Twintig klachten bewoners Molenhoek Raad van toezicht Vrederust vraagt ontslag aan voor algemeen directeur Fel debat over tweede traject Ten Ankerweg De gemeente Tholen en het internet Overlast in Kuipersdreef kanaliseren Dat is te gek voor woorden! Werkstraf voor St.-Philipslander Donderdag 2 september 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De bewoners van de prille nieuwbouwwijk Molenhoek I in Tholen hebben een lijst met twintig klachten naar het gemeentebestuur ge stuurd met het oog op het kernbezoek van b. en w. op 22 september. Nog tot en met 3 september kunnen in woners wensen naar voren brengen voor het bezoek van het college, waarbij ook de fracties van de niet-colle- gepartijen RPF/GPV en D66 zijn vertegenwoordigd. Verkeersdrempels Gevoel van machteloosheid en onveiligheid in nieuwe Thoolse wijk Afrastering Beeldkwaliteit Twee auto's Een royale meerderheid van 13 tegen 5 stemmen was uiteindelijk voor re constructie van de Ten An- kerweg en Molenvlietse- dijk in Tholen, maar de debatten waren maandag avond fel in de gemeente raad. De tegenstanders vonden dat de veiligheid er niet beter op wordt, maar de voorstanders meenden, dat het alge meen belang dient te pre valeren boven individuele problemen. Ook de voor stemmers waren overigens niet even enthousiast over het plan, zoals bleek uit een opmerking van raads lid Klippel. Geld in het water Reconstructie met 13-5 stemmen aanvaard Toekomstgericht Na drie keer een stukje van mevr. Polderman vind ik het tijd voor een reactie. In een reeks artikelen 'Tholen op internet' besteedde de Eendrachtbode op 19 augustus aandacht aan mijn site 'De digitale regio Tholen.' In het artikel pleitte ik ervoor, dat de gemeente Tholen infor matie als raadsstukken e.d. in een eigen site op het inter net zou zetten. De week daarop reageert mevr. Polder man met als strekking: 'Gemeente Tholen niet op internet!' Algemeen directeur A.M.M. Nagtzaam van psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren is ontslag aan gezegd. Aanleiding hier voor is een onoverkomelijk conflict met de raad van toezicht inzake de voorge nomen fusie van Vrederust met de Riagg en het Ribw. Inmiddels is de zaak voor gelegd aan het scheidge recht voor de gezondheids zorg. Gouden handdruk Fusieoverleg psychiatrisch ziekenhuis met Riagg en RIBW weer hervat Vertraging Minder Tholenaren Moeilijk te verteren De bewoners van Molenhoek 1 zeg gen privé flink geïnvesteerd te heb ben. „Verhoudingsgewijs dragen we op jaarbasis ook behoorlijk bij aan de gemeentelijke middelen. Daar mag van de zijde van het gemeentebestuur ook iets tegenover staan." Het bezoek van b. en w., het daadwerkelijk ter plaatse kennis nemen van knelpun ten, noemen de bewoners een prach tig initiatief. „Maar laat het geen schijndemocratie zijn en inspraak voor de vorm." De bewoners van de percelen Ge- maalweg 4 tot en met 12, Watermo len 1 tot en met 7, Watermolen 2 en Rosmolen 2 tot en met 16 hebben hun woningen in de periode mei/sep tember 1997 betrokken. „Amper twee jaar later hebben wij moeten vaststellen, dat diverse zaken nog steeds niet zijn ingevuld of nadrukke lijk verbetering behoeven", aldus de bewoners, die vertegenwoordigd worden door mr. F.M. Tazelaar. Deze Thoolse advocaat is zelf één van de betrokkenen als bewoner van de Gc- maalweg. De bewoners vragen zich af, waarom niet direct met de aanleg van de wijk is overgegaan tot de invoering van een 30 km-zone. De voorzieningen daarvoor hadden geen of weinig ex tra geld