'Keuze Delta Noord logischer geworden' 'We moeten niet klagen, maar onze eigen verantwoordelijkheid nemen' Particulier houdt de ambulance in de vaart Cosmetische beurt molen St.-Philipsland AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 3aJbi Dialoog aan boerenontbijt in de Duivekeet in Oud-Vossemeer A.W. Beurkens met Prinsjesdag op de eerste rij Ploegwedstrijden voor trekpaarden bij Brooijmans St.-Philipslands VZOS geeft een jubileumconcert L Donderdag 23 september 1999 55e jaargang ho. 45 Argumenten b. en w. zijn ontzenuwd „We hebben vanavond argumenten van dusdanig door slaggevende aard gehoord, dat de keuze voor Delta Noord een stuk logischer is geworden. En de argumenten van b. en w. zijn ontzenuwd. Die zijn niet valide geble ken", zegt één van de aanwezigen dinsdagavond na de informatiebijeenkomst van Delta Noord in het Holland Huis te Scherpenisse. De Thoolse raadsfracties en huis artsen werden daar door bestuur, directie en medewer kers van de ambulancedienst bijgepraat over de turbulen te ontwikkelingen in de strijd om de Thoolse ambulancevergunning. Vanavond zet Delta Noord alles in om de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn te overtuigen om voor de ambulance in Sint-Maartensdijk te kiezen. De openbare vergadering begint om half acht in het gemeentehuis. TOTALE LEEGVERKOOP MET KORTINGEN TOT 50% Bestuurlijk gesteggel Geen andere keus Telefoontje Standplaats in smalstad is gegarandeerd Deze week Bankgarantie via Rabobank Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbodu.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Hoofd basiseenheid oost van de politie A. W. van Tol aan het boerenontbijt met W. A.Boogaard (midden), wethouder K.A. Heijboer en L. de Oude rechts). „Boeren hebben het imago dat ze altijd maar klagen. Dat gezegde moeten we proberen kwijt te raken. We moeten niet klagen over onze problemen, maar onze eigen verantwoordelijkheid nemen, onder de paraplu van de natuur." Dat zei voorzitter L. Hage van de ZLTO-afde- ïing Tholen en Sint-Philipsland dinsdagochtend tijdens het boerenont bijt in de schuur van de Duivekeet van boerin M. Reins-Hage in Oud- Vossemeer. „Als ik mijn voet had uitgestoken, dan was de gouden koets eroverheen gereden." A.W. Beurkens uit Sint- Philipsland zat dinsdag met Prinsjes dag letterlijk op de eerste rij: onder de colonnade op het voorplein van paleis Noordeinde in Den Haag. Met 24 an dere bestuurders van de koninklijke schippersvereniging Schuttcvaer was hij op uitnodiging aanwezig in de re sidentie. „Anders zie je het op televi sie, maar dit was een hele belevenis om mee te maken. Echt bijzonder", vertelt de Sint-Philipslander. Jaarlijks nodigdt het Hof voor Prinsjesdag ver tegenwoordigers uit van verenigingen waarvan de koningin beschermvrou we is. De mensen van Schuttevaer werden met koffie ontvangen in de Indische zaal. Hofmaarschalk Van Eenennaam legde hen de bedoeling uit, waarna ze uitleg kregen over de zaal. Een hofdame reikte het pro gramma uit. „Daarna werden we door het paleis naar de colonnade geleid, waar de voorste twee rijen stoelen voor ons waren." Beurkens zag hoe de koningin tijdens het spelen van het Wilhelmus in de gouden koets stapte om naar de Ridderzaal te vertrekken. „Het viel me op dat ze naar ons in het bijzonder zwaaide, toen de koets langsreed." De Troonrede volgde het gezelschap in de gewelven op televi sie. „We kregen er een lunch geser veerd, heel sjiek allemaal. En in elke nis stond een tv." Voor de terugkeer van de koninklijke familie werd het gezelschap weer