Innovatief apparaatje bowlingbaan is eenvoudig concept uit Poortvliet Tholen verkiest eigen tempo voor ontwikkeling platteland Milieustraat kost 7 ton I SSii Li Lievensberg boekt winst en krijgt meer patiënten Nieuwbouw Lievensberg nog niet helemaal rond Voor Hans Langenhuizen moet het vooral niet te saai worden Olaz houdt 7 miljoen over m M Van Kempen: Ons niet verkijken op subsidies uit Brussel Hulpverlening inwoners met grote schulden Ploeg wedstrijd is verplaatst Donderdag 26 augustus 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Innovatie, ofwel vernieu wing, is van tijd tot tijd noodzakelijk in het be drijfsleven. Dat zoiets niet altijd een ingewikkelde zaak hoeft te zijn, bewijst Hans Langenhuizen uit Poortvliet. Hij is de op richter van het bedrijfje Extreme products en uit vinder van de 'laserfout- lijnunit', kortweg LFU. Vrijheid Veilig Ballen Hoogte vrachtauto Tholen geeft voorrang aan de uitwerking van het be stemmingsplan buitenge bied boven deelname in het provinciaal project 'vi taal platteland'. Middel burg wilde Tholen aanwij zen als prioriteitsgebied, maar dat is van de baan. Een deel van de commissie gemeentelijke ontwikke ling reageerde daar teleur gesteld op, zij ziet Europe se subsidies aan de neus van Tholen voorbijgaan. „Overeet je niet aan de te vette worst die ons wordt voorgehouden", reageerde wethouder W.C. van Kem pen onlangs in de commis sie. Niet voorop Bloemdijken Dagbehandeling neemt steeds meer toe Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft het boekjaar 1998 afgesloten met een winst van 20.000 gul den. Dat staat in schril contrast met de ruim 8,5 ton ver lies van het jaar ervoor. Aan zowel personeel als aan pa tiënten werd meer uitgegeven. Het aantal opnamen is iets gestegen, maar de trend naar steeds meer dagbehande ling zet zich voort. Minder vrouwen Plan voor overgang naar jaar 2000 De nieuwbouwactiviteiten van ziekenhuis Lievensberg verlopen niet zo voorspoedig, want er is nog geen volle dige goedkeuring binnen van het college voor zieken huisvoorzieningen. Men wacht op een akkoord tussen de bouwer en het ziekenhuis. Inmiddels is er wel een bouw teamovereenkomst. Millennium Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Van oorsprong komt Langenhuizen uit Roermond, maar daar is in zijn accent niets van te horen. „Daar heb ik maar een jaar gewoond. Toen ver huisden we naar Rotterdam omdat mijn vader bij Rijkswaterstaat pro motie kon maken. Weer later ging hij werken op de Kreekkrakslui- zen", vertelt Langenhuizen. Zijn volgende woonplaats werd hierdoor Bergen op Zoom. „Toen mijn vrouw en ik samen gingen wonen,'zijn we eerst naar Rilland gegaan. In Bergen was een wachtlijst voor een huur huis en in Rilland konden we kiezen uit drie. Na een tijdje wilden we toch graag een eigen woning en hier in Poortvliet hebben we ons droom huis gevonden." Langenhuizen woont in de voormalige Hervormde pastorie aan de Markt. Daar is hij nu aan het verbouwen en in het pand wordt een nieuwe plek voor zijn kantoor gemaakt. Langenhuizen studeerde werktuig bouwkunde en bedrijfskunde en werkte aanvankelijk een jaar of ze ven in de petro-chemische industrie als medewerker buitendienst, ofwel verkoper. „Maar het beviel me niet om te werken voor een baas. En na zeven jaren en zeven bazen wist ik dat ik iets voor mezelf moest begin nen", zegt de Poortvlietse onderne mer. „Bovendien was mijn vrouw zwanger en we hadden afgesproken dat één van ons tweeën thuis zou blijven om voor de kinderen te zor gen. Die keus was nu snel gemaakt. Dat ik een eigen bedrijf begon, was gelukkig niet omdat we anders geen brood op de plank zouden hebben. Mijn vrouw heeft een goede baan. Dan heb je in elk geval een wat ge makkelijker uitgangssituatie. Dus ik zorg dat ik twee dagen echt thuis ben voor dc kinderen en drie