Piet wil bedrijven meer laten betalen wij bereiken elke brievenbus Bijna ƒ1600,- voor N.H.-kerk Scherpenisse Champagne bij eerste paal garage pgVERJflflL U Geen stokpaardjes in de eerste vergadering Avondje actueel cabaret in Sint-Maartensdijk PZC reclameverspreiding Gratis als lokker voor de surfer HANDELSWEG 22 "VRIJBURG" 4387 PC VLISSINGEN TEL. 0118-484229 FAX 0118-467154 Donderdag 23 september 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meer graafwerk voor telecommunicatie Telecommunicatiebedrijven die ondeugdelijk werk afle veren nadat ze een sleui voor een kabel hebben gegraven zouden daar flink voor moeten betalen. Dat betoogde A.L. Piet (RPF/GPV) maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Die boog zich over de tele- communicatieverordening en de daarbij horende leges- verordèning. Te weinig (tevens mogelijkheden in het buitengebied Uit de staten van Zeeland Ambitieus Huis in Brussel. Tholense Boys pioniert In een goed gevulde zijzaal van recreatiecentrum Haes- tinge te Sint-Maartensdijk trad vrijdag 17 september Tim van der Sluijs op met zijn programma Koppensnellen. Biks! u Veijaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is hoi wonen! 11 Dc gemeenten moeten telecommu nicatiebedrijven toestaan om in hun grondgebied te graven. Dat is het gevolg van de nieuwe telecom municatiewet die op 15 december vorig jaar is ingegaan. Ook dc ge meente Tholen zal volgens deze wet meerdere partijen moeten ge dogen 'in openbare grond'. Wel krijgt de gemeente een toezicht houdende rol: bevorderen dat het leggen, instandhouden en oprui men van kabels ordelijk verloopt. Pluspunt is dat de gemeente dan ook op de hoogte blijft waar en wanneer er wordt gegraven, zo stelt het college in de toelichting. De bedrijven moeten ook eerst wachten op toestemming van het college (instemmingsbesluit) voor dat de eerste schop de grond in gaat. De spelregels die de bedrij ven in acht moeten nemen, moeten in een verordening worden vastge legd. De vereniging Nederlandse gemeenten (VNG) stelde een ont werp verordening op die het Thool- se college wil volgen. Voor hel verlenen van toestemming is een wijziging van dc legesveror dening nodig. Daarin volgt het col lege de aanbeveling van de vereni ging van Zeeuwse gemeenten. Het in behandeling nemen van een melding (voor het verkrijgen van de instemming) kost 275 gulden. Voor werkzaamheden in tegel- klinker- en sierbestrating in open-, bare gemeentegrond wordt per strekkende meter sleuf 2,15 gulden gerekend. Dat vond Piet veel te weinig. „Dat is niet kostendekkend. Daar gaan wij niet mee akkoord," zei hij strijdlustig. Wethouder K.A. Heij- boer van openbare werken zei dat het niet anders kon. „Dat bedrag is vastgesteld. Als je dat wilt veran deren, dan moeten we naar de rechter." Uit de woorden van L.T. Stcen- poorte, hoofd gemeentelijke ont wikkeling, viel op te maken dat het college niet erg gelukkig is met het gewroet in de openbare grond door de nieuwe telecommunicatiebedrij ven. „We kunnen hen niet weige ren om kabels te leggen. We probe ren wel zaken te combineren door de aanleg van kabels gelijk uit te laten voeren met herbestrating. Dat lukt soms niet, soms wel. Maar we houden wel toezicht. En dan nog blijft het moeilijk, maar we kunnen niet veel anders. Als we een hoger bedrag willen, dan zullen we dat af moeten dwingen via de VNG." Door liberalisering van de markt, komen er steeds meer telecommunicatiebedrijven. Naast kabels, willen sommigen ook masten plaatsen, zoals hier een 40 meter hoog exemplaar voor