Doorgaande route moet verkeer langs de Rooseveltstraat leiden Krentenbol op school gaat er best in Wandelen door Bosje en langs oude muren Golf inbraken in Tholen Vlootschouw met fakkels op braderie van Tholen W/ddelbuS£ AL 54 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Geref. Gem in Ned. vraagt om parkeerkaart invaliden in Oud-Vossemeer Gemeente geeft 25.000 gulden voor Turkije 83 hardrijders gaan op de bon Extra flitspalen bij Vossemeer en Poortvliet ©oót Donderdag 26 augustus 1999 55e jaargang n w a WÈBISmim Het plan van de gemeente voor de reconstructie van de F.D. Rooseveltstraat in Oud-Vossemeer is dinsdagavond door de bewoners in grote lijnen positief ontvangen. De opkomst in De Vossenkuil was hoog: zo'n twintig bewo ners uit de Rooseveltstraat en omgeving toonden belang stelling voor het plan v/aarvoor 128.000 gulden beschik baar is. De Gereformeerde Gemeente in Nederland wil bij een algeheel parkeerverbod in de straat, uitzonderin gen voor invaliden tijdens trouw- en rouwdiensten. Ook werden op de bijeenkomst andere verkeerskwesties in het dorp aan de orde gesteld. Monumendag in Tholen en smalstad Wandelen door 't Bosje van Tholen en langs oude muren waar varens en mossen op groeien onder leiding van een gids. Dat is mogelijk tijdens de nationale monumenten dag op zaterdag 11 september. De natuurvereniging Tho len neemt een deel van deze dertiende monumentendag op zich, die in het teken staat van het groen. Uit op Tholen Het lijkt alsof het dievengilde iets eerder teruggekomen is van vakantie. De laatste twee weken zijn er met name in Tholen-stad diverse inbraken en diefstallen gepleegd. In de nacht van donderdag op vrijdag was het wederom raak. Deze week Aanrijtijd brandweer in drie kernen te lang TOTALE LEEGVERKOOP MET KORTINGEN TOT 50% Bands HELP TURKIJE Platbodems Rouw- en trouwdiensten Voor de kinderen van de basisschool zat maandag de zomervakantie erop. Al dan niet vergezeld van ma of pa maakten ze - een en keling voor het eerst als die de afgelopen weken ja rig was - de gang naar school, waar meesters en juffen al stonden te wach ten. In Sint-Annaland was er een extra verrassing, want daar trakteerden de bakkers Van der Maas en Slager op krentenbollen. Spullen meenemen Muziek, exposities en veel kraampjes dSblfi-IOr^BEW.ËK/> 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 27,75 per halfjaar, 50,75 per jaar, per post 69,25 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,49 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Hi Onder andere met drempels die het verkeer door de C. Frankenstraat leidenwordt verkeersoverlast in de F.D. Rooseveltstraat aangepakt. Maar ook historische gebouwen bouwen zijn vrijwilligers die vra- zijn van binnen te bezichtingen. In Tholen onder meer de grote kerk van de Hervormde Gemeente en het stadhuis en in Sint-Maartens dijk de Nederlandse Hervormde kerk. De dag wordt in Tholen mu zikaal omlijst, met optredens op straat en in de Gasthuiskapel. Centraal vertrekpunt voor de wan delingen door Tholen is de Gast- huiskapel in de Kerkstraat. Om tien uur 's ochtends en om twee uur 's middags begint de rondwan deling onder leiding van G. Wes terweel van de natuurvereniging Tholen. De tocht voert onder meer door het park langs de Vest en langs die oude verweerde muren van panden en tuinen in het ves tingsstadje waar bijzondere mos sen en varens zich thuisvoelen. Om de kleine mossen te kunnen bestuderen zijn loepen voorradig. In de Gasthuiskapel wordt een dia serie vertoond over het landelijke thema 'monumentaal groen'. Evenals vorig jaar zijn er demon straties van restauratietechnieken, zoals schilderen. Behalve de Gasthuiskapel zijn ook het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat, de rooms-katholieke kerk op de Markt en de Grote Kerk open voor het publiek. In alle ge- gen van bezoekers kunnen beant woorden. Tussen kwart over drie en kwart over vier maakt Inter Scaldis Pipes en Drums zijn opwachting. Deze Vlissingse band gekleed in tradi tionele Schotse kilt en plaid maakt een rondgang door het centrum