Geld uit parochiebingo voorziet internaat van voldoende water Jroekhuis Trekpaarden ploegen land, maar trekken ook veel belangstelling College loopt stijf aan handje ambtenaren 5Ui AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bloed geven Ko Brooijmans laat Vera, Winnie en Anna tarwestoppels omleggen Ruim 6000 gulden voor landbouwproject van pater Bram Hommel Donderdag 30 september 1999 55e jaargang no. 46 „Er is veel meer publiek dan bij het trekkerploegen," zegt oud-smid C. Zuidweg uit Anna Jaeobapolder. Zuid- weg bezocht eind augustus de ploegwedstrijden in De Polder, zaterdag was hij een van de vele bezoekers aan de open provinciale kampioenschappen trekpaardploe- gen bij Brooijmans aan de Bartelmeetweg. Oerkracht en een vleugje nostalgie. Een historisch cultuurgoed dat be waard moet blijven, vindt de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland die het kampioenschap voor de vier de maal houdt. Het is de eerste keer op Tholen. Parade „Met dit bedrag krijg ik de watervoorziening rond. Het is voldoende voor het boren van een gat, voor de aan schaf van de pomp, het bouwen van de watertoren en het aanleggen van de leidingen naar de badkamers." Pater Bram Hommel kreeg zondagochtend na de eucharistie viering in de rooms-katholieke kerk in Oud-Vossemeer 6536,50 gulden voor zijn landbouwproject in Sekadau op West-Kalimantan (het vroegere Borneo) in Indonesië. TOTALE LEEGVERKOOP MET KORTINGEN TOT 50% Coöperatief verband Kritiek v.d. Linde op begrotingsbehandeling Geen zijstap mogelijk Verlevendiging Constructief en vruchtbaar Deze week Wekenlang geschoten Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Dit is ook veel mooier," zegt Thoolse deelnemer Ko Brooij mans zijn paarden aanstuurt via Winnie, het middelste paard van zijn driespan. „Hitop Winnie, hi- top". Winnie van Bleyendaal gaat rechtsom, Anna van 't Polderzicht en Vera van Ninnes gaan mee. Vera gaat nu in de voor lopen. Weer maakt Brooijmans een om gang in het veld van 7 are: zeven meter breed en 100 meter lang. Zuidweg, wijzend op de zware knollen die de ploeg door de tar- westoppels trekken. Boeren en burgers en een enkele oud-landar beider bezoeken de wedstrijd. Kenners en andere belangstellen den. Oud en jong, man en vrouw. De ouderen halen herinneringen op, praten over soorten ploegen en het verschil in paarden. Terwijl de Zes are ervan moeten de twaalf deelnemers in hun veldje omploe gen, een meter houden ze over om terug te komen zodat ze niet over geploegd hoeven te lopen. Regel matig kijkt Brooijmans achter zich. Is er recht geploegd en hoe zit het met de diepte, liggen de stoppels onder? Bij het keren zegt Brooijmans: 'Aerop Winnie, aerop.' Winnie gaat linksom. De boer wentelt zijn ploeg en nu loopt Anna in de voor. De muziek uit de luidsprekers overstemd het geluid van de paar den, het gekraak van het leer, het gesnuif van de dieren, het getingel van de ijzeren sleutel tegen de ploeg. Tussen twaalf uur en half drie zijn 33 paarden bezig met ploegen: negen driespannen en drie tweespannen. Ze kunnen maximaal 70 punten halen. De ju ry kijkt naar de beginvoor, de aan- storting van de aarde, de diepte van de voren, of de geploegde sne den gelijk liggen, of de stoppels goed zijn ondergeploegd en of de boer de ploeg bij het inzetten en uitlichten op één lijn weet te hou den. De grond is goed. De avond voor het ploegen had het nog 10 millimeter geregend. De zon schijnt, de temperatuur is aange naam. De stichting probeert bezoekers donateur te maken en verkoopt mapjes met foto's. Van paarden. Van ploegende