Limovi uit Scherpenisse en Dieleman Tholen samen verder 'Automaat verrijking gemeenschap' GGD rekent op een fusie met de cpa Nog geen hekken rond schoolpleinen Gemeente maakt nota over aanbestedingen Computerbedrijf neemt oude gemeentehuis weer in gebruik in St.-Philipsland Statenlid Van de Merbel stelt vragen over varkenshouderij Nieuwe bedrijven Kaashandel naar Welgelegen Extra geld voor kleinere klassen Verrassende fusie van twee vertrouwde drukkerijen Donderdag 4 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen Stavenisse Sint-Maartensdijk De zakenbank van Tholen Nieuw lokaal voor tandartsassistenten Zoomvlietcollege Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen: Een verrassende fusie in de Thoolse drukkerijwereld: Li movi uit Scherpenisse en Dieleman uit Tholen gaan hecht samenwerken. In de Oudelandsestraat in Tholen komt het hoofdkantoor met de administratie, de vesti ging aan de Dorpsweg in Scherpenisse blijft als produc tie-eenheid functioneren. Investeringen Jan Everaers uit Sint-Philipsland zal zijn twaalfde ver jaardag niet licht vergeten. Want juist die verjaardag was voor de Rabobank aanleiding, hem uit te nodigen samen met zijn opa de geldautomaat in het dorp officieel in ge bruik te nemen. Dat verliep zaterdagmiddag vlekkeloos. Onder grote belangstelling gingen ook zo'n 350 ballon nen de lucht in en daaraan is een wedstrijd voor de jeugd verbonden. Kantoor minder open f Wensen van gemeenten inventariseren Onderzoek scholieren Actieplan Vandalisme pas na 2000 aangepakt Probleem 9 „We zijn weer helemaal thuis", zegt directeur A. van Keulen van de automatiseringsbedrijven Uni- call en Digital voice processing products. Half oktober heeft hij het voormalige gemeentehuis aan de Kerkring in Sint-Philipsland weer in gebruik genomen. Vanaf 1 maart stond dat pand te koop, toen Comsys uit Zeist ermee ophield. Dat bedrijf had in 1997 Unicall overgenomen, maar de overname bleek uiteindelijk geen succes. Van Keulen, die er in loon dienst bleef werken, stopte daar in januari mee toen de verschillen van inzicht met de nieuwe directie te hoog waren opgelopen. Vanuit zijn woning aan de Suzannaweg in Sint-Annaland werkte Van Keulen met enkele collega's verder aan zijn specialisatie: spraakherken ning. Hij wilde het gemeentehuis in Sint-Philipsland wel terugko pen, maar Comsys vroeg teveel. Daarop klopte Van Keulen aan bij de gemeente Tholen. In Sint-Anna land kon men hem niet helpen, maar in Welgelegen II in Tholen was er wel een perceel grond be schikbaar. Daarmee was hij al een eind op weg - de bouwtekening was al klaar - toen Comsys alsnog met een aantrekkelijk aanbod kwam. „Ik had de hoop al opgege ven, maar gelukkig ging Comsys overstag en konden de nieuwbouw- plannen in de ijskast." Van Keulen trok graag weer in het vertrouwde pand, waarin hij nog spullen op de zelfde plaats aantrof als toen hij daar vertrok. Met vijf mensen is hij inmiddels weer aan de slag gegaan. Eén van zijn opdrachten is een on derzoek onder ouderen in Sneek cn Harlingen naar ongelukken bin nenshuis. Dit gebeurt door middel van spraakherkenning. Het telefo nisch onderzoek gebeurt in samen werking met het bekende instituut TNO. Het probleem is echter, dat er in het Sint-Philipslandse ge meentehuis onvoldoende telefoon lijnen zijn. „We wachten nu al zes weken, maar de situatie is heel dra matisch. Nadat de PTT ons niet snel kon helpen, had ik mijn hoop op Zekatel gevestigd, maar die lukt het evenmin. In december begint de campagne voor Sneek cn Har lingen en dan heb ik 30 