Provincie Zeeland Heen en weer Rabobank Tholen r\ (0166) 60 92 00 NIEUWBOUWPLANNEN Rare jongens, die Romeinen FAXNUMMER EENDRACHTBODE 0166-657008 Aandacht op armoedebeleid Donderdag 23 september 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 38/1999 Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 Het merendeel van de Zeeuwse beroepsbevolking heeft werk binnen de grenzen van de gemeente waar hij of zij ook woont. Dat blijkt uit de pas verschenen Pendelatlas provincie Zeeland. Commissies C DiLJ C'J'JiU Verstandelijk gehandicapten Beatrixfonds Foute beoordeling Schelde college door rijk erkend 'Uw solide bouwpartners op weg naar een eigen huis Beleggen in Euroland met RG EURO S I OXX 50SM Garant! und lV~E) inofficiële Mededelingen Milieu Ontwerp-besluit verzoek intrekking vergunningen hout shredders Saneringsplan Edisonweg (v.m. stort plaats) te Tholen U HEEFT ZELF EEN BOUWPERCEEL?? Bouwbedrijf Imotec, specialist voor de bouw van bungalows vrijstaande woningen en twee onder één kap v .1,, Neem contact op met een gespecialiseerd bouwbedrijf. Wij kunnen u een hoop werk en Jy V zorgen uit handen nemen! Architektenburo Kreatuur voor een nieuw ontwerp Gedegen voorlichting en informatie door ervaren verkoopmedewerkers van Projektbouw Zeeland Abdij Asterix en Obelix zeiden het al: "Rare jongens, die Romeinen". Maar die 'rare jongens' hadden toch wel aardig wat in hun mars. Omstreeks het jaar vijftig, de regeerperiode van keizer Claudius, woonden Romeinen in Zeeland. Vondsten uit die tijd maken dat duidelijk. Vondsten van fraai versierd en zeer kost baar aardewerk tonen aan dat ook de Romeinse elite, waar schijnlijk hoge officieren, aan de Zeeuwse kusten hebben gewoond. Gedurende de tweede eeuw neemt het aantal Romeinse nederzettingen gestaag toe om een hoogtepunt te bereiken rond 275. Opstand der Friezen De geschiedenis van "Romeins Zeeland" speelt zich grofweg af tussen 57 voor Christus (Caesar) en begin 400 toen Germaanse volksstammen de rijksgrens van het Romeinse imperium aan de Rijn definitief wisten te door breken. Het is waarschijnlijk dat de toenmalige inheemse bevolk ing voor het begin van onze jaartelling voor het eerste in aan raking is geweest met Romeinse militairen tijdens de veroverings tochten van Julius Caesar. De vroegste vondsten van Romeinse oorsprong in Nederland - afgezien van de lang in circulatie blijvende munten - dateren niet uit de tijd van de eerste keizer, Caesar, maar uit de tijd van zijn opvolger, Augustus. Zij houden verband met de krijgstochten van Drusus in de jaren 12 tot 9 voor Christus, die een groot deel van Germania wist te veroveren. Bijna heel Nederland heeft vanaf 12 voor Christus deel uitgemaakt van het Romeinse keizerrijk. Dat bleef zo tot 28, de opstand der Friezen. Germania inferior Tijdens de regering van keizer Claudius (41 - 54) is de Rijn rijks grens geworden. Zeeland maakte door zijn ligging ten zuiden van de Rijn dus deel uit van het Romeinse rijk. Het gebied ten noorden van de Schelde behoor de tot de provincie Germania Inferior, dat ten zuiden tot de provincie Gallia Belgica. Boekje Het met veel foto's en kaarten geïllustreerde boekje De Romeinen in Zeeland geeft een beeld van de geschiedenis van Zeeland in die tijd. De nieuwste vondsten en daaruit voortvloeiende bevindingen zijn in deze herschreven uitgave ver werkt. Het boekje kost 7,50 en is onder meer verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Nieuws Wie in Zeeland woont en werkt legt van huis naar werk gemid deld een afstand af van 7,82 km. De gemiddelde afstand wonen - werk in Nederland bedraagt 8,18 km. De cijfers uit 1997 maken duidelijk dat Zeeuwse werkne mers minder moeten reizen dan de meeste Nederlanders, maar het verschil wordt wel steeds kleiner. In 1990 bedroeg het gemiddeld aantal kilometers van/naar het werk in Zeeland nog 6,47 km. Over zes jaren gere kend