Stavenisse zingt en dankt bij finale viering 400-jarig bestaan Jeugdbrandweer pakt Zeeuwse titel 'Als je in het orkest kijkt, zie je lachende mensen en dat is het' VerburghCrusio Werkgroep neemt behandelen begroting raad onder de loep Het feest voorbij Catechese volwassenen Merklappen Eef de Jonge in bibliotheek Sakkoprijs voor dichter Bevers r Priem: eenheid in dorp versterkt door grote betrokkenheid Muziekverenigingen willen met play-in vooral jeugd bereiken Donderdag 4 november 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Steeds herstel T Concert brassband bij het eeuwfeest Nieuw koor Geen simpele muziek Lampionoptocht f Presentatieconcert Geen verrassingen T Grijze soep Aspiranten eerste, junioren zevende De aspirantenploeg van de Sint-Philipslandse jeugd brandweer is zaterdag Zeeuws kampioen geworden. De juniorenploeg werd in haar categorie zevende. „Deze prestatie is zeker zo belangrijk als de tweede plek lande lijk, die onlangs is behaald. Want de Zeeuwse wedstrij den staan erom bekend dat ze een stuk moeilijker zijn", zegt leider Arco Kunst. Dubbel verkennen D66: In Thoolse raad overheerst grijze soep Met dik 70 deelnemers was de organisatie van de play-in zaterdag tevreden. „Je kunt je een buil vallen wat de be zetting betreft, maar het is eigenlijk perfect zo", zegt di rigent Walter Siol van Concordia Sint-Philipsland. Naast dorpshuis De Wimpel kon de bibliotheek in de Wilhel- minastraat benut worden voor de groepsrepetities. Naast oudere, waren er veel jonge muzikanten te zien op de play-in. „Belangrijk, want de jeugd is ons doel. Die wil je bereiken", aldus Concordia-voorzitter Bram Boon. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis - Eigen technische dienst en service afdeling „Saamhorigheid, vriendschap en betrokkenheid bij alles wat is ge organiseerd, zijn de ingrediënten geweest voor een succesvol feest ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van Stavenisse." Dat zei P. Priem, bestuurslid van de orga niserende stichting, vrijdag tij dens de zangavond in de volle Ne derlandse Hervormde kerk. Ds. M.J. Kommers was verrast door de drukte, toen hij de preekstoel beklom voor zijn dankwoord. „Ik moet wennen aan zo'n volle kerk", bekende hij, want 's zon dags is hij het anders gewend. Voorzitter Ph. de Rijke keek na de koffie in dorpshuis de Stove ook heel tevreden. „Ik denk dat niemand vooraf had gedacht, dat de viering van 400 jaar Stavenisse zo'n succes zou worden." De zanglicfhebbcrs kwamen tijdens dit slotprogramma volop aan hun trekken. Maar liefst zes koren brach ten een zeer gevarieerd programma. Het gemengd jongerenkoor Clarity uit Sint-Maartensdijk opende met jeugdig enthousiasme met zo'n der tigtal leden het programma. Het tien leden tellende Smalstads mannen koor uit Sint-Maartensdijk sloot de rij heel ingetogen met 'Die nacht' van Franz Schubert. Het interieur was voor deze gelegenheid voorzien van een aantal bloemstukken, waarbij ook de lange collectezakken waren betrokken. In zijn welkomstwoord wees Priem erop, dat de inwoners van Stavenisse al vele eeuwen gewend zijn om op één centrale plaats samen te komen: de kerk. „Ook bij bijzondere gebeur tenissen. Eerst in het oude kerkje, la ter ook in het huidige gebouw. Zo mag ook deze zangavond bijzonder heten omdat ze een waardige afslui ting mag zijn van een mooi herden kingsfeest, waar wij allen nog vaak met heel veel plezier aan zullen te rugdenken. Dit is een goede afslui ting van een mooi herdenkingsjaar, waarin de eenheid versterkt is. We hopen dat deze zangavond ook een bijdrage