tot 40 tele foonlijnen nodig. Er moeten dan ook vier medewerkers bij komen cn eind volgend jaar denk ik op twintig mensen te zitten. Als het in Sint-Philipsland met de telefoonlij nen niet lukt, moet TNO noodge dwongen in Leiden doorgaan, maar natuurlijk willen we dat werk alle maal graag vanuit het gemeente huis in Sint-Philipsland gaan doen", aldus Van Keulen. Het Thoolsc CDA-statenlid J. van de Merbel heeft samen met zijn Zeeuws-Vlaamse collega J. Ramondt schriftelijke vragen gesteld aan gede puteerde staten van Zeeland over de intensieve veehouderij. Zij wijzen er op, dat een terughoudende benade ring van verplaatsing van intensieve veehouderijen naar Zeeland het uit gangspunt is, alsmede een groei van de veehouderijsector die in overeen stemming is met de beschikbare mi lieuruimte. De 13 november vorig jaar door provinciale staten vastge stelde .streekplanherziening is mede gebaseerd op de wet herstructurering varkenshouderij. Deze wet is wegens gerechtelijke procedures nog niet in uitvoering. In deze wet is rijksbeleid geformuleerd, dat schone gebieden schoon moeten blijven. Ook het om zetten van niet-grondgebonden var kensrechten is hierin geregeld. Om het landelijk mestoverschot toch te kunnen saneren, heeft de minister van landbouw aanvullende mestplan nen voorbereid. De CDA-statenleden willen nu van g.s. weten, of het uitstel van de uit voering van de wet herstructurering varkenshouderij consequenties heeft voor de mogelijkheden voor vesti ging van intensieve veehouderijen in Zeeland. Ten tweede vragen ze, of de aanvul lende mestplannen van het kabinet eenzelfde waarborg bieden voor het voorkomen van overschrijding van de beschikbare milieuruimtc in Zee land als de wet herstructurering var kenshouderij. Van de Merbel en Ramondt willen voorts van g.s. weten, of zij de zorg delen, nu het principe van 'schone gebieden, schoonhouden' - zoals dit verwoord is in de wet herstructure ring varkenshouderij - niet is opgeno men in de aanvullende mestplannen van het kabinet, dat er alsnog inten sieve veehouderijbedrijven in zoge naamde knelsituaties naar Zeeland zullen komen. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St.-Philipsland in de maand oktober. Thema fashion, Molenvlietsestraat 7, groothandel in bovenkleding, I personeelslid. Fa. H. Quaak zn., Koningin Julia- nastraat 43, opslag voor derden, 2 personeelsleden. Hendrikx E&PA consult, Kuipers- dreef 46, technisch ontwerp en ad vies voor elektro-, installatietech niek en telematica, 1 personeelslid. Daan van den Houten montage/af bouw, Ten Ankerweg la, timmeren, 1 personeelslid. Ambu Tholen b.v., Poststraat 3, am bulancehulpverlening, geen perso neelsleden. Beautysalon Sandy, Kaaistraat 6, schoonheidsverzorging en manicu res, 1 personeelslid. Rova, Jan Karelsweg 2, autowasse rij, 1 personeelslid. JP ABN-AMRO De bank Tholen, tel 602852 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie I.M. Kaasgroothandel D.A. Doelman uit Maassluis vestigt zich op het bedrijventerrein Welgelegen bij Tholen. Van de gemeente is 1662 m2 grond gekocht tegen kwekerij Van den Berge aan. Het wordt de eerste onderneming op de uitbrei ding van Welgelegen. De firma Bogcrt uit Tholen voert de nieuw bouw uit, waarbij de lange lever tijd van heipalen één van de hob bels is die genomen moeten worden. Doelman, die op een am bachtelijke manier kaas opslaat, wilde ten opzichte van de drukke randstad een rustige, sociaal voe lende gemeente, zowel voor zijn bedrijf als gezin. De twee zoons van het echtpaar Doelman willen later