Verrassende dirigentenwisseling bij het Smalstads mannenkoor wrnmc m 17-jarige komt om het leven bij frontale botsing taxibus en scooter Delta Noord ver onder de maat volgens inspecteur Te weinig leden voor splitsing van vermogen ^1 IV AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 10e Zeeuwsegezinsbeurs ■J'/ïfa 20 21 23 24 Bloed geven in Sint-Philipsland Veel bekeuringen ondanks camera Jan Wesdorp geeft na 22 jaar leiding over aan Kees van Dis R. van 't Hof uit Sint-Maartensdijk aangereden bij Scherpenisse Donderdag 14 oktober 1999 55e jaargang no. 48 Sint-Annalander betrokken bij grote hypotheekfraude „Het klinkt veel mensen ongeloofwaardig in de oren en ook thuis was er eerst onbegrip bij mijn vrouw en kinde ren, maar ik doe het voor het koor. Dat Smalstads man nenkoor kan nog meer, maar dan moet er iemand voor staan met meer kennis dan ik heb. En dat is Kees van Dis, een muzikale kerel met vele muzikale capaciteiten. De kwaliteit van het koor staat voorop, niet mijn diri gentschap." Zo ligt Jan Wesdorp zijn verrassend terug treden als dirigent van het Smalstads mannenkoor toe. Tijdens het jaarconcert op zaterdag 23 oktober in de Vos- senkuil geeft Wesdorp de leiding over aan bariton Van Dis. Een unieke dirigentwisseling binnen het eigen koor. Niet gauw halleluja Tenor College wil aansluiten bij ambulance Brabant Onder de maat Buitenwoon lastig Brabant goedkoper Deze week De afdeling Tholen/Sint- Philipsland van het Rode Kruis kon dinsdagavond tijdens de buitengewone algemene vergadering geen beslissing nemen over het voorstel van het bestuur om het vermogen van de vereniging te split sen. Voor dit besluit was tweederde van het aantal leden nodig. De afdeling heeft ruim 1400 leden, maar er waren slechts ze ven leden aanwezig. G. Moerland nieuwe penningmeester Rode Kruis Tijdens de herfstvakantie 20 t/m 24 okt. Zeelandhallen Goes Harmsen gestopt Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad1 voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 54-jarige F. van L. uit Sint-An- naland is één van de vijf verdachten bij een hypotheek- en kredietfraude. Samen met de 40-jarige H.R. uit Waalwijk, de 36-jarige F. van R. uit Sprang-Capelle, de eveneens 36-ja- rige A.K. uit Kaatsheuvel en de 37- jarige M.U. uit Tilburg zou hij vals heid in geschrifte hebben gepleegd. „Er werden vanaf medio 1998 valse gegevens verstrekt over de inko mens van mensen die een hypo theek, krediet of levensverzekering afsloten", zegt de persofficier van justitie van de rechtbank in Breda. „Zo werden tientallen hypotheken veel hoger afgesloten dan normaal zou gebeuren. De schade loopt in de tonnen." De vijf opereerden met zelfstandige bureautjes en rekenden bij de ko pers bemiddelingskosten en ontvin gen van banken provisies. „Het on derzoek draait nog op volle toeren", zegt de persofficier, die over ,een paar belangrijke en enkele minder belangrijke verdachten' spreekt. Van L. werd vorige week dinsdag ochtend in alle vroegte aangehou den. Aan de voor-, achter- en zijkant van het onlangs grondig verbouwde monumentenpand waren politie mensen in burger aanwezig. Com puters en administratie werden in beslag genomen. Diezelfde ochtend werden op nog acht andere plaatsen huiszoekingen verricht. Dit gebeur de door het assurantie recherche team van de economische controle dienst en het interregionaal fraude team Zuid. De zaak kwam aan het licht toen banken aangifte deden van de hypo theek- en kredietfraude. De persof ficier kon nog niet zeggen, welke instellingen de dupe zijn geworden van de praktijken van de verdach