gevergd, terwijl dat nu ach teraf moet gebeuren. En 30 km is volgens de bewoners nodig, want ze klagen nu over de hoge snelheid waarmee het gemotoriseerd verkeer over de Gemaalweg rijdt. „Komend vanuit de polder negeert de automo bilist het bord bebouwde kom 50 km. De aanleg van enkele verkeersdrem pels, als oplossing voor dit euvel, ligt voor de hand." Er is vrijwel geen bewoner meer, die niet te maken heeft gehad met inbra ken of pogingen daartoe, diefstal van tuinversieringen, vijvermateriaal, e.d. „Daardoor is het gevoel van veilig heid danig afgenomen. Zeker als vastgesteld kan worden, dat er in Tholen sprake is van een minimale politiebezetting en een beperkte openstelling van het politiebureau. We vragen om maatregelen die dat gevoel van machteloosheid en onvei ligheid doet omkeren", aldus de be woners. Ze klagen verder over de overlast van Terwijl de tweede fase van Molenhoek nog volop in aanleg is (links), hebben de bewoners van Molenhoek 1 (achter en rechtsklachten over verkeer en slecht onderhoud van de zijde van de gemeente. hondenpoep. „De nieuwe wijk is voor het Thoolse publiek blijkbaar een uitje. De hondenbezitter maakt van de gelegenheid gebruik om zijn hond uit te laten met alle overlast van dien." Een reeks van klachten betreft de slechte onderhoudstoestand van de openbare werken. De taluds voor de woningen Gemaalweg 4 tot en met 12, Rosmolen 10 tot en met 16, als mede het talud langs het voetpad bij Gemaalweg 4 laten te wensen over. Het voetpad zelf is ook verzakt, met als gevolg dat flinke spleten tussen de tegels zitten. In combinatie met de steile slootkant levert dit vooral voor fietsende kinderen een groot gevaar op. Gepleit wordt voor het aanbren gen van een afrastering langs de wa tergang vanaf de Gemaalweg langs het voetpad en de woningen Rosmo len 10 tot en met 16 en het nog aan te leggen plantsoen. Om gasten ook bij slecht weer met droge voeten uit de auto te laten stap pen, zijn op de bovenkant van de ta luds voor de huizen Gemaalweg 4 tot en met 12 grastegels gewenst. Het door de gemeente ingezaaide ter rein tegenover de woningen Rosmo len 2 tot en met 8 heeft als bestem ming plantsoen. In eerste aanleg is dit perceel ingezaaid in afwachting van het aan te leggen plantsoen. Desge vraagd door een aantal bewoners werd ambtelijk beloofd, dat het plantsoen uiterlijk september 1998 zou worden aangelegd. Een jaar ver der is er nog niets en bovendien wordt het gras niet gemaaid. Overi gens zouden de bewoners het op prijs stellen, zeker gelet op de in aanbouw zijnde woningen in Molenhoek II, dat de aanleg van het plantsoen kan worden gecombineerd met de aanleg van een speelterreintje /-tuintje voor de jeugd. Achter de woningen Watermolen 1 en 3 ligt tussen de erfafscheiding en het voetpad een perceeltje grond van de gemeente, dat ingeplant en onder houden dient te worden. „Het inmid dels wel aangelegde plantsoen naast de woning Rosmolen 10 wordt door de bewoners onderhouden omdat uw diensten het laten zitten", schrijven de bewoners aan de gemeente. Ze vinden dat de grond in dit plantsoen veel te hoog ligt ten opzichte van de trottoirband, waardoor er bij regenval telkens grond op de parkeerplaats spoelt. Ter plekke is er sprake van langsparkeren, zodat men bij het uit stappen direct in het plantsoen te recht komt. De bewoners vinden de aanleg van een kleine uitstapstrook hier gewenst. In het trottoir aan Watermolen staat op een wal ongelukkige plaats een paal met een straatnaambord. De be woners willen