'Trampolinespringen is leuk, van de kast springen moeilijk' Eerste prijs bij de klokkengieters Actie jeugdwerk levert 1000 gulden op Waterschap kan om buitengewoon genereus Middelburg niet heen Bij de top van de amateurkoren blijven Donderdag 14 oktober 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Met een barbecue, een op treden van een clown, een demonstratie met receptie en een jubileumboekje viert gymnastiekvereniging Ex celsior in Poortvliet dit jaar haar 50-jarig bestaan. Met ruim 100 leden is Ex celsior op voetbalvereni ging SPS na de grootste club van het dorp. Een bloeiende vereniging voor alle leeftijden die in de Poortvlietse gemeenschap is geworteld. Het jongste lid is de 4-jarige Angelique Hage, de oudste leden zijn zeventig. Ook op voetbal Gymnastiekvereniging Excelsior Poortvliet viert 50-jarig jubileum Grootste hobby Activiteitencomité Zelden hoorde ik zo'n mannenkoor 'Als Diepenbrock dit toch eens had mogen horen, dan was hij dolgelukkig geweest!' Zo beschreef juryvoorzitter Jo Ivens de uitvoering van het keuzewerk Edde quomodo moritur van de componist Alphons Diepenbrock door het Smalstads mannenkoor, zaterdag tijdens het concours van de klokkengieters te Aarle-Rixtel. Een eerste prijs met 407 van de totaal 420 te behalen punten en lof van de jury was het resultaat in de superieure afdeling. Rijk aan nuances Jaarconcert SGP en zwembad Jagersclub houdt op te bestaan Thoolse bestuurders stemmen voor vertrek uit Goes Het waterschap Zeeuwse Eilanden kan - wanneer alles meezit - in 2003 verhuizen van Goes naar Middelburg. De overgrote meerderheid van de algemene vergadering zette dinsdagavond het sein op groen voor het dagelijks bestuur om verder te onderhandelen met de gemeente Middelburg. Tegenover het NS-station kan dan aan het kanaal in de Zeeuwse hoofdstad voor 32 miljoen gulden een nieuw polderhuis verrijzen. Voor 1 gulden Twijfels over haan Voorlichting Ambulance niet per se in smalstad Nieuwe dirigent Kees van Dis: „Een hele uitdaging." Zo noemt de 43-jarige Kees van Dis uit Tholen zijn nieuwe taak als dirigent van het Smalstads mannenkoor, waaraan hij sinds 1981 als bari ton is verbonden. Qua ambities was hij eraan toe. „Ons doel is om als mannenkoor meer dan gemiddeld te blij ven presteren. We willen bij de top van de amateurkoren blijven behoren." Vroege bezwaren bedrijventerrein in Poortvliet Woensdagmiddag genoten de jong ste leden van 4 tot en met 11 jaar van goochelaar en ballonmodelleur Richardo. In café 't Centrum keken 46 van de 50 jeugdigen met leid sters en moeders naar de kunsten van Richardo die konijnen liet ver dwijnen en een grote kip tevoor schijn toverde. Twee uur lang wist hij de kinderen te boeien. Aan het eind van de voorstelling kregen de jonge gymnasten allemaal een bal lon, in de vorm van een papegaai, hondje of hartje. Voor degenen die hem hielpen bij zijn kunstjes en fratsen was er een heus assistent- goocheldiploma. Richardo kreeg op zijn beurt een doosje Zeeuwse babbelaars van een van de jongste leden, Maaike Lan- genhuizen die op de voorste rij zat. De kinderen maakten van de gele genheid gebruik om de tamme ko nijnen van Richardo nog even te aaien, voordat hij met zijn beesten spul vertrok. Het bestuur had café 't Centrum uit gekozen omdat er ook een cafetaria aan is verbonden. „Hier kunnen we met de kinderen ook friet eten. We hebben hier pas ook een barbecue gehouden voor de jeugd vanaf 12 jaar," licht voorzitter Rietje Krijger- Speijer toe, „Er waren zo'n zeven tig personen, ongeveer vijftig leden en twintig introducées. Je hebt hier alles bij de hand. En een keer per jaar houden wc hier ook de leden vergadering." Na de kindervoorstelling werd de ruimte in een mum van tijd veran derd van een theaterzaal in een eet zaal met twee rijen tafels van voor naar