Maatregelen duurzaam veilig kosten Tholen negen miljoen Honderd figuranten nodig voor uitbeelden van dorpsbrand 1692 De Bevelanden krijgt de vergunning, maar Delta Noord rijdt door Woensdag zes verkopingen voor goede doel Anonieme tips uitkeringsfraude serieus nemen Donderdag 4 november 1999 55e jaargang no. 51 HEDNEN SCHOTELANTENNES ftt VOOREEN «&DVERBINDINC ///^HEIjNEN Overeenkomst met provincie, waterschap en rijk pas volgend jaar De maatregelen om Tholen verkeersveilige gaan naar schatting ruim 13 miljoen gulden merendeel, 8,8 miljoen gulden, moet de geme betalen. De overige kosten zijn voor de prov*. waterschap Zeeuwse Eilanden. Het betreft in totaal 27 maatregelen; het aanpassen van wegen, het herinrichten van straten, het aankopen van grond tot het opstellen van verkeersplannen. De gemeente, de provincie, het water schap Zeeuwse eilanden, rijkswaterstaat en het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland tekenen voor het pro ject duurzaam veilig in het voorjaar 2000 een intentiever klaring, ruim een halfjaar later dan was gepland. Fietspad Stavenisse Tweede plaats Brabant neemt advies Zeeland over Ambulancedienst de Bevelanden uit Goes krijgt van ge deputeerde staten van Noord-Brabant de vergunning om op Tholen te rijden. Formeel gaat dat 1 december in, als er geen bezwaren komen, maar de Bevelanden mag er nu al mee beginnen. Werkafspraken hierover met Delta Noord zijn door deze dienst echter teruggedraaid omdat DN toch vindt, dat zij de rechtsgeldige ambulancever gunning voor Tholen en Sint-Philipsland bezit. Het ziet ernaar uit, dat Delta Noord een uitspraak van de rechter vraagt, wanneer het Brabantse provinciaal bestuur de ju ridische truc van professor Hubben - waarbij de vergun ning van het Thoolse Rode Kruis via een b.v. werd over gedragen - blijft negeren. Uit Krabbendijke Juridische redenen Deze week Kamercommissie Comité 525jaar Sint-Annaland presenteert eerste bewonerskrant Met de presentatie van de eerste bewonerskrant en de eerste hoofdsponsor heeft het comité 525 jaar Sint-An naland maandagavond in de Wellevaete een tussenbalans opgemaakt voor de festiviteiten op 6, 7 en 8 juli 2000. In tien werkgroepen zijn 59 vrijwilligers al maanden met de voorbereidingen bezig. Voor de opvoering van het Setallands spektakel, een historisch openluchtspel waar in de geschiedenis van het dorp wordt uitgebeeld, zijn naast de muzikanten van Accelerando en leden van gym nastiekvereniging WIK nog honderd acteurs/figuranten nodig. Het Setallands spektakel vormt het culturele hart van de activiteiten. i Enthousiasme 400 kinderen Veel gratis NCLOCr f HerdsestnH 12*, H«de. Te'. 016$ 30405c Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wat is er weinig te doen op Tholen, hoor je soms (van jongeren met na me), maar woensdag a.s. zijn er maar liefst zes verkopingen op hel eiland. De Gereformeerde Gemeen te in Tholen verkoopt oliebollen, zorgcentrum de Schutse in Sint-An- naland organiseert in samenwerking met vier winkeliers een markt, de vrouwenvereniging Stavenisse houdt in de kerkzaal van de Oud Gerefor meerde Gemeente een verkoping voor Adullam en de Mbuma-zen ding, de hervormde zendingskrans in Sint-Maartensdijk verkoopt in gebouw Calvijn advocaat, hand- werkartikclcn, e.d., vrouwenvereni ging Waakt en Bidt in Scherpcnisse houdt een verkoping in het vereni gingsgebouw van de Gereformeer de Gemeente en tenslotte maakt de hervormde