Van Wijk Winderige lampionoptocht Smalstad Zo'n zestig kinderen in Tholen laten fietsverlichting nakijken Rij k onttrekt snel en goedkoop natuurgebieden aan landbouw Smash komt na verlies dicht bij de degradatie Personeel waterschap is tevreden over werkgever Kritiek van Geuze bij aktepassering ruilverkaveling Poortvliet Donderdag 11 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Vierde jeugdteam met afstand kampioen Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Keukens Sanitair Tegels Wel afstand tussen leiding en uitvoerenden Medewerkers van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn in het algemeen tevreden over hun werkgever. Dat blijkt uit een enquête die het waterschap onlangs hield onder het personeel. Met een gemiddeld rapportcijfer van 7,2 kan Zeeuwse Eilanden tevreden zijn. Wel was er wat kritiek op de hoge werkdruk, de afstand tussen de leidinggeven den en de mensen op de werkvloer en de beloning van de arbeid. Spoedklussen Verantwoordelijkheid Verjaal TX~ multimedia specialist in de regio Raad van State behandelt milieu vergunning varkens Overdekte speeltuin Geen massa problemen maar 'massaproblemen'. Zo ty peerden de fietsenmakers zaterdag het belangrijkste eu vel aan de fietsen van de jeugd in Tholen bij de fietsver lichtingsactie van de verkeersouders van de vier basisscholen in Tholen. De overheid gebruikt het instrument van de ruilver kaveling om snel een na tuurgebied te onttrekken aan de landbouw zonder dat er een behoorlijke fi nanciële vergoeding voor de boer tegenover staat. Die kritiek uitte voorzitter M.D. Geuze van de landin richtingscommissie don derdagmiddag in 't Ouwe Raed'uus bij het passeren van de akte van toedeling voor het blok Poortvliet. De belangstelling was groot. Niet alleen bestuur ders, maar ook veel boeren waren present bij de on dertekening van het lijvige document. 82 bezwaren Fietspad Schelphoek Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Tafeltennis Het ziet er niet best uit voor het vlaggenschip van tafeltennisver eniging Smash '76 uit Sint-Anna- land. Het eerste team staat onder aan in de eerste klasse B en boekte in de laatste uitwedstrijd een ruim verlies tegen De Mand. De aspiranten van Smash 4 deden het heel wat beter. Zij werden met 37 punten voorsprong kampioen. Smash 1 speelde vrijdag de laatste uitwed strijd van het seizoen tegen De Mand uit Vlijmen. Smash had de punten hard nodig, want het team staat in de eerste klasse B op de laatste plaats. De Sint-Annalanders kwamen echter weer snel op grote achter stand. Marco Saarloos en Ad Verhage ver loren hun eerste partij en ook het dubbel spel was voor de Brabanders. Christian van 't Hof, spelend met een oud backhand- rubber. speelde goed en won wel. Saarloos en Verhage moesten ook in hun ;indere partijen de punten aan de tegenstanders la ten. Verhage verloor nipt (20-22 en 21-23). Van 't Hof won zijn overige partijen wel, waardoor het 7-3 werd voor De Mand. De gradatie komt nu heel dicht bij voor Smash. Ondanks het feit dat de NTTB het eerdere gelijkspel van Smash tegen Never Despair, wegens onreglementair invallen veranderde in 7-3. staan de Sint-Annalan ders onderaan met zes punten achterstand op de eerstvolgende ploeg. Smash wach ten nog twee thuiswedstrijden tegen kop loper JCV 3 en Never Despair 3 dat de voorlaatste plaats bezet. Smash 3 klopte thuis naaste concurrent Vi ce Versa 10. De Sint-Annalanders zijn in de race om het kampioenschap en begon nen goed aan de wedstrijd. Mamix van de Graaf en Chris Hage brachten Smash op 3-1 door beiden een enkelpartij en samen ook het dubbelspel te winnen. Piet van Dijke verloor zijn eerste wedstrijd. De voorsprong bleef