achteren. Het was feest toen de warme frietjes binnen werden ge bracht en de kinderen konden kie zen uit een kroket, frikadel of een worstje. De mayonaise ontbrak er niet aan. De 6-jarige Justin van Tiggele prikt frietjes aan zijn vork. Hij heeft net als de meeste andere kinderen trek gekregen. Justin heeft het goed naar de zin bij Excelsior. Omdat er bij de vereniging "van die leuke dingen' gedaan worden, zegt hij. Zoals trampolinespringen. Dat doet hij het allerliefst. Welke oefeningen hij las tig vindt? Hij denkt even na en laat zijn vork rusten. „Springen van de kast op de matten, ja. En de ringen. Dan moet je eerst achterover en dan weer voorover. Dat is heel moei- De jongste leden van Excelsior bezochten woensdagmiddag de voorstelling van goochelaar Richardo in café 't Centrum in Poortvliet. lijk." Justin is serieus. Hij weegt zijn ant woorden goed af. Of hij ook wel eens flink moet lachen op de gym? „Nee ik lach niet," zegt hij met een uitgestreken gezicht. Justin is sportief want behalve dat hij lid is van Excelsior zit hij ook op voetbal. Bij SPS. „Dat is ook leuk." De 10-jarige Jacobina Schot zit al vanaf de kleuterschool op gym. Twee keer per week gaat ze naar de gymnastiekles. Voor haar is ook het trampolinespringen het leukste om te doen, zegt ze. Op woensdag avond van half zeven tot half acht heeft ze les. Dan oefenen de kinde ren vooral met toestellen, zoals de kast, ringen en evenwichtsbalk. En op donderdagavond oefent ze met een springgroep. De kast vindt ze het moeilijkste toestel. Het leuke vindt ze 'samen met de groep iets doen1. „Je kunt er soms ook wel een beetje bij lachen, want soms gaat er iets niet goed", grinnikt ze. Jacobi na is het zusje van Majanka, die voor leidster leert, en de dochter van leidster Trudie Schot. De appel valt niet ver van de boom. Majanka Schot is leidster in oplei ding. Naast haar werk bij Intratuin in Halsteren volgt ze de cursus ver enigingsleidster gymnastiek, waar voor ze elke zaterdag naar Roosen daal gaat. Ze geeft de kleintjes van zes tot acht jaar les. Zelf zat ze als kleuter ook al bij Excelsior en na een paar jaar onderbreking is'de 17- jarige sinds haar achtste jaar lid ge bleven. Wat zij er zo leuk aan vindt? De kinderen, zegt ze. Die zijn niet al leen leuk, maar hartstikke leuk. „En als leidster mag je zelf lessen verzinnen. Je ziet de kinderen ook vooruit gaan. Dat is mooi." Als leidster doet Majanka voorna melijk aan recreatieve gymnastiek. „We doen ook wel aan wedstrijden mee, maar daar oefenen we dan al leen met de 8-jarigen voor." De gym is haar grootste hobby. „Ik as sisteer al een jaar of vijf. Op een gegeven moment hebben ze tegen me gezegd dat ik de cursus kon gaan volgen." Werken, lesnemen en lesgeven. De Poortvlietse heeft het er druk mee. Op woensdag assisteert ze, maar gymt ze zelf ook nog een uur en doet ze een half uur aan springen. Op haar vrije donderdagmiddag geeft ze een groep van 15 meisjes en jongens les. En gymt ze zelf nog twee uur. En zaterdag zit ze op school. Gym is haar lust en haar le ven. „Zelfs als ik ziek ben, ga ik nog naar de gymzaal." Ze geniet van de 'leuke sfeer in de groep'. „Als kinderen iets niet wil len, moet je ze niet dwingen. Het is recreatief. Het is niet zo dat je te gen een kind zegt: als je niet wilt, dan ga je maar naar huis. Zo is het bij ons niet." Na de cursus kan ze officieel les gaan geven. Dat kan in principe bij elke vereniging, maar Majanka is stellig: „Ik wil bij Ex celsior blijven." Hoewel ze het niet voor het geld doet, vindt ze de kleine vergoeding die ze voor haar diensten krijgt 'mooi meegenomen'. Zelf krijgt Majanka bij het lesgeven aan de kinderen ook hulp, van twee moe ders en haar leeftijdsgenote Karla Burgers. „Dat is wel heel fijn, want het kan echt niet meer zonder." Voor de jeugd zijn er