van Tholen. De muzikanten zorgen met doe delzakken voor Keltische klanken, die 's avonds op een geheel ande re wijze klinken wanneer om half negen The Lucky Bags optreden in detjasthuiskapel. Deze vier da mes met allerhande instrumenten (zoals gitaar en keltische harp) brengen Engelse en Schotse balla des, afgewisseld met vrolijker werk in een programma van Uit op Tholen. In Sint-Maartensdijk is tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's mid dags de Nederlandse Hervormde kerk open. Het is driejaar geleden dat de Maartenskerk aan de Ha zenstraat op monumentendag te bezichtigen was. Ook hier zijn vrijwilligers die aan bezoekers het een en ander over de geschiedenis van de kerk kunnen vertellen. Tholenaren stellen provinciale subsidie voor reconstructie Ten Ankerweg ter discussie Schippersechtpaar Schot- Faasse na 34 jaar aan de wal Record aantal deelnemers aan Thoolse fietsvierdaagse Gemeente Tholen telt maar twaalf rokers meer Verdovende middelen bij de Wellevaete en voetballen in tuinen aan de Kuipersdreef in Tholen bezorgen omwonenden overlast Poortvlietse ondernemer ontwikkelt innovatief apparaatje voor bow lingbanen Tholen verkiest eigen tempo voor ontwikkeling platteland, zegt wethouder Van Kempen Weg richting derde klas blijft voor Smerdiek lang zegt topscorer Niels Hage Bekersucces voor Tholense Boys, maar Vosmeer verliest derby van SPS AAN ALLE GROTE FOUTEN LIGT ZELFGENOEGZAAMHEID TEN GRONDSLAG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het college van b. en w. wil 25.000 gulden ter beschikking stellen aan de samenwerkende hulporganisaties die helpen na de aardbeving in Tur kije. Vorige week deed zich een he vige aardbeving voor in dit land. Er zijn tienduizenden doden en gewon den gevallen en velen zijn dakloos geworden. De reddingswerken zijn nog steeds aan de gang en dinsdag werden nog levenden onder het puin vandaan gehaald. Het zoeken wordt bemoeilijkt door het gevaar van be smettelijke ziekten. Gezien de ernst van de situatie, willen b. en w. de kwart ton schenken. Het bedrag wordt ten laste gebracht van de post onvoorzien. Ook het provinciebestuur steunt de actie Help Turkije en stort daarvoor een ton op het speciale gironummer 797 van de samenwerkende hulpor ganisaties. In Tholen steunt bakker Van Oost de actie door Turks brood te verkopen waarbij telkens één gulden in een verzegelde emmer wordt gegooid. Bij snelheidscontroles op Tholen en Sint-Philipsland zijn gisteren 83 be stuurders betrapt. Zij kunnen een bekeuring in de bus verwachten. De grootste snelheidsduivel werd ge flitst op de Philipsdam, waar hij passeerde met een vaartje van 152 km/u. In totaal zijn 1750 verkeers deelnemers gecontroleerd, waarvan bijna vijf procent in de fout ging. De radarwagen stond 's morgens van kwart over acht tot tien uur op de Philipsdam. Er passeerden in die tijd 335 voertuigen, waarvan er 15 harder reden dan de toegestane 100 km/u. Aansluitend werd op de Poortvliet- sedijk bij Poortvliet gecontroleerd, waar 80 km/u als maximum snel heid geldt. Verhoudingsgewijs wer den hier de meeste overtreders be trapt: 24 van de 320 bestuurders die tussen half elf en twaalf uur voorbij kwamen. Uitschieter was 111 km/u. Tenslotte werd van kwart over een tot kwart voor vier op de Nieuwe Postweg bij Tholen gepost. Maar liefst 1095 voertuigen kwamen in die tijd voorbij en van hen reden er 44 harder dan 80 km/u. Met 128 km/u ging de grootste snelheidsdui vel op deze weg behoorlijk over de schreef. De tijd die Thoolse brandweerkorp sen nodig hebben om na een mel ding in Poortvliet, Oud-Vossemeer of Anna Jacobapolder te komen, blijkt af en toe te lang te zijn. Om dat de overschrijdingen minimaal zijn, vindt een onderzoeksbureau oplossingen financieel niet verant woord. Zie verder pagina 5. Het frisse begin van de braderie, wordt gevormd door het dauwzwem- men. Vanaf zes uur kan men in zwembad De Spetter een duik nemen, gevolgd door een ontbijt. Om één uur vrijdagmiddag begint de braderie in de Kerkstraat, Hoogstraat, Markt, Stoofstraat, Dalemsestraat, Bebouwdcndam, EendrachLsweg, Bakstraat