'Dit moeten we ieder jaar gaan doen, maar dan voor de kerst' In raad tekent zich meerderheid af voor gedenkteken Indiëgangers Xelepree Goedhart stuit op 'muur van onwil' bij gemeente ZeelandNet AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Aantal boetes Tholen zakt Burgemeester trekt voorstel in na overleg SGP-fractie Bloedafname in St.-Philipsland morgenavond Donderdag 21 oktober 1999 55e jaargang no. 49 ^^sEBIBLIOT^s 2Q6i^-ö fx^BEW.eZ Stroomstoring zorgt voor overlast in drie plaatsen Grote opkomst verrast ondernemers bij 'moonlightshoppingTholen Het winkelen bij maanlicht in Tholen moet een vervolg krijgen. Dat is de mening van menig ondernemer en be zoeker na de openstelling van zo'n dertig winkels zater dagavond in Tholen-stad. Van zeven tot tien uur kon het publiek er terecht en het kwam in groten getale. Niet al leen uit Tholen, maar ook uit de andere dorpen. Voor de gezelligheid, maar ook om te kopen. Voor de jeugd zou het wat spannender mogen, met spoken op straat. Heksensap Verleggen Geulweg zou 465 mille kosten In de gang bij Goedhart in Sint-Maartensdijk - het twee de bedrijf van Tholen met 150 medewerkers - hangt nog een affiche over 'De kracht van Tholen' maar bij direc teur H. Zevenhuizen zijn daarover ernstige twijfels gere zen. Sinds 10 december vorig jaar probeert Goedhart bij de gemeente gedaan te krijgen, dat de 175 meter lange en 5 meter brede Geulweg wordt verlegd en dat er grond wordt verkocht om verder te kunnen uitbreiden. „We stuiten echter op een muur van onwil en daarom ben ik voor het eerst van mijn leven echt kwaad geworden op de gemeente." Super geërgerd Ambtelijke toestanden Deze week Zo werkt de gemeente niet anat 1 november: Gratis grenzeloos Internet (0113) 37 77 78 telefree@zeelandnel.nl http://telefree.zeelandnet.nl Schrijnend 4 Zeer slordig Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een forse stroomstoring heeft gister middag voor problemen gezorgd in met name Tholen. Daar viel om streeks twaalf uur de stroom uit en dal bleef zo tot half twee. Later ging het licht nog twee keer uit. De oorzaak van de storing was een kortsluiting in twee hoogspanningskabels (10 kilo- volt). Deltan kon nog geen exacte oorzaak aangeven. „We weten nu dat het probleem ligt in twee kabels tus sen Tholen en Ptxtrtvlict. Eerst is één kabel eruit gegaan. Toen we wilden gaan zoeken naar de oorzaak, knalde de tweede er ook uit", vertelde dhr. Paap van Deltan. „Waardoor er sto ring is gekomen, weten we nog niet. De kabels zijn niet stukgetrokken." In veel bedrijven, maar ook in Ten Anker leverde de storing veel overlast op. Zo werkten bijvoorbeeld de liften en elektrische schuifdeuren niet. Het eten was net bereid. Omstreeks half drie kregen Oud-Vossemeer en Poort vliet met een korte stroomstoring te maken. „Dat werd veroorzaakt dcx>r het omleggen van de stroomvoorzie ning naar Tholen. We hadden hier om iets voor half vier weer allemaal licht", legde Paap uit. Deze storingen duurde maar enkele minuten. Verder op Tholen (onder meer Scherpenisse en Sint-Annaland) merkte men ook dat er iets niet in orde was met de stroomvoorziening doordat er zoge naamde 'spanningsdips' optraden, merkbaar aan knipperend licht. „We hebben nu ongeveer de plaats gevon den waar de storing moet zitten en gaan er meteen aan werken. Wc gaan vanavond en vannacht door om zo snel mogelijk het euvel gerepareerd te hebben. Want als ook de andere ka bels het mochten begeven, dan heb ben we echt een probleem", aldus Paap gisterenmiddag. Het lijkt