de kaashandel voortzetten, zodat het om een familiebedrijf met toekomstmogelijkheden gaat. De opleiding voor tandartsassis tenten in h'et Zoomvliet college te Roosendaal heeft haar praktijklo kaal geheel vernieuwd. Dit was het resultaat van de promotieactie die in samenwerking met de tand artsenorganisatie NMT afdeling West-Brabant is gevoerd. Het op nieuw ingerichte lokaal is nu ge schikt voor grotere groepen leer lingen. Deze zullen zowel op basisscholen als binnen het eigen gebouw belangstellende basis- schoolgroepen voorlichting geven op het gebied van gebitspreventie. Zij hebben daarvoor eigen mate rialen gemaakt en via sponsoring van bedrijven hulpmiddelen ver kregen. Het praktijklokaal wordt vandaag feestelijk geopend door bestuurslid J. Bod van de tandart- senorganisatic NMT en Zoom- vliet-dirccteur B. Bos. Voor de klassenverkleining in het basisonderwijs ontvangt de ge meente dit jaar 68.403 gulden van het rijk. Volgend jaar moet, zo ver moedt de vereniging van Neder landse gemeenten, op anderhalve ton gerekend worden. In 2001 op ruim twee ton en in 2003 op dik drie ton. „Het ziet er naar uit dat we daarmee een heel eind komen", aldus wethouder W.C. van Kempen onlangs in de gemeenteraad. „Maar de samenstelling en de om vang van de bevolking zijn facto ren die van invloed zijn." Het ver kleinen van de groepen kan het noodzakelijk maken om bij scho len extra lokalen te bouwen. Wan neer er bij een school op termijn twee lokalen bij zouden moeten komen, kan er een knelpunt ont staan. Er zijn oplossingen denk baar, maar daarop willen b. en w. niet vooruitlopen. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat er knelpun ten zijn. Maar als begin volgend jaar de nieuwe prognoses en leer lingentellingen bekend zijn, kan de situatie beter ingeschat worden. Een voorlopige inventarisatie leert, dat voor de periode 2000 t/m 2003 voor extra meubilair en leermidde len 326 mille nodig is en voor uit breiding van scholen 3.188.000 gulden. Het kabinet wil de groeps grootte in de onderbouw stapsge wijs verlagen naar uiteindelijk één leerkracht op 20 leerlingen. Promotie streekproducten. De provincie Zeeland wil 20.000 gul den subsidie geven voor een promo tiecampagne van de stichting streekproducten Nederland te Wa- geningen. Biologische landbouw. Dc provin cie betaalt uit de pot vitaal platte land 76.562 gulden subsidie voor het project stimulering biologische landbouw in Zeeland. Advertentie I.M, ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Anita en Ed Kouwenhoven (uiterst rechts) van Limovi slaan de handen ineen met Rens (tweede van links) en Leen Tichem van Dieleman. Dieleman en Limovi zijn vertrouw de namen op het eiland. Het eerste bedrijf bestaat al sinds 1926, toen dhr. Dieleman zijn prille drukkerij activiteiten begon. Bij Limovi was B.A.K. Verkerke de pionier. Hij be gon in december 1937 met het druk ken van beschuitbonnen. Die twee concurrenten gaan nu sa men. „Nee, we zijn al jaren goede collega's", roepen Rens Tichem (37) van Dieleman en Ed Kouwen hoven (39) van Limovi in koor. De eerste stappen op het grafische pad zette Kouwenhoven in 1977, na het verlaten van de schoolbanken, bij Dieleman, zodat ze elkaar goed kennen. Zes jaar werkte hij in Tho len. En na een periode bij een gra fisch bedrijf in Etten-Leur gewerkt te hebben, nam Kouwenhoven in 1985 Limovi over. Eerst nog in het oude pand, maar in 1988 bouwde hij in de directe omgeving een nieu we drukkerij met bovenwoning. Als zelfstandig ondernemer slaagde Kouwenhoven erin om snel te