paarden die van de akkers verdwenen zijn en nu voor al als hobby worden gehouden. Met oerkracht kun je ook showen. De menners komen voornamelijk uit Zeeland: Kerkwerve, Aagte- kerke, Noordwelle, Ritthem, Nis- se en Waarde, maar ook uit Etten- Leur, Breda en Achtmaal en uit het Belgische Berendrecht bij Antwerpen. Er zijn tientallen mensen met fo totoestellen en videocamera's. Er is zelfs een man die de paarden met waterverf naschildert. Dit is niet zomaar een wedstrijd, dit is een evenement dat honderden mensen trekt. Het parkeervak op het land is nagenoeg vol. In de berm van de Bartelmeetweg staan wel vijftig auto's geparkeerd. Bij het ploegen is L. de Visser uit Ritthem met zijn driespan de bes te. Hij haalt 55 punten. Op een ge deelde tweede en derde plaats ein digen J. van der Wekken uit Kerkwerve en C. Mol uit Waarde met 54 punten. Vierde wordt K. Brooijmans met 53 punten. ZIE VERDER PAGINA 3 Het bedrag is de opbrengst van de bingo (5536,5 gulden), plus een gift en is bestemd voor de watervoor ziening van het internaat voor 300 jongens en meisjes van de land bouwschool in de nieuwe commu- WEGENS VERBOUWING MAAK EEN AFSPRAAK VOOR EEN OOGMETING V 00G M E tMU*W« «fti R U M S J* Y' T STEENBERGEN Grote Kerkstraat 5.4651 BA Steenbergen Tel. 0167-563385 Fax. 0167-566702 TOT 50% OP ALLE BRILMONTUREN 15% OP ALLE BRILLENGLAZEN Advertentie I.M. niteit (kloostergemeenschap) in Se kadau waar Hommel nauw bij be trokken is. „Voor de school zelf was er net wa ter voldoende, maar voor het inter naat moest nog een aparte voorzie ning komen. Toen we daar aan begonnen, kreeg ik bericht dat de parochie het geld van de bingo voor de watervoorziening wilde bestem men. Dat was een goed bericht." Hommel bedankte de leden van de parochie die het bingogeld voor Sekadau bestemden. Het bedrag werd hem namens de bingocom missie overhandigd door A.F. Goossens van de Vossemeerse af deling van Charitas, de liefdadig heidsorganisatie die een actie voor bereidt om het werk van de Broeders van Huijbcrgcn in West- Kalimantan (waar de 56-jarige Hommel deel van uitmaakt) te steunen. Voor de watervoorziening is al een gat geslagen. Op een diepte van 28 meter is vlakbij het internaat grondwater gevonden. Het grond water dient als een belangrijke aan vulling op het regenwater day, op gevangen wordt in bakken. Op een wooneenheid van 24 personen staat een bak met zes kubieke meter re genwater. Dat is voornamelijk voor sanitair gebruik; we's en douches. Probleem met het hemelwater is dat de bakken snel leeg raken in het droge seizoen. „Als het daar drie weken niet regent - hel gebied ligt vlakbij de evenaar - wordt er al geklaagd over droogte." De school en het internaat liggen in een agrarisch gebied waar rubber getapt wordt, en cacaobonen en pe per geteeld worden. „De landbouw is van strategisch belang. De tradi tionele landbouw is echter onvol doende om economisch vooruit te komen. Er zijn veel palmolieplan tages en plantages voor de produc tie van fabrickshout. Daar is een middenkader voor nodig. Na deze school komen de leerlingen op de ze plantages te werken en na een paar jaar gaan ze voor zichzelf be ginnen." De rijkdom zit hem ook daar in de grond. Het opleidingsniveau van de bevolking is er laag. Volgens Hom mel heeft tachtig procent van de be volking alleen lagere school. „Het geld dat de mensen verdienen, is goed voor een paar dagen. Ze heb ben ook weinig relaties om hogerop te komen. Maar ze bezitten wel juist die grond die de grote onder nemers willen hebben voor hun plantages. Als de kleine boertjes maar aan kunnen tonen