erop alsof men het toch gaat leren. Het aantal boetes voor te snel rijden en andere verkeersovertredin gen zakt. Waren er vorige weck nog dik 700 en de weck ervoor ruim 450 boetes te verdelen, deze keer moesten de agenten het met 347 bonnen voor snelheidsovertredingen doen. Daar naast werden nog wel 89 bestuurders bekeurd die hun gordel niet droegen en vier werden voor overige overtre dingen geboekt. In heel Zeeland wer den van maandag tot en met zondag 5389 processen-verbaal uitgeschre ven voor verkeersovertredingen. Het Rode Kruis houdt morgen avond, 22 oktober, een bloedafna- me-avond in De Wimpel te Sint- Philipsland. Vorige weck meldden we per abuis een verkeerde datum voor deze bloedafname. Morgen kunnen alle gezonde inwoners van 18 tot 70 jaar een halve liter bloed laten afnemen. De opkomsttijd die het Rode Kruis bij vergissing op de oproepkaarten liet drukken, hoeft niet te worden aangehouden. Men kan tussen half zeven en negen uur terecht in De Wimpel. Wim van Burgh uit Tholen deed zaterdagavond een rondje door de Kerkstraat met een lampion. De 'moonlightshopping' vormde de afsluiting van de jubileumweek van de ondernemersvereniging Tholen. De 40-jarige vereniging bedacht een actieweek in halloweensfeer, met verlichte pompoenen, lantaarns en heksen. Voor menig winkel lagen de pompoenen, brandden kaarsen of vuurpotjes en was het licht in de zaak gedempt. Bij slijterij Stad Tho len op de Botermarkt hing spinrag voor de ramen en konden bezoekers een Thools heksenbrouwsel proeven. Het drankje blijft in het assortiment, want bijna iedere bezoeker wilde wel proeven. Het kruikje met een etiket van een heks ging grif over de toon bank. „Ik wist niet wat ik ervan moest verwachten, maar de mensen komen er echt op af. Toen we om ze ven uur opengingen, stond het hier al vol," zegt slijter Ton van Oost. Vol gens Van Oost is de actie geslaagd en kan, wat hem betreft, er een vervolg komen. Alleen zouden de winkels dan wat meer 'aangekleed' moeten worden met attributen en versierin gen die bij het moonlightshoppen en halloween horen. „Er zouden ook meer winkels mee moeten doen en het zou wat mij betreft ook anders mogen heten." In de Kerkstraat loopt Wim van Burgh met een lampion over straat. Het is een van de weinige kinderen die met een lichtje loopt, maar dat maakt het niet minder opwindend. Zijn moeder J. van Burgh-Stoutjcs- dijk uit Tholen vindt het een geslaag de actie van de winkeliers. „Het is voor de kinderen wel leuk. We zijn echt voor de gezelligheid gekomen. Het valt me reuze mee hoeveel men sen er zijn." N. Gunter uit Sint-Annaland is met dochter Francis uit Sint-Annaland naar Tholen gekomen. „Het is best wel gezellig en je bent ook weer eens van huis. Op straat is het niet zo druk, maar in de winkels wel." Ook zij had wat meer versiering verwacht aan de gevels. „Maar ja, het is de eerste keer. Bij 't Snoeperijtje is het gedaan zoals ik het had verwacht." Daar werden de bezoekers opge wacht door heksen aan de trap en aan het plafond, terwijl de verkoop sters heksenhoeden droegen. Het was er bijna de gehele avond stamp vol. Ook voor Francis staat de gezel ligheid voorop. „Lekker met mijn moeder zomaar ronddrentelen." Ook voor de jeugd bleek het een at tractieve avond. De kleintjes moch ten de straat op. Lieke (7) en Joris (9) Kodde uit de Stoofstraat versier den samen met Vincent van der Male (9) de gevel van het huis. De kinde ren waren al de hele week in hallo weensfeer, holden pompoenen en kalebassen uit, plaatsten er waxine