groeien. Maar toen het wat te hard ging, moest hij gas terugnemen en ging hij samen met zijn vrouw wer ken, zonder personeel. „Nu stonden we op een punt, dat het orderpakket zo omvangrijk was geworden dat we personeel moesten aantrekken, maar dat is schaars in de grafische sector. Bovendien ging ik tegen de administratieve romp slomp opzien. Inkoop, verkoop, boekhouding, je hebt zoveel te rege len, terwijl mijn hart bij de produc tie ligt. Drukwerk vervaardigen, dat is een prachtig vak. Daar kan ik me nu volledig aan wijden en de inkoop en administratie gebeurt in Tho len." Ed en Anita Kouwenhoven namen het initiatief voor de samenwer king. „We hadden het gewoon te druk en met zijn tweeën ben je ook best kwetsbaar. Om bij te blijven, moet je ook investeren in nieuwe machines, want de digitale ontwik kelingen in de grafische sector staan ook niet stil. Dat gaat dan weer om zulke hoge bedragen, dat je die als klein bedrijf niet rendabel kunt maken. Samen sta je dan ster ker." Voor Dieleman kwam het aanbod van Limovi goed uit. „Wij stonden net op het punt om een nieuwe tweekleuren drukpers en een snij machine aan te schaffen", zegt Rens Tichem. „Toen Ed daarom een signaal gaf, zijn we daar grif op ingesprongen. We vullen elkaar uit stekend aan en onze capaciteit wordt nu aanzienlijk uitgebreid. Zelf werken we met zeven mensen en Ed kan zich als ervaren drukker nu volledig aan dc productie wij den, zodat we behoorlijk wat meer kunnen verwerken." Volgens Kouwenhoven was een snellere levering ook gewenst om dat de klanten door de enorme drukte bij Limovi nogal lang moes ten wachten. „Het voordeel van de samenwerking is ook, dat we sa men de klanten 52 weken per jaar kunnen bedienen. In onze vakanties lagen we immers stil, maar nu is er altijd iemand." Rens Tichem is blij met de samen werking. „We bedienen allebei de zelfde markt en we weten wat we aan elkaar hebben. Een goede basis dus voor een samenwerking van twee bedrijven. Wanneer je als klei nere drukkerijen de krachten kunt bundelen, is dal uil'het oogpunt van doelmatigheid natuurlijk een plus punt. Met gezamenlijke inkoop, drukwerk-voorbereiding en admini stratie als directe voordelen. Samen kunnen we zo de 21ste eeuw wel aan", aldus Rens Tichem. De geza menlijke onderneming werkt onder de naam Dieleman/Lirtiovi. Het gemeentebestuur komt met een nota over het totale aanbestedingsbe leid. Dat heeft de burgemeester de ge meenteraad toegezegd, nadat met na me de SGP vraagtekens plaatste bij dat beleid. Volgens de staatkundig ge reformeerden leven er ook bij de aan nemers vragen. In de schriftelijke be antwoording vonden b. en w. het beleid nog dermate duidelijk dat het niet opnieuw aan de orde gesteld hoefde te worden. Maar in de raads vergadering kwam het college daarop terug, nadat de SGP had verduidelijkt te willen weten hoe aannemers wor den geselecteerd die binnen een be paalde categorie vooreen inschrijving in aanmerking komen. D66 onder steunde het verzoek van de SGP om hierover in een commissie te spreken. Daarentegen vond het CDA het be leid helder en duidelijk. Als de SGP ideeën heeft om het anders te doen, moet ze daarmee komen, meende J.P. Bout. De werkwijze is momenteel zo dat opdrachten tot 30.