„Maak Tholen aantrekkelijk voor alle verkeersdeelnemers" „Ik hoop dat er een soort 'vrienden van 't Lamsoortje' zal ontstaan" VaÉrWijk Verburah Secretaris N.J.G. Jansen van ondernemersvereniging krijgt lintje Voorzitster C.A. van der Zwan bij opening kinderboerderij: Champagne Eilandenkoor bij zangavond in Poortvliet 36 zieke iepen Vierde keer kerstmarkt in Meulvliet ukeits Crusio Donderdag 14 oktober 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 In het bijzijn van familie en leden van de Thoolse onder nemersvereniging is drogist N.J.G. Jansen uit Tholen za terdagavond benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nas- sau. Sinds 1969 vervulde hij diverse bestuursfuncties in middenstandsverenigingen. Handje helpen Hoenderhok Geen winkelstad Wakker blijven Stoppen Veel tegenslag LOP, POP en ROP Volhouden Touwtrekken Verkeersremmers Ten Ankerweg h.V. specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Hoewel Jansen het wat ideeën over Tholen betreft niet altijd eens is met de burgemeester, was hij wel verguld met de koninklijke onderscheiding. Eigenlijk was het een feestavond ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de ondernemersvereni ging Tholen. In Hof van Holland stonden dan ook een riant buffet en de nodige drankjes gereed. Een niets vermoedende Jansen zat voor aan, samen met de voor deze gele genheid uitgenodigde burgemeester H.A. van der Munnik en wethouder R. Ravensteijn van economische za ken. In een kort welkomstwoord sprak voorzitter mevr. J.L. Aal- brechtse-Tichem nog even over de oprichters. De toenmalige winke liersvereniging Tholen werd opge richt door J. Tichem, J. Heuseveldt, A. de Bruin en H. Nelisse. Van hen is alleen de laatstgenoemde nog in leven, maar hij was verhinderd we gens ziekte. Wel waren de echtge notes van De Bruin en Tichem aan wezig. „Toen waren er nog vele winkeltjes in Tholen en de mensen deden rustig wandelend hun bood schappen. Nu moet het allemaal snel met de auto. Laten we ons dan ook samen inzetten voor een leven de middenstand in Tholen." Burgemeester Van der Munnik had een tweeledige functie. Eerst hield hij zijn toespraak voor het 40-jarig bestaan van de vereniging, alhoewel Jansen wat argwaan moet hebben gekregen toen Van der Munnik zijn ambtsketen omdeed en toen hij zijn twee dochters met aanhang binnen zag komen. „Geen koperen, zilve ren of gouden jubileum, maar het veertigjarig bestaan. Dat achtste lustrum laat u niet geheel onopge merkt voorbijgaan. U zult uw rede nen ook wel hebben om niet nog tien jaar te wachten tot u goud heeft bereikt", begon Van der Munnik. „U zult ongetwijfeld de jaren van de ondernemersvereniging aan u voorbij hebben laten gaan. Dan is er in die 40 jaar meer veranderd dan in langere tijd daarvoor. Tholen-stad groeide en groeide en kreeg de daarbij behorende voorzieningen. Maar het aantal ondernemers in de stadskern nam in aantal af. Want er is als ondernemer slechts een boter ham te verdienen (en het liefst met enig beleg) als er voldoende klanten zijn die ook blijven komen. Je zou dan ook kunnen zeggen: de praktijk wijst vanzelf uit welke zaak levens vatbaar is en welke niet. De onder nemer kan die praktijk echter in een voor hem gunstige zin een handje helpen." De burgemeester doelde daarmee op uitbreiding, modernise ring en soms verplaatsingen van winkels. Hij dacht dat het aantal winkeliers de laatste tijd wel stabiel bleef. „Via allerlei acties probeert de on dernemersvereniging de aandacht van het publiek te vestigen op de di versiteit en kwaliteit van de win kels", aldus Van der Munnik, die echter ook het initiatief noemde van zo'n 18 winkeliers die geen lid zijn van de ondernemersvereniging en een 'halloween' organiseren. Overi gens houdt de ondernemersvereni ging precies zo'n zelfde actie onder de noemer 'moonlightshopping'. De burgemeester haalde ook nog aan