zal leveren aan de verster king van de goede herinneringen aan 400 jaar Stavenisse. Wat zou het trou wens fijn zijn, als de koren er van avond in slagen om mensen te active ren, in groepsverband te gaan zingen. Koren genoeg, dus wat let u en er is voor elk wat wils! Voor enkele ver enigingen is het zelfs zeer noodzake lijk dat er aanwas komt. Jongeren, maar ook ouderen zijn zeer welkom. U wordt met open armen ontvan gen." Priem greep nog terug naar het vijfde couplet van het volkslied van Stave nisse en maakte duidelijk, dat de ge meenschap vanaf haar ontstaansge schiedenis heeft bewezen, moedig zij Samen zingen, samen luisteren, dat deden wij vrijdagavond in Stavenis se in het oude, vertrouwde bede huis. Bomvol stroomde de kerk ruimte en doordat op vele banken het strookje 'gereserveerd' geplakt was, volgde na binnenkomst een zoektocht naar een plaats. Begrijpe lijk als zes koren voor en na hun op treden ook moeten zitten. Na einde lijk een plekje gevonden te hebben, onderging ik vrijwel direct een ze kere bekoring die mij werd aange reikt in de kerk. De glanzende kope rende kronen boven onze hoofden, die hun licht overvloedig over ons uitstraalden. De statige kerkbanken, waarin het een doorlopend opschui ven was voor een plekje. Het mach tige orgelspel met daarnaast een vrouw met een sluiermuts en een aantal hoofden getooid met haak- mutsjes. Enig! Zo'n glansrijke herinnering aan mijn kinderjaren waar ik in gedach ten even naar tcrugzweefde. Luiste rend naar de koren en de inhoud van de liederen, raakte 'Into my heart...' uit al die kindermonden mij het diepste van binnen. De plaatselijke predikant die deze dankavond besloot, stond heel on wezenlijk op de preekstoel te kijken naar deze overvolle kerk, die een schril contrast vormde met de zon dagen. De organist trok alle registers open en het orel jubelde toen jong en oud staande en uit volle borst het 'Dankt, dankt nu allen God' door de kerk lieten galmen. Samen danken, dat deed Stavenisse deze avond. Is er een rijkere afslui ting denkbaar voor dit 400-jarig be staan? Volgens mij niet. Met dank aan de organisatoren. En toen was er koffiein de Stove! Mevr. P.J. Gaakeer, Verdiweg 399, 3816 KM Amersfoort. Iedereen is, zonder aanmelding vooraf, welkom op de open-deur avonden die de regionale werkgroep volwassenencatechese van de rooms- katholieke parochies organiseren. De onderwerpen tijdens de vier bij eenkomsten zijn verschillend, maar de videofilm 'Zo ken ik Iemand' - gemaakt in samenwerking met bis schop Muskens - komt telkens aan de orde. Pastor G. Verlijsdonk uit Tholen en dra. T. Linssen begelei den de avonden. De eerste is maan dag 8 november in Lepelstraat met als thema 'Ik en Jezus'. Op dinsdag 16 november staat in Halsteren 'dia conie' centraal, op woensdag 24 no vember in Oud-Vossemeer 'de Kerk' en tenslotte op donderdag 2 december in Tholen 'eucharistie'. Mensen kunnen één of meerdere avonden bijwonen. De bijeenkom sten beginnen om acht uur en duren tot tien uur. aan zij te staan als een vijand het dorp belaagt. „In vier eeuwen Stave nisse zijn oorlogen en rampen ons dorp niet bespaard gebleven, maar al tijd weer trad een periode in van her stel en wederopbouw. Daar mogen we vanavond bij stil staan. Met de woorden van een bekend gezang wil ik besluiten: 'O God die droeg ons voorgeslacht, in nacht en stormge- druis, bewijs ook ons uw trouw en macht, wees ecu wig ons tehuis!' Priem, tevens voorzitter van zangver eniging Laudate Dominum, trad ook als organist op, maar bij de bekende Psalm 150:1, 2 en 3, die als samen zang het