doortastend, welbewust'. Eén van de moeilijkste momenten in de bezettingstijd deed zich in de nacht van 29 op 30 oktober 1944 voor, toen om tien minuten over drie door de Duitsers de Thoolse brug werd opge blazen. 'Niemand in Tholen had op dat moment een grotere verantwoor delijkheid dan De Leeuw', staat er in Slechts een plicht. Het was voor de negen verzetsmensen bij de brug kin derspel om de Duitsers te overrompe len, maar er was nog geen contact ge legd met de Canadezen bij Bergen op Zoom. Ondanks de aandrang om in te grijpen, besloot De Leeuw, ge waarschuwd door radio Oranje voor onverantwoorde beslissingen, niets te doen. De Duitse kanonnen stonden nog in Halsteren, en in Tholen (de rest van het eiland stond onder water) zaten 4000 mensen op elkaar gedron gen. 'Als we nu handelen, maken we een gokje en dat mag niet. De bmg is voor ons wel belangrijk, maar bezit geen strategische waarde, zodat ik het nooit kan verantwoorden tegen over onze eigen stadgenoten, wan neer deze handeling mensenlevens moet kosten, buiten de onze. De brug is nu een weegschaal: mensenlevens tegen materiaal en mensenlevens we gen zwaarder. De mensen hebben het gewonnen', zo staat in Slechts een plicht dat dilemma beschreven, waar voor Elenbaas eind oktober 1944 stond. Van de twee komt fanfare Accele rando uit in de hoogste klasse, uit muntendheid. Onder leiding van Pierre van Broekhoven brachten vijftig muzikanten van de vereni ging twee werken ten gehore. 'The Singapore experience' van H. Mer- tens en C. Cuppen was het verplich te werk. Daarvoor kreeg men van de drie juryleden respectievelijk 77, 75 en 78 punten. Gemiddeld dus 76,67 punten. De opmerkingen van de jury bij het stuk waren kritisch. Enkele keren wordt opgemerkt dat iets on zuiver of niet mooi klinkt of dat het stuk uitdrukking mist. In het alge meen werd het (melodisch) slag werk wel gewaardeerd. En er waren natuurlijk nog wel andere positieve punten. Toch kwam het niet echt uit de verf. Ook het tweede stuk, 'Ross Roy' van J. de Haan, ging volgens de jury niet helemaal goed. Weder om opmerkingen over intonatie, maar ook over de ritmiek in bepaal de delen. Er werd echter van andere stukken weer gezegd dat ze met 'grandioos gevoel' gespeeld werden. De jury gaf 78,5, 77,5 en 78,5 pun ten. Gemiddeld kwam men uit op 77,42. Dat was echter niet genoeg voor een eerste prijs (minimaal 80 punten), laat staan promotie (mini maal 85 punten). Accelerando was teleurgesteld. „We hadden toch wel op een eerste prijs gerekend, gezien hoe goed het thuis ging. We hebben eigenlijk niet goed kunnen ontdek ken waar nu de fout zit", zegt voor zitter C. Vroegop. „Wel vonden we de zaal tegenvallen. Het was een spl internieuw cultureel centrum, maar de akoestiek was niet best. Het was ook groot en de wat grotere korpsen konden meer volume leveren. Dat scheelt wel iets." Vroegop neemt het maar zoals het komt. In elk geval zal Accelerando de komende twee jaar waarschijnlijk niet meer naar een concours gaan. „We hebben het veel te druk. We gaan nu met frisse moed verder werken aan het kerstconcert en dan hebben we in april nog het concert met Ernst Daniël Smit." Concordia overkwam eigenlijk pre cies hetzelfde, maar dan een klasse lager in de eerste klasse. Na het in- speelwerk, het tweede deel van 'Three ayres from Gloucester' van Hugh M. Stuart, volgde het ver plichte werk 'Acclamation' van Ja mes Curnow. Als vrij werk koos Concordia voor 'Sounds for winds' van André Waignein. Hoewel de muzikanten zelf het keuzewerk min der goed vonden gaan, kregen ze hiervoor van de jury toch