en Botermarkt. Er zijn on geveer 140 standplaatsen. Vrijdag duurt de braderie van één tot negen uur en zaterdag van negen tot negen uur. Tijdens de braderie organiseert de Hervormde Gemeente Immanuël een expositie in de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat met als thema 'De aarden kruik'. Er wordt een demonstratie ge- WEGENS VERBOUWING KOM LANGS EN SLA UW SLAG Grote Kerkstraat 5.4651 BA Steenbergen Tel. 0167-563385 Fax. 0167-566702 OP ALLE GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN EN OP ALLE HORLOGES Advertentie LM. Het plan behelst een andere inrichting van de straat, tegelijk uit te voeren met de herbestrating die voor dit jaar op het programma staat. Hiermee hoopt het college tegemoet te komen aan de wensen van de bewoners. Die schreven een brief aan de gemeente over de problemen in de straat (met eenrichtingsverkeer vanuit de Molen straat). Onder meer omdat de nauwe straat door zwaar vrachtverkeer ge bruikt wordt als doorgaande route naar de Hofstraat/Kcnnedystraat. Ook de smalle trottoirs zouden voor onvei lige situaties zorgen. En er wordt vol gens de bewoners te hard gereden. De gemeente wil nu het verkeer zo veel mogelijk mijden uit de Roose geven van een werkervaringsproject uit Bergen op Zoom en er is een terras gemaakt op de binnenplaats waar men wat kan eten of drinken. Zater dagmiddag speelt hier het jeugdorkest van muziekvereniging Concordia uit Tholen. Zaterdagmorgen tussen negen en één uur, kunnen de kinderen zelf spulle tjes verkopen op de braderie. Ze kun nen zelf een plekje zoeken, maar mo gen daarbij de overige kramen niet in de weg staan. Tijdens de braderie delen - zoals ge bruikelijk - vismeisjes hapjes uit de zee uit. Dit is een promotie-actie van de ondernemersvereniging in samen werking met het Nationaal Visbureau en het Mosselkantoor. Vanaf woensdag is het al kermis aan Een emmer guldens voor de slachtoffers van de aardbeving Voor elk Turks brood één gulden in de emmer, verzegeld door notaris Knook LUXE BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Botermarkt 12, Tholen Tel. 0166-602324 Advertentie I.M. veltstraat door een doorgaande ver- keersroute te creëren van de Molen straat naar de Cornelis Frankenstraat, Hofstraat/Kennedystraat. Bij de in gang van de Rooseveltstraat komt een bord te staan dat het verkeer die rich ting op wijst. Bovendien komt er een inritconstructie op de hoek Raad- huistraat/F.D. Rooseveltstraal/Come- lis Frankenstraat die de doorgaande route via de C. Frankenstraat moet benadrukken. Ook wil de gemeente een parkeerverbod voor heel de straat en verdwijnen de trottoirs. De rijbaan wordt versmald en de stoepen vervan gen door stroken met klinkers in een afwijkende kleur. Omdat verschillende panden in de de Bosstraat en tot en met zaterdag kan jong en oud zwieren, zwaaien, botsen of zijn geluk beproeven bij de kleurrijke attracties. Op de Markt zet The Pub een feest tent neer waar diverse bands optre den. Vrijdagavond is dat For Play. Za terdagmiddag laat dweilband De Lamsöoren uit Oud-Vossemeer zich horen, terwijl 's avonds Steilloos aan de beurt is. Ook in de Kerkstraat is muziek te ho ren. Ter gelegenheid van de herope ning van antiekzaak Camille, speelt accordeonist Jules Tannhauser diver se nummers. Ook de zendingscommissie van Ne derlandse Hervormde Kerk biedt mu ziek aan. Zaterdag is de Grote Kerk van één uur tot half vijf geopend. Di verse organisten bespelen het monu mentale orgel. Om twee uur treedt het kinderkoor Samuel op onder leiding van M. Klavers-Wessels en om half drie zingt Immanuël onder leiding van I. Riedijk. De Lionsclub Tholen organiseert tij dens de braderie een fondswervings actie gehouden ten bate van de restau ratie van het historische vissersschip de TH 49, een hengst uit 1908. Deze boot is in bezit van de stichting Be houd Hoogaars. Op het havenplateau worden bakjes mosselen en bijbeho rende drankjes verkocht. De vereni ging van platbodemjachten ligt met 30 schepen in de handelshaven. Ver der zijn er ook twee schepen van Be houd