lichtjes in en hingen ze aan stokjes buiten. Met de vuurpotjes bij de fir ma Melse op de Markt zorgde dat voor een speciaal flakkerend lichtef fect. Lieke had ook heksensap gemaakt. De glaasjes met gekleurde vloeistof stonden voor het raam. Hoewel de samenstelling van de drankjes ge heim was, kon ze niet nalaten iets van de inhoud te onthullen: gesmol ten lollies en de kleurstof uit viltstif ten. „Van een van de drankjes ga je kwaken," zegt ze. De kinderen zijn al een hele week bezig met hallo- ween, een verschijnsel dat in Ameri ka erg populair is en naar Europa is overgewaaid. Lieke geniet van het feest: „Nu de winkels lang open zijn, mag ik lan ger opblijven." Bij Inema Mode op de Botermarkt is het druk. Magda van Poppcl van Ine ma: „Heel druk. De hele avond is het al bomvol. Ik had veel minder men sen verwacht. En ze komen niet al leen kijken, maar ze kopen ook heel veel. „De klanten die hier kleren ko pen, kunnen het aankoopbedrag te rugverdienen als ze de juiste bon in leveren." Van Poppel is zichtbaar blij met het publiek. Ze loopt met een schaaltje zeebanket door de zaak om de klanten te tracteren. „Het is een leuk idee. We zouden het ieder jaar moeten doen en dan misschien meer in de buurt van de kerst. Maar dan niet meer dan één keer per jaar." Dat er gekocht wordt, bewijst me vrouw J. Zoeteweij die met haar man en zoon een rondje doet langs de winkels. „Ik dacht dat er geen lieve ziel op af zou komen, maar dat valt dus erg mee. We gingen zomaar eens kijken, maar ondertussen heb ik Qok een tas vol boodschappen." Met haar zoon Glen staat ze bij 't Kaeswicn- keltje om noten te kopen. De geur van de vers gebakken noten waait door de Kerkstraat. Glen viert zijn 25ste verjaardag. De Tholenaar woont al vijf jaar in Rotterdam. „In de grote steden is dit heel gewoon. Daar kijkje er niet van op, maar voor zo'n plaats als Tholen is dit wel be langrijk. Het geeft een impuls aan Tholen voor jongeren en ouderen. Iedereen is op pad. Ik had nooit ge dacht dat er hier zoiets georganiseerd zou worden. Dat ik uitgerekend op mijn verjaardag dit rondje loop, maakt het wel heel bijzonder." ZIE VERDER PAGINA 9 Het gemeentebestuur maakt graag goede sier met de 1 -loketfunctie voor bedrijven en voor de recente beurs Contacta in Goes worden kosten noch moeite gespaard, maar als een be staand Thools bedrijf - sinds 1964 is Goedhart al in Sint-Maartensdijk ge vestigd - wat wil, gaat alles niet zo soepel. „We vragen iets redelijks en er komt iets belachelijks uit", zegt Zevenhuizen. „Het gaat stroef", vult P. Hopmans aan, die bij Goedhart de bouwzaken behartigt. „Sinds 7 sep tember wachten we op antwoord op een simpele vraag, maar daar doet de gemeente heel angstvallig over." Het bezoek van twee wethouders en twee ambtenaren heeft nog geen op lossing gebracht. Goedhart wil een loods van 1000 m2 bouwen ter ver vanging van ruimte die wordt ge huurd in het bedrijfsverzamelgebouw en bij constructiebedrijf Weggemans. Omdat er ook een flink buitenterrein nodig is bij de afdeling expeditie, zou de schuinlopende Geulweg verlegd moeten worden. Aan de kant van de Schakel weg ongeveer 10 meter en te genover kokkelbedrijf Moerland zo'n 24 meter. Goedhart wil dan 3150 m2 grond van de gemeente kopen voor f 62,50 per m2, maar het verleggen van de weg zou maar liefst 465.000 gul den moeten kosten. Goedhart heeft zelf bij een aannemer prijs opge vraagd en die wil het voor 55.000 gul den doen. Een verschil dus van maar liefst 410.000 gulden! „Het is een weggetje van twee keer