Stamreeks Gerardus Quaak De Feijter maakt folder over asbest Kuipersdreef klaagt over voetbal grasveld Zoveelste brief van ds. Van der Sleen Kuipers blijft klagen over duikschool Nog geen abonnee? I3el nu: Oie0-<357OO7 en u krijgt de Eendrachtbode 1 maand gratis Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 26 augustus 1999 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 In de eerste decennia van de 17e eeuw woon den in Stavenisse Crijn Cornelis en Adriaan Cor- nelis Quaak; vermoedelijk waren het broers. Daar laatstgenoemde volgens zijn trouwakte in 1627 in Kempenshofstede (Stavenisse) is gebo ren, zal ook de wieg van de circa 1590 geboren Crijn daar hebben gestaan. De in (1420) als ei land bedijkte Kempenshofstedepolder vormde toen al lang met Anna Vosdijk één geheel dat, door de bedijking van de Breedenvliet in 1560, met het Oudeland van Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk was verbonden. Crijn zal getuige zijn geweest van de bedijking van Stavenisse c.a., dit jaar 400 jaar geleden. De kerk in de nieu we polder kwam eind 1617 gereed. Hier liet Crijn twee kinderen dopen, Mariken in 1618 en Ariaentje in 1620. Hun oudere zoon Jacob wordt niet genoemd in het doopboek van Stavenisse dat in 1616 begint. door J.P.B. Zuurdeeg Oesterputten Prikkend groen Brandweercommandt J. de Feijter kan een beknopt al gemeen informatiefolder tje maken voor calamitei ten met asbest. Dat laten b. en w. weten op vragen van raadslid mevr. E. Frigge- Hogesteeger in de raads vergadering van 29 maart. Ze had om die voorlichting gevraagd naar aanleiding van de brand bij rijwiel handel Van de Zande in de Kalisbuurt te Oud-Vosse meer. Jeroense lid van Sprinter Elektro Erg veel pijn Kapitaalvernietiging Twee bomen en bosschages in Tholen vernield Vier bewoners van de Kuipersdreef in Tholen hebben bij b. en w. en de gemeenteraad geklaagd over het gebruik van de groenvoorziening achter hun huizen 26 tot en met 32 als trapveldje door de jeugd. Het college stelt de Thool se raad maandagavond voor om de brief voor kennisge ving aan te nemen. De bewoners willen de strook grond het liefst kopen en bij hun tuin trekken om van de overlast af te zijn. Of anders dient de gemeente rozestruiken te planten om het voetballen daar onmogelijk te maken. Overlast door vullen van persluchtflessen op zondag in Tholen W.G. Kuipers uit de Bebouwdendam krijgt maar geen gehoor bij zijn klachten over de openstelling van duik school Orka in Tholen op zondag. Hij heeft zich nu tot de gemeenteraad gewend, maar b. en w. stellen maan dagavond voor om het college deze zaak te laten afhan delen. Zou de kerkenraad van de Vrije Hervormde Gemeente in Scherpenisse wel eens met wethouder Van Kempen van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting rond de tafel gezeten hebben? Misschien dat een gesprek meer op kan lossen dan de briefwisseling die ruim een jaar aan de gang is. Maandagavond prijkt er opnieuw een brief op de raadsagenda en het advies van b. en w. aan de raad is: ter afdoening in handen stellen van het col lege. Tijdens het bezoek van Koningin Beatrix en de Koninklijke familie aan Sint-Maartensdijk ter gelegenheid van Koninginnedag 1996 ontvingen de Thoolse gedecoreer den de felicitaties van de Koningin in de Kon. Beatrix- straat. Van links naar rechts: mevrouw J.P. Deurloo-van de Velde, mevrouw M.C. Tichem-Geluk en de heer G. Quaak. De Beatrixstraat is ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek door de gemeenteraad met ingang van 30 april 1996 herdoopt