-Broekhuis Alcohol en verdovende middelen rondom bushalte de kop in drukken Betonmixer rijdt achteruit van dijk Uitgaanders mogen vol in het witte licht langer blijven drinken Kansen extra winkels op Slachtveld gedaald Uitleenpost in Scherpenisse ter discussie Waardering voor snelle gift Turkije DISCOUNT Krachtige aanpak overlast, maar jeugd moet ook wat Beschuiten Nieuwe kazerne voor brandweer Sint-Annaland TOTALE LEEGVERKOOP MET KORTINGEN TOT 50% ZEELANDHALLEN goes 10-16 uur zat. 4 SEPT. il'li J j :T-4 HARD- SOFTWARE TEGEN BODEMPRIJZEN De Thoolse gemeenteraad wil een krachtige aanpak van het drinken van alcohol en de handel en het gebruik van verdovende middelen rondom de bushalte bij de Welle vaete in Sint-Annaland. Dat bleek maandagavond bij de behandeling van brieven van G. Becker en H. Mulder uit Sint-Annaland over overlast van jongeren aan de Hoen- derweg. Peuterspeelzaal Stierlijk vervelen Busstation Voorstraat, Havenplein, Ooststraat St.-Annaland Na vijf bijeenkomsten is de werkgroep integrale veilig heid Sint-Annaland eruit. Breng voor 76.000 gulden ex tra verlichting aan in de Voorstraat, op het Havenplein en in de Ooststraat. Plaats voor 2550 gulden afvalbakken, sluit de Voorstraat op zaterdagavond af voor autoverkeer, verbiedt drankgebruik op straat en verleng het sluitings uur in de nacht van zaterdag op zondag van twee naar drie uur. Die maatregelen en blijvend politietoezicht, verantwoord schenkgedrag van de horeca en taxi's voor stamgasten moeten de overlast van het uitgaanspubliek in het centrum van Sint-Annaland meer dragelijk maken. Activa betalen Snorders aanpakken Voorlichting Deze week In 2001 gaat Thools complex open Minder gevoelig Een betonmixer van de fir ma De Schelde uit Bergen op Zoom is vrijdagmorgen vroeg in een sloot terecht gekomen langs de Kleine Dijk te Sint-Annaland. Er vielen geen gewonden, maar de schade was groot. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een discussie over het instandhou den van de vijf uitleenpostcn moet niet uit de weg worden gegaan. Zo lijkt hel voor de hand te liggen, dat nagegaan wordt in hoeverre de uit leenpost Scherpenisse nog nodig is omdat er 2 km verder een filiaal met veel meer faciliteiten in Sint- Maartensdijk aanwezig is. Dat schrijven b. en w. in de nota wel- zijnsaccommodatieheleid. De dis cussie met betrekking tot de bud getsubsidiëring speelt hierin ook een rol. Overigens zegt het college veel belang te hechten aan de bibli otheekvoorzieningen, maar de be taalbaarheid van de voorzieningen speelt een rol. B. en w. gaan er ech ter van uit, dat de voorzieningen de eerstkomende jaren in stand wor den gehouden. Voor 31 december 2001 moet er een nota opgesteld worden over de gewenste ontwik kelingen met de bibliotheken en uitleenposten op langere termijn. De commissie algemeen bestuur en welzijn spreekt er dinsdagavond Het gemeentebestuur wil in 2003 in Sint-Annaland een nieuwe brand weerkazerne bouwen, opnieuw ge combineerd met een oefenruimte voor de muziekvereniging Accele rando. Dat is nu ook het geval in de Bierensstraat. B. en w. hadden daar bouwkundige aanpassingen voor de brandweerkazerne gepland, terwijl de Sakofahal (de vroegere gym zaal) te koop werd aangeboden. Ondanks dat hiervoor verschillende gegadigden waren (Accelerando en de schietvereniging Prinses Juliana, de beide gebruikers) is dat niet doorgegaan. Bovendien is geble ken, dat de brandweerkazerne zon der ingrijpende aanpassingen niet gemoderniseerd kan worden. Daar bij komt nog, dat de huidige ligging van de kazerne na de reconstructie van de Weststraat als uitrukpunt verre van optimaal is. Op een ande re plaats moet er daarom nieuw bouw komen, waarbij de huisves ting van Accelerando betrokken moet worden. De kosten worden geraamd op een half miljoen gul den. Ten aanzien van de brandweer is in 2000 al een aanpassing van de ka zerne in Tholen begroot. Die moet nog aangepast worden aan de arbo- wet en dat vergt maar liefst 150.000 gulden. De commissie algemeen bestuur en welzijn adviseert er dinsdagavond over. CDA-raadslid M.A. van