dat veel ondernemers sponsor zijn van verenigingen. „En als je die bedragen bij elkaar optelt, moet je daar niet te gering over denken. Nee, wat dat betreft, ziet het er aar dig gezond uit. Er is reden om dankbaar te zijn over de afgelopen veertig jaar. Maar op dit moment kan een blik op de nabije en verdere toekomst ook geen kwaad. Allerwe gen wordt bijvoorbeeld aangeno men dat de supermarkt (Cl000 - red.) knel zit in het centrum en op niet al te lange termijn verplaatst moet worden. Dat heeft tot dusver de nodige voeten in de aarde gehad, maar het zal er toch van moeten ko men." En toen gooide de burgervader de spreekwoordelijke knuppel in het hoenderhok. Hij bracht het verkeer in de stad weer eens naar voren. „Dat vraagt blijvende aandacht. De vraag is wat je daarmee aan moet. Ik vind dan ook dat de onderne mersvereniging niet slechts de kor- te-termijnzaken moet blijven op pakken, maar (hoe moeilijk dat ook is) ook over de toekomst van het centrum van de stad Tholen moet nadenken en niet benauwd zijn om daarover met elkaar én met andere belangstellenden en belanghebben den te brainstormen", aldus Van der Munnik. „Bijvoorbeeld over de vraag wat je met de belangrijke po tenties van Tholen op toeristisch-re- creatief en cultureel gebied aan zou kunnen. Het niet willen, niet kun nen, geen tijd hebben en weet ik al niet wat voor mitsen en maren zijn gauw gezegd, maar bekijk het eens van de positieve kant. Wat zou het op kunnen leveren? Regeren is vooruitzien, dat geldt ook voor on dernemers." En toen volgde dan toch de uitrei king van dc onderscheiding. Jansen krijgt het lintje (lid in de orde van Oranje-Nassau) voor 30 jaar werk in middenstandsorganisaties. Van 1969 tot 1988 was hij bestuurslid van de middenstandsfederatie Ei land Tholen en van 1988 tot 1998 voorzitter. Sinds 1982 was hij be stuurslid van de ondernemersver eniging Sint-Philipsland. Van 1969 tot 1972 was hij bestuurslid van de winkeliersvereniging Tholen en van 1972 tot 1992 was hij secretaris van de ondernemersvereniging. Vanaf 1992 kreeg hij daar nog het pen ningmeesterschap bij. De onder scheiden drogist kreeg uit handen van medebestuursleden M. van Tie nen en C. Bal een cheque van 1500 gulden overhandigd namens alle le den van de vereniging. „Je wilde al tijd al graag naar Kreta. Hiermee heb je alvast een eerste aanzet", zei mevr. Aalbrechtse bij de overhandi ging. Ook zijn dochters met hun echtgenoten en een kind waren aan wezig een feliciteerden Jansen met zijn onderscheiding. Hoewel Jansen zich vereerd voelde door de onderscheiding, kon hij er niet omheen te reageren op de toe spraak van de burgemeester. „Ik snap niet goed waarom ik een lintje heb gekregen. Op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk sta ik namelijk bekend als een lastig ventje", zei Jansen. In een geïmproviseerde toe spraak, waarin hij zijn relatie met drie burgemeesters in de afgelopen jaren (Van Boeijen, Baerends en Van der Munnik - red.) uiteenzette. Van Boeijen kwam daar het meest positief uit, gevolgd door Baerends die volgens de decorandus welis waar kwaad kon worden en zelfs met de vuist op tafel kon slaan, maar bij het afscheid toch altijd weer hartelijk was. De ondernemer staat echter wat op gespannen voet met de gemeente. „Onze winkel heeft eerder al op de lijst gestaan om te verdwijnen, terwijl ik zelf graag nog had willen uitbreiden op het pleintje voor de deur", zei Jan sen die ook geen voorstander is van de plannen van Van der Munnik om Tholen 'autovrij' te maken. „Ik heb tot nu toe alle verkeerscirculatie plannen meegemaakt. Tholen is ge woon géén winkelstad. Ja, twee da gen per jaar met de braderie, maar verder niet. Laten we zorgen dat él- le verkeersdeelnemers tevreden zijn." Later licht Jansen toe: „Tholen leent zich niet voor een winkelstad. De bedrijven zitten te ver uit elkaar om een goede binding