gsm- telefonie van Libertel op het bedrijventerrein te Sint-Annaland. De bezoekers kwamen niet alleen voor een koopje, maar ook voor een praatje naar de verkoping in de Hoeksteen te Scherpenisse. De verkoping die de Hervormde vrouwenvereniging van Scherpe nisse zaterdag heeft gehouden ten bate van de Nederlandse Her vormde Kerk, heeft 1591 gulden opgebracht. Zeker in de ochtendu ren was het druk in verenigingsge bouw De Hoeksteen. Er was veel belangstelling voor de rommel marktspullen, etenswaren en de vele boeken. „Het is heel druk ge weest en er is prima verkocht", zegt ds. J. Lohuis die ook aanwezig is bij de verkoping. „Dat is ook wel prettig, want ondanks dat het veel minder voorbereiding vraagt dan de voorjaarsverkoping, heb je er toch je werk aan. En het is fijn als dat dan ook beloond wordt." Vol gens de predikant beslissen de da mes van de vrouwenvereniging zelf waar het geld naartoe gaat. „Als er een bijzonder doel is, wordt het vaak daaraan gegeven. Anders gaat het gewoon naar de kerkvoogdij." Het ziet er niet naaruit dat het geld wordt besteed aan restauratiewerkzaamheden aan het fraaie kerkje van Scherpe nisse. Binnenkort staat er groot onderhoud voor een deel van de buitenkant op het programma, maar binnen zijn er nog de nodige zaken die restauratie behoeven, waaronder de muren. „Er is wel gevraagd om restauratie, maar het is een monument en de molens draaien wat dat betreft langzaam. We weten niet wanneer dat zal gaan gebeuren", aldus Lohuis. De 16 punten tellende agenda op de eerste verga dering na de zomervakan tie gaf weinig aanleiding tot het berijden van speci fieke partijpolitieke stok paardjes. Redelijk grote eensgezindheid in partijpo litiek Zeeland op deze ver gaderdag. Ook waren er geen punten aan de orde die grote invloed hebben op deze regio, aldus CDA- statenlid J. van de Merbel uit Tholen in zijn eerste bij drage aan de rubriek 'Uit de staten van Zeeland'. Enkele besproken punten zijn de volgende. 'Voorfinancie ringsconstructie versnelde aanleg rijksweg N57'. Dit be treft het gedeelte tussen rijks weg A58 en de Veersegatdam. De aanleg is bedoeld om Mid delburg te ontlasten van door gaand verkeer. Dit stuk zou vol gens de oorspronkelijke planning in 2000 voltooid moe ten zijn. De laatste jaren is dit project naar achteren gescho ven. Na onderhandelingen tus sen rijk en provincie is in 1998 overeengekomen dat nu vanaf 2006 door het rijk geld beschik baar wordt gesteld. Daarbij heeft de minister aangegeven dat snellere realisatie mogelijk is, indien de regio er in slaagt om voorfinanciering te be werkstelligen. De gemeente Middelburg zal in samenwer king met de provincie Zeeland een onderzoek starten naar een (mogelijke) voorfinancie- ringscontructie ten behoeve van de versnelde aanleg. De kosten van dit onderzoek be dragen 155.000 gulden. De ge meente Middelburg heeft de provincie gevraagd een even redig deel van die kosten bij te dragen. Overeenkomstig het voorstel is besloten dat de pro- vincie 75.000 gulden beschik baar stelt. De ontstane vertra ging bij de N 57 brengt nieuwe ontwikkelingen in gevaar en zal met name op het zuidelijk deel van de bestaande weg en in de stad Middelburg voor grote verkeersoverlast zorgen. Om dit te voorkomen is hiertoe besloten met de (4) stemmen van Groen Links/Delta Anders tegen. Aan de Zeeuwse Stichting Wel zijn Doven (ZSWD) is voor de periode 1999-2000 een budget subsidie verleend van 6000 gulden per jaar. De ZSWD is één van de provinciaal werken de vrijwilligersorganisaties. De subsidie is bedoeld voor de or