'Leg je neer bij het onvermijdelijke: Tholen bij Zeeuwse ambulancedienst' Gemeentesecretaris als eerste uit de bus Pruimenboom bloeit in september Kinderopvang in nood krijgt een nieuwe kans Inspecteur: Tholen bij de Bevelanden Gedeputeerde G.L.C.M. de Kok tegen wethouder I.C. Moerland: Indringer in Ten Ankerflat besteelt vrouw i Donderdag 7 oktober 1999 (<S^~<£H „Ik zeg het al twee jaar tegen Moerland: regeren is voor uitzien. Leg je daarom neer bij het onvermijdelijke, dat de provincie ervoor pleit dat Tholen binnen de ambulan ceregio Zeeland valt. Dat sluit immers aan bij de politie regio en het ghor-gebied (geneeskundige hulpverlening bij ongevallenen en rampen). Welkom terug Tholen!", zei gedeputeerde De Kok, waarna er flink applaus klonk, vrijdagmorgen in Zierikzee tijdens de protestmanifesta tie over het ambulancevervoer in Zeeland. Voor 10 kavels Buitenzorg 95 gegadigden De nieuwe Thoolse gemeentesecretaris S. Nieuwkoop uit Willemstad heeft de eerste keus voor de bouw van een woning op de tien kavels in het bestemmingsplan Buiten zorg III. Notaris mr. P.C. Knook trok gisteren zijn enve loppe als eerste uit de grote houten bus met 95 gegadig den voor een plekje in de fel begeerde villawijk, waar de hoeve Buitenzorg heeft gestaan. Nieuwkoop was zelf niet aanwezig in de trouwzaal van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk, waar de openbare loting plaatsvond. Twintigste taptoe OVM met show en trompetters Geen reserve Kamercommissie De hoge temperaturen van de maand september heb ben vele mensen verrast. De zon scheen veelvuldig en het was overwegend droog; de zomer hield veel langer aan dan we gewend zijn. De afgelopen maand september staat ook in schril contrast met die van vorig jaar, toen de vele regen voor overlast zorgde. Was toen de natuur wat van slag, ook nu doen zich verschijnselen voor die vreemd zijn. Verschuivingen i Deur op een kier voor meer subsidie De stichting kinderopvang Tholen kan over een aantal maanden een nieuw voorstel van het college van b. en w. te gemoet zien over het verhogen van de gemeentelijke subsi die. De stichting vroeg 150.000 gulden. De gemeente wilde niet verder gaan dan ruim 100.000 gulden, maar in de com missie algemeen bestuur en welzijn stelde wethouder I.C. Moerland dinsdagavond dat er wellicht via een begrotings wijziging meer geld beschikbaar kan komen als de argu menten die de stichting heeft genoemd steekhoudend zijn. '32b, héBHU Eendr Postb E-m Homepage Het enige r en Sint Phi Thoolse Cc Bankrek< Abonnement 27, per post 69,25 p Losse nummers Advertentieprijs 0,49 pli Spierinkjes t/m 20 woord' Aangesloten bij de Zeelar Hoofdredacteur W. Heiibt Wethouder Moerland vraagt om duidelijkheid over de ambulancekeuze. Middenvoor statenlid Van de Merbel CDAAchterin de zaal zitten ook burgemeester Van der Munnik en ambtenaar Vermeij. Een bewoonster van de Ten Anker flat in Tholen is onlangs de dupe ge worden van een brutale diefstal. De vrouw was in haar tuintje, terwijl een nog onbekende man haar apar- tement binnenkwam via de open staande voordeur. Naar later bleek was hij al enige tijd binnen voordat de vrouw hem ontdekte. Toen de Thoolse de man (die een bos bloe men bij zich had) aansprak op zijn aanwezigheid, verzon hij een smoes. Hij deed zich voor als een neef van de buren. Hij vroeg of de bewoonster even aan de buren wilde gaan vertellen dat hij op bezoek zou komen. 