niks met één lantaarnpaal", zegt Zevenhuizen. „En de stenen kunnen hergebruikt wor den." Zevenhuizen begrijpt er niets van, want de ambtenaar bedrijven die de cember vorig jaar het verzoek van Goedhart besprak, reageerde positief. De plannen zouden mooi kunnen aan sluiten op de verkaveling van het voormalige terrein naast de inmiddels gesloopte fabriek van IFF op de hoek van de SchakcL/Gculweg. Hier had de gemeente zes kavels voor kleine bedrijven geprojecteerd, maar er was nog nicLs verkocht. Hopmans belde vaak naar het gemeentehuis hoe de stand van zaken was. In april ging de ambtenaar bedrijven echter weg bij de gemeente Tholen. Op 17 juni kwam wethouder van economische zaken R. Ravensteijn met een ambte naar op bezoek bij Goedhart. Het plan dat zij presenteerden voor het verleg gen van de weg zag er volgens Zeven huizen 'perfect' uit, maar van het prijskaartje dat de wethouder noem de, sloeg hij steil achterover. „Ik was bereid er 150.000 gulden voor te beta len omdat we veel doelmatiger kun nen werken wanneer we niet meer met onze heftrucks naar de verder ge legen huurruimtcn moeten rijden. Maar geen 465.000 gulden! Daarover was ik zeer teleurgesteld, ja ik heb me er super aan geërgerd. Als je weet dat we voor verbreding van de Nijver- heidsweg destijds 800 m2 voortuin te gen een prijs van 5 gulden per m2 in geleverd hebben. Dat we bovendien toegestaan hebben dat er in onze voortuin riolering is aangelegd, waar voor we wel 1 gulden per jaar ontvan gen, maar die hebben we nog nooit gekregen. En nu vragen we één keer wat terug en dat wordt afgedaan als onmogelijk. Waar hebben we deze te genwerking aan verdiend? Ik ben wel aardig, maar niet helemaal gek", al dus directeur Zevenhuizen. Wethouder Heijboer van openbare werken kwam 7 september met een ambtenaar uitleg geven, maar daar werd Zevenhuizen niet veel wijzer van. „Het was eigenlijk een afschu welijk gesprek, want ze deden lache rig over de olTerte van onze aanne mer. En ze zeiden dat de gemeenschap toch niet opgezadeld kon worden met kosten die eigenlijk voor Goedhart waren. Volgens de wethouder was de prijs aan de hand van landelijke normen gecalculeerd, inclusief plankosten, toezicht en ren teverlies. Wij wilden een gefundeerd voorstel, hex; de gemeente aan totaal 661.000 gulden kwam, want zo'n hoog bedrag, dat vinden wij een beet je krom. De wethouder zegde niets toe omdat het college er eerst over moest spreken, maar we hebben half oktober nog niets gehoord. De enige concessie die Heijboer deed, was het laten vallen van een stuk riolering voor de aanleg van 5 kleinere be- drijfskavcls (1 minder dan eerst de bedoeling was) op het voormalige IFF-terrein, alsmede de herbestrating. Wij willen normale prijzen betalen, maar als de gemeente ons met zulke verschrikkelijke kosten gaat opzade len, investeren we geen cent meer in Sint-Maartensdijk, maar breiden we uit in Tsjechië, waar we ook een ves tiging hebben. Dit is toch geen manier om bedrijven aan zich te binden? Dit vind ik onrechtvaardig!" Het zit Zevenhuizen hoog. „Dit zijn ambtelijke toestanden die ons koud op het dak vallen, terwijl het vorig jaar haalbare kaart was." De directeur van Goedhart wijt dat aan het vertrek van mensen. „De sfeer bij de gemeen te Tholen is ook wel degelijk veran derd." Hopmans constateert, dat het ge- Koelhuis Sint-Annaland wordt botenberging Sloop oude gemeentewerf kost een half miljoen Gemeente Tholen adviseert provincie om Delta Noord ambulancevervoer te gunnen D66 dankt enkele jonge kiezers