jaarlijks acti viteiten; zo is er een kleuterdag en een jeugddag waar alle Thoolse gymverenigingen aan mee kunnen doen. Majanka's moeder Trudie Schot is hoofdleidster. Daarnaast geeft Ina Bolier de kleutertjes les en Ina Smulders de dames op het onder deel recreatie. Excelsior heeft ook een mannengroep die elke maan dagavond naar de gymzaal komt voor een warming-up en dan een balspel speelt. De groep is al vijf jaar actief en telt heren van 25 jaar tot boven de zestig. Ina Bolier heeft ook zitting in het activiteitencomité dat in Poortvliet is ontstaan op verzoek van de mid denstandvereniging die elk jaar de zomermarkt organiseerde. Volgens oud-Excelsior-voorzitter J. van Dij- ke (de lijnen zijn kort in Poortvliet) was het nodig dat een andere club de schouders zette onder het evene ment. „Het kwam steeds op dezelf de mensen neer. Er waren op den duur ook te weinig nieuwe ideeën, We hebben toen alle verenigingen aangeschreven en daaruit is een co mité gevormd dat allerlei activitei ten op touw zet. Niet alleen de jaar markt, maar ook het sinterklaas feest en koninginnedag." Van Dijke is lid namens de middenstandsver eniging. Bolier licht toe dat ze in het begin afgevaardigde was van Excelsior, maar dat die band officieel is losge laten. „Ik ben gewoon bestuurslid. Als er activiteiten zijn, doen we wel weer een beroep op de leden. Rina Bolier-Geuze en Andrea Hage werken momenteel aan het jubi leumboek dat op zaterdag 13 no vember tijdens de officiële viering van het 50-jarige jubileum wordt gehouden in de gymzaal aan de Burgemeet 19 in Poortvliet. Met een paar verkouden stemmen en een mede daardoor niet zo opti male voorbereiding was het resul taat boven verwachting. „Tijdens de uitvoering waren we zelf redelijk tevreden, terwijl we dat toch niet zo gauw zijn", zegt dirigent Jan Wes- dorp. „We hebben best een prestatie geleverd door o.a. exact op toon te eindigen. Het was ook een prachtige kerk met een schitterende akoes tiek." Er deden 22 koren mee uit heel Ne derland: mannen-, dames-, gemeng de, bejaarden- en jongerenkoren. De eerste prijs was een koperen luidklokje met afbeeldingen uit de muziek en een geldprijs van 500 gulden. Maar liefst 29 tienen en 13 negens vormden totaal de 407 pun ten. Naast Jo Ivens traden Kees van Houten en de Duitser Hans-Egon Dulks als juryleden op. Trinklied van Zoltén Kodaly werd als verplicht werk uitgevoerd en dat leverde drie keer 67 punten op. „Natuurlijk moet een koor met zo weinig stemmen bestaan uit alleen maar prachtig materiaal", zei Jo Ivens. Hij vond dat het moeilijke werk formidabel uitgevoerd was, met verve en met gevoel voor stijl. 'Rhytmisch perfektl', was de ziens wijze van Dulks. 'Bravo!', was ook de uitroep van Kees van Houten. „Zeer artistieke vertolking, rijk aan vele nuances, kleuren, karakterleg- gingen en met een groot inlevings vermogen in deze speciale stijl." Kritische noten waren er niet van de jury, die alleen negens en tienen uit deelde. Voor het keuzewerk was het puntenaantal met twee keer 69 en één keer 68 zelfs nog hoger. „Zel den hoorde ik zo'n fraaie mannen koorzang. Subliem!", aldus Kees van Houten. 'Een fantastische pres tatie, zeer zuiver', was ook de ziens wijze van Dulks. En Jo Ivens gaf Jan Wesdorp alle eer. „Een geweldi ge dirigent, want dat is het koor al tijd: wat de dirigent ervan maakt", schreef de juryvoorzitter in zijn rap port. De twee concoursnummers zullen vast en zeker te horen zijn op het jaarconcert dat het Smalstads man nenkoor zaterdagavond 23 oktober om acht uur geeft in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Het wordt weer een gevarieerd programma met klassieke, opera- en operettemuziek met medewerking van Bel Canto uit Bodegraven. Solisten zijn pianist Kees Bergman (winnaar van het Vonstelstede en het Petrofcon- cours), de