Beek uitte maandagavond zijn waardering aan b. en w. voor de zeer snelle reactie op zijn verzoek per fax om als ge meente een bijdrage te geven aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. „Er is alert gereageerd door het college", zei Van Beek. De raad ging unaniem akkoord met het ge ven van 25.000 gulden aan de sa menwerkende hulporganisaties. Het bedrag komt uit de pot onvoorziene uitgaven. WEGENS VERBOUWING MAAK EEN AFSPRAAK VOOR EEN OOGMETING Swiff- OOGMEETXIJNMSÏEfcTRUM V- i STEENBERGEN Grote Kerkstraat 5,4651 BA Steenbergen Tel. 0167-563385 Fax. 0167-566702 TOT 50% OP ALLE BRILMONTUREN 15% OP ALLE BRILLENGLAZEN Advertentie I.M. DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS orgaaisatir latx.ip. t RUdio - HoRowl www.inlti.ipo.nl Advertentie I.M. De enige bushalte in Sint-Annaland vlakbij de Wellevaete) waarvan twee ruiten zijn ingegooid, onder meer met een fiets. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger zei zich grote zorgen te maken over de verdovende middelen. „Waarom treden er geen rechercheurs in bur ger op, zodat drugsdealers op hete- raad betrapt kunnen worden?", zei het VVD-raadslid. „Op alcohol en drugs moeten we zeer alert reageren zodat het snel de kop ingedrukt kan worden", vond M.A.H. den Haan. „Wat heeft de politie hier in vijf maanden aan gedaan?", vroeg het PvdA-raadslid zich af. „De politie is steeksproefgewijs be zig geweest om met name de drugs handel en het drugsgebruik te on derzoeken, maar het is heel moeilijk om iemand op heterdaad te betrap pen", antwoordde de burgemeester. „De andere partij is immers ook handig. Maar de politie blijft hier alert op. We willen ook een verbod op het gebruik van alcohol op de openbare weg. B. en w. zullen hier voor maatregelen nemen, want ik ken wel vijf plaatsen in Sint-Anna land waar klachten vandaan komen. Dan is het hier en dan weer daar. Dit laat ons niet los. Het is een zaak van voortdurende aandacht", zei Van der Munnik, die zelf een be zoek had gebracht aan de bewoners van de 's Gravenkreek, mevr. Becker en dhr. Mulder. M.A. van Beek was de situatie rond de bushalte zaterdag gaan bekijken. „Twee ruiten van het bushokje wa ren totaal vernield en er hing nog een fiets in die er doorheen gegooid was. Op het parkeerterrein achter de Wellevaete - daar parkeert niemand meer zo - overal bierdoppen en af val. En op het trapveld daarachter overal lege bierblikjes. Achter één van de doelen was een soort tent ge spannen en in de bosjes stonden drie plastic tuinstoelen, waarvan er één verbrand was. Op korte termijn dienen we de overlast hier op te los sen. In elk geval voor de bouw van de peuterspeelzaal bij de Wellevae te", zei het CDA-raadslid. Hij wilde de hele problematiek rond de bus halte betrekken bij de bespreking van het veiligheidsplan in de com missie algemeen bestuur en welzijn van 7 september a.s. Die mening was ook SGP-raadslid M. Dijke toe gedaan. Den Haan vond overigens, dat je op zekere hoogte overlast van jongeren moet aanvaarden. „Is er een alterna tief waar de jeugd kan hangen, wan neer het bij de bushalte niet mag?" Volgens mevr. Frigge is er voor de oudere jeugd in Sint-Annaland en ook in de andere kernen niks te bele ven. „Ze vervelen zich stierlijk. Het wordt tijd, dat er een goed jeugdplan komt in samenwerking met de stich ting jeugd- en jongerenwerk en de politie. Verwezenlijking van een ac tiviteitenplein op de ijsbaan kan hier voor een eerste stap zijn." Wethouder Moerland vroeg zich af, of je met een skeelerbaan van een kwart miljoen gulden de jongeren weet te bereiken die rondom de bus halte bij de Wellevaete overlast ver oorzaken. „Ik betwijfel dat. We zijn wel met de ijsclub in onderhandeling om opnieuw jongeren in de kantine van de ijsclub onder te brengen, zo als daar eerder een jeugdhonk is ge weest." Verder verwees de wethou der naar de nota speelvoorzieningen die de gemeente heeft gemaakt. „Voor de groep van 12-16 jaar die voor ongewenste overlast zorgt, zijn er geen voorzieningen", hield mevr. Frigge vol. „Een echt jeugdbeleid heeft de gemeente Tholen niet