vrouwenvereniging Na omi in Poortvliet de zes vol met de verkoop van bloemen, spreien, sok ken en postzegels in 't Ouwe Raed 'uus. Activiteiten genoeg dus, maar wel allemaal op één dag en dan nog veelal de middag en soms daarbij de avond, maar het is wel verspreid over zes plaatsen. En wie de boot woensdag gemist heeft, kan de vol gende dag (donderdag 11 novem ber) zijn schade nog inhalen bij de vrouwenvereniging Bidt en Werkt in Tholen, die dan een verkoping houdt in de kerkzaal van de Gere formeerde Gemeente aan de Hoog aarsstraat. Anonieme tips over uitkeringsfraude worden door het gemeentebestuur van Tholen al verschillende jaren se rieus genomen. „De inhoud van de tip is belangrijker dan het feit of de ze wel of niet anoniem is", schrij ven b. en w. in het beleidsplan alge mene bijstandswet 2000. De raads commissie algemeen bestuur en welzijn spreekt er dinsdagavond over. Het college wijst op het beleid van de regering, waarbij de ernst van de fraude het gebruik van anonieme tips rechtvaardigt. In Tholen worden ze allemaal nader onderzocht. Af hankelijk van de ernst van de fraude wordt het onderzoek uitgevoerd door medewerkers van het bureau sociale zaken, danwel door de socia le recherche. „Minder fraaie motie ven kunnen aan tips ten grondslag liggen", stelt het college. „Een tip gever zoekt vaak de anonimiteit uit angst voor repercussies van de zijde Van de vermeende fraudeur. Mis bruik van uitkeringen veroorzaakt bij veel burgers echter irritatie en kan een negatieve uitstraling hebben naar alle belanghebbenden." Daar om neemt het college de tips serieus. Door het actieve beleid van de ge meente wordt er relatief weinig ge bruik gemaakt van sociale recher cheurs uit Bergen op Zoom. Sinds 1985 bestaat er een samenwerkings verband met die gemeente voor complex recherchewerk, het horen van verdachten en het opmaken van processen-verbaal. In het kader van duurzaam veilig verkeer wordt de komende jaren veel geld uitgegeven. Nu al probeert de politie het gedrag van verkeersdeelnemers aan te passen, door te controleren op snelheid. Op de Oud-Vossemeersedijk staat daarvoor een flitspaal. vu nvi Betaalt de gemeente bijna negen miljoen gulden, de kosten voor de provincie bedragen 3.135.000 gul den en het waterschap draagt 1.419.000 gulden bij. Dinsdag gin gen gedeputeerde staten van Zeeland akkoord met de ontwerp-intentiever- klaring. Het ontwerp wordt op 22 november besproken in de provin ciale statencommissie verkeer en vervoer. Met het project duurzaam veilig willen de betrokken partijen het aantal verkeersslachtoffers op Tholen omlaag brengen. Tholen speelt op verzoek van de pro vincie een voortrekkersrol en heeft een verkeersveiligheidsplan opge steld voor een gebiedsgerichte aan pak. Dat is met betrokken partijen in het vooijaar besproken, waarna de intentieverklaring kon worden voor bereid. De voorbereiding heeft lan ger geduurd dan was voorzien. Om de samenwerking tussen de par tijen te bevorderen en de werkzaam heden op elkaar af te stemmen komt er een projectorganisatie met een stuurgroep en een projectgroep. K.A. Heijboer wordt voorzitter van de stuurgroep. Daarin zitten verder ROVZ-voorzitter en gedeputeerde J.I. Hcnnekeij, hoofdingenieur-direc teur W.P.A. Broeders van rijkswater staat en gezworene A.W. van de Hoef van het waterschap. Er is een lijst opgesteld van 27 uit te voeren werken. Daarin zijn provin ciale projecten opgenomen zoals de aanleg van