artv/eker) I Laatste Vossemeerse schooldag directeur Rijk in teken muziek Getuigenissen verdienen plaats in de geschiedenis Mooi einde oktober na onstuimig begin Overlast verkeer en jongeren houdt de St.-Annalanders bezig v r i eIn s VLOERTEGELS NATUURSTEEN Slager en Uil in jury Catsprijs Nieuwe gids duurzame producten Slager pleit voor verhalen gewone Zeeuwen: P. Soffers uit Halsteren nieuwe directeur Sint-Anthoniusschool Donderdag 4 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Hoe veilig zijn Thoolse woonkernen Sint-Annaland is verkeersonveilig. Dat brachten een aan tal inwoners naar voren op een bijeenkomst van het Vrou wennetwerk Tholen. Het netwerk hield deze bijeenkomst woensdag om te horen hoe onveilig de Stallanders hun woonplaats vinden. Na Oud-Vossemeer was Sint-Anna- land aan de beurt en ook hier viel het aantal belangstel lenden het netwerk tegen. Slechts tien mensen wilden hun zegje doen over 'veilig Sint-Annaland'. Verkeersveiligheid Jongerenoverlast Niet zo op gang p!' fëjfi j ETil ÊUI nïï! bit El ISICIHIEIL0E Oktober Na bijna twaalf jaar Oud-Vossemeer is A.J.G. Rijk maandag in Steenbergen aan de slag gegaan. De direc teur verruilde de Sint-Anthoniusschool voor de Sint- Gummarusschool. Lesgeven is er voortaan niet meer bij, de 48-jarige Rijk krijgt het druk met het management van de veel grotere basisschool. In Oud-Vossemeer neemt tijdelijk een invalkracht waar op de rooms-katho- lieke basisschool, maar per 1 december gaat R Soffers uit Halsteren er als nieuwe directeur aan de slag. Saxofoon Een bom Geschiedkundigen moeten veel meer gebruik maken van ooggetuigenverslagen van gewone Zeeuwen. Te veel laten ze zich leiden door officiële bronnen waardoor een eenzijdige kijk op de geschiedenis ontstaat. De tijd dringt ech ter, want de twintigste eeuw is bijna afgelopen en vele verhalen zijn nog niet opgetekend of gefilmd. Dat zei journalist en publicist Kees Slager zaterdagmid dag in het voormalig stad huis van Zierikzee tijdens de studiemiddag van de werkgroep historie en ar cheologie van het konink lijk Zeeuwsch genootschap der wetenschappen en de stichting regionale ge schiedbeoefening Zeeland. V Greppels Lijst aanleggen Na een onstuimig en nat begin verliep oktober verder heel mooi. Met veel regen in de eerste week toonde de maand aan, dat het echt herfst was. Af en toe was er ook veel wind. Hierna brak een periode aan met rustig en droog, maar schraal en winderig herfstweer. Een aantal dagen scheen de zon uitbundig. Met de derde decade in het vooruitzicht werd het wisselvalliger. Uiteindelijk gaf de regenmeter 85 mm neerslag aan, tegen een normale hoeveelheid van 73 mm. Met 11 graden was de gemid delde temperatuur ook iets lager dan normaal (11,5 gra den). Maar de zon maakte aanmerkelijk meer uren in ok tober: 126 uren tegen normaal 107. Koud en schraal Irene Het vrouwennetwerk Tholen is bezig de sociale veiligheid in de Thoolse kernen te controleren. Nadat in 1997 een enquête was gehouden onder de Thoolse bevolking, bleek dat het slecht gesteld was met de sociale vei ligheid in de verschillende kernen. Reden voor het netwerk om per kern de situatie te gaan bekijken. Dat doen ze door middel van de zogenaamde checklijsten. Daarop staan vragen op het gebied van verkeersveiligheid en veiligheid op straat. Inwoners van de betreffende plaatsen kunnen die in vullen, en zo krijgt het netwerk een beeld van de onveilige situaties in de kernen. Op de checklist staan vragen over de verlichting op straat, of er een veilig trottoir is en hoe het gesteld is met de veiligheid bij de bushaltes. Is deze goed verlicht, zijn er sporen van vandalisme en is het openbaar ver voer ook goed