ten. Vrijdag werden de vijf verdach ten voorgeleid bij de rechter-com- missaris in Breda. Van L. werd dinsdag weer vrijgelaten. Hij ves tigde zich vorig jaar uit West-Bra bant in Sint-Annaland. Na daar eerst een tijdelijke woning betrok ken te hebben, kocht hij een monu mentenpand en liet dat helemaal op knappen. Het Brabantse fraudeteam zet het onderzoek voort; nieuwe aanhoudingen worden niet uitgeslo ten. In dorpshuis De Wimpel te Sint- Philipsland organiseert het Rode Kruis morgenavond (vrijdag) de laatste bloeddonoravond van dit jaar. Alle gezonde mensen tussen de 18 en 70 jaar kunnen een halve liter bloed afstaan. Op de oproepkaarten werd per abuis een opkomsttijd af gedrukt. Maar het Rode Kruis zegt dat men zich hier niet per se aan hoeft te houden. Men kan tussen half zeven en negen uur terecht in De Wimpel. De eerstvolgende bloeddonoravond staat gepland op 21 januari, wederom in Sint-Phi lipsland. Schijnbaar leren de Tholenaren niet erg veel van de veelvuldige verkeerscontroles van de politie. Hoewel het aantal bekeuringen in de afgelopen weken wel iets zakte, werden er deze week weer meer uitgedeeld dan daarvoor. Van maandag tot en met zondag wer den er 335 processen verbaal uit gedeeld voor snelheidsovertredin gen en 378 voor snelheids- en/of roodlichtovertredingen (geflitst met de combinatiecamera op de splitsing van de Nieuwe Postweg met de Reimerswaalse- weg). Daarnaast werden er nog 31 op de bon geslingerd omdat ze hun gor del niet om hadden. Een week eer der was het nog rustig. Toen wer den 'slechts' 347 snelheidsbe keuringen uitgedeeld en 108 be stuurders werden 'betrapt' op het niet dragen van de autogordel. Ze ven kregen een hon voor overige overtredingen. Deze week is in heel de provincie een snelheidscampagne van start gegaan, met name gericht op 80- km-wegen en binnen de bebouwde kom. Er zijn borden geplaatst met de tekst 'Hard naar huis, nooit thuis'. De politie houdt in de pe riode tot 17 december diverse on opvallende en meer in het oog springende controles. Dirigent Jan Wesdorp (links vooraan) draagt onder de goedkeurende blikken van de koorleden de leiding over aan bariton Kees van Dis. Na zijn afscheid als directeur van gie zat, maar er is gewoon een ande zorgcentrum de Schutse in zijn woonplaats Sint-Annaland had hij veel meer vrije tijd beschikbaar voor zijn muzikale hobby's. Al dertig jaar is hij dirigent van het gemengde koor VZOS in Sint-Philipsland en het Smalstads mannenkoor leidt hij inmiddels 22 jaar, maar vanaf 1966 is Wesdorp er als zanger bij betrok ken. Niemand die eraan dacht, dat hij na zijn afscheid bij de Schutse ook bij het mannenkoor een stapje terug zou doen, maar zelf was Wes dorp er toch al langer over aan het denken. „Het lijkt tegenstrijdig, in derdaad. dat ik er nu mee stop, maar vernieuwen, blijven boeien, dat is voor elk koor nodig om er jongere zangers bij te krijgen en kwalitatief op niveau te blijven. Eigenlijk zou ons mannenkoor een beroepsdiri gent moeten hebben, maar die kun je met tien zangers niet betalen. De vorm van de stemmen, de ademha lingstechnieken, e.d., daar is meer aan bij te sturen, want ik zou het fijn vinden, dat ons koor boven het ge middelde bleef zingen. En dan moet je dingen weten, horen en controle ren en daarvoor heb je een andere dirigent nodig. Ik heb nog wel ener- re aanpak nodig. Zelf ben ik inmid dels zestig en Kees van Dis is zeven tien jaar jonger. Hij heeft ook een professionele opleiding gehad. Ik ben autodidact en hij heeft qua ken nis meer in zijn mars dan ik. Boven dien kunnen we goed met elkaar op schieten. We