programma opende, werd hij even waargenomen door dhr. Nijsse, de begeleider van Chantez Dieu. Clarity o.l.v. Mario Riedijk beet de spits af met vijf liederen, begeleid Deze maand zijn in de bibliotheek in de Dalemsestraat te Tholen (tij dens de openingsuren) merklappen te zien van Eef de Jonge. De Thool- se oud-docente textiele werkvormen schreef onlangs het boekje 'Door mijn gedaen', over Zeeuwse merk en stoplappen. Vanuit haar werk als vrijwilliger bij streekmuseum De Meestoof heeft ze veel kennis en er varing opgedaan over merklappen. Eef de Jonge werkt als lid van het provinciaal overleg museumeduca tie mee aan educatieve program ma's voor musea in deze provincie. Ook is ze medecoördinator van het project om volgend jaar in Zeeland de grootste merklap ter wereld te maken. Meer dan 200 borduursters hebben zich daarvoor al aangemeld. Morgen (vrijdag) zal Eef de Jonge erover vertellen in het televisiepro gramma 'Kunst en cultuur' van Om roep Zeeland. Dat de merklap in de belangstelling staat, blijkt wel. Want de 1500 exemplaren van 'Door mijn gedaen' waren binnen twee weken verkocht. De belangstelling, ook van buiten de provincie, houdt nog aan en daarom verschijnt er een tweede druk. De brassband Excelsior Kloetinge, die ook leden heeft uit Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland, viert za terdag het eeuwfeest met een gala- concert. Naast de jubilerende vereniging treden de landelijk be kende Brass Band Schoonhoven en zangeres Marjon van Iwaarden (ex- 2 Unlimited) voor het voetlicht. Brassbandmuziek in de breedste zin van het woord staat op het program ma. Openingsnummer is 'Be our guest' uit de keuken van de Disney- films. Excelsior Kloetinge staat on der leiding van dirigent Anno Appe- lo. Het concert vindt plaats in het Goese Lyceum te Goes en begint om acht uur. De Bergen op Zoomse dichter Bert Bevers krijgt 13 november de Sak koprijs voor kunsten en letteren. Be vers (45) is de eerste literair kunste naar die de prijs - een geldbedrag en een replica van de windvaan op de toren van het Markiezenhof - ont vangt in de negentien jaar dat deze bestaat. Hij debuteerde in 1972 met de bundel 'Berichten uit een dool hof' en publiceerde sindsdien, naast bundels, in tal van tijdschriften in binnen- en buitenland. Momenteel werkt Bevers samen met Albert Ha genaars aan 'Poëtische Atlas der Ne derlanden', waarin elke Nederlandse en Vlaamse gemeente met minimaal één daaraan gewijd gedicht verte genwoordigd moet zijn. x door eigen instrumentalisten. Zowel Engelse als Nederlandse nummers waren te horen, alsmede een bewer king van Psalm 86. Het plaatselijke christelijk gemengd koor Laudate Dominum met veel vrouwen en slechts vijf mannen, ver volgde het programma met en zonder orgelbegeleiding. De leden waren kennelijk te gespannen met zoveel luisteraars en collega's in de kerk, want bij 'O Jesu Christ verlass uns nicht' moest dirigent Izaak Riedijk opnieuw beginnen toen het koor niet meer op toon bleek. Ook uit Stavenisse zong het kinder/ jeugdkoor Gabriclla o.l.v. Helène Potappel vier Nederlandstalige liede ren en één Engels nummer. Helmia Individuele leden van muziekvereni gingen kunnen zich aanmelden voor de play-in, zodat het altijd afwachten is hoeveel mensen er komen opda gen en welke instrumenten ze bespe len. De vijf Thoolse muziekvereni gingen riepen jaren geleden deze dag in het leven om eens op een andere manier met elkaar muziek te maken. Ontmoeting is ook een belangrijk as pect. Dat kreeg dit keer een bijzon der tintje doordat ook leden van niet- Thoolse