dit bord verplaatsen. In de wijk zijn twee jaar geleden pro visorische straatnaambordjes aange bracht, maar de bewoners willen wel eens permanente borden die qua kleur afgestemd kunnen worden op de nieuwe lantaarnpalen. In de brief wordt in dit verband naar de beeld kwaliteit verwezen. De bewoners willen sfeervolle straatverlichting in plaats van de huidige lantaarnpalen aan Rosmolen en Watermolen. De bewoners moeten zich voor schuttin gen, tuinhuisjes e.d. aan de beeld- kwaliteitskaart houden, maar de ge meente zelf neemt het daar zelf niet zo nauw mee, zo vinden de brief schrijvers. Aan het eind van Rosmolen is een poortje geplaatst ter hoogte van num mer 16, kennelijk met de bedoeling om fietsers te dwingen niet op het voetpad te rijden. De bewoner heeft echter wat moeite met het uitdraaien van zijn auto en verzoekt de gemeen te om dit poortje circa 50 cm richting voetpad te verplaatsen. Het bestemmingsplan voorziet in de aanleg van een trottoir aan de over kant van de woningen Gemaalweg 4 tot en met 12, maar wanneer gebeurt dat? De bewoners wijzen verder op de smalle straat voor de woningen Ros molen 10 tot en met 16. De meeste bewoners ter plekke hebben twee au to's, die ternauwernood op de eigen oprit kunnen worden geparkeerd. Zodra er bezoek komt, is er geen en kele parkeergelegenheid. Gevraagd wordt om extra parkeerplaatsen in het nog aan te leggen plantsoen. De Molenhoek-bewoners maken - om naar het centrum te gaan - veel vuldig gebruik van de dijkopgang, richting de gebouwen van scouting Heenetrecht op de voormalige oester putten. Het pad verkeert in een be roerde staat. De bewoners dringen aan op verbetering of - als het water schap hierover gaat - Zeeuwse Eilan den hiervan in kennis te stellen. De bewoners zouden het zeer op prijs stellen als de speciaal voor de tweede fase van Molenhoek aangelegde uitrit op de Gemaalweg gehandhaafd zou worden. In Water- en Rosmolen wordt de aan plant van duurzame bomen gemist, terwijl de bomen aan de Gemaalweg hun beste tijd hebben gehad. Ge vraagd wordt ook om milieuvriende lijke onkruidbestrijding tussen trot toirtegels en straatstenen. De reconstructie omvat de Molen- vlietsedijk vanaf het kruispunt Ten Ankerweg tot aan de Zoekweg, waar bij ook een aantal voorzieningen in de Zoekweg wordt getroffen. Op de Ten Ankerweg gaat het om het stuk tussen de verkeerslichten en de Molensingel. De mini-rotonde die de verkeerslich ten gaat vervangen, was één van de meest omstreden onderdelen van het plan. „Een onding", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. „Verkeerslichten zijn veiliger, ook voor kinderen. En de mini-rotonde is te klein voor een standaard vrachtwagen en ook het a- grarisch verkeer krijgt daar proble men", zei het VVD-raadslid, verwij zend naar een brief van Transport en Logistiek Nederland Gezien de vele haken en ogen ging zij niet akkoord met de reconstructie. J. van den Donker deed dat evenmin, al kon hij dan instemmen met het on derdeel Molenvlietsedijk, maar de ro tonde was voor hem ook een brug te ver. „Mij is niet gebleken dat het vei liger wordt. Het geld wordt gewoon in het water gegooid en de inspraak was een lachertje. Daar is veel te wei nig mee gedaan", zei het D66-raads- lid. Meer dan 100 gulden per inwoner (de reconstructie kost 2,7 miljoen gulden) vond drs. A.L. Piet ook teveel ge vraagd voor ,een uiterst complex plan dat niet tot grotere veiligheid leidt.' Met Van den Donker ging hij wel ak koord met de Molenvlietsedijk, maar het vervangen