wij bereiken elke brievenbus Joods leesplankje in streekmuseum De Meestoof is uniek voor Nederland Eventjes wat morrelen aan het draadje en het lampje brandt Thoolse subsidie voor kinderopvang erg laag PZC reclameverspreiding 'Ner, har en kaf' in plaats van 'aap, noot en Mies' Opening van Lamsoortje vormt sluitstuk 2 projecten Biks in 't Ouwe Raed'uus nog niet echt van de grond Kinderboekenweek heeft als thema 'van tot apenkooi' HANDELSWEG 22 "VRIJBURG" 4387 PC VLISSINGEN TEL. 0118-484229 FAX 0118-467154 Musicalkoor in Bergen op Zoom Donderdag 7 oktober 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 (tevens mogelijkheden in het buitengebied) Streekmuseum De Mee stoot is onverwacht een uniek object rijker gewor den. Een joods leesplankje dat al vanaf het begin van het streekmuseum in de collectie zit, bleek een zeldzaam stuk te zijn. Protestant en katholiek Melk Lanooij Directeur mevr. Verhage klaagt nood „Tholen ligt met 4 gulden per inwoner heel erg laag met de subsidie", zegt directeur mevr. J.S. Verhage van de stichting kinderopvang Tholen. „De Zeeuwse gemeente die daar het dichtst bij zit, betaalt ƒ5,50 en daarnaast is er nog één van ƒ7,25 maar de andere gemeenten in onze provincie betalen meer dan een tientje per inwoner voor kinderopvang." Van pontje naar pontje' en Waterlandroute Kijk- en doedag Try-out van damesduo Bennekom en Krijgsman Van de 122 fietsen leerlingen Scheldecollege vertonen 43 gebreken Het achterlicht van haar fiets brandt niet. Even wat mor relen aan het draadje en het lampje doet het weer. Zo los te een leerlinge van het Schelde college in Sint-Maar tensdijk dinsdagochtend het euvel aan haar fiets op tijdens de verlichtingscontrole van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland. 122 leerlingen lieten hun fiets keuren door fietsenmaker G. Larooy: 43 tweewie- Iers vertoonden een of meer gebreken. Bij 24 fietsen be trof het de verlichting. Politiecontrole Vaag woord Men kwam achter de bijzonderheid van het plankje, doordat het Natio naal Schoolmuseum ernaar infor meerde, omdat het elders geen exemplaar kon vinden. Bestuurslid en beheerder J.F. Kousemaker uit Tholen heeft zich altijd al over het plankje verwonderd. „Ik heb me al tijd afgevraagd hoe dat toch hier ge komen is. En toen belde er iemand op van het Nationaal Schoolmuse um. Dat geeft een boekje uit 'Anno' en deze keer wilden ze daarin een stukje wijden aan joodse leesplank- jes. Ze hadden wel de beschrijvin gen ervan, maar nergens kon men een echt exemplaar meer vinden. Het schoolmuseum zelf heeft er in elk geval geen. Maar die man die belde, was al eens in de Meestoof geweest en herinnerde zich dat wij zo'n leesplankje hadden staan", vertelt Kousemaker. „Die man heeft ons ook nog wat achtergrondinfor matie opgestuurd en toen werd ik toch ook wel een beetje nieuwsgie rig. Ik heb nog eens in de registratie gezocht en het plankje is bij het be gin van De Meestoof ingebracht door dhr. Jasperse uit Sint-Maar tensdijk. Hij heeft nogal veel aan het museum gegeven. Zijn zoon wist waar het plankje vandaan kwam." Jasperse had connecties met de schildersfamilie Hage uit Sint- Maartensdijk. De grootmoeder van J. Hage (Sarah Rijnberg-van Broek) was jodin. „Maar het plankje is ge maakt rond 1930 en toen was die mevrouw al zo oud dat ze beslist geen leesplankje meer nodig had. Het vermoeden is dan ook dat er voor de oorlog familie vanuit Hol land op visite is geweest en dat die het plankje heeft meegebracht", legt Kousemakcr uit. Zelf is hij di recteur van openbare basisschool Ter Tolne in Tholen en dus zeer bij het onderwijs betrokken. „Dit was echter geen leesplankje uit een school. Die joodse plankjes werden meer gebruikt door gouvernantes die aan huis les kwamen geven. Het bijzondere leesplankje is in het oude schoollokaal in De Meestoof te bewonderen. Want niet alleen