de meeste punten (78,5), terwijl 'Acclamation' 77 punten opleverde. Na de uitvoe ringen had dirigent Marcel Harten dorp er nog best hoop op dat er een eerste prijs uit zou rollen. Er was veel aandacht aan de stukken be steed en Concordia wijdde er zelfs een studieweekeinde in Ossendrecht aan. Daarom viel de tweede prijs zwaar tegen. „Als je kijkt naar het oordeel van onze dirigent, die is toch best kritisch, dan is dat meestal wel te vertrouwen", zegt voorzitter P. Geuze. „Ik heb zelf in de zaal ge luisterd en het geluid is normaal ge sproken wat compacter. Nu was het podium heel groot, men zat wat ver spreid en het klonk ieler. Maar het was echt niet slecht. Het was ook opvallend dat het grootste orkest, uit Kapelle, ook de meeste punten kreeg." De jury maakte opmerkingen over het klankgehalte, de zuiverheid, klankbalans en het samenspel. De muzikanten klaagden erover dat ze elkaar niet goed konden horen in de nieuwe zaal. Voorzitter Geuze heeft in elk geval het gevoel dat er heel strak is gejureerd. Concordia leende voor het concert twee hoornisten, een bassist en een melodisch slag werker in bij zusterverenigingen. „Je bent nooit 100 procent bezet. We hebben zelf maar één hoornist en dat is een beetje weinig. Iemand die ge specialiseerd is in melodisch slag werk hebben we ook niet", zegt Geuze. Hij merkt op dat het aan die 'inleners' niet gelegen kan hebben. „Dat zijn goede muzikanten die uit een paar repetities de zaken goed oppikken." Een muziekvereniging moet verplicht één keer per vijf jaar meedoen aan een concours, wil ze haar rangschikking behouden. Vier jaar geleden promoveerde Concor dia van de tweede naar de eerste klasse. „Ons einddoel is uitmun tendheid. Zoals het er nu voor staat, is dat voor ons het hoogst haalbare. We zullen nog eens rustig overwe gen of we wellicht weer sneller op concours gaan. In de groep zit na melijk voldoende kwaliteit en de ambitie is er zeker. Het is jammer dat het nu niet gelukt is. We zijn er klaar voor en per slot van rekening gaat iedere vereniging voor de eeste prijs." De muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk bestaat dit jaar 35 jaar. Voorzitter T. Steketee: „Niet een getal om uitgebreid bij stil te staan, maar wel om iets extra's te doen. In de sinterklaastijd komen we met een ander type concert; het surprise-concert. Bedoeld voor de jeugd en jongeren, en met een blok je sinterklaasnummers." Op deze avond zal bekend worden welke jongeren er overgaan naar de fanfare. Euterpe heeft twee groepen leerlingen die door dirigent Peter de Rooij worden opgeleid. De Rooij: „Er is een groep die nog maar pas bezig is, en een groep die al langer bezig is. Bij elkaar zo'n twintig leerlingen, voornamelijk klein koper, zoals bugels en trom petten, waaraan in de fanfare een schreeuwend tekort is." Het is voor muziekverenigingen vaak niet gemakkelijk om leerlin gen te behouden. Studie of werk buiten het eiland maakt vaak een eind aan de verbintenis. De jonge muzikanten hebben dan vaak wel een muziekdiploma op zak, maar kunnen niet meer bij de vereniging spelen. Steketee: „Er wordt veel in geïnvesteerd. Zo nu en dan sijpelt er eentje door naar de fanfare, maar nu zijn er meerdere leerlingen zover dat ze over kunnen. Dat wordt op het surprise-concert bekend ge maakt door sinterklaas die met zijn pieten naar de zaal komt. Een ver rassing voor de leerlingen, maar ook voor de muzikanten van de fan fare, want die weten niet welke leer lingen erbij komen." De fanfare met 38 muzikanten opent het concert. Dan treedt de sa- menspeelgroep voor het