'Kassa staat al open voor ambulances' Begraafplaatsen opnieuw bekeken Verburgh u Tekort bij vervoer ambulance Brabant Tholenaren ridder van de weg Zeeuwse hulpverlening vereist verfijnde aanpak Veel minder bloeddonors Ds. J. Lohuis spreekt bij SGP in Middelburg C DJL.LJ Ci'fil gemeente Tholen vo»'h,#fl Crusio Ook in Brabant zijn ze te laat Donderdag 7 oktober 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Tel uw zegeningen Harde koppen Reservebeleid college kritisch ontvangen Het voorstel van het college om de algemene reserve van de gemeente vanaf volgend jaar te halveren van ruim 12 miljoen naar 6 miljoen gulden, is maandagavond in de commissie middelen kritisch ontvangen. Volgens de fracties is niet duidelijk hoe burgemeester en wethouders aan dit bedrag zijn gekomen. Veilige marge Stevige discussie Kankerbestrijding Nierstichting Brandwondenstichting specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis - Eigen technische dienst en service afdeling WOENSDAG 13 OKTOBER: EXTRA VERGADERING COMMISIE ALGEMEEN BESTUUR EN WELZIJN Onderzoek diensten is morgen klaar Ridder van de weg. Jaarlijks deelt de verzekeringsmaat schappij TVM die kwalificatie uit aan diverse chauffeurs in het beroepsgoederenvervoer. Naarmate men meer ja ren schadevrij heeft gereden, krijgt men een hogere on derscheiding. Elk jaar vallen er ook wel enkele Tholena ren in de prijzen. De hoogste eer was deze keer voor A.J. Zwaan uit Tholen die goud kreeg voor tien jaren schade vrij rijden. Vertrouwen Ambulance op tijd kwestie van leven of dood „Nieuwsgierige, angstige en hoopvolle Zeeuwen hebben na Prinsjesdag gezien, hoe gemakkelijk het kabinet een miljard gulden extra uitgaf. Hier gaat het maar om 3,8 miljoen gulden voor de Zeeuwse ambulancehulpverle ning. En het gaat om mensenlevens!" Zo zette voorzitter G.J.R. van Heukelom van de statencommissie welzijn vrijdag de toon bij de opening van de protestmanifestatie in Zierikzee, nadat een sirene de volle zaal in het Zweed se Rode Kruis ziekenhuis stil had gekregen. Beangstigend Overzees gebiedsdeel Gedeputeerde De Kok aan het woordmet v.l.n.r. de kamerleden Lambrechts (D66), Van der Vlies (SGP), forumvoorzitter statenlid Van Heukelom, Wagenaar (PvdA), Buijs (CDA), Geluk (WD) en Van Dijke (RPF). VERVOLG VAN VOORPAGINA „Het zou beschamend zijn als we dit niet rond kregen", zei ir. B.J. van der Vlies van de SGP over extra geld voor de Zeeuwse ambulances. Hij noemde het eigenlijk onbegrijpelijk dat de kamercommissie naar een bij eenkomst in Zierikzee moest komen, want de Zeeuwse problemen van we gen, bruggen en dammen zijn beken de knelpunten. „De kamercommissie heeft er in elk geval geen verschil van mening over. De ambulancezorg moet veiliggesteld zijn en dat dienen we binnen de kortste keren te regelen. Als we het deze of volgende maand niet geregeld hebben, kunnen we elkaar niet meer onder ogen komen." Voorzitter Van Heukelom trok al snel een conclusie: „Deze manifestatie is geslaagd, de kassa staat al open." Naarmate de discussie vorderde, tem perde het optimisme bij de gemeente en ambulanccbcstuurders, statenleden en ambulancepersoneelsleden door uitspraken van D66 en de VVD. Ka merlid Lambrechts, partijgenote van minister Borst, merkte namelijk op dat Zeeland geen uitspraak in guldens kan verwachten. „Wij gaan al heel erg ver met zo'n brede steun van de ka mercommissie. Tel uw zegeningen, zou ik zeggen." Ook kamerlid Geluk bracht de ach terban weer met beide benen op de grond. „Als we 3,8 miljoen gulden