aan het internet Beter Wonen wil huizen meer aanpassen aan wensen van potentiële huurder of koper Rabobank Sint-Maartensdijk wordt fors verbouwd Remi Eindhout en Frank Koop met korps nationaal viskampioen SPS bedwingt Krabbëndijke en kan Smerdiek aan de periodetitel helpen EEN JAAR LANG KWEEKT GIJ EEN PLANT EN SLECHTS TIEN DAGEN ZIET GE HEM BLOEIEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's meentcbestuur meer aandacht heeft voor de ontwikkeling van Welgelegen in Tholen dan in de situatie op het in dustrieterrein te Sint-Maartensdijk. En dat terwijl het verleggen van de Geulweg een verbetering van de ont sluiting van het hele bedrijventerrein betekent omdat er direct aangesloten wordt op de Pluimpotweg. Wethouder K.A. Heijboer vindt de zaak niet zo simpel als Goedhart voorstelt. „Het gaat hier om de her structurering van een bedrijventerrein en niet om de verkoop van een bouw rijpe kavel. Goedhart heeft de zaak nogal oppervlakkig bekeken ten aan zien van het verleggen van de Geul weg. Wij vinden dat onaanvaardbaar. Zo werkt een gemeente niet." De wet houder wil niet ingaan op het grote prijsverschil bij het verleggen van de weg: 465.000 gulden volgens de ge meente, 55.000 gulden volgens een aannemer die Goedhart heeft geraad pleegd. „Ik vind het ook niet fair om in de sfeer van onderhandelingen met dergelijke bedragen naar buiten te ko men", zegt de wethouder. „Na het laatste gesprek met Goedhart zijn wij de zaak opnieuw aan het bekijken. We zullen daar zeker op terugkomen en de voorstellen eerst in b. en w. en vervolgens in de commissie gemeen telijke ontwikkeling bespreken", al dus Heijboer. Een initiatief van ZeelandNet ZLM verzekeringen Zeeuwse Rahobanken NV DELTA Nutsbedrijven Advertentie I.M. In de Thoolse gemeenteraad tekende zich maandagavond een meerder heid af voor de plaatsing van een gedenkplaat voor gesneuvelden in Ne derlands Indië en Nieuw Guinea. Een brief van de vereniging oud-mili tairen en Indiëgangers (Vomi) was aanleiding tot een flinke discussie en op verzoek van de SGP-fractie werd de raadsvergadering zelfs even ge schorst. Nadat wethouder Heijboer de burgemeester kennelijk had la ten blijken dat de SGP uitstel wilde, raadpleegde die de andere drie wethouders. Van der Munnik liet daarna verrassend weten, dat het college het voorstel terugnam. Gebruikelijk is dat degene die de schor sing heeft aangevraagd - in dit geval SGP-fractievoorzitter M. Dijke - na de hervatting het woord krijgt, maar die kreeg daarvoor geen gele genheid. En Dijke zelf trok ook niet aan de bel. De Zeeuwse Vomi-afdeling is al en- 31 oktober 1997 af. De Vomi wijst er- kele jaren bezig om de gemeenten te verzoeken gedenktekens te plaatsen ter nagedachtenis aan de in de periode 1945-1950/1962 in het voormalige Nederlands Indië en Nieuw Guinea gesneuvelde militairen uit de ver schillende Zeeuwse gemeenten. „In vrijwel alle gemeenten is een gedenk teken gerealiseerd of is hierover een akkoord bereikt", schreven voorzitter F.J.F. SiTKxirenburg en tweede secre taris G.C. Mccuwse aan de gemeente raad van Tholen. „Voor de nabestaan den en voor ons als oud-Indië- gangers is dit een verheugende ont wikkeling. Wellicht is dit mede een gevolg van een gesprek met commis saris van de koningin Van Gelder die zeer sympathiek staat tegenover ons streven en bemiddeling heeft toege zegd." De gemeente Tholen wees eerdere verzoeken op 10 november 1994 en op dat de in Nederlands Indië gesneu velde militairen in verre en vreemde grond begraven liggen. „De