(X)0 gulden en kelvoudig aanbesteed worden bij plaatselijke bedrijven. Ligt het bedrag tussen de 30 mille en 3 ton, dan wordt meervoudig onderhands (dat wil zeg gen: niet openbaar) aanbesteed bij zo wel plaatselijke als niet-plaatselijke bedrijven. En wanneer het om bedra gen boven de ƒ300.000,- gaat, is de aanbesteding meervoudig onderhands met inschakeling van bedrijven van elders. Los van dit alles speelt men zo goed mogelijk in op de markt. De jarige Jan Everaers pint bij de geldautomaat, gadegeslagen door zijn opa, bankpersoneel en -voorzitter Van Gorsel rechts). De geldautomaat is er voor jong en oud, zei voorzitter J.L. van Gorsel van Rabobank Tholen. Om dat te il lustreren had de bank twee inwo ners gevraagd voor dc openingshan deling: de 12-jarige Jan Everaers en zijn 69-jarige opa met dezelfde naam. „Als je twaalf wordt, kun jc een pinpas krijgen", lichtte de voor zitter de keuze toe van iemand van die leeftijd. De jongeman slaagde er vlot in om, nadat hem zijn pas was uitgereikt, enkele briefjes van 25 gulden 'uit de muur' te halen. Ever aers senior had evenmin moeite om S de automaat een paar 'snippen' te laten uitkeren. Volgens Van Gorsel is de geldautomaat een verrijking voor dc leefgemeenschap Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder. „De inwoners kunnen er 24 uur per dag terecht." De automaat is momenteel de enige van dc bank, die behalve biljetten ook munten uitbetaalt. Tot op de gulden nauwkeurig. Een geldautomaat leidt ertoe dat het aantal baliehandelingen met 60 tot 70 procent afneemt, zegt bankdi recteur G.J. Harmsen desge vraagd. Inmiddels is de automaat in het dorp een maand in gebruik. Sinds maandag zijn de openings tijden van het kantoor aan de Schoolstraat aangepasl. Alleen nog 's morgens tussen half tien cn twaalf uur, op dinsdag tot en met vrijdag, kunnen de klanten er zo binnenlopen, 's Middags wordt er op afspraak gewerkt voor andere zaken dan geldopnames. „Op die manier kunnen we advisering en service aan onze klanten uitbrei den", aldus Van Gorsel. In het werkgebied van de bank ontberen nu alleen Scherpenisse en Stave nisse nog een geldautomaat. Of een dergelijk apparaat daar ook komt, heeft het bestuur nog niet besloten. Het wordt nauwkeurig bekeken, geeft de voorzitter aan. Een automaat betekent een forse investering en de openingstijden van de kantoren hangen er mee sa men. Dat de komst van dc automaat in Sint-Philipsland een feestelijke gebeurtenis is, onderstreepte de Rabobank met een ballonnenwed strijd voor dc jeugd. Naast het kantoor stond een metershoge op blaasbare euro opgesteld, gevuld met 350 ballonnen waaraan kaart jes hingen. Opa en kleinzoon Everaers trokken aan de achter kant een zeil weg, waardoor de kleurige ballonnen de lucht ingin gen en over dc Oostdijk richting de watertoren wegdreven. Enkele die bleven hangen, werden losge- schud waarna ze eveneens het luchtruim kozen. Voor de terugge stuurde kaartjes zijn drie reische- ques beschikbaar. Tientallen men sen, waaronder veel jongelui, waren op dc opening afgekomen. Zij werden door medewerkers van de bank op een Mars getrakteerd. De gemeenschappelijke gezondheidsdienst (GGD) Zeeland denkt bin nen vier jaar te fuseren met de centrale post ambulancevervoer (cpa) in de provincie. De rol die beide instanties vervullen in de geneeskundige hulpverlening bij rampen, is de aanleiding, aldus het beleidsplan 2000- 2003 van de GGD. Het bestuur heeft de Thoolse wethouder I.C. Moer land herbenoemd als voorzitter. Via dc cpa worden ambulances op pad gestuurd naar ongevallen en der gelijke. Het GGD-bestuur houdt een bestuurlijke rol ten aanzien van de ge neeskundige hulp bij ongevallen en rampen (ghor). De Schouwse burge meester Asselbergs is zelfs aan het dagelijks bestuur toegevoegd speciaal voor die ghor. Maar ambities op het terrein van de ambulancehulpverle