in Koningin Beatrixstraat. Naar aanleiding van branden Vossemeer en Tholen De oudste vermelding van de familienaam treffen we aan in de akten van verpachting van tienden in Stavenisse, die van 1624 af bewaard zijn geble ven. In laatstgenoemd jaar was de weduwe van Crijn Queck huurster van het eerste blok in Kempenshofstede. Kort daarna is er ook sprake van Quaek. Van 1627 tot 1634 is ook haar zwager(?) Adriaan Cornelis Queck als huurder en borg van huurders van tien den actief (Rechterlijk archief Zeeuwse eilanden nr. 5936). Misschien is zijn vader de Cor nelis Adriaensen die in de ak ten van 1624 tot 1626 als huurder en borg wordt ge noemd. Volgens RJ. Meertens in Zeeuwse familienamen is Quaak een van de veel voor komende familienamen op het eiland Tholen. In 1947 woonden in Zeeland in 32 plaatsen 187 Quaken. Van hen woonden er 45 in Scherpenis- se, 18 in Sint-Maartensdijk en 14 in Stavenisse. De familie naam, in de 17e, 18e en nog in de 19e eeuw ook als Kwaak geschreven, zou volgens De brief dateert al van 18 mei. A. Menheere, A. Walpot, E. Zwaai en L.Walpot wijzen de raad erop, dat het grasveld met daarop een aantal bomen achter hun woningen wordt aangemerkt als groenvoorziening. „De plaatselijke jeugd maakt hier echter gebruik van als trapveldje om zich te bekwamen in de voetbal sport. Om de funktie groenvoorzie ning wat meer te benadrukken en het voetballen minder interessant te maken, heeft de gemeente enige ja ren geleden een drietal bomen bij- geplant. Deze aktie had in eerste in stantie ook het gewenste effect, maar de voetbalminnende jeugd laat zich kennelijk door niets afschrik ken. Van de drie toen geplante bo men, zijn er twee vakkundig ge sloopt en is er nog één over gebleven. De resterende bomen fun geren als doelpalen. Ook de omrin gende bosschages zijn niet veilig en moeten het, ook door niet-voetbal- lende jeugd, nogal eens ontgelden." De bewoners hebben een foto bij de brief gevoegd om de gemeenteraad duidelijk te maken, hoe de jeugd met de groenvoorziening omspringt. Eveneens is met een foto aangege ven, dat het grasveld veelvuldig ge bruikt wordt als hondentoilet. „Tegen het voetballen op zich heb ben wij overigens geen enkel be zwaar. Echter wel als dit gepaard gaat met de nodige overlast. Regel matig komt er een bal over de schutting of over het dak van de schuur. Niet zelden met het gevolg, dat de op dat moment buitenhan gende was opnieuw (gedeeltelijk) in de wasmachine moet. Ook in de moestuin is de bal geen welkome gast omdat deze ook daar de nodige schade aanricht. Van rustig buiten een kopje koffie drinken is geen sprake omdat er ieder moment een bal over de schutting kan komen. Meertens een variant kunnen zijn van de elders voorkomen de naam Quack en dan de vo gelnaam kwak (een bepaald soort reiger) kunnen bevatten. Kwaak is ook de benaming van een hoge smalle voet brug, die echter niet in Zee land werd gebruikt. 1. Crijn Cornelis Queck/ Quaak geboren circa 1590, overleden voor 8 augustus 1624 (Raze nr. 5936/3). Hij huwde met Janneken Ja cobs, geboren Yersekendam, lidmaat met haar tweede man 1632 (vermeld als Janneken Crijns). Zij hertrouwde 2 Sta venisse 20 juli 1625 Pieter Pie- tersen Vermaas, weduwnaar van Mayken Jans. 2. Jacob Crijnsen Quaak geboren Stavenisse circa 1616, belijdenis Stavenisse 17 april 1667, landman in Zuid- moer (Stavenisse), gezworene van Stavenisse 1682, overle den (Stavenisse) tussen 17 maart 1688 en 22 maart 1690 (Raze nr. 5902/63 en fol. 99v). Hij huwde I Stavenisse 21 mei 1642 (ondertrouw