geregeld. Een goede checklist, zo vinden de aanwezigen. „Ik mis alleen de ver keersveiligheid", zei R. Stokx, die namens de bewoners van de Noord straat aanwezig was. „Een groot pro bleem op het dorp is dat er te hard wordt gereden". De aanwezigen wa ren dat met hem eens. Volgens Stokx wordt er door de gemeente niet ge luisterd naar de bevolking als het gaat om verkeersveiligheid. „Kijk naar de Noordstraat, daar is onder de bewo ners een handtekeningenactie gehou den voor een veiligere straat, maar er wordt door de gemeente niet geluis terd." Volgens Annelies Westerveld van het Vrouwennetwerk is de beste oplossing om van alle kernen 30-ki- lometerzones te maken. „In het plan Duurzaam Veilig staat dat ook, maar het zal gewoon nog heel lang duren voordat dit is gerealiseerd. Voor zo'n zone komt heel wat kijken. In de wet staat beschreven hoe zo een aange paste straat eruit moet zien." De meeste aanwezigen denken dat het geen kwestie is van straten ombou wen, maar gewoon borden zetten dat er niet harder gereden mag worden. Er kan toch niet harder worden gere den door bijvoorbeeld geparkeerde auto's en onveilige kruisingen, zo is de mening van de aanwezigen. Een goed voorbeeld van een vreemde ver keerssituatie is de Huygensstraat. Daar is een 30-kilometerzone inge steld, maar het bord is weggehaald en nu wordt er weer net zo hard gereden als vroeger. „Dat kan in zo'n check list vermeld worden", zegt Annelies Westerveld, die erg te spreken is over deze klachtenlijsten. Ook in de Schoolstraat is er verkeersoverlast, vooral als de ouders hun kinderen ko men halen en brengen. Net als in Tholen staat het dan helemaal vast met auto's en doen er zich verkeers- onveilige situaties voor. Volgens de aanwezigen pakken de ouders hun auto veel te snel en is het dus een kwestie van mentaliteit. Vooral de oudere aanwezigen vinden dat er ook overlast van de jongeren is. In de bushalte bij de Wellevaete wor den drugs gedeald. Mevrouw F. Scher- penisse, aanwezig namens de Platte landsvrouwen: „Vroeger was die overlast aan de Haven, maar die is nu verplaatst naar deze bushalte. Veel mensen durven daar niet meer uit te stappen, waarom is er voor deze jonge ren geen hangplaats." Als suggestie werd een zeecontainer aangedragen, daar kunnen de jongeren hun gang gaan zonder dat mensen er last van hebben. Westerveld: „Maar dan moet er wel een stukje begeleiding zijn. Midden in het doip, dan is er ook een stuk sociale controle." De overlast op de Voorstraat is volgens een aantal aanwezigen de schuld van de ouders. Die hebben, volgens hun zeggen, geen verantwoordelijkheidsgevoel. De jon geren worden niet hard genoeg aange pakt als er iets is gebeurd. Nadat alle checklijsten zijn ingeleverd, wordt door het Vrouwennetwerk een zogenaamd schouwrapport gemaakt. Dit rapport bevat alle onveilige situ aties en wordt besproken op een vol gende bijeenkomst. Er moeten dan werkgroepen komen die de problemen gaan oplossen. Toch vragen de aanwe zigen zich af of het allemaal wel zo ef fectief is. Stokx: „De gemeente doet toch niets, je plannen komen toch on derin de bureaulade terecht." Het Vrouwennetwerk denkt dat dit niet het geval is, zolang je maar met de ge meente in gesprek blijft. „Samen staan we sterk", aldus Westerveld. „De be volking moet het proberen te berei ken". In Oud-Vossemeer is een aantal maan den geleden een zelfde avond gehou den. Ook daar kwamen verschillende onveilige situaties aan het licht. West erveld: „Er zijn daar verschillende werkgroepen ontstaan, maar omdat er te weinig mensen zijn, komt het nog niet zo op gang." Westerveld bena drukt nog eens dat de bewoners het zelf moeten doen, al krijgen ze wel ondersteuning