voor de Zeeuwse ambulancedienst geven, moet dat ergens anders van daan komen. Maar we zullen ons best doen om een verschuiving te bewerkstelligen." CDA en PvdA wilden verder gaan. „Die 3,8 miljoen moet tenminste op tafel komen", zei Buijs. „Dat is een reëel bedrag voor een reëel plan", zei ook mevr. Wagenaar. Het Thoolse D66-statcnlid drs. R.C. Bastiaanse onderstreepte de 'enor me instemming' die de kamercom missie eerder had geuit. „De ambu lancedienst raakt basale veiligheids gevoelens van mensen. Het is eigen lijk een schande dat deze protestma nifestatie nodig is. De kamercommissie moet zich er dan ook buitengewoon sterk voor ma ken, want de betrouwbaarheid van de landelijke politiek is in het ge ding. De 350.000 Zeeuwen zullen u afrekenen op wat u vandaag heeft toegezegd", aldus Bastiaanse. Afgevaardigden van Schouwen- Duiveland, onder wie wethouder Berrevoets, zeiden het niet langer te pikken om als Zeeland stiefkind te zijn bij de ambulancehulpverlening. Ook burgemeester Van der Zaag il lustreerde de nood. „Op de Bevelan- den roepen we al veel langer dat we 10 gulden per inwoner tekort ko men. Van goed werkgeverschap is geen sprake meer, want het perso neel slikt het zelfs dat we aan hun vergoedingen knabbelen. De situatie is nu al beschamend. De kamercom missie zet gemeentebesturen - die een wettelijke verplichting hebben bij de ambulancezorg - in een onmo gelijke positie als er geen geld gege ven wordt." Oud-gedeputeerde W. Don, naamge ver van het Zeeuwse ambulance plan, wees nog op verkecrsbelem- meringen als rotondes en verkeersdrempels, alsmede het niet doorgaan van het aquaduct in Mid delburg. En een speciale afslag van de rijksweg naar het ziekenhuis in Goes zou volgens Don ook al 6 mi nuten besparen. „Dat is snel te doen, maar de klap valt des te zwaarder wanneer er nu geen extra geld komt voor de Zeeuwse ambulancedien sten." Statenlid M.A. Stoffels (Partij voor Zeeland) waarschuwde de kamerle den dat hij een actieplan klaar heeft, wanneer de 3,8 miljoen gulden niet beschikbaar komt. „We hebben har de koppen en dan komen we nog meer in actie", aldus Stoffels. B. cn w. stelden een nota samen over het reservebeleid van de gemeente, waarin een onderscheid wordt ge maakt tussen algemene reserves, be stemmingsreserves en voorzieningen. Het college wil ook beter aangeven wat het doel van een reserve is en een aantal posten overhevelen naar de al gemene reserves. Om de vereenvou diging had de commissie in mei vorig jaar al gevraagd. Kennelijk was het een moeilijke bevalling, want toen het agendapunt aan de orde kwam zei wethouder R. Ravensteijn: „Hè, hè, eindelijk." Het reservebeleid moet passen binnen het financiële beleid van de gemeente. Dit moet voldoende voorwaarden bie den om belcidsafwcgingen te maken, zo staat in de toelichting. Het reserve beleid moet daar op aansluiten. De al gemene reserve moet financiële te genvallers opvangen. De risico's die gemeenten lopen zijn weliswaar toe genomen, maar het college denkt met 6 miljoen gulden in de extra pot vol doende uit de voeten te kunnen. Uit gaande van 8 procent van het reke ningtotaal van 74,4 miljoen gulden komt de algemene reserve uit op zo'n 6 miljoen gulden, die niet vrij be steedbaar is. Volgens Ravensteijn een 'aanvaard baar minimum bedrag', maar A.L. Piet (RPF/GPV) noemde het verlagen lastig. Hij wilde het voorstel beter be argumenteerd zien. Hij vroeg zich af of de risico's van de gemeente - net als het bedrag voor de algemene re serve - gehalveerd zijn. Ook M. Dijke (SGP) had moeite met de manier waarop de hoogte van de algemene reserve tot stand was geko men. Het college heeft bij het vast stellen van het percentage gekeken naar de landelijke percentages. Die variëren van 4 tot 10 procent van het rekeningtotaal. Volgens Dijke had het college dus net zo goed voor 9 of 10 procent kunnen kiezen. Maar de wethouder van financiën vond 8 pro cent een 'veilige marge'. „De risico's die de gemeente loopt, zijn tot op ze kere hoogte te overzien. Net als in ie der gezin. Met 8 procent zijn we nog voorzichtig, want er zijn ook gemeen ten die maar 5 procent van het reke ningtotaal in de algemene reserve stoppen." Volgens sectorhoofd middelen F.W. Keur zijn de risico's voor de gemeen te wel in beeld te brengen, maar niet in kwantiteiten uit te drukken. „Het college heeft ingezet op 8 procent." In het nieuwe beleid wordt voorge steld de post onderhoud graven ge heel te laten vervallen en onder te brengen bij de post algemene reserve (vrij besteedbaar). Het gaat om een bedrag van 2.736.000 gulden. Met het geld van de andere posten (onder meer monumenten, kunstvoorwer pen, begraafplaatsen, openbare wer ken, dorps- en stadsontwikkeling) komt deze algemene reserve op ruim 10 miljoen. In het college was wethouder K.A. Heijboer van openbare werken tegen het overhevelen van de post onder houd graven naar de algemene reser ve. CDA-raadslid M.A. van Beek her innerde Ravensteijn daaraan. Voor het CDA was het echter wel bespreek baar, zei hij, maar op dit punt blijft in zicht nodig in de kosten en de baten. Dijke was faliekant tegen het voorstel om het onderhoud van de graven on der te brengen in de algemene reser- Zestig bloeddonors minder dan vorig jaar oktober in Haestinge was een onaangename verrassing voor het Thoolse Rode Kruis. „Ik denk dat het door de voetbalwedstrijd op de televisie komt", zegt bestuurslid J. Jansen. Natuurlijk was hij ingeno men met 568 Tholenaren die donder dag de voorkeur gaven aan het af staan van een halve liter bloed. Van hen werden er 27 afgewezen bij de controle op bloeddruk e.d. Overi gens bestaat de mogelijkheid dat do nors op een ander tijdstip komen dan de tijd die op de oproepbrief staat, zodat bij eventuele verplichtingen die avond, vooraf toch bloed kan worden gegeven. En wie donderdag in Haestinge niet kon, kan vrijdag avond 22 oktober in dorpshuis de Wimpel te Sint-Philipsland terecht. De eerstvolgende bloedafname op Tholen is in maart in Meulvliet. ve. „Het gaat om gaven van burgers. Ook de afkoopsommen worden inge bracht door de burgers. Wij vinden hel niet meer dan billijk om dit geld te gebruiken voor het onderhoud van de begraafplaatsen." Ravensteijn gaf toe dat er over dit punt in het college 'stevig' is gedis cussieerd. Hij vond de argumenten van de SGP redelijk. „Maar we vin den toch dat die 2,7 miljoen op een andere manier beter besteed kan wor den. Volgens Keur was het zonde om aan de 2,7 miljoen gulden geen ande re bestemming te kunnen geven. „Het is net als met het geld voor wegen .dat naar de algemene middelen gaat." Maar Dijke kreeg Piet aan zijn zijde. „Ik sta sympathiek tegenover de op valling van Dijke over de begraaf plaatsen." Van Beek vroeg het college hier nog eens naar te kijken. En Dijke vond dat Keur de afkoopsommen voor wegen cn graven niet mocht ver gelijken. „We praten in feite over re tributie. Geld dat specifiek door de burgers is opgebracht voor dat ene doel cn dat niet bestemd is voor ande re doelen." De afkoopsommen bedra gen volgens Keur jaarlijks 