'Anders schrikken ze zo als ik ineens voor hun neus sta', zei de man. De bewoonster ging hierop buitenom naar de buren om het ver haal te vertellen. Inderdaad belde even later de man ook daar aan. Maar toen hij de heer des huizes zag, zei hij dat hij zich vergist had en dat de man zijn oom niet was. Hij ging er vervolgens vandoor. La ter bleek dat hij zo'n 500 gulden aan geld en een bankpas met pinco de had meegenomen. Met die pas werd in de volgende dagen nog zo'n 4000 gulden opgenomen. Het on derzoek in deze zaak loopt nog. De politie adviseert in het algemeen (maar voor bejaardenwoningen en - centra in het bijzonder) om de bui tendeuren zoveel mogelijk op slot te houden en ervoor te zorgen dat nie mand zonder te bellen de woning binnen kan komen. Ook moet men op zijn hoede zijn voor onbekenden en hen niet binnenlaten als men het niet vertrouwt. Pinpassen en pinco des moeten op een plaats bewaard worden waar vreemden ze niet ge makkelijk kunnen vinden. De pin code kan volgens de politie bijvoor beeld opgeschreven worden in een bepaald boek in de boekenkast. Wie vreemde of opmerkelijke dingen ziet, wordt verzocht direct de politic in te lichten of familie of - in een bejaardenhuis - de receptie. De inspecteur voor de volksgezond heid, M. Westerouwen van Meete- ren, heeft zowel gedeputeerde staten van Zeeland als van Noord-Brabant geadviseerd om Tholen toe te wij zen aan de ambulancedienst de Be velanden. „Twee weken geleden ben ik in Stellendam geweest bij Delta Noord om te kijken hoe men het hoofd boven water houdt in deze moeilijke periode. Tegen de ver drukking in is men enthousiast en met toewijding bezig. Er is ook een inhaalslag geweest, maar de kwali teit is nog niet zoals wij dat zouden wensen. Gezien de kleinschaligheid van Delta Noord levert dat echter voor de toekomst toch risico's op. Het beste is dan ook om Tholen voor de ambulancehulpverlening bij de Bevelanden te trekken, mede ge zien het feit dat Delta Noord ook over de provinciegrens werkzaam is", aldus de inspecteur. Zijn advies zal zeker gewicht in de schaal leg gen bij de uiteindelijke beslissing van g.s. van Noord-Brabant over de ambulancevergunning voor Tholen. De inspecteur, sinds 1995 werkzaam in Zeeland, zei vrijdag op een pro testmanifestatie in Zierikzee niet vrolijk te worden van het gebrek aan geld bij de Zeeuwse ambulancedien sten. „Ik kan mijn hand er voor in het vuur steken, dat de dienstverle ning nog goed gebeurt, maar het kan beter." Showkorps Jonge Kracht uit Kapcllc- Biezelinge en de Euroband uit Rot terdam zijn zaterdag te gast bij de taptoe van Oud-Vossemeers Muziek vereniging. Dit muziekspektakel, dat jaarlijks vele honderden toeschou wers trekt, wordt voor de twintigste keer gehouden. OVM zelf verzorgt de opening op het plein aan de Raad huisstraat, met het nummer 'Sum mon the heroes'. Adrie Luijstcrburg treedt deze avond als dirigent op. OVM brengt naast de fanfare ook de drumband en de majorellen voor het voetlicht, met nummers als 'Born to be alive', 'Drakenmars' en 'Over and out'. Het Rotterdamse tamboer- en trompetterkorps - ruim veertig leden tellend - verzorgt twee optredens. Het eerste is een show in het leken van de flowerpower tijd en het tweede is ge wijd aan muziek van de pogroep Queen. Jonge Kracht is een gezel schap van ongeveer tachtig leden, met een muziekkorps, majorcttcn en miniretten. Eind vorig jaar werd het korps Nederlands kampioen op het topconcours in Barneveid. De Zuid- Bevelanders voeren een speciale tap toeshow uit op populaire muziek zo als 'I do', 'Final countdown' en 'Sousa medley march'. De taptoe van OVM begint om half acht. i De Thoolse wethouder van volksge zondheid, I.C. Moerland (tevens voorzitter van de GGD Zeeland), had zich er tevoren over beklaagd, dat de gemeente Tholen slecht keu zes kan maken omdat er van hoger hand geen duidelijkheid gegeven wordt over de