dagen hebben we oppas." Aanvankelijk begon Langenhuizen met een in- en verkoopadviesbu reau. Hij deed wat buitendienstwerk en verzorgde mailings en dergelijke voor andere bedrijven. Maar ook hier was de vrijheid niet groot ge noeg. „Je bent wel zelfstandig, maar toch gebonden aan de normen die een ander jouw oplegt. Het is per slot van rekening zijn bedrijf waar je voor werkt", zegt de Poortvlictenaar die daarom besloot wat anders te gaan doen. Het nieuwe bedrijf (dat aanvankelijk Hans Langenhuizen met het eenvoudige laserapparaatje dat de bowlingwereld langzamerhand aan het veroveren is. Easyscore heette) kwam tot stand door een toeval. Een vriend van Langenhuizen - technicus - had een scoresysteem voor bowlingbanen ontworpen. „Hij is wel technisch, maar geen verkoper. Ik wel en zo gingen we samenwerken. Het leuke van het bowlingwereldje is dat je al tijd direct met de eigenaar spreekt. Het is ook heel gezellig", legt de Poortvlietenaar uit. Bij het bowlen is er een foutlijn waar je achter moet blijven als je gooit. Door middel van een lampje en een reflector wordt dat gecontroleerd. Als de lichtbun del wordt onderbroken, gaat er een lampje branden en klinkt er een zoe mer. „Maar dat systeem met die lampjes of met infrarood licht is niet zo goed. Het licht gaat namelijk niet strak rechtdoor, maar waaiert een beetje uit. Daardoor is een dergelijk systeem gevoelig voor schokken en het is niet accuraat. Daarom wilden wij iets bedenken dat wel werkte. We kwamen uit op laserlicht. Dat is een geconcentreerde, rechte straal. Door een combinatie van een goede zender en ontvanger, is een afwij king niet zo erg meer. Zelfs als de reflector echt heel scheef staat, komt er nog altijd voldoende licht terug om te foutlijn goed te houden." Eigenlijk is het idee van de LFU van Langenhuizen heel simpel. Een een voudige laserbron (zoals in een la serpen) zendt licht uit naar een re flector die het weerkaatst. Als de straal onderbroken wordt, gaat er een zoemer en lichtje af. Men kan er ook nog een koppeling met een sco resysteem of -bord mee maken. En het is ook veilig gemaakt. „Als de straal onderbroken wordt, schakelt ook meteen de laser uit. Dus als bij wijze van spreken een kind in het licht zou willen kijken, lukt dat niet omdat de laser al voor die tijd is uit geschakeld. Na een aantal seconden gaat het licht weer even aan om te controleren of de lijn weer vrij is. Als dat niet zo is, gaat de laser on middellijk weer uit", legt Langen huizen uit. „Ons nieuwe systeem kan ik in een kwartier monteren, ter wijl het oude wel drie kwartier kost. Dal komt mede omdat de reflector precies goed moet staan. Bij laser maakt dat niet veel uit. Een ander voordeel is, datje het licht kunt zien. Infrarood zie je niet. Omdat het la serkokertje horizontaal en verticaal bij te stellen is, kun je het licht over de hele lijn laten lopen en zo precies in het midden bij de reflector uitko men." Vanwege zijn achtergrond als werk tuigbouwkundige, wist Langenhui zen wel hoe hij de laserfoutlijnunit wilde hebben. Aanvankelijk werkte hij samen met een compagnon die het elektrotechnische gedeelte deed, maar tegenwoordig (nu hij alleen in het bedrijf zit) is hij daarvoor in zee gegaan met J.K. Boerman van BSA- systems uit Sint-Annaland. „Jan- Kees is niet alleen heel erg slim en technisch erg goed, maar hij kan ook commercieel denken. En dat is be langrijk wil je je spullen aan de man brengen", zegt Langenhuizen. „Ik moet bekennen dat de verkoop aan vankelijk wat tegenviel. Maar nu krijg ik meer naamsbekendheid en komt het echt goed opzetten." Extre me products verkoopt de LFU nu in Nederland (er zijn ongeveer 250 bowlingcentra in ons land) en Bel gië (met 300 bowlingbanen) en heeft zelfs patent aangevraagd op het apparaatje. Langenhuizen wil ook naar Duitsland met zijn