150.000 gulden. Dijke wil dat geld toevoegen aan de post begraafplaatsen. Ravensteijn zegde toe het beleid op dit punt nog eens te bekijken. In de begroting 2000 wil hel college een rekenrente van 3 procent hante ren. Dat sluit aan bij het inflatieper centage. Om het verschil met de marktrente voor langlopende lenin gen te nivelleren is het inflatiepercen tage verhoogd met 1 procent. P.K.M. Stouten (VVD) vond dat op dit punt een toekomstvisie ontbrak. Hij vroeg zich af of de rekenrente ook niet op een andere manier bepaald kan worden, door ze bijvoorbeeld aan een rentesoort te koppelen. Ook J. van den Donker (D66) miste hier voldoende argumenten. Piet stel de voor de rente te koppelen aan een 'objectieve rente op de markt.' Dijke stelde voor de oude rekenrente van 6 procent te blijven gebruiken. Maar Keur stelde dat er jaarlijks gekeken zal worden naar de inflatie en dat het verhogen met 1 procent voldoende is. Hervormd predikant J. Lohuis uit Scherpenisse spreekt maandag avond in Middelburg op een appèl bijeenkomst van de SGP over de wetsvoorstellen betreffende eutha nasie, abortus en het homohuwelijk. De SGP vindt de kabinetsvoorne mens om de abortus- en euthanasie wetgeving te verruimen en het hu welijk voor mensen van hetzelfde geslacht mogelijk te maken, veront rustend. De partij wijst ze af op grond van de bijbel en is verder van mening dat de samenleving niet ge diend is bij dergelijke wetgeving. De bijeenkomst in de Zeeuwse hoofdstad is bedoeld om een protest te laten klinken. Behalve ds. Lohuis zal ook het Kamerlid mr. C.G. van der Staaij spreken. De bijeenkomst begint om kwart voor acht in de Ge reformeerde kerk De Morgenster aan de Adriaen Lauwereyszstraat. De collecte voor de kankerbestrijding heeft in Oud-Vossemeer ƒ2942,70 opgebracht en dat is zes tientjes meer dan vorig jaar. Voor de Nierstichting is in Sint-Phi- lipsland ƒ1279,- gecollecteerd en in Anna Jacobapolder ƒ387,95. Gevers en collectanten wordt harte lijk dank gezegd voor hun bijdragen. Van 10 tot en met 16 oktober wordt er gecollecteerd voor de Nederlandse brandwondenstichting. Deze organi satie zet zich al 28 jaar in voor brand- wondslachtoffers. In die tijd is veel vooruitgang geboekt in de behandel methoden, maar er blijft geld nodig voor voorlichting en onderzoek. Op woensdag 13 oktober a.s. komt de commissie Alge meen Bestuur en Welzijn om 19.30 uur voor een extra vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstel lende is van harte welkom en kan voorafgaand aan het enige agendapunt gebruik maken van het interactieve spreekrecht. De agenda met bijbehorend voorstel ligt vanaf vrijdag voor elke belangstellende tijdens de openingsuren van het gemeentehuis ter inzage in de publieke leesruimte, alsmede in de openbare bibliotheken van Tholen, Sint- Annaland en Sint-Maartensdijk. Op de agenda staat als enige onderwerp: •De advisering van het gemeentebestuur van Tholen aan gedeputeerde staten van Zeeland over het advies dat dit college op zijn beurt weer moet uitbrengen aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant over de ver gunningverlening voor het ambulancevervoer in de ge meente Tholen. De commissie Algemeen Bestuur en Welzijn heeft zich over dit onderwerp reeds gebogen in zijn vergadering van 23 september, doch is toen niet tot een advies kun nen komen. De commissie heeft het college gevraagd na der inzicht te verstrekken in de consequenties van de keuze voor één van de ambulancediensten die belang stelling hebben getoond voor de Thoolse vergunning. Met name wilde de commissie inzicht in de financiële positie en het kwaliteitsniveau van de drie diensten en, daarvan afgeleid, de risico's die de gemeente in finan cieel opzicht loopt bij keuze voor één van deze diensten. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 fax 245360 Advertentie LM. 4» J„, 70jaar Deze week rondt het college van b. en w. het onderzoek af naar de financiële positie van de drie dien sten die het ambulancevervoer op Tholen willen verzorgen. Ook het rapport van de inspectie voor volksgezondheid maakt deel uit van het onderzoek. Het college heeft drie dagen om alles in kaart te brengen. Het is kort dag: woensdag 13 oktober vindt een extra vergadering plaats van de commissie algemeen bestuur en welzijn over de ambulancekwes tie, zo deelden burgemeester Van der Munnik en wethouder Moerland van volksgezondheid dinsdagavond mee in de commissie. M. Dijke (SGP) en J. van den Donker (D66) wezen op de tekorten in de jaarrekening 1998 van het gemeentelijk samenwer kingsverband westelijk Noord-Bra bant. Dijke had gelezen dat er voor de ambulancedienst een tekort is van 8 ton. Hij vroeg zich af hoe dit zal worden verrekend. Van den Donker had 'overal tekorten bij het ambulan cevervoer' ontdekt. Ook bij de admi nistratie. Volgens de D66'er moeten er nog grote bedragen verrekend worden: het tekort van 416.000 gul den over 1997 en het tekort van 128 mille over 1998. „Er is ons altijd voorgespiegeld dat Brabant geen te korten had. Nu lees ik andere din gen." Volgens Van der Munnik zal nog worden bekeken hoe de tekorten met de gemeenten verrekend zullen worden. „Nu doen we een onderzoek naar de financiële stand van zaken van Delta Noord, het streekgewest westelijk Noord-Brabant en de Beve- landan." A.P. Komaat (PvdA) wees erop dat het rapport van de inspectie niet voor de raadsleden ter inzage lag. Hij plaatste vraagtekens bij het ambulancevervoer dat vanuit West- Brabant wordt verzorgd. „Is het wel goed georganiseerd bij die dienst?" Volgens het raadslid is er sprake van tekorten. De financiële perikelen zou den al in 1993 begonnen zijn. En pas eind 1997 opgelost, nadat de vakbon den hadden ingegrepen omdat boze chauffeurs aan de bel trokken. De fouten die in de leiding van de orga nisatie gemaakt zijn, leidden tot een afkoopsom van 610.000 gulden, vol gens Komaat. A.J. Zwaan uit Tholen krijgt uit handen van hoofdcommissaris De Wijs de onderscheiding voor tien jaar schadevrij rijden. Zwaan is al 21 jaar beroeps chauffeur bij transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom. Hij rijdt internationaal met gevaarlijke stof fen. Al vroeg zat het truckersbe- staan in zijn bloed. „Ik zat als jon gen van vijftien al af en toe achter het stuur bij mijn buurman die een transportbedrijlje had. We zijn toen eens gepakt door agent Westdorp. Mijn buurman kreeg een bekeuring van negen gulden en ik kreeg vier weken voorwaardelijk tuchthuis", vertelt Zwaan die net terug is van een rit naar Zuid-Duitsland. Hij werkte eerst bij Bovimex uit Tho len dat toen veel reed voor Pax Fri- tes in Halsteren. Daarna ging hij werken bij Bierman uit Voorhout dat later werd overgenomen door Van Rijswijk uit Schiedam. „We re den toen voor Synthese (nu Akzo). Die fabriek verhuisde van Katwijk naar Bergen op Zoom cn toen stop te ook dat vervoer. Daarna ben ik bij Meeus terechtgekomen. En daar zal ik waarschijnlijk wel tot het ein de blijven", zegt Zwaan. Hij rijdt in hoofdzaak gevaarlijke stoffen (tankvervoer) door heel