Hoogaars waarmee men rond vaarten kan maken. Alle schippers van de platbodems en Behoud Hoog aars gaan met een delegatie van de Lionsclub op vrijdagavond naar het voormalige stadhuis aan de Hoog straat waar ze om half acht ontvangen worden door burgemeester H.A. van der Munnik. Zaterdagavond varen de platbodems mee in een fakkeltocht van half tien tot tien voor tien. Daarna wordt de braderie afgesloten met het traditionele vuurwerk dat vanaf de dijk aan de Gemaalwcg wordt afge stoken. Rooseveltstraat nog een bedrijfsbe- stemming hebben, wil het college niet alle vrachtverkeer en landbouwver- keer uit de straat weren, zo lichtte ambtenaar verkeerszaken R. Wicher- tjes toe. Dat stuitte op bezwaren. H. van Efferen uit de C. Frankenstraat wees erop dat zware vrachtwagens dan de straat in korte tijd kapot zullen rijden. Maar Wichertjes verwacht niet dat het vrachtverkeer na de herinrich ting de straat in zal gaan, doch zal kie zen voor de aangegeven doorgaande route. A. Kersbergen zei namens de Gere formeerde Gemeente in Nederland moeite te hebben met het instellen van een parkeerverbod. Het oud raadslid van dc SGP wees erop dat er behalve diensten op zondag ook trouw- en rouwdiensten worden ge houden in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente in de Roosevelt straat. „Ik voorzie grote problemen voor het parkeren. Ook gezien de an dere parkeermogelijkheden in de buurt. Die zijn beperkt." Kersbergen vroeg een ontheffing van het parkeer verbod voor invalide kerkbezoekers én invalide dominees. Een parkeer kaart op naam van de kerk, zo stelde hij voor. Wethouder K.A. Heijboer van open bare werken zegde toe deze kwestie Het was een actie van ambachte lijke bakkers in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland. De be doeling was om het belang te on derstrepen van een goed ontbijt. Want met een volle maag is de concentratie beter. Schoolleider G.T. Bril van de De Casembroot- school onderschrijft dat: „Ik ben ervan overtuigd dat een lege maag van invloed is op de prestaties. Ga jezelf maar na: eet je niet of onvol doende, dan voel je je een stuk minder lekker." Overigens wil Bril niet beweren dat veel kinderen 's morgens zonder ontbijt naar school komen. De actie 'Een goed ontbijt heeft altijd voorrang' speelt in op de uit landelijke onderzoeken gebleken toename van kinderen die met een lege maag naar school komen. Daarnaast vraagt Veilig Verkeer al jaren aandacht voor het groeiend aantal verkeersongelukken waarbij kinderen zijn betrokken (ook nu hangen op Tholen weer de span doeken en borden die de aandacht vestigen op fietsende school jeugd). Na de zomervakantie is de piek in het aantal gewonden en do den onder kinderen zorgwekkend. opnieuw te zullen bekijken. „We kunnen niet zomaar parkeerkaarten gaan verlenen. Daarvoor zullen we ook een procedure moeten doorlo pen." K. Bloemendal (hoek Zilverstraat/ Rooseveltstraat) kantte zich tegen het ultgeven van parkeerkaarten. „Als we met ontheffingen gaan werken door parkeerkaarten uit te geven, dan zit ten we met dezelfde problemen als waar we nu mee zitten." Hij wilde 'als andersdenkende' vrije doorgang in de straat. J. van Wees (een van de briefschrij vers die op de hoek van de Roose veltstraat en de Hofstraat woont) zei een positieve indruk te hebben van het plan, maar vroeg zich af waarom er geen verbodsbord voor vrachtver keer kan komen. Juist vrachtverkeer zorgt voor overlast, (lawaai, trillin gen en schade aan woningen), zo zei hij. Wichertjes wees erop dat in het kader van hel project duurzaam veilig over een jaar gesproken zal worden van het geheel vrijhouden van alle woon kernen van vracht- en landbouwver- keer. Dat duurde Van Wees te lang. „Het betekent dat de gevaarlijke situ atie voor de bewoners gewoon zo ge laten wordt. Als we chauffeurs spre ken zeggen die: zet maar een bord, dan rijden we er niet meer door." ZIE VERDER PAGINA 5 En een kind dat minder geconcen treerd is - doordat het niet gegeten heeft - heeft een grotere kans op een ongeval. Daarom de actie van de bakkers, die deze eerste school