en de problemen worden alleen maar er ger." Moerland liet weten, dat zijn afdeling al verschillende andere no ta's onder handen heeft en voor nog een beleidsstuk is geen tijd. „Daar hebben we het personeel niet voor. Dan is er geld nodig van de gemeen teraad." Mevr. Frigge liet weten, te rug te komen op deze zaak. Ook wethouder Heijboer kwam er nog aan te pas, want de bushalte is zijn verantwoordelijkheid. Hij liet Van Beek weten, dat de twee ruiten op verschillende tijdstippen stuk zijn gegaan, dus niet allebei op vrijdag avond tussen negen uur en half twaalf. Beide keren is de politie er van in kennis gesteld door de ge meente. „Wij zullen zo snel mogelijk voor herstel zorgen, zodat busreizi gers weer beschermd kunnen staan." Het is daar de enige bushalte in Sint- Annaland en de bedoeling is om aan de Bierensstraat tegenover de sport velden een nieuw busstation met fietststallingen aan te leggen. Nu de uitvoering van bestemmingsplan Vroonstede op zich laat wachten, zei de wethouder te bekijken of vooruit lopend daarop versneld het bussta tion aangelegd kan worden. „Er zit volop druk op de ketel, mede in ver band met de subsidie van de provin cie. Via een artikel procedure probe ren we het busstation eerder te verwezenlijken", aldus de wethou der. Zie pagina 17: Hangjongeren wil len een dak boven hun hoofd. De commissie algemeen bestuur en welzijn moet dinsdagavond advies uitbrengen aan b. en w. over de con clusies van de werkgroep. De verga dering begint om half acht in het ge meentehuis van Sint-Maartensdijk, waar belanghebbenden gebruik kun nen maken van het spreekrecht. Ondanks de jarenlange klachten van de inwoners had de werkgroep niet de opdracht gekregen om de overlast op te heffen, maar terug te dringen tot een aanvaardbaar peil.' Daarnaast was het doel om met de betrokken partijen concrete afspraken te maken door middel van het ondertekenen van een convenant. Het verlichtingsplan vormt de belang rijkste pijler van het veiligheidsplan. Er wordt ook 76 mille voor uitgetrok ken, terwijl het totale project 95.000 gulden vergt. Voorgesteld wordt om in de Voorstraat en op het Havenplein een ander type verlichting aan te brengen, waardoor de lichtsterkte wordt verdubbeld. „De herkenbaar heid van mensen wordt vergroot en de omgeving oogt vriendelijker. Agressi viteit, criminaliteit en baldadigheid nemen hierdoor af. Mensen die kwaad in de zin hebben, zullen dit im mers meestal doen op plaatsen waar men onherkenbaar is en niet wordt gestoord. Daarnaast zal het veilig heidsgevoel van omwonenden toene men", aldus de werkgroep. Een aantal lantaarnpalen wordt ver plaatst naar de nu nog duistere plaat sen, waar regelmatig sprake is van overlast. De verlichting blijft tot drie uur zaterdagnacht branden. De ge meente zal middenstandsvereniging Activa vragen om bij te dragen in de kosten. Ook wordt naar subsidiemo gelijkheden gekeken omdat dit het eerste nieuwe verlichtingsproject in Zeeland is. Bewoners en ondernemers in de Voorstraat signaleren, dat het rustiger is geworden dankzij het extra politie toezicht in het laatste halljaar. De werkgroep vindt het zeer belangrijk, dat deze situatie gehandhaafd blijft. Essentieel is, dat de gemeente ervoor zorgt, dat Sint-Annaland op de agen da blijft staan als aandachtsgebied voor het project veiligheid op straat van de politie. Volgens de werkgroep zal het dorp ook profijt hebben van de instelling van wijkagenten. De werkgroep wil horecabedrijven die veel publiek aantrekken, verplich ten om een gediplomeerde portier aan te stellen. Wie daaraan niet voldoet, pleegt een economisch delict. Een belangrijk probleem is, dat het uitgaand publiek na sluitingstijd van twee uur in Sint-Annaland blijft rond hangen. Snelle afvoer is essentieel om de overlast te beperken. Er zijn 'snor ders' actief die volgens de werkgroep op illegale en onverantwoorde wijze die taak vervullen, maar geadviseerd wordt om de rijksverkeersinspectie deze .snorders' te laten bekeuren. Net als de staptaxi in Goes wil men voor Sint-Annaland een contract tussen een vervoerder