DE BANKIER DIE JE KENT Start uitvoering Groenstructuurplan Riooloverstorten en veedrenking Waterlandroute rijklaar 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 14 oktober 1999 De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden i|$ÉÉ$ÉB HERFSTVAKANTIE is spaarweek bij de REGIO V4? BANK 7 aterstand Al geruime tijd is het waterschap bezig om plannen te maken voor de verbete ring van de beplanting langs wegen en 'dl|ken In het buitengebied. Het plan van aanpak is beschreven in het Groen structuurplan, dat de algemene vergade ring vorig Jaar heeft vastgesteld. Nu Is het echter tijd om spijkers met koppen te slaan en de plannen te verwezenlij ken. Daarom Is er per eiland in het waterschapsgebled een Groenbeheer- plan gemaakt, waarin de concrete uit voering Is uitgewerkt. Van de inhoud van de Groenbeheerplannen kon Ieder een, die geïnteresseerd was kennis nemen tijdens de Informatie-avonden die afgelopen winter in het hele gebied plaatsvonden. Momenteel leggen we de laatste hand aan de voorbereidingen zodat de werkzaamheden eind novem ber van start kunnen gaan. Hoe we dat gaan doen en waarom, staat hieronder In het kort weergegeven. Behoud van unieke kenmerken .leder eiland heeft zo zijn charmes door een eigen beplanting. Uitgangspunt is dat dat zo moet blijven want juist die land schappelijke karakteristieken maken ieder eiland tot een uniek gebied. Toch zal er her en der wat aan het landschap veran deren. Zo gaan we op Walcheren behoor lijk wat oude of zieke populieren en wil gen kappen. Die maken plaats voor gezonde bomen die weer jaren mee kun nen. Een gevolg van het kappen is dat er kale plekken in het landschap ontstaan. .Daarom worden niet alle dode of oude bomen in hetzelfde jaar gekapt. Aanpak beplanting broodnodig Naast de slechte conditie van bomen en struiken zijn er andere oorzaken aan te geven waarom het tijd werd voor een uiterlijke verandering van de beplanting in het waterschapsgebied. lepziekte en bac- terievuur brengen de nodige problemen met zich mee. Dode iepen kunnen omval len tijdens storm en dat komt de verkeers veiligheid niet ten goede. Bacterievuur is een doorn in het oog van fruittelers en boomkwekers. Ook is de leeftijdsopbouw van de beplanting te eenzijdig. Dat bete kent dat teveel bomen en struiken tegelijk aan vervanging toe zijn en dat teveel haagbeplanting tegelijk afgezet moet wor den. Dit alles kost veel geld. De Groenbe heerplannen van het waterschap moeten er voor zorgen dat de beplanting niet alleen gezonder wordt maar ook goedko per. Groener, gezonder, goedkoper In de Groenbeheerplannen staat welke beplanting vervangen moet worden door nieuwe, op welke plekken waar nu nog niets staat bomen of struiken geplant wor den, hoe het beplantingsbeeld er uit moet gaan zien, welke soorten gekozen worden en wanneer het werk wordt aangepakt. De plannen zijn gemaakt voor de periode 1999-2004. Daarna volgen er nieuwe plannen. Er zijn drie aparte beheerplannen die overeenkomen met de districtsinde ling van het waterschap: Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland; Walcheren en Noord-Beveland: Zuid-Beveland. Een aantal veehouders elders in het land heeft op lokaal niveau te kampen met gezondheidsproblemen bij het vee, zoals vruchtbaarheidsproblemen en een verminderde melkproductie. Ais oor zaak wordt gedacht aan het drinken van oppervlaktewater dat na een hevige regenbui verontreinigd is met rioolwater uit overstorten van de gemeentelijke riolering. Hoewel onderzoek de directe relatie niet kan aantonen, Is het wel duidelijk dat het slootwater in de nabij heid van een riooloverstort na een der gelijke gebeurtenis niet geschikt is als drinkwater voor vee. In het beheersge