van de verkeerslichten door een mini-rotonde maakt de situ atie er volgens Piet niet veiliger. „Wij zijn uiterst ongelukkig met dit voor stel. Zijn de bewoners wel serieus ge nomen? Is er niet met vooringenomen standpunten gehandeld? Dit leidt tot grote frustraties bij bewoners en hier mee hebben we veel verloren." Het RPF/GPV-raadslid noemde de roton de te klein, wat zal leiden tot proble men met de veiligheid. Een fietspad aan de Vestzijde noemde hij veiliger En gezien de gang van zaken met de enorme kostenoverschrijding bij de reconstructie van de Molenvliets- estraat wilde Piet nu wel weten, of b. en w. het bestek goed gecontroleerd hadden zodat er bij dit nieuwe karwei geen tekorten zullen ontstaan. Terwijl wethouder Heijboer vol vuur aan zijn verdediging bezig was, klonk er in de ove rigens stille raadszaal plotse ling: „Dat is niet waar! Dat is te gek voor woorden!" Mevr. C. Laban, bewoonster van de Ten Ankerweg en vanaf het begin fel gekant tegen de re constructie, spoot vuur vanaf de achterste rij op de publieke tribune. Burgemeester Van der Munnik doofde dat snel met een paar slagen van de voorzit tershamer. De brandweerlie den De Feijter en Weggemans, die de beslissing over de nieu we brandweerauto voor Sint- Philipsland en andere brand weerzaken hadden gevolgd, hoefden niet meer op te tre den. Mevr. Laban reageerde op opmerkingen van wethou der Heijboer ten aanzien van de situatie bij de familie Van den Berge aan de Ten Anker weg 58. Volgens de wethouder had de gemeente daarover ad vies aan Veilig Verkeer ge vraagd, maar volgens mevr. Laban - die navraag had ge daan bij de consulent van VVN - was dat een leugen. „De reconstructie is niet onomstre den", stelde M.A.J. van der Linde vast. „De meningen zijn verdeeld, maar de bezwaren betreffen meestal details. Ik zal de laatste zijn om indi viduele belangen te bagatelliseren, maar we kunnen niet elke inspraakre- actie honoreren. We moeten de grote lijnen vasthouden", vond het PvdA- raadslid. Hij betreurde het, dat hij niet eerder de brief van Veilig Verkeer Nederland van 26 mei had ontvangen, want aan een positief oordeel over het plan van een gezaghebbend instituut als VVN hechtte Van der Linde grote waarde. „Ook het ingenieursbureau DHV zegt dat het met de mini-rotonde moet kunnen. VVN is zelfs gecharmeerd van die rotonde. Daar tegenover staat de brief van Transport en Logistiek Nederland. Niet alle vrachtwagens en landbouwmachines zullen de rotonde kunnen nemen. Het geheel overzien de, voorziet de reconstructie echter in ding, kindersterfte, gezondheid en levensduur zijn we er sterk op vooruit gegaan. Waarschijnlijk is dit wel ten koste van onze geeste lijke gezondheid gegaan. Dit is dan toch niet aan digitalisering te wij ten, maar aan een verkeerd waar denbesef. Elk mens is uniek. We hebben met zijn allen maar één aarde. Er is meer in het leven dan een nieuwe auto, een groter huis, of een vliegvakantie nog verder weg. 2. WWW is zeshonderdzesenze stig... In het boek Openbaringen in de Bijbel wordt het getal 666 'het getal van het beest' - volgens som migen de duivel - genoemd. Vol gens veel theologen wordt er waar schijnlijk een persoon mee aangeduid. Dus niet een abstract iets als de aanduiding van het we reldomvattende computernetwerk, dat toevallig in het Engels met www wordt afgekort, welke letters toevallig na vertaling in het He breeuws en na omzetting in cijfers, digitalisering dus het getal 666 opleveren. Het Nieuwe Testament, waarvan het boek