Europa. Daarvoor is een speciaal ADR-cer- tificaat nodig. Het vervoeren van bijvoorbeeld gas is een heel andere zaak dan een lading aardappelen meenemen. „Er gelden ook andere regels als je ADR-stoffen vervoert. In Frankrijk mag je bijvoorbeeld normaal gesproken 90 km per uur rijden, maar met gevaarlijke stoffen maar 80. Verder wordt er strenger en vaker gecontroleerd. En dat is op zich ook goed. Wat je vooral moet hebben, is geduld. Gewoon wach ten tot je beurt er is. Als je jezelf kwaad gaat lopen maken, heb je al leen jezelf." Wat betreft zijn werkgever, is Zwaan best tevreden. „Het geld is er altijd op tijd en de directeur zei een tijdje geleden nog tijdens blok kades in Frankrijk: 'Mijn chauf feurs weten wat ze moeten doen en ik vertrouw erop dat het allemaal goed komt'. En zo is de sfeer bij ons ook wel. Je weet wat er van je wordt verwacht. Dal vertrouwen is er wel en ze hangen niet constant aan de telefoon van 'waar zitje nu'. Natuurlijk moet je niet over een rit van een dag, een hele week doen. Dat spreekt vanzelf." TVM eerde ook nog een Thoolse zilveren ridder van de weg (vijfjaar schadevrij): J.J.A. Ponse uit Oud- Vossemeer, werkzaam bij W. van Egeraat transport uit Bergen op Zoom. Zijn collega J. Buijs uit Sta- venisse kreeg brons voor drie jaar rijden zonder ongelukken. Ook brons was er voor J. van Eenen- naam uit Scherpenisse en P.J. Har- tog uit Sint-Maartensdijk, die bei den werken bij Geuze transport uit Sint-Annaland. C.J. Schricr cn C.C. Schrier uit Sint-Maartensdijk wer den eveneens bronzen ridder van de weg. Zij werken voor Dacomcx in Sint-Maartensdijk. De diamanten en gouden ridders kregen hun on derscheiding opgespeld in het Au- totron Rosmalen door hoofdcom missaris J.E. de Wijs, de hoogste baas van het korps landelijke poli tiediensten (KLPD). De zilveren ridders kregen hun speld van com missaris A.A.M. Hellemons, hoofd divisie mobiliteit van het KLPD. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de in Walcheren betaalt de brandweer Kok bepleitte bij de kamercommis sie van volksgezondheid een verfij ning van de cotg-richtlijnen (cen traal orgaan tarieven gezondheids zorg). „Of verklaar anders Zeeland tot een apart gebied. Dan worden de Zeeuwen net zo behandeld als de andere Nederlanders." De gedeputeerde bracht naar voren dat Zeeland een prachtig eilanden rijk is, waarbij er weinig mogelijk heden zijn voor onderlinge bij stand. „De eilanden moeten qua ambulancezorg zelfvoorzienend zijn. Je zit hier met landbouw- en recreatieverkeer en met het hoogste aantal verkeersslachtoffers van Ne derland. Vanuit Goeree en West- Brabant is er aanvulling, maar Zee land is toch voor het grootste deel op zichzelf aangewezen. Amhulan- cehulpverlening zal in onze pro vincie dan ook een relatief dure voorziening blijven." De Kok wees op de fusie van de ambulancediensten boven de Wes- terschelde (behalve Delta Noord) die per 1 januari op stapel staat. Het plan dat de provincie heeft ge maakt voor de ambulancehulpver lening is volgens de gedeputeerde sober. „Niet overal hebben we er applaus voor gekregen. Veelal kun nen we met de ambulance binnen vijftien minuten ter plaatse zijn, maar dat is buitengewoon nipt. Op een paar punten lukt dat niet en daar ligt een rol voor de huisartsen. Maar die accepteren dat niet." Voor uitvoering van het sobere am bulanceplan is in Zeeland 11 mil joen gulden nodig, terwijl er nu maar 7 miljoen beschikbaar is. Er is een kleine 4 miljoen gulden te kort. De Kok noemde deze situatie 'volstrekt