muziekgezelschappen aan wezig waren: uil Steenbergen, Fij naart, Oosterland en Wissenkerke. Verenigingen waarmee de dirigenten die in Tholen actief zijn, banden hebben. En dat leverde een vijftiental deelnemers meer op dan vorig jaar. Behalve Siol werkten Pierre van Broekhoven van Accelerando en 1 Knuist en Gerlinda de Rijke traden hierbij als solisten op. Voor heel veel luisteraars een totaal nieuw koor was de jongeren zang groep uit Stavenisse, eveneens o.l.v. Helène Potappel. Een naam heeft de club, die nog maar driekwart jaar zingt, nog niet. Tijdens het jeugdap- pèl van de Nederlandse Hervormde kerk was onlangs het eerste optreden, maar nu maakte een breed publiek kennis met de elf leden. Sandra Zwe- rus trad als solist op, Boudewijn Nieuwenhuize speelde gitaar en Hen ri Zwerus keyboard. De zanggroep voerde drie Nederlandstalige num mers uit en twee Engelse liederen. Veel meer routine was er bij de laat ste twee koren. Allereerst kamerkoor Chantez Dieu o.l.v. Paul Heijboer, die met drie Duitse liederen, een En gels en een Nederlandstalig nummer Marcel Hartendorp van Concordia Tholen als dirigenten aan deze mu ziekdag mee. Zij kozen, in overleg, de stukken die ingestudeerd zouden worden. Een dag of tien tevoren wer den ze aan de Thoolse verenigingen uitgereikt. „Er worden zeven stukken ingestu deerd en zes daarvan zijn nieuw. Al leen 'Glasnost' is een jaar of tien ge leden ook eens op een play-in gespeeld", vertelt Boon. Als ope ningsnummer staat 'Fanfare 2000' op de rol, verder 'Speed it up''Pa cific dreams', 'Humanos', 'Old and wise' en 'Manhattan skyline'. „Geen simpele muziek, vrij pittig zelfs, maar ik hoor van niemand klach- optrad. Het Thoolse kamerkoor zong op bekend terrein, want eerder werd in de N.H. kerk van Stavenisse de eerste cd gepresenteerd. Als zesde en laatste trad het Smal stads mannenkoor op met een flinke inbreng uit Stavenisse, want naast Danny Letzer zijn ook de drie Wes- dorpen (Han, Jan en Jaap) immers uit dat dorp afkomstig. Na de dirigent wisseling in de Vossenkuil was dit het eerste optreden o.l.v. Kees van Dis. Eerst werd een blokje van drie nummers uitgevoerd, waarbij Jan Fondse vooraf een toelichting gaf bij de twee Duitse liederen en tón stuk in het Latijn. Tenslotte kondigde hij de laatste twee Duitse nummers aan. Ds. Kommers bedankte de stichting ten", aldus Boon. Hij geeft aan dat het een behoorlijke klus is om bin nen tón dag zeven nummers (vorig jaar stonden er vijf op het program ma) onder de knie te krijgen. „Hele maal perfect lukt dat nooit." Maar het gezellig met elkaar musiceren moet deze dag de boventoon voeren. „Iedereen die hier vandaag is, be heerst een instrument, is een 'mees ter' in de muziek", zegt Siol. „Je leert veel van elkaar op zo'n dag. Je gaat sneller spelen, interpreteren. Dat pik je op van wat je om je heen hoort." Volgens Siol is het duidelijk dat de deelnemers er plezier in heb ben: „Als je in het orkest kijkt - en dat doe je als dirigent - zie je lachen de mensen. Dat is het." De groep deelnemers is in Siols ogen precies groot genoeg. „Met een veel grotere groep is het bijvoorbeeld moeilijk om een stuk te spelen met veel ritme." Wat hem van de play-in ook aanspreekt, is de veelheid aan instrumenten. Het noodzakelijke slagwerk en de percussie bijvoor beeld zijn overal vandaan gekomen. „Er zijn vandaag mensen die voor het eerst op pauken spelen. Niet om dat ze dat niet kunnen, maar omdat die instrumenten er nu zijn." De dag werd begonnen met koffie met een bolus, nadat Concordia- heeft u gedaan. Daarom wil ik graag afsluiten met