en de horeca om legen een schappelijke prijs taxiritten te la ten verzorgen. De werkgroep stelt voor om het lik- op-stuk beleid (direct een boete geven of proces-verbaal opmaken bij ernsti ger delicten voor overtreders van 18 jaar en ouder) in bredere kring be kend te maken, zodat er een preven tieve werking van uitgaat. Met een welkomstbord .Welkom in Sint-An naland, hier mag veel maar niet al les!' worden de boetes opgesomd van 100 gulden voor het wegwerpen van afval tot 400 gulden voor het beledi gen van een politieman. Voor jonge ren onder de 18 jaar zijn er halt-pro jecten en het voordeel hiervan is, dat de ouders worden ingelicht. De werkgroep trekt 7000 gulden uit voor voorlichting over de gevaren van alcohol- en drugsgebruik, waar bij de plaatselijke horeca, jeugd- en jongerenwerk, Veilig Verkeer, de po litie, het regionaal pedagogisch cen trum Zeeland en het Zeeuws consul tatiebureau worden ingeschakeld. De harde kern van de jongeren zou bij het veiligheidsproject betrokken moeten worden, maar inschakeling van straatwachten noemt de werk groep een vrij ingrijpende en dure maatregel. Om de troep die de uitgaanders op straat achterlaten in betere banen te leiden, wordt geadviseerd om drie af valbakken extra te plaatsen. En de Betho zou maandagmorgen voor de openingstijden van de winkels de straten moeten schoonvegen. Geble ken is, dat er nu vooral gebroken glas langs de stoepranden blijft liggen. ZIE VERDER PAGINA 17 Sofie Joosse uit Tholen trekt met studievriendin in een Skoda naar Slowakije en komt fietsend terug Twintig klachten van bewoners over Molenhoek Dokter 'Wat zegt u er zelf van' wordt na 33 jaar door Oud-Vossemeer uitgezwaaid Plezier en grote schade tijdens drukke braderie in Tholen Bushalte én kunstwerk in rotonde aan Onder de Linden te Sint-Maartensdijk Eric van Gorsel uit Tholen keert terug uit Israël na vier maanden vissen op het meer van Galilea Freek Boudeling uit Anna Jacohapolder pakt 4e Thoolse ploegtitel op rij Noad en WHS gaan door naar tweede bekerronde Tholense Boys is nog niet klaar voor confrontatie met tweede klas Gedreven en serieus jongensteam Smash komt uit in landelijke A-competitie NIET BEGRIJPEN, IS EEN VERKEERDE GEWOONTE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Gemeentebode Arco Kunst deelde maandagavond in de gemeenteraad beschuiten met muisjes uit. Een verrassing van de komende gemeentese cretaris Simon Nieuwkoop, die officieus - de Gemeente wet schrijft geen installatie meer voor - werd geïnstal leerd? Menigeen dacht het, maar SGP-raadslid Peter Hoek bleek als jonge vader de gulle gever te zijn. De traktatie van Nieuwkoop heeft de raad nog tegoed, want hij treedt ook pas officieel per 1 november in functie. Tot die tijd staat zijn voorganger Izeboud immers nog op de salarisrol van de ge meente Tholen. Hij was met zijn vrouw ook aanwezig bij de installatie, maar omdat zij - evenals de notuliste - bij Ril land in een file stonden, stelde burgemeester Van der Munnik het desbetreffende agendapunt uit tot iedereen present was. De kansen voor extra winkels bij de twee geplande supermarkten aan het Slachtveld in Tholen zijn gedaald. Over de verwezenlijking van Al- bert Heijn en C1000 Moerland heeft projectontwikkelaar Kondor Wes- sels een principe akkoord bereikt met de gemeente. De concept-over eenkomst wordt binnenkort door b. en w. besproken. In de loop van 2001 zouden de twee supermarkten hun deuren kunnen openen. Voor A.P. van der Est van Albert Heijn heeft het allemaal al veel te lang geduurd. Hij is vanaf het eerste uur bij de planvorming betrokken. „We zouden eigenlijk gezamenlijk eens een brief moeten sturen om er meer vaart in te krijgen", zegt Van der Est. Zijn collega M. Moerland van de Cl000 heeft meer geduld. „Alles moet zijn tijd hebben", zegt de Thoolse ondernemer. „Ik ben ook niet rechtstreeks bij het project betrokken. Op dit moment staan we aan de zijlijn." De projectontwikkelaar en de ge meente zijn eerst aan zet. Hoofd ge meentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoortc is positief gestemd over de