product. Om een wat stabielere basis te krij gen, besloot hij om ook het toebeho ren voor bowlers te gaan verkopen. Zo importeert hij bijvoorbeeld bal len, polsbanden, tassen en schoenen uit Amerika. Hoewel hij zelf nog in wedstrijd- vorm aan de sport heeft gedaan, is Langenhuizen geen fanatieke bow ler. Toch weet hij er genoeg van en er zit meer achter dan de argeloze feest ganger denkt die af en toe eens een balletje gooit. Zo hoort er op een goede bowlingbaan olie te liggen. „Niet de hele baan, maar alleen het eerste stuk", legt Langenhuizen uit. „Die olie is er om te voorkomen dat je baan beschadigt. Als de bal neer komt op de baan, warmt dat plekje even op tot zo'n 250 300 graden. Het is de bedoeling dat de bal min of meer over de olie glijdt en een be paalde hoek maakt als het droge stuk komt, waardoor hij netjes op de 'pins' (kegels - red,) afgaat. En dan gooi je een strike, als het goed is ten minste." Dc Poortvlietenaar legt uit dat er legio verschillende ballen zijn, variërend in gewicht van zes tot zes tien Engelse pond (van 2,7 tot 7,2 ki lo). „Vroeger waren die ballen alle maal van hard rubber of polyester. Nu zijn er heel veel verschillende materialen. Het voordcel van de he dendaagse bal is, dat hij na een jaar versleten is. Dat klinkt raar, maar vroeger ging een bal wel tien of vijf tien jaar mee, als je maar goed poet ste. Tegenwoordig komt er elke maand wel een nieuwe bal op de markt. En echte bowlers willen ge woon regelmatig nieuw materiaal. De betere ballen zijn van buiten wat poreus. Dat geeft een bepaalde grip op de ondergrond. Maar hel betekent ook dat dc olie erin dringt en het vuil. Dus moet je na een jaar vervan gen", zegt Langenhuizen. Hij laat zien (aan de hand van een doorzich tige bal) dat een bowlingbal niet zomaar een klomp kunststof is. In het binnenste zit altijd een bepaalde vorm. Bij dc eenvoudiger ballen is één kant ^verzwaard, maar de betere exemplaren hebben ingewikkelde vormen in zich (zoals een klokhuis) waarin soms ook nog eens meerdere materialen zijn verwerkt. Dat alles om de bal een goed effect mee te kunnen geven. Wie overigens mocht denken dat Ex treme products alleen maar in bow lingzaken doet, heeft het mis. In feite is het een innovatiebureau. „Mensen komen bij mij met een probleem aangaande apparatuur. Ze willen iets hebben dat er niet is of dat in be staande vorm niet goed werkt. En dan probeer ik daar een oplossing voor te bedenken", zegt Langenhui zen. „Dat spreekt me ook wel aan, vernieuwing. Telkens iets anders. Ik wil het liefst geen zaak worden die één product op de markt zet. Dat is te saai. Zo ben ik nu samen met Jan- Kees Boerman bezig met het ont wikkelen van een systeem om de exacte maximale hoogte te bereke nen van vrachtwagens, geladen met personenauto's. Het transportbedrijf waar ik dat voor doe, heeft een paar keer van een gewone auto een ca briolet gemaakt toen men onder een te laag viaduct door reed. Dus als ze één auto kunnen sparen, hebben ze de investering er al uit." Wat vestigingsplaats betreft, is Lan genhuizen dik tevreden over Poort vliet. „Aangezien we in Nederland en België werken, zit je hier heel centraal. Bovendien is dit ons droomhuis, dus waarom zouden we weggaan? Het is rustig, er zijn twee scholen, een café, een slager, bakker en supermarktje. Wat wil je dan nog? Nee, voorlopig zitten we hier goed." De milieustraat in Sint-Maartensdijk heeft afvalverwerker Olaz vorig jaar 7,3 ton gekost. Alleen de milieu straat in de gemeente Reimerswaal was nog duurder. Grootste kosten post in de smalstad was de afzet van de ingezamelde afvalstoffen, wat 477.602 gulden vergde. Van dat be drag nemen de niet-brandbare rest- fractie en het bouw- en sloophout met afstand het grootste deel voor hun rekening. Aan personeelskosten werd 126.871 gulden uitgegeven en daarmee