behouden, want de ove rige zes partijen werden om beurten door Smash en Vice Versa gewonnen. Dat lever de een 6-4 eindstand op waarbij Van der Graaf voor drie punten zorgde en Hage en Van Dijke elk voor één. Smash 3 bezet nu de tweede plaats in de zevende klasse B met zes punten achterstand op koploper Hotak 12. De Thoolse ploeg heeft nog twee wedstrijden tegen de hekkensluiters voor de boeg. Bij de jeugd werden de aspiranten van Smash 4 kampioen in de tweede klasse A. Remco Vroegop. Arno Bruijnzeel en Tim Westerlaken hadden maar weinig proble men met Smash 4 uit Geertuidenberg dat slechts twee spelers kon afvaardigen naar Sint-Annaland. Daarom begon Smash al met een 3-0 voorsprong. Die werd uitge bouwd tot een 9-1 overwinning waarbij al leen Tim Westerlaken een puntje weggaf. De kampioenen (met 37 punten voor sprong op de nummer 2) werden na afloop in de bloemen gezet door sponsor bakkerij Wim Slager uit Sint-Annaland. Het tweede jeugdteam van Smash speelde als koploper in de tweede klasse A thuis tegen de nummer twee, Markiezaat. Harm Westdorp opende de wedstrijd en verloor in drie sets van 10-21, 21-18 en 16-21. Daarna liep Smash uit naar 4-1 door winstpartijen van Merijn v.d. Klooster (2) en Rudi Hage (1) die samen ook het dub belspel wonnen. Maar de Bergenaren kwamen terug tot een 4-5 voorsprong. Het was aan Harm Westdorp te danken dat het uiteindelijk 5-5 werd. Smash 2 blijft daar mee koploper met één punt voorsprong op Markiezaat. Met nog de uitwedstrijden te gen TCS (nummer 3) en Witac (nummer 5) blijft het spannend. Smash 3 speelt in dezelfde klasse en bezet daar de vierde plaats. Deze ploeg boekte een 4-6 winst op naaste concurrent TCS. Hubert Bruijnzeel en Matthijs v.d. Graaf wonnen ieder twee wedstrijden. Colin Bo- lier won eenmaal en het dubbelspel ging naar Hubert en Matthijs. Het meisjesteam Smash 7 speelde uit te gen Markiezaat 3. De drie Sint-Annaland- se dames deden niet voor elkaar onder, want Anky Vroegop. Jantien Vroegop en Leontien van Keulen wonnen elk twee wedstrijden. Leontien van Keulen en Anky Vroegop pakten samen ook het dubbel spel. Smash 7 gaat nu met 63 punten (tien punten voor op de nummer 2) aan kop in de vierde klasse jongens junioren. In de beginners A-klasse speelde Smash 5 een goede wedstrijd. De Tholenaren stuur den Tanaka 9 met een 9-1 nederlaag naar Etten-Leur terug. Marinus Prins en Ellen Hage bleven ongeslagen en pakten samen ook het dubbelspel. Esther Bruijnzeel won twee wedstrijden. Smash 6 leed met 9-1 een fors verlies te gen Pinpongers. John Schellingerhout was de enige de een partij won. Het was met een zijn eerste in deze competitie. Aron Rijnberg en Tom Overbeeke kwamen zo wel in het enkel- als het dubbelspel niet tot scoren. Zaterdag is er geen competitie, maar er worden wel wat inhaalwedstrijden ge speeld. Smash 2 (hekkensluiter in de vier de klasse A) speelt uit tegen Witac en het eerste jeugdteam van Smash (vierde plaats landelijk A) treft thuis Scylla. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend wan 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. KEUKENCENTRUM Steenhergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M. De enquête werd uitgevoerd door B. van Amstel van het Zeeuws bu reau voor toegepaste psychologie uit Middelburg. Aan 392 mede werkers van het waterschap werd een formulier toegestuurd en maar liefst 354 van hen leverden het in gevuld weer in. Een respons van ruim 90 procent is iets waarvan el ke enquêteur droomt. Een van de vragen was om Zeeuwse Eilanden een rapportcijfer te geven. Het gros van de personeelsleden kwam daarbij uit tussen de 6 en 8 (60 een zes, 118 een zeven en 116 een acht). Er waren 25 responden