aldaar 16 april 1642) met Mayken Cor nelis Hoecke, geboren Ouwer- Met de plaatselijke politie hebben wij een overeenkomst, dat we de ballen die over de schutting komen, bij hen in bewaring kunnen geven. Deze kunnen dan na twee weken door de eigenaren op het politiebu reau opgehaald worden. Dit tempert enigszins de animo van de jeugd en zorgt ervoor, dat ze wat voorzichti ger zijn of een andere plaats opzoe ken om een balletje te gaan trappen. De oesterputten zijn per slot van re kening maar een eindje verwijderd en daar is ruimte genoeg." De bewoners vinden dat echter geen afdoende oplossing. „Men komt immers steeds weer terug. Ook kunnen we ons voorstellen, dat de Hermandad niet blij is met een oogst van zes voetballen in één weekeinde. Om tot een blijvende oplossing te komen, is door ons enige tijd geleden geopperd om (een gedeelte van) de strook grond te kopen en bij onze tuin te voegen. Hier is echter tot twee keer toe ne gatief op beschikt omdat het groen voorziening moest blijven. Om overlast en vandalisme op de lange termijn een halt toe te roepen, be grijpen we dat er structurele maat regelen genomen zullen moeten worden, wat ingetwijfeld reeds de nodige aandacht van de gemeente raad zal hebben. Voor een snelle plaatselijke oplossing willen we de raad dringend verzoeken om de term groenvoorziening kracht bij te zetten door dermate prikkende bos schages te planten, dat voetballen absoluut onmogelijk wordt en van dalisme wordt ontmoedigd. Waar schijnlijk kan men voor rozestrui- ken of ander prikkend groen wat meer respect opbrengen dan voor jonge boompjes", zo schrijven Menheere, Walpot, Zwaai en nog eens Walpot aan de Thoolse ge meenteraad. kerk (Duiveland) circa 1619, overleden vermoedelijk voor 23 februari 1656 (Raze nr. 5899/123v). Zij was een doch ter van Cornelis Jacobs Hoeck en Grietjen Leenders. Hij huw de II Stavenisse 28 maart 1657 (ondertrouw aldaar 3 maart 1657) met Saertje Jans Verha- es, geboren Sint-Annaland circa 1635. Zij was een doch ter van Jan/Johan Verhaes. Uit het tweede huwelijk is ge boren: 3. Krijn Jacobs Quaak ge boren Stavenisse, gedoopt al daar 26 februari 1668, begra ven Stavenisse 2 augustus 1730. Hij huwde Stavenisse 29 mei 1701 (ondertrouw aldaar 30 april 1701) met Aarjaantje Ma- rinus Verbouwe/Verboven/Jonk- heyt, geboren Scherpenisse circa 1671. Zij was een doch ter van Marinus Jacobse Ver- bouwe en Abigael Anthonis. 4. Kornelis Quaak geboren Stavenisse, gedoopt aldaar 10 december 1713, overleden ten. Verhuur is verkoop van een product vanuit een winkel en valt volgens ons onder de winkelslui- tingtijdenwet. Het afpersen van gascilinders is een industriële acti viteit en hoort volgens ons op deze plaats niet thuis", zo schrijft Kui pers aan de gemeenteraad van Tho len. In een aanvullende brief van 7 juni meldt hij, dat zondag 30 mei de winkel van de duikschool opnieuw open was. „De gehele dag kwamen er klanten persluchtflessen laten vullen. Flessen die zij uit hun auto haalden en na het vullen terug plaatsten in de auto. Wij hebben de kentekens genoteerd. Daar dhr. v.d. Meercndonk dit niet mag, vragen wij de fracties in de gemeenteraad en b. en w. nu voor de laatste keer om op te treden. Wij overwegen, indien dit niet gebeurt, een proce dure te starten tegen de gemeente omdat u in gebreke blijft!", aldus Kuipers aan de Thoolse raad. Maandagavond staat het op de agenda van de raadsvergadering in het gemeentehuis van Sint-Maar tensdijk. Een folder waarin staat wat je wel of niet moet doen als het gaat om het