van het netwerk. Er zijn plannen en oplossingen, maar er is ge woon versterking nodig. Haar ervaring is dat er uit een checklist veel belang rijke informatie komt. „Sommige din gen zijn moeilijk op te lossen en ande re weer makkelijk. Dat kan voor de werkgroepen motiverend werken." Ook in Sint-Philipsland zijn de platte landsvrouwen en Passage van Anna- Jacobapolder bezig met een sociaal veiligheidsplan. Op 2 februari 2000 wordt het rapport van Sint-Annaland besproken en dan kunnen ook oplos singen worden aangedragen. Volgend jaar wordt de eerste Jacob Catsprijs voor recent bijzonder Zeeuws historisch onderzoek uitge reikt. Journalist en publicist Kees Slager (afkomstig uit Scherpenisse) en gemeentearchivaris H. Uil van Schouwen-Duiveland maken deel uit van de jury. Zaterdag werd in de vierschaar in het voormalige stadhuis van Zierik- zee de prijs aangekondigd tijdens de studiedag van de werkgroep historie en archeologie van het koninklijk Zeeuwsch genootschap der weten schappen en de stichting regionale geschiedbeoefening Zeeland. Het thema was 'Gewoon en toch bijzonder. Alledaagse geschiedenis sen uit het Zeeuwse verleden'. Er waren zo'n vijftig belangstellenden. De Jacob Catspijs wordt toegekend aan degene die de meest verdienste lijke artikelen en boeken heeft ge schreven over de Zeeuwse recente geschiedenis, van 1990 tot heden. Behalve Slager en Uil bestaat de ju ry uit voorzitter prof. J.C.H. Blom, prof. dr. W.W. Mijnhard, prof. dr. L. Francois, dr. J.C. Dekker en drs A.P. de Klerk. Tijdens de bijeenkomst werden formulieren uitgereikt waarop namen van kandidaten voor de Jacob Catsprijs ingevuld kunnen worden. De voordelen van vloertegels en natuursteen •Duurzaam flakkelp fn onderhoud Korte levertijden Volop 5f eermoge 1(1 kheden k Relatief goedkoop •Te combineren met Vloerverwarming en..,Vriens de Schelde kan uw nieuwe vloer onder garan tie leggen! ^ënTuii^B^SMfr-rn «iErz|in8 de vloer- ^V^HkLUJ^iJMjilSgf^p^tordkleuren, tegelweken ©f deze bepalen kunt u, na uw korting. Dus koop van een^jHl beter u gooit natuursteeÉlij? twÜJBeer korting wij tegelvloer, uw;:wöM0veit. Dus kom korting bepaie fHpe Schelde Zeelnndhavcn T Teletoon: 0164 27iëOÖ - Fa*: 0164 259668 - bergen op Zo Openingstij der showroom: ma: 13,00-17.30 - di-do: 8.30-17.30 vr: 8.30-21.00 ra: Zoom 9.30-17.00 hnabo trumkt het waar Advertentie I.M. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 11 11.4 Gemiddelde maximum temperatuur 14,9 14,9 Gemiddelde minimum temperatuur 8,2 8,7 Hoogste maximum temperatuur 19,8 (30) 19,2 (30) Laagste maximum temperatuur 9,5 (21) 10,1 (20) Hoogste minimum temperatuur 14,2(10) 14,4(10) Laagste minimum temperatuur 2,3 (20) 2,8(19) Aantal uren v.a. 18°C 4(30) 4 Aantal uren zonneschijn 126 134 Neerslag Aantal dagen met neerslag 16 17 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 (4, 22) 3 Hoogste etmaalsoni 33,6 (4) 45,5 (4) Totaalsom 85 106,5 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1015 1016 Hoogste luchtdruk 1031 (12,13) 1031 Laagste luchtdruk 987 (24) 987 Laagste luchtvochtigheid 54(18, 19) 49(18) Aantal dagen met onweer 2(3,4) 2 Aantal dagen met weerlicht 2 (2,25) 1 Aantal dagen met mist 2 (28,29) - Gemiddelde windsnelheid 4,6 m/sec 3,8 m/sec Hoogste windsnelheid 21,5(2) 20,6(2) De getallen tussen haakjes zijn de data. Het Zeeuws platform voor duurzame ontwikkeling maakt een nieuwe gids voor milieubewuste consumenten, met adressen van bedrijven die pro ducten maken of verkopen die bijdra gen aan een milieuvriendelijk leven. In de gids worden verschillende on derwerpen behandeld: landbouw en voeding, huishouden, energie, water, afval, bouwen en wonen, vervoer, va