moest de He breeuwse taal worden geleerd, daar zat ook een heel stuk religie aan vast." Wie mocht denken dat het lees plankje een al eeuwenoud gebruiks voorwerp is, heeft het mis. Het oud ste Nederlandse exemplaar is uitgegeven in 1897 door een lerares Hoogeveen. Deze 'methode Hooge- veen' was voor Nederland maatge vend. Het zijn de bekende aap, noot. Mies-plankjes. Het idee achter deze zogenaamde 'normaalwoordenme- thode' is dat het ontleden van woor den in klanken, hand in hand gaat met het samenvoegen van klanken tot woorden. De nadruk ligt daarbij op klankzuiverheid. De letters heb ben hun 'normale' klank. In totaal zijn er dertien leesplankjes gemaakt (inclusief verbeterde versies). Het bekende aap, noot, Mies werd ge bruikt in het openbaar en protestants onderwijs, terwijl de katholieken het 'aap, roos, zeef' gebruikten. Er zijn ook leesplankjes gemaakt voor het onderwijs in Zuid-Afrika en Neder- lands-Indië. Het joods leesplankje is ontwikkeld door de Groningse lerares S.H.I. Engelsman. Zij bestudeerde het ge bruik van de methode Hoogeveen in het Hebreeuwse onderwijs en kwam uiteindelijk in 1930 met een eigen Hebreeuws plankje. Ze ver trok twee jaar later naar Palestina waar ze veel foto's maakte. Terug in Nederland gaf ze lezingen over Palestina bij diverse joodse ge meenten. Mevr. Engelsman over leed in juli 1943 in kamp Ausch witz. Het joodse leesplankje wijkt (haast vanzelfsprekend) sterk af van het Nederlandse. Behalve dat er Hebreeuwse woorden worden gebruikt, zijn ook de plaatjes heel anders (overigens niet expliciet joods). Het enige waaraan te zien is dat het een Nederlands plankje is, is het woordje 'melk' op een afge beelde beker. Bij een tweede versie van het plankje dat na de Tweede Wereldoorlog verscheen, is dat woordje overigens verdwenen. Het joodse plankje vermeldt de volgen de Hebreeuwse woorden (telkens van rechts naar links, fonetisch ge schreven, met de vertaling erach ter): ner (licht), har (berg), kaf (le pel), ets (boom), kos (beker), jam (zee), was (haak), sak (zak), gan (tuin), dag (vis), zeer (krans), (man of hoofddeksel?), choet (draad), pach (kan), tsvie (hert), ba- jit (huis), sefer (boek), michtav (brief), sjoelchan (tafel). Opvallend is dat alle letters van het alef-beet (zoals het alfabet in het Hebreeuws heet) worden gebruikt, ook de sluitletter. Verder wordt veel aandacht besteed aan de klinkers, hoewel het Hebreeuws een mede klinkerschrift is. Bij de gebruikte woorden valt verder op dat terwijl Hoogeveen veel persoonsnamen en namen van dieren gebruikt, er in het Hebreeuwse plankje geen enke le naam en slechts twee dieren (vis en hert) voorkomen. In het joodse leesplankje hebben verder alle woorden een seculiere betekenis, dat wil zeggen dat nergens expliciet naar de godsdienst wordt verwezen. Het onderwijshulpmiddel werd in joodse kringen goed ontvangen. Het was tot dan toe gebruik, om na het leren van wat eenvoudige letter grepen meteen over te gaan op godsdienstige lectuur. Maar dit leesplankje sloot goed aan bij het onderwijs en na een paar maanden kon men toch al overgaan op He breeuwse geschriften. Kousemakcr is verguld met het leesplankje dat behalve een bescha digde hoek en wat potloodstrepen, nog gaaf is. Ook wat de rest van de collectie betreft, zit er flink bewe ging in de Meestoof. Er moet nog beslist worden wat de gemeente met de aan het museum vastzitten de voormalige bodewoning gaat doen. Maar Kousemakcr heeft er wel hoop op dat het pand bij De Meestoof zal komen. Verder zal er volgend jaar een grote tentoonstel ling komen over en van werk van de uit Sint-Annaland afkomstige kunstenaar Chris Lanooij. „Dat zal een expositie worden die landelijk aandacht zal trekken. Wc hebben al vragen gekregen om de tentoonstel ling over te nemen als wij er klaar mee zijn. Van veel particulieren hebben we toezeggingen