voetlicht, daarna de tweede groep leerlingen. Euterpe speelt ook samen met de leerlingen en in de nieuwe samen stelling, met de leerlingen dus die op die avond zijn doorgestroomd. Het karakter van het concert is ver gelijkbaar met het oranjeconcert dat Euterpe op 30 april verzorgt: licht en luchtig en zonder veel inleidende woorden. Tijdens de night of Smerdiek op za terdag 5 februari gaat het er geheel anders aan tqe. Dan treedt Euterpe op samen met het Smalstads ge mengd zangkoor Brouwershaven, met een programma van operette tot pop (zoals bij de night of the proms). Steketee: „Het zal wat later op de avond beginnen. Het is non stop en dan afgelopen klaar." Vol gens Steketee was het eerst de be doeling dat alle Thoolse muziek verenigingen samen een 'night of the proms' zouden houden. „Dat bleek niet mogelijk. Nu doet elk korps het op zijn manier. We bijten de spits af. Het is een primeur voor het eiland." Euterpe is van plan flink uit de pak ken door de zaal extra aan te kleden. Daarvoor wordt een theaterservice bureau in de arm genomen. Voor het optreden met een koor is volgens de voorzitter ook extra ge luidsversterking nodig, omdat an ders de fanfare de zangers zou over stemmen. Euterpe treedt dan ook in het nieuw aan. Niet in een geheel nieuw uni form, maar in nieuwe pantalon en vestje en in een andere kleur dan het blauw van het uniform dat 25 jaar geleden werd ingevoerd. De aan koop van een nieuwe jas wordt uit gesteld omdat er volgens het be stuur meer geld nodig is voor de aanschaf van instrumenten voor nieuwe leerlingen. Het overlegorgaan nationaal park in oprichting Oosterschelde krijgt van het ministerie van landbouw, natuur beheer en visserij 507.000 gulden subsidie om een aantal zaken te re aliseren. Naast het overlegorgaan krijgt het IVN 46.667 gulden voor de coördinator educatie en voorlich ting. De geplande wandelroute door het Rammegors - dolen door Tholen - is niet bij de gehonoreerde projec ten. Staatsbosbeheer wil die volgend jaar na het broedseizoen realiseren, licht boswachter DJ. Fluijt toe. „Aan de noordkant van het gebied willen we een stukje uitrasteren, zo dat mensen rondom het Rammegors kunnen wandelen." Het pad dat nu naar de vogelhut in het natuurgebied voert, is ook al een rondgaande rou te van twee kilometer lang. Nobelaer in Etten-Leur. Toen we op het podium stonden (ik wat voor aan, want ik ben vrij klein) en het gordijn openging, moest ik wel even slikken. Zoveel mensen. Maar na het openingsnummer ben je dat weer kwijt, want dan heb je het veel te druk met omkleden. Voor mijn solo had ik wel weer zoiets van: Als ik maar geen tekst vergeet of over mijn jurk struikel. Maar het ging goed en ondanks de best zware repetities (elke dinsdag avond tot kwart voor tien in Breda), is de Sint-Annalandse onderwijze res in opleiding blij dat ze meege daan heeft. „Het is een ervaring die je nooit vergeet. En soms was het best zo van: Oh, vanavond weer re petitie. Maar het is uiteindelijk een heel leuke periode geweest waarin je een band opbouwt met de groep waarmee je werkt. Voor mij waren het bijna allemaal onbekenden, om dat ik de enige uit mijn klas was die eraan meedeed. Gelukkig zit ik in het laatste jaar en dan krijg je vrij weinig les. Net in deze periode heb ik elke week wel een dag of twee vrij. En dat komt heel goed uit, want je krijgt er van school geen vrij voor." Ook de uitvoeringen ver gen nogal wat van de deelnemers. Zo moet iedereen vier uren van te voren aanwezig zijn in de theaters. „Er moeten vijftig mensen naar de grime, dat is een heel karwei. Daar naast