een rotonde ten noorden van Tholen-stad, het weghalen van dammen bij akkers tussen Tholen en n de iint- een de ^VIIIWlllV 1 1IV1V1I CAI III W1 UViU .ding heeft, zijn in het plan opgenomc zoals de laatste aanpassing van de Ten Ankerweg in Tholen. Met 1,6 miljoen gulden is dit het duurste werk voor de gemeente, gevolgd door de aanpassing aan de Molen- vlietsedijk voor 1 miljoen gulden. Van de 27 maatregelen neemt de ge meente Tholen er 19 voor haar reke ning, het waterschap en de provincie elk vier. In het plan krijgen 11 maat regelen voorrang. Dat zijn in Tholen de aanpassing van de Ten Ankerweg 3e fase (1.640.000 gulden), de Mo- lenvlietsedijk (1 miljoen), het invoe ren van 30-km-gebieden le fase (800.000) en het uitvoeren van het verkeerscirculatieplan (vcp) 2e fase (200.000). In Sint-Maartensdijk gaat het om het herinrichten van de Molendijk (135.000) en de aankoop van grond langs de Provincialeweg tussen de smalstad en Stavenisse voor het ont brekende stuk fietspad tussen beide dorpen (360.000). Verder het aanpas sen van halteplaatsen voor het open baar vervoer (240.000), het wegha len van dammen naar akkers tussen Tholen en Poortvliet (175.000), het inrichten van 60-kilometerwegen (800.000), voorrangsmaatregelen bij Sint-Annaland (50.000) en maatre gelen aan de Bram Groenewegeweg (45.000). Op de tweede plaats komen de aan leg van het fietspad tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse (2 mil joen), de aanpassing van de Ten Ankerweg 4e fase (375.000), invoe ring 30-km-gebieden 2e fase (800.000), het opstellen van een ver keersplan voor Poortvliet (40.000), het aanpassen van halteplaatsen voor de lijndienst 2e fase (160.000), de aanleg van de rotonde bij Tholen (600.000), de invoering van 30-km- gebieden 3e- fase (900.000), de uit voering van het verkeerscirculatie plan Tholen 3e fase (230.000), het opstellen van verkeersplannen voor Sint-Annaland en Oud-Vossemeer (80.000), het aanpassen van de hal teplaatsen van het openbaar vervoer 3e fase (140.000) en de aanleg van rotondes in de Bram Groenewege weg (524.000). Daarna zijn de volgende maatregelen aan de beurt: het aanpassen van het kruispunt Javadijk/Spuistraat in Sint- Annaland (280.000), het aanpassen van de Stoofstraat in Poortvliet (500.000), het invoeren van 30-km- gebieden 4e fase (900.000), invoeren vcp-Tholen 4e fase (300.000) en het opstellen van verkeersplannen voor Sint-Philipsland, Stavenisse en Scher- penisse (80.000). Gedeputeerde staten van Noord- Brabant namen vorige week nog onverwacht een besluit. „Het was een lastige beslissing gezien de voors en tegens, maar de onzeker heid heeft lang genoeg geduurd", aldus een woordvoerder. „Gezien de periode van vier weken om be zwaren in te dienen, moest er een knoop doorgehakt worden. En deze beslissing met de voorgenomen ver gunningverlening aan de Bevelan den is de koninklijke weg. Tholen valt niet onder Brabants grondge bied." G.s. van Noord-Brabant volgden met hun besluit het advies van de inspecteur voor de gezondheidszorg voor Noord-Brabant en Zeeland, alsmede de zienswijze van gedepu teerde staten van Zeeland. Binnen vier weken kan er nog bezwaar ge maakt worden tegen die beslissing. Dat kan ertoe leiden, dat de uitein delijke afgifte van de vergunning la ter dan de geplande 1 december plaatsvindt. Het Brabantse provinci aal bestuur houdt er ook nog reke ning mee dat het nu ingenomen standpunt moet worden herzien, zo blijkt