ganisatiekosten om doelmatig te kunnen functioneren. Ze is ook bedoeld voor het uitvoe ren van gebarencursussen voor horende mensen. Gericht op leren communiceren met doven via gebarentaal, maar ook kennis van de dovenwe- reld en problemen van doven. Unaniem is overeenkomstig het voorstel besloten. Tweede Gemeenschappelijk Ontwikkelingsconcept Euregio Scheldemond (GOC). Dit be treft een besluit tussen de pro vincies Oost- en West-Vlaande- ren en de provincie Zeeland. De centrale doelstellingen van de GOC voor de samenwerking tussen de drie provincies zijn: a. het oplossen van problemen die het gevolg zijn van de landsgrens; b. het leren ken- J. v.d. Merbel (CDA). nen van elkaar; 2. het behalen van schaalvoordelen. De samenwerking richt zich op diverse beleidsterreinen zoals toerisme, onderwijs, welzijn, cultuur, ruimtelijke ordening/ milieu, economie en openbare orde en veiligheid. Door vak groepen worden voorstellen op deze beleidsterreinen voor bereid. Vanuit de Vereniging voor Zeeuwse Gemeenten is het signaal gekomen dat zij op gelijkwaardige wijze (ook fi nancieel) wensen te participe ren in de werking van de Scheldemondraad. In eerste in stantie plaatsen diverse partij en een kanttekening bij dit voorstel. Zo werd het plan door de SGP als wat ambitieus bestempeld. Van VVD-zijde is gepleit voor heldere en tastba re resultaten, terwijl het CDA de kansen die deze samenwer king biedt, heeft benadrukt. De PvdA wijst op het pluspunt dat gemeenten blijk hebben gege ven van hun betrokkenheid omdat dit de realisering van de doelstellingen dichterbij brengt. Gedeputeerde Cop- poolse (CDA) ging bij de beant woording van de vragen nog eens in op de meerwaarde van een dergelijke interprovinciale samenwerking. De internatio nalisering neemt toe en van wege de Europese integratie is afstemming op allerlei terrei nen noodzakelijk. De ambities zijn weliswaar niet gering, maar er worden duidelijk prio riteiten gesteld. Vervolgens is het voorstel statenbreed aan genomen. Het huis van de provincies in Brussel moet worden gezien als een servicebureau voor alle provincies in het gezamenlijk ondernemen van Europese ac tiviteiten. De gezamenlijke pro vincies zien het nut in van een geconcentreerde huisvesting zodat een aantal activiteiten niet meer door iedere provin cie apart behoeft te worden gedaan. De provincies nemen gezamenlijk een drietal mede werkers in dienst. Met uitzon dering van de Partij voor Zee land en de SGP onderschreven all partijen de wenselijkheid van de ontwikkeling van een informatiefunctie in Brussel ten behoeve van alle provin cies. Hierdoor kan beter in vloed worden uitgeoefend op het beleid van de Europese Unie. Informatie en communi catie is daarbij van wezenlijk belang en kan op deze wijze worden verbeterd. Bovendien kan zo - ook Zuid-Nederland - vroegtijdig worden geïnfor meerd over financiële moge lijkheden om het beleid van de provincies te kunnen effectu eren. Advertentie I.M. Vader rechts) en zoon Niemantsverdriet ontkurken de champagne na het slaan van de eerste paal voor het nieuwe pand in Poortvliet. Even na twee uur maandagmid dag ging op de hoek van de Lage- weg en de Paasdijkweg te Poort vliet de eerste paal de grond in voor de nieuwbouw van autobe drijf Niemantsverdriet. Voor de ondernemer, zijn gezin en enkele kennissen een moment om bij stil te staan. Met champagne werd deze stap in een al jaren durend proces gevierd. Het bedrijf zat tot begin dit jaar aan de Molen straat, waar omwonenden al ja ren klaagden over overlast. Met subsidie van provincie