ten die hun werkgever een onvol doende gaven, waarvan zes een drie of een vier. Daarentegen ga ven 25 mensen een negen en vijf zelfs een tien. Het kantoorperso neel is net iets positiever over het waterschap dan de mensen uit de buitendienst. Opmerkelijk is dat de sectoren binnen Zeeuwse Ei landen een heel verschillend oor deel geven. Van het kantoorperso neel is de staf het meest tevreden (7,6), gevolgd door de sectoren wegen en waterkeringen (7,5). Middelen is het minst tevreden (7,1). Bij de buitendienst is dat juist andersom. Daar zijn de me dewerkers van de sector middelen het meest tevreden (7,9) gevolgd door waterkeringen (7,5). De lei dinggevenden in de buitendienst zijn het minst tevreden (6,6). Op de vraag of men onder gelijke om standigheden weer voor Zeeuwse Eilanden zou kiezen als men werk zocht, antwoordde ongeveer de helft positief. Bij het kantoorper soneel zou bijna 58 procent weer voor het waterschap kiezen. Ruim 29,5 procent weet het niet en 12,5 procent zou ander werk zoeken. Voor de buitendienst is dat beeld iets minder positief. Net geen 47 procent zou weer bij Zeeuwse Ei landen aan de slag gaan. Meer dan 42.5 procent weet het zo net nog niet en ruim tien procent zou het niet doen. Vrouwen zijn iets posi tiever over het waterschap dan hun mannelijke collega's. Een van de voornaamste knelpun ten die naar voren komen uit de enquête, is de grote hoeveelheid spoedklussen en 'niet ingepland werk' dat moet worden verricht. Daardoor wordt, volgens het per soneel, de werkdruk erg hoog. De taken zijn weliswaar duidelijk, maar het zijn er vaak te veel. Het tempo is hoog en er zijn regelma tig pieken in het werk. Daarnaast moeten er ook nog wel eens op drachten tegelijkertijd worden uit gevoerd. Dat laatste is vooral bij de sector waterbeheer en staf het geval. De medewerkers van de buitendienst hebben de ervaring dat werk regelmatig niet af komt. Samenhangend met het vele werk, is ook de beloning ervan een punt waar de medewerkers van Zeeuw se Eilanden niet altijd tevreden over zijn. Ook hierbij zijn de kan toormensen meer tevreden dan het personeel van de buitendienst. Dat voelt zich niet altijd goed gewaar deerd voor zijn prestaties. Het is voor hen niet echt duidelijk waar' op hun inkomen wordt gebaseerd (dienstjaren, prestaties of oplei ding). Een derde punt van kritiek gaat over de communicatie tussen lei ding en uitvoerend personeel. Lang niet altijd weet men wat de leidinggevenden verwachten van een afdeling. Vooral bij de sector waterbeheer speelt dat. Ook de in formatie over bijvoorbeeld veran deringen komt niet altijd goed aan. Met name de stafmedewer kers hebben hier opmerkingen over. Meer overleg tussen leiding en uitvoerenden is dan één van de opmerkingen die uit de enquête naar voren komen. De regelgeving is wat betreft de buitendienst beter geregeld dan voor het kantoorper soneel. Er komen echter ook positieve punten naar voren uit het onder zoek. Zo blijkt dat alle medewer kers van het waterschap een groot verantwoordelijkheidsgevoel heb ben ten opzichte van de werkgever en ook graag verantwoordelijk heid nemen voor te verrichten ta ken. Verder voelen ze zich betrok ken bij de organisatie en voelt men zich in het algemeen ge steund in het werk door de colle ga's. De (directe) leiding krijgt door de bank genomen ook een positieve beoordeling en het werk wordt doorgaans als veilig en niet ongezond beschouwd. Verder vindt men de baan ook zinvol, be langrijk en afwisselend en is men redelijk trots op zijn werk. Het Zeeuws bureau voor toegepas te psychologie geeft een aantal aanbevelingen mee bij het rapport. Die beslaan onder meer de verbe tering van: de beloning en de in