sopranen Marjolein La- tour (toegelaten tot de masterclass van de grote tenor Carlo Bergonzi) en Gabriëlle Mouhlen (zij volgde de masterclass van het prestigieuze Bel Canto festival in Dordrecht), tenor Andries Bongers (voert in januari met het operakoor Ahoy La Traviata op) en bariton Toni Lozica (even eens verbonden aan het opera-in- Ahoy-koor). Drie van hen hebben ook opgetreden in het Tros-televi- sieprogramma Una voce particolare van Ernst Daniël Smit. Het Smal stads mannenkoor heeft het reper toire aangepast bij dit luchtige pro gramma. Een belangrijk onderdeel van het tweede gedeelte na de pauze is de wisseling van dirigent. De SGP wil de tarieven voor de ge meentelijke welzijnsaccommoda- ties (zoals dorpshuizen en sportvel den) verhogen met 10 procent, met uitzondering van de zwembaden. In het verslag van de commissie mid delen stond vorige week dat de SGP de tarieven voor de zwemba den wil verhogen. Dit was niet juist. De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de koninklijke Nederlandse ja gersvereniging (KNJV) wordt per 1 januari opgeheven. De wildbeheer eenheid Tholen/Sint-Philipsland, die in zijn geheel lid wordt van de lande lijke KNVJ, neemt de taken over. Bijna alle jagers in het gebied zijn ook lid van de wildbeheereenheid. De KNJV-afdeling kwam in 1972 tot stand uit de Thoolse jagersvereni ging. De opheffing gaat gepaard met een feestavond voor de 100 leden, op 3 december. De reorganisatie houdt verband met de flora- en faunawet die volgend jaar in werking treedt. Alle wildbeheereenheden in Zeeland zullen vervolgens één faunabehecr- eenheid vormen en dit platform gaat onder meer met de provincie onder handelen over het afschot- en ver gunningenbeleid. Als begin november de grondgebrui kers in het ruilverkavelingsblok Poortvliet hun nieuwe grond krijgen, heeft dit voorlopig geen gevolgen voor de jagers. De bestaande jacht- huurcontracten op de huidige perce len vervallen namelijk niet. In de sta tuten van de wildbeheereenheid staat onder meer dat de leden geen jacht zullen huren binnen het jachtveld van medeleden. Dit najaar is de jacht op ganzen en smienten gesloten. De hazen- en fazantenjacht wordt 15 ok tober geopend. Met name door het goede weer zijn deze wildsoorten in het veld volop aanwezig. De Thoolse hoofdingelanden J.M. Aarnoudsc uit Oud-Vossemeer en M.A. van Beek uit Sint-Annaland stemden voor, evenals gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk Hoofdingeland J.L. Noom uit Scherpenisse was niet aanwezig. Er waren slechts drie tegenstemmers: A.J. de Kok (ingezetenen) uit Goes, J. Roodenburg (gebouwd) uit Vliss- ingen en C.M. van der Weele (inge zetenen) uit Colijnsplaat. Zij hiel den teveel twijfels over en zagen nog diverse grote risico's ten aan zien van de grondwerving, ruimte lijke ordening procedures en tijdige oplevering van de nieuwbouw in Middelburg, alsmede de verkoop van het huidige pand in Goes. Ook verschillende voorstemmers bleven met vragen zitten en daarom spoor den ze het dagelijks bestuur aan om in de gesprekken met Middelburg alle risico's voor het waterschap uit te sluiten. „Maar hoe zeer het me ook spijt om uit Goes weg te gaan, het verschil van 11 miljoen gulden ten opzichte van de andere nieuw- bouwplannen geeft de doorslag. Anders zou de burger het gelag moeten betalen en dat kunnen we niet verkopen", zei mevr. J.J. Nieu- wenhuyse-de Schipper (ingezete nen) uit Nisse. De drie Tholenaren mengden zich niet in de discussie. De grond in Middelburg, die nu nog in eigendom is bij de Nederlandse Spoorwegen en de provincie, wordt door de gemeente voor 1 gulden aan het waterschap beschikbaar gesteld. De gemeente bouwt daar namelijk zelf eerst een parkeergarage en daar bovenop kan het waterschapskan toor komen. Drs. G.R. Heerebout (ingezetenen) uit Kloetinge