en gemeen te werd het uit de dorpskom gesa neerd. Tijdelijk huist het autobe drijf nu in het bedrijfspand van Mulliè, totdat de nieuwbouw ge reed is (de oude panden zijn over gedragen aan de gemeente). De komende dagen blijft de heima chine in ieder geval klinken over het Thoolse dorp, want er moeten zo'n 250 palen de grond in. Op het terrein vlakbij de rotonde zal een gebouw met een oppervlakte van 3800 vierkante meter verrij zen. Daarin komen onder andere een show room van 1960 vierkante meter, een werkplaats met een af zonderlijke hoek voor vracht- en bestelauto's, afzonderlijke werk plaatsen voor personenauto's en voor schadherstel, een spuitcabi ne, kantine, receptie en kantoor ruimte. Op het buitenterrein wordt de mogelijkheid geschapen om in de toekomst drie wascabi- nes te plaatsen. Op de verdieping verrijst het woongedeelte. Dat wordt een ronde woning, met aan de kant van de rotonde een volle dig glazen wand en een dakterras. Het ontwerp van architect W. Mathijssen uit Roosendaal wordt gerealiseerd door aannemer Aan de Stegge. Het internet wordt steeds in teressanter. Naarmate het aanbod aan informatie en mogelijkheden groeit, neemt het aantal gebruikers even redig toe. Maar het gaat blijkbaar net niet hard ge noeg voor de providers. En de strijd om de gunst van de surfer is in alle hevigheid los gebarsten. Temidden van de steeds ingewikkelder wor dende sites, is die van Tho lense Boys er één die vooral gekenmerkt wordt door: sim pel en veel. Zij het dan over een beperkt onderwerp. We waren net gewend aan een maandelijks abonne mentsgeld variërend van twee tot vier tientjes om on beperkt toegang tot het worldwide web te krijgen. Het is een paar honderd gulden per jaar, maar 'soi' het zij zo. Toch is dat niet overal vanzelf sprekend. In Amerika is een gratis abonnement vrij nor maal. En de bom van dat idee is nu ook in Nederland gebarsten. In nog geen maand tijd hebben diverse providers aangekondigd het abonnementsgeld (in elk ge val voor particulieren) te zul len schrappen. De ING-bank is inmiddels met een eigen, nieuwe provider gekomen Freeler genaamd (www.free- ler.nl), de grote provider World Online hakte eveneens de knoop door en gooide er een gratis abonnement tegen aan. Maar al eerder deden twee andere gratis providers hun intrede: Wish (www.wish. nl) en Zon (www.zonnet.nl). Het komt eigenlijk allemaal op hetzelfde neer. Je krijgt gratis toegang tot het internet (op een eenmalig, klein be drag administratiekosten na) en een e-mailadres dat ech ter vaak op het web zelf gesi tueerd is. Dat betekent dat je geen e-mailprogramma's als Outlook Express of Messenger of Eudora kunt gebruiken. Wie echt een eigen e-maiiadres wil, betaalt daarvoor een paar tientjes per jaar. Het is een aardige truc om nog- meer publiek het internet op te lokken. Het zal ook wel niet lang duren voor andere provi- Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl ot Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. ders dit voorbeeld gaan vol gen. Dat betekent overigens dat deze aanbieders hun in komsten volledig moeten ha len uit advertenties, de zakelij ke markt en afspraken met telecombedrijven over het delen van de winst. Blijkbaar wordt internet commercieel steeds interessanter. Wie al een hele tijd aan de weg timmert, en in sommige opzichten net zo commer cieel (zie de sponsoren), is voetbalvereniging Tholense Boys. Op http://home.con- cepts.nl/~tholboys staat in een overzichtelijke en zeer gevulde site vanalles over de geel-zwarten en de mensen eromheen vermeld. Sjaak