gekregen om kunstwerken te mogen ge bruiken", zegt Kousemaker. De Meestoof is overigens nog maar tot eind oktober open. Daarna volgt een winterstop waarna De Meestoof tij dens het museumweekeinde in april weer open gaat. „We kunnen qua personele bezetting gewoon geen heel jaar open blijven. Zeker niet voor die enkele persoon die in de winter komt kijken. Bovendien heb ben we onze tijd hard nodig voor het inrichten van de nieuwe ten toonstellingen." In een brief aan het gemeentebe stuur van Tholen klaagt ze opnieuw haar nood over het feit, dat er vanaf 1997 al een jaarlijks exploitatiever lies is van 40.000 gulden. „We doen dan ook een dringend beroep op de politiek de jaarlijkse subsidie met 50.000 gulden te verhogen om het voortbestaan van de stichting te ga randeren." Het tekort wordt nu al voor het der de jaar opgevangen door bijfinan cieringen van banken en commer ciële activiteiten, zoals het te gelde maken van het idee voor Puk-en- Muk-huizen in Groningen, Gouda en Amsterdam. De spectaculaire groei heeft in verhouding tot de uit gaven ook onvoldoende inkomsten opgeleverd. En het tekort van 40 mille te laten betalen door de 125 ouders die hun kinderen van de voorziening gebruik laten maken, kan volgens mevr. Verhage ook niet. „Die worden toch al geconfronteerd met een prijsverhoging van 12% in 2000. En we blijven onze verkoop prijzen toch ook afstemmen op die van de omliggende organisaties. Het belangrijkste is, dat er ergens plaats is. Maar daarnaast wordt toch ook naar de verhouding prijs/kwali teit gekeken. En een Tholenaar die in Roosendaal werkt, kan zijn of haar kind ook in Bergen op Zoom brengen in plaats van bij ons." De omschakeling van de arbeidstijd van de 20 medewerkers van 40 naar 36 uren heeft kinderopvang Tholen 20.000 gulden per halfjaar gekost. In 1997 waren er ook nog tegenval lers met de bouwkosten die nog doorwerken. Arbo-voorschriften en cao-verplichtingen doen de prijzen ook almaar stijgen. „We hebben met heel veel regelgeving van de overheid te maken", zegt mevr. Ver hage. „We werken al zo zuinig mo gelijk, maar het tekort blijft. En ad viesbureau KPMG heeft aange toond waardoor het komt: de ge meente geeft te weinig subsidie." In 1997 bedroeg de gemeentelijke bij drage 97.000 gulden. De officiële opening van kinderboerderij en heemtuin 't Lamsoortje bij Sint-Maartensdijk is zaterdag tegelijkertijd de afronding van twee pro jecten van het platform leefbaar platteland Tholen. 't Lamsoortje vormt namelijk onderdeel van 'Van pontje naar pontje' en verder is ook de Waterland route gereed. Daardoor zijn er nu twee toeristische fietsroutes - elk zo'n 30 kilometer lang - over Tholen uitgezet. Ruim twee jaar werkte het platform aan het project 'Van pontje naar pon tje'. De bcwegwijzerdc fietsroute voert van het fietsveer bij Sint-Anna land naar dat bij Gorishoek (via Sta- venisse en Sint-Maartensdijk). Ex tra's onderweg zijn picknickplaatsen, informatiepanelen en een verrekijker. Bij het monument 'de vis' aan de Derde Dijk tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk wordt een trap gereali seerd die precies aangeeft hoe hoog het water tijdens de ramp in 1953 heeft gestaan. Een ander onderdeel van het project is 't Lamsoortje, in de Muijepolder. Op de kinderboerderij is, in samenwerking met de stichting Het Gors, een dagopvang gereali seerd voor verstandelijk gehandicap ten. Tien mensen, met drie begelei ders, onderhouden het terrein en verzorgen de dieren. Ook de Waterlandroutc is een fiets route, met startpunten in Tholen-stad, Gorishoek en Sint-Maartensdijk. Ze voert langs elementen die te maken hebben met de strijd tegen en het le ven met het water. Deze, en een aan tal cultuurhistorische bezienswaar digheden, worden beschreven in een speciale folder. Onderweg staan en kele informatiepanelen. Dijkgraaf W.A. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden presenteert de fol der zaterdagmorgen. Het drukwerkje heeft blauw als hoofdkleur en daar voor is bewust gekozen. Van beide routes zijn de beschrijvingen ver krijgbaar bij de VVV. Na de officiële opening is er op het terrein van de kinderboerderij een kijk- en doedag, die duurt van elf tot vier uur. Daar presenteren zich ver schillende organisaties die deelne men in het platform. Verder is er voor jong en oud vanalles te doen. Er kan geknutseld worden, een ogentest on dergaan, een rit in een huifkar ge maakt, of een excursie met een na- tuurgids door de Pluimpot. Er zijn demonstraties kantklossen, netten boeten en schapen drijven. Het pu bliek kan bij het cloveniersgilde zelf boogschieten en doorlopend zijn er gedragstrainingen voor honden. Ted Frigge uit Oud-Vossemeer verzorgt om twee uur een show met een Ro meinse strijdwagen, een uur later is er een touwtrekwedstrijd met haflin- gerpaarden. De basisscholen zijn bij deze dag betrokken door een kijkdo- zenwedstrijd. De mooiste tien kijk dozen (door een jury geselecteerd) van de verschillende scholen zijn op het terrein aan de Kastelijnsweg te zien. De kijk- en doedag gaat altijd door, ongeacht het weer. Op het ter rein zullen een aantal grote tenten ge plaatst worden. Wie op een maandagavond langs het oude overblijflokaal van 't Rijks in Bergen op Zoom fietst, kan een me lodie uit de musical Evita horen. Als men dan door één van de ramen kijkt, dan ziet men zo'n veertig vijftig jonge mensen uit volle borst zingen en lachen om de onderhou dende dirigent die op enthousiaste wijze uitlegt hoe je een bepaalde toon dient te treffen. Het blijkt te gaan om de wekelijkse repetitie van het Markiezaats Musicalkoor. Een koor dat begin dit jaar is opgericht door de dirigent C. van der Veeke, bekend van het Toonkunstkoor Ber gen op Zoom en het R.E.T-mannen- koor. Dit koor is opgericht om jonge mensen op te leiden tot zeer bruikba re koorzangers voor later. Aan het koor is daarom een bevoegd zangpe dagoog verbonden, dhr. Gerard van den Heuvel, die wekelijks een be paalde stemgroep zangtechnisch on derricht geeft. Er wordt veel aan dacht besteed aan ademtechniek en stcmbeheersing. Daarnaast wordt de jongeren stap voor stap geleerd mu- ziek van papier te gaan zingen. Om- J dat het koor in de nabije toekomst 1 concerten in de gehele regio wil gaan j geven onder begeleiding van een ei- j gen combo of orkest, wordt een hoog i niveau nagestreefd. Ieder koorlid j heeft daarom voorafgaand aan de toelating tot het koor een aantal oefe- ningen met de dirigent door moeten nemen, om te kijken of zijn of haar stem geschikt is. Er zijn nog steeds koorleden nodig. De repetities zijn onlangs weer begonnen en nieuwe I leden kunnen nu redelijk gemakke- lijk instromen. Daarnaast is er ook behoefte aan instrumentalisten met een grote vaardigheid voor het bege- leidingsorkest. Met name synthesi- t zerspelers, violisten en saxofonisten. Meer informatie is aan te vragen bij het secretariaat tel. 0164-239937, of bij de dirigent 0164-642417. Men 1 kan ook altijd een kijkje gaan nemen t bij één van de repetities op maandag avond van 19.30 tot 22.15 uur in het j oude overblijflokaal van 't Rijks aan de Burgemeester Stulemeyerlaan in Bergen op Zoom. Dit jaar wordt voor de 45e keer de kinderboekenweek gehouden. Op Tholen beginnen de activiteiten hier voor morgen. Voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar hebben de Thoolse bi bliotheken een kleurplatenwedstrijd georganiseerd waarmee diverse prij zen te verdienen zijn. Voor de jeugd van 7 tot en met 10 jaar is er een bouwplaat en jongeren van 11 tot en met 13 jaar krijgen een puzzel. Alle kinderen kunnen meedoen aan een wedstrijd 'boekenleggers maken'. Daarover kunnen ze aan de balie van de bibliotheken meer informatie krij gen. Veder wordt er in de