noemde Middelburg .buitengewoon gene reus.' „Maar we moeten zekerheid hebben, dat de grond tijdig beschik baar is. Dat risico moet niet voor ons zijn, dat dient het waterschap uit te sluiten! Ik hecht aan een resul taatverplichting van Middelburg" Roodenburg noemde het een onze ker punt, dat de plaatsen in de toe komstige parkeergarage voor vijf jaar toegezegd zijn. Hij wilde over twintig jaar zekerheid. Meerdere hoofdingelanden zagen de beslis sing van dinsdagavond meer als een principebesluit dan een definitieve afronding van de discussie omdat er nog zoveel haken en ogen aan de verhuizing vastzitten. Onder meer ook de waarde van het huidige pand in Goes. Volgens De Kok geeft de taxatie voor de onroe rende zaakbelasting 8,1 miljoen gulden aan, terwijl het dagelijks be stuur er de boekwaarde van 16 tot 17 miljoen gulden voor denkt te vangen. Hij had daar ,zeer grote twijfels' over. Gezworene financiën J. Hoekman (ingezetenen) uit 's Gravenpolder zei echter vol goede moed te zijn. „Er lopen al verschillende onder handelingen over de verkoop." Hij wilde ook niet zozeer verkoopprij zen vergelijken, maar alles in een breder verband zien. „Je moet het kostenniveau van de huisvesting bekijken. De financiële kaders van deze verhuizing liggen vast en daarbinnen moeten we onderhande len." En dat is nog een lange weg, maak te dijkgraaf W.A. Gosselaar duide lijk. Hij verzekerde, dat het wensen- lijstje van het dagelijks bestuur nog langer is dan de vraagtekens die de hoofdingelanden hadden opge somd. „Alles moet in een overeen komst geregeld worden en ik ga er van uit, dat de gemeente Middel burg haar uiterste best zal doen om alles op tijd te regelen. Zowel de oplevering van de grond, de proce dures volgens de wet op de ruimte lijke ordening, de bouw van een parkeergarage, e.d. Boeteclausules zijn daarbij mogelijk." Er vond nog een hoofdelijke stem ming plaats over de financiële dek king van het verhuisplan. Hoekman wilde - gezien het wegvallen van de grondkosten - de eerste zeven jaar niet afschrijven(aangeduid als optie 3). Daarmee wordt pas begonnen, wanneer de waarde - die bij het be gin op 36,5 miljoen gulden wordt gesteld - gedaald is tot 30 miljoen gulden. De eerste zeven jaren heb ben de inwoners daar voordeel van omdat pas het achtste jaar tariefstij gingen in verband met de huisves ting nodig zijn. Een aantal hoofdin gelanden kozen voor optie 4, waarbij al vanaf het eerste jaar op het Middelburgse complex wordt afgeschreven, zodat het voordeel van de grond over een langere pe riode wordt uitgesmeerd. Nadat de peiling bij handopsteken niet duide lijk werd, volgde hoofdelijke stem ming. Een nipte meerderheid van 17 leden was voor optie 3. Onder hen het dagelijks bestuur inclusief ge zworene Mol. Zestien hoofdinge landen, onder wie Aarnoudse en Van Beek, gaven de voorkeur aan de optie 4, door Heerebout omschre ven als een .degelijke financiering.' Hoekman zei echter, dat het nage slacht niet belast wordt met optie 3. Bovendien staat de accountant ach ter deze dekkingsmethode, waarbij pas in 2011 afgeschreven gaat wor den. Middelburg bleek dinsdagavond als enige optie overgebleven te zijn omdat de projectontwikkelaar die nieuwbouw in het Bekhofgebied had aangeboden, zijn offerte had in getrokken. Hij wilde niet wachten tot na de vergadering van het water schap. De hoofdingelanden waren er niet van onder de indruk, al reali seerden sommige zich wel, dat Zeeuwse Eilanden nu volledig van de gemeente Middelburg afhanke lijk is. „We hebben één eitje over en ik heb nog steeds enige twijfels over de kwaliteit van de haan", zei Heerebout. Verschillende hoofdingelanden dron gen er bij het dagelijks bestuur op aan om in een voorlichtingscam pagne de inwoners beter uit te leg gen, waarom het waterschap zo kort na de fusie het