moet er ook nog omgekleed worden en gesoundcheckt." De pro ductie werd voor het laatst op de planken gebracht in het theater Chassé in Breda. Eerder waren er uitvoeringen in Etten-Leur, Roosen daal, Oosterhout en Bergen op Zoom. Jeanine Pleune vindt zingen ontzet tend leuk. En na deze ervaring geeft ze in elk geval musicals de voorkeur boven karaoke. Daarnaast is ze sinds een paar weken zangeres in een nieuwe Thoolse band. „Dat is nog heel pril. We hebben zelfs nog geen naam. Maar het is wel heel leuk om te doen. Dus ik zie wel waar het naartoe gaat." Maar de Sint-Annalandse is niet van plan om over te stappen op een kleinkunst opleiding. „Nee, ik heb ervoor ge kozen om onderwijzeres te worden. Bij de kindertjes ligt mijn hart. Dat vind ik gewoon heel erg leuk om te doen. En dan met name de kleuters. Ik loop nu ook stage bij de De Ca- sembrootschool in Sint-Annaland en het bevalt me prima. Die kinde ren vinden het ontzettend leuk als er een nieuwe juf komt. Misschien dat ik later nog wel eens in de muziek terechtkom, maar op dit moment wil ik gewoon mijn studie afmaken en gaan werken", zegt Jeanine die overigens onder meer afstudeert op muziek in relatie met kleuteronder wijs. In elk geval zal het zingen er wel altijd in blijven zitten. „Dat vind ik prachtig om te doen, zelfs al zijn het maar kleuterdeuntjes." trokkenheid is groot en jullie hebben nooit de ambitie gehad om naar een ander koor te gaan." Geluk staat tus sen beide broers in om te zingen. Hij hoort dan vanalles, zo zei hij: „Het zijn niet altijd twee handen op één buik." De voorzitter kenschetste het tweetal als 'zeer trouwe, zeer fana tieke leden die met hart en ziel aan het koor verbonden zijn'. Als blijk van waardering overhandigde hij beiden een oorkonde en een buste van de componist W.A. Mozart (met daarop een inscriptie). Aansluitend zong het koor de jubilarissen een speciaal gecomponeerd lied toe en dat viel bijzonder in de smaak. „Een voortreffelijke en heel passende hul de", vond ook R Scheele die namens de Zeeuwse Zangersbond oorkonden en spelden uitreikte. In zijn reactie vergeleek Joop Neele het koor met een duif. „Een duif moet je laten vliegen en daardoor wordt hij mooier en voller. En een koor moet je laten zingen, dan krijgt het vorm, wordt het voller en mooier." Voor dirigent Wesdorp had hij een speciaal ge schenk: een fietsbel (met inscriptie) voor zijn verzameling, nadat deze eerder de Aarle-Rixtelbel kreeg van het Smalstads mannenkoor. „Ieder een bedankt dat ik veertig jaar heb mogen meezingen", sloot Neele af. De huldiging gebeurde tijdens de af sluiting van het jubileumjaar. In De Wimpel genoot men van een koud buffet. Daar werd ook de eerste cd van VZOS gepresenteerd: een opna me van het jubileumconcert in de Grote Kerk in Tholen. Voorzitter Geluk reikte aan dirigent Wesdorp het eerste exemplaar uit. Verder luis terden Arco en Rianne Kunst de avond nog op met een voordracht en zorgden de acht mannen van het koor voor een verrassing. Gekleed in blauwe overall met rode halsdoek en legerpet op, zongen ook zij een speciaal voor deze avond ingestu deerd lied met een tekst die betrek king had op het jubileum. Al met al kan VZOS terugzien op een geslaag de viering van het veertigjarig be staan. De tweelingbroers Joop (links) en Leo Neele zingen al veertig jaar bij VZOS. „Zingen heb ik altijd al leuk gevon den. Vroeger hoorde je dat, met na me op zondagavond, hier op het dorp van huisje tot deur", zegt Joop Neele. Zijn broer Leo weet niet of het eigenlijk de liefde voor de zang was, die hem naar VZOS dreef. „Er