Openbaringen deel uitmaakt, is overigens hele maal niet in het Hebreeuws, maar in het Grieks (en Aramees) ge schreven. Zo lust ik er nog wel een. 3. Een 'goedehacker wist de hele gemeente... Me dunkt, dat geen hacker ter wereld een gemeente kan uitwissen. Daarvoor zijn dras tischer middelen als een kernbom of zoiets nodig. Een hacker met de juiste kennis kan inderdaad een he le internetsite uitwissen of veran deren. Elk bedrijf of instelling hoort ervoor te zorgen dat belang rijke of waardevolle gegevens goed afgeschermd zijn, net zoals een pa pieren archief ook afgesloten moet worden, zodat onbevoegden er niets in kunnen veranderen. Tot besluit: internet is niets meer dan een nieuw medium, net zoals de boekdrukkunst, foto, film en te levisie dat ooit waren. Zoals bij elk medium wordt het zowel ten goede als ten kwade gebruikt. Maar om dat 'Mein Kampf' ooit is versche nen, schaffen we toch ook het drukken van boeken niet af? B. Zwikker, Korte Vest 11, 4695 CS Sint-Maartensdijk. In haar opmerkelijke betoog trekt ze van leer tegen digitalisering in het algemeen en tegen mij in het bijzonder, als vermeend pleiter voor sofinummers en andere cijfers en code's. Nog afgezien van het feit, dat ik nergens over cijfers, co de's of getallen heb gesproken, acht ik het zinloos te proberen haar van mening te doen veranderen. Ie mand met een dergelijke 'stellige overtuiging' die blijkbaar op haar geheel eigen versie van het christe lijk geloof is gebaseerd, valt niet met argumenten te overtuigen. En gelukkig leven we in een vrij land, waar ieder mag geloven wat hij/zij wil. Ik richt mij dus, voor zover nodig, tot de andere lezers met en kele kanttekeningen bij haar be toog. Schuingedrukt de stellingen van mevr. Polderman. 1. Digitalisering is levensbedrei gend... Het woord 'digitaal' komt van het Latijnse woord 'digites', wat vinger' betekent. Oorspronke lijk telde de mens met de vingers. Ook het Engelse woord 'digit' (cij fer) herinnert hier nog aan. Digita lisering is het opslaan van informa tie in de vorm van getallen, vooral omdat die informatie dan gemak kelijker door computers kan wor den verwerkt en bewaard. De in formatie zelf verandert er niet door: of een tekst nu in spijker schrift op een kleitablet staat, in hiëroglyfen op een papyrusrol of in nullen en enen in een computerge heugen staat, het blijft dezelfde in formatie. De huidige maatschappij is niet denkbaar zonder een uitge breid gebruik van nummers en co des. Ook mevr. Polderman ontkomt hier niet aan: ze moet wel het huis nummer en het postcodenummer gebruiken dat gemeente en PTT aan haar adres hebben toegekend. Voor haar uitkering of andere in komsten zal ze niet buiten een bankrekening en het sofinummer kunnen, waarmee zij door bank en belasting wordt geïdentificeerd. Of dit - of ruimer gesteld de huidige maatschappij - nu wel zo ideaal is, dat is een andere vraag. Aan de po sitieve kant gezien, ontbreekt het ons materieel aan niets. Qua oplei- Het conflict vindt zijn oorzaak in de voorgenomen fusie van Vrede rust met de regionale instelling voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg (Riagg) en de re gionale instelling beschermende woonvormen (Ribw). De reden voor de fusie is, dat Vrederust vindt dat de klinische en ambulan te zorg naadloos op elkaar aan moeten sluiten. Die plannen liggen er al een tijdje en aanvankelijk was als fusiedatum 1 januari 2000 ge prikt. Maar in de directie en het be stuur ontstond vorig jaar een me ningsverschil over de te volgen