hebben de Zeeuwen te maken met een toename van de afstand met 21%. Een forse stij ging die in de rest van Nederland alleen in de provincie Overijssel hoger uitvalt. Maar de meeste Zeeuwen maken hun woon-werkkilometers binnen de eigen gemeentegrenzen. De gemeenten Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland en Oostburg zijn daarbij het sterkst op zichzelf gericht. Meer dan 80% woont en werkt binnen de gemeentegrenzen. De aanbieders De Pendelatlas maakt inzichtelijk dat de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Borsele, Goes en Terneuzen werknemers aantrekken uit alle andere Zeeuwse gemeenten. Ook de uit gaande pendel vanuit deze gemeenten is vrij groot. Er vallen overigens een paar interessante verschillen op: zo zijn Middelburg en Vlissingen sterk op elkaar gericht, maar Middelburg meer op Vlissingen dan andersom. Middelburg kent verder een sterke relatie met Veere en Goes, terwijl Vlissingen minder sterke banden heeft met deze twee gemeenten. Het is dus niet zo dat het stadsgewest één samenhangend geheel vormt van wonen en werken. Veel werkers in het stadsgewest wonen op het platteland van Walcheren en de rest van Midden-Zeeland. Noord- Beveland kent een beperkte pen del. Vanuit deze gemeenten naar andere gemeenten gaat de tocht vooral naar Goes en het stads gewest. Zeeuwsch-Vlaanderen Opvallend is dat er in omvang redelijke pendelstromen zijn van uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Midden-Zeeland, maar andersom amper. Nemen Zeeuws-Vlamingen nog wel de boot voor hun werk, Schouwen-Duiveland is voor de inwoners van de meeste Zeeuws- Vlaamse gemeenten een brug te ver. Terneuzen heeft wat werkgele genheid betreft een functie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat geldt overigens ook voor Sas van Gent en in mindere mate voor Oostburg, Axel en Sluis- Aardenburg. Inwoners van deze laatste gemeente blijken niet te werken in Hontenisse en Hulst terwijl het omgekeerde wel het geval is. De inkomende pendel in Terneuzen is een vijfvoud van de uitstromende. Werkwig De Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren met als centrum Terneuzen, fungeert als werkwig binnen de regio. De kanaalzone splitst Zeeuwsch-Vlaanderen in een oos telijk en een westelijk deel die beide grotendeels zijn gericht op de kanaalzone. Het gebied zelf geldt ook als één complex van wonen en werken. Sas van Gent en Axel zijn het sterkst gericht op Terneuzen. Hontenisse is zowel gericht op Terneuzen als op Hulst. Te koop De Pendelatlas geeft in duidelijke kaartjes per gemeente weer hoe de relaties (inkomende pendel) liggen naar andere gemeenten, de verdeling van arbeidsplaatsen per gemeente en hoe de pendel verloopt vanuit Belgische ge meenten naar Zeeuwse gemeen ten. Begeleidende teksten geven uitleg. Het kleurrijke boekwerkje, samengesteld door provincie en Ribiz (Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland) heeft een omvang van 16 bladzij den en kost vijftien gulden. De atlas is te koop bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Maandag 27 september, aanvang 13.15 uur, vergadert de Statencommissie Algemeen Bestuur. De bijeenkomst begint met spreekrecht voor het pub liek. De agenda luidt: wijzigingen IZR (ziektekostenregeling); arbeids voorwaarden 2000 - 2003; subsi die voor een milieuproject in de recreatiesector; tarieven veerdi ensten Westerschelde in 2000; het tarievenbeleid voor de PSD (veerdiensten) na 2000; wijziging provinciale regeling interlokaal openbaar vervoer; leskoffers Zeeuwse basisscholen voor een cultuur-educatief project; samen werking Hogeschool Zeeland en ROC (Regionaal Opleidingscen trum) Westerschelde; het project zorgcontinuüm Oosterschelderegio. De vergadering is in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Volgende week wordt de jaarlijkse collecte voor verstandelijk gehandi capten gehouden. Met de opbrengst worden begeleiding en behandeling van en activiteiten voor verstande lijk gehandicapten gesteund. Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding De onderwijsinspectie heeft toegege ven dat er een fout is gemaakt bij de beoordeling van het Schelde college in Bergen op Zoom. In de zoge naamde kwaliteitskaart stond name lijk vermeld dat er in de Bergse ves tiging van het Schelde college 76 procent van de leerlingen het diplo ma niet haalde zonder een keer te zakken. Dat percentage is echter vol gens het Schelde college slechts drie (het Koningin Wilhelminafonds) heeft in Scherpenisse ƒ2580,55 opge bracht. In Sint-Maartensdijk deed men ƒ2280,05 in de collectebussen. Gevers en collectanten hartelijk be dankt. 9* De collecte voor het Prinses Beatrix fonds heeft in Tholen ƒ3318,15 opge bracht. Dat is ruim 200 gulden meer dan vorig jaar. In Sint-Annaland haal de men voor dit doel ƒ1576,10 op en ook hier werd meer gegeven dan vo rig jaar, namelijk 335 gulden. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. procent. De school wil rectificatie en de onderwijsinspectie zal in overleg gaan met de directie. Overigens meldden wij vorige week ten on rechte dat in de fusie waaruit destijds In alle Zeeuwse gemeentehuizen - en on hiiule waterschapskantoren in de provincie - wordt maandagmorgen 27 september een koffertje aangebo den met gerichte voorstellen voor een verbetering van het lokaal ar moedebeleid. In Tholen zal contact persoon H. Aalbrechtse van de werk groep uitkeringsgerechtigden en ouderen van de FNV het koffertje overhandigen aan wethouder I.C. Moerland van sociale zaken. Het is het Schelde college is ontstaan, ook Onze Lieve Vrouw ter Duin in Hoogerheide betrokken zou zijn. De ze school valt echter onder het Mol- ler lyceum uit Bergen op Zoom. Bij de fusie was wel de Edward Jenner mavo uit Hoogerheide betrokken. Vandaag wordt op het Schelde colle ge Bergen op Zoom de 'fungames' gehouden, waarmee het nationaal zuivelbureau melk wil promoten. een initiatief van de samenwerkende anti-armoedebeweging Nederland, die deze dag heeft uitgeroepen tot landelijke actiedag voor lokaal ar moedebeleid. De aangereikte voor stellen moeten ertoe leiden dat men sen met een smalle beurs meer financiële armslag krijgen om mee te kunnen doen in de samenleving. In het Zeeuwse staat meerjarige kwijt schelding (van belastingen) voor de minima centraal. Daarmee wordt be doeld dat mensen aan wie eenmaal totale kwijtschelding is verleend, dit niet ieder jaar opnieuw hoeven aan vragen. In het waterschapskantoor in Goes wordt 's middags door Zeeuwse Ka merleden, gemeentebestuurders en belangengroeperingen gediscussieerd over wat er landelijk en wat beter lo kaal geregeld kan worden ter bestrij ding van armoede en sociale uitslui ting. Ook de positie van boeren met betrekking tot bijstandsverlening komt aan de orde. De dag is mede ge organiseerd door Splinter, het plat form voor bestrijding van armoede en sociale uitsluiting in Zeeland. GEÏNTERESSEERD? Neem dan vrijblijvend contact op. Desgewenst maken wij een afspraak op kantoor of 's avonds bij u thuis. PROJEKTBOUW ZEELAND BV Oostwal 36, Goes telefoon 0113-232820 Fax: 0113-270774 na kantooruren: 0113-342690/0113-312544 Iv A'. HVt f ^Tmégï*h ^'3+— Rabobank Robeco introduceert RG EURO STOXX 50 GarantFund okt 99/06. Een belegging waarmee u profiteert van de stijgingen van de Dow Jones EURO STOXX 50, een toonaangevende index in Euroland. Uw risico blijft beperkt. KoersKliks stellen namelijk uw winst veilig, zodra de EURO STOXX 50 met een van tevoren bepaald percentage is geste gen. Uw winst kan u dan niet meer ontgaan, zelfs al daalt daarna de index. Bovendien zorgt de mini mum garantiewaarde (EUR SO) ervoor dat een groot deel van uw inleg wordt beschermd. Inschrijven7 Dit kan tot en met i 1 oktober 1999, 17.00 uur. Het aantal participaties is echter gelimiteerd. Informeer dus snel bij de adviseur van uw Rabobank of kijk op internet: www.rabobank.nl. RG EURO STOXX 50SM GarantFund. Beleggen met zekerheid in Euroland Onderdelen van de Rabobank-organisatie die als effecteninstelling zijn aan te merken, zijn geregistreerd bij de Stichting Toezicht Effectenverkeer te Amsterdam. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verle den behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Genoemd fonds is in het bezit van de DNB-vergunning op grond van de Wet Toezicht Beleggingsinstellingen. Een prospectus is verkrijgbaar bij de Rabobank. Dow Jones EURO STOXX SO is eigendom van STOXX LIMITED en is een merknaam van Dow Jones Company Inc. Gedeputeerde Staten van Zee land willen niet overgaan tot het intrekken van de in deze provin cie verleende vergunningen inge volge de Wet milieubeheer voor het shredderen van afval hout. Het verzoek tot intrekking is gedaan door het Ecologisch Kennis Centrum B.V. te Sint- Oedenrode, namens R.M. Brock- hus te Huizen. Het ontwerp-besluit en overige stukken liggen van 24 september tot en met 7 oktober 1999 bij alle gemeenten in Zeeland op de gebruikelijke wijze ter inza ge, alsmede bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoorure. Een ieder kan tot en met 7 okto ber 1999 schriftelijk bedenkin gen tegen het ontwerp-besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen later beroep instellen. Voor nadere informatie over het inzien bij de gemeenten en buiten kantooruren, mon delinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot J. Pro voost (tel. 0118-631769). Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van plan een saneringsplan vast te stellen voor de verontreini ging van de bodem op de locatie Edisonweg te Tholen. De ontwerp-beschikking ligt van 23 september tot en met 21 ok tober 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeen tehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de ontwerp-beschikking naar voren brengen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631731. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer J.D. Hattink (tel. 0118-631731). Dhr. J. C. Abrahamse Bouwbedrijf Imotec produceert jaarlijks enkele honderden koopwoningen in de provincie Zeeland. Als geen ander kent zij de kneepjes van het vak. Door een hoge productie en een efficiënte bedrijfsvoering is zij in staat goede woningen te bouwen met gegarandeerde kwaliteit voor een concurrerende prijs. Wij doen vrijblijvend en kosteloos prijsopgave voor een aangeleverd ontwerp. U heeft uw keuze nog niet bepaald? Onze standaardplannen helpen u bij het kiezen van een voor u geschikt ontwerp. Tientallen kant-en-klare bouwplannen met fotomateriaal in allerlei uitvoeringen en prijs klassen liggen voor u gereed. Alles in één hand, van ontwerp tot en met uitvoering. Het voorkomt een lange voorbe reidingstijd met veel extra kosten en teleurstellingen. Gaat uw wens uit naar een nieuw ontwerp, volledig afgestemd op uw woonwensen, per soonlijke omstandigheden en budget? Zusterorganisatie Architektenburo Kreatuur BV zal uw wens in vervulling doen gaan met gebruikmaking van de modernste computerapparatuur. Ervaren verkoopmedewerkers van Projektbouw Zeeland helpen u bij het maken van een juiste keuze. Zij zijn getraind in het vertalen van woonwensen in concrete bouwplannen. U heeft reeds een eigen woning? Geen nood. Inruil of afgifte van een verkoopgarantie voorkomt onnodige financiële risico's of verplichting tot tweemaal verhuizen. Alle financieringsvormen van de meest concurrerende hypotheekinstellingen zijn beschikbaar. Onze onafhankelijke bemiddeling helpt u bij het maken van de juiste keuze. U geeft opdracht voor een twee onder één kap? In dat geval wordt de onverkochte helft voor rekening van Projektbouw Zeeland meegebouwd. Zeeland b.v.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17