dal ze de grond in gebruik hebben, al hebben ze maar een paar rubberbomen ip productie, dan wordt het moeilijker om hun grond te onteigenen." Een eigen stukje grond is volgens Hommel voor de lokale bevolking van levensbelang. Om hun zelfstan digheid te vergroten worden de leer lingen (tussen de 14 en 18 jaar) tech nische vaardigheden bijgebracht. Ook wordt het samenwerken in coöpera tief verband gestimuleerd. „Boeren kunnen samen plantgoed en kunst mest inkomen en hun producten op de markt brengen." Hommel berichtte in april in deze krant vanuit zijn woonplaats Singka- wang over de onlusten in het noord westen van Kalimantan (in het district Sambas, het grensgebied met Malei sië) tussen Malcisiërs en Daya's ener zijds en Madurezen anderzijds. Het etnisch conflict eiste honderden slachtoffers. Duizenden Madurezen sloegen op de vlucht. Volgens Hom mel zijn de culturele verschillen tus sen de diverse bevolkingsgroepen de oorzaak van de conflicten. In het be gin van deze eeuw haalden de Neder landers de eerste Madurezen van hun eiland bij Oost-Java naar West-Bor neo om er wegen aan te leggen. Vanaf de jaren zestig kwamen er wéér Ma durezen wonen als gevolg van de transmigratiepolitiek van de Indonesi sche regering, waarbij grote groepen van dichtbevolkte eilanden naar dun bevolkte eilanden worden overge bracht om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Volgens Hommel zijn „Elk stukje creativiteit is uit de begrotingsbehandeling", klaagde PvdA- fractievoorzitter M.A.J. van der Linde maandagmiddag bij het aanbie den van de algemene beschouwingen over de begroting 2000 in de Thoolse gemeenteraad. „Het is verworden tot een rituele daas. Iedereen kent de pasjes; iedereen weet hoe het begint en waar het eindigt." De begrotingsbehandeling, die begint het aanbieden van de algemene be schouwingen door de zes raadsfrac ties, is.sinds drie jaar grotendeels een schriftelijke aangelegenheid. De poli tieke discussie is er een heel eind uit. Van der Linde somde een drietal oor zaken op voor de malaise. „De be- leidsonderbouwing is gering en soms is het meer vulling dan voeding. Het is voor een fractie dan weer moeilijk inhoudelijk te reageren en de algeme ne beschouwingen worden dan lange vragenlijsten, ook bij onze fractie. Dat moet, want alleen op concrete vragen geeft het college antwoord. Op standpunten, meningen of sugges ties reageren b. en w. nicL" Ten tweede zou de behandeling van de begroting in deze vorm volgens de PvdA-fractievoorzitter schriftelijk af gedaan kunnen worden. „De begro ting staat op schrift, de algemene be schouwingen worden schriftelijk ingediend, de antwoorden van het college staan op schrift, de replieken van de raadsfracties zijn mondeling, maar iedereen zit met eikaars tekst voor de neus. Het college reageert mondeling, maar de reactie doet er niet toe, want voorstellen, moties of amendementen kunnen niet meer in gediend worden. Einde verhaal." Van der Linde signaleerde nog een derde oorzaak. „Het college loopt ge durende de begrotingsbehandeling keurig langs de uitgezette paadjes, stijf aan het handje van de ambtena ren. Geen zijstap is mogelijk. Zo'n houding leidt ook niet tot een vrucht bare discussie. Doe het anders, zal het college zeggen. Ik denk dat we hierin een beetje eikaars gevangenen zijn." 