te vormen. Natuurlijk wil de ondernemersver eniging graag een gezellig koopcen trum, maar het moet wel haalbaar zijn. We hebben bijvoorbeeld ook gekeken naar de kosten voor het aanbrengen van sfeerverlichting, maar dat kost een vermogen en dat is teveel voor onze leden. Als er geen auto meer mag komen in Tho len en als er dan twee supermarkten met een ruim parkeerterrein aan het Slachtveld komen, gaat er geen mens meer naar het centrum. We willen natuurlijk wel graag in ge sprek blijven. De winkelkracht van Tholen is sterker geworden, maar we hebben geen streekfunctie. Hal steren en Bergen op Zoom hebben dat wel. Als Tholen wordt afgeslo ten voor auto's, wordt de link naar Brabant sterker." In de bijna 32 jaar zelfstandig on dernemerschap die de 56-jarige Jan sen nu achter zich heeft liggen, is er veel veranderd. „Het aantal winke liers is gedaald. Bovendien waren de mensen vroeger honkvaster wat koopgedrag betreft. Nu moeten we het publiek op een andere manier benaderen." Maar de drogist is niet alleen negatief. „We hebben een tijd gehad dat we bij wijze van spreken overwogen om de jaarvergadering af te schaffen vanwege de lage op komst. Maar nu is de achterban groot en er wordt ook eerlijk en open gesproken op de vergaderin gen. Als ik iets zeg voor de onder nemersvereniging, dan weet ik dat ik gesteund wordt door de hele ver eniging", zegt Jansen die het niet erg vindt dat het er wel eens fel aan toe kan gaan op de jaarvergaderin gen. „Er moet ruimte zijn voor een eerlijk gesprek. We komen er altijd wel uit. Daar heb je een jaarverga dering voor; om te weten hoe je achterban werkt. Ik heb liever een goede reactie, dan dat men achter over zit en ja knikt." Zelfstandig ondernemer zijn is voor Jansen een kwestie van opletten. „Altijd wakker blijven en hard wer ken. Je moet niet op een uurtje kij ken en ook de vakanties zijn een probleem. Wantje moet per slot van rekening goede vervanging hebben. En met twee zaken (Tholen en Sint- Philipsland - red.) is het dubbel zo moeilijk. Maar als ik het over moest doen en ik wist wat ik nu weet, dan zou ik het toch weer doen. Mis schien wel een paar dingen anders." Ook de recente inpassing van een postagentschap in zijn winkel in Tholen, is een zeer bewuste keuze geweest. „Ik wist vanuit mijn posi tie in Sint-Philipsland, waar ik in mijn winkel al een agentschap had, dat er iets stond te gebeuren in Tho len. Je gaat dan wikken en wegen om te zien of het haalbaar is om het in huis te halen. Ik wist wat me bo ven het hoofd hing. Ik wilde ook verder kijken dan 1999. Je moet ook zorgen dat er klanten blijven komen en de loop in het centrum houden. Dan is zo'n postagentschap een goede aanvulling." Hoewel hij van plan was om al eer der met zijn werk voor de onderne mersvereniging te stoppen, gaat Jansen voorlopig nog even door. „Eigenlijk was de planning dat ik er vorig jaar (toen ik ook in de federa tie ben gestopt) mee op zou houden. Maar het bleek toch moeilijk om het werk ineens over te laten nemen door een ander. Mede doordat je zelf zoveel organiseert. Daarom heb ik gezegd dat ik het nog één periode doe. Dus dan zal ik in 2001 stoppen. Ik wel dan best nog wel als adviseur wat doen natuurlijk. Ik keer mijn rug er niet naartoe. Daar heb ik er teveel werk voor gedaan. Maar het vele werk en de verantwoording, daar wil ik nu wel vanaf. De jeugd moet het zaakje maar eens oppak ken. En dat kan ook best." Jansen mag dan wel niet meer de jongste zijn, maar zijn ondernemersgeest is hij nog niet kwijt. „Ik ben beslist nog niet van plan te gaan stoppen. Ik zou niet weten wat ik met mijn tijd moest doen." De paarden van T. Frigge hadden geen moeite de kinderschare van zijn plaats te krijgen. Als officieel genodigde - zoon Wil- co (6) was de naamgever van dc kinderboerderij - was de familie Mcnheere uit Sint-Annaland zater dagmorgen vol goede moed