liggen elkaar goed en ik hoop dan ook, dat deze wissel aanslaat. Het is mijn eigen beslis sing. Er is geen druk geweest van wie dan ook!" Jan Wesdorp neemt afscheid op een' hoogtepunt. Zaterdag haalde het mannenkoor een eerste prijs op een concours in Aarle Rixtel. „Het doet je natuurlijk wat als je stopt na 22 jaar dirigent te zijn geweest. Ik heb dat met ontzettend veel plezier ge daan, maar je moet wel elke keer examen afleggen. En als je op je te nen moet blijven lopen in je hobby, dan heeft dat toch zijn grenzen. Het moet niet zo zijn dat de mensen zeg gen: het koor gaat achteruit." De kwaliteit blijft voorop staan bij Wesdorp. „Ik ben geen man van de minste weerstand. We zijn in ons koor trouwens allemaal redelijk kri tisch. Niet te gauw halleluja roepen, want je bent er nooit als zanger. Het kan altijd mooier en zuiverder, het klankgehalte kan beter. Onze groep is ontzettend gemotiveerd en als we een kwart zakken, dan kijken we al bang naar elkaar. Als je een kleine terts zakt, is er voor mij niets meer aan!" De dirigent zegt echter ,een pracht clubje' te leiden. „Je kunt veel tegen elkaar zeggen en naast de serieuze muziekstudie is er veel ruimte voor humor. Lachen is ook goed. Ons koor veroudert echter en als je zestig bent geweest, dan ben je toch over het beste heen. 't Is dat we altijd zo veel zingen, maar anders gaat je stem na je 65ste toch afnemen." Wesdorp zou daarom ook graag jon ge zangers willen hebben bij het mannenkoor. „Nieuwelingen zijn onterecht bang voor een hoge drem pel. We stellen niet zulke hoge ei sen. Het voornaamste is dat je oren goed zijn. Als je oren niet goed zijn, kun je beter gaan tennissen. Natuur lijk moet je noten kunnen zingen en ben je muzikaal. We zingen verfijn de muziek en je lichaam fungeert als klankkast." Wesdorp gaat zelf weer zingen als tenor. Hij komt opnieuw naast zijn broers Han en Jaap te staan, zoals ook in de beginperiode van het man nenkoor en het gemengd koor waar in ze destijds zongen. Daarnaast fungeert hij als tweede dirigent wan neer Van Dis een keer verhinderd is. Die rol vervult de komende dirigent nu. Zo leidde Kees van Dis met ze ven koorleden een optreden van het mannenkoor in Goes, toen Jan Wes dorp het jubileumconcert van VZOS Sint-Philipsland dirigeerde. Wesdorp, die vanaf januari 1978 het Smalstads mannenkoor leidt, was daarvoor zanger en ook nog enkele jaren voorzitter. Hij heeft heel wat hoogtepunten meegemaakt in zijn 22-jarige periode. Vijf concerten met Louis van Dijk, een ontmoeting met koningin Beatrix tijdens het eeuwfeest van de KBZON, televi sie-opnamen van de NCRV, een mu zikale reis naar Letland, uitwisse lingsconcerten in Venlo, Sittard en Brugge, zestien keer de volkskerst zang met Euterpe in Haestinge, di verse bekers en eerste prijzen op het Zeeuws zangersmanifest te Middel burg, een gedeelde eerste plaats op het Nederlands koorfestival in Rot terdam en een derde plaats bij het internationaal korenfestival in Arn hem. Een kwart eeuw muzikale ont spanning op hoog niveau, maar za terdag 23 oktober komt er een einde aan het dirigentschap van het beste Thoolse koor. „Een ander tilt er dik wijls zwaarder aan dan ik. Het man nenkoor staat bij mij voorop en ik hoop dat de andere aanpak positief uitwerkt", zegt Jan Wesdorp. Zie verder ook pagina 3: Eerste prijs bij de klokkengieters. Delta Noord komt er slecht vanaf in een rapport van de iaspecteur voor de gezondheidszorg. Onvoldoende kwaliteit, het werken in meerdere pro vincies en onder twee centrale alarmeringsposten en een tekort aan perso neel zijn enkele zaken die genoemd