kantie en vrije tijd, sparen en beleg gen, en tuinieren. De gids (die vol- gend jaar uitkomt met steun van de provincie) wordt aangevuld met een adressenlijst van winkels, bedrijven en organisaties. Volgens het platform is het tijd voor een vernieuwde uitga ve omdat er in de provincie het een en ander op dit gebied is bijgekomen, zoals biologische groentepakketten, meer producten van de Zeeuwse Vle gel, zonnepanelen van het Green- peaceproject Solaris, groene stroom van Delta en meer wereldwinkels. Soffers is nu coördinator van de bo venbouw aan De Biezenhof in Hal steren. Hij is een studiegenoot van Rijk. De personeelswisseling verloopt gladjes doordat alledrie de betrokken basisscholen onder de Lowys Per- quinstichting te Bergen op Zoom val len. Het bestuur keurde de benoeming maandag goed. Tot 1 december ver vangt mevrouw Van Gurp in de groe pen 7 en 8 van de Anthoniusschool. Op zijn laatste schooldag wijst Rijk in elke groep één leerling aan om de juf te helpen mocht ze bijvoorbeeld iets niet weten te vinden. „Dan hoeven jullie tenminste niet allemaal door el kaar te gaan roepen." Vrijdagmorgen zitten behalve de 19 leerlingen (één leerling die een paar weken geleden verhuisd is, komt deze dag speciaal terug) ook Rijks vrouw in de klas. De vertrekkende directeur wil helemaal geen officieel afscheid, maar team en oudercommissie laten hem niet zomaar gaan. Dus is er een alternatief programma. De kinderen gaan eerst een muziekinstrument ma ken. Ze krijgen allemaal een stokje, een stukje draad en een kraal. En op de tafel van de leraar staat een bak vol kroonkurken. De bedoeling is dat de kinderen met behulp van een hamer en een grote spijker gaatjes in de kur ken slaan en deze met de kraal aan de draad rijgen. Door ermee te schud den, geven de doppen een ritmisch geluid. Rijk kijkt hier en daar eens, geeft een aanwijzing. Als hij even de gang op gaat, komt net pastoor Wiertz binnen. Hij drukt de directeur de hand, wenst hem het beste en bedankt voor de samenwerking. Bestuurslid D. Dam is blij dat de opvolger rond is. „Dat is belangrijk voor de school." In de andere groepen worden weer andere, eenvoudige, instrumenten ge maakt. 'Muziek' is het thema van de ze dag, want muziek is een grote hob by van de vertrekkende directeur (hij speelt saxofoon). De instrumenten zijn nodig tijdens de speurtocht en vossenjacht door het dorp die vervol gens op het programma staat. Zeven 'vossen' moeten de kinderen zien te vinden en onderweg krijgen ze aller lei opdrachten die met het thema te maken hebben. Er wordt bijvoorbeeld geplaybackt, gedanst en gezongen, liedjes geraden, instrumenten ge zocht, een memoryspel gespeeld en een huisorkest uitgebeeld. Ook moe ten letters gezocht worden en die le veren het woord 'afscheidsfeest' op. Terug op school staan de lunchpak ketten en bolussen gereed. Daarna wordt een videoband bekeken waarop iedere leerling en elke leerkracht per soonlijk afscheid neemt van Rijk. Sa men hebben de leerlingen nog een an der cadeau gemaakt: een saxofoon, met lapjes bekleed en verbronsd en een muziekstandaard met notenbalk en het embleem van de school erop. Na een kort afscheidswoord van juf Cools wordt namens de oudercom missie een fotoalbum aangeboden, waarin ook nog de foto's van deze af- scheidsdag geplakt zullen worden. Daarna kunnen de leerlingen en de in middels binnengekomen ouders de vertrekkende directeur de hand druk ken. Rijk was onder de indruk van zijn laatste schooldag op de Sint An thoniusschool. Hij zal er bij gelegen heid best nog weieens binnenlopen. Het vertrek van Rijk werd op de laat ste dag voor de zomervakantie be kend en sloeg in als een bom op de basisschool met 73 