Suij- kerbuijk uit Tholen is verant woordelijk voor het bijhouden van de site. Er is veel aan dacht voor promotie van Tho lense Boys en vooral voor nieuwigheden rond de club. Helaas is niet elk onderdeel even bij de tijd (zo is de ru briek van krantenknipsels sinds het begin van de site niet meer bijgewerkt). Maar het is een flinke bak Informatie die op een simpele manier toe gankelijk is. Het clubblad, fo to's van de selectie, uitgebrei de informatie over bestuur en leiding, sponsoren (niet te ver geten, want Tholense Boys blijft commercieel denken) en wedstrijdverslagen en -stan den zijn terug te vinden. En Tholense Boys gaat er prat op één van de eerste amateur voetbalverenigingen in Zee land te zijn die het internet op ging. Links naar andere pagi na's ontbreken op de pagina natuurlijk ook niet en er is zelfs een Engelstalige versie van de site. Hoezo, commercieel? Wie weet komt Arsenal zo nog eens een bod uitbrengen op Jan Groenewegen of Plet den Boef. imaM—fc—,ii i i ■ivnm— De openingspagina van de site van Tholense Boys b vrij simpel, maar vanwege de combinatie goud/rood/zwart zijn sommige (blauwe) letters slecht te lezen. Van der Sluijs maakt al acht jaar politiek en actueel geëngageerd ca baret. Cabaret dat gevoed wordt door de Nederlandse politiek en de actualiteit. Hij ontwikkelde een heel eigen stijl en geluid en hij is moeilijk te vergelijken met zijn col lega's omdat hij nergens echt grof wordt. In zijn vierde avondvullende voorstelling hakte hij weer met het zelfde bijltje. Het werd een 'ouder wets' avondje cabaret op hoog ni veau. Actualiteit, Nederlandse politiek, mooie, ontroerende en hu moristische liedjes wisselden el kaar af in een hoog tempo en met een grote grapdichtheid. Anderhalf uur lang hield hij het publiek ge boeid met de kenmerken van deze tijd. Met plateauzolen, de digifoben (die bang zijn voor de digitale snel weg en niet om weten te gaan met 3.1, 4.1 en 5.1), de millenniumbug, reality-tv, streepjescodes, e-mail, de reizende rechter en het referen dum. Voor het probleem van te wei nig blauw op straat bracht hij 'Jo- manda erbij' als oplossing. Ook Pepers: 'Sluit potentiële relschop pers preventief op', werd bespro ken. De steeds groter wordende groep bejaarden werd geadviseerd om zich te verenigen en de huidige, baldadige jeugd van straten en plei nen te slaan. Daarbij geweld ge bruiken, is geen probleem volgens Van der Sluijs, ook al wordt men door de politie opgepakt en inge sloten. „In de gevangenis word je meer gelucht dan in het bejaarden tehuis!", aldus de cabaretier. De meer dan tachtig bezoekers speel den goed in op wat Van der Sluijs te vertellen had en ze genoten hoor baar van het 'eigen geluid' van deze nog jonge cabaretier. Het duo Plien Bianca belooft voor een hilarische avond te zor gen, als het op 1 oktober in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet zijn nieuwe programma 'Biks!' brengt. Plien van Bennekom en Bianca Krijgs man verbeelden de boerendochters Jeltje en Meike, die in een schuur een klassenfeest voorbereiden. Met rubberlaarzen en korte broek staat het tweetal garant voor verrassend komische taferelen. Alles vliegt zomaar door de lucht, er wordt hard en heftig gezongen en er landt een ruimteschip op het toneel. Deze draden rijgen Plien Bianca zon der moeite en in hoog tempo aan een tot een sterke muzikale voor stelling. De avond, georganiseerd door Uit op Tholen, begint om kwart over acht. v Vt Molendijk 3-4.4695 BB SI. Maartensdijk. Tel 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 11