vermijden van voor de gezond heid gevaarlijke situaties/handelin gen bij het vrijkomen van asbest, zou voor de toekomst nuttig kunnen zijn. De gemeente informeerde bij de GGD Zeeland en de milieu-arts, die bij de recente branden in Oud- Vossemeer en Tholen werden inge schakeld bij de voorlichting aan de burgers. Een algemene folder blijkt De fa. P. Jeroense uit Tholen is, als eerste onderneming op het gebied van huishoud-elektro en consumen ten elektronica in Zeeland, lid ge worden van de coöperatieve vereni ging Sprinter Elektro uil Ede. „Ik ben en blijf baas in eigen bedrijf, maar ik profiteer van ondersteuning op allerlei gebied - bijvoorbeeld een collectief reclamepakket - en van betere inkoopcondities", aldus de Thoolse ondernemer. Hij heeft een jaar uitgekeken naar een goede or ganisatie die zelfstandige onderne mers op het gebied van wit- en bruingoed ondersteunt. „Ik was to taal nergens bij aangesloten, maar hier en daar liep je dan toch tegen het behang aan. Bepaalde informa tie kon je soms moeilijk te pakken krijgen. En alleen als Jeroense bete ken je ook minder voor een leveran cier, dan met 62 Sprinter-winkels samen." De Thoolse ondernemer kreeg het Sprinter-label niet zomaar. „De coöperatie hanteert een strikt toela tingsbeleid. Uitsluitend vakbekwa me en erkende handelaren kunnen toetreden." De 62 Sprinter-zaken zijn vooral in het noorden van ons land te vinden. Niet alleen op het platteland, maar ook in grotere plaatsen als Tilburg en Waalwijk is een Sprinter-winkel te vinden. Je roense blijft met de nieuwe formule veel vrijheid houden. „Zo wil ik ab soluut niet van mijn A-merken af stappen. Ik word geen supermarkt in wasmachines. Goede en snelle service, gratis thuisbezorging en ad vies blijven in hoog aanzien staan." De aansluiting bij Sprinter Elektro zal gepaard gaan met een geleidelij ke uitbreiding van het assortiment, waarbij Jeroense met name denkt aan meer variatie in het televisie- aanbod. Jaarboek Halchterth. De heem kundige studiekring te Halsteren wijdt het jaarboek aan 't Waterhuis je, een herberg die ooit aan het Lan ge Water stond. Bij bodemonder zoek in de jaren tachtig zijn daar honderden gebruiksvoorwerpen uit de 17e en 18e eeuw gevonden. niet te bestaan. Overleg met de brandweercomandant leerde, dat het mogelijk moet zijn in eigen beheer voorlichtingsmateriaal te vervaardi gen dat kan dienen als eerste infor matie voor de omwonenden na, of wellicht nog tijdens een brand waarbij gevaar voor het vrijkomen van asbest aanwezig is (geweest). De vragen van de omwonenden tij dens en na de branden waarbij as best vrijkwam in Oud-Vossemeer en Tholen hebben volgens b. en w. het nodige inzicht opgeleverd in de praktische problemen die omwo nenden kunnen tegenkomen. Deze kunnen worden gebruikt als basis voor een beknopt algemeen infor matiefoldertje, dat tot de standaard uitrusting van de brandweervoertui- In de brief van 29 juni vraagt de kerkenraad aan de gemeente om een perceel grond te verkopen op het terrein van de voormalige ge meentewerkplaats te Scherpenisse voor de bouw van een kerk, als niet tot verkoop van het Holland Huis wordt besloten. Brieven van 22 ju ni 1998 en van 1 februari 1999 zijn nog steeds niet door de gemeente beantwoord, zo schrijft de kerken raad. „Wij wachten dus al meer dan een jaar op antwoord, terwijl de tweede genoemde brief al weer ruim vier maanden op antwoord ligt te wachten. Wij hebben u dui delijk doen weten, dat wij dringend om antwoord verlegen waren en nog zijn", aldus ds. J. van der