vestigingen Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland voorgelezen voor de kinde ren. In Tholen en Sint-Maartensdijk gebeurt dat morgen en maandag van vier uur tot half vijf en in Sint-Anna land wordt er maandag en donderdag 14 oktober voorgelezen (eveneens van vier uur tot half vijf). Alle kleur en bouwplaten, puzzels en boeken leggers moeten voor 13 oktober met naam en adres van de makers ingele verd worden bij de bibliotheek. Op vrijdag 15 oktober om vier uur is de prijsuitreiking in de bibliotheken in Sint-Maartensdijk en Tholen. In Sint- Annaland gebeurt dat op donderdag 14 oktober om vier uur. Tot slot is er dinsdag aanstaande om kwart over vier voor alle jeugdleden een optre den van Robhetty in Meulvliet te Tholen. Robhetty brengt daar het stuk 'Pinocchio gaat naar school'. Fietsenmaker G. Larooy (met pet) bekijkt in het lokaal voor mechanische techniek op het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk remmen, bel, licht en reflectoren van de fietsen van leerlingen. En daar was de controle juist op gericht, nu de dagen korter wor den. Toch was het percentage van bijna 30 procent minder dan vorig jaar, toen bijna de helft van de fiet sen gebreken vertoonden. „Het valt niet tegen," stelt voorzitter H. de Wit van VVN na afloop dan ook vast. „Er was maar één jongen met een fiets waar helemaal niks aan deugde, maar die krijgt volgende week een brommer. Dan kijken de jongens niet meer naar hun fiets om." In het lokaal voor mechanische techniek van J. Bolier komen de leerlingen uit klas 1, 2 en 3 die met de fiets naar school zijn gekomen, een voor een met hun tweewieler naar binnen. Hun naam en hun klas wordt genoteerd op een kaart. La rooy neemt de fiets van de leerling over, trekt aan de handremmen, kijkt of de handvatten nog goed vast zitten en niet beschadigd zijn, controleert het voorlicht en de ach terlamp en inspecteert de bel, zijre flectoren in het wiel of aan de ban den, de achterreflector en de reflectoren aan de trappers. Regelmatig hapert het licht omdat het kapje op de dynamo versleten is, of omdat de dynamo de band niet goed raakt. „Hier moet je wat aan doen, mijn jongen," zegt La rooy. „Voor de rest is het in orde." Vlot gaan de fietsen door zijn han den. De vrijwilligers van VVN kruisen de gebreken aan op een kaart. Er komt een keur van fietsmerken langs. Sommige exemplaren met de nieuwste snufjes: een bel die bijna niet zichtbaar is maar deel uitmaakt van het handvat. Achter lichten die op batterijen werken zijn in opkomst. De jongen van de fiets met een losse moer aan het voorwiel (waardoor de fiets ver vaarlijk zwabbert) kan het euvel ter plekke verhelpen. „Haal sleutel nummer 15 maar uit de kast," zegt Bolier die op het Schelde college aandacht aan verkeersveiligheid besteedt. Als de fiets is goedgekeurd, krijgen de leerlingen een sticker. Zijn er ge breken dan blijft de kaart achter. Die wordt dezelfde dag nog met een brief aan de ouders gestuurd. Per post. „De fiets van uw dochter/zoon bleek niet volledig in orde te zijn. In een aantal gevallen waren de gebre ken zo ernstig dat, bij politiecontro le op de weg, forse bekeuringen zul len worden uitgedeeld," zo luidt de tekst. „In verband met de veiligheid van uw kind willen wij u hierop at tent maken." Op de kaart kunnen de ouders zien wat er aan de fiets schort. In de week na de herfstvakantie zal Bo lier deze fietsen nogmaals controle ren. „Meestal is het dan wel in or de." Bij 14 fietsen ontbrak de achterre flector of de zijreflectoren, bij 8 fiet sen waren de remmen niet in orde, bij 11 fietsen waren de handvatten kapot (zodat de ijzeren scherpe rand van het stuur vrij komt, wat gevaar kan opleveren bij valpartijen en botsingen) en in negen gevallen deed de bel het niet of onvoldoende. De politie van Tholen kwam met twee man poolshoogte nemen. Van daag (donderdag) vindt