onaanvaardbaar'. „Of de ambulance op tijd is, kan immers een kwestie van leven of dood zijn. Als je daar niet in investeert, kan er later in het ziekenhuis of bij revali datie een veelvoud aan kosten ont staan. We komen 30% aan finan ciering tekort. Het is struisvogel politiek van de minister om het budget niet op te plussen!" De ambulancediensten in Zeeland redden het nu 'met hangen en wur gen'. „Er wordt roofbouw ge pleegd op de medewerkers om met kunst en vliegwerk het werk te blij ven doen. In Tholen zijn er via par ticulier initiatief zelfs inzamelings acties geweest. In de Bevelanden passen de gemeenten tonnen bij en mee. Laat Den Haag de bijzondere situatie van Zeeland nu eens erken nen!", zo bracht gedeputeerde De Kok de kamercommissie onder de aandacht. Voorzitter De Doelder van de dis- trictshuisartsenvereniging Zeeland noemde de ambulancehulpverle ning 'onverantwoord slecht'. „En het wordt nog erger. Fusies en inzet van de traumahelikopter bieden soelaas, maar de Zeeuwse huisart sen weigeren om een situatie te ac cepteren, zoals die al twee jaar aan de gang is. In 300 gevallen per jaar is de ambulance te laat. Een gemid delde rit duurt hier langer dan el ders in het land, want Zeeland heeft meer tweebaanswegen en snelheidsbeperkingen. De dreiging van een nog verslechterende situ atie voor de ambulancehulpverle ning is rondruit beangstigend. Er zijn ambulancevervoerders die de tekorten uit eigen zak bijpassen. Het is onbegrijpelijk dat de rege ring dit toestaat. We glijden af in de richting van Lambarene", zo vergeleek dokter De Doelder de gezondheidszorg in Zeeland met de inzet van Albert Schweitzer des tijds in het Afrikaanse land Liberia. Volgens de voorzitter van de huis artsenvereniging zou in onze pro vincie een bord geplaatst kunnen worden met de tekst: 'U betreedt gevaarlijk gebied; inadequate hulp verlening'. Na de reacties van de kamerleden maakte gedeputeerde De Kok 'een heel positieve rekening' op. Hij had er wel vertrouwen in dat het goed komt in Den Haag. „Zeeu wen zijn geen bellenblazers", zo hield hij de kamerleden nog voor. De politici maakten wel duidelijk, dat een door De Kok bepleite apar te status voor Zeeland niet veel kans maakt. „Een status aparte ben je ook zo weer kwijt", zei PvdA- kamerlid mevr. dr. M. Wagenaar. „Als je een tijd lang als overzees gebiedsdeel behandeld bent, dan vraag je wel om een status apar te", legde de gedeputeerde uit, maar hij schaarde Zeeland weer graag onder het koninkrijk der Ne derlanden. B. en w. van Tholen kiezen voor aansluiting bij de West-Brabantse ambulancedienst in plaats van bij Delta Noord of de Bevelanden, maar volgens de Steenbergse Cou rant is het ook in West-Brabant geen koek en ei. 'Ook in Steenber gen komen ambulances te laat. Uit het rapport Ambulancezorg 1996- 1998 blijkt, dat het ambulancever voer in Brabant in de knel zit. De ambulancedienst komt steeds va ker te laat op de plek van bestem ming. Ook in Steenbergen is dat het geval. In de bekeken periode gebeurde het in totaal 92 keer dat een ambulance er langer dan de gestelde vijftien minuten over deed om op de plaats van bestem ming te komen. In 1996 was dit aantal 13, in 1997 waren er 37 overschrijvingen en in 1998 steeg dit aantal naar 42. Het rapport wordt door de provincie serieus genomen en verantwoordelijk ge deputeerde L. van Nistelrooij zegt deze zaak nader te gaan bekijken', aldus een artikel in het Steenberg- se nieuwsblad. Advertentie I.M. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 5