Sleen en secretaris J.J. Bolier. „Wellicht is het goed, dat eens contact met ons wordt opgenomen om ons duidelijk te maken, hoe de vork in de steel zit, maar tot nog toe wordt er wel over ons, maar niet met ons gesproken. Helaas", schrijft de kerkenraad. „De hele gang van zaken doet ons erg veel pijn. Het versterkt bij onze ge meente helaas de indruk, dat het recht de belangen van de sterken en de groten dient. Een kleine ker kelijke gemeente wordt kennelijk gemakkelijk over het hoofd gezien. Er is dan ook weinig van te duch ten", zo klagen de briefschrijvers. gen zou kunnen gaan behoren en dat in voorkomende gevallen snel door de buurt kan worden verspreid. „Uiteraard kan dit op geen enkele wijze in de plaats komen van op de situatie toegesneden informatie door hetzij de brandweercomman dant, hetzij de milieu-arts of eventu ele andere deskundigen. Wel kan het de in dergelijke gevallen al snel geuite kritiek ondervangen dat de informatieverstrekking aan de om wonenden te laat op gang kwam", aldus b. en w. in hun beantwoording van de vragen van raadslid Frigge. De Feijter is sinds 1 juni volledig beschikbaar als gemeentelijk brand weercommandant, waardoor hij de mogelijkheden heeft voor dergelijke taken. De Vrije Hervormde Gemeente is al geruime tijd op zoek naar een ei gen kerkgebouw omdat het dorps huis in de Laban Deurloostraat niet voldoet. De stoelen moeten elke zaterdag door vrijwilligers gereed gezet worden en elke maandag weer worden opgeruimd. Naarmate dit langer duurt, wordt het een be hoorlijke belasting voor de leden. Ook bij warm weer is het Holland Huis niet ideaal. Als er geen grond van de voormali ge gemeentewerkplaats beschik baar komt, dan heeft de kerkenraad nog een ander idee. De laatste uit breiding van de Groen van Prinste- rerschool aan de Laban Deur loostraat is nog maar drie jaar in gebruik. „In plaats van over te gaan op kapitaalvernietiging, is het misschien een goed idee onze ge meente de gelegenheid te geven om daar een kerkgebouw te reali seren", aldus ds. Van der Sleen en diaken Bolier. De Thoolse gemeenteraad kan maandagavond reageren op de brief. Chr. mannenkoor. Het onlangs op gerichte chr. Zeeuws mannenkoor repeteert 3 september in Wemeldin- ge. A. Bahnerth uit Oud-Vossemeer is de penningmeester in het bestuur en dirigent is Tholenaar P. Wildeman. Het probleem speelt al lang. Kui pers stuurde 15 mei weer een brief en begin juni nog eens en na ruim drie maanden staan die op de raadsagenda. De bewoner van de Bebouwdendam vraagt handhaving van de wet, maar de overheid geeft niet thuis. Op advies van b. en w. deed hij vele keren aangifte bij de politie over het open zijn van de winkel aan de Ecndrachtsweg. „Helaas bleef en blijft de winkel open en worden in het weekeinde alle activiteiten die in dat pand plaatsvinden in de week, ook in het weekeinde uitgevoerd. Tijdens een onderhoud dat ik met de politic heb aangevraagd omtrent de winkel- opening op zondag, is mij geble ken. dat er correspondentie bestaat tussen de gemeente, de politie en dhr. v.d. Meerendonk (eigenaar van de duikschool Orka-red) die bij mij ontbreekt. Heeft die gemeenteraad die wel gekregen? Ook is de corre- spondentië blijkbaar niet nagezon den aan de rechtbank, want ook van die instantie ontving ik daar over geen informatie, terwijl ik als betrokkene/belanghebbende bij de rechtzaak sla vermeld en alle stuk ken krijg." Volgens Kuipers gaf de politie aan, dat zij geen tijd heeft om de ver koop op zondag te controleren, me de gelet op de toestemming