'Met enige vriendelijke of stichtelijke woorden' - zoals de PvdA-fractie voorzitter het zelf uitdrukte - werden maandagmiddag de algemene be schouwingen weer aangeboden. Vol gens Van der Linde worden die op merkingen meestal niet eens genotuleerd, maar hij vroeg nu uit drukkelijk om dit wel te doen. „De manier waarop we de begroting be handelen, is het namelijk niet hele maal. En dat vind ik niet alleen. In BN/De Stem zijn de meningen van de fracties gepeild en daarin klonk wei nig enthousiasme. J. van den Donker noemt de begrotingsbehandeling de minst belangrijke raadsvergadering van het jaar. Die opmerking laat ik voor zijn rekening, want persoonlijk ben ik van mening dat de begrotings behandeling de absolute top van het gemeentelijk werk is. Je stelt immers het gemeentelijk beleid voor een vol jaar vast." Van der Linde nodigde de burgemees ter uit om samen met de voorzitters van de drie raadscommissies (Van der Linde, Klippel en Stouten) de begro tingsbehandeling te evalueren. „Ik wil daar de raadsvoorzitter graag bij be trekken, want hij is immers eerstver antwoordelijk voor de gang van zaken tijdens de vergaderingen." Burgemeester Van der Munnik nam de uitnodiging direct aan, maar voeg de eraan toe ook gemeentesecretaris Nieuwkoop graag bij die discussie te willen betrekken. Hij stelde vast dat Van der Linde een belangrijk punt had aangeroerd. „Door de voortgaan de democratisering is het een handi cap - als u dat zo wilt noemen - dat de echte discussie in de commissies wordt gevoerd in plaats van in de ge meenteraad. Het huidige systeem van begrotingsbehandeling is een oplos sing zoals we die nu drie jaar hebben toegepast. Vooral schriftelijk en het laatste stadium zijn er nog wat mon delinge ontsnappingen mogelijk. De tweede mondelinge termijn, zoals we die vroeger hadden, bleek een herha ling van zetten en dat moeten we ons aantrekken. Nu is alles zo dichtgetim merd, dat er nauwelijks meer discus sie mogelijk is. De hoofdzaken blij ven gelijk. Hoe kun je het publieke debat nu meer 'body' geven, een ver levendiging van de begrotingsbehan deling bewerkstelligen? De raad is er in drie jaar ook niet verder meegeko men. Met de drie commissievoorzit ters en de secretaris erbij, wil ik daar best over praten. De uitnodiging is aanvaard", aldus burgemeester Van der Munnik. De overige fracties hielden het bij de gebruikelijke opmerkingen. Zo hoop te SGP-fractievoorzitter M. Dijke op een constructieve opstelling van het college, nadat hij de principiële ach tergrond van zijn partij had aangestipt en zich bij voorbaat had verontschul digd, dat de SGP niet volledig zou zijn in de algemene beschouwingen. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger wees op de millenniumwisseling. „Niemand kan de toekomst voorspelen, maar we kunnen er wel richting aan proberen te geven. Hopelijk gaat het college creatief en constructief om met onze inbreng, zodat we een vruchtbare be grotingsbehandeling krijgen", aldus de VVD-fractievoorzitter. Ook M.A. van Beek verlangde een constructieve begrotingsbehandeling op 25 oktober om aan evenwichtige belangenbehartiging van de burger te kunnen doen. „We hebben niet de pretentie dat we alles weten, maar we willen wel een duidelijke stellingna- me van het college. Wij van onze kant hebben de begroting getoetst aan ons verkiezingsprogramma en het colle geprogramma", zei de CDA-fractie- voorzitter. Kazakken vinden bruiloftsfeest van één dag maar wat mager, zegt kersvers echtpaar Noom Professor P.W. Moerland: In Tholen liggen geweldige uitdagingen voor het oprapen Opening kinderboerderij Lamsoortje Sint-Maartensdijk met kijk- en doedag Gemeentebestuur stelt advisering over Thoolse ambulancevergunning uit Een bloemlezing van de algemene beschouwingen van de raadsfracties op de gemeentebegroting Kwaliteit van Thoolse woningen is