worden. De commissie algemene be stuur en welzijn sprak er gisteravond over in een extra vergadering die geheel gewijd was aan het ambulancevervoer op Tholen. Bij het vergelijken van de drie ambu lancediensten Delta Noord, de Bcve- landen en GGD gemeentelijk samen werkingsverband westelijk Noord- Brabant komt de dienst uit Bergen op Zoom volgens het college het beste uit de bus. Wordt de Brabantse dienst vergunninghouder voor onze streek, dat wil het college Sint-Maartensdijk als standplaats behouden, zo blijkt uit de toelichting bij het voorstel van het college. Uit de financiële vergelijking tussen de Bevelanden en westelijk Noord-Brabant (Delta Noord kon geen jaarrekening over 1998 overleg gen) blijkt dat beide diensten met te korten te kampen hebben, maar dat westelijk Noord-Brabant lagere kos ten per rit heeft. De stukken zijn maandagavond be zorgd bij de leden van de commissie en bij de drie betrokken ambulance diensten. Een meerderheid van de commissie drong enkele weken gele den aan op een vergelijkend onder zoek vooraleer een advies aan het col lege te geven. B. en w. gaven VB Deloitte Touche opdracht om op korte termijn een onderzoek in te stel len. Het college liet zich verder leiden door het advies van de inspecteur van de volksgezondheid. Die beoordeelt de ambulancediensten van de Beve landen en westelijk Noord-Brabant gelijk. Delta Noord echter blijft vol gens de inspecteur 'ver achter bij het geen anno 1999 van een ambulance dienst verwacht mag worden.' Voor het college is bij het advies aan g.s. een goede ambulancevoorziening voor de inwoners van Tholen 'het zwaarstwegende belang.' Een toe komstige indeling van de regio en fi nanciële overwegingen zijn daaraan volgens b. en w. ondergeschikt. De inspecteur is zeer kritisch over Delta Noord. De dienst opereert in twee provincies, is nog niet betrokken bij de landelijke ontwikkeling om de regio's in te delen naar ambulance voorziening (rav) en wordt door twee centrale posten ambulancevervoer aangestuurd. De kwaliteit is volgens de inspecteur onder de maat. 'In het bijzonder geldt dit voor het verzor gingsgebied Tholen/Sint-Philipsland.' De dienst heeft geen kwaliteitscertifi caat, de huisvesting voldoet niet aan de arbowetgeving en de milieueisen, er is onderbezetting van personeel (wat kwaliteit en aantal betreft) waar door geen zorgverlening van niveau kan worden gegeven en het personeel overbelast wordt. En bij twee spoed gevallen tegelijk op Tholen, wordt niet altijd met een tweede wagen bij stand vanuit Bergen op Zoom ver leend, aldus de inspecteur. De Bevelanden voldoet wel aan de normen. Deze dienst beschikt wel over een kwaliteitscertificaat en heeft de afgelopen twee jaar een inhaalslag gemaakt om de kwaliteit te verbete ren. Zo is er een kwaliteitsfunctiona ris aangesteld die 'de personele en materiële voorzieningen op de lande lijk gestelde normen heeft gebracht'. De medisch leider van de centraal post ambulancevervoer en een plaat selijke huisarts verzorgen de zorgin- houdelijke aansturing. Westelijk Noord-Brabant voldoet ook aan de kwaliteitseisen. Hier is de vorming van de rav vergevorderd. De aanstu ring berust bij de GGD. De dienst is voldoende bezet met goed opgeleid personeel. 