bied van het waterschap speelt deze problematiek nauwelijks omdat het oppervlaktewater veelal brak is en daar door niet geschikt als drinkwater voor vee. Toch meent het waterschap er goed aan te doen deze problematiek onder de aandacht van veehouders te brengen. Vuiluitworp op termijn minder De uitvoering van plannen van de ge meenten en waterschap Zeeuwse Eilanden, om de bestaande rioolstelsels te verbeteren en de vuiluitworp uit de rioolo- Brochure 'Groen en gezond voor iedereen' Meer informatie over de Groenbeheer plannen kunt u vinden in de zojuist ver schenen brochure 'Groen en gezond voor iedereen'. U kunt hem telefonisch aanvra gen bij het waterschap, telefoon (0113)241000. Even langsgaan bij de receptie van het hoofdkantoor aan de Piet Heinstraat in Goes kan natuurlijk ook. Omwonenden krijgen bericht Omwonenden van de plaatsen waarop we binnenkort aan het werk gaan, hebben al een brief van ons ontvangen. Zij krijgen opnieuw bericht zodra precies bekend is, wanneer dat zal zijn. Vragen? Heeft u vragen over het Groenbeheerplan of wilt u weten of we bij u in de buurt ook aan de slag gaan, dan kunt u bellen met het districtshoofd Beheer Onderhoud van de sector Wegen van het gebied waar u woont. Voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland is dit de heer H.A. Dalebout, voor Walcheren en Noord- Beveland de heer T. van Pul en voor Zuid- Beveland de heer J.M. Quist. Zij zijn allen bereikbaar op het nummer (01 13)241000. verstorten voor 2005 met de helft te ver minderen. zullen de problematiek op ter mijn grotendeels oplossen. In de tussen tijd Is het voor veehouders die hun vee oppervlaktewater laten drinken verstandig om zich van de mogelijke risico's bewust te zijn, met de aanwezigheid van een riooloverstort rekening te houden en maatregelen te treffen. Mogelijke maatregelen Het verplaatsen van een weidepomp naar een andere sloot Drinkwater voor het vee per as aanvoe ren Een veedrenkvoorziening aansluiten op het waterleidingnet Een afrastering plaatsen langs de sloot om te voorkomen dat vee daaruit rechtst reeks drinkt. Verder worden sloten waarop rioolover storten uitmonden regelmatig gebaggerd door de gemeente of het waterschap. Als het waterschap dit doet, wordt de sloot- Afgelopen zaterdag is officieel de Water landroute geopend. Deze bewegwijzerde fietsroute van 30 km loopt over het zuide lijke deel van het eiland Tholen. Hij voert de fietser langs allerlei elementen die te maken hebben met de strijd tegen het water en het leven met het water. Op een aantal punten onderweg zijn panelen geplaatst met informatie over de beziens waardigheden zoals gemaal Loohoek. de dljktuin en de watertoren van Scherpe- nisse. Een speciale folder met routekaart en informatie is voor slechts 2.95 te koop bij alle VW's. bodem altijd van tevoren bemonsterd. Baggerspecie die niet voldoet aan de gel dende normen wordt afgevoerd naar een stortplaats of vuilverbranding. Baggerspe cie die wel aan de normen voldoet wordt 'op de kant gezet'. Meldpunt In verband hiermee heeft de ZLTO een regionaal meldpunt ingesteld. Veehouders, die vragen of klachten heb ben over overstorten en veedrenking en over baggerspecie kunnen contact opne men met de heer A. van Korven van de ZLTO te Goes. (0113)247700. Bij het waterschap kunt u meer informatie over het onderwerp krijgen bij ing. B.M. Kole van de afdeling Planvorming Waterhuis houding van de sector Waterbeheer, (0113)241275. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: Mariette van Gorkum (eindred.) (0113-241209) of Karen Kroese (0113-241368). Waterschap Zeeuwse Eilanden Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Plet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 12