het refrein van ons volkslied: 't Mooie dorp met zijn land. Met zijn dijken en zijn strand Men brengt er samen graag iets groots tot stand Eendrachtig hand in hand." Een royaal applaus in de Stove on derstreepte vrijdagavond die woor den van voorzitter De Rijke van het comité 400 jaar Stavenisse. voorzitter Boon iedereen had ver welkomd. Daarna volgde een groepsrepetitie van een kwartier. Aansluitend werd in groepen gerepe teerd. Siol nam in de grote zaal van De Wimpel het slagwerk en groot koper voor zijn rekening, Harten dorp oefende in de kleine zaal met de houten blaasinstrumenten en Van Broekhoven in de bibliotheek met de overige blaasinstrumenten (bugel, trompet, hoorn, trombone). Na de middagpauze volgde opnieuw een gezamenlijke en een groepsrepe titie, waarna nog een generale op het programma stond, 's Avonds was het presentatieconcert. „Dat concert is niet het hoofddoel van zo'n dag, maar het hoort er wel bij", zegt Boon. Omdat niet alle muzikanten in de gelegenheid waren aan dat con cert mee te doen, bleven er zo'n 65 over. Zij brachten de nummers voor een redelijk gevulde zaal en dat ver liep naar tevredenheid. „Natuurlijk was het niet vlekkeloos, maar dat kan ook niet", zegt Bram Boon. Na mens Concordia en de Thoolse bond van muziekgezelschappen bedankte Joke Bomas na afloop de drie diri genten met een bloemetje. Er is te weinig ruimte voor discus sie, dat is het grootste probleem. De algemene beschouwingen staan op schrift, de reactie van burgemeester en wethouders is op schrift en de mondelinge reactie van de raadsle den daarna wordt ook op papier ver strekt. De PvdA-fractie, die de dis cussie heeft aangezwengeld, deed dat laatste daarom expres niet in de jongste raadsvergadering. M.A.J. van der Linde las zijn verhaal eerst voor en reikte het pas daarna aan de overige raadsleden uit. Maar of dat nu veel verschil maakte. Veelgehoorde klacht is, dat de frac ties niet op elkaar kunnen reageren. Maar het valt op, dat iedereen zijn repliek beperkt tot de antwoorden van het college en nauwelijks in gaat op de algemene beschouwin gen van de andere partijen. Inder daad is er na de dupliek van b. en w. geen mogelijkheid meer voor de raad om daarop óf op de replieken en voorstellen van elkaar te reage ren, of voorstellen dan wel moties in te dienen. Tot drie jaar geleden kon dat wel, maar in de praktijk werd dan het tevoren gezegde nog maar eens herhaald, of werd gepro beerd alsnog een antwoord van het college te krijgen op een vraag waarop niet was ingegaan. Reage ren op eikaars standpunten was er toen al nauwelijks bij. Voorberei dende besloten commissievergade ringen ontberen dat nu ook, mag geconcludeerd worden uit Van der Lindes opmerking dat 'je je kunt afvragen of je zinvol bezig bent, wanneer de commissie gemeente lijke ontwikkeling binnen drie kwartier klaar is'. Of een nieuwe opzet dat kan veran deren, is dus afwachten. Maar ken nelijk is de intentie er. gezien het geklaag van meerdere fracties over de huidige gang van zaken. Het openbaar maken van de nu besloten vergaderingen zou deze misschien meer politieke lading geven, sugge reerde Van der Linde. Hij staat niet alleen in zijn kritiek, want ook de VVD heeft het gevoel monddood te zijn na de dupliek van b. en w. Het CDA stelt vast dat de discussie is verplaatst van de raad naar de com missies, waardoor de raadsbehan- deling van de begroting en meerja renraming geen verrassingen meer oplevert. De onmacht om het gede gradeerde debat rond de begro tingsbehandeling te veranderen, is volgens D66 ook de raad te verwij ten. De