procedure om te komen tot een nieuwe directie nd de fusie. Nagt zaam stond in dit conflict tegenover de raad van toezicht (het hoogste orgaan van het ziekenhuis). Het conflict liep zo hoog op dat er een commissie van advies en be middeling werd opgesteld die on derzocht of Nagtzaam en Vrede rust nog op redelijke basis samen verder zouden kunnen. Maar de problemen waren niet meer op te lossen en de commissie conclu deerde dat samenwerken niet meer mogelijk was. Daarop besloot de raad van toezicht ontslag aan te vragen voor Nagtzaam die inmid dels met ziekteverlof was gegaan. Sinds 11 januari van dit jaar, is W.IJ. Aalbersberg directeur ad in terim van Vrederust en hij neemt de taken van Nagtzaam waar. De 67-jarige Aalbersberg is van huis uit natuurwetenschapper en was 20 jaar als algemeen directeur ver bonden aan een onderzoeksinstel ling. Hij vervulde in die periode ook diverse bestuursfuncties in de gezondheidszorg en begeleidde onder meer een fusie van een groot ziekenhuis. Nadat hij met de vut ging, deed hij een aantal zaken zo als nu in Vrederust. Inmiddels is dat zijn vierde karwei op dit ge bied. Aalbersberg is vrij kort over de zaak Nagtzaam. „De conclusie van de commissie advies en be middeling is dat er geen basis meer is voor het herstel van het vertrouwen. Sinds een week of drie ligt de zaak bij het scheidge recht voor de gezondheidszorg." Volgens Aalbersberg is dit gerecht oorspronkelijk ingesteld om kno- In de laatste fase voor het opgaan in een nieuwe organisatie, rommelt het binnen Vrederust. Algemeen directeur A.M.M. Nagtzaam was eerder al betrokken bij een conflict waarbij toen een andere directeur Lucieer opstapte. Volgens interimdirecteur W. Aalbersberg heeft dat echter niets te maken met het huidige conflict over de procedure om tot een nieuwe directie te komen na fusie met de Riagg en RIBW pen door te hakken in conflicten tussen vrij gevestigde specialisten en ziekenhuizen. Maar ook direc ties in de gezondheidszorg maken er nu gebruik van. Wanneer er uit spraak zal komen, is niet bekend. „We hopen dat het binnen een aan tal maanden opgelost zal zijn, maar exact is dat niet te zeggen", aldus Aalbersberg. Nagtzaam zou nog beroep aan kunnen tekenen te gen de uitspraak. Als het tot ontslag van Nagtzaam komt, zou het scheidgerecht wel eens kunnen bepalen dat de direc teur een gouden handdruk mee moet krijgen. Gezien zijn functie kan dat nog wel eens een heel aar dig bedrag worden. „Het is aan het scheidgerecht om te bepalen of en hoeveel iemand meekrijgt. Het geld zal in elk geval niet uit de 'zorg voor morgen' worden ge haald. Elk ziekenhuis - dus ook Vrederust - heeft een reserve aan vaardbare kosten. Soms is die heel klein, bij andere ziekenhuizen groot (bij Vrederust ruim 2,6 mil joen - red.). Daaruit kunnen onver wachte leuke dingen betaald wor den, maar ook nare tegenvallers", aldus de interimdirecteur. Het fusieproces is door de perikelen in de top van de organisatie in het slop geraakt. Nu wordt de draad ech ter toch weer opgepikt. De voorge nomen datum van 1 januari aan staande, zal niet meer gehaald worden. „Nee, dat zit er niet in na driekwart jaar vertraging. We moe ten nog overleggen over een nieuwe datum, dus exact is het niet te zeg gen, maar je kunt toch wel aan een jaar vertraging denken", zegt Aal bersberg. Hoewel het emaaruit ziet dat hij langer aan zal moeten blijven dan gepland, is Aalbersberg zeker geen permanente vervanger van Nagtzaam. Of er nog een nieuwe, vaste algemeen directeur