leerlingen en vijf leerkrachten. Zelf was hij aan een nieuwe uitdaging toe; wanneer hij nog van baan wilde veranderen, dan moest dat nu gebeuren. En het ver schil wordt groot. In Steenbergen wacht de directeur een school met bij na 400 leerlingen en 25 leerkrachten, waarvan een flink aantal parttimers. Het knusse, familiaire omgaan met el kaar van de Vossemeerse school zal tot het verleden behoren. Ook zal Rijk, na 27 jaar, niet langer voor de klas staan. Managementtaken en overleg zullen een belangrijk deel van zijn tijd vergen. Vanaf september werkte de Bergenaar al twee ochten den per week op de Gummarus- school. Op zijn Vossemeerse periode, die elf jaar en negen maanden heeft geduurd, kijkt hij met tevredenheid terug. Volgens Slager moet er een 'oral history project' komen om 'ons na geslacht het verhaal na te laten van de twintigste eeuw, zoals hij werd beleefd door de gewone Zeeuw'. Gewone mensen komen volgens hem te weinig aan bod in de be staande geschiedschrijving. Hij haalde het voorbeeld van zijn vader aan, wiens leven onopgemerkt is ge bleven. En die slechts even de Een- drachtbode haalde toen hij 60 jaar lid was van de vakbond. „Zoiets is vaak het enige waarmee de gewone man de krant haalt; oud worden en heel lang hetzelfde doen: bij dezelfde baas werken of met de zelfde vrouw getrouwd blijven. Zo als hij waren (en zijn) er duizenden. Ze worden onopgemerkt geboren en verdwijnen even onopgemerkt uil de samenleving." Volgens Slager hebben gewone mensen een bijzondere betekenis voor de geschiedschrijving. Een maal gepubliceerd worden de le vensverhalen van gewone mannen en vrouwen gewaardeerd en als bij zonder ervaren. Het bijzondere komt door het feit dat de gewone man of vrouw de af gelopen eeuw nauwelijks de kans kreeg te vertellen wat hij beleefde of voelde, omdat de bovenlaag van boeren volgens Slager op bijna alle terreinen van de Zeeuwse samenle ving de dienst uitmaakte (in school besturen, in de gemeentepolitiek, in het bestuur van de boerenleenbank, in het waterschap). „Tot ongeveer veertig jaar geleden is onze streek een standenmaatschap pij geweest. De mensen uit de ver- Oud-Scherpenissenaar Kees Slager opende enkele jaren geleden een expositie in De Meestoof schillende standen leefden langs el kaar heen. Ze wisten van eikaars be staan en daar hield het wel zo onge veer mee op. De elite wist niet hoe de 'gewone' mensen leefden en wat ze dachten." Wat er in notulen en verslagen werd vastgelegd over de gebeurtenissen in een dorpsgemeenschap, werd vol gens de journalist gedaan vanuit het perspectief van de boerenelite (het autoriteitenperspectief)- Een eenzij dige kijk op de werkelijkheid die 'nu wel het officiële verleden van ons allemaal is geworden'. Slager haalt als voorbeeld de inpol dering van de Abraham Wissepoldcr op Sint-Philipsland aan. De soms barre omstandigheden waaronder de arbeiders via de werkverschaffing 'in lange rijen de hele dag achter hun kruiwagens met slik van schor naar dijk liepen'. Over deze werk omstandigheden staat niets in het of ficiële verslag van de inpoldering. En dat moet volgens Slager verande ren. De kans is er, (de belangstelling voor het ooggetuigeverslag ook) maar die moet wel benut worden. „Deze eeuw biedt ons de kans om ons nageslacht een beter, completer beeld over te leveren dan de voor gaande. Wij kunnen getuigenissen op band opnemen of audiovisueel registreren. Wij kunnen waar maken dat de twintigste eeuw inderdaad de eeuw is van de menselijke maat; de eeuw waarin het leven van gewone stervelingen ook bijzonder is." Slager stond ook stil bij zaken die zijn verdwenen en daardoor bijzon der zijn geworden. Hij noemde de greppels in