uit een brief aan de stichting ambulancedienst de Bevelanden te Goes. Volgens g.s. van Noord-Brabant gaat het om behoud of optimalise ring van de ambulancehulpverle ning in en rondom Tholen en Sint- Philipsland. De Bevelanden krijgt dan ook opdracht met onmiddellijke ingang het ambulancevervoer te re gelen. „Teneinde de continuïteit - die een grote rol speelt in dit gebied - en de kwaliteit van de ambulance zorg op Tholen en Sint-Philipsland te handhaven in de periode vooraf gaand aan de datum afgifte vergun ning - dus in november - verzoeken wij u alvast zorg te dragen voor het ambulancevervoer op Tholen en Sint-Philipsland. Wij kunnen ons voorstellen, dat u daartoe werkaf spraken maakt met andere ambulan cediensten, als u nu nog niet de ver eiste voorbereidingen hebt kunnen treffen." G.s. van Noord-Brabant vertrouwen erop. dat de Bevelanden het voor touw neemt en de regie verder in handen neemt, overleg opent met de ziektekostenverzekeraars, enz. „Wij hechten hier nadrukkelijk aan, om dat alleen op deze manier vanaf 1 november duidelijkheid ontstaat welke ambulancedienst in de over gangsperiode tot datum afgifte ver gunning de eerst aangewezene wordt voor het vervoer op Tholen en Sint-Philipsland en aan welke dienst de ritten kunnen worden toe bedeeld. Wij achten het echter heel wel denkbaar, dat de Bevelanden voor de komende periode werkaf spraken met andere diensten maakt", aldus g.s. van Noord-Bra bant. Die werkafspraken waren maandag inderdaad al gemaakt tussen direc teur Murre van de ambulancedienst de Bevelanden en directeur Diep straten van Delta Noord. „Vrijdag hadden we daarvoor al een verzoek gekregen en maandag hebben we in aanwezigheid van de accountants van beide partijen voor een maand een deal gesloten", zegt een woord voerder van Delta Noord. „De Be velanden kon Tholen operationeel niet rondkrijgen en dankzij de goe de contacten met Murre is dat in harmonie opgelost." „Wij konden alleen een reservewa gen inzetten, maar mensen hadden we op zo'n korte termijn niet", ver telt Murre. „Ik kan zo'n gebied niet van de een op de andere dag overne men. Delta Noord zou daarom blij ven rijden, totdat wij de wettige ei genaar van de vergunning zijn, maar ik blijf openstaan voor samen werking. Dat heb ik steeds gezegd." Volgens Murre zou er een ambulan ce uit Krabbendijke of uit Zierikzee komen wanneer de wagen in Sint- Maartensdijk overdag weg is. Is dat 's nachts het geval, dan moet de Be velanden terugvallen op Goes of Zierikzee, waar elk twee ambulan ces gereed staan. Zover is het echter nog niet, want dinsdag stuurde Delta Noord een fax naar de Bevelanden, dat de werkafspraken om juridische rede nen niet konden doorgaan. „We kre gen daarvoor geen ruimte van onze juridisch adviseur, professor Hub ben. Praktisch hadden we door kun nen draaien op verzoek van De Be velanden, maar dan hadden we Twee gouden CNV-jubilarissen over landbouw, tl-lampen en psychopatenzorg Stavenisse zingt en dankt bij finale viering 400-jarig bestaan Lachende mensen bij play-in te Sint-Philipsland Laatste Vossemeerse schooldag directeur Rijk in teken van muziek Kees Slager pleit voor verhalen gewone Zeeuwen: getuigenissen verdienen plaats in de geschiedenis Twee bekende Thoolse drukkerijen gaan samen de 21ste eeuw in Tholen op zichzelf gericht voor invulling werkgelegenheid Kevin van den Hoek uit Sint-Maartensdijk nationaal kampioen motorcross Smerdiek troost zich met