naar de zitplaatsen geleid en zo hadden ze ook een prima zicht op het balkon, vanwaar de ko ningin naar het publiek zwaait. „Eén hek gaat open voor de fotografen en camera's en het was opvallend dat niemand voorbij dat hek kwam", ver telt Beurkens. De stiptheid waarmee de ceremonie verliep én de vele vei ligheidsmensen waren dingen die hem opvielen op deze voor hem ge denkwaardige dag. Tot slot ging het hele gezelschap van Schuttevaer op de foto, zonder de koningin. De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland organiseert zaterdag voor de vierde keer de open provinciale kam pioenschappen trekpaardploegen. Dit maal wordt het op Tholen gehouden. Er zullen zo'n tien spannen uit Zee land, Noord-Brabant, Zuid-Holland en België deelnemen aan de wedstrij den aan de Bartelmeetweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Er wordt met twee-, drie en misschien vierspannen geploegd. In de beschik bare tijd moet elke deelnemer een stuk van zes are ploegen (zeshonderd vier kante meter). De wedstrijd wordt af gesloten met een eindparade waarbij alle spannen achter elkaar een stuk ploegen. Na het ploegen, wordt er een trekwed- strijd gehouden. Daarbij trekken de paarden in een afvalsysteem een steeds zwaarder wordende landslede over een afstand van dertig meter. De lading van de slee bestaat uit perso nen. Om de vijf meter stappen er twee mensen op. Vanzelfsprekend wint het paard dat het verste komt. Vanaf tien uur worden de paarden aangespannen en wordt proefgeploegd. Om twaalf uur begint de ploegwedstrijd, om half drie is de eindparade en om kwart over drie begint de trekwedstrijd. De prijsuitreiking is om vijf uur gepland. WEGENS VERBOUWING KOM LANGS EN SLA UW SLAG Grote Kerkstraat 5,4651 BA Steenbergen Tel. 0167-563385 Fax. 0167-566702 OP ALLE GOLDEN EN ZILVEREN SIERADEN EN OP ALLE HORLOGES Advertentie I.M. In de week van het platteland scho ven ruim twintig agrariërs, bestuur ders en vertegenwoordigers van an dere organisaties aan tafel met bruin brood, worsteballen,. spek, boeren- ham en kaas om te praten over het boerenbedrijf. Over bedreigingen, maar ook over kansen. Over tegen slagen maar ook over de mooie kan ten van het vak. In een ontspannen sfeer, met koffie, thee en een glaasje sinaasappelsap. De ZLTO koos voor het boerenont bijt 'uit de behoefte iets te laten zien van de boerderij zoals er zovelen zijn op Tholen,' zei de voorzitter even na acht uur toen de genodigden een plaatsje aan de tafels hadden gevon den. Het college van burgemeester en wethouders (behalve wethouder I.C. Moerland), en de nieuwe gemeente secretaris, verzette er het wekelijkse beraad voor. Gewoonlijk begint dat om negen uur, maar het gezelschap bleef tot kwart over tien op de boer derij. Ook A.W. van Tol, hoofd van de basiseenheid oost van de politie waaronder Tholen valt, was (in uni form) aan de ontbijttafel aangescho ven om zich te oriënteren op de sec tor van boeren en tuinders die zich tijdens de tweede nationale week van Een nog onbekende particulier heeft het met een gift van 40.000 gulden mogelijk gemaakt, dat de ambulance van Delta Noord nog tot 1 november vanuit Sint-Maar tensdijk blijft rijden. Vrijdagmid dag om drie uur kreeg Delta Noord van het streekgewest West- Brabant een telefoontje, dat de Thoolse ambulance weer mocht rijden. Burgemeester H.A. van der Munnik had daar, na overleg met de vier wethouders, toestem ming voor gegeven. Zij twijfelden er eerst aan, of het wel waar was dat een particulier zomaar veertig mille voor de ambulance had gegeven., want die gift