was in die tijd simpelweg niks te be leven op het dorp", legt hij uit. Maar na vier decennia zou geen van bei den VZOS willen missen. Ze type ren het koor als één grote familie, een club met een sterke binding. „Er gebeurt zoveel met en in dat koor", zegt Joop, die een tweede reden noemt om lid te blijven: „We heb ben een pracht dirigent in de per soon van Jan Wesdorp. Dat bindt ook." Elke dinsdag van acht tot tien uur re peteert VZOS. „Er wordt hard ge werkt. Maar we komen altijd tijd te kort. Dat heb je met een dirigent die alles wil. Maar het is elke dinsdag weer een genot om onder leiding van Jan Wesdorp te repeteren", al dus Joop. De Sint-Annalander leidt VZOS al dertig jaar. „Voor hem is het een hobby. Ook bij andere acti viteiten van het koor is hij betrok ken", zegt Leo. De laatste drie jaar werkt hij in Den Haag en is dan de hele week van huis, maar elke dins dag trotseert hij de files in de rand stad om de repetitie in Sint-Philips land te bezoeken. Hij hecht er aan. „Van een repetitie moet je met een lekker gevoel naar huis kunnen gaan. Bij VZOS is er de drang om het zo goed mogelijk te doen." Een koor dat tijdens elke repetitie maar leunt - zoals hij het noemt - zal nooit veertig jaar oud worden, meent Joop. Zelf is Leo Neele van 1963 tot 1994 voorzitter van het koor geweest. Hij kijkt er met genoegen op terug. „Je kent alles tot in de finesses: wat er wel en niet kan, welke kant het koor op wil." Toen hij na zijn trouwen in Sint-Maartensdijk ging wonen, kon hij niet met VZOS breken. „Er is een gebondenheid die ik niet kan verklaren. Ik denk dat het in de ge nen zit." Wel zong Neele nog een aantal jaren - in de begintijd - mee in het smalstads mannenkoor, nadat hij daar een keer voor iemand was inge vallen. Verder is hij al meer dan 25 jaar bestuurlijk actief in de Zeeuwse Zangersbond 'Zang Veredelt', waar van de laatste vijftien jaar als voor zitter. Jaarlijks organiseert de bond een concours en VZOS is daarvan een trouwe deelnemer. „En enkele weken geleden hielden we een koor- scholingsdag. Er was een docent aangetrokken die 120 koorzangers vertelde over zaken als ontspan ningsoefeningen en ademhalings technieken." Het Sint-Philipslandse koor is be kend om de oliebollen die het aan de man brengt op de braderieën in Sint- Philipsland en Tholen. Een idee van Leo Neele. „Het vergt heel wat van je. Maar ieder koorlid is erbij betrok ken en zodoende bindt het ook weer." Zijn broer Joop noemt als ac tiviteiten naast de eigen uitvoering met Kerstmis het jaarlijkse optreden op de jaarvergadering van Philadelp hia. Hij is bestuurlijk nooit actief ge weest in het koor - zijn vrouw was dat 25 jaar lang wél - maar heeft nu met plezier in de jubileumcommissie gewerkt. „En ik heb 19 jaar lang na mens VZOS in de stichting Dorpsbe langen gezeten, het bestuur van De Wimpel." Beide jubilarissen zijn er blij mee dat VZOS een behoorlijk aantal jonge leden telt. Er zijn ook leden uit Poortvliet en Tholen. Leo Neele vertelt van huis uit aange trokken te worden door barokke mu ziek. „Moderne muziek, daar houd ik niet zo van. Mijn lievelingscom ponist is Schütz" (Heinrich Schütz, Duits componist uit de zeventiende eeuw). Joop heeft onder de 450 nummers die het repertoire van VZOS omvat geen speciale favorie ten. „Het ene werk zing je iets liever dan het andere, maar achter 99% van de werken kan ik volledig staan." Van de huldiging zaterdagavond ge noten beide koorleden met volle teu gen. Voorzitter Henk Geluk noemde het een bijzonderheid om veertig jaar lang lid te zijn van VZOS. „De be- Ondanks vele