week ook alle broden in hun win kels in een speciale verpakking le veren. In Sint-Annaland werden Die nacht klommen inbrekers over een poort bij een woning in de Oesterstraat. Ze verschaften zich toegang tot een schuurtje en klom men vervolgens over een hekje om bij de buren precies hetzelfde te doen. Ze gingen ervandoor met on der meer skeelers en gereedschap waaronder een klopboor en decou- peerzaag. Diezelfde nacht werden er vier au to's opengebroken die geparkeerd stonden in de Mossellaan, Konin gin Wilhelminastraat. Koningin Ju- lianastraat en de Maria van Vlaan- derenstraat (allen in de wijk Dalempolder). Het slot werd gefor ceerd en de buit bestond voorna melijk uit autoradio's en kleding. De totale schade loopt in de dui zenden guldens. Het was niet de eerste keer dat er werd ingebroken. In de periode sinds 7 augustus werd er tweemaal een auto gestolen (vanaf de Ten beide basisscholen en de peuter speelzaal door Van der Maas en Slager bezocht. Even na half ne gen stapten ze de De Casembroot- school binnen, waar juf Annemiek Reedijk de nieuwe combinatie groep 4 en 5 onder haar hoede heeft gekregen. De kinderen kre- Ankerweg en de Parksingel), een aanhanger ontvreemd (Meander laan), in diverse auto's ingebroken (Bosstraat), bij een bedrijf ingebro ken (Energieweg) en diesel ont vreemd uit de tank van een vracht wagen die aan de Edisonweg stond. Ook in de rest van de gemeente wa ren dieven en inbrekers actief. In Oud-Vossemeer werd ingebroken in een schuur, in Stavenisse zijn di verse auto's opengebroken en in Poortvliet ging men er met een aan hangwagen vandoor. Over een eventuele samenhang tussen de in braken of dat er zelfs sprake is van een georganiseerde opzet, kon de politie nog geen uitsluitsel geven. De politie adviseert om geen waar devolle spullen in de auto te laten liggen en ook eventuele frontjes van radio's mee in huis te nemen. Mensen die iets hebben gezien met betrekking tot de autokraken in de nacht van donderdag op vrijdag, worden verzocht contact op te ne men met de politie. gen behalve een krentenbol alle maal een kleurplaat van A. van Driel van Veilig Verkeer. Daarmee kunnen ze een fiets of reflectoren winnen. De schoolleiding stelde de geste in ieder geval op prijs en de kinderen lieten zich de lekker nij goed smaken. Op de De Ca- De politie is bezig met het installeren van twee flitspalen op de Oud-Vosse- meersedijk te Oud-Vossemeer (ter hoogte van de drie huisjes) en de Bram Groenewegeweg tussen Poort vliet en Sint-Annaland (bij de split sing met de Weihoekweg). In het lan delijke verkeersproject dat onlangs in Zeeland van start ging, was voor Tho len alleen een flitskast gepland op de Nieuwe Postweg bij de splitsing met de Reimerswaalseweg en de Postweg. Verder zou er nog één komen op de Oesterdam, maar daar wordt relatief niet erg hard gereden. Aangezien er op de Oud-Vossemeersedijk en de Bram Groenewegeweg (naar eigen zeggen relatief gezien de gevaarlijkste weg van het waterschap Zeeuwse Ei landen) wel vaak te hard gereden wordt, besloot de politie hier flitspa len weg te zetten. Het ontlast boven dien agenten, want normaal gespro ken werd er met een radarwagen gecontroleerd. Om het verkeersveilig- heidsproject (waarvoor meer mensen aangetrokken en materieel gekocht is) te kunnen financieren, moeten er flink meer boetes worden uitgeschreven. sembrootschool bestaat momen teel een vacature door het vertrek van meester Q. Daas. Hij was een twintigtal jaren op Tholen werk zaam, onder meer ook in Scherpe- nisse en op de TSG, en is nu leraar geworden aan het Mollerlyceum in Steenbergen en Ossendrecht. In Tholen wordt vrijdag en zaterdag de jaarlijkse braderie georgani seerd. Het tweedaagse evenement bevat diverse activiteiten. Bijzonder is dit jaar een vlootschouw van platbodems die zaterdagavond een fak keltocht varen als voorbode van het afsluitende vuurwerk. De bakkers Van der Maas (links) en Slager verrassen samen met VVN-man A. van Driel (midden) groep 4/5 van de De CasembrootschooL i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 1