het Zeeuwse landschap, 'de meest nederige onder de water staatkundige werken' die na de ramp verdwenen. Bij een ruilverkaveling weggebulldozerd. Maar door het dempen van greppels en sloten blijkt bij een nat najaar dat er veel te wei nig komberging is. „En dan staan de aardappel bedden vol water." Door de mechanisatie verdwenen de paarden en karren met de arbeiders van de akkers bij de aardappel- en bietcnoogst om plaats te maken voor tractoren en oogstmachines. In het natte najaar drukken de zware ma chines de klei aan en worden de ak kers binnenzeeën. „De aardappels rotten weg en de boeren klagen en willen steun van de staat. Tja, maar wie dempte de greppels en de sloten en wie ruilde paard en kar voor de zware oogstmachines?" Daarmee wil Slager niet gezegd hebben dat de greppel en het paard terug moet keren, maar er alleen 'op wijzen dat het verdwijnen van ge wone dingen bijzondere gevolgen heeft'. De oud-Scherpenissenaar stelde voor een lijst aan te leggen van ont brekende ooggetuigenverslagen. Er staat wel het een en ander op band, maar doordat maar een handjevol mensen zich ermee bezighoudt, nog te weinig. Het maken van een lijst is echter volgens hem te mager. „Er móet iets gedaan worden. Met mi crofoon en camera. En snel. Voor dood en dementie toeslaan. Wie neemt hel voortouw voor zo'n oral history project. Wie springt erin? En wie maakt het financieel mogelijk om ons nageslacht het verhaal na te laten van de twintigste eeuw, zoals beleefd door de gewone Zeeuw." Onze gedachten waren nog bij die geweldige septembermaand, maar daar kon oktober bij de start niet meer aan voldoen. De depressie machine draaide op volle toeren. De ene was nog niet voorbij of de andere lag al weer op de loer. De eerste oktober was met droog weer en een temperatuur van ruim 15 graden nog de moeite waard. Maar de volgende dag was erg onstuimig, met een stormachtige wind uit het zuidwesten en later regen. In die re gen daalde de temperatuur naar iets boven de elf graden en dat was een aanzienlijke achteruitgang. Dit was herfst op zijn top. De vooruitzichten voor de nieuwe week waren: wisselvallig. Zondag de derde was een onstuimige, droge dag met zonnige perioden en tem peraturen tot 15 graden. Maandag was een regendag, dat was 's nachts al begonnen toen er liefst 33,6 mm werd afgetapt. De temperatuur kwam niet verder dan elf graden. Dinsdag en woensdag profiteerden wc van een hogedrukgebied boven Engeland. Op een enkele bui na bleef het droog en af en toe scheen de zon. De dagtemperatuur was met 15 graden normaal voor begin okto ber, maar de nachttemperatuur maakte een flinke duikeling naar zo'n zes graden. Het duurde echter niet lang of het hogedrukgebied maakte plaats voor de volgende se rie storingen. Donderdag de zeven de begon met redelijk veel zon. La ter in de middag nam de bewolking alweer toe en in de avond viel lich te regen. Vrijdag hadden we lang durige regenperioden, maar koud was het met ruim 15 graden niet. De weekendvooruitzichten waren bepaald niet gunstig. Zon was er nauwelijks en er viel geregeld wat regen. Behalve zondag, toen bleef het droog. De temperatuur boekte zelfs nog wat winst met 16 tot 17 graden en dat was voor deze tijd van oktober beslist de moeite waard. Voor de tweede week zag het er wat beter uit. Het hogedrukgebied waar we eerder mee te maken hadden, kwam opnieuw onze kant op en zocht een plaats boven Engeland. Dat betekende rustig herfstweer met meer zon. De dagtemperatuur moest wel iets inleveren en ook 's nachts werd het flink kouder. De zwakke tot matige wind draaide naar westelijke tot noordwestelijke richtingen. Maandag de elfde was het tot de middag zwaar bewolkt