zit de Thoolse milieustraat het hoogst van allemaal. De trans portkosten bedroegen 108.597 gul den en de beheerskosten 38.024 gul den. Tegenover een totaal aan uitgaven van 751.094 gulden stond 19.044 gulden aan inkomsten. Dat is geld wat bedrijven hebben betaald voor het aanbieden van afval (70% betreft metaal). Afvalverwerker Olaz heeft 1998 af gesloten met een batig saldo van bij na 7,2 miljoen gulden. Dat wordt vooral veroorzaakt doordat er meer afval is gestort en minder verbrand dan was begroot (meevaller 6,4 mil joen). Een verschil dat het gevolg is van afspraken tussen de drie zuidelij ke provincies ingeval de verbran dingsoven bij Moerdijk te weinig ca paciteit heeft, legde wethouder K.A. Heijboer uit in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Daar wer den opmerkingen gemaakt over het ruim begroten door Olaz. Dat een deel van de meevaller wordt gebruikt voor extra afschrijvingen, deed bij de PvdA de vraag rijzen of de deelne mende gemeenten daarvan tevoren op de hoogte worden gebracht. De fractie zag liever dat het totale bedrag aan het eigen vermogen toegevoegd werd. Aan de gemeenten wordt vijf miljoen terugbetaald. „Maar ook de rest is in feite door de burgers opge bracht", zei A.P. Kornaat. A.L. Piet (RPF/GPV) liep vast voor uit op de situatie dat Olaz mag gaan opereren op de vrije markt. „De extra activiteiten die de organisatie dan gaat ontplooien, zullen kostendek kend moeten zijn. En ze mogen ook niet verkapt gesubsidieerd worden." Piet doelde op het gebruik van opge potte gelden - de 'voorzieningen', een pot van 33 miljoen - die uiteinde lijk van de burgers afkomstig zijn, om de prijs van de extra activiteiten te drukken en zo de concurrentiepo sitie te verbeteren. Maar volgens He ijboer heeft nog geen enkele gemeen te ermee ingestemd dat Olaz de vrije markt opgaat. Tholen heeft vorig jaar 7094 ton rest afval en 2419 ton groente-, fruit- en tuinafval aangeboden bij het Olaz. Dat is een kwart minder dan in 1997, maar toen was er nog geen milieu straat. Een gemiste kans, verkeerde zui nigheid, waren de woorden die PvdA, D66 en VVD gebruikten. „Presenteer een goed plattelands ontwikkelingsplan, want anders krijgen we tot 2006 niets en dat zou doodzonde zijn", aldus mevr. E. Frigge-Hogesteeger. „We moe ten nu maar wachten wat er van de kar valt", meende ook M.A.J. van der Linde. Zowel hij als J. van den Donker vonden dat burgemeester en wethouders een weinig actieve houding aannamen bij het maken van plannen voor 'vitaal platte land'. „Voor wat hoort wat, maar er hangt behoorlijk wat subsidie in de lucht. Kunt u de mogelijkheden inschatten?" wilde de PvdA'er weten. Volgens mevrouw Frigge kun je ook te voorzichtig zijn en Van den Donker zei te hopen dat het vervolgtraject wél wordt opge pakt. De wethouder maakte duidelijk dat b. en w. een bewuste keus heb ben gemaakt. Het is in het voor deel van de inwoners dat het nieu we bestemmingsplan buitengebied er komt, want dan zullen bouw- procedures sneller afgewikkeld kunnen worden. „We konden ons niet permitteren iets anders voor rang te geven, want dat zou een vertraging van minstens een jaar betekend hebben." Om aan het project mee te doen, dienden vi sies opgesteld te worden op het gebied van toerisme en recreatie, en landschap. „We hebben de nota recreatieve verkenningen uit 1993 liggen en die wordt aangepast. En een landschapsontwikkelingsplan wordt in opdracht van dc provin cie door een bureau uit Leusden opgesteld. Indien we daar gege vens voor kunnen aanleveren, zijn we bereid", zei de wethouder. Hij gaf daarmee aan dat het niet zo is, dat er helemaal niets gebeurt. Voor het maken van een land bouwontwikkelingsplan - waaraan dit najaar samen met de LTO wordt begonnen - trekt de ge meente (op aandringen van de - - :y;;- -5?' m&mM Bij de plattelandsontwikkeling