'De kwaliteit van de zorg is gewaarborgd door een deskundige en actieve medisch leider.' Zowel de Bevelanden als westelijk Noord-Brabant zijn volgens de in specteur in staat een kwalitatief ver antwoorde ambulancezorg te verle nen op Tholen en Sint-Philipsland. Wat de rav's betreft zijn Tholen en Sint-Philipsland gericht op West-Bra bant. Dat is ook het geval met de Thoolse huisartsen. De nieuwe inde ling voor het ambulancevervoer is voor deze streek een sta in de weg. Het liefst moet het rav samenvallen met de politieregio en de provincie grenzen niet overschrijden. ,De keuze aan welke ambulancedienst de ver gunning voor Tholen moet worden toegekend acht de inspecteur een bui tengewoon lastige,' schrijft het colle ge. 'Welke keuze men ook maakt, nooit zal voldaan worden aan een op timale situatie tenzij de provinciale herindeling een optie wordt.' Het deel uitmaken van de gezond heidsregio westelijk Noord-Brahant is voor Tholen volgens de inspecteur een belangrijk gegeven. Als Tholen aansluit bij de Bergse ambulance dan zou de 'medische zorgketen' intact gelaten worden. 'Van de huisarts die eerste hulp verleent, tot en met het ziekenhuis en de zorgverzekeraar, is men vertegenwoordigd in de te vor men regionale ambulancevoorzie ning. In die samenstelling kunnen de activiteiten optimaal worden afge stemd.' Het college kan bij de beoordeling van de financiële kant van de drie am bulancediensten alleen afgaan op die van de Bevelanden en westelijk Trampolinespringen is leuk bij jubilerende gymvereniging Excelsior uit Poortvliet Ondernemende drogist NJ.G. Jansen wordt lid in de orde van Oranje-Nassau Krijt op Tijd al veertig jaar actief op het groene laken Voorzitster C.A van der Zwan pleit bij opening voor steunstichting kinderboerderij Thjos ziet met nieuw bestuur toekomst weer zonnig in Thoolse Eef de Jonge schrijft boek over 'letterdoek' Hippies op de twintigste taptoe in Oud-Vossemeer Bloemdijken niet alleen van belang voor weren intensieve veehouderij WHS loopt achter feiten aan in derby tegen Noad SPECIALISTEN ZIJN LIEDEN DIE MAAR ÉÉN SNAAR OP HUN VIOOL HEBBEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Noord-Brabant. Deloitte Touche kon de jaarrekening van Delta Noord niet beoordelen omdat die niet be schikbaar was, 'ondanks herhaalde verzoeken aan het bestuur van Delta Noord'. De ambulancediensten van de Bevelanden en westelijk Noord- Brabant sluiten beide hun exploitatie rekening over 1998 af met een tekort van ongeveer 810.000 gulden. De re serve aanvaardbare kosten van de Be velanden is 850.000 gulden negatief zonder bijdragen van de deelnemende gemeenten. Bij de West-Brabantse dienst is deze reserve 102.000 gulden negatief na verwerking van de ge meentelijke bedragen van 810.000 gulden. Verder is de liquiditeitspositie van de Brabantse dienst positiever dan die van de Bevelanden. De West-Brabantse dienst heeft ge middeld hogere personeelskosten (door overwerk en uitzendkrachten), huisvestingskosten (nieuwbouw en twee garages) en algemene kosten, maar het hoge aantal ritten en het feit dat de Brabantse dienst kan profiteren van 'schaalvoordelen' leiden volgens de onderzoekers tot een gemiddeld la gere ritprijs: 731 gulden tegen 954 gulden bij de Bevelanden. Voor maandag 25 oktober is een nieuwe vergadering belegd. Dan is geen tweederde van het aantal leden nodig om tot een besluit te komen. Dan zal voorzitter H. Moerenhout ook uitleggen wat de bedoeling is van de splitsing van het vermogen. Tijdens de vergadering wilde hij daar o.a. modeshows, keukens, woninginrichting, fietssport woensdag 14-22 uur donderdag 14-22 uur zaterdag 12-22uur zondag 12-18uur Advertentie I.M. niet op ingaan. Leden van het Rode Kruis kunnen evenwel het voorstel al inzien bij de secretaris L. den Braber uit Stavenisse. Vroeger was het zo dat in een derge lijk geval de vergadering gesloten werd en na tien minuten weer her opend waarna alsnog het agendapunt