naar Sint-Maartensdijk gegaan om de opening van 't Lamsoortje mee te maken. Met een grote kater kwa men ze thuis. Heel boos waren ze. „De opening van de kinderboerderij was een bobofeest in plaats van een kinderfeest. Toen de mensen met witte boorden en stropdassen uitge sproken waren - zonder dat er mei één woord over de naamgever werd gesproken - zou je verwachten dal Wilco wel limonade en chips zou krijgen, maar de bladen met drank jes gingen voorbij. Toen we infor meerden, zei de bediende: lust hij dan champagne! Met De Casem- brootschool hadden we via een sponsorloop geld ingezameld voor 't Lamsoortje en dat moest ook maar koud op het gironummer wor den gestort. Er waren zaterdag nog enkele leraressen van De Casem- brootschool meegekomen en die moesten hun eigen koffie betalen. Het was gewoon schandalig. Onze Wilco was helemaal van streek. Met een zakje chips en een ijsje is hij weer wat bijgekomen", aldus Mcn heere. Het kinderkoor Sjaloom, het jonge renkoor Hananja - beiden uit Tho len - en het chr. gemengd Eilanden koor werken op 29 oktober mee aan een zangavond in de N.H. kerk te Poortvliet. De opbrengst van de avond, die om half acht begint, is bestemd voor de stichting Chr. hulp Oost-Roemenië. Het Eilandenkoor is een jaar gele den opgericht. Het telt 80 leden, waaronder tien tot vijftien Tholena- ren. Dirigent (en tevens tijdelijk voorzitter) is Peter Wildeman uit Tholen. Ook Ellen Kosten uit Sint- Philipsland maakt deel uit van het bestuur. Het interkerkelijke koor zingt vooral psalmen en geestelijke liederen. Elke maandagavond wordt er gerepeteerd in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nieuwe leden zijn nog steeds welkom en zoals bij veel ko ren kan men in het bijzonder man nen gebruiken. Inlichtingen bij El len Kosten, tel. 0167-576002. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft tot nu toe 36 zieke iepen aan getroffen op Tholen en Sint-Philips land. Samen met een aannemer is begonnen deze bomen op te ruimen. Vorig jaar telde het waterschap in onze gemeente 18 zieke iepen. Ge keken is uitsluitend naar bomen met een doorsnede van meer dan 20 cm. Zwabberend op hobbelfietsen openden een vijftal bestuurlijke kopstukken zaterdag de kinder boerderij en heemtuin 't Lams oortje. Ondanks het tegenvallen de weer kwamen er zo'n 1300 bezoekers naar de open dag. Te gelijkertijd werden de fietsroutes 'Van pontje naar pontje' en de 'Waterlandroute' officieel in ge bruik genomen. Er loopt om tien uur al heel wat geno digd volk rond op het terrein van 't Lamsoortje aan de Kastelijnsweg. De meeste gasten staan buiten of schuilen wat in de grote tent die vanwege het slechte weer is opgesteld. Alleen de 'vip's' houden zich op in de portoca- bins van 't Lamsoortje. Heren van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland dirigeren de auto's zoveel mogelijk naar een parkeerterrein van waar busjes de bezoekers naar de kin derboerderij en heemtuin vervoeren. De openingshandeling wordt uitge steld, want een aggregaat dat de stroom voor de broodnodige warmte en voor de geluidsinstallatie levert, is kapot. Een ander exemplaar wordt in allerijl gereed gemaakt. Maar dan is het toch zover. De 'bobo's' komen uit de portocabins en begeven zich met een 'hobbelfiets' naar het hek. Van daar rijden ze op het startsein van om- roepster E. Frigge-Hogesteeger (te vens secretaris van de stichting platform leelbaar platteland Tholen die het idee voor de kinderboerderij lanceerde) naar de finish. De eind streep wordt gevormd door een papie ren muur beschilderd door verstande lijk gehandicapten van 't Gors die 't Lamsoortje onderhouden als dagbe steding. Hoewel netjes in het pak, vermaken de heren zich prima op de fietsjes die onder het rijden op en neer hobbelen. Daarna is het tijd voor het 'serieuzere' werk, een serie toespra ken in de inmiddels weer van stroom voorziene tent. Vice-voorzitster mevr. A. Westerveld van de stichting platform leelbaar platteland Tholen noemt 't Lamsoor tje 'een voorbeeld van hoe je het plat teland leefbaarder kunt maken'. „Het is niet dominerend, maar een mooie aanvulling op wat er als is. En het speelt in op de wens van de burge meester om Tholen toeristisch attrac tiever te maken." Voorzitster C.A. van der Zwan van de stichting kinderboe- rij en heemtuin 't Lamsoortje (die het beheer op zich gaat nemen) tipt aan dat het geen gemakkelijke weg ge weest is. 