vorming van de regio nale ambulanceregio's (rav) en de ghor-gebicden. „Mei vorig jaar is dat al beloofd en nu weten we het nog niet. Zeker in grensgebieden is dui delijkheid daarover van belang", zei Moerland. „Dat nemen we mee", was de reac tie van voorzitter G.J.R. van Heuke- lom van de statencommissie welzijn. „Daar heb ik niets aan", antwoordde Moerland. „Dat zegt u toch ook wel eens in de gemeenteraad van Tho len", kaatste Van Heukelom de bal terug. „Ik niet, maar mijn collega's", aldus de wethouder van volksge zondheid, tot grote hilariteit van de ook aanwezige burgemeester Van der Munnik. Tweede Kamerlid mevr. dr. M. Wa genaar zei de de indeling in novem- De stichting kampt met een tekort van 40.000 gulden. De nood is hoog, zo stelde Moerland. Hij vroeg de raadsfracties in te stemmen met het voorstel om nu 100.000 gulden te ge ven en later met een nieuw voorstel te komen. De meerderheid van de fracties ging hiermee akkoord, maar met tegenzin. Namens de ouderraad van de stich ting uitte voorzitter J. Quist zijn be zorgdheid over het voortbestaan van de kinderopvang op Tholen. „Als ou ders zijn we erg geschrokken. De stichting verkeert in gevaar. Neem het rapport ter harte en zorg dat de kinderopvang behouden kan blijven. Landelijk staat kinderopvang hoog in het vaandel. De gemeente Tholen kan niet verstek laten gaan. Ik spreek namens de ouders die ook bijdragen aan het welvaren van deze gemeen te." A.R Komaat (PvdA) stelde het colle ge voor de zaak opnieuw te bekijken en met een nieuw voorstel te komen. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wees erop dat de stichting 'geen enkele re serve' meer heeft. Als de stichting ber te verwachten, maar die zal vol gens haar dezelfde zijn als de voorlo pige indeling van rav- en ghor-gebie- den zoals die in de zomer bekend is geworden. Zij vermoedde echter, ge zien de verschillende culturen van brandweer, politie en ambulance diensten, dat het nog wel enige tijd kan duren voordat alles op één lijn zit. Het feit dat Tholen nu voornamelijk op ziekenhuis Lievcnsberg in Bergen op Zoom is aangewezen, hoeft vol gens burgemeester D. van der Zaag van Goes (tevens voorzitter van de per 1 januari a.s. gefuseerde ambu lancedienst boven de Westerschelde) geen barrière te zijn. „Die problemen aan de grens lossen we heel gemak kelijk op, maar het ghor komt alleen tot zijn recht als de ambulancezorg op peil is." Moerland wilde nog kwijt, dat er ook voor het ghor geld nodig is. In het Zweedse Rode Kruis zieken- niet het volle pond van de gemeente krijgt, dan loopt de kinderopvang op Tholen gevaar, zo zei ze. Ook J. van den Donker (D66) pleitte voor het volledig honoreren van het subsidieveizoek. „Ik ga akkoord met elk voorstel wat meer is dan de 100.000 gulden." M. Dijke (SGP) zei dal zijn fractie om principiële redenen tegen kinder opvang is en er bij de begrotingsbe handeling tegen zal stemmen. M.A. van Beek (CDA) zei de kinderop vang wel te willen steunen, maar vroeg zich af of het niet te laat wordt voor de stichting als het college het voorstel terug zou nemen. P. van Belzcn (RPF/GPV) stelde voor nu 'pas op de plaats' te maken en het verzoek bij de begrotingsbehandeling opnieuw aan de orde te stellen. Moerland vroeg de raadsleden met klem om het collegestandpunt te vol gen. „Over anderhalve maand of over twee maanden komen we terug. Gun ons de tijd om met een nieuw voor stel te komen, zodat wc via een be grotingswijziging eventueel meer kunnen doen. Maar neem het voor stel dat er nu ligt aan." Zie ook pagina 13: „Thoolse subsi die kinderopvang erg laag." huis in Zierikzee was vrijdagmorgen - op de SP na - de voltallige