aansporingen om verder te gaan in de muziek, laat Jeanine Pleune het onderwijs nog even voorgaan. De musical Millennium III is een productie van de opleiding waar Jea nine mee bezig is (de pedagogische academie in Breda). „Een keer in de zoveel jaar wordt er zo'n musical gemaakt. De muziekleraar heeft de muziek geschreven en de teksten en regie heeft een leraar onderwijskun de voor zijn rekening genomen", zegt de Sint-Annalandse. „Het is echt een helemaal nieuwe, zelf ver zonnen musical die gaat over de eeuwwisseling en hoe het leven in het derde millennium zal zijn." In september vorig jaar werd bekend dat er weer een productie zou ko men. Jeanine (bezig aan haar laatste jaar) sprak dat erg aan en ze besloot zich in te schrijven als zangeres. „De toneelspelers werden in princi pe allemaal aangenomen, maar voor de zang moesten we eerst auditie doen. Niet zozeer om te kijken of je wel een mooie stem had, maar in welke stemsoort je viel. Na die au ditie hebben ze me gevraagd of ik een solo wilde zingen." De repeti ties voor de uitvoering begonnen al in november 1998. In Millennium III treden vijf hoofd figuren op, zogenaamde 'leermees ters'. Een verwijzing naar de vele goeroes die zeker richting de mil lenniumwisseling uit de schaduwen treden. Er is een verbindingsman (die wil dat alles via de computer gaat verlopen), een gids, een raads vrouw, een genezer (die het in the rapieën zoekt) en een regelmeester. „Zij vormen de rode draad door het verhaal en ze onderbreken telkens de 'gewone' spelers om commen taar te leveren. Maar ze worden niet erg serieus genomen, hoewel ze zelf heel serieus zijn", legt Jeanine uit. „Het is geen gemakkelijk verhaal. De eerste weken dat we ermee be zig waren, begreep ik er eigenlijk helemaal niets van. Dat komt mede doordat je bezig bent met het repe teren van stukjes uit die musical. Als het later allemaal wat bij elkaar komt, gaat het beter." De zang in de musical wordt uitge voerd door een groot en een klein ensemble. „Degenen die in het klei ne ensemble zitten, moeten ook re gelmatig een couplet alleen zingen of met maar een paar mensen", legt de Sint-Annalandse uit. Zelf zingt ze in het kleine ensemble en dat was nog niet zo eenvoudig. „Tot nu toe was ik gewend om alleen te zingen. Nu krijg je ineens mensen naast je die ook zingen. En dan nog in een andere toon, want er wordt veel meerstemmig gezongen." Millenni um III telt veel verschillende soor ten muziek. Blues en swingende, maar ook gevoelige nummers. Jea- nines solo is een 'kippenvelnum mer' zoals ze van een aantal toe hoorders te horen kreeg. Een langzaam, serieus lied 'De straat van de toekomst'. Spannend vindt ze het solozingen toch wel een beetje. „Na die karao kewedstrijd heb ik lange tijd niets meer gedaan. Karaoke is iets totaal anders dan een musical. Veel serieu zer ook. En in een café heeft ieder een het naar z'n zin. Er wordt ge praat en niet iedereen kijkt naar jou. De sfeer is heel ontspannen. Bij een musical in een theater zitten er heel wat meer mensen, die je allemaal aan zitten te staren", zegt Jeanine. „De première was 2 november in de DEMONSTRATIE VOGELVOERCREATIES Koopavond: HALSTEREN Halsterseweg 65a, Tel. 0164-683036 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag vanaf 12.30 uur. Advertentie I.M. op donkere plekjes. Sluit 's avonds zijn frisgroene blaadjes om er 's morgens weer uitgerust bij te staan. Hoogte 60-65 cm. Van 14.95 voor Bijzonder en mooi exemplaar deze Calathea 'Blue Grass'. Voelt zich helemaal in z'n hum

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3