streeksucces na het mislopen van de periodetitel GEEFT U NIMMER IN DE DROOM ONDER ENE NOTEBOOM Dit nummer hestaat uit 20 pagina's erkend dat we de vergunning niet hadden. En die hebben we na de re cente overdracht door het Rode Kruis Tholen juist wél. Prof. Hub ben gaat dat g.s. van Noord-Brabant nu heel duidelijk aantonen. Delta Noord zal zijn zienswijze ten aan zien van de voorgenomen vergun ningverlening ook zeker kenbaar maken in Den Bosch", aldus de woordvoerder. De provincie Zeeland kijkt aan de zijlijn toe en is benieuwd naar de stappen van Delta Noord. „Het is heel complex, maar voorop staat dat de hulpverlening absoluut niet in gevaar mag komen", zegt een woordvoerster. Gedeputeerde De Kok en de Zeeuwse statencommissie welzijn hebben intussen meer ambulanceza ken aan hun hoofd dan Tholen. Zij maken zich sterk voor een bezoek aan de Tweede Kamer, donderdag 11 november. Dan behandelt de vaste kamercommissie voor volks gezondheid het nieuwe budgetmo del voor ambulancediensten. Zee land is benieuwd, of de tijdens de protestmanifestatie in Zierikzee aanwezige positieve houding voor extra geld, in daden wordt omgezet. Comitélid en Accelerando-bestuurs- lid J. Westdorp Hzn. sprak over 'een programma dat staat als een huis'. „We willen dit Setallands spektakel groots oppakken, zo maximaal mo gelijk. Het zal dan ook ver buiten de grenzen van ons dorp aanslaan. Dat blijkt ook wel uit de kopstukken die op onze lijst van aanbeveling staan", zei Westdorp. Regisseur C. van Broekhoven, die al vele jaren meewerkt aan de groots opgezette jaaruitvoeringen van Ac celerando, vertelde dat de verhalen van amateur-historicus Han Dekker in de Eendrachtbode de basis vor men voor de uitvoering. „Het Setal lands spektakel wordt geen toneel stuk en geen concert, maar een mengeling van alles met muziek, zang, dans en speelscènes. Het teke nen van de oprichtingsakte van Sint- Annaland komt aan de orde, de dorpsbrand, het landleven, spook verhalen, het Nonnetjeshuis, volks vermaak, watersnoden en de hechte dorpsgemeenschap. Het ontwerp- verhaal is voorgelegd aan gemeente archivaris Zuurdeeg, die wat kantte keningen heeft gezet." De regisseur zei, dat naast de be langrijke inbreng van muziekvereni ging Accelerando en een groep Spaanse soldaten zo'n honderd vrij willigers nodig zijn om als acteur of figurant op te treden. Het publiek zal het schouwspel vanaf tribunes op het haventerrein kunnen volgen. Naast de generale repetitie op dins dagavond is er woensdagavond 5 ju li een voorstelling voor sponsors en hun relaties, waarna donderdag- avond 6 juli de tweede voorstelling volgt. „Voor de spelers is een ruimte van 20 x 30 meter beschikbaar, want er moet een paard met wagen kun nen draaien. Verder komen er ook boten in de haven aan", zei Van Broekhoven. Het thema '525 jaar toaverkot' komt tot uiting in de door Marijn Snoep Jzn. ontworpen vriendelijke heks, die naast het wapen van Sint-Anna land als beeldmerk dient voor de presentatie van de activiteiten. „Bijna alle verenigingen werken en denken mee", vertelde comité-voor zitter S. Westdorp Mzn. „Gezien het enthousiasme in de werkgroepen is er een draagvlak aanwezig om een feest voor alle inwoners van Sint- Annaland te organiseren, zowel jong als oud. Op de braderie in augustus hebben we al een voorproefje gehad met de show van historische kleding en 22 januari a.s. gaan we daarmee verder tijdens een historische beurs in de