formatie hierover, interne commu nicatie, functie-eisen en de toetsing hiervan, werkoverleg, werkdruk en aandacht van leiding gevenden voor de werkers in het veld. De lampionnen bepaalden zaterdagavond het straatbeeld in Sint-Maartensdijk tijdens de Sint Maartenstocht van het evenementencomité Smalstad. Fotowedstrijd. Wegens het 90-jarig bestaan houdt psychiatrisch zieken huis Vrederust in Halsteren een foto wedstrijd. Vrederust nodigt mensen uit eens rond te lopen op het terrein met een camera. De inzendingen moeten iels uitbeelden dat met Vre derust te maken heeft, er typerend voor is. Tot 15 december kan er inge stuurd worden. Een deskundige jury beoordeelt het werk en de meest aan sprekende foto's krijgen een prijs. Advertentie I.M. De Raad van State behandelt 7 de cember weer acht Thoolse zaken over de milieuvergunning voor varkensbe drijven. Het gaat om twee aanvragen voor uitbreiding van de stallen van Rijnen aan de Goenc- of Hokseweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer, twee zaken betreffende de Sluisweg 12 in Anna Jacobapolder, eveneens twee van de Langewcg 3 in Poortvliet' en tenslotte twee aan de Essendijk- weg 3 in Poortvliet. De provincie komt niet naar Den Haag, zo hebben gedeputeerde staten inmiddels aan de Raad van State laten weten. 'Gezien de andere vergelijkba re zaken waarover de Raad van State al eerder in een bodemprocedure uit spraak heeft gedaan', ziet de provin cie af van de reis naar Den Haag. Op 4 juni is er uitspraak gedaan in de za ken van Fase en Straafhof en 26 maart ten aanzien van Rijnen. Overigens is de provinciale mer-plicht al enige tijd buiten werking gesteld. Deze zal te zijner tijd ingetrokken worden. Ge zien het dit jaar aangepaste besluit milieu-effectenrapportage, wordt aan passing van de provinciale milieuver ordening niet overwogen. In Bergen op Zoom opent maandag Kids Country zijn deuren aan de Zuidzijde Haven 39. Het is de enige overdekte speeltuin (naar Engels mo del) in de regio, met veel klimtoestel len, apenkooien en een horecagele genheid. Kids Country is normaal gesproken elke dag (behalve maan dag) van 10 tot 19 uur open. In de stalling van het REC-gebouw aan de Jan van Bloisstraat in Tholen controleert fietsenmaker Mark Kranendonk, geholpen door onder meer Jan van Dijke midden achteraan) en Wim den Haan, de verlichting van de kinderfietsen. Verkeersouder mevr. J. van Zetten houdt een oogje in het zeil. Onder het dak van de stalling van het REC-gebouw aan de Jan van Blois straat kwamen vanaf half negen al de eerste kinderen met hun fiets om naar de verlichting te laten kijken. Bij de controle door Jan van Dijke, Wim den Haan, Kees Moelikcr, Piet Aarnoudse, Martin Istha en Mark Kranendonk bleek dat de stroomge- leiding van de dynamo naar het voor- en achterlicht vaak onderbro ken is; een kapot draadje en de stroom wordt via het frame afgeleid ofwel maakt massa en het licht brandt niet. Ook blijkt menig dynamo niet goed vast te zitten, zijn lampjes stuk en staan de voorlichten los. Het is de tweede maal dat de ver keersouders een verlichtingsactie voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar houden. Nu de dagen korter worden, wordt het belang van goede verlichting groter. Bij de controle van de fietsen wordt niet alleen naar de verlichting gekeken, maar ook naar de reflectoren: de rode achter reflector mag niet ontbreken, de trappers moeten volgens de wette lijke eisen van reflecterende plaatjes zijn voorzien en de wielen moeten over zijrefiectie beschikken. De verkeersouders krijgen bij de ac tie steun van de Thoolse afdeling van veilig verkeer Nederland, het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland en fietsenmaker Peter Ter louw. Volgens verkeersouder Jolanda van Zetten was het vorig jaar iets druk ker. Rond elf uur zijn er zo'n zestig fietsen nagezien. „Er zijn al een he leboel kinderen voor deze datum naar de fietsenmaker geweest. Je kunt merken dat er weer een fietsen maker is in Tholen. Misschien moe ten we het volgend jaar iets eerder doen." De gebreken aan de verlichting worden ter plekke hersteld. Dat ge beurt gratis, maar voor een nieuw lampje of een voorlicht moet be taald worden. Op dinsdag 16 november worden alle fietsen op de vier basisscholen gecontroleerd. Voor de kinderen is er een verrassing, tenminste als het licht van hun fiets het doet. Het waaide zaterdagavond hard tijdens de lampionoptocht van het evenementencomité Smalstad in Sint-Maartensdijk. De meeste ou ders hadden daar rekening mee ge houden en de kaarsjes thuisgelaten. In plaats van het flakkerende licht van kaarsjes, maken lampjes op batterijen de laatste jaren een ster ke opgang. Maar ook die kunnen uitgaan als de batterijen leeg ra ken. Dat overkwam sommige kin deren tijdens de Sint Maartens tocht door de straten van het dorp. De meeste lampjes bleven echter tot het einde toe branden. Door de har de wind slingerden de lampionnen soms wei heen en weer. De stoet trok van de Riidda Barnenstraat via de Wilhelminastraat, Zuidsin gel, Molenstraat, Haven, West poort, Plevierlaan en Bloemenlaan, naar de Albert Schweitzerstraat, Pres. Kennedystraat, William Boothstraat, Jacoba van Beieren- straat, Frank van Borselenstraat, Bloemenlaan, Onder de Linden, Oostsingel, Koningin Beatrixstraat en over de Parallelweg weer terug naar het vertrekpunt. De kinderen van de peuterspeelzaal 't Hummeltje hadden extra hun best gedaan om van de lampionnen iets moois te maken; met kleine verlichte huisjes deden zij aan de tocht mee. Soms op de schouder van hun vader of in een wandelwa gentje bij hun moeder, want mu ziekvereniging Euterpe hield er de hele drie kwartier flink de pas in. Geuze doelde op een deel van de Scherpcnissepolder dat veranderd wordt in een natuurontwikkelings gebied van bijna 200 ha. cn grenst aan de Oosterschclde. „Het gebied wordt onttrokken aan de land bouw, ten behoeve van het alge mene nut. Dit kost de overheid geen cent boven de agrarische marktwaarde. Je kunt je afvragen of dit rechtvaardig is ten opzichte van allerlei andere onteigeningen die ook ten behoeve van het alge meen nut plaatsvinden en waar dan vaak een veelvoud van de marktwaarde wordt betaald." Vol gens de voorzitter zou een eerlij ker verdeling hiertussen op zijn plaats zijn. Het deel van de Scherpenissepol- der dat bestemd is voor natuuront wikkeling is 'vrijgeruild', op vier woningen/boerderijen na die in het gebied blijven. Het inrich tingsplan is gereed, maar volgens Geuze moet er nog het een en an der gebeuren voor het klaar is. Zo zal er plaatselijk gemaaid moeten worden om de overdracht van dis tels te voorkomen. De vier boer derijen moeten wat hun eigen wa terhuishouding betreft, geïsoleerd worden van de waterhuishouding in het gebied. Er moet wat gedaan worden aan de drainage als gevolg van de kweltoename en aan de op vang van ganzen zodat de dieren In 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet volgden opvallend veel bestuurders, boeren en andere belanghebbenden het passeren van de akte van toedeling. niet uitwijken naar aangrenzende landbouwpcrcelen. De ruilverkaveling met een adminis tratief karakter Poortvliet (RAK) heeft negen jaar geduurd. Hel is een van de vier RAK's op Tholen. Ook nu kreeg de rijksoverheid een veeg uit de pan bij de aktepassering. Geu ze zei dat de benadering om het ei land in vieren te splitsen bureaucra tisch