van Vrede rust komt vóór de fusie, is nog niet te zeggen. „In elk geval wordt de invul ling van die functie meegenomen in het fusieproces." Het voorgenomen samengaan met Riagg en Ribw had twee jaar gele den al tot gevolg dat er in de raad van toezicht geen vacatures meer werden opgevuld. Mevr. L.A. Padt-Visser uit Poortvliet is de Thoolse vertegen woordiger van Vrederust. Zij was echter aan aftreden toe en is sinds dien alleen nog aangebleven als ad viseur, net als nog een lid van de raad. Die situatie zal zo blijven tot aan de fusie. Ook dan zal Tholen vertegenwoordigd zijn in het bestuur. Er werken bij Vrederust momenteel 629 mensen (439 vrouwen en 190 mannen) waarvan 414 als parttimer. In 1998 vertrokken er 78 werkne mers en er kwamen er evenzoveel bij. Het wettelijk budget voor Vrede rust steeg naar ruim 52,8 miljoen, waarvan meer dan de helft opging aan salarissen. Wat aantal patiënten betreft, zit Vrederust sinds 1994 in een dalende trend.Vijf jaar geleden verbleven er nog 440 patiënten in het psychiatrisch ziekenhuis, terwijl dat er nu nog maar 347 zijn. Het aantal opnamen steeg tot 1997 naar 624, maar kwam vorig jaar lager uit op 572. De meesten van de opgenomen patiënten zijn tussen de 25 en 50 jaar oud. Opvallend daarbij is dat de ca tegorie 25- tot 29-jarigen daarbij een dalende trend vertoont sinds 1994, terwijl de groep van 45 tot 49 jaar groeit. Trendmatig gezien, geldt dat ook voor de categoriën 50-54 en 65 tot 69 jaar. Het aantal Thoolse pa tiënten dat in het Halsterse zieken huis verblijft, zakt gestaag. In 1994 waren het er nog 43, vorig jaar 25. Het aantal opnamen daarentegen schommelde tussen de 30 en 43 en kwam in 1998 uit op 37. Van de 347 patiënten die nu nog in Vrederust verblijven, zit een groot deel 118) er al langer dan tien jaar en 36 patiën ten zijn tussen de vijf en tien jaar op genomen. Maar van de vorig jaar ontslagen (of overleden) patiënten, bleef het overgrote deel (409) maar maximaal drie maanden in Vrede rust, terwijl van de rest een flink aan tal (126) binnen een jaar weer weg was. Vorig jaar werden er 590 men sen uit Vrederust ontslagen (stijgen de trend), terwijl er 31 overleden (dalende trend). In totaal werden er in 1998 163 mensen in deeltijd be handeld. een veilige en toekomstgerichte Ten Ankerweg", zei het PvdA-raadslid. Hij vroeg nog extra aandacht voor de bocht met de woningen 72-74, waar oversteek richting het Bosje mogelijk is. „Bespreek dat nog eens", advi seerde Van der Linde. CDA-raadslid J.P. Bout onderschreef de zienswijze van zijn PvdA-collega en ook SGP-woordvoerder J.C. Koopman was voorstander van de re constructie. Hij bepleitte nog wel de belangen van de familie Van den Ber ge aan de Ten Ankerweg 58 om hun uitrit te garanderen. Ook vroeg hij ex tra aandacht vcx>r de klaar-overs, die via voorlichting op de nieuwe ver keerssituatie voorbereid kunnen wor den. „Daar zullen we alle aandacht aan ge ven, samen met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland en de ver- keersouders", verzekerde wethouder Heijboer. De kritiek over een slechte inspraak wees hij echter vierkant van de hand. „We hebben zelfs een extra inspraakronde gehad met de direct belanghebben. Met Van den Berge is in december en januari apart nog ge sproken, waarbij mogelijkheden ge noemd zijn als het plaatsen van een middenzuil en de aankoop van grond. Veilig Verkeer gaf er advies over, maar Van den Berge koos voor een andere oplossing dan VVN adviseer de. We kregen er nog een brief van Rechtshulp