ning (het exploiteren van ambulan ces) heeft de GGD niet, vermeldt het beleidsplan nadrukkelijk. Van de vijfjarige kinderen die door dc GGD worden opgeroepen voor een preventief gezondheidsonderzoek (pgo), komt 97,5% opdagen. Deze kinderen worden niet op school on derzocht, maar in servicepunten zoals in Sint-Maartensdijk. De GGD volgt vanaf dit schooljaar een procedure die moet bevorderen dat kinderen die niet zijn verschenen, alsnog komen. En die duidelijk maakt welke kinderen tot een risicogroep behoren. Risicogroepen zijn gezinnen waarvan het opleidingsniveau van één van dc ouders tot lager of speciaal onderwijs óf tot lager beroepsonderwijs of mavo beperkt blijft. Maar ook één-ouderge zinnen vallen eronder, alsmede gezin nen waarvan één van de ouders al lochtoon is. Inmiddels is gebleken dat het opgroeien van kinderen in één-ou dergezinnen geen invloed heeft op dc opkomst voor het pgo. Jaarlijks ko men 60 tot 85 vijfjarigen niet opda gen voor een pgo en binnen die groep kunnen zeer uiteenlopende gezond heidsrisico's worden aangetroffen. Verschijnt een kind niet, dan krijgt het een hcrhalingsoproep. Wordt daarop ook niet gereageerd, dan zoekt de GGD meteen telefonisch contact om de reden te achterhalen en eventueel een nieuwe afspraak te maken. Daar naast wordt geprobeerd het gezond heidsrisico van het betreffende kind in te schatten aan de hand van het dossier van het consultatiebureau. Worden risico's geconstateerd, dan wordt een afspraak gemaakt voor huisbezoek. De jeugdarts handelt ver volgens naar bevind van zaken. Kan er geen afspraak voor een huisbezoek gemaakt worden, dan wordt het dos sier in ieder geval met de leerkracht van het kind besproken. Omdat het om een beperkte groep kinderen gaat, zijn de personele consequenties van deze werkwijze niet groot. Het verplaatsen van het pgo van de basisscholen naar servicepunten, le vert de GGD een besparing op van ongeveer anderhalve ton. Het logope disch onderzoek van vijfjarigen en de screening op zevenjarige leeftijd wor den wél op school uitgevoerd. Maar het pgo in het voortgezet onderwijs gebeurt vanaf dit schooljaar eveneens in de servicepunten, tenzij de scholen de extra kosten - zes gulden per leer ling - willen dragen. De GGD bezui nigt hiermee 26 mille. In het beleids plan 2000-2003 van de GGD staat ten aanzien van het pgo bij vijfjarigen vermeld dat er momenteel te weinig tijd is voor een voor- en nabespre king. Een ander knelpunt is het weg vallen van het pgo bij elfjarigen. Daarom zou overwogen moeten wor den de screening bij zevenjarigen te vervangen door eenzelfde onderzoek bij negenjarigen. Deze periode zal schoolgezondheidsbclcid geïntrodu ceerd gaan worden in het voortgezet en het speciaal (voortgezet) onder wijs. In het beleidsplan wordt onder meer geconcludeerd dat in de doelgroepen benadering de categorie 19- tot 50-ja- rigen ontbreekt. Zowel de GGD als de gemeenten moeten daarvoor meer aandacht hebben in hun beleid. Ver der wordt gesteld dat infectieziekten in het Zeeuwse een meer dan gemid delde bedreiging vormen voor dc ge zondheid. De relatief oude bevolking, de lage vaccinatiegraad, dc aanwezig heid van twee zeehavens en de open landsgrenzen zijn daar debet aan. Daar komt nog bij dat in de provincie de afstanden groot zijn cn de verbin dingen slecht, zodat preventieve maatregelen moeilijk bereikbaar zijn. De GGD noemt het tussentijds uitbre ken van een infectieziekte het komen de jaar niet ondenkbeeldig. Aandacht voor de bron- en contactopsporing en de technische hygiënezorg zijn