voortgang. „In de concept- overeenkomst die binnenkort in b. en w. komt, staat wie wat doet en wie wat betaalt." Volgens dhr. Strongs van Kondor Wessels is het huidige plan aanzien lijk minder gevoelig dan het eerste omdat de rij huizen aan de Kruitto- ren kan blijven staan. „Er komen twee nagenoeg evengrote super markten naast elkaar en een tiental woningen. Daarover is overeen stemming met de gemeente. Voor extra winkels is wel belangstelling getoond, maar er zitten natuurlijke grenzen aan het plan, zodat er wei nig kansen voor zijn. Bij verdere ontwikkeling van het plan zullen we bekijken of dat alsnog kan. Er ligt geen veto van de supermarkten dat er geen winkels bij mogen komen, maar het is gewoon een hele puzzel om dat ruimtelijk in te vullen." Aangezien de Cl000 een dochter is van het Ahold-concern zou het ge zien de verdere schaalvergroting mogelijk kunnen zijn, dat er aan het Slachtveld maar één supermarkt meer komt. Volgens Strongs is dat zeker niet de bedoeling. „De twee supermarkten hebben hun eigen for mule en dienstenpakket, alsmede ook hun doelgroep en markt. Ze blijven concurrenten." Wanneer de concept-overeenkomst door b. en w. is goedgekeurd, moet de hele procedure voor het bestem mingsplan nog beginnen. Behande ling in de commissie gemeentelijke ontwikkeling en ter visie legging van het plan met de mogelijkheid om bezwaren in te dienen. Nu de huizen aan de Kruittoren blijven staan, is de kou echter uit de lucht. „Er ligt een planning dat we over een jaar aan het bouwen zijn en dan kan het project in de loop van 2001 klaar zijn", aldus Strongs van pro jectontwikkelaar Kondor Wessels. De mixer was op weg naar boerderij Bleijcndal om een nieuwe vloer te storten. Vanuit de richting van de Langeweg, miste de chauffeur de afrit naar het bedrijf. Hij wilde ach teruit de afrit in steken, maar nam de bocht te krap. De wielen zakten in de berm en het talud brokkelde af. De volgeladen wagen met een totaalgewicht van 35 ton kantelde en kwam op z'n kop in de sloot bij de boerderij terecht. „Mijn vrouw schrok ervan", zegt boer A.H. Be velander. „Het was een flinke klap. Rond de kerst is hier ook al een keer een 40 tons vrachtwagen met sui kerbieten de sloot ingegaan." En in derdaad liggen er nog enkele sui kerbieten in de slootkant. De chauffeur van de betonmixer kwam er met een zere knie nog goed van af. De cabine was aan de passa gierskant zo plat als een dubbeltje. „Hij heeft veel geluk gehad. Zijn motor is afgeslagen. Als dat niet was gebeurd, werd de ketel nog aangedreven. En als die klem zit en je ligt ondersteboven, kantelt de wa gen zelf", legt M.J. de Leeuw uit. Hij is hoofd technische dienst bij De Schelde en staat op een 120 tons hijskraan te wachten. Die moet een hele tijd op de Kleine Dijk blijven wachten, omdat een vrachtwagen voor mesttranssport precies voor de plek van het ongeval bezig is met het overtanken van mest in een con tainer. Pas rond het middaguur kon de kraan aan het werk en laat in de A.H. Bevelander komt poolshoogte nemen bij de gekantelde mixer. Links een lossende mestvrachtwagen die er de oorzaak van was dat de kraan die de mixer uit de sloot moest tillen, een hele tijd niet ter plaatse kon komen. middag stond de betonmixer op de dieplader. Het is de vraag of de mixer total loss is. „Het is een wa gen van zo'n 200.000 gulden. Een nieuwe cabine is nog wel te overko men. Dat redt je wel met een veertig tot vijftigduizend gulden. Maar als de ketel en het aandrijfmechanisme kapot zijn, dan is ie total loss", zegt De Leeuw. De beton is inmiddels in de ketel zo ver gehard, dat ze er nooit meer via de normale weg uit gehaald kan worden. „Dat moet eruit gebikt worden. We hebben dat al eens eerder aan de hand gehad toen een mixer met extreem snel dr ogende cement voor de Antwerps- eslraatweg kapot ging en de beton dus De Leeuw. ook al hard was. Het is een rotkar- weitje, want je hebt maar een heel klein luikje waardoor je in de ketel kunt komen. En om alles eruit te krijgen, moetje er helemaal in", al-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1