werkgroep zal de zaak be kijken - de SGP informeerde nog of alle fractievoorzitters erbij betrok ken konden worden, maar dat zag de burgemeester niet zitten - en met voorstellen naar de commissie al gemeen bestuur en welzijn komen. D66 greep de discussie aan om meer in het algemeen nog iets over het functioneren van de raad te zeg gen. De discussie zoals die de laat ste anderhalf jaar in de adviescom missies plaatsvindt, is volgens J. van den Donker een verbetering. Maar vervolgens wordt er met die discussie weinig gedaan. In de ogen van D66 bijten de leden van het college van burgemeester en wethouders zich in het college standpunt vast, doordat er vooraf te weinig met de raad en de bevolking over een probleem wordt gediscus sieerd. De collegeleden zien geen kans in b. en w. een flexibeler op stelling te verwezenlijken, en de fractieleden zijn door de fractiedis cipline gedwongen eigen standpun ten prijs te geven, waardoor er niets gebeurt met goede en steekhouden de argumenten van burgers en ei gen ideeën van fractieleden een zachte dood sterven. Wat gesputter vooraf en het hoofd buigen aan het eind, zo typeerde de D66'er de gang van zaken in de commissies. De gemeenteraad is vervolgens in zijn optiek een goedkeuringsmachi ne. „In de haven van Tholen over heerst de groene soep en in de raad van Tholen de grijze soep, en daar mee doel ik helaas niet op de haar kleur", aldus de grijze zestiger. Hoe groter de fractie, hoe machte lozer de raadsleden van die fractie zijn, besloot hij zijn betoog. Advertentie I.M. Het plaatselijke gemengd koor Laudate Dominum was een van de zes verenigingen die meewerkten aan de zangavond in de N.H. kerk. 400 jaar Stavenisse, dat hij het ver trouwen kreeg om de activiteiten die 29 april begonnen, zo af te sluiten. Het deed hem ook goed, dat zo vlak bij de herdenking van de Reformatie, kamerkoor Chantez Dieu een bij de kerkhervorming passend nummer liet horen: Luther's avondgebed van A.J. Keijzer. De predikant las ter afslui ting een gedeelte uit Mattheüs 11 en het Avondgebed, waarna hij een dankgebed uitsprak en Gezang 135:1 en 3 werd gezongen. Onder de luisteraars waren behalve veel inwoners, ook oud-Stavenisse- naars, nazaten van de familie Van der Lek de Clcrcq en zangliefhebbers van het eiland. Dankzij de goede weer somstandigheden was het eindje lopen van de kerk naar de Stove geen enkel probleem. Daar wachtte de koffie en voorzitter De Rijke stak zich nog tón keer in het historische pak om zijn slo trede uit te spreken. „Precies vijf maanden geleden zijn we begonnen met de onthulling van het kunstwerk en het oplaten van ballonnen, van avond hebben we met het zangpro gramma onze reeks van 20 activitei ten, verdeeld over 11 evenementen gedurende 19 dagen, afgesloten. U houdt alleen de lampionoptocht met muziek nog van ons tegoed." Flip de Rijke constateerde, dat de stichting was geslaagd in de doelstel ling om een aantal evenementen in grote diversiteit over een langere ter mijn te organiseren. „De deelnemers hebben het succes bepaald en ons co mité is dan ook bijzonder blij met de grote deelname bij ieder evenement. Het was overweldigend en hartver warmend, zoveel enthousiaste men sen te zien, bedankjes te ontvangen van zowel actieve deelnemers als toe schouwers. Ook van sponsors en di verse overheidsinstanties kregen we veel medewerking en de pers heeft spontaan meegedaan." De voorzitter bedankte hen allen en gaf ook zijn mede-comitéleden een schouderklop voor de prettige samenwerking gedu rende anderhalf jaar. „Stavenisse heeft zich op een