kantoor Goes al gaat verlaten. De 11 miljoen gulden ver schil in bouwkosten en het niet ver hogen van tarieven is uit te leggen, maar dat het kantoor na drie jaar al te klein is, dat levert bij de bevol king nog steeds vragen op, zo werd gezegd. De dijkgraaf had geen moeite om via de afdeling commu nicatie zoveel mogelijk duidelijk heid te scheppen voor de inwoners. „Maar als de burger niet meer lasten hoeft te betalen voor deze verhui zing, is dat helder." De extra kosten voor het personeel kwamen nog even aan de orde. In de stukken stond daarover geen concreet bedrag genoemd, terwijl bijvoorbeeld de Thoolse ambtena ren die nu in dienst zijn, straks een (tijdelijke) vergoeding voor de extra reiskosten naar Middelburg ontvan gen. Volgens Hoekman vallen die fi nanciële gevolgen wel mee omdat 51% van het kantoorpersoneel op Walcheren en Noord-Beveland woont. De meerderheid zit dus dichterbij het nieuwe kantoor in Middelburg. De keuze voor een andere stand plaats dan Sint-Maartensdijk voor een ambulance op Thoolse grondge bied zou verdedigbaar kunnen zijn. Dat schrijven burgemeester en wet houders in een reactie op het stand punt van de SGP in de algemene be schouwingen dat de smalstad als standplaats gehandhaafd dient te worden. Weliswaar benadert Sint- Maartensdijk het geografische cen trum van de gemeente, maar dat is volgens b. en w. niet het enige rele vante criterium. Door de bevol kingsconcentraties bij de afwegin gen te betrekken, zou een andere mogelijkheid net zo goed te verde digen zijn, aldus b. en w. Skeeleren in 't Bosje was één van de onderdelen van de sponsoractie van de stichting christelijk jeugdwerk Tholen. Met een sponsoractie hebben jon geren van de stichting christelijk jeugdwerk Tholen 1000 gulden bijeengebracht. Het geld is be stemd voor de herinrichting van de kerkzaal van de Gereformeer de Kerk in Tholen. De jongste kin deren gingen touwtje springen en skeeleren, terwijl een andere groep vanaf de muziektent op de Markt liederen ten gehore bracht. Weer anderen deden aan een sur vival mee en de oudste leerlingen uit het basisonderwijs pakten een grote step en reden daar zoveel rondjes mee als ze konden. De clubleden uit het voortgezet on derwijs houden later nog een sponsoractie voor hetzelfde doel. De gereformeerde Ichtuskerk aan de Doelweg is aan renovatie toe. Het van oorsprong oude gebouw werd in de jaren '70 drastisch ge moderniseerd (overigens niet tot genoegen van allen). De oude preekstoel maakte plaats voor een marmeren exemplaar dat nu op zijn beurt weer het veld zal rui men. Uit een maquette die eerder al te zien was op de braderie (waar een werkgroep ook actie voerde voor het project), blijkt dat er een flinke verandering gaat plaatsvinden. Zoals gezegd zal de preekstoel worden gesloopt. De kerkbanken verdwijnen groten deels en er komen stoelen voor in de plaats. Verder wordt de zaal een kwartslag gedraaid waardoor het nieuw te maken liturgisch cen trum (met het spreekgestoelte) te gen de lange kant wordt gemaakt. Verder wordt er schilderwerk ver richt, komt er een nieuwe geluids installatie en zal er ook aan wand- bekleding het nodige gebeuren. Voor de operatie was nog ruim 50.000 gulden nodig. Daarvan is inmiddels dik 41.000 gulden bij el kaar gebracht via onder meer ac ties die georganiseerd zijn door de speciale werkgroep 'Samen sterk voor een mooie kerk'. Men hoopt dit winterseizoen nog met de werkzaamheden te kunnen begin nen en in totaal zal het karwei (als het meezit) zo'n twee maanden in beslag nemen. Gedurende de ver bouwing blijft de kerkzaal be schikbaar voor de erediensten. Van Dis is de leidende stem van het koor en treedt vaak als solist op. Bovendien is hij tweede dirigent. „Het dirigentschap bij het mannen koor is dus niet helemaal nieuw voor me. We hebben diverse con certen