had Delta Noord vrijdag 10 september al aan de gemeente gemeld, zij het niet met het preciese bedrag. Vrijdag 17 septem ber verstrekte de Rabobank Sint- Maartensdijk in opdracht van de par ticulier een zogenaamde bankga rantie aan de gemeente Tholen, waar in zwart op wit staat, dat die veertig mille echt betaald kan worden. „De Rabobank is een coöperatieve bank, die zich sociaal bij de Thoolse ambu lance betrokken voelt. Tenminste, zo schatten wij dat in", zegt directeur G.D. Diepstraten van Delta Noord. Directeur G.J. Harmsen van de Rabo- bank^holerwnaak^^ het platteland afficheren als 'onder nemers van nature.' Het echtpaar Reins-Hage had de werkplaats (de vroegere koeienstal) en de garage er voor de ruim twintig gasten flink voor uitgeruimd en aan- gepoetst. Het ondernemerschap en de natuur vormden in de toespraken de rode draad. Het werd beslist geen klaag zang. De toehoorders hoorden nu ook eens hoe boeren met bezieling over hun werk kunnen vertellen. Na een eerste ronde brood met beleg, vertel de akkerbouwer M. den Engelsman uit Sint-Maartensdijk over zijn be drijf. Samen met zijn zoon runt hij een akkerbouwbedrijf met aardappe len, uien, graszaad en tarwe en inten sieve teelten zoals broccoli, bloemza den en snijbloemen. Hij legde uit dat hij met overtuiging gekozen heeft voor de intensieve teelten om 'daar samen een boterham in te kunnen verdienen.' In zijn betoog kwam steeds naar voren hoe afhankelijk de boer is van de natuur, 'die grillig is en altijd roet in het eten kan gooien.' En hoe hij daar alert op moet reageren wil de teelt een succes worden (nog afgezien van de prijs). Hij legde ook uit, dat de grond van zijn bedrijf in dat het initiatief niet van de bank komt. Het is geen bijdrage uit de pot coöperatief voordeel, waarmee de bank een aantal goede doelen in de gemeente dient. „Wij hebben een bankgarantie voor een klant verstrekt en over klanten praten we niet", zegt Harmsen. Vice-voorzitter J.D. de Korte van Delta Noord noemt de garantie van de particulier ,een fantastisch iets.' „Het is een teken, dat er iemand met een warm hart voor de ambulance is. Dat men vanuit de bevolking achter ons staat. Voor bestuur en medewer kers is dat een steun in de rug, want wij kunnen niet begrijpen, dat het ge meentebestuur niet achter ons staat." Burgemeester Van der Munnik zegt helemaal niets te horen van de bevol king. „De bevolking van Tholen komt ook niets tekort. De ambulan ces rijden en als er een gat zou vallen, vullen we dat op.. Er is geen pro bleem met de medewerkers. Dat zijn hardwerkende en enthousiaste men sen. Ook de huisartsen lijden geen enkele pijn. Die zijn via het streekge west ingelicht over de situatie. Er is alleen bestuurlijk gesteggel over de ambulance", aldus de burgemeester. Dinsdag 14 september besloot het college van b. en w., dat men van Delta Noord - tot de verlening van de nieuwe vergunning door gedeputeer de staten van Noord-Brabant, ver moedelijk 1 november - de garantie wilde, dat men goed kon blijven wer ken. „Naar kwaliteit en continuïteit en met financiële onderbouwing", al dus de burgemeester. Zolang die vra gen niet beantwoord waren, gaf hij Delta Noord geen toestemming om bijvoorbeeld de Middellandpolder, de Noordpolder en de Oudelandpol- der heel verschillend is. Zo geva rieerd dat niet elk gewas er geschikt voor is. De intensieve teelt van vroege aard appelen (onder plastic) geeft de ak kerbouwer 'een toegevoegde waar de'. „Je krijgt er meer mee op de boterham." Hetzelfde geldt voor vroege broccoli. Ook dat gaat onder plastic. Om