bijzonder positieve manier laten zien. Stavenisse heeft getoond, best iets te willen en te kun nen. Stavenisse heeft laten zien, dat we met respect voor elkaar - zoals in het volkslied van Stavenisse staat ge schreven - samen iets groots tot stand kunnen brengen. Bij de opening heb ben wij alle burgers en gasten van Stavenisse uitgenodigd om er een da verend succes van te maken en dat De wedstrijd in Zierikzee bestond uit vier onderdelen: een theorie- toets, hindernisbaan, supersnel af- legsysteem en blusopdracht. Het to tale puntenaantal bepaalde de eindklassering. De hindernisbaan telde een viertal onderdelen, maar bij de aspiranten was het koppelen van van een zuigslangleiding een extra onderdeel. Bij het aflegsys- tcem was het de bedoeling om dit zo snel mogelijk op te bouwen, waarna de pompier water moest ge ven en dat bepaalde de eindtijd. „In alle gevallen was het wachten op dat laatste, want het koppelen van het systeem ging vlot. Je kon de on derdelen zelf gereed leggen en wij hadden een speciale werkwijze uit gedokterd om dit zo snel mogelijk te koppelen", vertelt Kunst. De blusopdracht voor de aspiranten was niet eenvoudig. „Er was rook in de woning gemaakt en dat was nieuw. Verder was er ook een slachtoffer, wat bij landelijke wed strijden nooit voorkomt." Een gas fles binnen en het doorslaan van het vuur naar de bovenverdieping maakten het nog gecompliceerder. „Het slachtoffer was de sleutelhou der van het pand, die met zijn fiets ten val kwam. De bevelvoerder moest een ambulance en een arts la ten komen. Maar liet je de gewonde afvoeren zonder om de sleutel te vragen, dan kostte dat zo zes minu ten. Onze ploeg dacht daar gelukkig wél aan", zegt Kunst. De gasfles moest uit de brandende keuken weggehaald worden en de doorslag maakte het nodig om dubbel te ver kennen. De ploeg kreeg bovendien met de politie en iemand van het nutsbedrijf te maken. Het liep goed bij Sint-Philipsland, dat met Mid delburg en Goes duidelijk boven de andere deelnemers uitstak. Bevel voerder Willem Ridderhof, Maurits Verwijs, Merijn Geluk, Jurgen Nee- Ie, Tom van Iwaarden en pompier Bart Steijn werden uiteindelijk eer ste. Door een storing in de compu ter van de organisatie is de gedetail leerde uitslag nog niet bekend. De junioren werken normaliter met geveltjes, maar die gaan verdwijnen op de wedstrijden. Er komt een dichte container voor in de plaats met een aantal gaten erin. Omdat de brandweer Westerschouwen die al heeft laten bouwen, was dit een pri meur op de wedstrijd. „Er moest goed verkend worden om te bepalen door welk gat er geblust moest wor den", legt Kunst uit. Ook hier stond er een gasfles in en kregen de jonge bevelvoerders te maken met politie en nutsbedrijf. Dat Sint-Philipsland zevende werd van de elf deelne mers, stemt Kunst tot tevredenheid. „Het is een hele nieuwe ploeg die pas na de zomervakantie is gevormd en voor het eertst aan een wedstrijd meedeed. Het juniorenteam bestaat uit bevelvoerder Pirn v.d. Est, Je roen Ridderhof, Evert-Jan Geluk, Erwin Dekker, Pieter Verwijs en pompier Emiel v.d. Est. De voorzitters van de drie adviescommissies, de burgemeester en de ge meentesecretaris gaan een werkgroepje vormen dat moet onderzoeken hoe de jaarlijkse begrotingsbehandeling op een andere manier kan plaats vinden. De manier waarop dat nu gebeurt, drie jaar geleden met ieders instemming ingevoerd, wordt door veel raadsleden als niet goed ervaren. Dirigent Marcel Hartendorp neemt bij de play-in de 'houtblazers' voor zijn rekening. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5