kamer commissie van volksgezondheid aanwezig om de klachten van Zee land aan te horen over het tekort aan geld en de bijzondere positie (brug gen, dammen, tweebaans wegen) van onze provincie. De reacties op de inleidingen van gedeputeerde De Kok en voorzitter De Doelder van de Zeeuwse huisartscnvereniging waren eerst heel positief. „U kunt op korte termijn op meer middelen rekenen, nog voor de begrotingsbehandeling. We zullen minister Borst onder druk zetten, want ambulancezorg is een basiszorg die goed en betrouwbaar moet zijn. Het platteland hebben we te vaak vergeten en dat moeten we nu recht trekken. Het moet bij mevr. Borst helder op het netvlies komen: linksom of rechtsom is er geld no dig", zei mevr. Wagenaar. Ook mevr. drs. E.D.C.M. Lam- brechts vond, dat Zeeland niet moest wanhopen. „U heeft op een heel goed moment buitengewoon helder gemaakt, dat het u menens is. Zee land heeft volgende week een ge sprek met het ministerie en dat zal zeker recht willen doen aan uw zorg", zei het D66-kamerlid. „De patiënt moet centraal staan", benadrukte mevr. dr. C. Hermann van Groen Links. „Wij zullen ons sterk maken voor een goede ambu lancezorg in Zeeland. Regeringspar tij of oppositie heeft in deze kwestie nauwelijks betekenis. Het gaat om vraaggestuurde zorg en dat moet te Zo staan de pruimenbomen in de boomgaard van J. Hoogcrbrugge in Poorvliel in bloei. Niet allemaal en niet zoals in het vooijaar als de bo men rondom in de witte bloemetjes staan, maar nu - eind september - doet de pruim net of het lente is. De frêle bloemblaadjes koesteren zich in het zonnetje én de warmte: het is woens dag 29 september en nog 20 graden. „Hel is heel bijzonder. Het komt wel eens meer voor bij een plant, maar op deze manier heb ik het nog nooit meegemaakt. In de 13 jaar dat ik hier werk, heb ik nog nooit een pruim in september zien bloeien," vertelt Hoogerbruggc. Staan de pruimenbomen te bloeien, aan de overzijde van het graspad zit ten de appels nog aan de bomen. Een groter contrast is niet denkbaar: prui- mcnbloesem tegenover rijpe appels. „Het komt gewoon door de hoge tem peraturen van de nazomer. Het is het ras Czar, dat was hartstikke kaal. De bomen hadden hun blad al laten val len. Half augustus zijn de pruimen ge oogst. Daarna is het even droog ge weest en heeft het blad zich laten vallen. Als het wat natter was ge weest, waren ze nog wel even blijven hangen." Dat de appelbomen nog niet allemaal regelen zijn, bijvoorbeeld voor hulp bij thuisbevallingen en hartinfarc ten." CDA-kamerlid S. Buijs, voorheen huisarts te Goes, vond dat er lang ge noeg gesold was met de ambulance- belangen van Zeeland. „De betrouw baarheid van de landelijke overheid is in het geding. Zeeland kan niet langer meer wachten. De hele keten van zorg moet goed zijn. De inspec tie constateert dat de ambulancezorg hier slecht is, maar er gebeurt niets. Landelijk wordt er zelfs 26 miljoen gulden minder geld gepland voor de ambulancezorg in 2000!" Het Schouwse WD-kamerlid J. Ge luk, die zijn Limburgse collega Weekers verving, ging specifiek in op de Thoolse problematiek. Hij noemde het 'een heel slechte zaak' dat de Brabantse ambulancedienst klanten van Delta Noord afpakte. „We moeten af van het eilanddenken en van de provinciegrens. Heel effi ciënt werken, dat dient voorop te staan." Het Middelburgse RPF-kamcrlid L.C. van Dijke noemde het een uni cum, dat er zoveel collega's bij el kaar waren om te luisteren naar pro blemen aan de basis. „Hoe komt het toch, dat men in Den Haag toch tel kens niet doordrongen is van speci fieke moeilijkheden, zoals hier in Zeeland met de ambulancedienst. Ondanks dat