over, waar we zeer weinig mee kunnen doen, maar de zaak op zich gaat me zeer ter harte. Ook ten aanzien van Ten Ankerweg 74. Kri tiek als onzorgvuldigheid vind ik dan ook zeer moeilijk te verteren. Dat wil ik hier duidelijk weerspreken! Totdat het werk begint, kunnen we de zaak Van den Berge nog behandelen, zo soepel zijn we." Heijboer wilde opnieuw naar een vei lige oversteek naar het Bosje kijken en ten aanzien van de rotonde hield de wethouder vol, dat die voldoet zoals ook VVN en het adviesbureau van de gemeente aangeven. Heijboer's partijgenoot Klippel zei echter grote moeite te hebben met de mini-rotonde. Hij merkte op van zijn fractie de ruimte gekregen te hebben om dat te zeggen, maar de burge meester stelde vast, dat die woorden voor de stemming geen enkele bete kenis hadden. Van den Donker vond, dat dienen van het algemeen belang inhoudt, dat de veiligheid toeneemt en hij was juist bang, dat die met deze reconstructie zal afnemen. „En u was in de com missie voor een fietspad aan één kant. Is dat veiligheid?", schamperde wet houder Heijboer. Het D66-raadslid kon zich daar niets van herinneren. Over de kostenberekening zei de wet houder tot Piet, dat het bestek is nage rekend. „We hopen met de 2,7 mil joen gulden rond te komen." Bij de stemming waren D66, de twee RPF/GPV-raadsleden en twee van de VVD'ers tegen. VVD-wethouder Ra- vensteijn stemde voor, evenals SGP, PvdA en CDA: 13 voor en 5 tegen. Het negentiende raadslid, A.P. Kor- naat (PvdA), was maandagavond ver hinderd. „We willen zonder dure maatrege len de overlast kanaliseren", zei burgemeester Van der Munnik maandagavond tijdens de raadsver gadering over de klachten van A. Menheere, A. Walpot, E. Zwaai en L. Walpot over voetballende jeugd op een gemeentelijk grasveld aan de Kuipersdreef in Tholen. „Volgens de Algemene Plaatselijke Verorde ning mag je daar niet voetballen", stelde M.A. van Beek vast. Hij pleitte echter voor een oplossing, want de klachten lopen al vijf jaar. „Met een ballenvanger ben je van het probleem af", zei mevr. E. Frig ge-Hogesteeger. „De jongens moe ten wat", merkte M.A.J. van der Linde op. „De jeugd zoekt zelf speelplaatsen op. Het college moet alleen maatregelen nemen, dat de ballen niet meer bij de mensen in de tuin vliegen. Overigens toont deze zaak weer eens aan, hoe groot het belang is van jeugd- en jongeren werk", zei Van der Linde. De bur gemeester stelde vast, dat zich op openbaar groen iets spontaans heeft ontwikkeld. Ambtenaren zullen bin nenkort advies geven over te volgen maatregelen en dan nemen b. en w. een beslissing. „We moeten jonge ren de ruimte geven", vond wethou der I.C. Moerland. „Ze mogen niet in een bushokje en daarom kunnen ze wel op een trapveld voetballen. Zelf speelde ik vroeger op straat." Volgens de burgemeester vergat Moerland erbij te vertellen, hoe vaak hij daar was weggestuurd. „Want toen was er nog politie op straat", vulde P. van Belzen aan. De 33-jarige J.A.K. uit Sint-Philips- land is door de politierechter ver oordeeld tot een werkstraf van veer tig uren. Ook moet hij een schadevergoeding betalen van 1115 gulden. De man heeft eind septem ber vorig jaar in zijn woonplaats A.M.O. mishandeld. K. sloeg O. op het hoofd en schopte hem tegen de knie. Verder sloeg hij de spiegel ka pot van een taxi, een vernieling waardoor Revo Taxi gedupeerd werd. Bij achterwege blijven van het betalen van de schadevergoe ding, wacht K. een celstraf van 22 dagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 7