is geweest. „Veel energie is zodoende vierdubbel besteed." Het is dankzij de uitruilcoördinator M.C.J. Kosten dat er kavels geruild konden worden die de blokgrens overschreden, zo zei Geuze. Bij het maken van een plan kreeg de commissie te maken met het rege ringsbeleid en moest de provincie natuurgebieden aanwijzen langs de zuidkust van Tholen. De Klaas van Steelandpolder viel daar ook onder, maar daar bleek niet voldoende com- pensatiegrond voor beschikbaar. Het poldertje met zeer vruchtbare grond blijft volgens Geuze voorlopig de functie landbouw houden. Voor de belanghebbenden is het plan van toedeling het belangrijkste ge weest. In totaal zijn 300 partijen met 1300 percelen betrokken geweest bij de ruilverkaveling, een oppervlakte van in totaal 2700 ha. Op het plan kwamen 82 bezwaren. 61 daarvan zijn door bemiddeling van de com missie opgelost, 21 zijn door de rechter-commissaris behandeld. Die loste er twaalf op. En de rechtbank behandelde negen gevallen. „In alle gevallen heeft de rechtbank uitein- deljk het standpunt van de commis sie overgenomen." Geuze ging wat dieper op de zaak in. Land verkavelen is een gevoelige kwestie. Hoewel het de bedoeling is dat iedereen er op vooruit gaat, kan niet aan alle wensen tegemoetgeko men worden. Geuze schetste de moeilijkheden in het gebied dat op sommige plaatsen al meer dan 1000 jaar oud is en gekenmerkt wordt door een grillig dijkenpatroon, ver schillende grondsoorten en profielen cn af en toe boerderijen die in groep jes bij elkaar staan. „Dit gegeven en de opdracht om naar redelijkheid en billijkheid te verdelen, maakt lang wikken en wegen noodzakelijk. We zijn er als commissie van overtuigd dat we er het uiterste uitgehaald heb ben en dat het overgrote deel van de bedrijven er flink op vooruit gaat. Onontkoombaar is dat er enkele zijn die weinig vooruitgang boeken. Ge zien de aard van het gebied zat er meer echter niet in. Bovendien had den we nagenoeg geen grond be schikbaar om met ovcrbcdcling pro blemen te verzachten of op te lossen." Wat volgens Geuze voor de buiten staander in het oog springt, zijn de aanleg van de rondweg bij Poort vliet, het natuurgebied in de Scher pcnissepolder, het dorpsbos bij Poortvliet, het buitendijks fietspad tussen Gorishoek en de Schelphoek, de nieuwe erfbeplanting bij boerde rijen en woningen, bermverbredin gen, hel weghalen van dammen tus sen Scherpenisse en de Kettingdijk bij Tholen, het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen op de drukke toeristische route naar Goris hoek, het verplaatsen van een boer derij buiten het blok (gebr. Nicuwen- huis), het opschuiven van een boerderij binnen het blok (uit de kom van Scherpenisse), het inplaat- scn van twee graslandbedrijven in de Weihoek, het plaatsen van drie stu wen in de Weihoek, cn het aanleggen van natuurvriendelijke oevers langs de Kruytenburgse watergang. Voor Geuze weerspiegelt de ruilver kaveling Poortvliet waarin de land bouw, de natuur en recreatie een rol spelen, het gevecht dat wordt ge voerd om de ruimte in Nederland. Maar het is ook een voorbeeld van het verdelen van die ruimte tussen de partijen 'in een goede sfeer'. „De verkaveling is dan ook een voor beeld van de nieuwe maatschappelij ke verhoudingen." De akte werd toegelicht en onderte kend door mr. P.C. Knook, rechter commissaris mr. H.A. Witsiers, secre taris P.C.M. van Kleef van de dienst landelijk gebied en Geuze. Alle oude eigendomsrechten zijn vervallen, de nieuwe staan er in beschreven en wor den bij het kadaster ondergebracht. Knook las een klein deel van de akte voor. Per rovenoogst 1999 is de nieu we toedeling van kracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11