't Lamsoortje is dan ook ten opzichte van de oorspronkelijk plan ning een jaar te laat geopend. Finan ciële problemen, maar ook een tekort aan mankracht speelde de organisatie parten. „Het is moeilijk geweest en we hebben veel tegenslag gehad. Het kost veel energie om zoiets van de grond te krijgen. Als het gegaan was zoals in onze dromen, dan stonden we hier nu niet in een tent, maar in een mooi hoofdgebouw", aldus mevr. Van der Zwan. Overigens is er al wel subsidie aangevraagd bij het ministe rie van LNV voor dat hoofdgebouw. „Als die er komt, betekent het echter dat het gebouw multifunctioneel zal moeten zijn. Het moet een educatief centrum zijn waar ook meerdere ver enigingen actief in zijn (de natuurver- cniging Tholen, het Zeeuws biolo gisch museum en de VVV hebben al interesse getoond). Het wordt een ge bouw met op de begane grond een educatieve ruimte en enkele stallen. Boven kan dan kantoorruimte worden ingericht en een deel voor exposities of ontvangst van groepen", zegt mevr. Van der Zwan. „Maar die subsi die van LNV is maar 50 procent. Dus de rest moet uil andere bijdragen ko men. En met de nu toegezegde bijdra gen van anderen (onder meer de pro vincie) zijn we er nog niet. Het is een uitdagend plan. Het bestuur staat voor een zware verantwoordelijkheid die wc niet alleen met z'n negenen en dc vrijwilligers kunnen dragen. Ik hoop dan ook dat er in de toekomst een soort 'vrienden van 't Lamsoortje' zal ontstaan om ons te steunen." Namens de provincie zou gedeputeer de G.J. van Zwicten acte de presence geven, maar om persoonlijke redenen is hij verhinderd. Hij wordt vervangen door J.I. Hennekeij die het goed vindt dat zo'n initiatief juist op Tholen is ontstaan. „Tholen leent zich goed voor plattelandsvernieuwing. Dit pro ject past daarin, maar ook bijvoor beeld de landschapscamping in Poort vliet (aan de Kruijtenburgsewcg - red.)." Volgens Hennekeij is de pro vinciale werkgroep nieuwe economi sche dragers bijna klaar met een nieuw rapport waarin plannen staan om de economische en landschappe lijke kwaliteiten van het platteland in Zeeland te verbeteren. „Het is voor het eerst in Nederland dat zaken zo expliciet in een regeling worden op genomen. Binnenkort wordt het rap port aan 'statencommissies en ge meenten voorgelegd", aldus de gedeputeerde. Hij spreekt verder nog over dc verwarring rond termen als LOP (landbouwontwikkelingsplan), POP (plattelandsontwikkelingsplan) en ROP (ruraal ontwikkelingsplan). „Eerst was er het LOP, maar dat was niet breed genoeg. Daarom bedachten Lies Hage (uit Schcrpenisse - red.), Peter dc Koeijer en Ali Wisse het POP waarbij ook niet-boeren aan bod kwa men. Hoewel Lies Hage gepionierd heeft om in Tholen een POP van de grond te krijgen, bleek dat een brug te ver. Dat is jammer, want Tholen had een slag voor kunnen zijn. Dat bete kent echter niet dat de gemeente nu de boot heeft gemist, maar men moet nu met de rest meelopen", volgens Hennekeij. De gemeente gaf destijds aan nog niet aan een POP te willen beginnen vanwege het vele andere werk dat nog gedaan moet worden, waaronder de herziening van het be stemmingsplan buitengebied. Het ROP is iets uit de koker van het mi nisterie van LNV. „Eerst zou het per provincie worden bekeken, later werd dat per landsdeel (Zeeland, Brabant en Limburg bijvoorbeeld).' Maar de