het slechtst in Scherpenisse Christelijk gemengde zangvereniging VZOS groeit naar het beloofde land toe SPS pakt eerste competitiewinst Jongens Casembroot en Eevliet, en meisjes Regenboog winnen schoolvoetbal ALS HAAT EN NIJI) WOU BRANDEN, WAS HOUT NOCH TURF VAN DOEN IN DEN LANDE Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De RPF/GPV-fractic had het voor blad van de algemene beschouwingen voorzien van een computer en de maanden december, januari, februari met de tekst 'Verschuivende data.' „De nieuwe eeuw staat voor de deur met de millenniumproblematiek als faalangst. Wij van onze kant hebben een heleboel vraagtekens en komma's gezet bij de begroting 2(XX)." Nu b. en w. aan hun tweede begrotingsbehan deling beginnen, wilde Van Belzen minimaal weten hoe de vertrekpunten van het collegeprogramma waren in gevuld. J. van den Donker had als enige 1999 op zijn algemene beschouwingen ver meld en dat viel iedereen nu eigenlijk pas voor het eerst op, want het D66- raadslid verklaarde, altijd consequent het jaar te hebben vermeld waarin de algemene beschouwing werd aange boden. Inhoudelijk wilde hij nog wel kwijt, dat D66 ten aanzien van de belasting voorstellen bijzonder weinig kritiek had. „Het zou nog fijner zijn, als u het er mee eens was", merkte de burge meester op. Van den Donker hoopte dat b. en w. het bewijs leveren dat de begroting 2000 millenniumproef is. Het Rode Kruis organiseert van avond een bloedafname in gemeen schapscentrum Hacstinge. Van zes tot negen uur kan men terecht om een halve liter bloed af te staan. Het bloed wordt gebruikt voor transfu sies en het maken van specifieke bloedproducten zoals plasma. Pater Bram Hommel (rechts) bedankt A.F. Goossens en de kerkbezoekers voor hun bijdrage aan het internaat. Madurezen snel gekwetst in hun eer gevoel en snel geneigd een twist met wapens te beslechten. De inheemse bevolking gaat de conflicten zo lang mogelijk uit de weg en het gebruik van wapens is aan strenge regels ge bonden. Het niet respecteren van plaatselijke gewoontes en irritaties over kleine diefstallen, groeiden uit tot een gruwelijk conflict. De brandhaarden bevonden zich in de buurt van Singkawang waar regelma tig schoten werden gehoord, bnfy>d- lucht was tc ruiken of dc elektriciteit uitviel als gevolg van gevechten en wraakacties. Hommel hoopte toen dat het na de verkiezingen wat rustiger zou wor den. Dat is ook het geval, zo vertelde hij zondag. „De meeste Madurezen zijn gevluchL Teruggekeerd naar Madura. Sommigen zitten nog in vluchtelingenkampen, anderen zijn naar andere oorden op West-Kali mantan gebracht. Hun leven werd be dreigd. Omwille van hun veiligheid vluchtten ze overal kazernes of poli tieposten in." Het ging volgens de pater voorname lijk om Madurezen die nog niet zo lang in West-Kalimantan wonen. „Degenen die hier al een paar genera ties wonen, hebben zich aangepast. Die geven geen problemen, het gaat meestal om nieuwkomers van na 1450." De broeders zijn zelf niet het slacht offer geworden van het geweld. Er was volgens Hommel voor hen vol doende beveiliging. „Maar in sommi ge wijken van dc stad waar Madure zen woonden, werd wekenlang iedere nacht geschoten. Met eigen wapens of door het leger. En dan ging er weer een huis in de fik." Hommel keerde gisteren terug naar Kalimantan (waar de rust is weerge keerd) na een verblijf van drieëneen halve week in Oud-Vossemeer Ko Brooijmans behaalde met het driespan Vera, Winnie en Anna (v.r.n.l.) een vierde plaats bij het kampioenschap trekpaardploegen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1