de plantjes te bescher men tegen knaagdieren. „Ik heb geen andere keus. En als er wildschade is, kan ik er niks aan doen." Zaaien en poten, kunstmest strooien, spuiten en rooien. Het tijdstip wordt volgens Den Engelsman altijd door de natuur bepaald. „Die beslist wat ik doe." Dat houdt volgens de agrariër ook in dat de tijd die hij besteedt aan de teelten niet gebonden is aan een 36-urige of 40-urige werkweek. „Acht is meer dan duizend, zo luidt een gezegde op een boerderij," zei Den Engelsman, een uitdrukking die om opheldering vroeg. Den Engels man doelde op het acht slaan op, oog hebben voor. Belangrijker dan het ge tal duizend. Hij legde ook uit hoe kwetsbaar de teelt kan zijn bij het toepassen van gewasbeschermings middelen (waarvan hij 'de helft van de helft' gebruikt). „Als de condities goed zijn, komt het middel bij het zaadje, maar als het 30 millimeter re de ambulance uit Sint-Maartensdijk weer te laten rijden. „Dinsdagmiddag 14 september kregen we een fax van Delta Noord, waarin niet gereageerd werd op onze vragen, maar waarin we op voorhand aansprakelijk wer den gesteld voor de schade dat men niet kon rijden. Daarop is woensdag morgen 15 september een extra ver gadering van b. en w. gehouden, waarna per fax een herhaald verzoek aan Delta Noord werd gericht. Don derdag kwam aan het eind van de middag de bankgarantie. Vrijdag morgen hebben we nog verder mon deling overlegd en dat resulteerde er in - gehoord de wethouders - om Delta Noord weer te laten rijden", al dus de burgemeester. Directeur Diepstraten benadrukt, dat Delta Noord geen bankgarantie aan de gemeente heeft verstrekt. „Onze voorzitter Noorthock heeft vrijdag twee telefoontjes gepleegd met amb tenaar Vermeij, dat is alles. Wij heb ben niets hoeven te overleggen. Dat heeft de particulier gedaan. Die heeft gezegd: als de gemeente mij niet ge looft, dan kan de Rabobank Sint- Maartensdijk voor een garantie zor gen. Waarschijnlijk is dat voldoende geweest voor de gemeente. Overi gens had ik wel een telefoontje of een brief van de gemeente verwacht, maar vrijdagmiddag om drie uur kre gen we van dhr. Simons van de alarmcentrale uit Roosendaal een te lefoontje dat we weer opdrachten kregen. En zeven minuten later was er al een spoedrit. Voor ons geen pro bleem, want we hebben steeds paraat gestaan in Sint-Maartensdijk", zegt Diepstraten. gent, dan heb ik een probleem want dan is er geen ontkieming. Een veel groter probleem is, dat we bijna niks meer mogen gebruiken," zei hij over de beperkingen die de land- en tuin bouw door het ministerie van land bouw worden opgelegd. Ondanks de problemen geniet Den Engelsman van zijn beroep. Zijn ogen doen soms pijn van de kleuren vai de witte Margrieten en de rode Phlox. „Zo intens kan het zijn. Er zijn mensen die langsfietsen en af stappen en er foto's van nemen, zo mooi vinden ze het." Den Engelsman onderstreepte het be lang van de bijen (en de imker) voor de bloemzaadteelt. Even onmisbaar als een bestrijdingsmiddel tegen bij voorbeeld een schimmel die het blad van een siergewas aantast, zo zei hij. „En als je dan boven de middenprijs uitkomt, dan ben je tevreden. En als de bijenman dan ook nog eens vier potjes honing komt brengen en ver telt dat hij met zijn honing van mijn land een prijs heeft gehaald, dan vind ik dat fijn." ZIE VERDER PAGINA 5 De karakteristieke molen van Sint-Philipsland heeft eindelijk een opknapbeurt gehad. Overi gens was het maar een cosmeti sche operatie, want wezenlijk is er niets veranderd aan de molen. Het aanzicht is echter enorm verbe