geeft het gemeentebestuur voorrang aan een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied. provincie) 30.000 gulden uit. Overigens waarschuwde Van Kem pen de commissie, zich niet te ver kijken op de 'zogenaamde enorme subsidiebedragen uit Brussel'. „Het gaat om maximaal 25% van de projectkosten. De rest moeten we zelf betalen, of een bijdrage van de provincie zien te krijgen. Maar in de meerjarenraming heb ben we op dit terrein niets gere serveerd." Hij sprak van een te vette worst die de gemeente wordt voorgehouden. De nict-confessio- nele fracties bleven van mening dat die Europese subsidies pro jectdeelname rechtvaardigen, waarop J.P. Bout (CDA) de wet houder bijviel en vroeg waar de resterende 75% van het geld dan vandaan zou moeten komen. Een antwoord kwam er niet uit de commissie. „U moet het missen van kansen niet overtrekken", aldus de wet houder, die toezegde te willen be kijken welke zaken er op het ter rein van plattelandsvernieuwing eventueel opgepakt kunnen wor den. Dat Tholen geen pilotproject is, wil niet zeggen dat men hele maal niet meedraait in het project 'vitaal platteland'. „We lopen al leen niet voorop en zullen ook niet altijd voor subsidie in aanmerking komen", licht Van Kempen toe. Hij stelt dat Tholen in een wat langzamer tempo gaat dan de pro vincie zou willen, en de bouwste nen in een wat andere volgorde aandraagt. P.W.J. Hoek (SGP) wist te melden dat Tholen als projectgebied wordt aangewezen in het kader van landelijk beleid ten aanzien van rurale gebieden, maar daar over kon Van Kempen niets zeg gen omdat hij de betreffende nota nog niet had ontvangen. Het stedebouwkundig bureau RBOI gaat de voors en tegens van bloemdijken op een rij zetten. Het gemeentebestuur wil eerst inzicht in de consequenties, alvorens de botanisch waardevolle dijken te la ten inventariseren. VVD en CDA vonden dat prima. „Het schept duidelijkheid, ook financieel", zei mevr. Frigge. D66 en RPF/GPV daarentegen duurt het allemaal veel te lang. „In eerste instantie dacht ik, hè eindelijk. Maar in fei te gebeurt er niets; is het een on derzoekje of we misschien ooit nog eens wat gaan doen", aldus Van den Donker. A.L. Piet had het zelfde gevoel: „Dit had veel eerder moeten gebeuren, u bent vier maanden te laat. Het tempo, daar word je niet vrolijk van." In de commissievergadering van 6 sep tember zal de notitie van RBOI aan de orde komen. Wordt dan tot een inventarisatie besloten, dan zijn op dat moment de bloemetjes uitgebloeid, stelde Piet vast. Van den Donker zei dat het dus weer een jaar later wordt. Ook vroeg hij zich af hoe je de consequenties op een rij wilt zet ten als je niet weet waar de bloem dijken liggen. Waarop Van Kem pen stelde dat voor een inventari satie - dat zou door een deskundig bureau gebeuren - kosten gemaakt moeten worden en dat krediet moet aan de raad gevraagd wor den. „En dan komt u met uw vra gen." Ten aanzien van bloemdij ken zijn er meerdere belang hebbenden (bijvoorbeeld de land bouw), zodat het goed is om dui delijk te weten of er, bijvoorbeeld, schadeclaims te verwachten zijn. De gemeente Steenbergen is daar onverwacht mee geconfronteerd en dat wil Tholen voorkomen, aldus de wethouder. Aan de hand van het rapport van RBOI zal de commis sie advies gevraagd worden of dc inventarisatie al dan niet moet plaatsvinden. De bloemdijk wordt door een aantal partijen gezien als een belangrijk middel in de strijd tegen megavarkensstallen. Van der Linde wilde nog welen of de notitie over bloemdijken gekop peld zou kunnen worden aan het project 'vitaal platteland'. De wet houder zegde toe dat te bekijken. Het batige saldo van het ziekenhuis is voornamelijk te danken aan het uitblijven van de verwachte budget- verschillen (daarvoor was in de be groting ruim een miljoen gereser veerd). Veruit de grootste