nieuwe minister van landbouw heeft het naar zich toegehaald en vindt dat er slechts één ruraal ontwikkelings plan voor heel Nederland moet ko men. Tholen kan ook inbreng krijgen in dat ROP via projecten als vitaal platteland. Ga die uitdaging aan", zo spreekt Hennekeij richting de ge meente. Burgemeester H.A. van der Munnik neemt figuurlijk zijn petje af voor de prestatie van de stichting platform leefbaar platteland Tholen. Maar hij zegt erbij dat het in stand houden en verder ontwikkelen van dit project vers twee is. „Als u de eerste vijf jaar het hoofd boven water weet te hou den. dan zit je meestal wel goed. Dat heeft de praktijk uitgewezen. Als dat lukl, dan is dat een nog grotere kroon op uw werk dan dc totstandkoming van de kinderboerderij en heemtuin. Het is een mooie aanvulling op de re creatieve elementen in Tholen", aldus de burgemeester die als voorbeelden van gemeentelijke inspanning om aan recreatie iets te doen de aanleg van strandjes en fietspaden noemt. „We voeren een voorzichtig toeristisch-re- creatief beleid. We willen graag zaken in een rustig tempo en met eigen geld voor elkaar krijgen." 't Lamsoortje kreeg als cadeau bij de opening een lindeboom cadeau. „Die past precies in Tholen. Het is een symbool van ge luk en voorspoed. Hij kan ongeveer 30 meter hoog worden en honderden jaren meegaan, dus u weet wat uw toekomst is", merkt Van der Munnik op. Dijkgraaf W.A. Gosselaar van water schap Zeeuwse Eilanden is ook van de partij. Hij legt uit dat het water schap zich bezint op hoe het de vol gende tien jaar verder moet. In elk ge val noemt Gosselaar twee doelstellin gen op. Ten eerste: dingen doen die de burger direct ten goede komen. „Een voorbeeld is hoe je de zuive ringsinstallaties van het waterschap en de rioolsystemen van de gemeente beter op elkaar af kunt stemmen. In Tholen zijn we daar druk mee bezig en we denken er een besparing van zes miljoen per jaar mee te kunnen halen", zegt de dijkgraaf die als twee de doelstelling noemt dat het water schap betrokken wil blijven bij de maatschappij. „Hoe kunnen wij een rol vervullen in initiatieven als hier? Onze hoofdtaak is natuurlijk het zor gen voor de dijken. Zorgen dat we droge voeten hebben, maar wat nog meer? Bijvoorbeeld dijktuinen die we op Tholen hebben aangelegd. Niet al leen wordt er gekeken naar de beste steensoorten voor dijkbekleding, maar ook naar die stenen waarop wie ren het beste groeien. Een stukje zorg voor natuur en recreatie (we hebben ook een informatiebord bij de dijktui nen weggezet) hoort erbij. Verder kij ken we natuurlijk naar de veiligheid op de wegen. En ook wat wegen be treft, kunnen we inspelen op behoef ten op het gebied van recreatie en toe risme." Het is een lange rit voor de toehoor ders die - aangekondigd door L. Troost - zeven sprekers voor de kie zen krijgen. W.Z. van der Meer van staatsbosbeheer ziet dat ook, en kon digt zichzelf dan ook aan als de zo veelste in de rij 'blauwe-blazer-spre- kers'. In het kader van het 100-jarig bestaan en het thema 100 jaar natuur voor iedereen' werkte ook staatsbos beheer mee aan de totstandkoming van 't Lamsoortje. Net als de landin richtingscommissie Stavenisse, die wordt vertegenwoordigd door voor zitter G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vosse- meer. Hij houdt het kort en refereert aan wat de landinrichtingscommissie en de dienst landelijk gebied voor 't Lamsoortje hebben gedaan. Beplan ting (aanleg en een tijd lang onder houd) en grondwerk vormen daarvan de hoofdmoot. Ook het naambord (ontworpen door A.G.M. Sauter uit Tholen) werd geschonken door de commissie. Opvallend is dat daarbij de bedenker van de naam 't Lamsoor tje niet wordt genoemd (Wilco Men- heere uit Sint-Annaland). Het weer toont zich deze dag niet van zijn beste kant. Maar terwijl voorzit ster Van der Zwan de hoge heren rondleidt langs de hokken, weiden