die dhr. v.d. Meerendonk zou hebben ontvangen om de verkoop van ver- huurproductcn op zondag wel te mogen uitvoeren, lucht te persen in cilinders en deze vervolgens te ver huren. Volgens ons kan dit echter niet, want het zijn allemaal winkel activiteiten of industriële activitei- Vrije Hervormde Gemeente wil grond voor kerkbouw De woning van G.C. Quaak, nr. 9 van deze stamreeks, aan de vier oudste kinderen voor de deur van de boerderij die Sint-Maartensdijk juni 1748. Hij huwde Sint-Maartensdijk 9 januari 1741 (ondertrouw al daar 19 december 1740) met Maatje van Dijke, geboren Sint-Maartensdijk, gedoopt al daar 2 augustus 1722, overle den aldaar 1759. Zij was een dochter van Arjaan Janse van Dijke en Maria Cornelis. 5. Krijn Cornelisse Quaak geboren Sint-Maartensdijk circa 1744, belijdenis Sint- Maartensdijk 1769, begraven Poortvliet 14 maart 1785. Hij huwde Sint-Maartensdijk 8 augustus 1770 met Neeltje Kuiper, geboren Vrijberghe, gedoopt Poortvliet 11 decem ber 1746, begraven aldaar 21 juni 1797. Zij was een dochter van Willem Jansse Kuijper en Lena Ewouwt. 6. Cornelis Quaak gedoopt Poortvliet 26 november 1775, overleden Scherpenisse 31 december 1843. Hij huwde Scherpenisse 16 mei 1800 met Catharina Helm- strijd, geboren/gedoopt Scherpenisse 5/7 februari 1779, overleden aldaar 15 fe bruari 1831. Zij was een doch ter van Hendrik Helmstrijd en Geertruy Bijnagte. 7. Gerardus/Gerard Quaak geboren/gedoopt Scherpenis se 31 oktober/8 november 1807, landbouwer, overleden aldaar 6 maart 1886. Hij huwde Scherpenisse 12 april 1838 met Jozina Daniël- se, geboren Sint-Maartensdijk 29 december 1815, overleden Scherpenisse 20 maart 1901. Zij was een dochter van Wil lem Daniëlse en Cornelia Be- kee. 8. Gerardus Quaak geboren Scherpenisse 16 mei 1861, landman, overleden Poortvliet 31 juli 1939. de Rand te Poortvliet circa 1935 een aantal jaren geleden geheel Hij huwde Poortvliet 7 novem ber 1889 met Sija Nieuwkerk, geboren Poortvliet 9 mei 1863, overleden na 1939. Zij was een dochter van Cornelis Nieuwkerk en Willemijna Goudzwaard. 9. Gerardus Cornelis Quaak geboren Scherpenisse 14 juli 1893, landbouwer, overleden Bergen op Zoom 11 juni 1974. Hij huwde Stavenisse 26 fe bruari 1920 met Rachel Smits, geboren Stavenisse 1 augus tus 1897, overleden Bergen op Zoom 16 november 1983. Zij was een dochter van Wil lem Marinus Smits en Pieter- nella Maria Stoutjesdijk. 10. Gerardus Quaak gebo ren Poortvliet 8 januari 1932, timmerman-uitvoerder bij aannemersbedrijf Ligtendag b.v. te Sint-Philipsland, secre taris van de Thoolse afdeling van Philadelphia 1968-1991 en Hij staat met zijn vrouw en is gesloopt. medeoprichter en secretaris van de Stichting Ontspanning Gehandicapten, in 1996 be noemd tot ridder van de zesde graad in de Orde van Oranje Nassau. Hij huwde Scherpenisse 18 oktober 1956 met Jannetje Helena Tlchem, geboren Scherpenisse 5 oktober 1936, overleden Tholen 29 augustus 1994. Zij was een dochter van Jacob Tlchem en Klasina Jo hanna Dijke. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren namelijk Klasina Johanna, ge boren Vlissingen 22 juli 1957 en Rachel Mirjam, geboren 10 november 1963. Laatstge noemde huwde 11 november 1983 met Jan Rijstenbil. Bronnen: Zeeuws kwartiersta- tenboek dl. 5, de kwartierstaat Kloet-Gakeer. Gemeentear chief Tholen: doop-, trouw- en begraafboeken en burgerlijke stand. Persluchtflessen vullen in een winkel op zondag stuit een inwoner van Tholen tegen de borst. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1999 | | pagina 17