samen voorbereid en ik heb ook een aantal keren waargenomen voor Wesdorp, zowel repetities als concerten." Voor de nieuwe dirigent is de wis seling niet helemaal een verras sing. „We hebben bij het koor een werkgroep die zich heeft gebogen over de plannen voor de toekomst. Waar willen we na 2000 naar toe?" Die invulling sloot precies aan bij de wensen van Kees van Dis, die op zoek was naar een koor dat kon beantwoorden aan zijn ambities. In Dinteloord was hij muzikaal uitge keken. „Ruim een jaar geleden heb ik tegen het bestuur van Deo Can- temus gezegd, dat ik wilde stop pen. Op 19 november a.s. is het ju bileumconcert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan en dat is te vens mijn afscheid. Daar ben ik ze ventien jaar dirigent geweest." In Sint-Philipsland leidde hij nog acht jaar Maranatha, dat inmiddels op geheven is, en Van Dis is in zijn woonplaats nog dirigent van de ge zamenlijke cantorij van de Her vormde Gemeente Immanuël en de Gereformeerde Kerk. In tegenstelling tot autodidact Jan Wesdorp volgde Kees van Dis di verse opleidingen. Zo doorliep hij bij Hans Smout in Bergen op Zoom de driejarige SMK-oplei- ding voor amateurdirigent. Bij Frans Schouten in Breda vervolgde hij met de cursus koorscholing. Daarna bij Frans Moonen in Delft de cursus koor en orkest en vorig jaar deed Van Dis in Apeldoorn mee aan een workshop met de En gelse dirigent Richard Marlow. Als vaste koorzanger valt Kees van Dis weg door zijn nieuwe taak bij het Smalstads mannenkoor, maar de solo's wil hij nog blijven doen. In Dinteloord combineert hij dat ook met zijn dirigentschap. Bas Arie van de Ree neemt de plaats in van Kees van Dis. „Een verster king bij de baritons en tweede bas sen zou welkom zijn", zegt de nieuwe dirigent, die de lat hoger legt dan de eerste prijs van zater dag op het concours in Aarle-Rix tel. „Dat was een prestatie van for maat waarmee we erg blij waren. Een prachtige afsluiting ook voor Jan Wesdorp. Maar dit was Aarle- Rixel. Er is ook nog het Neder lands koorfestival in de Doelen te Rotterdam en het internationaal korenfestival in Musis Sacrum te Arnhem." Daar de top bereiken be hoort tot de doelstellingen van de nieuwe dirigent van het Smalstads mannenkoor. Kees van Dis. De commissie gemeentelijke ontwik keling heeft opnieuw aandacht ge vraagd voor de positie van maatschap Deurloo in Poortvliet. Dit agrarische bedrijf dreigt zo'n vier hectare grond te verliezen voor de uitbreiding van het bedrijventerrein aan de oostkant van de Paasdijkweg. Dat een bedrijf in zijn voortbestaan bedreigd wordt, kan volgens de PvdA niet de bedoe ling zijn van een zaak van algemeen nut. Meerdere commissieleden dron gen aan op compensatie of een scha devergoeding. Wethouder K.A. Heij- boer heeft Deurloo al bezocht om samen een aantal zaken op een rij te zetten. „Meestal gebeurt dat in een later stadium, maar we hebben er voor gekozen om dit naast de plano logische procedure te doen", aldus de wethouder. Deurlix) is één van de ondernemers die bezwaar hebben gemaakt tegen de herstructurcringsnota voor het be drijventerrein Poortvliet. Een andere is transportbedrijf De Groen, waar voor in de visie van het gemeentebe stuur geen plaats is op het toekomsti ge terrein noch elders in het dorp. VVD en SGP vroegen hier aandacht voor. Het derde bezwaar is van fami lie Poot uit de Schapenweg. Dat de ingediende bezwaren niet-ontvanke- lijk werden verklaard omdat proce dureel gezien ze te vroeg zijn (hoe wel in een publicatie per abuis de mogelijkheid van het indienen ervan was gepubliceerd), had de instem ming van de commissie. Wethouder W.C. van Kempen gaf aan dat de be zwaren in het dossier blijven zitten en in procedure zullen worden genomen als de inspraak aan de orde komt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7