terd. Zaterdag ging schildersbe drijf L. Geluk uit Sint-Philipsland met zo'n tien medewerkers aan de slag. De haveloze molen werd van blad derend verfwerk ontdaan en voor zien van een nieuwe laag verf. Voor het bovenste deel kwam daar een hoogwerker aan te pas, maar de rest werd door de medewerkers van Ge luk op uitschuifladders geschilderd. Op alle plaatsen, rondom waren jon gere en oudere schilders bezig. My- Zo'n 2,5 uur werden raadsleden en huisartsen door Delta Noord inge licht. „Natuurlijk is dat gekleurd", zegt D66-raadslid J. van den Donker. „Maar ik heb veel nieuwe informatie gekregen die b. en w. ook niet heb ben." Voor directeur G.D. Diepstraten van Delta Noord was dat een openbaring. „De raadsleden bleken een giganti sche informatie-achterstand of on juiste gegevens te hebben. Bijvoor beeld dat we met een kapotte wagen rijden, terwijl we drie splinternieuwe Chevrolets met moderne hart bewa kingsapparatuur hebben. Dat baart me zorgen. Ik vraag me oprecht af, hoe het is met de raadsleden van de PvdA en het CDA die er niet waren. Met mevr. Velthuis heb ik dinsdag middag uitgebreid telefonisch con tact gehad, maar ook zij bleek be perkt, eenzijdig en onjuist geïnfor meerd. Dat heeft me aangegrepen en verbaasd. Ik wist, dat politiek vele gezichten heeft, maar dat het zo mis leidend kon zijn, dat was toch nieuw voor mij", aldus Diepstraten. CDA-raadslid en commissielid M.A. van Beek liet desgevraagd we ten, dat zowel hij als zijn collega Bout dinsdagavond verhinderd wa ren. „Maar ik heb de stukken bestu deerd, dus voor mij was die infor matie ook niet strikt noodzakelijk. Wij zullen donderdagavond zorgen voor een dienst die op lange termijn kan kiezen voor adequate ambulan ceservice aan de burger. Het liefst binnen die 15 minuten." De keuze van de provincie Zeeland voor de ambulancedienst de Bevelanden komt bij Van Beek op de derde plaats. Maar wie er 1 staat bij het CDA, wil hij nog niet zeggen. „Dat is best moeilijk. Bij Delta Noord heb ik als Tholenaar zeker een bepaald gevoel omdat ik bewondering heb lenaar J.J. Reijngoudt keek tevreden toe. Toch ziet hij liever een echte restauratie aan zijn molen gebeuren waarbij de rotte delen (en er is veel rot, volgens schilder Geluk) worden vervangen. „Ik wilde tijdens de bra derie de molen omkruicn, maar dat ging niet. Toen bleek een balk waar op de as van het tandwiel van de slinger rust, doorgerot te zijn. Ik heb dat nu maar provisorisch opgelost door er een klos tussen te slaan. Maar het geeft aan dat het hoog tijd wordt dat er iets gebeurt. De molen staat op de lijst om over vier jaar ge restaureerd te worden, maar je weet hoe het gaat. Dat kan gemakkelijk een paar jaar opschuiven. En er moest iets gebeuren. Heel het dorp sprak er schande van dat de molen voor het vrijwilligerswerk. Maar de financiële problemen baren me zor gen. Ik vind het ook jammer, dat de fusie van Tholen met Goeree is doorgegaan en dat men niet gewacht heeft op de vorming van een rav, voor regionaal ambulancevervoer. Het is eigenlijk onverantwoord ten opzichte van de bevolking, dat mi nister Borst zolang wacht met de vorming van die rav's", zegt het CDA-raadslid. „Delta Noord heeft de standplaats Sint-Maartensdijk gegarandeerd en een goede achterwacht en dat is voor ons essentieel", zei SGP-raadslid M.J. Klippel. die samen met zijn fractievoorzitter M. Dijke de bijeen komst bijwoonde. VVD-raadslid P.K.M. Stouten was dinsdagavond een stuk voorzichtiger. Hij sprak over 'een gevoelige kwes tie die van belang is voor de bevol king.' Hij moet zijn partijgenote