er een vcr- lichtingscontrole plaats in het Cal- vijncollcge in Tholen. Met als motto 'Er gebeurt nooit niks' lieten Plien van Bennekom en Bianca Krijgsman vrijdagavond vanalles gebeuren op het toneel in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Uit op Tholen had met deze try-out van het programma 'Biks' een vol huis. Het optreden werd door de bezoe kers verschillend gewaardeerd. (advertentie) Diegenen die vrijdagavond niet in 't Ouwe Raed'uus waren, hebben de dames Van Bennekom en Krijgsman misschien wel eens op een zondag avond op televisie gezien bij de VPRO. Daar spelen ze dezelfde type tjes, Jeltje en Meike, gekleed in ver keerde truitjes en groene rubberlaar zen en met hetzelfde noordelijke accent (Fries of Gronings?). In elk ge val noemden de beide 'wigjes', zoals ze zichzelf betitelen, op hun convoca tie voor een schuurfeest een heleboel namen als Sietske, Wopke, Jelle, Jille, kortom geen Zeeuws. Omdat er 'nooit niks gebeurt', gaan de twee in de schuur met een feest van start. Dat er tussendoor ook nog een ruimteschip landt, vinden ze maar niks. Het wordt als een 'stom ding' bestempeld en dan ook meteen stuk getrapt. Helaas blijken Jeltje en Wei- ke wat contactarm, dus moeten ze zichzelf vermaken. Dat gebeurt op een originele manier met fluitjes en zang (beiden hebben een goede stem, al kwam dat niet zo goed uit de verf). Er zijn een aantal dansacts die half af gewerkt worden omdat de dames wat verlegen zijn. De bewegingen op to neel lijken af en toe op wat Mr. Bean doet. Rowan Atkinson heeft ook van die half afgemaakte bewegingen met toepasselijke mimiek. Ook het Engel se 'establishment' (zeg maar de 'kak kers') brengen Van Bennekom en Krijgsman feilloos in beeld. De per siflage op de macho mannenwereld is, wat stemmen betreft, een succes (lang leve de techniek). Veel hilariteit bracht ook het 'nudistentoneel'. Tussendoor debiteren Jeltje en Meike wat Rotterdamse mopjes, maar het feest komt niet echt van de grond. Dan maar een fopfeest en de twee 'wigjes' slepen een tweepersoons doodskist aan. Van daaruit hopen ze te kunnen genieten van het verdriet dat iedereen heeft als zij er niet meer zijn. Als het allemaal niet lukt, ondanks het kleurrijke aura van Meike, wordt een stukje onvervalste geestelijke mishandeling gepleegd. Wat te den ken van de uitdrukking: 'Ze vinden jou niet lief; ze nemen je voor lief!' De dames Van Bennekom en Krijgs man blijven actueel, want ook het zin-1 loos geweld komt nog ter sprake in de teksten die door Paul Groot zijn ge- schreven. De bezoekers waardeerden het optre- den van Van Bennekom en Krijgsman heel verschillend. Er was zo nu en i dan wel een schaterlach te horen, J maar anderen hadden het gevoel dat j er nog geschaafd moest worden aan sommige acts. Het kwam dikwijls J nog niet echt van de grond. „Ik vind leuk zo'n vaag woord", zegt Bianca Krijgsman tijdens de voorstelling een keer. Dat gevoel sloeg wel een beetje op deze hele avond. Wellicht was daar J ook de zaal debet aan. Het program- ma zou misschien in een zaal als de Vossenkuil te Oud-Vossemeer beter, tot zijn recht gekomen zijn. Daar had het puhliek visueel meer waar voor zijn geld gekregen en de artiesten wa- ren iets minder beperkt geweest int hun bewegingen. Het blijkt wel dat Van Bennekom en Krijgsman in de drie jaar dat ze be- staan, al trouwe fans om zich heen verzameld hebben. Een aantal bezoe- kers nam namelijk de moeite om van- J uit Barcndrecht naar Poortvliet te ko men, omdat de kaartjes in hun omgeving al uitverkocht waren. Ove rigens waren de artiesten zelf met het openbaar vervoer van Amsterdam I naar Poortvliet gereisd en dat is op j zich al een kunst. Er volgen nog ruim i 100 voorstellingen van Biks in het he- j le land. Dus nog tijd genoeg om er een feest van te gaan maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 13