met wat lichte motregen, 's Mid dags brak de zon er af en toe door heen en werd het droog. Dinsdag wolkenvelden, maar ook flinke pe rioden met zon. De temperatuur steeg opnieuw tot een voor half ok tober hoge waarde van 17 graden. Ook woensdag de dertiende mocht er zijn met veel zon en ruim 16 gra den. Donderdag en vrijdag echter was het overwegend bewolkt en een graad of veertien. In het weekeinde verplaatste het hogedrukgebied zich naar Scandinavië en dat was voor onze omgeving alleen maar gunstig. De wind ging naar de oost hoek en voerde drogere lucht aan met meer zon. Zaterdag de zestien de werd dan ook een prachtige zon nige dag waarop de temperatuur nog 16 graden bereikte. De wind nam geleidelijk toe uit het oosten. Ook zondag was erg zonnig. De aangevoerde lucht was kouder en de wind nam toe tot kracht 5 6, met uitschieters van 7. Een aantal koude, schrale dagen stond voor de deur en met de toenemende wind voelde het aan of het vier graden vroor. De nachten werden een stuk kouder. De eerste dagen van de nieuwe week waren ongeveer het zelfde, met veel zon. De dagtempe ratuur ging verder omlaag naar tien tot elf graden. Het hogedrukgebied waar we de vele droge en zonnige dagen van hadden, moest door opdringende oceaandepressies gaandeweg ter rein prijsgeven. De barometer liep langzaam terug en dat betekende ander weer met meer bewolking. Er bleef veel wind staan en die draaide later in de week naar zuidoost tot zuid. Dat resulteerde er weer in dat het zowel overdag als 's nachts minder koud was. De regenkansen namen toe. Spelbepaler was de ou de tropische cycloon Irene, die in de vorm van een gewone depressie bij Ierland was aangekomen. Don derdag 21 oktober was de weer- somslag al duidelijk merkbaar. Het was zwaar bewolkt, er vielen af en toe een paar druppels regen en er stond een stevige oostenwind. In de middag begon het voor het eerst in negen dagen echt te regenen. Vrij dag was een uitgesproken regendag met af en toe een korte droge perio de. De temperatuur liep op tot 12 13 graden. De vooruitzichten voor het weekeinde waren niet rooskleu rig, maar om deze tijd kan dat bijna niet anders. Zaterdag was het nog droog met tamelijk veel zon en een maximum temperatuur van 17 gra den. Een randstoring van een diepe depressie zorgde zondagmorgen voor lichte regen. Die trok snel van zuidwest naar noordoost over ons heen, zodat het 's middags opklaar de. De wind trok tot krachtig en hard aan en draaide naar het zui den. Maandag was overwegend droog met zon, wolkenvelden en een normale temperatuur van 14 graden. Het weer verbeterde op de nadering van een hogedrukgebied boven Frankrijk. Dinsdag de 26e merkten we dat al doordat het droog was en tamelijk zonnig. De temperatuur overschreed de 15 gra den weer. Door dit hogedrukgebied verliepen de laatste dagen van oktober in een rustige en droge sfeer, met zowel perioden met zon als enkele wol kenvelden. 's Nachts ontstond vaak mist. Vrijdag was het eerst erg mis tig, maar nadat deze rond de mid dag was opgetrokken werd het zon nig en de temperatuur liep op tot 16 graden. Het laatste weekeinde van de maand kende hoge maxima. Za terdag liep de temperatuur op tot 19.8 graden en dat is hoog voor de tijd van het jaar. Zaterdagavond laat begon het te regenen en wakkerde de zuidwestenwind aan. Fronten van opdringende oceaandepressies waren de oorzaak. Zondag de 31e was het overwegend droog en zon nig, maar bleef er veel wind. Met 15.9 graden was het nog altijd bui tengewoon zacht weer. fff**" Directeur Rijk helpt zijn leerlingen bij het maken van eenvoudige muziekinstrumentjes op zijn laatste schooldag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7