Neder landse overheid, in wiens opdracht wij uitgezonden zijn, heeft nooit aan leiding gezien om nabestaanden op rijkskosten het graf van dierbaren te laten bezoeken of de stoffelijke resten over te brengen naar de geboorte- of woonplaats. Men heeft dat altijd als _cen heel groot gemis beschouwd." De Vomi wil geen groots monument, maar een in brons of natuursteen uit gevoerde gedenkplaat bij het gedenk teken waar in het Bosje van Tholen op 4 mei de jaarlijkse dodenherden king wordt gehouden. „Het gaat ons om het zichtbaar maken van de na men van de gesneuvelden, zodat deze blijvend onder de aandacht van de be volking worden gebracht. Zij hebben toch het hoogste gegeven dat gebracht kan worden: hun jonge leven tijdens de uitvoering van hun opdracht voor het vaderland. Het is schrijnend, dat in de afgelopen vijftig jaar de Neder landse overheid niet eerder voor ge denktekens heeft gezorgd. Wij zien dat als een normale en vanzelfspre kende plicht van de overheid. Helaas moet worden geconstateerd, dat de Indië-periode nooit die aandacht heeft gekregen, die op grond van de inzet van de militairen gerechtvaardigd zou zijn geweest. Alles moest kennelijk maar zo spoedig mogelijk worden vergeten." Volgens de Vomi Zeeland hebben alle 35 Thoolse leden en andere oud-In- diëgangers het bestuur nogmaals ver zocht om bij de gemeente aan te drin gen op een gedenkplaat. „Mede namens de nabestaanden voldoen wij gaarne aan dit verzoek. We hopen dat b. en w. hun eerder genomen besluit om niet mee te werken, herzien en alsnog tot plaatsing van een gedenkte ken overgaan." De kosten van het ge denkteken zouden dan voor rekening van de gemeente moeten komen. De Vomi wijst hierbij op de gemeenten Vecre en Vlissingen, waar al een ge denkteken is onthuld. Juist door het plaatsen van een gedenkteken met een opschrift en de namen van de slachtoffers, kan worden bereikt dat de nu levende en na ons komende ge B. en w. vinden dat de gedenksteen in 't Bosje te Tholen voor alle gevallenen geldt, dus een apart Indië-monument is volgens hen niet nodig. neratics alsnog worden herinnerd aan het offer dat de omgekomen militai ren in Indië hebben gebracht", aldus de Vomi Zeeland. Tot grote spijt van PvdA-fractievoor- zitter M.A.J. van der Linde was de brief met de afwijzing van het ge denkteken door b. en w. al aan de Vo- mi verzonden, terwijl de gemeente raad er nog een beslissing over moest nemen. Hij noemde dat .zeer slordig.' Ook R van Belzen sprak over een na latigheid van het college. „Dit hoort niet te gebeuren", aldus de RPF/GPV-voorzitter. „Daar passen inderdaad verontschuldigingen", er kende de burgemeester. „De brief had niet verzonden moeten worden." Een verklaring hiervoor was mogelijk, dat de Vomi het schrijven zowel aan het college van b. en w. als aan de ge meenteraad had gericht Van der Linde wees erop, dat de In- dië-kwestie erg gevoelig ligt. „Dit blijft mensen bezighouden. Tekenend is toch ook dat de capitulatie van de Japanners in Indië door de regering als een officiële herdenkingsdag is aangemerkt. In Tholen herdenken we de gevallenen naamloos; eerst op de Markt en later bij de gedenksteen in 't Bosje. Het college wil dat handhaven, maar hier gaat het om het herdenken van gesneuvelden die geen graf in ons land hebben. In Vlissingen is daar wel een gedenkteken voor. Laat het colle ge daar eens naar kijken en ook per soonlijk met de vereniging spreken", aldus de PvdA-fractievoorzitter. ZIE VERDER PAGINA 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1