kosten post wordt gevormd door het perso neel. Daaraan wordt - inclusief so ciale lasten en dergelijke - 48,85 miljoen uitgegeven. Dat is overi gens 170.000 gulden minder dan begroot, maar wel dik 1,4 miljoen meer dan in 1997. Reden daarvoor is onder meer de invoering van een 36-urige werkweek, waardoor meer personeel moest worden aangetrok ken. Die 36-urige werkweek heeft een zware wissel op de inzet van het personeel getrokken en dat kon al leen opgelost worden door op een doordeweekse dag zondagsdienst te draaien. Desondanks steeg het ziek teverzuim alleen doordat er meer vrouwen met zwangerschapsverlof gingen. Ook de zogenaamde 'flex- wet' Jevert het ziekenhuis proble men op. Men kan niet meer zo ge makkelijk met oproepkrachten werken, omdat die nu verplicht een arbeidsovereenkomst moeten heb ben. Aan patiënten (medicatie, voe ding, logies en dergelijke) werd in 1998 bijna 16,4 miljoen uitgegeven. Dat is 1,14 miljoen meer dan het jaar ervoor en bijna vijf ton meer dan begroot. De inkomsten vielen iets lager uit dan begroot en kwa men in totaal op 86,3 miljoen te staan. Er werken 989 mensen in Lievens berg, verdeeld over 741,48 full-time banen. In totaal zijn er 341 fullti mers, 576 parttimers en 72 oproep krachten. Onder de 989 werknemers zijn er 186 mannen. Naast deze be roepskrachten zijn er ook nog zo'n 125 vrijwilligers actief op allerlei gebied. Ook de nodige Tholenaren vinden hun werk in het Bergse zie kenhuis. In de bestuurlijke sfeer zijn er twee vertegenwoordigers. Mevr. M.K. van Gorsel-de Oude uit Oud- Vossemeer is lid van de raad van toezicht, terwijl mevr. I. van Om- men-de Wit uit Sint-Annaland voor zitter is van de cliëntenraad. Er werden vorig jaar 9945 patiënten opgenomen. Dat zijn er 83 meer dan in 1997. Opvallend is dat het aantal vrouwelijke patiënten licht afnam (tot 5333), terwijl het aantal opgenomen mannen steeg naar 4612. Gemiddeld verbleef een pa tiënt 9,7 dagen in het ziekenhuis, drietiendc korter dan in 1997. En ook het aantal bezoeken aan de po likliniek nam toe van 159.188 tot 160.579. De meeste mensen die op genomen werden, kwamen terecht op dc afdeling chirurgie (1976), maar dat aantal vertoond wel een daling. Daarna volgen gyneacologie (1827) en cardiologie (1175) die beide vrijwel gelijk bleven. Op de dagverpleging voert de keel-, neus- en oorheelkunde dc boventoon qua aantallen patiënten (een stijging tot 1345), gevolgd door interne genees kunde waar het aantal patiënten zeer sterk steeg met 65 procent tot 1064. Andere procentueel sterke stijgers waren oogheelkunde (ver tienvoudigd), cardiologie (vertien voudigd) en plastische chirurgie (toename van 72 procent). Volgens adjunct-directeur algemene zaken J.M.L. Ensing is de grote toename van dagbehandelingen het gevolg van een beleid dat al enkele jaren geldt. „De trend is toch dat we steeds meer van opname naar dag behandeling gaan. Met name heb ben we vorig jaar op grote schaal cytoslatica (chemokuren en derge lijke - red.) in dagbehandeling ver zorgd. Dat heeft ook te maken met de inkrimping van het aantal zie kenhuisbedden. We zijn al terugge gaan, maar we zullen uiteindelijk van 367 naar 320 bedden moeten (inclusief de PAAZ)." In de polikli niek heeft de afdeling oogheelkun de 't het drukst met 6990 patiënten (een sterke daling met 14 procent). Chirurgie krijgt hier 6533 cliënten (toename van tien procent) en or- thopaedie 6272 (plus 18 procent). Sterke stijger is de kaakchirurgie waar het aantal patiënten met 82 procent steeg tot 1550. „Voor oog heelkunde hebben we er een nieuwe specialist bijgekregen. Tot vorig jaar werd er structureel onder de ca paciteit gewerkt, maar nu kunnen alle behandelingen weer aangepakt worden. En dat betekende dan ook een enorme toename", verklaart Ensing de stijging van het aantal be handelingen bij de oogheelkunde. Ook