hel lastig is, krijgt u van de kamercommissie brede steun!" ZIE VERDER PAGINA 5 zijn geplukt, komt omdat de appel volgens Hoogerbruggc een ander soort fruit is. „Die is altijd later. Ook in de bloeiwijze. Je krijgt eerst de pruimen, dan de peren en dan de ap pels. Er zit ongeveer drie weken tus sen." Dat het in bloei komen van de prui menbomen schadelijk is voor de bloei volgend jaar, gelooft Hoogcrbrugge „Wij zijn hier bijzonder gelukkig mee", zegt Nieuwkoop desge vraagd. „Het is maar goed dat het een openbare loting was en dat die verricht werd door de notaris. Ik houd het maar op zijn gelukkige hand dal wc nu een plekje kunnen kiezen dat bij ons past. Tevoren weet je, dat je maar een kleine kans hebt, maar hier hadden we natuur lijk niet op durven hopen. Het is on gelofelijk. Ik besef het nog niet, maar de tijd van het heen en weer rijden wordt door deze bouwmoge- lijkheid beperkt", aldus Nieuw koop. „Hij heeft gigantisch veel geluk ge had. puur toeval", zegt raadslid J. van den Donker, die als belangstel lende de loting volgde. „Ik ben hart stikke blij voor hem, want een ge meentesecretaris moet hier wonen. Een uitstekende zaak dus, maar een paar mensen waren ook ongelofe lijk boos omdat ze buiten de boot zijn gevallen. We wonen al zoveel jaren hier en Tholenaren zouden voorrang moeten krijgen, kreeg ik te horen, maar dat mag niet. Overi gens was het aantal gegadigden wel enorm groot", aldus raadslid Van den Donker. Wethouder K.A. Heijboer noemde het aantal van 95 liefhebbers ook 'een grote verrassing.' Hiermee werd de schaarste van de bouw grond op Tholen overduidelijk aan gegeven. Bovendien is de plaats zeer gewild. Naast 1 grote kavel van 1100 m2 variëren de percelen van 550 tot 800 m2, waarvoor 225 gul den per vierkante meter moet wor den betaald, exclusief omzetbelas ting. De wethouder zei, dat om zoveel mogelijk de onafhankelijk heid te benaderen, de loting door notaris Knook werd verricht om de volgorde van de wachtlijst te bepa len. In de trouwzaal waren diverse kanshebbers aanwezig, naast be roepsmatige belangstellenden zoals onroerend-goedhandelaren en hy potheekadviseurs. Er waren ver schillende moeders met kleine kin deren. Naast die kindergeluiden klonk er een enkele keer een reactie op de loting, zoals hoera van het echtpaar Van der Wielen-Koster toen dat als achtste getrokken werd. Nadat er 35 bekend waren, gingen er al verschillende belangstellenden weg. „Het wordt niks", concludeer de H. Boer, die als 47ste werd ge loot. De trekking duurde zo'n veertig mi nuten. De wethouder bedankte de overblijvers voor het uilhoudings- niet. „Het is wel zo dat een knop die nu uilgelopen is, het volgende jaar niet uitloopt. Als er 500 of 480 knop pen in de boom zitten, dan zullen de ze paar knoppen niet veel uitmaken. Hel is ook nog eens zo dat als een boom het ene jaar veel vruchten draagt, hij het volgende jaar minder geeft: beurtjaar noemen we dat." De Czar is overigens een Europees vermogen. Hij benadrukte, dat de 95 alleen op dit project betrekking hadden. „Als de 10 kavels in Bui tenzorg III toegewezen en aanvaard zijn, dan is deze lijst niet meer gel dig voor andere projecten." Er waren 72 belangstellenden uit de gemeente Tholen voor een kavel grond, maar bij de eerste tien waren er 3 van buiten het eiland, zodat die relatief wat meer geluk hadden bij de loting. Onder Tholenaren waren opmerkelijk veel bewoners van de nieuwbouwwijken Buitenzorg en zelfs uit de meeste recente wijk Mo lenhoek. Er waren kandidaten van heel dichtbij, zoals van Watervliet- hof. Groot Verréhof en Jonkheer van Vredenburchlaan, maar ook uit Veenendaal en Zoctcrmeer was er