mevr. E. Frigge-Hogesteeger nog bijpraten, die gisteren pas terug kwam van vakantie en deel uitmaakt van de commissie algemeen bestuur en welzijn. „We willen een garantie, dat de ambulance binnen de wettelij ke aanrijtijd in onze gemeente ter plaatse is, wie de dienst ook uit voert", zei het raadslid uit Stavenis- se. Het krachtige pleidooi van één van de drie aanwezige huisartsen voor Delta Noord maakte dinsdagavond in het Holland Huis indruk. „Ik ben vanavond tien keer wijzer geworden, want de informatie van b. en w. was maar heel karig", aldus één van de raadsleden. ZIE VERDER PAGINA 3 er zo bijstond." Schilder Geluk kan alleen maar pro beren het uiterlijk van de molen weer wat mooier te maken. „We doen het in opdracht van de gemeente. Maar met het bedrag dat we ervoor krij gen, houden we er absoluut niets aan over. Ik beschouw het voor een deel maar als liefdewerk", zegt Geluk, die echter de wieken niet mee kon doen. „Dat zou echt te veel tijd en geld gaan kosten. Dan moet de ge meente toch echt meer betalen." Maar inmiddels kunnen de Sint-Phi- lipslanders weer tegen een fraai ge kleurde molen aankijken en ze moe ten maar hopen dat de restauratie op de geplande tijd door zal gaan. Molen De Hoop is gebouwd in 1724 op de dijk bij het havenplateau Ds. Klein maakt toonladder compleet in Sint-Philipsland J. van 't Hof uit Tholen jubileert samen met vestiging Hema in Bergen op Zoom College moet regels voor schuurtjes verruimen Twee verkopingen in Scherpenisse rijden elkaar niet in de wielen Tholen is wellicht ouder dan tot nu toe gedacht Wintermode met veel grijstinten Strijdlustig SPS velt wel eigen trainer, maar lijdt nederlaag tegen Stavenisse Dopingcontrole bij duiven succesvolle Kevin v.d. Berge uit Tholen DOOR VOLHARDING BEREIKTE DE SLAK DEARK VAN NOACH Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De christelijke gemengde zang vereniging VZOS uit Sint-Philips land bestaat 40 jaar. Dat feit wordt zaterdag gevierd met een jubi leumconcert in de koorkerk van de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen. Aan het concert, dat om half acht begint, werken behalve VZOS mee: het Roosendaals be geleidingsorkest, sopraan Nel v.d. Broeke-Lensen, mezzo-sopraan Nel- leke Duiser, organist Mariëlle Kla vers-Wessels, trompettist Moni que de Rooij en hobo-speler Cyriel Coben. (Zuiddijk/Oostdijk); de plaats waar iets na 1645 al een molen werd neer gezet. Deze werd echter in 1724 ver vangen door de huidige. Deze typi sche Zeeuwse achtkant is een zogenaamde grondzeiler waarvan de romp op teerlingen is geplaatst (gro te blokken). Van 1732 tot 1969 kwam de molenaar uit de familie Meijer. De molen was in 1969 in slechte staat en werd gerestaureerd in opdracht van de gemeente. Eind 1972 kon de molen weer draaien en sinds 1979 is Reijngoudt (getrouwd met een kleindochter van de laatste molenaar Meijer) degene die de wieken in actie laat komen. De Hoop wordt zo nu en dan nog daad werkelijk gebruikt voor het malen van graan. Alleen deze week tijdens ons Holiday Party worden keukens voor de helft van de door de -* leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden, compleet met apparatuur. Bovendien gaat u met Hans Verkerk gratis op vakantie. vraag naar de voorwaarden DONDERDAG A VRIJDAG KOOPAVOND NU GRATIS OP VAKANTIE!! UlLU GOES: RINGBAAN WEST 2b - 01 13-216451 Advertentie I.M. Nadat de kap en de spanten met behulp van een hoogwerker waren geschilderd, konden de medewerkers van Geluk het verder met de trap af.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1