Wellevaete." Secretaris P. Westdorp Hzn., tevens bestuurslid van voetbalvereniging WHS, zei dat tijdens de voorberei dingen voor de actie clubkas in 1997 (een actie van een aantal verenigin gen in samenwerking met midden standsvereniging Activa) de eerste gesprekken op gang kwamen voor de viering van 525 jaar Sint-Anna land in 2000. Tijdens een ledenver gadering van de Dorpsgemeenschap in januari 1998 kreeg dat een ver volg. D.L. Hage, secretaris van de ijsclub, werd tot formateur benoemd en op 8 april 1998 werd een comité van vijf leden geïnstalleerd dat in opdracht van de Dorpsgemeenschap de plannen ging uitwerken. Niet al leen voor 6, 7 en 8 juli 2000 (de eer ste week van de zomervakantie, net na het Europees kampioenschap voetbal) maar ook alle andere activi teiten van verenigingen in dat jaar. „Coördineren, stimuleren en promo ten, is onze doelstelling", zei secre taris Westdorp. Penningmeester Hage schetste in grote lijnen het driedaagse pro gramma. In de grote tent die op het haventerrein komt, wordt er donder dagmiddag voor de inwoners van 55+ een muziek- en klederdracht- programma gepresenteerd. 's Avonds is de officiële opening m.m.v. VZOS in de tent en daarna volgt de opvoering van het Setal lands spektakel in de open lucht, waarbij net zulke goede weersom standigheden als bij 400 jaar Stave nisse uitstekend van pas zouden ko men. Vrijdag komen 400 jongens en meisjes van de basisscholen in ac- Voorzitter Sander Westdorp van het comité 525jaar Sint-Annaland reikte de eerste bewonerskrant uit aan burgemeester Van der Munnik en Erik de Ruiter van hoofdsponsor Rabobank. Links penningmeester David Hage, Jack Westdorp en secretaris Peter Westdorp. zullen nemen. Dat is tenminste het uitgangspunt van de werkgroep fi nanciën en volgens comitélid J. Westdorp loopt het binnenhalen van sponsorgelden zeer goed. „Als ons streven niet verwezenlijkt wordt, moeten wc onderdelen bijstellen." Het comité heeft echter nogal wat ijzers in het vuur, zoals subsidiever zoeken bij de provincie en het An jerfonds voor het historische open luchtspel. tie, waarbij er afhankelijk van de leeftijd gevarieerde activiteiten zijn, zowel aan de Ring als rond de tent. 's Avonds treden in de tent de mu ziekgroep Flat Out en de Sjonnies op. Zaterdagmorgen gaat er een his torische optocht door het dorp, die geheel in het teken staat van 525 jaar Sint-Annaland. 's Middags is er een havenpromotiedag in samen werking met de watersportvereni ging. Ook vindt dan een straat theaterfestival plaats. Een Bourgon dische maaltijd besluit zaterdag avond de activiteiten in de tent. Als het donker geworden is, vormt vuurwerk de finale van 525 jaar Sint-Annaland. In streekmuseum de Meestoof loopt er gelijktijdig een tentoonstelling die aansluit bij de herdenking. In 2000 zal ook de dodenherdenking op 4 mei en 55 jaar bevrijding op 5 mei de nodige aandacht krijgen, naast een optreden van Ernst Daniël Smit met het Smalstads mannen koor en Accelerando op 22 april. In december 2000 is er nog een open lucht kerstmarkt en 16 december een proms-concert van de Sint-An- nalandse koninklijke fanfare ge pland. Behalve entreegelden voor het Setallands spektakel en de feest avond op vrijdag met Flat Out en de Sjonnies, zijn alle evenementen gra tis. Dit dankzij de medewerking van sponsors, die ruim zestig procent van het budget voor hun rekening ZIE VERDER PAGINA 3 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1