animo voor de 10 uitzonderlijke bouwkavels in Tholen. Was Nieuw koop de nummer I, notaris Knook trok Kunst uit Nieuwerkerk a/d IJs- sel als 95ste en laatste uit de bus. Te beginnen met de nummer 1 kun nen de eerste tien een keuze maken, welke kavel ze precies willen. Er zit veel verschil in ligging en grootte. Is er een keuze gemaakt, dan geeft de gemeente daarop twee maanden optie. In die tijd moet de definitieve beslissing worden gemaakt. Hier door kunnen er nog verschillende verschuivingen optreden en de als nummer elf gelote mevr. Punt uit Sint-Maartensdijk had dan ook ze ker vertrouwen dat ze nog wel een kans zou maken. Niet iedereen zit namelijk te wachten op een kavel van 800, laat staan 1100 m2 waarop dan ook nog eens een huis gebouwd moet worden, zo bleek uit een aan tal reacties. De uitslag van de loting is: 1. S. Nieuwkoop uit Willemstad; 2. D. Jonkers uit Tholen: 3. M. Neele uit Tholen; 4. G.F.J. Dietvorst uit Tho len; 5. Mevr. M. Wild uit Klundcrt; 6. J. Roggeband uit Oud-Vosse- meer; 7. Jochems uit Bergen op Zoom; 8. Van der Wielen-Koster uit Tholen; 9. De Korte uit Tholen: 10. J. Schot-Bijl uit Tholen. De eerste reserves zijn: 11. Punt uil Sint-Maartensdijk; 12. Klip uit Hendrik-Ido-Ambacht; 13. Van Houdt uit Tholen; 14. Nefs uil Ber gen op Zoom; 15. Van der Reest uil Scherpenisse; 16. B. Kok uil Rid derkerk; 17. B. Klootwijk uit Tho len; 18. K.C. Minheere uit Tholen: 19. Weijenberg uit Zoetermecr; 20. Sanders uit Steenbergen; 21. Spie ras, een kruising van een aantal soor ten. Over de prijzen van het fruit is Hoogcrbrugge niet zo te spreken. „De kilo's appels zijn abnormaal, maar de prijzen zijn droevig. Er is een hoge opbrengst en concurrentie uit het bui tenland. Peren waren er wat minder, de prijzen waren wat beter. Het prui- menjaar was goed, al hebben we door de regen in augustus wat schade ge- Thoolse brigadier 1 gesprekken met jongeren Scholieren vinden het schatten van de remafstand van auto's moeilijk Zeven Tholenaren worden ridder van de weg Jeugdbrandweer van Sint-Philipsland op een na de beste van het land Vertrekkende secretaris had vooral hart voor de mensen bij de gemeente JK uit Anna Jacobapolder neemt iMHiwbedrijf Suurland uit Scherpenise over Joods lecsplankje in streekmuseum de Meestoof uniek voor Nederland Drie Vossemeerse vissers nationaal kampioen Tholense Boys krijgt met over winning op Heinkenszand zicht op plaats in de subtop DE VERSTANDIGE KOOPMAN HOUDT ZIJN SCHATTEN VERBORGEN, ALS WARE HM VHM. DE HOOGSTAANDE MENS HOUDT ZIJN WIJSHEID VERBORGEN, ALS WIST HIJ NIET'S Dit nummer bestaat uit 22 pagina's kcr uil Bergen op Zoom; 22. Mole- graafuit Hendrik-Ido-Ambacht; 23. M.P.L. Ta/claar uit Tholen; 24. Noppen-Timmermans uit Oud-Vos- semcer; 25. W. Groeneveld uit Tho len. uit Tholen. 6 uit Oud-Vossemeer. 3 uit Sint-Philipsland, 2 uit Poortvliet, 2 uit Sint-Maartensdijk. 1 uit Scher- den uit Bergen op Zoom. 2 uit Steenbergen en uit Hendrik Ido Am bacht. alsmede uit Willemstad. Klundert, Ridderkerk. Zoetermeer, Uden, Lepelstraat. Krimpen a/d IJs- sel. Dordrecht. Halsteren. Bruinisse. Veenendaal, Dinteloord en uit Nieu werkerk a/d Ussel elk 1. In enkele gevallen werden er twee enveloppen met hetzelfde adres ge trokken, maar met verschillende namen. B. en w. hadden 1 inschrij ving per woonadres als voorwaarde leen particulieren, ouder dan 18 jaar. mochten meedoen. L/c Diocicnuc Hoogeibrugge v langs liep dacht beuren? Het is maar er zijn ook jes aan gekomen je niet overal." De 4-jarige Hilbert Hoogerbrugge bij de bloeiende pruimenboom in de boomgaard aan de Hogeweg in Poort vit

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1