zaken die daarom eerst aangepakt gaan wor den. Ook de screening en behande ling van tuberculose moet verbeterd worden, terwijl het ontbreken van een medisch milieukundige een knelpunt is. In het beleidsplan wordt geconclu deerd dat voor ondersteuning de pro ductgroep middelen van dc organisa tie vijf medewerkers extra zou moeten hebben. De GGD gaat met alle Zeeuwse ge meenten afzonderlijk gesprekken voeren (aan de hand van een flinke lijst met actiepunten) om een beeld te krijgen van de wensen en mogelijkhe den. Dit moet resulteren in een actie plan. Eind dit jaar zal naar verwach ting duidelijk zijn hoe het landelijke basispakket voor de GGD er uitziet en hoeveel extra geld daarvoor be schikbaar komt. GGD Zeeland werkt mee aan het doorvoeren van lokaal en regionaal gezondheidsbeleid. Dit jaar is daarvoor twee ton uitgetrokken en dat zou in 2003 opgelopen moeten zijn naar 1,2 miljoen. Voorlopig komen er nog geen hekwerken - om vandalisme tegen te gaan - rond alle Thoolse scholen. Het gemeentebestuur wil eind vol gend jaar bekijken hoe de vlag erbij hangt. Er is dan ervaring opge daan met enkele scholen waar al wél hekken staan. Kostten vernielin gen aan scholen de gemeente vorig jaar 14 mille, dit jaar blijft de schade tot nog toe tot 5300 gulden beperkt. Het lijkt erop dat een hek rond het plein de vernielers buiten de deur houdt. Op de Eben-Haëzerschool in Tholen is vorig jaar een hek ge plaatst, want daar was het raak met het vandalisme. Toen het hek er stond is er in 1998 nog voor 300 gulden schade aangericht, maar dit jaar bleven vernielingen uit. Buur man Ter Tolne doet het zonder hek en die moest als gevolg van vernie lingen vorig jaar 577 gulden uitge ven en dit jaar al 1750 gulden. Ook de Koningin Julianaschool in Sint- Philipsland heeft een hek geplaatst. Bij de gemeente zijn van die school geen meldingen van vandalisme be kend. Het gemeentebestuur erkent dat vandalisme voor de scholen meer en meer een probleem kan worden. Niettemin ziel men vooralsnog geen redenen om stappen te ondernemen. Een langere periode zal een beter beeld geven, waarbij de beide ge noemde scholen in Tholen-stad als referentiepunten genomen worden. De RPF/GPV-fractie vindt dat te lang duren. „In Tholen is het vanda lisme op een schoolplein met 300% toegenomen en we wachten nog met maatregelen om eerst een goe de evaluatie te kunnen opstellen", aldus P. van Belzen. Hij nuanceerde de opmerking over de Koningin Ju lianaschool. Want die school heeft zelf een hek geplaatst omdat de ge meente er de noodzaak (nog) niet van inzag. Vanwege de kosten is in Sint-Philipsland overigens maar een gedeeltelijk hekwerk gerealiseerd. De PvdA was het eens met dc aan pak die de wethouder voorstaat. „Op die manier kunnen betere be sluiten genomen worden", zei me vrouw M.A.E. Velthuis. Dc wethou der zei nog dat dingen vaak onverwacht gebeuren en dat het col lege ook wel afwegingen maakt of de kosten van herstel opwegen te gen een verzekeringspremie. Verder moet er bij het ontwikkelen van be leid voor worden gewaakt, dat in het bestuurlijk overleg (waarin openbaar en bijzonder onderwijs zijn vertegenwoordigd) niemand wordt bevoordeeld. De gemeenteraad stelde in dezelfde vergadering het programma voor 2000 vast voor huisvestingsvoorzie ningen onderwijs. Daarin worden dc aanvragen voor hekwerken van de openbare basisscholen Ter Tolne Tholen, Die Heenetrecht Oud-Vos- semeer en De Rieburch Sint-Maar tensdijk afgewezen. Het voorstel was een hamerstuk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9