Lievensberg is aan vernieuwing toe. Zo kwam er toestemming van het ministerie van volksgezondheid om een afdeling geriatrie (ouder domsziekten) op te zetten. Verder zijn er grote verbouwingsplannen om een ouder deel van het zieken huis te moderniseren en met name de privacy (men wil af van de zesper- soonskamers) te verbeteren. Maar het college voor ziekenhuisvoorzie ningen heeft het bouwplan nog niet helemaal goedgekeurd. Formeel wacht het college op een overeen komst tussen het ziekenhuis en de aannemer. Er is inmiddels een bouw teamovereenkomst getekend waarin de architect, aannemer en installa teur verklaren het karwei uit te zul len voeren voor het uiteindelijk be schikbare budget. Voor half oktober hopen ziekenhuis en aannemer eruit te zijn. Begin april van dit jaar is er wel al toestemming gekomen voor een deel van de verbouwing. Ter waarde van 12 miljoen worden de apotheek, laboratoria en de polikli niek aangepakt. Het ziekenhuis heeft een beleidsplan 2000 opgesteld. Daarin staan een aantal punten waarop men verbete ring wil aanbrengen. Er zijn acht hoofddoelen geformuleerd waaron der: kwaliteit, patiëntgerichtheid, versterking van het wij-gevoel, imagoverbetering en de samenwer king met andere zorginstellingen (zoals Oosterschelde Thuiszorg). Er valt altijd wel iets te verbeteren en dat ervoer ook de klachtencommis sie. Er zijn in 1998 wel minder De gemeenten in de Oosterschelde- regio gaan de schuldhulpverlening in regionaal verband aanpakken. Dat zijn ze onlangs overeengekomen met het maatschappelijk werk en het Zeeuws consultatiebureau voor al cohol en drugs. Het beleid is erop gericht om inwoners die in financië le problemen zijn geraakt, te helpen zonder dat de rechter eraan te pas komt. Schuldsanering is daarbij aan de orde, maar dat betekent aller minst dat iemand vrij van schulden wordt; er zal veelal een betalingsre geling worden getroffen. De Thool se gemeenteraad heeft jaren geleden een besluit genomen waarbij men tot maximaal 50.000 gulden garant staat in dergelijke gevallen. Jaarlijks doen zich drie tot vijf gevallen voor. De bedoeling is dat het maatschap pelijk werk deze taak gaat uitvoeren. klachten ingediend dan het jaar er voor, maar het waren er altijd nog 40 (overigens van minder klagers, want een aantal mensen had meerdere klachten). De klachten hebben in het algemeen betrekking op het medisch handelen. Er kwamen wel meer mel dingen 'incidenten patiëntenzorg' binnen; in totaal 130. Bij ziekenhuis Lievensberg liggen de plannen klaar om medisch specialis tische behandeling en ziekenhuisop name ook bij de overgang naar het jaar 2000 goed te laten verlopen. Met hulp van het millenniumplatform zorg en leveranciers zijn alle 'millen nium-gevoelige' apparaten en com putersystemen getest. Het gaat om medische apparatuur, maar ook om apparaten en voorzieningen aan het gebouw, de telefooncentrale en alle hard- en software die in gebruik is. Uit de test is volgens Lievensberg ge bleken dat er geen problemen te ver wachten zijn. Toch zijn werkgroepen bezig om noodprocedures op te stel len in geval van storingen in elektrici- teits- en andere voorzieningen. Acute opnamen blijven mogelijk, maar ver der worden tussen 24 december en 4 januari (op werkdagen) alleen patiën ten opgenomen voor een kort verblijf of dagbehandeling. De Thoolse ploegkampioenschap- pen en trekkersprint die zaterdag worden gehouden, zijn verplaatst naar de Noordweg in Anna Jacoba- polder, in plaats van de Langeweg. Het ploegen begint om één uur en de trekkersprint na twee uur. Zaterdag 4 september wordt in de Wilhelminapolder op Zuid-Beve land het Zeeuwse ploegkampioen- schap gehouden waaraan ook de winnaars van de Thoolse wedstrij den van vorig jaar mee zullen doen. Slabbecoomweg 38,4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 9