behandeld kon worden. Sinds de afdelingen van Tholen en Sint-Philipsland zijn samengevoegd en er nieuwe statuten zijn gekomen, is het bestuur bij het wijzigen van de structuur of van de statuten genood zaakt tweederde van de leden te raad plegen. Lukt dat niet, dan is een nieu we vergadering vereist. .Jammer genoeg zitten we daar aan vast en moeten we een nieuwe vergadering uitschrijven." Oud-penningmeester C. Meertens vroeg nog naar de inhoud van het voorstel omdat hij voorziet dat er vol gende week nog minder leden ko men, maar Moerenhout vond dat niet zinvol. Ook na afloop van de verga dering wilde het bestuur daar geen mededelingen over doen. Volgens be stuurslid A. Kosten was dat bestuur lijk niet verantwoord en is het wach ten op de volgende vergadering waar de leden op de hoogte worden ge steld van het voorstel. De afdeling heeft een nieuwe pen ningmeester. De 30-jarige G. Moer land uit Sint-Philipsland neemt het roer over van J. Stultiëns uit Tholen. Stultiëns heeft om persoonlijke rede nen de functie sinds 1 september neergelegd. Hij was 2,5 jaar penning meester en opvolger van C. Meertens uit Poortvliet. Moerland (die door ziekte afwezig was) werd bij accla matie gekozen. Hij is hoofd boek houding van het administratiekantoor Noord-Zeeland in Sint-Philipsland. Er waren geen tegenkandidaten. Be stuurslid G.J. Harmsen uit Scherpe- nisse heeft zich, vanwege zijn drukke werkzaamheden als directeur van de Rabobank Tholen, teruggetrokken. De leden gingen akkoord met de deelname van het Rode Kruis aan het netwerk vrijwilligers in de zorgsector Tholen, een centraal meldpunt voor vragen om hulp. De bedoeling van het meldpunt is om de samenwerking tussen de verenigingen te bevorde ren, de vragen te bundelen en hulp te geven waar dat nodig is. Volgend jaar worden er vijf bloeddo noravonden gehouden, waarvan drie in de Wimpel in Sint-Philipsland, op 21 januari, 26 mei en 20 oktober, een in Meulvliet in Tholen op 23 maart en een in Haestinge in Sint-Maar tensdijk op 28 september. Een medewerker van bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleept de scooter op de takelwagen terwijl een medewerker van de gemeentelijke buitendienst de weg schoonveegt. De 17-jarige Rianne van 't Hof uit Sint-Maartensdijk is dinsdagoch tend overleden nadat ze met haar scooter frontaal op een taxibusje was gebotst. Het ongeval deed zich voor rond kwart voor acht op de T-krulsing van de Poort- vlietsedijk/ Langeweg bij Scher penisse. Het was nog schemerig. De inwoonster van de smalstad reed over het fietspad in de richting van Poortvliet. Ze was op weg naar haar werk bij Royal Unie Food b.v. in Halsteren. Uit de tegenovergestelde richting kwam over de Poortvlietse- dijk een taxibus van Lemson Schou- wen-Duiveland uit Kerkwerve die linksaf, de Langeweg insloeg. De 45-jarige bestuurder van de bus zag de scooter - die vanaf het lager gele gen fietspad de oprit naar de Lange weg naderde - over het hoofd. Het gevolg was een frontale botsing. Voorbijgangers waarschuwden de alarmcentrale. Het personeel van de ambulance heeft nog geprobeerd het meisje te reanimeren, maar dat lukte niet. De scooterrijdster is aan haar verwondingen ter plekke over leden. Bij de botsing brak de vooras van de scooter. Ook de voorzijde van de bus was zwaar beschadigd. De chauffeur van het busje (die op dat moment geen klanten vervoerde) bleef ongedeerd. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen borg de scooter en de bus waarna de Lange weg omstreeks kwart over negen weer vrij was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1