en stallen, komt er al het nodige publiek op de open dag af. Paarden spelen daarin een belangrijke rol. De huifkar rijdt continue en de hoefsmid mag zich ook in een grote belangstelling verheugen bij het beslaan van haflin- gers. Natuurwandelingen en allerlei activiteiten voor met name jongeren, zoals nestkastjes timmeren, kunstkoe melken en kleien, vallen in goede aar de. Pluvius houdt verder de kranen re delijk dicht en echt koud is het ook niet, dus nemen veel mensen toch de gelegenheid te baat om een kijkje te komen nemen. De auto's staan dan ook langs de Kastelijnsweg tot aan de Groenedijk geparkeerd. Er is ook rui me aandacht voor het africhten van honden en het schapendrijven. Voor de jeugd is toch wel het optreden van T. Frigge als menner van een romein- se strijdwagen heel bijzonder. In stijl gekleed laat Frigge de wagen over het natte gras denderen. Later die middag is er nog een leuk evenement voor de kinderen. Frigge (inmiddels weer ge woon in parka en geruite pet) organi seert een touwtrekwedstrijdje tussen de kinderen en twee haflingers. Na enkele pogingen, moeten de zestien kinderen concluderen dat er toch heel wat meer trekkracht voor nodig is om de twintig jaar oude paarden tot staan te brengen. Al met al is vice-voorzit ster Westerveld van de stichting plat form leefbaar platteland Tholen heel tevreden. „Het is allemaal heel goed verlopen met veel publiek. We zijn blij dat dit 'ei' eruit is." Maar de stich ting gaat verder naar het volgende plan. Men is bezig met de verharding van de ijsbaan in Sint-Annaland en is betrokken bij het opzetten van een steunpunt voor vrijwilligers. „Werk genoeg", besluit mevr. Westerveld. Voor de vierde keer organiseert de stichting Thoolse evenementen en promoties (Step) een kerstmarkt. Sporthal Meulvliet in Tholen zal op 11 december helemaal in kerstsfeer worden gebracht. Zo'n vijftig stand houders denkt de organisatie te kun nen verwelkomen. Verder wordt een gezellig terras ingericht, waarom heen muzikanten en koren optreden. En ook dit keer zal de kerstvrouw cadeautjes uitdelen. Step wil graag in contact komen met mensen en bedrijven die met een stand willen staan, en met mensen die deze dag een optreden - in kerstsfeer - willen verzorgen. De verkeersremmers in de Ten An kerweg in Tholen, ter hoogte van de splitsing met de Simon Lindhout- straat, worden nog deze week weg gehaald of anders volgende week. Wethouder K.A. Heijboer heeft dat gezegd in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling. Er zal niet meteen iets voor in de plaats komen, eerst wordt aangekeken hoe het verkeer zich daar afwikkelt. Met die mede delingen beantwoordde de wethou der volledig aan de wensen van de commissie. Als er later alsnog een maatregel nodig is, zou dat niet de aanleg van een verhoogd plateau moeten zijn maar het plaatsen van 'poortjes', gaf het CDA alvast een schot voor de boeg. De SGP is voor stander van snelheidscontroles door de politie. Verder wil deze partij we ten of de gemaakte kosten op de aan nemer verhaald kunnen worden. „Er is geen sprake van aansprakelijk heid", reageerde chef openbare wer ken W.A. Blaas. „Uw commissie en de gemeenteraad hebben destijds be sloten om de reconstructie zo uit te voeren. Bovendien zijn de drempels goed, alleen het gebruik door het verkeer is niet correct." Vanaf het moment dat de remmers er liggen, klagen omwonenden dat ze overlast ervaren. Vooral trillingen. Ook recent nog schreven ze hierover een brief naar de gemeente. De RPF/GPV greep de discussie aan om te informeren naar het beleid ten aanzien van verkeersdrempels in heel de gemeente. Heijboer ging op die vraag echter niet in. KEUKENCENTRUM KEUKENCENTRUM Steenbergseweg 85, Lepelstraat Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. OI64 - 237940 fax 24S360 '0j~, Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 3